Proces tegen Rolf Pohle opgeschort voor psychiatrisch onderzoek Britse Conservatieven zouden aantal immigranten drastisch willen kappen Pseudo-Chileen nu in België Formulier met afgeluisterd gesprek Strauss is vervalsing Berlijn niet in I achtergrond Twee kosmonauten terug op aarde Kohl mocht Oost- „Advocaten RAF-leden wél streng gecontroleerd FRANSE REGERINGSCOALITIE RAMMELT 99 BESNIJDENIS UITGELEKT RAPPORT' MOGELIJK VERKIEZINGSSTUNT' POLITIEPERSONEEL STAMMHEIM-GEVANGENIS: KEPPELTJE STAKERS AAN ’T WERK Nieuwe „hot-line” tussen Rusland en VS 1 7 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 19 7 8 door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) Racistisch „Zwaarder" Srf LONDEN. Een voorbereidingscommissie van de Britse Conserva tieve partij heeft een voorlopig rapport opgesteld met daarin de aanbeveling om het aantal immigranten van momenteel 60.000 per jaar terug te brengen tot minder dan 20.000. De commissie stelt verder voor, de toelating te beperken van personen aan wie ooit in een voormalige Britse kolonie een Brits paspoort werd uitgereikt. De huidige Labour- regering heeft voor deze categorie al een jaarlijks maximum gesteld van 5000 immigranten, met daarbij de prognose dat er van déze groep maximaal een immigratie van 30.000 personen is te verwachten. DINSDAG (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. De Franse presi dent heeft gisteren tachtig gas ten op de lunch gehad, die te zamen de leidinggevende kern uitmaken van de partijen die in de regeringscoalitie verenigd zijn. Het klimaat van de bijeen komst werd getekend door de waarschuwing die president Gi scard liet horen. Hij herinnerde eraan dat zijn gasten „geen te genstanders van elkaar waren, maar partners”. Onder de gasten waren er enkelen die elkaar het licht in de ogen nauwelijks gun nen, waaronder oud-premier en gaullistenleider Chirac, en de ra dicalenleider Servan-Schreiber. trijfel (Van onze redacteur in West-Duitsland) (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De door Duitse procureur- generaal Rebmann verleden week voor de parlementaire commissie van onderzoek gemaakte opmerking, dat er „slordig" werd gecontroleerd en dat het daardoor mogelijk was wapens en springstof in de gevangenis van Stammheim te smokke len, wordt door de politiecontroleurs van de gevangenis met klem tegengesproken. Dat de advocaten van de in Stammheim zittende terroristen van de Baader-Mein- hofgroep, volgens de verklaring van Reb mann, de procesakten in de hand hielden en dat het zodoende onopgemerkt bleef dat de stukken holtes bevatten waarin de wapens en de springstof verborgen wa ren, is volgens hen onjuist. Op de vraag of een in een aktenbundel goed verstopt pistool wel te ontdekken was, zei een van de agenten: „Al bij het aanpakken van de bundel zouden we heb ben gemerkt dat het zwaarder was dan normaal”. Procureur-generaal Rebmann stoelde zijn beweringen op mededelingen van hel pers van de RAF die zich in voorarrest bevinden. Volgens de uitlatingen van Reb mann voor de commissie, waren het vooral de met advocaat Claus Croissant samen werkende advocaten Arndt Müller en Ar min Newerla die de dossiers met wapens en springstof binnen de gevangenis wisten te brengen. Op aanwijzing van deze infor manten zijn, zoals Rebmann verklaarde, ook de door de RAF rondom Stuttgart aangelegde schuilplaatsen met wapens ge vonden. Irmgard Möller, die is veroordeeld we gens terroristische activiteiten, heeft giste ren voor de parlementaire'Commissie van onderzoek verklaard het verhaal van de Westduitse autoriteiten te betwijfelen dat drie leiders van de