Verkeersveiligheid brengt ook kosten mee Statenlid hekelt optreden van gedeputeerde jegens woordvoerder W. Pyrmontlaan 1 STATEN AKKOORD MET INVESTERINGSSCHEMA agenda k, F- F; gastenboek E< bi 4 ie* est' ns u stss smö ll.' „Geen indruk van gastvrijheid” ilRüStE 'Ar 4MI 6 IJMOND D] 1 7 JANUARI DINSDAG 19 7 8 A/ „V J In en om Haarlem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het rijk moet de provincie meer geld uitkeren om maatregelen nogelijk te maken te gen hinderlijke geluidshinder van het wegverkeer. Meer geld is ook nodig om te kunnen voldoen aan de eisen, die de verkeersveiligheid aan de wegen stelt. Voorts moet de rijksuitkering voor het onder houd van de wegen waardevast zijn. Aan deze verlangens moet worden tegemoetgekomen met een wijziging van de Wet Uitkerin gen Wegen. Hierop hebben Pro vinciale Staten van Noord-Hol- land aangedrongen in een maan dag aangenomen motie. V sta: coll nen hiei ped dez ricl gro reg red liiU mo< bez stel vi ten hij heet intu stoc, een. een dage iede roep schr cies tuur zich gene aute sche vonc burg plez en I Velsen-IJmuiden Beverwijk Wijk aan Zee HAARLEM. Het wegvak Heemstede-Aalsmeer van de provinciale weg van Heemstede naar Hilversum zal binnen afzienbare tijd geheel zijn verdubbeld. Het gedeelte van deze secundaire weg 21 tussen Rijksweg 4 en Aalsmeer is al dubbelbaans en aan de dubbelbaans rondweg om Hoofddorp heen (van de IJweg tot Rijksweg 4) wordt druk gewerkt. Provinciale Staten zijn maandag akkoord gegaan met de verdubbeling van het resterende gedeelte tussen Cruquius en de IJ weg. Het werk is vermeld in de Nota met betrekking tot de financie ring van de eigen wegen van de provincie Noord-Holland, die maandag door de Staten werd aangenomen. door Udo J. Buys AueUSTE ESeOFFIEH - Provincie wil meer wegengeid van I I I De zorg voor de wegen vormde maandag de hoofmoot van de debatten in de Staten. In de motie, die met algemene stemfnen werd aanvaard, wordt er op gewezen, dat deze zorg een van oudsher aan de provin cie opgelegde taak is. Die taak wordt ech- A De plaquette aan de gevel van het museum, dat ter ere van Escoffier werd ingericht. A Het smalle straatje in Villeneuve-Lo- bet waar keukengrootmeester Escoffier geboren is en dat nu ook naar hem ge noemd is. langspeelplaten opgeborgen. „Het was de kamer waar vroeger de negerbediende sliep”, zei hij, „het was een enorme toer om alles weer alfabetisch op zijn plaats te krijgen”. En ook uiterst noodzakelijk, want het populai re zondagmorgen radioprogramma Muziek Mozaïek neemt hij in zijn huis bij Vence op en stuurt het ingeblikt naar Nederland. „ER ZIJN NU al een paar programma’s klaar in Nederland, maar natuurlijk kan ik altijd een lifepro- gramma maken. Als Toon Hermans bijvoorbeeld plotseling zou overlijden, ontkom je daar niet aan en doe ik mijn programma rechtstreeks vanuit de ORTF- studio in Nice”, vertelde hij en zei in de toekomst nog twee keer per maand naar Nederland te zullen reizen. VANUIT ZIJN HOOG gelegen villa kijkt Willem uit op Vence en ziet hij in de verte Cap d’ Antibes en de Middellandse zee liggen. Hij heeft inmiddels ook al contact gelegd met ex-Ajacied DickvanDijk, die in St. Paul woont en in huizenmakelaardij doet. „Als het even kan gaan we volgende week tennissen”, zei hij en keek uit over de zee in de verte. WIE WEET horen we in een van de komende pro gramma’s van Willem Duys ook nog eens het spel van Rolling Stonesgitarist B i 11W y m a n, die zijn buurman is. Hij woont wat verderop in een geel huis met groene luiken, de kleuren van de Cöte d’Azur Zoals gemeld, had de gedeputeerde nogal nadrukkelijk en langdurig de vertegenwoordiger van de Randweg- omwonenden onderhouden over het uitgangspunt van de hoorzitting, dat geen planologisch argumenten naar vo ren mochten worden gebracht. De na drukkelijke uiteenzetting door de Ge deputeerde van deze uitgangspunten en de indringende ondervraging van de betrokken reclamant of hij de bedoe ling toch wel goed begrepen had, had meer tijd in beslag genomen, dah de toelichting van de bezwaren. De heer Geuzebroek herinnerde