'S Enka verwacht ook voor dit jaar teruggang I EG gaat met China in onderhandeling n Verborgen werkgelegenheid SPELDEN IN SLAGROOMTAART 1 lp 1 I tussen de bedrijven door „APO’s zijn Overleg over nieuwe bouw-cao mislukt f irreëel” I Veneta-aandelen praktisch niets meer waard Goossens boos over gang van zaken in Tweekip i POTTERS UN IA 16 DAGEN MEXICO PER KLM INCL HOTEL v.a. 1661.- Wit helpt aljaren b'J noest? VISAKTEN Volg de detectives van Sijthoff KLM Thuis in de lucht. r i i I RUF 29064, 1661: 3375s\ North Sea Femes VO >1765;< /-4 i i I 23 ECONOMIE 19 7 8 JANUARI 2 0 VRIJDAG Prijserosie Hinderpalen Weer verlies Naaldcokesfabriek Mr. P. van Boven: bijna 1 miljoen Mn prijzen Aandacht INDIVIDUEEL L stel dat er geen krant w as 28 uitgezóchte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie 'Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten'. (Van onze redactie economie) ARNHEM. De Westeuropese kunstvezelfabrikanten hebben volgens een ruwe schatting van het bestuur van de Enka-groep, de kunstvezel- dochter van AKZO, in 1977 een verlies geleden van 2,5 miljard gulden. Dat is ongeveer evenveel als in 1975, maar aanzienlijk meer dan in 1976, toen het totale verlies geschat werd op 1,7 miljard gulden. Ook Enka heeft in het afgelopen jaar opnieuw verlies geleden. Dat lag ook in de lijn der verwachting. Juiste bedragen wilde het bestuur echter niet geven. Ds resultaten van Enka worden tegelijk met de eindcijfers van Akzo eind februari bekendgemaakt. Uw hotel is voor u gereserveerd, verder doet u wat u wilt. Prijzen? 16 Dagen Mexico City al v.a. 1661.-. Een week Mexico City en een week Acapulco al v.a. 1797. Truck van het jaar Huursubsidie Nieuw bankbiljet Kappers duurder v.a. Deze zomer nog naar Mexico! Land van soitibrero's. fiesta's, eeuwenoude cultuur monumenten, meeslepende muziek, zonnestranden van Acapulco. Vlieg er heen met de KLM vooreen fascinerende en relatief goedkope vakantie. VLUCHT+HOTEL Oiievondsten Laatste Kever IMF bijv- bijna 1 miljoen aan prijzen k Fusie spinnerijen tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten DEN HAAG. Het overleg voor een nieuwe bouw-cao is afge sprongen. Na acht dagen van overleg zijn de werkgevers in de bouwbonden gisteravond in Den Haag uit elkaar ge gaan zonder over eenstemming te be reiken. Na een over leg van bijna 12 uur waren bouwwerk gevers en bouwbon den elkaar op een haar na genaderd. Veel reisorganisaties hebben rondreizen door Mexico en Guatemala op hun programma. Variërend in reisduur en I prijs. 19 Dagen Mexico bijv. 3375. VLIEG MET KLM De KLM vliegt u rechtstreeks naar Mexico City en Guatemala CitySnel en comfortabel, in een Boeing 747 resp. een DC-10. VRAAG DE KLM-BROCHURE Met alle informatie, prijzen, beschrij vingen van compleet verzorgde reizen en •talloze tips. Ga 'm halen bij uw KLM- agent of KLM-kantoor, of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland. Afd. SPL/UC. Postbus 7700. Schiphol. Het tussenvoorstel van de voorzitter van de CNV Hout en Bouwbond Dilo van Commence bleek aanvaard baar te zijn voor de bonden, doch niet voor de werkge vers. De bonden zullen nu eerst hun bondsraden raad plegen voordat ver dere stappen zullen worden overwogen. Een datum voor verder overleg is nog niet bepaald. v.a. U reist dan op eigen houtje en bepaalt de dag van vertrek zelf.'n Voordelig 14/45-daags Vroegboek-tarief Mexico City kost buiten het hoogseizoen 1765, s Richtprijs. COMPLEET VERZORGDE RONDREIZEN In 1977 2,5 miljard verlies in Westeuropese kunstvezelsector ondsen (ADVERTENTIE) lur. (ADVERTENTIE) elend jidSWTT *u: n het DEN HAAG (ANP). De minister van Landbouw en Visserij, A van der Stee, heeft de bijdragen ter verbetering van de binnenvisserij voor het visseizoen 1 juni 1978 tot 31 mei 1979 vastgesteld op: twaalf gulden voor de grote visakte, zes gulden voor de kleine visakte en vier gulden voor het vissen met een gewone hengel. