JANSHEEREN nt Regionale .funktie erkend van centrum voor alleenstaanden KGIJ IN GESPREK MET ZUID-MOLUKKERS „REVIVAL OOK VELSEN IN VERZORGINGSGEBIED MIDDENSTAND IJ sa „Jong Hercules” neemt clubhuis in gebruik I open huis BrS f" Ml Zuigkracht in sectoren meubelen en vloerbedekking Jazz-concert op zaterdagavond IJMONDGEMEENTEN EN UITGEEST SUBSIDIËREN 0 TER INZAGE Uitkeringen van Anjer Fonds Commissie vergaderingen in Heemskerk Turnleden plaatsten zich voor strijd om provinciale titel Projectgroep WAO stelt onderzoek in naar wensen Toneelavond in Wijk aan Duin Aanvulling van vuilniscontainers Rijksbijdrage voor speeltuin Poelenburg” Nieuwe kleding voor brandweer I Met Zand kraai” jnaar de beurs TENNISCLUB 25 2 5 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De consumenten uit Be verwijk hebben in 1975 bijna 167 miljoen gul den in de plaatselijke winkels besteed. Samen met de consumenten, die buiten Be verwijk wonen, kreeg het Beverwijkse winkel- bestand twee jaar geleden 216 miljoen gulden binnen. In de kassa’s van de winkels in het stadscentrum kwam ongeveer 97 miljoen gul den terecht. Dit betekent een gemiddelde om zet van 1,2 miljoen per winkel en omdat het cijfer niet veel zegt komt de gemiddelde omzet van 6567 gulden per m2 verkoopvloeropper- vlakte en van 4529 gulden per m2 bedrijfsop- pervlakte in het Beverwijkse stadscentrum in een helderder daglicht te staan. De I BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 Beverwijkse winkels ruim 216 miljoen uit - I l Het centrum voor alleenstaanden aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. m BEVERWIJK. Door het Anjerfonds Noord-Holland is besloten aan de volgen de verenigingen een uitkering toe te ken nen: Zangkoor „Jubilate Deo" 750,-voor de aankoop van muziekbundels; Stichting R.U.A.Z. Noord-Holland 2000,-voor ver vanging apparatuur; Frysk Selskip „Us Memmetael” 1300,- voor toneeluitvoerin gen; Beverwijkse Toneelvereniging Kunst door Oefening f 1300,- voor aanschaffing decor; Beverwijks Toneel Gezelschap 1300,- voor aanschaffing coulissen. i Dit deelt het Sociografisch Bureau Beverwijk/Heems- kerk mee in een dikke nota, waarin de resultaten zijn opgenomen van een recent gehouden onderzoek naar de winkelsituatie in Beverwijk, nu en in de toekomst. In het rapport is ondermeer een poging gedaan het verzorgingsgebied van het Beverwijkse kernwinkeiappa- raat (in het centrum dus) af te bakenen en de verzorgings- intensiteit te meten. Tot het langs min of meer theoreti sche weg bepaalde verzorgingsgebied blijken te kunnen behoren de plaatsen Beverwijk, Wijk aan Zee, Heems kerk, Velsen-Noord, Uitgeest, Castricum, Akersloot en Limmen binnen welke streek 125.000 mensen wonen. Met wordt op 16, 17 en 18 februari voor de 450 seniorleden open huis gehouden. De kanti ne in het nieuwe clubhuis is op die drie avonden steeds vanaf 20 uur open. Van onze verslaggever) BEVERWIJK. Woensdagavond start in het „Zwanennest” aan de Dommelsingel, centrum van de Kritische Gemeente IJrnond, een project met een algemene informa tiebijeenkomst over de Zuidmolukse problematiek. BEVERWIJK. Nadat de laatste amu- sementsavond van het vorige jaar in Wijk aan Duin een groot succes is geworden, is de werkgroep donderdagavond van dit buurthuis aan de slag gegaan voor een serie bijeenkomsten in het nieuwe jaar. Voor donderdagavond heeft men een oude bekende van stal gehaald en wel het to neelgezelschap „Samen” uit Schagen. Een paar maanden geleden hebben zij een voorstelling gegeven van het Westfriese toneelstuk „De erfenis van Peet Merai”. Ditmaal voert men het blijspel „In de holte van je arm” op, geschreven door Dimitri Frenkel Frank. De donderdagavondbij- eenkomst begint om 20 uur en is voor drip gulden toegankelijk. