Het Ogenblik boeken exposeert in Toyota past modellen aan ’t Oude Slot Film foto Mercedes met record boven het gemiddelde puzzel van de week Een buggy uit Amsterdam prijswinnaars zeepost J OPRUIMING BOUWMARKT Kkeur b.v.» TIPS VOOR FILMERS weq en wiel !3 Niet te veel en niet te weinig olie tegen ongelooflijke lage prijzen Pas op voor Wistudatwij gratis r uw gordi jnen I op maat maken, ook velours. slechte dieselolie RESTANTEN WAND- EN VLOERTEGELS TUINARTIKELEN g»o 20 VARIA 19 7 8 januari 2 O VRIJDAG Onder redactie van J.P. Bos Openingstijden: dit/mvr '9 zaterdags van s maandags gesloten Koudenhorn 54 Koudenhorn 60 tel. 023 - 321212 - 322368. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur 3. 35 ■■36— 37 44 51 [25 [72 Et 4 pk 9 10 1 11 112 14 |15 20 28 27 23 29 33 39 43 52 53 50 56 60 6<. 67 73 (ADVERTENTIE) Gierstraat 52-56 Haarlem Tel 023 312992 PUZZEL NUMMER 2 25.-: Mevr. C. Rutten, Fl. Nightingale- Argentinië: Thameshaven 27 januari; Australië: Jervis Bay 26 januari; Brazilië: Thameshaven 27 januari; Canada: C. P. Trader 24 januari; India: London Bombar dier 25 januari; Indonesië: Borussia 23 januari; Israel: Ini Showen Mead 30 janua ri; Japan: City of Edinburgh 27 januari; Verenigde Staten van Amerika: Atlantic Champagne 25 januari, American Archer 30 januari; Z.-Afrika (Rep.): Stellenbosch ■27 januari, Nortrans Karen 30 januari. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 2 Eerste kolom: 1. nol; 2. pel; 3. kap; 4. lip; 5. rag; 6. eng; 7. met; 8. nut; 9. S.E.R.; 10. eer; 11. ets; 12. ras; 13. alm; 14. Tom; 15. via. Tweede kolom: 1. koel; 2. baar; 3. krijt; 4. zeer; 5. tien; 6. toga; 7. spel; 8.1.K.O.R.; 9. tuit; 10. stem; 11. heer; 12. moot; 13. ante; 14. pret; 15. laag. Derde kolom: 1. kolonel; 2. parabel; 3. praktijk; 4. plezier; 5. graniet; 6. toegang; 7. stempel; 8. kornuit; 9. stuiter; 10. meester; 11. heester; 12. matroos; 13. mentaal; 14. trompet; 15. gaviaal. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden, als volgt adresseren: „Damiate Pers B.V.”, Postbus 18, IJmuiden. De Agfacolor omkeercentrale geeft amateurfilmers de volgende tips: 1. Super 8-film niet terugdraaien. In toenemend aantal komen in de ontwik kelcentrales smalfilms binnen waarvan het filmeinde, met de hand, volledig in de cassette gedraaid is. Dergelijke cassettes moeten opengebroken worden om te kunnen ontwikkeld worden. Daarbij be staat gevaar voor beschadiging door af springende kunststofsplinters. Laat dus uw film zitten zoals hij uit de camera komt. Dat bespaart de mensen uit de centrales veel moeite en u veel ergernis bij het bekijken van een geschonden va kantiefilm. 2. Versneden of gescheurde film niet zelf kleven. Gescheurde of bewust ver sneden film, Super 8 of dia zelf kleven is uit den boze. Bijna zeker zal deze hech ting in het ontwikkelbad loslaten. Dat kan nare gevolgen hebben, niet alleen voor üw film, maar ook voor die van anderen (films kunnen zelfs volkomen vernietigd worden). De centrales vragen dan ook dergelijke gescheurde of versne den film lichtdicht maar afzonderlijk verpakt en opvallend gemerkt te verzen den. De centrale zelf zorgt dan voor een machinevaste kleving. Zelf vergroten in kleur is een geheel herschreven versie van een eerste boek van Jan van Welzen dat in ruim twee jaar zijn weg naar tienduizend kleurhobbyis- ten vond. Dat herschrijven was nodig omdat in die korte tijd tal van dingen zijn veranderd en nieuwe methoden en appa raten zijn ontwikkeld. Volgens de auteur is kleurwerk reeds mogelijk met een be perkte uitbreiding van de zwart-witappa- ratuur. Het theoretische gedeelte van zijn boek heeft hij zo beperkt mogelijk ge houden. Het is een echt praktijkboek, waarin behalve aan vrijwel alle facetten van het kleurwerk aandacht wordt be steed aan voor de