MOGELIJK STEUN VAN CDA-DISSIDENTEN OP RUIMING Proef met vijfploegendienst in PEN-centrale te Velsen MLOEREN 023-313645 vanURK T af elincident tij deus diner in Jeruzalem HUUR met recht van koop M- ultracentrifuge ocintd poqlno's vondoog het weer Umaider Courant Volgende week Kamerdebat over Haverkort het woord is oon... agenda pagina 11 i Piano, vleugel .of orgel Sleepcontracten I OSA ondergebracht j I bij Wijsmuller ERASMUS Minister Kamel boos op premier Begin Géén verkorting van werktijd Man opgegeten door leeuwen Afdelingen PvdA willen mw. Vorrink als lijsttrekker «Juweliers Boetteh "Inche” Vrij veel bewolking WOENSDAG 18 JANUARI 1978 22 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DEN HAAG. De acht dissidenten in de CDA-fractie overwegen serieus om een van de twee moties, die waarschijnlijk morgen door l GIFSTROOM (Van onze redactie buitenland) p ie re rt. 2 Is Loe werkelijk geflipt? Onthulling op pagina 17 IW! J D tegen de nog geldende prijs nü uw opel koopt. Het Motorhuis I Jmond wees de prijsverhoging voor, als u OPRUIMING OPRUIMING GOUDEN ARMBANDEN EN GOUDEN CHOKERS déviesenzoonbv turfmarkt 6 haarlem Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 JERUZALEM/BEIROET. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken Kamel is gisteravond op een feestelijk diner, dat hem en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance door de Israëlische premier Begin werd aangeboden, kwaad geworden op Begin vanwege diens tafelrede. Soren Kierkegaard: Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13 Kunst21 Radio en televisie/Strips 19 Economie23 Beurs22 Sport29,31 oppositieleider Den Uyl in het debat over de regeringsverklaring zullen worden ingediend, te steunen. Het gaat om de motie waarin de socialisten de garantie van het kabinet willen dat de sociale uitkerin gen gekoppeld blijven aan het minimumloon. F 68ste jaargang no. 65 Boekhandel I MT Umuider Courant k Motie-Den Uyl maakt kans i, (ADVERTENTIES) kust- en havenslepers. sterk nationalistisch getint Levering, stemmen, onderhoud door geheel Nederland F ■■■■IMMlUBmillMllllllllUIIIIWIHllfflUIIIIIIIIIIIIIIIIII I Wat betreft de zelfbeschikking vergeleek de Israëlische premier een toekomstig on afhankelijk Palestina met het nazi-Duits- land van de jaren dertig. 19 et in De andere motie waarmee Den Uyl giste ren dreigde - voor 1 maart 1978 duidelijk heid over de hoogte en de wijze van bezui nigingen - zal niet door de CDA-dissiden- ten worden gesteund en wordt dus niet aangenomen. Bij de vraag of de acht dissidente CDA- fractieleden (onder wie fractievoorzitter Aantjes) de motie over de sociale uitkerin gen ondersteunen is het antwoord dat pre mier Van Agt vanavond zal geven op de reacties uit de Kamer van doorslaggevend belang. De acht verwachten overigens niet van 18.30-19.00 uur ven 11.30-12.30 uur MUK 08990-10619 De politie kon de identiteit van de man achterhalen aan de hand van het paspoort, dat de leeuwen ook ongemoeid hadden gelaten. Waarom de man de dieren had willen vrijlaten, is niet bekend. DEN HAAG (ANP). Komende week zal de Tweede Kamer debatteren over de uitbreiding van het ultra-centrifuge- project in Almelo. Het debat wordt doende is met een rooster als waarvoor we nu hebben gekozen. Dat is in overleg ge beurd met mensen uit de medezeggen schapscommissies”. De ministers Van Aardenne (Econo mische Zaken) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) hebben zich be reid verklaard met de Kamer over het UC-project in discussie te treden. Een definitief tijdstip voor het UCN-debat is nog niet vastgesteld. gehouden op verzoek van de Kamer commissies voor Buitenlandse Zaken, Economische Zaken en voor de Kerne nergie. (per februari '78 prijsverhoging van ca. 4 kom even langs om de nieuwste modellen te zien