Baader-Meinhofgroep Vijfenvijftig dagen voor de algemene verkiezingen biedt de regeringscoalitie een bijna even verscheurd beeld als de oppositie van socialisten en communis ten Het was opnieuw de roerige gaullis tenleider Chirac, die deze dagen de oor- logstrommel roerde. Hij vond dat de an dere coalitiepartners het verdrag hadden verzaakt dat hij met hen gesloten had. Dit verdrag handelt ook over de opstel ling van eventueel gemeenschappelijke kandidaten in de kiesdistricten Ontegenzeggelijk zijn de andere part ners binnen het bondgenootschap bezig De Britse pers ziet in het „uitlekken” van dit officieuze rapport een stunt in het kader van ophanden zijnde algemene ver kiezingen, ook al weet niemand met zeker heid wanneer die zullen worden uitge schreven. Als het inderdaad een „stunt" is, moet het effect ervan gezocht worden in de gelederen van de racistische, zo niet fascis tische National Front-partij, die al jaar en dag op het racistische aambeeld hamert De Conservatieven zouden met hun voor stellen ook al zouden deze uiteindelijk niet m deze vorm geformuleerd worden er waarschijnlijk in slagen om stemmen voor het Front weg te zuigen. De huidige Labour-regering heeft zijn eigen methoden om de immigratie in te dammen. Dat gebeurt door middel van een eenvoudige bureaucratische ingreep. Aan- voormalige Britse koloniën Kenia en Tan zania vestigden. In grote lijnen gaat het rapport nóg verder, want het stelt voor, automatsche toegang tot het Verenigd (Brits) Konink rijk afhankelijk te maken van een aantal condities, behalve voor inwoners van de EEG-landen. Geen enkele Britse regering heeft ooit zulke drastische beperkingen voorgesteld, laat staan ingevoerd. Beide vrouwelijke terroristen behoor den, samen met Pohle, tot de vijf gevange nen die in maart 1975 werden vrijgelaten in ruil voor de ontvoerde Berlijnse CDU- voorzltter Peter Lorenz. Pastoor Albertz begeleidde hen naar Zuid-Jemen. Elk van de terroristen kreeg toen 20.000 mark. Pohle werd in 1976 in Athene opnieuw gearresteerd en aan de Bondsrepubliek uitgeleverd. Hij zit nu de rest van zijn zesjarige gevangenisstraf uit. DEN HAAG (ANP). De „Chiléén" die begin deze maand tevergeefs Nederland was uitgezet -- hij keerde op 12 januari terug uit Chili, waarheen hij was gebracht, omdat hij geen Chileen bleek te zijn is gistermiddag over de Belgische grens ge zet. Dat is volgens het ministerie van Justi tie het land waar de man het laatst ver bleef voor hij in Amsterdam werd opge pakt zonder geld en papieren Sinds zijn gedwongen terugkeer uit Chili heeft de man beweerd Libanees te zijn Verder was zijn verhaal ongewijzigd: hij zou maandenlang over de wereld hebben gezworven. Een paar van de gasten, zo bleek in de kapel, behielpen zich met een hoed, de overigen droegen een keppeltje, de meeste fraai geborduurd, sommige van eenvoudi ge snit. Ik vertelde Eddy bijtijds dat ik wel een pet bij me had, maar dat ik daarmee misschien een beetje uit de toon zou vallen en dat ik me daarom aanbevolen hield voor een reserve-keppeltje. Dat was geen probleem, zei hij, terwijl hij druk bezig was de drank en de cake aan te slepen, vrienden en familie te begroeten en het operationele gedeelte technisch in orde te maken urn BONN. De gisteren in München geopende rechtszitting tegen de 36-jarige terrorist Kolf Pohle werd op rechterlijk bevel onderbroken om de van lidmaat schap van een terroristische vereniging en afpersing beschuldigde professoren zoon eerst door een psychiater te laten onderzoeken. BONN. In Bonn houdt een nieuw afluisterschandaal de gemoederen bezig .CSÜ- voorzitter Frans Josef Strauss beweert dat