amateur haalbare ex perimenten. Dat geldt ook in zekere mate voor de materie die Cees Bockstart in zijn pocket Fouten bij kleurvergroten aan de orde stelt. Toch kan men dit werkje beschou wen als een aanvulling op andere boe ken, omdat de schrijver wat uitvoeriger op de zaak ingaat. Hij bespreekt uit eigen ervaring fouten in de uitrusting en de verduistering, de filtering en het verwer kingsproces. Maar ook te veel olie kan schade toe brengen, in de vorm van energieverlies. Wordt meer olie bijgevuld, dan de boven ste merkstreep op de peilstok aangeeft, dan komen de drijfstanglagers in de olie te staan. Dit kost energie. Bovendien zal bij hogere toerentallen een deel van de olie via de carterontluchting verdwijnen. En dat is verspilling. >n iag VOOR DE AMATEURS die zelf hun kleurennegatieven en -diapositieven (wil len gaan) afwerken, zijn bij Focus Else vier drie boeken uitgekomen. Eind deze maand begint Toyota in ons land met de levering van een nieuwe Canna- serie, die bestaat uit twee- en vierdeurs modellen in diverse uitvoeringen. Nieuw in deze Carina-serie is een stationwagon. Het interieur van de Carina is nieuw gevormd, met onder meer een lager geplaatst dashboard zodat het uitzicht werd verbeterd. Voorts is de kofferruimte nu afgestemd op Europese maten. Hoewel de Carina technisch in grote lijnen gelijk is gebleven aan zijn voorganger, zijn op enkele punten verbeteringen aangebracht. Zo werd de spoorbreedte achter vergroot, werd de isolatie verbeterd en werd een thermostatisch geregelde ventilator aangebracht. De pedaaldruk van de nieuwe zelfstellende koppeling is belangrijk verminderd. Bij de ST-uitvoering van de tweedeurs Carina werd de motor voorzien van twee carbura teurs, die 8 kW meer vermogen afgeeft. De vijfde versnelling heeft het karakter van een overdrive. De Carina-serie is uitgerust met een 1588 cc motor. De prijzen variëren van bijna 14 mille tot ruim 16 mille. Toyota heeft eveneens een ingrijpend aangepaste Celica op de markt gebracht, met daarbij een extra sportief model, dat zowel in de tweedeurs coupé-uitvoering, als in de driedeurs liftback kan worden geleverd. De nieuwe Celica met 1,6 liter motor gaat bijna 17 mille kosten, terwijl het model 2000 ST-liftback met twee carburateurs en vijf versnellingen voor 25.000,- staat geprijsd. Op de foto de Toyota Celica 2000Liftback ST. sch inn eem len ïlbare lings- rs. Bij Mercedes-Benz gaan de zaken on verkort goed. Verleden jaar steeg de jaarproduktie van personenwagens voor het eerst tot boven de 400.000; een record, dat boven het gemiddelde in de auto- industrie ligt. De omzet van het concern ging dan ook met circa twee miljard D- mark omhoog, tot een totaal van ruim 25 miljard D-mark. Geen wonder, dat Joa chim Zahn, voorzitter van'de Raad van Bestuur, tijdens een persconferentie op merkte, dat Mercedes erin was geslaagd weerklank te vinden bij het publiek. Inderdaad is de opgaande lijn bij Mer cedes sinds jaren niet gebroken. Opval lend was, dat de modellen in de hoogste en duurste klasse (vanaf de 280S) verle den jaar een meer dan gemiddelde groei vertoonden. Rond 85.000 zes- en acht cilinder wagens werden in 1977 vervaar digd, een groei van circa zestien procent. Mercedes heeft zich dan ook voorgeno men zijn programma opnieuw uit te brei den. De reeds geïntroduceerde T-serie zal voorjaar 1978 van de band komen in de fabriek te Bremen. En met de 300 SD, de eerste personenwagen ter wereld met dieselturbinemotor, heeft Mercedes zijn voorsprong op het gebied van diesel- wagens nog eens onderstreept. Overi gens wordt deze 300 SD voorlopig alleen voor de Amerikaanse markt geprodu ceerd. Op het lijstje van het Duitse concern komen voorts nog lichte en brandstofbe- sparende motoren voor, zoals de kracht bron van de nieuwe sportcoupé 