VEILIGHEID IN REGIO KOMT OP GELIJK NIVEA U PORNOPROCES IN AMSTERDAM Hasj-smokkel gehuld in waas van beschuldiging Officier eist achttien en twaalf maanden Nisso-rapport ontkracht invloed van sex-media 2 O V R n A G JANUARI 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 1 10 Concessies Kosten Subsidie door Inge Crul "r: BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? (Van onze rechtbank verslaggever) HAARLEM. Breed gebarend probeerden gistermiddag twee Nigerianen de Haarlemse recht bank te overtuigen van hun on schuld in de smokkel van 540 kilo hennep, op 14 oktober van het vorig jaar op Schiphol aangetrof fen in drie kratten met auto-on- derdelen. Douane en politie had den de komst van het duo ver wacht op aanwijzing van twee an dere Nigerianen, die waren be trapt met tien en twaalf kilo hasj. Zij zouden door de grote bazen van een smokkelbende in verdo vende middelen vooruit zijn ge stuurd naar Amsterdam. VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Vrachtbrief Adressen HAARLEM. Het brandweer apparaat van tien gemeenten in Noord-Holland zal worden onder gebracht in een gemeenschappe lijke regeling. De verschillende brandweerkorpsen van deze ge meenten zullen weliswaar hun zelfstandigheid behouden, maar zullen participeren in het over koepelend orgaan „Regionale Brandweer Kennemerland”, waarvan het hart in Haarlem zal zetelen. l DICK PANMAN (ADVERTENTIE) u XI WW» Bij de aanhouding van „de grote jon gens” van deze organisatie had de politie een vrachtbrief op een van hen aangetrof fen, corresponderend met de kratten, waarin de hennep was verborgen. Verder trof de politie een groot aantal namen en dienstverlening op dit gebied, omdat ze kunnen putten uit eigen voorzieningen. Voor Velsen geldt verder, dat de bestaan de brandweeralarmcentrale zal worden gehandhaafd totdat voor de regio het lan delijk alarmnummer 0011 gaat functione ren. Naar verwachting zal dit omstreeks 1980 zijn, afhankelijk van de technische vorderingen van de PTT in dit opzicht. Om coördinatieproblemen te voorko men zal een voorziening worden getroffen, die gelijktijdige ontvangst van in Velsen binnenkomende meldingen in de regionale centrale te Haarlem garandeert. Op grond van het reserve-karakter van de Velsense centrale zullen de kosten van instandhou- Vanaf het moment van hun aanhouding hadden beide verdachten ontkend iets met de smokkel te maken te hebben. Ze gaven elkaar de schuld van het feit, dat ze „ten onrechte” met de justitie in aanraking Voor officier van justitie, mr. H. P. Wool- drik, bestond er geen twijfel dat de twee Nigerianen zwaar moesten worden inge schat als het gaat om hun aandeel in de verzending van hasj vanuit Afrika naar Europa. Tegen een 41-jarige handelaar, volgens de officier het brein achter de organisatie, eiste hij achttien maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een 40-jarige PTT-beambte uit Nigeria hoorde twaalf maanden met aftrek tegen zich eisen. adressen van bekende hasj-dealers op hen aan. rechter-commissans en diens huiswerk was de vraag: is de film voor een „voor het Nederlands volk representatief te achten meerderheid strijdig met de eerbaar heid?” Hoewel er al eens een eerder onder zoek in die richting was gedaan achtte de rechtbank de snel veranderende tijden rijp om het nogmaals te proberen. De rechter-commissaris schakelde prof, dr. W. Buikhuizen in, algemeen adviseur wetenschappelijk werk, verbonden aan het ministerie van justitie. Men kwam er niet uit, de conclusie was dat een dergelijk verantwoord onderzoek niet mogelijk is. Er is geen goede onderzoeksgroep samen te stellen - want wat voor criteria leg je daarvoor aan? - en er zijn geen „ijkmaten” waaraan je de „strijdigheid met de eer baarheid” kunt afmeten. De consequentie hiervan is dat de rechtbank terug moet keren naar de oude rechtspraak. Sinds 1972 hanteert men de mening van de Hoge Raad die zegt dat het moet gaan om een „bij een belangrijke meerderheid van het Nederlandse yolk op dit punt le vende opvattingen” als er iets „gekwetst” is, en dat iedere rechter dat kan toetsen, dus naar eigen geweten er inhóud aan moet geven. De officier van justitie, mr. Van Meyenfeldt merkte gisteren op dat het den en functioneren van de centrale, uitge zonderd personeelskosten, voor rekening komen van de regio als algemene kosten. Deze zullen circa 25 a 30.000 gulden per jaar belopen. De Regionale Brandweer is niet bedoeld als een fusie van de plaatselij ke brandweerkorpsen, maar zal opereren als een verbinden element daartussen. Het plan voor een gemeenschappelijke regeling voor de brandweer kent een voor- college daartoe een stroom van informatie ter beschikking staat, van publiciteit in dagbladen tot het rapport van de commis sie zedelijkheidswetgeving. Hij had in die stroom wel de roep om afschaffing van „240” gehoord, maar ver baasde zich dat dit desondanks niet ge beurd was. Er is over gepraat bij de behan deling van de nieuwe bioscoopwet maar er is geen initiatiefwet of wetsontwerp uitge rold, redenen voor de offiéier om de wet als „broddelwerk” te betitelen. Mr. Peep- erkorn vond het unfair ten opzichte van de Staten Generaal die vertrouwend op wets ontwerpen uit de regering niet het laatste redmiddel van de initiatiefwet vanuit de kamer had ondernomen. De officier herhaalde overigens wat hij de eerste keer had gezegd, namelijk dat dit soort pornofilms anti-emancipatoir zijn: ze halen de vrouw neer zonder enig respect. Mr. Peeperkorn: de huidige overheid staat juist een emancipatie van volwassenen ten opzichte van hun vrije keuze in de weg. Uit het Nisso-rapport blijkt volgens hem ook dat vrouwen evenveel belangstelling voor sexuitbeelding hebben als mannen (met iets andere „waarderingen”), en dat sexge- drag van mannen en vrouwen elkaar na dert, wat allemaal wijst op emancipatie. op de hoogte te houden van mijn verblijf plaats”. Dat het in alle gevallen ging om namen van drughandelaren zei verdachte niet te hebben geweten. „Dat hoorde ik pas toen we werden aangehouden”. Het rapport concludeert dat sexuitbeel ding niet relevant kwetst of schendt. Men wordt geprikkeld, en doordat prikkels niet aanvaard worden ontstaan er span ningen. De mate daarvan wordt niet be paald door de uitbeelding, maar door al bestaande eigenschappen van de mensen: De „veel”gebruikers staan op de bres voor liberalisering, de „meer”gebruikers worden eerder door de afwijzende reactie van de maatschappij en dus ook door de „vijftig stoelennorm” aldus Peeperkorn in een subkultuur gedreven. Emancipatie be tekent dat de maatschappij de door haar zelf gecreëerde subcultuur laat verdwij nen. Op dit ogenblik constateert het rap port een achterstand - een film als Deep Throat zou een typisch voorbeeld van het „inhaaleffekt” op die achterstand zijn. reacties van de meeste participerende ge meenten zijn nog niet te peilen, omdat het plan de verschillende commissies nog niet is gepasseerd en evenmin in de gemeente raden is behandeld. toir. Hij stelde het bewijs tegen beide ver dachten onder meer op de grote hoeveel heid belastend materiaal, dat door getui gen was aangedragen. Het verzoek van de verdedigers van beide Nigerianen tot vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling werd door de rechtbank afgewezen. Uit spraak over 14 dagen. wie sex in zijn bestaan geïntegreerd heeft, heeft er geen problemen mee, maar wie dat niet heeft zal anders reageren, in het uiterste geval zelfs met een als „onvol wassen” gekwalificeerde verbodswens. Uit het onderzoek van ’72 bleek al dat weinigen echt gekwetst waren, en dat niemand een wens koesterde tot „zelfbe scherming”. De samenwerkingspunten en taakstel ling, zoals die in de regeling is onderge bracht, verschilt slechts op een paar pun ten van de landelijke interimregeling. Met name naar de gemeente Velsen toe zijn enkele concessies gedaan in verband met het huidige functioneren van de centrale aldaar en de kleinere behoefte aan de diensten van de Regionale Brandweer Kennemerland als overkoepelend orgaan. Toch is de centrale in Velsen een belangrij ke schakel in