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij gisteren meegedeeld is om ren. Noord Er bestaat in Europa, volgens de heer J.R. Hutter, plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de Enka-groep, nog steeds een overcapaciteit van 30 procent op de kunstvezelmarkt. Volgens hem zijn prijsverhogingen van 15 tot 20 procent noodzakelijk om bij de huidige bezettings graad zelfs maar „het break-even point” te bereiken. De omzet van Enka in 1977 lag rond 2,9 miljard gulden, negen procent onder die van 1976. Een daling die naast verminde ring van afzet ook een gevolg was van de voortdurende prijserosie. De sluiting van de Ferenka-fabriek in het Ierse Limerick betekent een gevoelig verlies voor Enka Naast de 35 miljoen gulden die in voorgaande jaren al werd gereserveerd, zal het nog eens tientallen miljoenen guldens gaan kosten Over de resultaten van het afgelopen jaar wilde het bestuur wel zeggen dat het opnieuw gelukt is de verliezen verder te verkleinen. In 1975 bedroeg het verlies van teld Hutter, dat Kunert voor de bouw van de spinnerij grote subsidies van de betref fende Duitse deelstaat heeft ontvangen Een gevolg van de bouw van die nieuwe spinnerij was echter dat Enka de spinnerij in diezelfde deelstaat heeft moeten sluiten DEN HAAG (ANP). „De werkgever wordt gedwongen voor de duur van de cao afspraken te maken over de omvang van de werkgelegenheid in zijn onderneming. Dat is een irreële eis”. Aldus de oud- voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond mr P. van Boven, de ze week in het orgaan „De Werkgever" van dit verbond over de arbeidsplaatsenover eenkomst. „Even irreëel”, zo schrijft hij „als de eis aan een werknemer om bij indiensttreding te garanderen gedurende een bepaalde periode nimmer ziek, invalide of, om wel ke reden dan ook, afwezig te zijn. Even irreëel ook als een eis aan een vakbond om te garanderen dat geen der werknemers, vallend onder een af te sluiten cao, hoe dan ook verstek zal laten gaan op het werk. De APO als eis aan de onderneming is een miskenning van de mogelijkheden van de onderneming”. Vooral in melk en melkpro ducten werden nogal wat af wijkingen geconstateerd. De traditionele muis in een fles melk werd vorig jaar in één geval aangetroffen. In zes ge vallen bevatte dit zuivelpro- dukt penicilline. Onder de melkprodukten klopte het baal kon opmaken en 2078 waarschuwingen moest ge ven. Totaal werden er in 1976 ruim 26.000 monsters geno men, variërend van brood tot kosmetica. Enka overigens 250 miljoen gulden, in 1976 was het 161 miljoen gulden. De verbete ring van het resultaat is volgens het be stuur voor een deel te danken aan de voortdurende efficiëncymaatregelen. Het doel dat in 1975 werd gesteld, een verla ging van de vaste kosten op jaarbasis met circa 250 miljoen in 1977, is volledig bereikt. Waarschijnlijk heeft daarbij ook de ver mindering van personeel flink aan bijge dragen. In 1977 verminderde het perso neelsbestand van Enka met 2700 man, 1800 in Duitsland, 900 in Nederland. Ook dit jaar wordt gerekend op een verdere personeelsvermindering, nu van rond 1000 man. Volgens een van de leden van het bestuur, D. Sorgdrager, blijft Enka de tactiek van de gedwongen