nog eens aan het voorval tijdens de behandeling van het Secundair Wegenplan maandag in de Statenvergadering. Volgens gedeputeerde Van Dis was het hem er alleen om begonnen ge weest, dat duidelijke afspraken werden gemaakt. Hij herhaalde zijn toezegging, dat de gehinderde omwonenden op de hoogte zouden worden gehouden van de gang van zaken en de procedure met betrekking tot de geluidshinderbestrij- ding. Zoals gemend vrezen de omwo nenden van de Westelijke Randweg een toename van de geluidsoverlast, wan neer deze weg zal worden doorgetrok ken naar de Zuidhollandse Secundaire Weg 1 bij De Zilk. De aanleg van deze Secundaire Weg 19 zal alleen nog maar meer verkeer aantrekken, en dat bete kent weer meer verkeerslawaai in de slaapkamers van de bewoners van de W. Pyrmontlaan (de autoweg is met een viaduct ter hoogte van de slaapkamer Wet Uitkeringen Wegen gaan echter, vol gens de heer Geuzebroek, uit van verou derde opvattingen omtrent het onderhoud van wegen. Weliswaar zijn de uitkeringen verhoogd, maar er is geen rekening gehou den met het feit dat voorzieningen ten behoeve van de verkeersveiligheid ook geld kosten. „Als de wegbeheerders nu maar geen fietspaden aanbrengen langs quartaire wegen, en voorzieningen ten be hoeve van de verkeersveiligheid zoveel mogelijk achterwege laten, dan kunnen de wegbeheerders nog wat langer de eigen bijdrage in de wegenkosten beperken”, aldus de heer Geuzenbroek ter inleiding van zijn motie. De Staten bespraken maandag vijf met elkaar samenhangende agendapunten met Hi zake een welt woo aam opge waa mun De verg het gym HET KLEINE VILLENEUVE-LOUBET, waar boven de kantelen uittorenen van het kasteel van de markies de P a n i s s e-P a r i s, is trots op zijn grote kok, die een ware revolutie in de kookkunst teweegbracht. Hij leefde van 1846 tot 1935, had de leiding van het Savoy in Londen en later van het Carlton daar en propageerde eenvoudige en doelmatige keukens. En natuurlijk ont breken in het museum ook zijn eigen werken niet, zoals „Ma Cuisine’1 en een culinaire gids, die hij in 1903 schreef. HET MUSEE NATIONAL d’art culinaire zoals het officieel heet werd in mei 1966 geopend en ligt in de straat die ook al naar deze grootmeester van de kook kunst werd genoemd. VIA HET GEBOORTEHUIS van de ambassadeur van de Franse Keukens reed ik deze week naar de bergen boven het schilderachtige Vence, waar Willem Duys is neergestreken. Aan het eind van een stijl pad ligt zijn nieuwe domein, een paleisachtige villa met een prachtig uitgestrekte tuin. En voorbij het zwembad, ligt erachter, ook nog een in het struweel verborgen bunga low waar zijn gasten van alle privacy kunnen genieten. DUYS IS NOG MAAR net van Blaricum naar Zuid frankrijk verhuist en was toen ik hem bezocht nog druk in de weer met zijn inrichting. Maar zijn uitgebreide discotheek is al pasklaar. In rekken zijn tienduizend In van best, maa ontn hebt zelf is ee king level tenrr He ook i die c van scha spee gaar op e maa: incic De hebt verd gaar bepa een van ge bli een kom zijn, zelf. W< natu gezk len. kooj: kom hanc tegei ben i hanc die 1 sche meei ter alsmaar moeilijker omdat de aanleg, het onderhoud en de verbetering van we gen de financiële draagkracht van de pro vincie steeds meer te boven gaat. Dat komt, omdat de uitkeringen ingevolge de Wet Uitkeringen Wegen niet waardevast zijn, zo wordt in de motie gesteld. Verder wordt gesteld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat een herziening van de Wet Uitkeringen Wegen heeft beloofd met in-t gang van 1 januari 1979. Bij de herziening van deze wet moet aan genoemde bezwa- genoemde bedrag van honderdtwintig mil joen gulden, de resterende zeventig mil joen. Deze werkzaamheden zijn onder meer genoemde verdubbeling van het wegvak Cruquius-IJweg in de provinciale weg Heemstede-Aalsmeer-Hilversum en de aanleg van een tweede brug bij Leimui- den en verdubbeling van het aansluitende wegvak van de Secundaire Weg 20 (Alphen aan de Rijn-Nieuw Vennep; kosten zeven miljoen). Verder hoort bij deze werkzaam heden van de tweede urgentie het door