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Als de raad daar don derdagavond 26 januari mee instemt gaat de gemeente Heemskerk een bijdrage van ƒ1125,- verlenen aan de Stichting Ont moetingscentrum voor alleenstaanden, gevestigd aan de Wijkerstraatweg 119 in Velsen-Noord. De colleges van burgemeester en wet houders van de gemeenten Beverwijk, Uitgeest en Velsen hebben meegedeeld eveneens aan de raad te zullen voorstellen tot subsidiëring per 1 oktober 1976, dus met terugwerkende kracht, over te zullen gaan. Van de gemeente Castricum is be richt ontvangen, dat men geen aanleiding ziet in subisidiëring. De bijdragen worden gebaseerd op het aantal inwoners van de betrokken ge meenten, die vijftig percent van de zaal- huur subsidiëren, met de beperking dat de toe te kennen subsidie nimmer meer zal bedragen dan het nadelig exploitatiesaldo. De helft van de huur is ƒ5.781.25 en op basis van het aantal inwoners betekent dat voor Heemskerk een bijdrage van 1125,-. Met de subsidie wordt erkend, dat de stichting Ontmoetingscentrum voor al leenstaanden in Velsen-Noord een duide lijke regionale funktie vervult. Het centrum is in 1968 als particulier initiatief van het echtpaar Van Amers foort opgericht en in 1971 omgezet in een stichting. Wekelijks worden bijeenkom sten georganiseerd die meestal op de mid dag beginnen. De deelnemers zoeken con tact bij een kopje koffie, er worden spelle- Niet minder dan 75 procent van het aantal consumenten in de oude wijken van Beverwijk trekt voor de inkopen, exclusief die in de voedingssector, naar de winkels in het stadscentrum. De winkelfunctie van het centrum is voor de consumenten in de nieuwe wijken van Beverwijk aanzienlijk minder. Als belangrijke oorzaken wijst het bureau hiervoor aan: de aanwezigheid in of nabij dit gebied van wijkcentra Wijkerbaan en Europapléin en enkele discountzaken in de voedingssector; een deel van de koopkracht (4 procent) rich zich op het centrum van Heemskerk en de consument in dit gebied lijkt wat mobieler. In de sector radio bijv, wordt zelfs de helft van de koopkracht besteed buiten Beverwijk en Heemskerk. Vanuit de gemeente Heemskerk is de toevloeiing van koopkracht aanzienlijk, vooral uit de wijk Oosterwijk en Zuidbroek met 24 procent. Ook voor de kleine kernen Wijk aan Zee en Velsen-Noord is de detailhandelsfunctie in het centrum van Beverwijk van wezenlijk belang. Respectievelijk 56 procent en 38 procent van de lokale koopkracht in Wijk aan Zee en Velsen-Noord is gericht op het Beverwijkse kernwinkelapparaat. De verzorgende functie van het Beverwijkse centrum is zeer hoog in de kledingsector, evenals in de sector meubelen, vloerbedekking en gordijnen. Volgens het sociografisch bureau is er geen kooplek van betekenis af te leiden vanuit IJrnond- Noord naar de meubelbedrijven aan de Parallelweg. Slechts uit Oosterwijk en Meeres- tein gaat 1/6 deel van het meubelbudget van de consu ment naar de bedrijven langs deze weg. Het echtpaar Van Amersfoort, dat de rol van gastheer en gastvrouw vervult, stimu leert het leggen van onderlinge contacten, tjes gedaan en later bereidt men gezamen lijk een broodmaaltijd voor. Later op de avond wordt er gelegenheid geboden tot dansen. heeft een bepaalde vertrouwenspositie en bespreekt met de bezoekers allerlei pro blemen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Om te kunnen vol doen aan de vraag naar containers en ter vervanging van enige afgeschreven contai ners achten b. en w. het noodzakelijk 23 nieuwe containers voor afval aan te schaf fen. Aan de raad wordt gevraagd een krediet te verlenen van 25.000 voor het aanschaffen van 23 nieuwe containers. voornamelijk in Amsterdamse kroegen. Hoewel er weinig buiten die gelegenheden werd opgetreden bouwde de band onder kenners een geweldige