gesprekken die hij met zijn lijfblad de Bayern Kurier over de kwestie-Lockheed voerde, door overheidsinstanties werden afgeluisterd. De Süddeutsche Zeitung kreeg anoniem een formulier van de BündeSnachrichten- dienst toegestuurd, waarop een gesprek genoteerd was dat Strauss met de'toenmalige' hoofdredacteur van de Bayern Kurier, Winfried Scharnagel, op 28 september 1977 heeft gevoerd. Een mysterieuze zaak daarbij was, dat dit type formulier al sinds 1974 niet meer bij de inlichtingendienst wordt gebruikt. Als inhoud van het gesprek werd vermeld dat Strauss tegenover Scharnagel liet uitkomen de Lockheed-papieren bij zijn bank te hebben weggehaald. In de verkiezings campagne van 1976 heeft een belangrijke rol gespeeld de bewering dat misschien ook Strauss in zijn vroegere functie als minister van Defensie steekpenningen van Lockheed had aangenomen om Starfighters voor de Duitse strijdkrachten aan te schaffen Inmiddels heeft een onderzoek uitgewezen dat Strauss niet in de Lockheed-affaire verwikkeld is geweest en zowel het formulier van het afluisterrapport als ook de passage van het vermelde gesprek vervalsingen zijn. Strauss en zijn partij staan op een grondig onderzoek. Gisteren werd in Bonn besloten een parlementaire enquêtecommissie deze zaak te laten doorlichten. Het gaat hier niet meer alleen om de goede naam van Strauss en de oppositie; ook de regering ziet zich nu genoodzaakt licht in een zaak te brengen, dit' vraagtekens plaatst rond het grondwettelijk verzekerde post- en telefoongeheim. BONN (Reuter). De regering in Bonn heeft gisteren officieel bij de Oostduitse autoriteiten geprotesteerd tegen hun wei gering de Westduitse oppositieleider Hel mut Kohl zondag tot Óos't-Berlijn toe te laten -I- MOSKOU (Reuter). Gisteren is eer/ nieuwe directe lijn voor permanente ver binding tussen het Kremlin en het Witte Huis in gebruik genomen, die via satel lieten gaat in plaats van via een verbinding over' land die in de afgelopen veertien jaar is gebruikt, maar minder betrouwbaar is. Daarvoor gebruiken de Verenigde Staten en de Sovjet Unie elk hun eigen satel lietsystemen De Amerikaanse boodschappen gaan in het Engels, de Russische verschijnen in cyrillisch schrift op de telex in Washing ton; beiden worden aan het eind automa tisch gecodeerd en gedecodeerd en vervol- -gens vertaald voor de twee presidenten Tijdens het visiteren van de advocaten gedurende het Baader-Meinhof-proces - verklaarden de met de controle belaste politiemannen - heeft niemand van de ver dedigers de akten in de hand kunnen hou den. Volgens hun zeggen legden de advo caten alles wat ze aan hadden en meebrachten tijdens het fouilleren op een stoel of op een bank. Alles werd daarna zorgvuldig gecontroleerd en het aktemate- riaal doorgebladerd. Giscard, hetzij van de partij van Lëcariu- et. De kern van het gaullistische offensief ligt hier in het feit dat deze tien kandida ten als deel van het verdrag tussen alle coalitiepartijen niet door andere kandi daten voor de voeten gelopen zouden worden. Het Betreffende verkiezingsakkoord voorzeg er onder meer in dat ongeveer zestig gaullistische kandidaten van de kant van de andere partners niet zouden worden gehinderd door eigen kandida ten. Aan deze afspraak heeft, liet „anti- gaullistische front" zich voorlopig ook keurig gehouden. De woedende opmer king van gaullistenleider Chirac dal de anderen „overal een tegenkandidaat hébben gesteld", is dan ook meer dan overdreven Chirac heeft later ingebon den en gezegd dat het verdrag was ge schonden omdat de anderen „niet van tevoren hadden kenbaar gemaakt wat ze van plan waren" Het