trekken van de S.2Ó van Nieuw-Vennep naar de IJ weg of de Ringvaart. De kosten daarvan zijn geraamd op zestien miljoen gulden. De aanleg is echter afhankelijk van de resultaten van het door Rijkswater staat te verrichten onderzoek naar de we genstructuur in de driehoek Haarlem-Am- sterdam-Leiden (HAL-studie) en de beslis sing over Rijksweg 16. De resultaten van de HAL-studie zullen naar verwachting de eerste helft van dit jaar bekend worden gemaakt. De in de Nota Financiering Eigen Wegen voorgestelde investering van honderd twintig miljoen gulden komen bij. de 54.050.000 die al werden uitgetrokken pen zelf moet worden bijgepast is zoals gezegd bijelkaar zo’n elf en een half mil joen gulden. De uitkeringen ingevolgde de ren worden tegemoet gekomen, zo overwo gen de Staten. Met algemene stemmen namen Provinci ale Staten voorts een motie aan, waarin op een fundamentele verbetering van de uit keringen aan andere wegbeheerders wordt aangedrongen. Ook daarin zou een herziening van de Wet Uitkeringen Wegen moeten voorzien. Met de andere wegbe heerders zijn de gemeenten en de water schappen bedoeld. De indiener van de motie, de heer Geuzenbroek (PvdA) wees Route Heemstede-Aalsmeer kilometer tertiaire weg te onderhouden (de provincie ruim honderd) en ruim tweedui- betrekking tot de wegen. Zij gingen ak- x_ jjOOr(j mef een Nota van Uitgangspunten voor de verdeling van de uitkeringen inge volgde de Wet Uitkeringen Wegen, een wijziging van de Verdelingsverordening, uitkering wegen Noord-Holland 1968 een nota financiering eigen wegen van de pro- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het PvdA-statenlid Geuzebroek heeft het maandag opgenomen voor de door geluidsoverlast geplaagde omwonenden van de Westelijke Rand weg (S. 19) in Haarlem. Hij hekelde het optreden van gedeputeerde Van Dis jegens een vertegenwoordiger van de gedupeerde Haarlemmers op de hoorzitting voor reclamanten tegen het provinciaal Secundair Wegenplan. Volgens de heer Geuzebroek had de manier van optreden van de gedeputeerde tijdens de hoorzitting niet de indruk van gastvrijheid gegeven, die in het provinciehuis gebruikelijk is. zend kilometer quartaire weg (de provin cie ongeveer veertig kilometer). De kosten van onderhoud van de secundaire wegen worden geheel vergoed uit de pot van de Uitkeringen Wegen. Wat er echter aan on derhoudskosten voor tertiaire en quartai- re wegen door gemeenten en waterschap- vjncje Noord-Holland met een prioriteiten- schema .Vervolgens werden het Secundair Wegenplan en het Tertiair Wegenplan voor deze provincie vastgesteld. door de bebouwde kom geleid). De ge dupeerden wilden weten of de in de aanlegkosten van de doorgetrokken S. 19 ook de kosten ter bestrijding van de nu al aanwezige geluidshinder waren begrepen. De S. 19 is in de Nota Financiering Eigen Wegen vermeld in het schema voor werken van de derde urgentie. De kosten worden geraamd op 67 miljoen gulden. Er staat bij, dat de aanleg van deze weg afhankelijk is van de door Rijkswaterstaat verrichte studie naar de wegenstructuur in de driehoek Haarlem-Amsterdam-Leiden (HAL- studie) en de beslissing over rijksweg 19. De weg behoort niet tot de wegen, waarin de Staten maandag besloten honderdtwintig miljoen gulden te in vesteren. De heer Reus sprak zich namens het CDA uit voor aanleg van de weg, nu voor het tracé langs de spoorweg is gekozen. Lijnrecht daartegenover stond de mening van Titia Bos (PSP). De weg zou naar haar mening een fraai stuk natuur aantasten. „Wegen moeten niet meer problemen opleveren dan ze oplossen”, zo stelde zij. Het PSP-staten- lid was in principe tegen nog meer autowegen. „Noord-Holland is vol. We gen moedigen alleen het autogebruik maar aan. Wegen om een bebouwde kom heen, om die van overlast te ver lossen, is het enige wat voor ons nog aanvaardbaar is. En verder geven wij de voorkeur aan uitbreiding van het openbaar vervoer.” voor reeds begonnen werkzaamheden. De kosten worden uitgesmeerd over de jaren 1977 tot en met 1982. PSP en PPR ver klaarden zich tegen de werken van de tweede urgentie. De Secundaire