naam op. Dat kon haast niet uitblijven met zoveel prominen- stig uit verschillende Nederlandse topfor- maties, zoals Dutch Swing College Band, New Orlean Syncopaters, New Orleans Seven en Friends of Jazz. Officiële erken ning kreeg de Revival Jazzband eind 1976 toen het orkest voor 900 genodigden, waar onder vele prominenten uit de vaderland se jazzwereld de opening van de Joseph Lam Jazzclub te Amsterdam opluisterde en bovendien een eervol contract kreeg HEEMSKERK. Onlangs is in samen werking met de vakbeweging, de gemeen telijke sociale dienst, de gemeenschaps raad en buurthuis de „Projectgroep-WAO” opgericht. Momen teel is de groep bezig met een onderzoek naar de wensen tot vrijetijdsbesteding en belangenbehartiging, die leven bij WA- O’ers en langdurig zieken. In verband met dat onderzoek wordt er donderdagmorgen 19 januari om kwart over negen in de ochtend een open huis in de Zandkraai gehouden. Personen die met vervoerspro blemen zitten, kunnen gebruik maken van de autovervoersdienst, bereikbaar via tele foonnummer 36623 van mevrouw Com mandeur. l (Van een onzer verslaggeefsters)' HEEMSKERK. In verband met de activiteiten van de speeltuinvereniging „Poelenburg” heeft de staatssecretaris van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aan de gemeen te een rijksbijdrage van ƒ2500,- toege kend op grond van de interim-rijksbijdra- geregeling jeugd- en jongerenwerk. een parkeeronderzoek en een consumentenenquête in de hand komt het Sociografisch Bureau tot de opmerking, dat het bereik van het Beverwijkse stadscentrum zeker kan worden bepaald op ruim 180.000 kandidaatkopers. Het ziet er naar uit, dat óók het woongebied van Velsen, ten zuiden van het Noordzeekanaal, aan het verzorgings gebied toegevoegd dient te worden. Het Noordzeekanaal lijkt voor de consument uit IJ- mond-Zuid wat minder een belemmering te zijn dan altijd werd aangenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De maandelijkse openbare vergadering van de gemeente raad wordt gehouden op donderdagavond 26 januari in „De Vrijburcht”. Daaraan voorafgaande wordt een aantal openbare commissievergaderingen gehouden ter voorbespreking van de agendapunten. De commissie voor de gemeentefinan- ciën komt donderdag 19 januari van half acht af bijeen in het gemeentehuis. De commissie onderwijszaken vergadert op dinsdag 17 januari, dus vandaag in het gemeentehuis, van acht uur af. Om half negen wordt tijdens deze verga dering het team van de onderwijsbegelei dingsdienst in Heemskerk ter kennisma king ontvangen. Dan worden ook het werkplan en de begroting 1978 van de onderwijsbegeleidingsdienst besproken. BEVERWIJK. Van 23 januari af ligt gedurende een maand ter gemeentesecre tarie, Stadskantoor, kamer 5, voor een ieder ter inzage het besluit van gedepu teerde staten van Noord-Holland, houden de gedeeltelijke goedkeuring van het door de raad van de gemeente Beverwijk op 14 september 1976 vastgestelde best, plan „Meerestein-Hofland 1974”, alsmede dit besluit. Goedkeuring is onthouden aan een gedeelte van dit plan, dat gesitueerd is aan de Büllerlaan en waarvan de bestemming „kantoorbebouwing” was gegeven. zonder groot. Vooral wanneer de aantrekkingskracht van enkele „trekkers” in de voedingssector elders in de gemeente in aanmerking wordt genomen. HEEMSKERK. De Werkgroep Jazz Heemskerk is stellig van plan ook in het komende jaar jazz van hoge kwaliteit op het podium te krijgen. De start van de serie concerten in 1978 vindt plaats op zaterdagavond 21 januari in De Janshee- te dixielandmusici in de gelederen, afkom- ren met het optreden van de fameuze „Revival Jazzband”. De Revival Jazzband bestaat in naam vanaf september 1976, maar werd als or kest eigenlijk reeds in juli 1975 opgericht. De band heette toen