Ivan Dzerzjinski overleden Pianiste waardevolle aanvulling kwartet Anatomische tekeningen van Leonardo da Vinei op Londense expositie Mysteries menselijk lichaam in beeld 4 Totaal nieuwe Sobere reportage over leven met kunstnier 4 Totaal nieuwe Yamaha’s. Debuut van cineast Thijs Ockersen Henny van Tongeren in Schubert-serie “r&m Pm Jubilerend Theater met Goldoni’s La Villeggiatura PIET HUYG RUIMT OP! Marokkaanse etsen in Zaandam, Frans Halsmuseum en Gouda Sr r H. COEBERGH 13 KUNST T A N r A -> n VRIJDAG BUITENLANDSE Dat is groot nieuws, vier nieuwe Yamaha's tegelijk. De B45, een orgel met auto-arpeggio, walking base en elektronische piano voor de spotprijs van f 3995. Dan de C40, een grotere broer, voor f 6965. De C60, nog meer mogelijkheden, voor f 8995. En dan tenslotte de D80, een wer kelijk fabuleus orgel met de allernieuwste technieken uit de dure E-serie. Ingebouwde vol ledige synthesizers, ingebouwde orkestsektie en volledig auto- arpeggio en dat voor f 11700. Kortom, vier orgels die u met eigen oren, ogen en handen moet ervaren. Zij staan voor u klaar I KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. BIJ STATION EN PARKEERGARAGE ZAANDAM. Frans Verpoorten senior heeft zijn bekendheid als kunstenaar gedurende de laatsté zes, zeven jaar vooral ontleend aan zijn kinetische objecten, de humoristische en verrassend bewegende machines die hij op basis van ready mades bouwde, maar die door eigen ingrijpen, combinaties van fragmenten en aparte constructies een heel eigen gezicht hebben. Verpoortens oude stiel is echter het etsvak waarin hij een al even grote mate van originaliteit wist te leggen. Hij is nu teruggekeerd naar deze oude liefde en treedt er weer mee naar voren. Vernieuwd en verfrisd en voortdurend in staat de kijker te boeien door oorspronkelijkheid. (Van onze correspondent in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. Leonardo da Vinci was 67 jaar toen in in 1519 (in Frankrijk) stierf. Hij was het onwettige kind van een boerendochter en een notaris in Florence. Het was zijn op zeer jonge leeftijd al opvallen de belangstelling voor en kennis van zulde uiteenlopende onderwerpen als muziek, geometrie en kunst die hem bij de schilder en vriend van zijn vader Verrocchio deed belanden. Da Vinei zou zijn leermeester spoedig overtreffen. BOEKEN BESTELLEN 4 1 10 7 9 Frans Verpoorten tekent sober bestaan essentie ijn (ADVERTENTIE) CEES STRAUS JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) PIET HUYG SPORT MOSKOU (UPI). De Russische componist Ivan Dzerzjinski, vooral bekend door zijn opera „De stille Don” naar het gelijknamige boek van Nobelprijswinnaar Michail Sjolochov, is op 68-jarige leeftijd overleden. Het Sowjetrussische regeringsblad Izvestia dat dit donderdag meldde, zei niet waar en wanneer de componist stierf. Dzerzjinski begon met het componeren van „De stille Don” toen hij nog een muzikale opleiding volgde. De opera ging in 1934 in première en werd met succes opgevoerd in de VS en andere landen. In 1937 voltooide Dzerzjinski „Nieuw land onder de ploeg”, eveneens naar een roman van Sjolochov. Op het eind van de jaren dertig kreeg hij felle kritiek te verduren om dat hij de positieve kwaliteiten van zijn „Stille Don” in zijn andere opera’s niet verder zou hebben ontwikkeld. Dzerzjinski componeerde ook pianostukken en muziek voor tientallen films en zeker 30 toneelvoorstellingen en musicals. De overleden componist was sinds 1942 lid van de Sowjetrussische communistische partij. In 1950 kreeg hij de Stalinprijs en later de Leninorde. ARNHEM (ANP). In het speelseizoen 1978/1979 zal toneelgroep Theater haar 25-jarig bestaan vieren. Men koos speciaal