Weg 21 kwam verder nog ter sprake bij de behandeling van het Secundair Wegenplan. Het CDA-Statenlid Van der Mark vroeg aandacht voor de verkeersonveiligheid op en langs de S.21 in de bebouwde kom van Uithoorn. Hij deed dat met een motie, waarin op een spoedige aanleg van een rondweg om Uithoorn wordt aangedrongen. In de motie wordt het schrappen van Rijksweg 80 (verbin ding tussen autoweg Amsterdam-Utrecht en de autoweg Amsterdam-Den Haag) een goede zaak genoemd. De verkeersbelas ting in de bebouwing van Uithoorn blijft daardoor ontoelaatbaar hoog, aldus de motie. De financiële onderhandelingen met de rijksoverheid om tot aanleg van de rondweg te komen zouden daarom zo spoedig mogelijk moeten worden afge rond in vbor Noord-Holland en Utrecht gunstige zin. In de motie wordt aan GS gevraagd dat te bevorderen. De motie werd door de Staten aangenomen met de PPR-fractie tegen. 1982 eén bedrag van totaal honderdtwin tig miljoen gulden te investeren in wegen aanleg. Daarvan is een bedrag van vijftig miljoen gulden bestemd voor de aanleg en verbetering van wegen, die naar het oor deel van het provinciaal bestuur allereerst noodzakelijk zijn (werken van de eerste urgentie). Tot deze werkzaamheden beho ren onder meer de verbetering van de secundaire weg 21 ter hoogte van het (in tussen afgebroken) spoorwegviaduct bij Aalsmeer en de aanleg van een fietspad in de gemeenten Heemskerk en Uitgeest. De werkzaamheden, die in noodzakelijk heid op de tweede plaats komen (werken van de tweede urgentie), vergen van het BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 20 uur „The Deep”. Filmhuis Velsen, Kanaalstraat. Dinsdag 20.30 uur Film „Lina Braake”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen-Zuid, 17e-eeuwse stijlkamers en oude gebruiksvoor werpen. Geopend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur Pieter Vermeulenmuseum. Geopend van 9.30- 16.30 uur, zat. 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdag en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel 02510- 91022 en 93088 DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui- den 20750. Sociëteit Asterix, Larixstraat 2, Ijmuiden, woensdag 20.00-23.00 uur, vrijdag 20.00-01.00 uur, zaterdag 20.00-01.00 uur. C - van 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Woensdag 14.30-17.30 uur. Filiaal Santpoort. Wüstelaan, woensdag 14.30- 17.30 uur. Filiaal IJmuiden-West. Zeewijkplein, dinsdag 19-21.30 uur en woensdag 14.30-17.30 uur. De Brulboei, 10.00-11.30 uur activiteiten 4-8 jarigen, 14.00-15.15 uur activiteiten 9-12 jarigen. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat 1, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken. Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vr. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Adviesbureau: woensdag: 9-10 uur Wit-Gele kruis, Zeeweg 20; 11-12 uur: bureau Petrakerk, Spaarnestraat 8, tevens Ijmuiden. Algemene hulpdienst: iedere werkdag van 9- 11 uur, tel 02550-18888. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 7-8 uur, dames 9.40-10.50 uur, gemengd zwemmen 13.30-14.30, 14.45-15.45 en 21.30-22.30 uur. Instructiebad Zeewijk, woensdag moeder en kind 9.45-10.30 uur, gemengd zwemmen 14.30- 15.30 uur. Speeltuin ,Jn Veilige Haven”. Open: woens dagmiddag en zaterdag de gehele dag. Buurtcentrum Zeewijk: 8.45-11.30 uur kof- fiesoos; 9.15-11.15 en 19.30-22.00 uur naailes. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Kerkstraat. Tot en met 4 februari expositie zeefdrukken van Marijke van Epen; t/m 5 februari expositie originele stripteke- ningen; De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Tot en met 31 januari expositie inspraakprocedure structuur plan; t/m 29 januari expositie „De Foto”. Stadskantoor, pres. Kennedyplein. Tot en met 20 januari expositie „Holland op z’n (s)malst”, op werkdagen geopend van 9-12, 14-16 en 19.30-21 uur. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Di. 20 uur „Wordt u al geholpen” 19.30 uur „Aardbeving” Luxor Theater, Breestraat. Di. 19 en 21.30 uur: „The Deep”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe. volw. 