Revival Dixieland Group. Omdat deze naam moeilijk in het gehoor lag vond de omdoping tot Revival Jazzband plaats. Vanaf de oprichting speelde het orkest aangeboden van het Marriott-Hotel te Am sterdam Voor een wekelijks optreden in Windjammer-bar op de maandagavond. Eind april 1977 werd de eerste l.p. van de Revival Jazzband uitgebracht. Deze l.p. „African Queen” geheten, is zeer goed door de jazzkenners onthaald, en 'wordt tijdens de optredens voor een gereduceer de prijs verkocht. Op de plaat „African Queen” speelt Ray Kaart nog mee. Deze trompetist, die ruim l'A jaar van het orkest deel uitmaakte, vertrok per 1 augustus 1977 naar de „Dutch Swing College Band”; Zijn plaats is ingenomen door Cees van den Heuvel. De Revival Jazzband heeft inmiddels lan delijke bekendheid hetgeen onder andere resulteert in optredens op de belangrijkste jazzfestivals. Kaartverkoop: Nutsspaarbank, Deutz- straat 4, Heemskerk, tel. 33338; Café-rest. Nijman, Kerkweg, Heemskerk, tel. 32219; - secr. Prof. Ten Doesschatestr. 55, Heems kerk, tel. 33950; Reisbureau Oosterom, Zeestraat, Beverwijk, tel. 24438 en aan de zaal. Op zaterdag 15 mei 1976 noteerde het Sociografisch Bureau het kenteken van 380 in het centrum geparkeerde auto’s. Via de computer van de kentekenregistratie van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, bleek dat de verdeling naar de plaats van herkomst als volgt luidde: Beverwijk 34,5 procent; Heemskerk 10,3; Velsen 6,1; Heemskerk-Oosterwijk/Zuidbroek 5; Velsen-Noord 4,5; Castricum 4,2; Uitgeest 3,2; Amsterdam 3,2; Haarlem- noord 2,3; Wijk aan Zee 1,8; Alkmaar 1,8; overig Haar lem 1,1; Zaandam 1,1; Haarlemmermeer 1,1; overig Noord-Holland 9,6; overig Nederland 7,6; en onbekend- /buitenland 2,9. Ruim 62 procent van het autobezoek was uit de noordelijke IJrnond afkomstig. Na het leggen van een relatie tussen het autobezoek en het autobezit komt het bureau tot de conclusie, dat o.a. Velsen met een parkeeroriëntatie van 4,7 tot het praktische verzorgings gebied van het Beverwijkse centrum mag worden gere kend. Overige plaatsen: Wijk aan Zee 40,3; Beverwijk 40,2; Heemskerk-Oosterwijk/Zuidbroek 34,2; Velsen-Noord 28,9; Heemskerk 20,1, Uitgeest 18,6, Castricum 9,7 en Akersloot 8.. De zuigkracht van het stadscentrum is natuurlijk bij- Turnlust In Nieuw-Vennep net zo hoog houden als ze tot nu toe in dit wedstrijdsei- zoen gedaan hebben. BEVERWIJK Zondag 15 januari von den de tussenwedstrijden voor de provin ciale kampioenschappen toestelturnen van Noord-Holland plaats in de sporthal „De Beukenkamp” te Purmerend. Naar aanleiding van de resultaten van deze wed strijden wordt beslist wie er mee mogen doen aan de provinciale kampioenschap pen op 18 februari te Nieuw-Vennep. Alle drie de Turnlust-leden die deelnamen aan deze wedstrijd slaagden er in zich te plaatsen. Han Los speelde het weer klaar om op de eerste plaats te eindigen. Voor alle onder delen behaalde hij ruime achten, behalve voor paardvoltige, waar hij met zijn 7,70 punten toch de beste was van alle jeugd- turners. Zijn puntentotaal was 50,15 pun ten, bijna 4 punten meer dan nummer twee. Het is geweldig knap dat hij zich weet te handhaven op dit niveau, als we beschouwen dat Turnlust reeds vanaf au gustus op zoek is naar geschikte leiding voor de herenselectie en hier ondanks alle gedane moeite nog steeds niet in geslaagd is. Maar ook de dames deden het prima. Wilma Mosk, die voor het eerst aan deze wedstrijden deelnam, werd zevende. Haar beste cijfer was een 7,55 voor haar vrije oefening. Zij eindigde met een puntento taal van 27,55 punten. Marja Eijman, tweede bij de kringkam- pioenschappen werd ook bij deze wedstrij den tweede. Zij behaalde 8,25 p., 7,05 p„ 8,45 p. en 8,50 punten voor respectieve lijk brug ongelijk, balk, vrije