REORGANISATIE VAN DRINKWATERVOORZIENING Weerstand in Velsen tegen brandweer in regioverband Als je lief bent, helpt hij misschien wel met de afwas PRIORITEITEN STELLEN MET BEHULP VAN PUNTENSYSTEEM r N I H fR dinsdag Tarieven KRITIEK OP ORGANISATIE EN FINANCIËLE OPZET Invloed raadsleden op meerjarenbegroting Waterleidingwet Schadevergoeding (ZELSEN-IJMUIDEN 5 JANUARI 1 7 19 7 8 i 1 PROLOOG SPEELDE VROUWENPROGRAMMA VOOR UITVERKOCHTE ZAAL - I i - isi 1 r> VELSEN. De gemeente Vel sen is niet bereid het door het provinciaal bestuur voorgestel de plan met betrekking tot de reorganisatie van de drinkwater voorziening te accepteren. Het college van B. en W. betwijfelt onder meer of het door de pro vincie aangedragen reorganisa tieplan dat een volledige annexa tie van Velsen door de Provincie inhoudt, wel in overeenstem ming is met hetgeen daarover is vastgelegd in de zogenoemde Waterleidingwet. Het college mist bij het provinciale plan een analyse van de huidige organisa tiestructuur van de drinkwater voorziening en stelt zich op het standpunt dat daardoor ook niet kan worden vastgesteld of de reorganisatieplannen in over eenstemming zijn met de bedoe lingen van die wet. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De in politieke kringen zo graag gehanteerde en derhalve veel gehoorde kreten die oproepen tot eengezindsheid, saam horigheid en opofferingsbereidheid zijn in Velsen heel erg ver te zoeken waar het gaat om deelname aan de gemeenschappelijke Rege ling Regionale Brandweer Kennemerland. Dat bleek maandagavond toen de Commissie vpor Algemene Zaken zich met deze materie bezig hield. In alle toonaarden bezongen de commissieleden hun misnoegen over een regeling die één van hen samenvatte in een uitspraak die eigenlijk alles omvatte: „bestuurlijk en financieel spreekt het idee ons helemaal niet aan”. lol R- ■k -A Velsens college verwerpt annexatieplan provincie 1 ke ijt I 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met het oogmerk een duidelijker beeld te krijgen ,van de belangrijkheid (prioriteit) van projecten die in de komende jaren moeten worden gerealiseerd, wil het college van B. en W. van Velsen een nieuwe formule gaan hanteren bij het samenstellen van de meerjarenbegroting. De bedoeling is om in het gemeentelijke stuk, dat de blik vijf jaar vooruit werpt, meer dan voorheen de voorkeur van de raadsleden te verwerken. Om dit te bereiken wil men het zogenoemde „vaste som”- systeem invoeren. Dit systeem is gebaseerd op een puntenwaar dering door de raadsleden. Ieder raadslid krijgt 100 punten die hij of zij mag verdelen over de projecten die in de ontwerp- meerjarenbegroting zijn opgevoerd. Na deze prioriteitenstel ling wordt het resultaat in een raadsvergadering ter discussie gesteld om tot een definitieve rangorde te komen. De samenwerking in BDZK-verband is speciaal gericht op gemeenschappelijke behartiging van winning, zuivering, ops lag en transport. Distributie van het wa ter en tariefstelling zijn zaken die de deelnemends gemeenten onafhankelijk van elkaar bepalen. Verschillende commissieleden zagen deze prioriteitenstelling graag gekoppeld aan een zogenoemde doelstellingennota. Het voorstel van wethouder H. van der Werf om alleen de prioriteit van projecten waarmee bedragen van meer dan 10.000,- zijn gemoeid op deze wijze af te wegen ondervond tegenstand. Gedeputeerde Staten vinden dat de BDZK-gemeenten te klein zijn om zelf standig waterleidingbedrijven te exploi teren en willen dat het apparaat opgaat in het Provinciaal Waterleidingbedrijf (PWN). De overname zou per 1 januari 1981 zijn beslag moeten vinden. Eenzelf de lot zou de gemeenten Amstelveen, IJMUIDEN. „Vrouwen, strijdt, ver zet je, maar doe het niet alleen: vrouwen worden slechts bevrijd door vrouwen”. Met deze strijdlustige oproep besloot de Dat de door de provincie voorgestelde reorganisatie ook meer eenheid in de Evenals Haarlem is Velsen een voor stander van