ontslagen zo veel mogelijk vermijden, maar, zo zei hij, het wordt steeds-moeilijker de noodzake lijke aanpassingen zonder gedwongen ont slagen te bewerkstelligen In Brussel wordt vooral politiek belang gehecht aan de komende onderhandelin- gen. Weliswaar hebben de Chinese autori teiten de Europese Gemeenschap altijd omschreven als een „kapitalistische orga nisatie”, maar tegelijkertijd heeft China, sinds de jaren zestig, niet afgelaten te wijzen op het belang van de Europese Gemeenschap voor de onafhankelijkheid van West-Europa ten aanzien van de grote machten in de wereld. Sinds het begin van de jaren zeventig heeft China met grote aandacht de ontwik keling van de Europese Gemeenschap en vooral haar houding ten opzichte van de ontwikkelingslanden gevolgd. In de jaren 1975 en 1976 heeft de EG voor respectievelijk 626 en 756 miljoen Europe se rekeneenheden (ERE) uit China inge voerd. Voor Nederland waren die cijfers in genoemde jaren respectievelijk 60 en 70 miljoen ERE (een rekeneenheid wordt hier gesteld op 1,27 Amerikaanse dollar). De export van de Gemeenschap naar de Chinese Volksrepubliek omvatte in 1975 rond 1.084 miljoen ERE en in het jaar daarop 1.790 miljoen ERE. Voor ons land was dat respectievelijk 170 miljoen ERE en 101 miljoen ERE. 90 pet van de Europese export naar China bestaat uit machines, industriële uitrusting, transportmiddelen, andere af gewerkte produkten en chemische pro- dukten. De Europese import uit China omvat voornamelijk voedingsmiddelen en grondstoffen, alhoewel het aandeel afge werkte produkten gestadig toeneemt. De EG is, na Japan, de voornaamste handels- partner van China en binnen Europa zijn het Frankrijk en Duitsland waarmee Chi na het meest zaken doet. dermgen te zien geven, in de sector indus triële garens, die ook het afgelopen jaar een positief resultaat opleverde, wordt een bevredigende gang van zaken verwacht. Verdere vermindering van de verliezen zullen uitsluitend met behulp van intern uit te voeren maatregelen bereikt kunnen worde. Nuchter realisme, aldus Hutter, betekent dpt we niet moeten verwachten in 1978 de winstzone te bereiken. ASTEN (ANP). Directeur P van Lier van pluimveeslachterij Goossens uit Asten is van mening dat de overheid een concur rent wordt van de Nederlandse slachterij en door deel te nemen in het aandelenpak ket van de te vormen slachterij Tweekip. Hij zei dat gistermiddag in een uitzending van de Regionale Omroep Brabant. Zoals bekend zullen de slachterijen Be- kebrede uit Barneveld en Friki uit Box meer met steun van de overheid fuseren tot een nieuw bedrijf dat voorlopig Twee kip wordt genoemd. Ook Goossens was uitgenodigd aan deze fusie deel te nemen. Het Astense bedrijf weigerde dit, omdat men geen heil zag in het samengaan met de twee verliesgevende bedrijven. Directeur Van Lier zegt wel begrip te hebben voor overheidssteun die gericht is op het behoud van arbeidsplaatsen. „Te gen het overnemen van aandelen heb ik echter ernstig bezwaar”. De jaarlijkse verkiezing van de auto van het jaar heeft in de vrachtwagenwereld navolging gevonden. Een internationale, jury van vakjournalisten uit West-Duits- land, Groot-Brittannië, Denemarken en Nederland heeft de MAN 19.280 f verko zen tot truck van het jaar. Veneta verkeert sinds eind december vorig jaar in staat van voorlopig uitstel van betaling In de periode juli 1975-juni 1976 heeft het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening bijna 340 miljoen gulden uitgekeerd aan individuele huursubsidie. Dit bedrag kwam ten goede aan 348.320 