oefening en sprong, waarmee het totaal kwam op 32,25 punten. Hopelijk zullen Han, Wilma en Marja en ook de drie reeds eerder geplaat ste heren de eer van gymnastiekvereniging Een deel van de bezoekers behoort tot de financieel minder-draagkrachtigen en daarom wordt de entreeprijs laag ge houden. Voor de aanschaf van nieuwe reddings- apparatuur wordt een krediet van f 28.000 gevraagd. Daarvan kan een zoge noemde reddingsschaar en -spreider wor den gekocht. Met deze apparatuur kunnen beklemd geraakte personen uit bij bijvoor- Vanuit verschillende kritische gemeenten in ons land zullen in de komende maanden pogingen ondernomen worden om in gesprek te komen met de Molukse minderheid. Het belang van zo’n gesprek wordt algemeen onderkend, initiatieven ontbreken echter tot nu tpe. Aan het project van de KGIJ doen mee: studentenecclesia Amsterdam, Dominicus- parochie Amsterdam, studentenecclesia Leiden, basisgroep „Huis met de vier handen" uit Groningen en de KGIJ. Woensdagavond komen Ruud Metekohij, Moluks welzijns werker en initiatiefnemer van het project, en Peter Tatipikalawan naar „het Zwanen nest” om informatie te verstrekken. Metekohij zal een plan om tot een uitwisseling te komen met een Molukse groepering uit Huizen (N.H.) ter tafel brengen. Bij het doen van de aanvraag hiervoor heeft het bestuur van de speeltuinvereni ging mondeling het verzoek gedaan om beschikbaarstelling van een rijksbijdrage ten behoeve van vernieuwing van speelob- jecten. Hoewel de gemeente de speeltuinvereni ging al in belangrijke mate steunt willen B. en W. de rijksbijdrage van 2.500,- toch aan de speeltuinvereniging ter beschik king stellen. De financiële middelen, die het bestuur door bijdragen van leden en subsidie van de gemeente jaarlijks ter be schikking staap, bieden namelijk volgens B. en W. geen mogelijkheid daaruit reser ves te vormen voor vernieuwing van de speelobjecten. Daarvoor kan nu deze extra - bijdrage worden gebruikt. BEVERWIJK. Voetbalvereniging „Jong Hercules” gaat zaterdag 21 ja nuari het tijdelijk clubhuis in gebruik nemen. In de afgelopen maanden heb ben vele clubleden de handen uit de mouwen gestoken om het „nood”club- huis op te bouwen. De storm, die een paar weken geleden over ons land raas de, richtte wel wat schade aan, maar inmiddels is het herstelwerk achter de rug en wil „Jong Hercules” het club huis feestelijk in gebruik gaan nemen. 26 januari op stap naar de beurs „Crea- i J tief” in de Utrechtse Jaarbeurshallen. I Werkstukken op het gebied van hand- I werken, zelfmaakmode en alle andere handvaardigheidstechnieken worden daar tentoongesteld. Voor vijftien gul- J den kan men met de Zandkraaibus meerijden. Men vertrekt om kwart voor negen bij het buurthuis in de Handel- I straat. I J HEEMSKERK. Buurthuis ue j Zandkraai gaat op donderdagmorgen I (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De thans bij de brandweer in gebruik zijnde bluspakken hebben hun tijd gehad. De gemiddelde gebruiksduur van de pakken - twaalf ja- ren - heeft de technische levensduur al lang overschreden, zo melden B. en W. aan de raad, waarbij wordt aangetekend dat de taak van de brandweer zodanig is gewijzigd dat de vervangende bescher mende kleding ook aan andere eisen moet voldoen, zowel materiaal-technisch als op het punt van de verkeersveiligheid. Aan de rand wordt derhalve een krediet van 16.400,- gevraagd om de bescher mende kleding van 41 brandweerlieden te kunnen vervangen. beeld een auto of trein snel worden bevrijd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het clubhuis van de Heemskerkse tennisvereniging „Assum- burg” is bijna klaar. Hoewel de officiële opening pas in het voorjaar plaats vindt, J - X. - J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9