een voortbestaan van de BDZK als zelfstandig rechtspersoon ten behoeve van de waterwinning en distri butie. Hoewel men het onderling nog niet geheel eens is over gehele dan wel gedeel telijke integratie, acht men geen termen aanwezig op grond waarvan de Provin cie de noodzaak van overgang van de bundelen. Dit alternatief zou speciaal de distributie in Velsen waar „water”, „gas” en „reiniging” in één dienst zijn onderge bracht, consequenties hebben die deze dienst volledig zou ontregelen. tarieven zou brengen is een stelling die door het college van Velsen wordt be twist. De wenselijkheid om daartoe te komen wijst men niet af maar het kan volgens het college niet dienen om het ingrijpende reorganisatieplan te verdedi gen. De concentratie in de productiesec tor kan naar Velsense ideeën al een be langrijke bijdrage zijn tot geringere ver schillen in de tarieven. Men wijst verder op de landelijke situatie in de aardgas sector. Zonder concentratie van gasdis tributiebedrijven blijkt het daar moge lijk één landelijk uniform tarief te han teren. ie ig !e- ir- ■el at te De waterleidingwet is in 1957 tot stand gekomen. Er is onder meer in geregeld dat in het belang van de volksgezond heid, waterleidingbedrijven tot samen werking kunnen worden verplicht. Met dit streven naar centralisatie wil, men samenwerking bevorderen tussen ge meenten met slechte en goede exploita tiemogelijkheden van het drinkwater. Hoewel tussen 1955 en 1970 het aantal De leden van de Commissie Algemene Zaken hebben zich gisteravond positief opgesteld tegenover dit plan dat, wanneer Wethouder Van der Werf lichtte toe dat de projectenlijst in de fractie mag worden beoordeeld alvorens men een puntenwaar dering toekent. Deze toekenning draagt evenwel een persoon lijk karakter. het in de raad wordt aangenomen, nog dit jaar bij de aan bieding van de meerjarenbegroting in april, kan worden gehan teerd. waterleidingbedrijven met 60 daalde van 194 tot 134 zijn de verwachtingen van de centralisatie teleurstellend. Men heeft berekend dat de bevolking en de indus trie in Nederland in het jaar 2000 om streeks 4,5 miljard kubieke meter water zullen gebruiken. Om aan die behoefte te kunnen voldoen zullen passende maatre gelen moeten worden genomen. De win bare hoeveelheden zoet grondwater zijn ontoereikend. Ten behoeve van de drinkwatervoorziening zullen grote hoe-1 veelheden oppervlaktewater in de water wingebieden moeten worden geïnfil treerd. Een kostbare zaak waarbij tevens rekening dient te worden gehouden met belangen van de waterstaat, landbouw en recreatie. Regeling. Daartoe behoren 10 burgemees ters, althans de portefeuillehouders van deze gemeentelijke diensttak. Burgemees ters die in deze hoedanigheid als niet- gekozen bestuursfunctionarissen met el kaar het dagelijks bestuur gaan vormen, compleet met bevoegdheid tot het nemen van beslissingen en stemrecht. Dat ging de commissieleden allemaal toch net iets te ver. Toch wel wat overrompeld door zo veel gemotiveerde tegenstand moest wethou der Van der Werf wel toegeven dat het voor Velsen een kwestie was waarvan het voordeel niet in geld was uit te drukken maar dat wel veel te maken had met soli dariteit. Solidariteit met die gemeenten die eigenlijk onderbedeeld zijn met de beveili ging tegen het brandgevaar. Eén der commissieleden rekende uit dat het èen goede zaak zou zijn als Velsen in de IJmond de regionale gedachte vorm zou geven in een wat kleiner verband. Haar lem zou dan maar moeten functioneren in eigen regio. Wethouder Van der Werf notu leerde alle alternatieven waar de commis sieleden kwistig mee strooiden. Proloog heeft met dit toneelprogramma de bedoeling aan te tonen hoe de vrouw in onze samenleving wordt onderdrukt, niet alleen door de mannen, maar tevens door het gehele economische systeem. In een aantal korte scènes afgewisseld met liedjes wordt het publiek meegenomen op de levensweg van een vrouw, Hilde. Ze is te zien