450 SLC 5,0. Mercedes hecht daar grote waarde aan, omdat met dit soort motoren tege moet wordt gekomen aan vooral de Ame rikaanse eisen op het gebied van geluids niveau, uitlaatgassen en verbruik. Dit soort wettelijke bepalingen dwingen de gehele auto-industrie in een nieuwe rich ting. PUZZEL NUMMER 3 Horizontaal: 1. kleinigheid; 6. deel van een bloem; 11. dierengeluid; 12. eenstem mig; 14. Frans lidwoord; 15. Europeaan; 17. rivier in Spanje; 20. stapel hooi; 22. immer; 23. fraai; 25. model; 27. meisjes naam; 29. plaats in Brabant; 31. plaats op de Veluwe; 32. aanleggen; 33. deel van de bijbel (afk.); 34. voeding; 36. hemelli chaam; 38. militaire rang (afk.); 39. maan stand (afk.); 40. onderofficier (afk.); 41. wintervoertuig; 42. eenheid van kracht (afk.); 43. soort slee; 44. plaats in Italië; 46. voerbak; 48. voegwoord; 50. hofmakerij; 52. jongensnaam; 54. strijdperk; 56. Azia tisch schiereiland; 57. deel van een mu ziekinstrument; 59. plaats in Overijssel; 60. duikeling; 62. zuidvrucht; 64. oosterse titel; 66. meisjesnaam; 67. titel (afk.); 69. deel van de week; 72. namelijk (afk.); 73. getrof fen; 74. juist. (ADVERTENTIE) Het rode oliecontrolelampje is geen waarborg voor een voldoende olievoor raad. Men mag er dus niet al te veel op vertrouwen. Controle van het oliepeil blijft noodzakelijk. Er zijn automobilis ten, die deze controle nooit of nauwelijks uitvoeren. Dan wordt een te lage oliestand niet tijdig ontdekt. Dit kan nare gevolgen hebben. Bij snel optrekken of het scherp nemen van bochten, wordt er onvoldoende olie aangezogen, waardoor de oliedruk geleidelijk wegvalt. Door on voldoende smering kan lagerschade ont staan. straat 23, Haarlem; A. Broeksma, Kruis- berglaan 101, IJmuiden. 15.-: J. van Duijn-Kuiper, Friedalaan 18, Zwanen burg; M. Roosendaal-Schotte, Da Costa- laan 46, Driehuis, 10.-: Mevr. R. Nelissen, Waarderweg 17, Haarlem; W. Bobeldijk, Pleiadenplantsoen 142, IJmuiden. 5 Het Tetenalboek van Günter Spitzing is een pocket speciaal bestemd voor de genen die met de chemicaliën van deze fabriek films en papier van Kodak en Agfa-Gevaert willen verwerken. De schrijver gaat uit van de snelverwer- kingssets en het gebruik van ontwikkel- trommels (drums). Overigens worden de Tetenalprocedés, zij het in beknopter be stek, ook behandeld in het boek van Van Welzen. Vertikaal: 1. aardpek; 2. water in Bra bant; 3. bloem; 4. hemels wezen; 5. berg plaats; 6. zangnoot; 7. kweek; 8. openbare betrekking; 9. oude stofmaat; 10. overblijf sel; 13. op dit moment; 15. schip; 16. leer van het heldendicht; 18. dichten; 19. rivier in Duitsland; 21. kier; 22. levenslucht; 24. plaats op de Veluwe; 26. eerste persoon (afk.); 28. regelmatig weerkerend; 30. op geen enkel ogenblik; 32. meisjesnaam; 35. noodsein; 37. bloeiwijze; 43. weerzin heb bende; 44. eenvoudige boot; 45. in het jaar; 46. smet; 47. familielid; 49. iemand die veel drinkt; 51. meisjesnaam; 53. onder andere (afk.); 55. meisjesnaam; 57. gespannen; 58. modern kommunikatiemiddel; 61. stad in Peru; 63. ex-heerser in Venetië; 65. Frans onbepaald voornaamwoord; 68. zang noot; 70. Engels voegwoord; 71. displaced person (afk.); 72. deel van een Franse ont kenning. De expositie zal dagelijks geopend zijn van 11 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Jongeren beneden de 18 jaar hebben gratis toegang. Van ouderen wordt een „toegangsadviesprijs” van een gulden gevraagd. ELKE TWEE JAAR treedt de Heem steedse jeugdfotoclub Het Ogenblik naar buiten met een expositie van werk van haar leden. Van 28 januari tot en met 12 februari heeft dit evenement weer plaats, opnieuw in ’t Oude Slot aan de Ir. Lely- laan 6. Twee jaar geleden trok de ten toonstelling rond 2500 bezoekers. De in gebruikneming van ’t Oude Slot als cul tureel centrum, enkele