huurders, die gemiddeld een bedrag van 974,05 ontvingen, aldus het ministerie. Van het totaalbedrag komt een groot deel terecht bij huurders met het minimumloon of een daaraan gekoppelde uitkering (aow, aww e.d.). Shell-Nederland Chemie heeft op haar terrein in Moerdijk een naaldcokesfabriek met een capaciteit van 100.000 ton per jaar in bedrijf genomen. De fabriek is de enige in haar soort binnen het Koninklijke/Shell- groep en vormt een tweede bouwfase van Shell Chemie in Moerdijk. Naaldcokes is cokes met een naaldvormige kristalstruc tuur, die door zijn grote geleidbaarheid voor de elektriciteit zeer geschikt is voor de vervaardiging van grafietelektroden, die o.a. worden gebruikt bij de bereiding van staal. De naaldcokes zal vooral be stemd zijn voor export naar landen binnen Europa. Groot-Brittannië krijgt vanaf februari een nieuw bankbiljet van één pond ster-- ling, dat ongeveer een centimer smaller is dan het huidige. De bedoeling van de maatregel is dat blinden het biljet van één pond kunnen onderscheiden van dat van vijf pond. Na overleg met de Algemene Nederland- se Kappersorganisatie is de minister van. Economische Zaken ermee akkoord ge- gaan dat de dames- en herenkappers hun tarieven met 3,5 procent verhogen. De ver- hoging was nodig omdat de loonkosten zijn gestegen. lische i val- De re- teilijk lezers „Die koers is nog veel te hoog. Nul laten zou dichter bij de werkelijkheid liggen”, aldus de heer Dotsch, die zei nooit vertrou wen te hebben gehad in de toezeggingen en beloftes van de heer Günther. „Deze man is gewoon een gokker, het is een speculant in menselijk geluk”, aldus een zeer veront waardigde heer Dotsch. 93,80 60,50 49,00 1,80 63,00 136,50 126,50 61,00 186,00 56,50 53,00 126,70 61,30 31,70 130,00 77.50 81,00 57,50 30,80 101,00 91,00 72,80 60,50 164,30 33,00 91,60 105,20 72,00 60,00 40,50 43.00e 254,00 92,00 445,00 134,50 95,00 355,00 165,00b •claim, •n. i MENTHOL (ADVERTENTIE) Uit het onderzoek is ook naar voren gekomen dat de ondernemers slecht op de hoogte zijn van de landelijke subsidierege lingen waarmee de overheid werkloze jon geren sneller aan een baan wil helpen. Zo is onder meer gebleken dat het taalgebruik in het bestaande voorlichtingsmatriaal aanleiding geeft tot misverstanden. Bij de vleeswaren lag de boterhamworst nogal zwaar op de maag bij de keurings dienst. Er werden 160 mon sters genomen, waarvan er 26 afweken, die zeven waar schuwingen opleverden en 15 processen-verbaal. niet in 186 van de 467 geno men monsters slagroom. Een waarschuwing was het ge volg en in nog eens 25 geval len een proces-verbaal. De slagroom bleek vooral een te hoog kiemgehalte en te veel bacteriën te bevatten. Onder de kokswaren gooi den de slaatjes en salades ho ge ogen wat de slechte kwali teit betreft. Van de 688 monsters weken er 102 af. Dat had 78 waarschuwingen en 13 processen-verbaal tot gevolg Voor 1978 verwacht het bestuur op nieuw verlies. In de loop van 1977 werden Enka-Glanzstoff en Akzo International economisch en organisatorisch samenge voegd onder de naam Enka Groep. Binnen die groep, die in totaal vier miljard omzet te en aan 46.000 mensen werk biedt, wordt voor activiteiten buiten de sector van de chemische vezels in 1978 een bevredigend jaur verwacht. De markt voor textielga- rens en- vezels zal geen ingrijpende veran- 1,00 45,00 i.001 35,20 1,10 3.90 BRUSSEL (ANP). Op 30 januari zullen in Brussel de langverwachte onderhande- lingen tussen de Europese Gemeenschap en de Chinese Volksrepubliek beginnen. Een woordvoerder van de Europese