als jonge, verliefde typiste, als jon ge en zwangere bruid, als de huisvrouw die negenhoog op haar flatje, alleen met de geschiedenis is het prototype van vele an- spelers en speelsters van Proloog, de hu mor die in het geheel was verwerkt, bracht de opvoering een ontzettend leuke avond op. Alle fraai geformuleerde redenen die de deelnemers aan de regeling moeten over tuigen van de noodzaak tot bundeling van krachten misten in Velsen hun doel. „Vei ligheid”, „verantwoordelijkheid”, „effi ciëntie”, „preventie”, dienstverlening”... het bleven holle frasen die op geen enkele wijze vermochten de Velsense politici warm te krijgen voor de brandende kwes tie van de zo degelijk voorbereide brand weerregionalisatie in Kennemerland. Het merendeel van de commissieleden was het er over eens dat het beroepsbrandweer - het stuk „Vrouwen, als het aan ons ligt” dat voor een afgeladen zaal in het Witte Tejater werd opgevoerd. Deze voorstel ling werd gegeven op initiatief van buurt huis De Brulboei, ter afsluiting van de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de samenleving) die daar deze winter hebben gedraaid. Zij zet door, ondanks protesten van Hans en het doet haar goed. Samen met andere vrouwen op haar kantoor wordt ontdekt dat de fout niet ligt in hun per- In het provinciaal reorganisatieplan worden, overeenkomstig artikel 37 van de waterleidingwet, toezeggingen gedaan betreffende schadeloosstelling als het plan zou worden gerealiseerd. Voor ver goeding van de netto-opbrengst over een periode van tien jaar na de overname komt Velsen niet in aanmerking omdat het bedrijf kostendekkende tarieven hanteert. Voor de schade die zal ontstaan in de dienst „gas-water-reiniging” als „water” er wordt uitgelicht lijkt het no dig de rechtbank deze bedragen te laten vaststellen omdat in dit verband de inter pretatie van de wettekst een belangrijke rol speelt. De Provincie stelt voor de bezittingen van het over te nemen waterleidingbe drijf tegen de boekwaarde. Het college van B. en W. is van mening dat ook in het verleden gepleegde extra-afschrijvingen dienen te worden vergoed. De commissie Bedrijven en Personeelszaken zal zich woensdagmiddag om 4 uur over de pro blematiek buigen. In haar vergadering van 2 februari zal de raad zich uitspre ken over het voorstel van het college dat adviseert het plan van de Provincie af te wijzen. Sï? Met het afwijzen van de organisa tievorm die de provincie voorstaat, neemt Velsen eenzelfde standpunt in als de gemeente Haarlem. In laatstgenoem de gemeente is men echter met een alter natief op tafel gekomen waarmee men in Velsen ook niet erg gelukkig is. Het Haar lemse plan beoogt de productie- en distri- butieafdelingen van de waterleidingbe drijven in Haarlem, Velsen, Bloemen- daal en Zandvoort (sinds 1966 verenigd in een gemeenschappelijke regeling Be langengemeenschap Drinkwatervoor ziening Zuid Kenemerland) volledig te Wethouder H. van der Werf die in tal van besprekingen met toekomstige regionale partnergemeenten de huid van Velsen zo duur mogelijk heeft trachten te verkopen, zal op 8 februari wanneer die club weer bijeenkomt, een aantal nieuwe bezwaren ter discussie stellen. Bezwaren die hem gisteravond op maat door de commissiele den werden aangereikt. korps van Velsen in alle opzichten voldoet aan de criteria die de minister van Binnen landse Zaken heeft gesteld aan de vuur- en rampenbestrijders die straks in regionaal verband zullen moeten opereren. Daarom had niemand behoefte aan een wijziging van de huidige situatie die alleen maar een verslechtering - althans geen verbetering - kan zijn en de gemeente Velsen ook nog eens 135.000 extra gaat kosten. „Laat de gemeenten die er door de deelname van Velsen beter van worden er ook maar extra voor betalen”, merkte een weinig enthousiast commissielid op. Algehele bijval! Lag de finafciële kant van de zaak de commissieleden al niet erg lekker in de maag, het organisatorische