weken vóór de expositie en gepaard gaande met tal van gratis toegankelijke manifestaties, kon wel eens aardig verhogend werken op het bezoekcijfer. De prestaties van de jeugdige leden van deze bloeiende club (er zijn ruim 200 leden!), zijn het tonen alleszins waard. Zowel zwart-wit- als kleurenwerk druk ken de leden zelf af. Zij beschikken daar voor over goed geoutilleerde doka’s, die voor hen permanent toegankelijk zijn. Een vijftiental leden van de club heeft panelen gereserveerd voor totaal ruim honderd foto’s. De selectie is streng; van de eerste 37 drukken accepteerde de be oordelingscommissie er slechts zes. De bezoeker van de tentoonstelling wordt geconfronteerd met werk van leden die sinds kort lid zijn èn met foto’s van leden die professioneel te noemen zijn. Attractief zal ook de vertoning van een aantal korte door clubleden vervaardig de klankdiaseries (diaporama’s noemt men die tegenwoordig) zijn. Tijdens de opening, die op vrijdag 27 januari om acht uur ’s avonds wordt verricht door wethouder Sprangers, onder meer van culturele zaken en jeugdzorg, wordt een serie vertoond die gebaseerd is op het verhaal „Bekentenis” van Belcampo. Voorts de serie „Waar de blanke top der duinen”, die handelt over de problemen die het plan tot aanleg van een voorha ven in IJmuiden, zowel in Amsterdam als in de IJmond, heeft opgeroepen. De enige prijs die voor deze expositie wordt toegekend, is een wisselbeker, be schikbaar gesteld door de gemeente Heemstede. Deze wordt na de tentoon stelling uitgereikt aan de maker van de foto, die door de bezoekers als de beste is aangemerkt. Speciaalzaak in gordiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel. 023-323925 - 's Maandags gesloten HiuirlemsGonlijnenhu' Een Amsterdamse garagehouder bouwde zo’n tien jaar geleden de eerste buggy, een term uit Amerika, het land waar deze „pretwagens” voor het eerst rond reden, in ons land. Sindsdien is de belangstellig voor de buggy - hetzij com pleet uitgevoerd, hetzij als bouwpakket - zo gestegen, dat het Amsterdamse be drijf tussen de 250 en 300 auto’s per jaar assembleert. En garagehouder Ruska Blikvanger op het affiche voor de ten toonstelling van Het Ogen blik, naar een ontwerp van het lid Frede- rik Barkhof, is een gesolari- seerd en in rood en geel gedrukt paard. a Op de foto de nieuwe buggy, de Regina. toegevoegd: de zogenoemde Ruska Regi na. Op basis van een kever-chassis en met als krachtbron een 1300 cc Volkswa genmotor komt de klassiek gelijnde car rosserie van de Regina tegemoet aan de heimwee naar de twintiger - en dertiger jaren. Het nieuwe model is in meer dan zestig kleuren verkrijgbaar en kost com pleet afgeleverd bijna 10 mill. Als bouw pakket is deze „Regina” verkrijgbaar voor ongeveer 4 mille. Ruska levert zijn assemblagemodellen nu ook af met uit gebreide garantie. Zo wordt door de Am sterdamse garagehouder drie jaar lang garantie gegeven op carrosserie (be staande uit polyester) en bodemplaat. De garantie strekt zich ook uit tot bijgelever de accessoires, zoals radio of cassette- speler. De importeurs in ons land van perso nenwagens met dieselmotoren (zoals bij voorbeeld Mercedes, Peugeot, Opel en Citroen) hebben gewaarschuwd tegen het tanken van inferieure dieselolie. Sinds kort wordt dieselolie, afkomstig van ontkleurde huisbrandolie op de markt aangeboden. Deze dieselolie kan schade aanrichten aan de brandstof- pomp van dieselmotoren. De importeurs raden dieselrijders aan alleen te tanken bij de goed bekend staande pompstati ons. In elk geval zal men de afleverings- bonnen goed moeten bewaren om even tueel later te kunnen nagaan, waar men heeft getankt. 3 5 3 2 16 10 19 21 26 24 30 32 31 49 40 55 57 59 63 61 62 [66 65 >9 70 71 •t 1849

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21