anti-gaullisten- front heeft overigens in 128 kiesdistric ten nog een eigen kandidaat benoemd Van deze 128 kiesdistricten zijn er onge veer honderd waar op het ogenblik al leen nog maar een gaullistische kandi daat is aangewezen. In zijn tafelrede tijdens de lunch met zijn onzekere coalitiepartners heeft pre sident Giscard d’Estaing gistermiddag gezegd dat aan het geharrewar een eind moet komen en dat er geen persoonlijke beschuldigingen meer heen en weer moe ten worden geslingerd. „Wie wil winnen", aldus Giscard. „dient te weten wat de kiezer wil. en wat de kiezer wil is een heid" zelfmoord hebben gepleegd in de gevan genis. Volgens Möller hadden Baader. Raspe en Gudrun Ensslin, geen wapens. Möller werd op dezelfde ochtend dat Baader c.s. dood werden aangetroffen in hun cel, be wusteloos geyonden in haar eigen cel. Zij had op diverse plaatsen steekwonden. Gis teren verklaarde zij dat de drie dode ge vangenen nooit het plan haddden geop perd zich van het leven te beroven. Even min hadden zij een radioverbinding met elkaar gehad, zoals in het officiële rapport over het onderzoek naar de dood van het drietal staat vermeld. plan geland op 310 km ten westen van de stad Zeli- nograd in Kazakstan. Jani- bekov en Makarov maken het goed, zo meldt het Rus sische persbureau Tass, dat spreekt van een „uniek experiment in de ruimte". in hun gezamenlijk overleg een front te vormen tegenover de gaullisten. Het gaat hier om de republikeinen van presi dent Giscard, de centristen van oud-pre- mier Lecanuet en als extra versterking de radicalen van de ongemakkelijke oud- Express-eigenaar Jean-Jacques Sërvan- Schreiber. Ze werden het na een verga dering, in een lokaliteit die hun door premier Barre in zijn ambtswoning ter beschikking was gesteld, eens over een lijst met 363 eenheidskandidaten, waar in de eerste verkiezingsronde de aanhan gers van de drie bewuste partijen op Wanneer het dikke bundels waren, wer den deze, zoals alle overige zaken, met een deteytor afgetast. Ook na het onderzoek van de raadslieden aan hun cliënten, waar onder de leden van de harde kern van de RAF, Jan Carl Raspe en Andreas Baader. die zich met de in hun cel gesmokkelde pistolen van het leven zouden hebben be roofd, en Gudrun Ennslin, die zich met een elektrisch snoer aan het raamkozijn van haar cel ophing, werden ze grondig ge fouilleerd. Het rapport van de Conservatieven wil zich wel aan deze afspraak houden, maar behoudt zich het recht voor om aanvragen die ver boven de 30.000 uit gaan, streng te selecteren of af te wijzen. De meesten die onder deze groep vallen, zijn Indiërs en Pakistani die zich al lang geleden in de nog in het ruimtestation blijven is niet bekendge maakt. I- de ■il' De verdediger van Pohle, Günther Maull, pleitte tijdens Pohle’s afwezigheid voor uitstel van het proces. „Hier moet de vraag worden gesteld”, zei hij, „of de maandenlange, geïsoleerde gevangenhou ding van Pohle diens fysieke krachten niet zodanig heeft aangetast dat het hem onmo gelijk is het proces te volgen. De lichame lijke conditie waarin de gevangene zich op hel ogenblik bevindt, is zeer bedenkelijk”, aldus Maull. worden uitgenodigd hun stem uit te brengen. Van deze 363 kandidaten zullen er ruim 200 in hun kiesdistrict worden gecon fronteerd met evenzovele kandidaten die door de gaullisten van Chirac in de vuur linie zijn geworpen Omdat de gaullisten eveneens tot de regeringscoalitie beho ren. is dit op zijn zachtst gezegd eigenaar dig De gaullisten sloten zich dan ook onmiddellijk in hun hoofdkwartier op en kwamen er weer uit te voorschijn met een lijst van tien gaullistische kandida