de nieuwe opzet van regiona le samenwerking en lijkt het vrijwel on denkbaar, dat het brandweerapparaat in Velsen buiten de regeling blijft wil het plan in zijn oorspronkelijke opzet slagen. Algemene verwachting in brandweerkrin gen is dan ook, dat de tien gemeenten zich akkoord zullen verklaren met het plan, omdat de noodzaak tot verbetering van de brandveiligheid in de regio onomstotelijk is aangetoond. Aan de rechtbank nu de precaire taak te oordelen waar de wetgever in gebreke bleef. De officier heeft hem overigens, uitgaande van de volgens hem onvermij delijke veroordeling op het geldende „240”, gevraagd om in het vonnis een aan wijzing tot wijziging van het artikel te verwerken voor de wetgever, opdat het begrijpelijk wordt voor de justitiabelen en hanteerbaar voor justitie. Zijn landgenoot, de PTT-beambte, met wie hij de vliegtuigtrappen was afgedaald, had de vrachtbrief op zak gehad. Volgens deze verdachte had hij dit document van de Nigeriaanse handelaar gekregen. De verdere verklaring van deze verdachte kwam erop neer, dat hij alle verdenking ver van zich afwierp en de handelaar ver antwoordelijk stelde voor zijn verblijf in het Huis van Bewaring. Uit een verklaring van een eerder op Schiphol aangehouden Nigeriaan was ko men vast te staan, dat het duo zowel in Londen als in Lagos bekend stond als drughandelaren. De officier van justitie maakte uit de houding van verdachten op, dat ze elkaar de schuld gaven om de be wijsvoering te bemoeilijken. „Als niet vast staat wie van beiden gelijk heeft wil dat nog niet zeggen, dat beiden vrijuit moeten gaan”, aldus mr. Wooldrik in zijn requisi- landse overheid op sexfilmgebied gewor den. Wat ook de uitspraak straks moge zijn in Amsterdam, te verwachten valt wel een strijd tot aan de Hoge Raad, als de Bio scoopbond ten minste de reden van het proefproces - de toenemende rechtsonze kerheid op dit punt - gestand wil doen tot het hoogste rechtscollege. Daarom werd immers de sexfilm die in het Hollands prozaïsch „Diep in mijn keel” heet, in volledige overeenstemming tussen open baar ministerie en bioscoopbond in beslag genomen in de bioscoop Parisien. In buur man Centraal draait-ie nog altijd, këbng voor 49 bezoekers. Een situatie die het gevolg is van het vervolgingsbeleid van dit moment. Nu de nieuwe bioscoopwet de filmkeuring boven de 16 jaar af schafte, kon men alleen achte raf nog ingrijpen met art. 240 (het „eer- baarheidsartikel”) uit het wetboek van strafrecht. De procureurs-generaals beslo ten dat dit alleen zou gebeuren in biosco pen met méér dan vijftig zitplaatsen. De bioscoopbond valt die norm aan, wil dui delijkheid, en daartoe moet nu het proef proces dienen. In een eerder stadium wilde de rechtbank na het zien van de film en horen van officier en raadsman meer voorlichting hebben. De zaak ging naar de praktijken, die zijn landgenoot erop na hield. In 1972 zou hij - volgens zijn eigen verklaring - ook al via dezelfde man in de gevangenis zijn beland. „Waarom ging u daarna toch weer in zee met deze man?” wilde rechtbankpresident mr. H. J. M. Co- kart weten. „Omdat ik nog geld van hem kreeg”, antwoordde de handelaar. AMSTERDAM. In de hervatte behan deling van het proefproces over de porno film Deep Throat gisteren voor de Am sterdamse rechtbank bleven de standpun ten van openbaar ministerie en verdedi ging tegenover elkaar staan. Het bleef het „aanstotelijk voor de eerbaarheid” gekop peld aan de voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden van de officier, contra het „vrijspraak” van de raadsman die nogmaals onderstreepte dat de volwassen mens vrij moet zijn zelf de verantwoorde lijkheid te dragen voor de dingen waar van hij kennis wil nemen. waren gekomen. Volgens de Nigeriaanse handelaar was hij zijn landgenoot in Euro pa nagereisd omdat hij nog geld van hem tegoed had. „Hij zou in Engelse ponden betalen voor auto-onderdelen, die hij van me had gekocht. Mijn verdere bedoeling bestond uit het importeren van bier”, al dus de verklaring van deze verdachte. De officier