leveren wij deze af geen territoriale concessies en geen con cessies op het vlak van Palestijnse rech ten zal doen, zo meldde het officiële Egyp tische persbureau. dat die op de volgende vergadering moe ten worden besproken. Tot dan houd ik mijn standpunten voor mij. Dank u zeer”. Waarna Kamel ging zitten, zonder het glas te heffen voor een heildronk. Zowel tijdens de openingszitting van dè Israelisch-Egyptische politieke commissie als tijdens een door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan ge houden persconferentie bleek dat de beide landen nog zeer scherp tegenover elkaar staan in de twee voornaamste vraagstuk ken: dat van de Israëlische terugtrekking uit bezette gebieden en dat van de Pales tij nen. Dajan zei overigens ook dat er geen sprake is van een impasse. „Wij zullen blijven onderhandelen tot wij een compro mis zullen bereiken”, aldus de Israëlische bewindsman. In Cairo herhaalde de dominerende so cialistische partijgroepering die in Egyp- Pleln 1945 nr. 82 IJmuiden Tel. 22866 In de passage naast A H. beverwijk: koningstraat 40/42, hoek markt, tel. 02510-29162, wijkermeerweg 48, tel. 02510-29162. ijmuiden: wijk aan zeeërweg 107-113 en 160, tel. 02550-14360. y AMSTERDAM (ANP). De afdelin gen van PvdA in Amsterdam (willen ex- minister mr. Irene Vorrink als lijsttrek ker in de hoofdstad bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van de tweede stemmingsronde in de zestien afdelingen, die gisteravond werd ge houden. De definitieve lijst wordt in maart vastgesteld. vanaf 40gld. per maand Volgens een nieuwsmagazine in het Mid- den-Oosten heeft Saoedi-Arabië aangebo den de bezette westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza te kopen van Israel om er de vestiging van een Palestijnse staat mogelijk te maken. Het blad, de „Middle East Reporter” in Beiroet, schreef gisteren dat reizigers uit Jeddah hadden verteld dat het Saoedi-Arabische aanbod was ge daan tijdens het bezoek van de Ameri kaanse president Jimmy Carter aan Riad op 3 januari. I- KORTINGEN TOT 30% bij: Juwellershul* Winkelcentrum Schalkwijk keukens vloerbedekkingen gramto Rotterdam sirenes Westersingel 42, tel. (010) 363500 nPmciplad spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl I Het is voor mij een onverklaarba re vorm van geestloosheid, dat mensen op klokslag en datum een religieus gevoel kriiaen JR ■I Een waaier van het giftige natriumcya nide verlaat de mon ding van de Kano- gawa-rivier in de Soeroegabaai in Ja pan. Door een dam breuk ten gevolge ,van de aardbeving, afgelopen weekein de, kwam de giftige stof via een goud mijn in de rivier te recht. De autoritei ten hebben de inwo ners van de steden die aan de rivier lig gen verboden het water langer te ge bruiken. Kamel - wiens rede tijdens de opening van het vredesoverleg bij de Israëliërs slecht was gevallen - zei in zijn antwoord dat hij dacht dat het diner in een ontspan nen sfeer zou plaatsvinden. „Premier Be gin heeft echter besloten zijn aktetas mee te brengen. Ik heb in mijn rede van dins- te aan de macht is gisteravond dat Egypte dag gezegd wat het grondbeginsel van een duurzame vrede moet zijn. Wat de stand punten van de premier aangaat, ik vind VELSEN. Bij de PEN-centrale in Velsen is maandag een proef gestart met een vijfploegendienst. De helft van het ruim vijfhonderd man tellende personeel werkt gedurende tien weken in die dienst zonder dat verkorting van werktijd optreedt. Gemiddeld blijft dat aantal veertig uur per week. Als bekend heeft de minister van Binnenlandse Zaken eind vorig jaar een proef „verboden” waarbij een vijfploegen dienst met 36*/< uur per week zou worden gehouden. Na afloop van de tien weken volgt een waardering van de proef onder leiding van gedeputeerde IJff, voorzitter van de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. Wat beenderen, een afgekloven schedel en wat kleding: dit was gistermorgen alles wat een groep leeuwen uit een dierenpark in het Westduitse Gelsenkirchen had overgelaten van een 21-jarige man, die ’s nachts het slot van het leeu- wenverblijf had opengemaakt. I Vrij veel bewolking en mogelijk enige regen of sneeuw, maar ook nu en dan opklaringen. In de nacht hier en daar mist. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Mi nimumtemperaturen om het vriespunt. Maxima omstreeks 4 graden. Begin sprak in zijn rede over de toekom stige grenzen van zijn land en de Palestijn se zelfbeschikking. Als Israel zou terugke ren tot zijn „agressie uitnodigende gren zen” van 5 juni 1967, zei Begin, kan er geen vrede komen. „Vrede kan er ook niet ko- msn wanneer Jeruzalem - dat deel uit maakt van het culturele erfgoed van het joodse volk - verdeeld is”, voegde hij eraan toe. De heer H. Siteur, directiesecretaris van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland: „De proef wordt niet ge houden in onze centrale te Diemen waar 130 mensen werken, het continupersoneel daarbij inbegrepen. Omdat er in Velsen vijf ploegen geformeerd zijn maar het ge middeld aantal werkuren per week veertig blijft houd je mensen over. Die worden nu ingezet bij revisie-tekenwerk, onderhouds werkzaamheden en andere zaken. Ook moeten we ervaren of er wel werk vol- dat Van Agt nu al kan toezeggen dat er in deze kabinetsperiode zeker niet zal wor den ontkoppeld. Waarschijnlijk zal de mi nister-president niet verder gaan dan de belofte dat de sociale minima „niet worden aangetast”: dat wil zeggen dat de uitkerin gen eventueel wel de stijging van de prij zen volgen maar niet de lonen. Het achttal vindt wel dat Van Agt met goede redenen moet komen voor het feit dat hij in dit stadium die garantie nog niet kan geven. Als het antwoord van Van Agt de acht CDA-leden in deze zin tevreden stelt - een woordvoerder van de acht wilde daarover vanmorgen geen prognoses ge ven - dan wordt ook deze motie-Den Uyl niet gesteund. Wat betreft de datum waarop duidelijk heid moet worden verschaft over het be zuinigingsbeleid, vindt de linkervleugel van het CDA dat dit beter niet kan ge schieden voor 1 maart van dit jaar - zoals oppositieleider Den Uyl gisteren eiste. De algemene verwachting is dat hij hierover morgen een motie zal indienen. De vooruitstrevende christen-democra- ten zijn in principe wel voor duidelijkheid over de bezuinigingen op een zo kort mo gelijke termijn, maar aan de andere kant verwacht men dat geestverwanten in het kabinet (te denken valt daarbij aan minis ter Albeda van Sociale Zaken, die bij links goed staat aangeschreven) dan te weinig tijd hebben om bezuinigingsplannen een voor links zo gunstig mogelijke wending te geven. Daarom geven de acht de voorkeur aan de opvatting van hun fractieleider Aan tjes, die gisteren wel duidelijkheid over de bezuinigingen eiste, maar pas bij de be handeling van de voorjaarsnota. Den Uyl is hier tegen omdat die nota, inclusief de impopulaire maatregelen, pas na de sta tenverkiezingen wordt behandeld. Vrij algemeen vond de Kamer de rege ringsverklaring van Van Agt een vaag stuk met weinig concrete beleidsplannen. Den Uyl verweet het kabinet zelfs lafheid, omdat het niet aangegeven heeft hoeveel en op welke punten bezuinigd gaat worden. (Zie 0ok pagina 2) Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19 21 uur aiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verkiezingen als reclame-aanbieding De door Engeland geforceerde verschui ving van de Europese verkiezingen naar ergens in 1979 zal menig Europees idealist zwaar vallen. Teleurstelling over deze ver traging kan echter slechts ingegeven zijn door een al te optimistische kijk op de betekenis