ten, die zullen worden opgesteld in de eerste verkiezingsronde tegenover kan didaten hetzij van de partij van president De reeds in 1974 - onder meer wegens zijn activiteiten voor de Baader-Meinhof groep - veroordeelde Pohle verscheen, om geven door politieagenten,„ijiet een papie ren masker voor het gezicht in de rechts zaal. Met geheven vuist „brulde” hij zoals de rechter het noemde - leuzen de zaal in. Enkel toeschouwers op de tribune be gonnen de steeds herhaalde leugen zoals „Mensenrechten voor alle gevangenen hier en elders". „Tegen de gevangenis ih de gevangenis” en „Tegen blanke folter en moord" mee te schreeuwen. Wegens orde verstoring liet de rechter de verdachte uit de rtechtszaal verwijderen. Twee vrouwe lijke toehoorders op de tribune werden met elk één dag gevangenisstraf beboet. dit experiment kan een nieuwe fase in de ruimte vaart inluiden omdat het nu mogelijk wordt een ruimtestation dat om de aarde draait permanent te bevoorraden en de beman ning af te lossen. Bij hernieuwde behandeling van het proces wil Maull de zich in Stuttgart- Stammheim in voorarrest bevindende RAF-leden Verena Becker en de terroriste Gabriële Kröcher-Tiedemann, die zich in Zwitserland in voorarrest bevindt, laten getuigen. Ook wil hij de Berlijnse pastoor Heinricht Albertz bij het proces be trekken ri- Gisteren begon nen de Britse brandweerlieden na een langdurige staking weer te werken. Op de foto duwen een aantal van hen een auto naar buiten in het Lambeth Fire Sta tion, het hoofd kwartier van brandweer Londen. Janibekov en Makarov hadden vorige week woensdag met hun daags te voren gelanceerde Sojoez- 27 vastgekoppeld aan het - De Sojoez-26 is volgens tweede koppelingsmecha- nisme van de Saljoet. Daar mee slaagde de Sovjet unie er voor het eerst fn de geschiedenis van de ruim tevaart in twee ruimtesche pen aan één station te kop pelen. Het welslagen van Vorige week zondag waren mijn vrouw en ik uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de besnijdenis van Jair, zoon yan Eddy en Bertie Geiman, zij een Nederlandse, hij een haastig weggewerkte dissidente Rus. Zij leerden elkaar kennen in Israel, enzo- N voort, enzovoort, en of we zondag om 3 uur in de kapel'van het St. Lucas Ziekenhuis getuige wilden zijn van de plechtigheid. Ik stak mijn voelhorens uit bij joodse vrienden, die zoiets zelf nooit meegemaakt hadden, maar meenden te weten dat het gebruik was dat je dan een cadeautje meenam voor de kleine besnedene, en dat de vrouwen er niet bij mochten zijn. Mijn aanwezigheid zou ik echter moeten beko pen, zo had ik al van Eddy begrepen, met een hoofdbedekking, en dat gaf meteen al ernstige problemen. Ik heb een hekel aan dingen op mijn hoofd, en ik beweer dan - ook altijd dat de enige reden waarom ik geen beroepsmilitair geworden ben, de mi litaire noodzaak is dat je een helm, een pet of een baret draagt. „Alles was goed", had Eddy gezegd, maar wat heet alles als je niks hebt? En om een hoed of een pet te gaan kopen voor die ene gelegenheid, vond ik ook wat overdre ven. Een knoop in elke punt van je zak doek en dat dan op je hoofd leggen, leek me aan de andere kant weinig stijlvol, maar gelukkig was ik de dag daarvoor bij een vriend met wie ik in dienst ben ge weest, maar die daar, in lijnrechte tegen stelling tot mij, juist een pettenmanie aan heeft overgehouden. Je kan geen land of gewest in de wereld bedenken of hij heeft er wel een pet vandaan. Alleen een joods- russische pet ontbrak in zijn collectie, zo dat ik na enige tijd hilarisch petten passen maar tot een donkerblauw petje uit de omgeving van La Canourgue besloot. Ik u