hechtte weinig geloof aan dit be toog, temeer daar deze Nigeriaan in 1972 al was veroordeeld wegens overtreding van de opiumwet. Bovendien waren in Londen enkele Nigerianen aangehouden, die zijn naam hadden genoemd in relatie tot drugsmokkel. Opmerkelijk vond officier Wooldrik eveneens, dat in Rotterdam soortgelijke kratten waren aangetroffen en dat in Genève twee Nigeriaanse vrou wen waren aangehouden op verdenking van hasj-smokkel. Volgens verdachte was hij het slachtoffer geworden van louche Het plan van de gemeenschappelijke re geling, dat de gemeenten via de Kenne- merraad als administratief orgaan is toe gespeeld, omvat zestien punten van sa menwerking. Centraal staat de hulpverle ning bij brand, ongevallen en rampen, die veel meer dan dusver het geval is regionaal geregeld zal zijn. Dit moet onder meer tot uiting komen in het instellen van een regionale brandweeralarmcentrale voor de ontvangst en verwerking van mel dingen en het alarmeren van het personeel van de deelnemende gemeenten. Vanuit de Regionale Brandweer Kennemerland zul len onder meer rampbestrijdingsplannen worden uitgewerkt voor vredes- en oorlogstijd. Andere punten uit het plan hebben betrekking op brandpreventie, ge meenschappelijke aanschaf en beheer van apparatuur, coördinatie en het realiseren van uniforme gemeentelijke verordenin gen, regelingen en voorschriften. Uit gangspunt in het plan van de gemeen schappelijke regeling is het creëren van een gelijk niveau van veiligheid voor alle burgers van de regio. Hoewel een deel van de kosten voor de uitvoering van dit plan voor rekening komt van het Rijk zullen de financiële consequenties voor de deelne mende gemeenten niet gering zijn. Op de vraag waarom hij namen en adressen van bekende drughandelaren bij zich had, verborgen in papieren huisjes van scheermesjes, gaf hij een omstandig antwoord. „Het waren adressen, die ik van mijn landgenoot had gekregen. Een soort bewijs, dat hij me leverde voor de handel, die hij in Europa van plan was te onderne men. Bovendien had ik de mogelijkheid aan de hand van die adressen mijn vrouw De Brandweerkring Zuid Kennemer land, roepnaam voor een hulpverlenings- overeenkomst tussen de verschillende brandweerkorpsen, heeft tot dusver uitste kend gefunctioneerd, met name als het gaat om de zogenoemde repressieve taken, de aktieve hulp bij brandbestrijding en bluswerkzaamheden. Voorzitter van deze brandweerkring is de Haarlemse brand weercommandant, ing M. J. Brandsen. Dit is in grote lijnen het plan, dat is [opgehangen aan de Interimregeling Rijksbijdragen Regionale Brandweren en dat momenteel ter discussie staat bij de gemeenten Bennebroek, Beverwijk, Bloe- mendaal, Haarlem, Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Heemskerk, Heemstede. Hillegom, Velsen en Zandvoort. Nieuw in de behandeling was het eind vorig jaar verschenen Nisso-rapport (Ne derlands instituut voor sexuologisch soci- aal-onderzoek) waar de raadsman mr. Peeperkorn uitvoerig op in ging. Een rap port dat wellicht alsnog kan voorzien in de dringende behoefte van de rechtbank aan deskundige voorlichting. Het concludeert dat sexmedia niet verschillen van andere media, dat ze een relatief geringe invloed hebben en veeleer tot bevestiging van al bestaande opvattingen leiden. De vraag of „aanstoot” nog een grond is voor strafver volging en veroordeling moet volgens het rapport al sinds een onderzoek in ’72 met een ondubbelzinnig „nee” beantwoord worden. Deep Throat is in het afgelopen jaar de test-case voor het beleid van de Neder- Omdat niet alle tien gemeenten in gelijke mate gebruik zullen maken van alle diensten van de regionale Brandweer wordt een onderscheid gemaakt in de kos ten, die aan uitvoering van het plan zijn verbonden. De algemene kosten, verband houdend met het gelijke veiligheidsniveau, zullen voor rekening van de gemeenten komen naar rato van het aantal inwoners. De kosten, verbonden aan het verrichten van bijzondere preventietaken zullen al leen worden toegerekend aan de gemeen te, die van deze diensten