Commissie die dat gistermiddag in Brussel heeft meegedeeld, heeft eraan herinnerd dat de onderhandelingen gaan over een niet- preferentieel handelsakkoord tussen China en de EG. De Chinese onderhandelingsdele- gatie wordt geleid door de heer Soe Sou-Chang, het hoofd van het Chinese departement voor handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten en Europa. EINDHOVEN (ANP). Bij ongeveer een kwart van de kleine Eindhovense bedrijven bestaat verborgen werkgelegenheid. Tot dat vermoeden zijn twee stude ten van de technische hogeschool gekomen na een enquête onder een vijftigtal bedrijven met minder dan tien werknemers. Het onderzoek werd verricht op verzoek van B. en W. van Eindhoven. De directeur-generaal van de Trukse 2 oliemaatschappij (TPAO) heeft gisteren verklaard dat in de Zee van Marmora en', langs de Turkse kust van de Zwarte Zee belangrijke oliebronnen zijn aangeboord. De eerste putten in deze gebieden zullen in het voorjaar worden geopend, zo voegde - hij eraan toe. In de VW-fabrieken in Emden is gisteren de laatste Westduitse Volkswagen „Kever” bedekt onder bloemen van de band gelopen. Kevers worden nu alleen nog gemaakt in Mexico en door dochteronder nemingen van VW in andere landen. In de Bondsrepubliek zijn in totaal 16.255.500 Kevers gemaakt. Elders zijn er tot dusver 3 miljoen gemaakt 111,00a 53,00 62,70 1.30 155,00 33,80 7,00 90,20 31,00 51,00 113,00 49,80 64,70e 56,00 56,00 43.00 61,20 117,30 100,50 97,00 25,80 108,00e 67.30 136,50 54,50 45,90 40,00e 58,00e 52,50 43,50 626.00 50,00 36,80 69,80 55,20 31,50 33,00 129,00 34,70 Nu oud-minister Wim Duisenberg zichC heeft teruggetrokken als kandidaat voor; de opvolging van H. J. Witteveen als direc- teur van het Internationaal Monetair 3 Fonds (IMF) blijft alleen Jacques de Laro— - sière over als serieuze kanshebber. De LC Rosière is ambtenaar op het Franse mi- - nisterie van Financiën. .20 1.90 „70 5,00 276,00 oteerd Voorts werd in de groep kosmetische artikelen een partij oogschaduw in beslag genomen, waarin chroom was ontdekt Ook hier wer den de nodige processen-ver baal uitgedeeld Het ziet er voorloping niet naar uit dat dat zal gebeuren. Het gezond maken van de kunstvezelindustrie kan alleen via aan passing van capaciteiten door Europese concurrenten. Volgens Hutter gebeurt er op dat terrein wel wat, maar financiële en sociale problemen vormen vaak niet te overwinnen hinderpalen. In sommige lan den is er zelfs nog sprake van capaciteits uitbreiding. Hutter noemde met name Italië. Wereldwijd steeg de produktie van che mische vezels het agelopen jaar, vergele ken met 1976, met zes procent. Een stijging die overigens ten koste ging van de Euro pese producenten. In Europa was sprake van een teruggang van vijf procent. Enka zette in 1977 ongeveer zes procent minder af. De teruggang zat vooral in de textielgarens en -vezels. In de industriële vezels was sprake van een stijging. Dat de teruggang in de afzet in de tex- tielvezels (met 13 procent) groter is dan het gemiddelde in die sector, wordt naast een bewust streven naar afbouw van de capa citeiten ook veroorzaakt doordat een van Enka’s grootste afnemers zelf chemische vezels is gaan produceren. Het gaat daar bij om de Duitse firma Kunert, een grote kousenproducent. Merkwaardig is, zo ver- ADVERTENTIE) stel, wat betekende dat er in 1978 een overlegstruc tuur voor de kleine on dernemingen geschapen zal worden, welke over legstructuur per 1 janua ri 1979 in de cao opgeno men ?ou kunnen worden. Alleen voor dit jaar zou dan in de ondernemin gen met