voor deze jubileumviering „La Villeggia tura” van Carlo Goldoni. Deze serie van oorspronkelijk drie afzonderlijke stukken zal bij Theater niet drie maar twee avon den beslaan. René Lobo zal het stuk regis seren. pianopartijen voor haar rekening nam, kwamen dire verschillende instrumentale combinaties aan bod: respectievelijk viool- piano, altviool-piano en trio in de vorm van viool, cello en piano. Wat de Miranda-leden betreft beet de violist Lex Korff de Gidts het spits van dit Schubert-programma af, met een nuance rijke, haarzuiver geïntoneerde weergave van het Duo in A, waarna de altviolist Jan van Munster vervolgde met een klankrijk en sfeervol gebracht „Arpeggione”-sonate. Buiten de technische beheersing die de grondslag van het spel van deze kunste naars vormt, was er een zangrijke, roman- tisch-expressieve toon vorming bij de strij kers waarneembaar, die op adequate wijze beantwoord werd in het, wat de vrijheid van voordracht van de melodiestem aan gaat volgzame, en overigens afgewogen pianospel. De geschetste voordrachtskenmerken traden evenzo naar voren in het cellospel van Hanny de Jong, die haar krachten na de pauze koppelde aan die van de violist en de pianiste, om uitvoering te geven aan het Eerste Trio in Bes. Een extra dosis tempe rament maakte de vertolking van dit in 1826 gecomponeerde Trio tot een heel levendige aangelegenheid. De uiterst be vallige motieven dansen hier als het ware vanzelf uit de snaren en als de strijkers neuriën, wil zelfs de piano heerlijke melo dieën gaan uitzingen. Lex Korff de Gidts, Hanny de Jong en Henny van Tongeren zetten met succes hun talent en vermogens in om tolk te zijn van Schuberts romanti sche blijheid. te zijn door zijn genegenheid voor het land. Hij wil in zijn uitbeelding daarvan zo hel der mogelijk overkomen en voelt dat het onderwerp al genoeg zeggingskracht in zich heeft die niet extra behoeft te worden versterkt. Het pure en het essentiële wor den in dit nieuwe werk aangereikt, meer hoeven reisschetsen ook niet te bieden. Wie zonder de voorkennis van Verpoor- tens oude werk naar de nieuwe etsen kijkt, zal het afgeremde en bedwongene in de fantasie waarmee het is gemaakt, minder opvallen. In combinatie gepresenteerd met de stijl van zeven jaar geleden blijf je echter wel naar die fantasie zoeken. Ver poorten is nu in esthetische zin meer ver antwoord bezig, rnaar werkt ook in onder schrijvende zin waar hij vroeger met een zekere gretigheid de nieuwsgierigheid en onderzoekdrift prikkelde. (De tentoonstel ling in de Zienagoog loopt tot en met zaterdag 28 januari en is van dinsdag tot en met vrijdag te bezichtigen van 12.30 tot 16.30 uur, op zaterdag van 10-17 uur en op donderdag van 19-21 uur. De expositie in het Frans Halsmuseum loopt van 28 janu ari tot en met 12 maart, dagelijks van 10-17 uur. De opening wordt vrijdagavond 27 januari om 20.30 uur verricht door Mo hammed El Wakiti). Een van de onderwerpen die hem bijna zijn leven lang fascineerden was het men selijk lichaam: hoe zat het in elkaar, hoe werkt het, hoe was het te vergelijken met de anatomie van een aap? Hij besteedde dertig jaar, in twee perioden, aan het be antwoorden van die vragen. En getrouw aan zijn eigen theorie ging hij niet af op al bestaande beschrijvingen van de menselij ke anatomie (hoewel hij er wel en vaak verkeerd door werd beïnvloed), maar ging proefondervindelijk te werk. Gedurende zijn leven ontleedde hij meer dan dertig menselijke kadavers en wat hij zag tekende hij in minutiueze details. Vijf tig daarvan zijn tot 19 februari te zien in de Royal Academy in Londen (vlak bij Picca dilly). Ze zijn afkomstig uit de collectie van in totaal 