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 14-17.30 uur, Speel-o-theek 19-21 uur; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30-17.30 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Di. 20 uur musi cal „Foxtrot” (uitverkocht); woe. vanaf 9.30 uur vrouwencafé Sara Burgerhart. Hoeve Adrichem, Adrichemlaantje, Di. 21.30 uur jazzconcert. ui, zaïciuag ziu.vu-ui.uu ulu Centrale Bibliotheek. Plein 1945 Woensdag HtemSklTk BIOSCOPEN Cinema Marquêtte, Ruysdaelstraat. Di. 20 uur „Orca”, the killer whale”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 14.30-17 uur. Bene- luxlaan: Di. volw. en jeugd 19-21 u. Woe. volw. 14- 17.30 en 19-21 u. Jeugd 14-17.30 Kinderboerderij, Vrijburglaan. Woe. geopend van 13-16.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. De Zandkraai, Handelstraat. woe. vanaf 9.15 uur thema-bijeenkomst. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Dorpsduinen 6. Woe. geopend van 14.30-17.30 en 19-21 uur. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonplein) 20.15 u.: Friese Ver. Gijsbert Japicx met „Blommen foar Berber”. Woensdag 20.15 u.: Toneelver. Thalia met „Ben ik nu getrouwd of niet Toneelschuur I (Smedestr. 23) Woensdag 20.30 u.: Toneelgroep Centrum met „Scheiden”. Toneelschuur II (Smedestr. 23) Woensdag 12.30 u.: Toneelgroep Centrum met „De op voeder”. Toneelschuur III (Smedestr 23) Woensdag 20.30 u.: Projekttheater met „Dollie, of avocado's bij de lunch". VOOR EEN MAN DIE van het goede leven houdt heeft onze nationale t.v.-held Willem Du y s de plaats van zijn nieuwe pied a terre in Zuidfrankrijk bijzonder goed gekozen. Want vanuit de bergen boven Vence, een kwartier rijden van Nice verwijderd, kijkt hij praktisch uit op het dorpje Villeneuve-Loubet, waar de grote Franse cuisinier Auguste Escof fier werd geboren en ook leefde. ESCOFFIER STIERF al meer dan veertig jaar gele den, maar een van zijn scheppingen wordt overal ter wereld nog zeker dagelijks genoemd. En dat is de „Pêche Melba”, een creatie die hij noemde naar de beroemde prima donna Nellie Melba. Van Nellie hangt een door haar zelf gesigneerde foto in het mu seum dat ter nagedachtenis van Escoffier in diens geboortehuis werd ingericht. Het is een portret waarop de zangeres in het lang gekleed trots poseert en het hangt op een meter afstand van een indrukwekkend olieverfschilderij van de meester zelf. MAAR IN HET MUSEUM is nog veel meer te zien, stapels kookboeken, foto’s en schilderijen van andere beroemde koks, een geheel ingerichte Proven^aalse keuken en in de vroegere slaapkamer van Escoffier is een rijke tafel gedekt. Met zilver, Chinees porselein en schitterend kristal, dat werd geschonken door een leer ling van de meester, Joseph Donon. Rijk voor bestrijden geluidshinder er op, dat de waterschappen en de platte landsgemeenten alleen al voor het onder houd van de wegen totaal elf en een half miljoen gulden moeten betalen uit de eigen middelen. De gemeenten moeten daarvoor putten uit de onroerendgoedbelasting, de waterschappen uit hun omslag. Het onderhoud van de tertiaire wegen wordt voor driekwart gesubsideerd uit de Uitkeringen Wegen, dat van de quartaire slechts voor de helft. Gemeenten en water schappen hebben echter ruim vierhonderd wordt geheel dubbelbaans De verdubbeling van dit gedeelte van de Secundaire Weg 21 is ingedeeld bij de werken, die als tweede in voorrang zijn aangemerkt (werken van de tweede urgen tie). De kosten van de verdubbeling van het weggedeelte Cruquius-IJweg worden geraamd op zeven miljoen gulden. De kos ten van de rondweg in aanleg (IJweg- Rijksweg 4) zijn geraamd op bijna tien miljoen gulden. In het kostenoverzicht, dat in de Nota Financiering Eigen Wegen is opgenomen, wordt ook de fietstunnel ver meld, die de S.21 ter hoogte van de Ge- niedijk kruist: een miljoen gulden. De Staten stemden in met het voorstel van GS om in de periode 1977 tot en met Willem Duys buur van Escoffier A Willem Duys: nog twee keer per maand naar Nederland.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6