van deze directe verkiezingen. Wie de Europese samenwerkingsaangele- genheden nuchter beschouwt, komt onge twijfeld telkens weer tot de conclusie dat de Europese verkiezingen niet gefundeerd zijn op een goede basis en derhalve meer als een bemoedigende stunt dan als een reële stap vooruit op de goede weg moeten worden bezien. Er is de negen lidstaten van de Europese gemeenschap alles aan gelegen, hun bur gers te voeden met de overtuiging dat een verenigd Europa op komst is en dat er door alle betrokkenen met alle macht aan wordt gewerkt. Vandaar dat de regeringen van deze negen staten zo vlot zijn overge gaan tot voorbereiding van het plan, de „parlementaire” vergadering voortaan door directe verkiezingen te doen samen stellen. Die parlementaire institutie ver dient echter nauwelijks de weidse naam van parlement, omdat haar bevoegdheden uiterst mager zijn en haar invloed op de Europese besluitvorming dienovereen komstig nagenoeg nihil. Het is duidelijk gebleken dat vooral landen als Frankrijk en Engeland niets voelen voor een vergro ting van die bevoegdheden en het toelaten van een bepalende invloed van onderop, maar dat zij ervan blijven uitgaan dat zij autonome naties in alle opzichten zullen blijven. Een met werkelijke bevoegdheden beklede volksvertegenwoordiging van Eu ropese samenstelling, gekozen via boven nationale kandidaatstelling van Europese politieke groeperingen, zou in vele opzich ten afbreuk doen en moeten doen aan enge nationale opvattingen en doeleinden der aangesloten staten. Dat is niets voor Frankrijk en Engeland. Het kiezen van een Europees parlement zonder dat er enige waarborg bestaat op een normalisering van parlementaire bevoegdheden en ini tiatieven, heeft dus eigenlijk betrekkelijk weinig practische zin. Het wordt zelfs boe renbedrog, zolang de intenties van de lid staten zo blijven. Behalve een wirwar van economische verdragen en een tamelijk halfslachtige politieke eendracht in speciale gevallen heeft de Europese samenwerking nog steeds weinig vorderingen gemaakt, al thans in de zin waarmee zij voortdurend wordt aangeprezen. Een Europees burger schap, een procedure die zou uitmonden in „De Verenigde Staten van Europa”, een supra-nationale coördinatie op maat schappelijke gebieden die voor een goed functioneren van een Europees organisme onontbeerlijk zou zijn al die zaken zijn op de achtergrond gedrongen, in de ver sukkeling geraakt, gestuit door onwrikba re nationale meerwaardigheidsgevoelens en meedogenloze prioriteit voor nationale belangen. De Europese verkiezingen zou den hebben moeten dienen ter camouflage van deze bedroevende praktijk en de goed gelovigheid van de Europese mens hebben moeten continueren. Het uitstel is dus ei genlijk niet zo’n ramp. Wat wél een ramp is: het feit dat de basis van Europa nog nergens valt te bespeuren. IJMUIDEN. Het zeesleepvaart en bergingsbedrijf Wijsmuller heeft zich het alleenrecht verworven sleepcon-1 tracten af te sluiten voor sleepreizen met schepen van de OSA, de Offshore s Supply Association. De OSA beschikt I over een vloot van ongeveer honderd schepen, zowel bevoorradingsschepen als sleepboten voor ankerbehandeling, J I pipe-carriërs en andere gespecialiseer- I de offshoreschepen. De Wijsmuller-1 I vloot bestaat uit tien zeeslepers en twee I zwaar-transportschepen naast diverse I kust- en havenslepers. van het Ijmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. '234, tel. 378371 De Egyptische mi nister van Buiten landse Zaken Ka mel (tweede rechts) aan woord tijdens een onderhoud met (van links naar rechts) de Israëlische premier Begin, de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken Dajan en de Egyptische onder minister van Bui tenlandse Zaken Ghali.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1