600 Da Vinci-tekeningen die in het bezit zijn van de Britse koninklijke fami lie. Hoe deze unieke verzameling in Wind sor Castle terecht is gekomen staat niet vast, maar wel dat ze in de zeventiende eeuw een tijd lang in Nederland is geweest. De achterhaalde feiten zijn, dat Da Vinei de tekeningen na zijn dood aan zijn veel belovende leerling Francesco Melzi ver maakte. Diens zoon verkocht er een deel van aan de beeldhouwer Pompeo Leoni, die ze in een groot foliant liet inbinden (ook te zin op de tentoonstelling) en ze meenam naar Spanje. Wat er in de dertig jaar na Leoni’s dood in 1609 met de collec tie gebeurde is duister. Omstreeks 1630 duiken ze weer op (mi nus twee delen die pas onlangs zijn ont dekt in de Nationale Bibliotheek in Ma drid) en ze zijn dan in het bezit van Lord Arundel, de adviseur van koning Charles I op artistiek gebied. Arundel vestigde zich in 1645 in Amsterdam, vermoedelijk om dat in Engeland de burgeroorlog was uit gebroken. Aangenomen moet worden dat hij de tekeningen van Da Vinci met zich meenam. Het duurt bijna vijftig jaar voor dat er weer gewag van wordt gemaakt. Ze zijn dan in het bezit van de Britse koninklijke familie. Koningin Mary, ge trouwd met de Nederlandse koning Willem III, liet ze dat jaar in het Kensington Paleis zien aan Constantijn Huygens (Huygens was vaak in Engeland: hij was secretaris van Willem III). In 1930 zijn Da Vinci’s anatomische studies uit het leren foliant gehaald omdat het papier waarop ze gete kend werden door een hoog zuurgehalte dreigde te vergaan. De vellen zijn nu lucht dicht tussen platen plexiglas geïsoleerd en zo hangen ze ook op de tentoonstelling. De expositie beslaat maar twee kleine zaaltjes van de Royal Academy en maakt op het eerste gezicht een eentonige indruk: reeksen van nauwgezette tekeningen van spier- en beenderenconstructies, van het bloedvaten- en zenuwstelsel, van een em bryo in de baarmoeder zoals wij ze al talloze malen in handboeken hebben gezien. Het is dan ook niet de indruk waar het om gaat, maar de indrukwekkendheid er van. Want Da Vinci was de éérste die de mysteries van het menselijk lichaam in beeld bracht. Vóór zijn tijd bestonden er alleen beschrijvingen van en die waren vaak onbetrouwbaar. Ook Da Vinei kon zich niet volledig losmaken van het eigen tijdse denken. Wanneer hij een overlangse doorsnee maakt van het mannelijk lichaam (het is De filmcriticus Thijs Ockerson on dermeer regelmatig medewerker van Het Parool heeft enige tijd afscheid van de journalistiek genomen om zich aan zijn eerste liefde, hetfilmmaken te kunnen wijden. Dezer dagen gaf hij een persvoorstel ling in Het Filmmuseum van „Leven met een Kunstnier”, gemaakt in op dracht van de Nierstichting Neder land. maar zelden dat hij de anatomie van een vrouw weergeeft), tekent hij behalve de gebruikelijke zaadkanalen van de testikels naar de penis ook twee kanalen die recht streeks vanuit het onderste gedeelte van de ruggegraat uit het merg komen. Hij was hier het slachtoffer van de theorie van de vader aller geneesheren, Hippocrates, die geschreven had dat de mens niet alleen vlees en bloed maar ook ziel was. De ziel huisde in de schedel en de ruggegraat kwam uit in de schedel, dus kon het niet anders dan dat het mannelijk zaad ook gedeeltelijk uit het merg van de rugge graat kwam. In zijn reconstructies van het spierstel- stel blijkt duidelijk zijn gefascineerdheid met techniek (hij was tenslotte ook inge nieur en architect). Hij ziet de spieren in termen van takels en katrollen, zoals hij de opbouw van de ruggegraat ziet als een architectonisch vraagstuk. Om de ware vorm van de hersens te ontdekken, spoot hij was in de schedel