deel, zoals dat in concept-regeling was vastgelegd, kon al evenmin genade vinden. De 33 afgevaar digden van de deelnemende gemeenten zullen met elkaar- het algemeen bestuur gaan vormen van de Gemeenschappelijke BDZK naar het Provinciaal Waterlei dingbedrijf kan hard maken. Noch door een structuuronderzoek, noch door erva ringen of kracht van argumenten is, vol gens Velsen, aannemelijk gemaakt dat de doelmatigheid door de provinciale re organisatie wordt bevorderd. Men is zelfs van mening dat een aantal belang rijke aspecten van de huidige distributie niet door schaalvergroting wordt gediend. Aan hem op 8 februari de weinig dank bare taak om de partners van deze, aan het brein van de minister onsproten rege ling kond te doen van het standpunt van zijn gemeente dat weinig elementen bevat voor de hoop op de geboorte van een blakend samenwerkingsverband. De krampachtige weeën die maandagavond in Velsen werden geregistreerd wijzen daar althans niet op. Bussum, Heemstede en Ouder Amstel boven het hoofd hangen. Opmerkelijk is dat in het provinciale plan wordt gesteld dat productie en dis tributie in één hand behoren te worden gehouden. De waterleidingwet laat namelijk ruimte voor scheiding van deze functies en het is op grond daarvan dat het college van Velsen stelt dat het heel wel mogelijk is dat voor een optimale win ning en productie van water heel andere normen gelden dan voor distributie. Het college acht het een betreurenswaardige zaak dat hieraan wordt voorbijgegaan en dat zonder meer maar wordt aange nomen dat radicale schaalvergroting de enige oplossing is voor optimale be drijfsvoering. Een argumentatie die door het college als „onvoldoende gefun deerd” wordt gekwalificeerd. baby, tegen de muren opvliegt. Hilde ont dekt langzaam maar zeker dat dit leven haar niet gelukkig maakt en besluit, na onderbreking van haar tweede endoor toneel werkgroep Proloog maandagavond 1 haar ongewenste zwangerschap te gaan soonlijk falen, maar eerder gezocht moet worden in het patroon waar zij automa tisch in terecht zijn gekomen, naartoe zijn Gedacht wordt aan 10 punten (van de 100) per raadslid om kenbaar te maken dat men aan een bepaald project de hoogste prioriteit wil geven. De laagste prioriteit wordt kenbaar ge maakt met de toekenning van 1 punt. Met de kwalificatie van 0 punten wil men kenbaar maken dat een bepaald project niet dient te worden uitgevoerd. werken, om zo haar isolement te door breken. Hoe het proces bij dit meisje verloopt, de gestuurd. moeilijkheden die ze heeft met haar vol- Hoe de hele materie van vrouweneman- strekt niet begrijpende man, worden door cipatie leeft, bleek tijdens de discussie na Proloog duidelijk neergezet. Heel cliché- het stuk. Alle bezoeksters bleven er voor matig komt deze Hilde uit de verf, de na. Door het grote enthousiasme bij de dere gevallen, maar juist daardoor ver moedelijk zo herkenbaar voor de hoofdzakelijk vrouwelijke bezoe kers. Haar zoeken naar de oorzaak van ongelukkige gevoelens, de aandoenlijke pogingen van echtgenoot Hans om haar Velsen samen boven het vuur van de regionale brandbestrijding 'K Dikke rookwolken pakken zich in Nu is Proloog niet de enige toneelgroep die vormingstoneel levert en het Witte met een handwerkclubje over haar crisis Tejater, waar dit genre toneel in de pro- heen te helpen, juist dat geijkte maakte in grammering ontbreekt, zou gezien de de zaal de reacties los. Hilde typeert haar belangstelling die dit stuk heeft getrok- reactie zelf zo mooi: „Alles is in orde, het ken eens kunnen overwegen ook aan de eten, de was, Tanja (hun dochter), behalve wensen van dit publiek tegemoet te ik”. komen. R P Proloog voerde F maandagavond in het Witte Tejater het stuk „Vrou- wen, als het aan ons ligt” op. Ge bleken is hoe groot de belangstelling is voor dit soort voorstellingen: de zaal was al bij voorverkoop zo goed als uitver- y kocht.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5