bedrijfscontact- mannen het overleg over investeringen en werkge legenheid worden ge voerd. De werkgevers bleken ook volgens de bouwbonden deze stro halm niet te willen pakken. Nadat al eerder bij de werkgevers de bereid heid bestond om voor de gehele bedrijfstak een formulering in de cao op te nemen' waardoor ar beidsplaatsenovereen komsten (APO’s) moge lijk werden, werd nog voorgesteld alleen in die onderneming waar een ondernemingsraad func tioneert en ook in onder nemingen waar bedrijfs- contactmannen door de bonden zijn aangesteld, het overleg te openen ov er investeringen en werk gelegenheid. De werkgevers verzet ten zich fel tegen het ver langen van de bonden om overleg te voeren in die bedrijven waar de bonden bedrijf scontact- mannen hebben. Aan vankelijk hadden de bon den ook gevraagd de bondsbestuurders in te schakelen. Toen de werk gevers zich hiertegen verzetten, wilden de bon den dit wel intrekken, doen de werkgevers ble ken ook fel gekant te zijn tegen het overleg met de bedrijf scontactmannen, omdat zij die zagen als rechtstreekse woordigers bonden. Om uit de impasse te komen deed Van Com mence een tussenvoor- I p vertegen van de dan wist U niet dat er zo'n goeie baan vrij was De spinnerijen Brakat BV in Deurne, De Wijs BV in Goirle en Mefil NV in het Belgische Maaseik zijn van plan een fusie aan te gaan. De drie bedrijven, waar in' totaal ongeveer 250 mensen werken, zullen zelfstandig werkzaam blijven. Verwacht wordt dat de eventuele samenwerking zal leiden tot een verdere versterking en uit breiding van de ondernemingen, aldus een gezamenlijke bekendmaking. De bouwwerkgevers wilden ook niets weten van het door de bonden gedane voorstel om 0,5 procent loonsverhoging te geven, om daarmee de kostenstijging door de komende verhoging van de aardgasprijs te kun nen dekken. „Er bleek een redelijke overeen komst met de werkge vers mogelijk, doch het bleek dat zij de kleine verschillen die er nog op tafel lagen, niet wilden pakken”, aldus gistera vond enkele bondsbe stuurders. „Dit had niet behoeven te gebeuren. Daarvoor waren we na moeizaam overleg al te ver gevorderd”, zei Van Commence na afloop. 1 r - AMSTERDAM (ANP). „De situatie bij L Veneta is hopeloos. Groot-aandeelhouder B. Günther heeft zijn toezegging om ten minste 1 mln in het bedrijf te pompen niet waar gemaakt, de ontslagaanvrage voor 145 werknemers bij het Hilversumse bedrijf is nog steeds niet gehonoreerd en dit betekent dat aandeelhouders Veneta nergens meer op behoeven te rekenen”. Dit zei interimdirecteur W. Dotsch van Veneta gistermiddag desgevraagd naar aanleiding van de grote koersdaling van de aandelen Veneta gisteren tot 8 laten (vorige koers 13.50). Antwooru.ir.800, 3000 WB Rotterdam 00 265,50 ,85 5,80 35 6.10 MAASTRICHT (ANP). Bij de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Maas tricht is vorig jaar een sla groomtaart aangeboden, waarin de eigenaar vier kop- spelden aantrof. Uitgebreide sectie op de taart leverde nog eens vijf spelden op. De „praktical joker” kon in dit geval niet worden achter haald. Dit staat in het jaar verslag 1976 van deze keu ringsdienst, die in 511 andere gevallen wegens ondeugdelij ke artikelen wel proces-ver- Onder verborgen werkgelegenheid wordt verstaan de aanwezigheid van niet vervulde arbeidsplaatsen, waarvan de on dernemer zich niet of nauwelijks bewust is. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer er veel overwerk wordt verricht of wanneer familieleden onbetaald mee werken

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23