van het kadaver van een koe en om de ontwikkeling van het embryo in de baarmoeder te begrijpen, verrichte hij ook secties op koeien (deze experimenten op dieren bracht hem tot andere fouten, omdat hij een zelfde con structie en evolutie ook bij mensen veron derstelde). Fascinerend ten slotte zijn ook zijn aan tekeningen rondom deze anatomische te keningen. Ze zijn niet te lezen, want omdat hij linkshandig was schreef hij vaak in spiegelschrift. Maar in vertaling leveren deze notities een soort monoloog op, in de eerste plaats met zichzelf, maar ook voor anderen die naar hij veronderstelde zijn werk zouden voortzetten. In werkelijkheid zou er nog een generatie voorbij gaan voordat zelfs maar geneeskundigen ge bruik maakten van zijn pionierswerk en de waarde ervan ontdekten. f 24,95 en f 28,95 5,00 f 5,00 ƒ10,00 hir ing één idi- ivel ’en na- be- ien en ad. oor :ht- ge- de der Alphenaar ke- tng an >en j te ÜU- ran re fer is ?er en, ea, t je de int de eel eid :an lor rn- ien de no- ex- rat- ?én ein en- in ar- □r- en re en ‘ds al h ier nj- ;ei- be- ‘en 1U- „Anti Atlas", een van de 20 nieuwe etsen die Frans Verpoorten senior naar aanleiding van een bezoek aan Marokko heeft gemaakt. motieven die hij heeft aangetroffen op fetisjen, amuletten en op kledingstukken. De simpelheid waarmee geleefd wordt in het dorpje staat steeds voorop. De sobe re huizen vormen de scheidslijn tussen de wereld en het privéleven, de ramen kijken als toegeknepen ogen in het felle zonlicht. En hoewel de menselijke figuur bij Ver poorten niet zo vaak voorkomt, vermoed je voortdurend zijn aanwezigheid achter al die kijkgaten. Een enkele maal wordt de rust van alledag doorbroken; dan is het de wekelijkse marktdag, een schrikreactie in de aaneenschakeling van rustige momen ten. Die enkele, bruisende dag waarop men met kamelen van heinde en ver komt, wordt door Verpoorten navenant gete kend. Wanneer de nieuwe etsen vergeleken worden met het veel oudere werk, dat in het begin van dit decennium tot stand- kwam, dan valt een groot aantal verschil len op. Verpoortens stijl is nu veel kern achtiger geworden, ze mist het cryptische karakter dat de tekeningen van de fantas tische machines hadden. Zijn tekentrant is nu recht toe-recht aan, toe te schrijven aan het feit dat Verpoorten geabsorbeerd lijkt Dat werd gisteravond in zaal Kadens weer duidelijk, waar drie leden van het Miranda Kwartet weer met Henny van Tongeren aan de piqno het tweede concert gaven van de door de stichting Kadens georganiseerde Schubert-serie. Bij een goed gekozen volgorde van composities waarin Henny van Tongeren dan steeds de HAARLEM. Wanneer de strijkers van het vijf jaar geleden opgerichte Miranda Kwartet na de eerste vijf jaar uitslui tend in die formatie te hebben gemusi ceerd een uitVoering wilden geven van composities waarbij een piano vereist is, deden zij steeds een beroep op Henny van Tongeren. Uit die geregelde samenwer king is een band gegroeid die tot gevolg heeft dat de naam van deze pianiste tegen woordig haast in een adem genoemd kan worden met die van het betreffende kwar tet. Gevolg van het gezamenlijk concerte ren van deze vijf musici is voorts dat het samenspel niet alleen van groot onderling aanvoelingsvermogen getuigt, maar ook van uitstekende kwaliteit is geworden. zeer directe en overzichtelijke stijl weet Ockersen inzicht te geven in de gecom pliceerde behandeling en geeft daarbij de reacties van patiënten en de weers lag van hun ziekte op de omgeving. Een met genegenheid voor betrokke nen gemaakte film die niet in ongewen ste emotie vervalt, nog minder in ge makkelijk optimisme. Gen. Cronjéstr. Haarlem 143 Tel. 023-265480 