gebruik maakt. Haarlem en Velsen zullen bijvoorbeeld geen behoefte hebben aan regionale Ban Het Nissp-rapport van dr.mr. C.J. Stra- ver dat de titel „sexuitbeelding en sex- verbeelding” draagt benadert de sexuit beelding koel-wetenschappelijk aldus mr. Peeperkorn: als een medium tussen vele andere media. Het is dan ook bekeken op de functies van media: informatie en ge dragsbeïnvloeding. Het onderzoek wees uit dat de markt voor sexmediagebruikers klein is, al komt iedereen er wel eens mee in aanraking. Er is een kleine groep „meer”- en „veel”gebruikers, die beslist geen kontaktarme, onevenwichte, eenza me mensen zijn, maar slechts mensen met een vrij hoge sexuele activiteit. Samenwerking tien gemeenten regionaal brandweerapparaat M *- ■S- ':- Hij noemt het een bijzonder trieste zaak, dat het samenwerkingsplan in Velsen zo slecht is ontvangen. „Met een regionale alarmcentrale is de brandweer natuurlijk veel beter gëequipeerd dan momenteel het geval is. Computerisering maakt de bevei- ligheidsmogelijkheden veel efficiënter en beter op elkaar afgestemd. Uit het overleg tussen de brandweercommandanten is ge bleken, dat regionalisering van de brand weer noodzakelijk is. Het zou de regeling en daarmee de veiligheid natuurlijk niet ten goede komen als er gemeenten zouden afhaken”, aldus de Haarlemse brandweer commandant. Uit de groep brandweercommandanten in de regio is een commissie verbindingen opgericht, die een adviserende stem heeft uitgebracht tijdens het overleg tussen de tien burgemeesters, die beroepshalve brandweerzaken in hun portefeuille hebben. Secretaris van deze commissie is ing. J P. Tijmes, brandweercommandant van de gemeente Heemstede. „In afwachting van het landelijke alarmnummer 0011 moet de regionale samenwerking tussen de brand weerkorpsen worden verbreed. Het num mer 0011 is overigens njet meer dan een doorgeefluik voor de centrale, van waaruit brandbestrijding zal worden geregeld. De reactie in politieke gelederen van Velsen vind ik onthutsend. Dwars liggen heeft geen enkele zin als het gaat om verbetering van veilighied van burgers in de regio. Het lijkt me niet zinvol als de deelnemende gemeenten zich blind staren op de kosten, die de gemeenschappelijke regeling met zich meebrengt. Tenslotte zal iedereen een steentje moeten bijdragen aan de verbete ring van het brandweerapparaat”, aldus de heer Tijmes. Ook in kringen van de vrijwillige brandweerkorpsen is gunstig op het plan gereageerd, vooral gelet op het behoud van het zelfstandige karakter van de brandweerkorpsen. Uit het rapport volgt voor de raadsman dat het huidige vervolgingsbeleid iedere wetenschappelijke grondslag mist, niet ge rechtvaardigd wordt door enige wens uit de samenleving, en ook onmaatschappe lijk is doordat het mensen discrimineert en in die subcultuur drijft. De raadsman bleef verder bij zijn betoog van de vorige keer dat de bioscoopvertoning van een pornofilm niet aanstotelijk is en dat er dus vrijspraak moet volgen c.q. ontslag van rechtsvervolging omdat onder déze om standigheden (leeftijdsgrens, waarschu- wingsbordjes) de onrechtmatigheid wegvalt. meenten, samen met de brandweercom mandanten. Aangezien de alarminstallatie van de brandweer nodig aan vernieuwing toe is heeft dit overleg op initiatief van de burgemeester van Haarlem geleid tot een betrekkelijk snelle uitwerking van het plan op basis van de mogelijkheid van subsidie, door het Ministerie van Binnen landse Zaken vastgelegd in de eerder ge noemde Interimregeling. Het is echter niet gezegd, dat het plan voor de Regionale Brandweer Kennemerland in alle tien ge meenten met gejuich zal worden ontvan gen. De Commissie voor Algemene Zaken geschiedenis van intensieve besprekingen in Velsen, bijvoorbeeld, heeft zich mis- tussen de burgemeesters van de tien ge- noegd uitgelaten over het ontwerp De De brandweercentrale in Velsen krijgt volgens de gemeenschappelijke regeling een reserve-functie in afwachting van het landelijke alarmnummer 0011.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11