had natuurlijk ook wel even een keppeltje kunnen kopen, zo’n uitgehold plakje tex tiel kan nooit duur zijn, maar weet u de keppeltjeswinkel in de plaats uwer inwo ning? Ik in ieder geval niet. „Hoeden en petten en damescorsetten”, maar over keppeltjes wordt gezwegen. Voor alle zekerheid propte mijn vrouw de Franse pet in haar tas, voor het geval van de ook nog geopperde mogelijkheid, dat iemand eraan zou denken een set pa pieren keppeltjes (wegwerpkeppeltjes blijkbaar) mee te nemen voor de niet- joodse vrienden. Maar zo’n wegwerp kep peltje, van papier, ik weet het niet. Het zou me te veel aan een Melittafilter doen denken en het is ook niet helemaal fair tegenover de religie, zoals het me ook gestoord had dat president Carter blijkens een foto een moskee betreden had met een soort wollen zakken om zijn schoenen, omdat je zo’n heiligdom niet met gelederde voeten betreden mag. Ik vind het een vorm van voordegekhouderij als je die schoenen dan verstopt, onzichtbaar maakt, door een paar zakken er omheen te binden. God ziet alles, is mij altijd geleerd, en als hij toeval lig niet door zulke wollen zakken heen kan kijken, dan moeten die dingen aan de voeten van een president toch op zijn minst zijn achterdocht opwekken! vragers van toelating tot het Verenigd Ko ninkrijk laat men zo lang mogelijk op de eerste oproep van een Brits consulaire ambtenaar in hun land wachten, in de hoop dat zij er genoeg van zullen krijgen en het op zullen geven. Er zijn wachttijden van bijna twee jaar geregistreerd. Een interessant detail in het kader van de Britse immigratie vormt een bericht in een van de Britse dagbladen, dat de mees te huizen van enige allure nu niet langer aan Arabieren worden verkocht, maar aan uitgeweken blanken uit Zuid-Afrika en Rhodesië. MOSKOU (DPA). De Russische kosmonauten Vladimir Janibekov en Oleg Makarov zijn giste ren met het ruimteschip Sojoez-26 teruggekeerd op aarde na een vijfdaags be zoek aan hun collega's in het ruimtestation Saljoet- 6. Voor de thuisreis ge bruikten ze het ruimte vaartuig van de kosmo nauten Joeri Romanenko en Georgi Gretsjko, die al op 10 december hun ruim tereis begonnen. Hoe lang Romanenko en Gretsjko Het was ons direct al gebleken dat het gerucht, dat de vrouwen er niet bij moch ten zijn, op verouderde berichtgeving moest berusten, want mannen, vrouwen en kinderen zaten door elkaar heen op de stoelen die anders door kerkgangers wor den bezet. Ik dacht: straks zal iemand wel even zijn blik langs de rijen laten gaan om te zien of alle mannen hun hoofd wel bedekt hebben (zoals de stewardess speu rend door het gangpad loopt om te kijken of alle passagiers hun riemen wel aange gespt hebben), maar voor ik het wist, be gon het! De hoeden waren opgezet, de keppeltjes zaten op de kruinen, alleen ik zat er „blootshoofds” tussen. Eddy had me ver geten! Maar ik kon de ceremonie nu moei lijk nog gaan onderbreken: „Hé, hallo, even wachten nog, ik heb nog geen keppel- tje op!”. Ook leek het mij nu niet meer het geschikte moment om die Franse pet met klep op te zetten, als ik tenminste niet ten koste van de plechtigheid de lachers op mijn hand wilde krijgen. Ik ben dus maar doodstil blijven zitten, vol zelfverwijt, om dat ik na een jarenlange reputatie dat ik bij plechtige gebeurtenissen (ontvangst op het koninklijk paleis en dergelijke) de eni ge zonder stropdas ben, nu ook alweer als erjige zonder keppeltje een besnijdenis bij woonde! Stel dat ze het na afloop opeens ontdekten, misschien zou alles dan wel over moeten! Maar dat vertel ik morgen dan wel weer. rn

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3