Dat gebeurt door middel van een ten toonstelling die ook ouder werk bevat in het cultureel centrum de Zienagoog aan de Gedempte Gracht in Zaandam. Eind vol gende week laat het Frans Halsmuseum vervolgens het nieuwe werk in samenhang met objecten uit eigen bezit zien. Boven dien is het nieuwe werk tegelijkertijd in het St. Catharinagasthuis in Gouda te zi^n. De nieuwe etsen zijn de weerslag van een bezoek aan Verpoorten in november van het vorig jaar aan de Anti-Atlas in I Marokko heeft gebracht. Hij was al twee keer eerder in dit Noord-Afrikaanse land geweest, voornamelijk als toerist, toen hij besloot om zich voor enkele weken in het dorpje Tagraoute te vestigen om daar schetsen en tekeningen te maken die dan thuis verder konden worden uitgewerkt. Verpoorten koestert een warme gene genheid voor Marokko. Hij is de taal gaan studeren en verdiept zich in culturele ver schijnselen die dit land voor hem aantrek kelijk maken. Zijn nieuwe werk geeft daar de bewijzen van: in een stijl zonder omwe gen tekent Verpoorten de eenvoud van het bestaan, de dorheid van de omliggende streken, de plastische stylering van de Wat hem onderscheidde van zijn tijdge noten was zijn niet aflatende nieuwsgierigheid en een niet te lessen dorst naar kennis. Omdat hij een ongelet terd man was, onbezwaard en onbeïnvloed door theorieën die toen opgeld deden, ging hij zelf op onderzoek uit. In zijn aanteke ningen hamert hij er keer op keer op hoe belangrijk het is onbekende onderwerpen proefondervindelijk te benaderen. Het resultaat bleek een sober en bij zonder instructief filmpje van iets meer dan een half uur over een onderwerp waarover veel gepraat wordt zonder dat de leek enig inzicht krijgt in de problematiek van ziekte en geneeswij ze. Met Marianne Spierenburg als 17- jarige patiënte centraal in de handeling wordt aangetoond wat bloedzuivering als noodzakelijk gevolg van het uitval len van de nierfunctie via een dialyse- behandeling betekent en hoe de patiënt en haar omgeving een dergelijke be handeling ondergaan. De uitvinder van de dialyse-appara- tuur, de Nederlander Dr. Willem Kolff die in 1943 in Kampen voor het eerst een vrouw met een zelf geconstrueerde kunstnier behandelde, wordt opge zocht in Salt Lake City en komt aan het woord. En verder worden schematisch de draagbare kunstnier en de niertransplantatie behandeld. In een Kapuchon-jacks. Voetbalbroeken Puma voetbalbroeken Arena wedstrijdbakpakken, Lycra van 72,10 voor f 45,00 Voetbalschoenen tegen sterk verlaagde prijzen, b.v. Adidas Mondial van f 79,95 voor., 57,00 Puma Mundial van f 107,50 voor../ 79,95 Puma Sparta van 105,75 voor.. 77,50 Nog enkele restanten tenniskleding Een tekening van Da Vinci waarin hij zijn kennis van het spierstelsel rond de schouder in beeld brengt. Te zien op de tentoonstelling in de Royal Academy in Londen. Ook in september van dit jaar komt Theater met de comedie „Alles voor de tuin” van Edward Albee en in januari 1979 volgt „De kapitein van Köpenick”. In maart van dat jaar komen twee voorstel lingen uit: „Balmeester Solness” en „Trilo gie des Widersehens” (regie respectievelijk Elise Hoomans en Ger Thijs). „Small chan ge” wordt de kleine zaal produktie van Theater voor het nieuwe seizoen. Volgens een woordvoerder van Theater zijn op dit moment geen wijzigingen te melden in het spelersbestand van de groep voor het nieuwe seizoen. Ook in regie en leiding zijn geen wijzigingen te ver wachten. s Gedempte Oude Gracht 74 Haarlem - (023) 31 91 98 bij - zelfimporterende, - wetenschappelijke boekhandel - met uitgebreid bibliografisch apparaat. <«x- v -w-v.’s: s ,-4 z>.A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13