Glazen scherm voor badkamer in veel kwaliteiten Dakzak voor imperiaal 0 Eet-ode aan de MAAK BUITENMUUR REGENWEREND natuur I ,J Donzen dekbedden Informatie Isolatie- bolletjes -I 24 Geheimen n tte Drie soorten l Wassen ISHI Vakbeurs Karwei r X se binnen Duiten pro- 010-116181. Oorzaken van het niet regendicht- tijn van de muren kunnen liggen in Waaraan danken dozen dekbed den in Nederland hun groeiende po pulariteit? Voor een belangrijk deel zijn dat de buitenlandse vakanties. In Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land wordt deze bedbedekking al eeuwenlang toegepast. Nederlan ders die in deze landen hun hotelka mers boekten, ontdekten de „andere manier” van slapen. Vooral de prak tische kant sprak veel huisvrouwen aan. Het dagelijks terugkerende bed- denopmaken met lakens en dekens leek verleden tijd. De dieren kwamen nauwelijks aan broeden toe en er waren daardoor veel minder jonge dieren dan voor heen. De prijzen gingen pijlsnel omhoog. Omdat het vorig jaar in China heet en droog was, krijgen Nederlandse slapers het nu koud! Wanneer ze tenminste de voorkeur geven aan donzen dekbedden. Slapen onder veren wordt in 1978 een dure aangelegenheid, want de wereldvraag naar dons wordt nu eenmaal hoe langer hoe groter Niet alleen omdat miljoenen onder dons willen liggen, maar vooral door de torenhoge omzet in gewatteerde skikleding, gevoerde slaapzakken en warme luxe ochtendjassen. Die kunnen fabrikanten nauwelijks aanleveren. Prijzen die in korte tijd verdubbelen, zijn er het bewijs van. In China, de grootste leverancier van dons, kwam vorig jaar als gevolg van aanhoudende droogte veel sterfte onder eenden en ganzen voor. Die dieren leveren vooral de jonge, zachte veertjes, waaraan de donsvulling zijn warmte ontleent meer vrij „ademen”. Op de tekening is te zien wat de bedoeling is. De het vulgewicht. Schaft men een vul ling aan met een lager donsgehalte, dan is zo’n bed wel warm, maar ook veel zwaarder. ten sterk afhankelijk zijn van de wijze van uitvoering. Over deze me- Behalve de variatie in vulgewich- ten, spelen ook de doorstikmetho- den een rol in de prijs. Hoe arbeids intensiever het dekbed, hoe duurder het eindprodukt gaat worden. Het karostepsysteem is een van de meest gangbare typen. Hierbij wor den tussen boven- en onderlaag schotjes gestikt, die haaks op elkaar staan, waardoor de vulling toch ruimte heeft om door het hele bed te circuleren. Schudt men het ’s mor- Donzen dekbed met slopen In een zelfde dessin Met ieder begin van het stook- seizoen stijgt de belangstelling voor woningisolatie. Vooral het isoleren van de spouwmuren als een mogelijkheid om de ener- gienota wat te „temperen” krijgt de aandacht. Er zijn diverse tech nieken om de spouw te isoleren. Shell Nederland ontwikkelde een eigen systeem. Men blaast ther- moparel bolletjes in gaten die via de buitenmuur in de spouw zijn aangebracht. Daar moet maar heel weinig voor geboord wor den, zodat er geen grote ont sierende gaten in de baksteen ontstaan. Die bolletjes voorkomen dat de isolatiekorrels via kieren en ope- ningen wegstromen. Een be scheiden opening in de voeg is al voldoende voor de toevoer. In een halve dag is het hele karwei geklaard. Het systeem voldoet aan de eisen van Bouwcentrum in Rotterdam en TNO heeft het produkt aan proeven onderwor pen, zodat toepassing van Ther- moparels in aanmerking komt voor isolatiesubsidie van het mi nisterie van volkshuisvesting. De produktie van een dekbed is stond. Bij minimaal 65 procent dons werd alleen over „dons” gesproken, en wanneer het over minstens 15 procent ging werd de term „half- kurstoffen of (bruin) verkleurende Wen aan toegevoegd. De gevel *ordt dan bestrekenmet olie, was, l»rafine, of vernis. De structuur van let metselwerk blijft wel behouden, laar wordt wel iets donkerder van tnt. Het vervelende is dat door deze ^handeling de poriën aan het bui tenoppervlak verstopt raken, waar- ^00^0^ principe van een BUITENMUUR de achterliggende muur kan berei ken. Op plaatsen waar ramen en deuren zitten, kunnen problemen ontstaan, maar hiervoor kunnen we eenvoudige, in de handel zijnde standaardprofielen van aluminium of van kunststof gebruiken. Binnenkort worden de voorschrif ten verbeterd en komen volgens het nieuwe Warenwetbesluit de volgen de termen voor: bij 65 procent zui ver dons wordt de naam „dons” ge bruikt. Bij 65 tot 50 procent hanteert men de benaming „verige dons”. Be vat het bed 30 tot 40 procent dons, dan mag men spreken over driekwart dons, en wanneer het per centage niet boven de 30 komt, kan „Halfdons” op de verpakking wor den vermeld. Zo wordt een donzen dekbed in de fabriek gevuld. Vla een slang zuigt men de vulling uit de voorraad Het step-systeem zorgt dat de veren over de hele oppervlakte verspreid bli/ven Er is een slimme figuur geweest, die de dakzak heeft ontworpen. Kennelijk iemand, die zelf ook heeft zitten tobben met een zeiltje of een stuk plastic, dat alsmaar wegwaaide van de imperiaal; van het autodak. Spullen werden dan nat of vlogen ook van het dak. De slimme figuur maakte een sterke hoes van dubbelzijdig met PVC gecoverd vrachtwagendoek. De dakzak past op elke imperiaal, heeft een optilon rits en heeft „ogen” waardoor een zestien meter lang nylon-sjorkoord kan worden bevestigd. Men kan de zak met een hangslot afsluiten, maar dat is natuurlijk maar pro forma. Een scherp mes gaat er altijd wel doorheen. De dakzak (fabrikant A. Schroder BV, Schakelstraat 16, Amsterdam) is bestand tegen dertig graden vorst en tachtig graden hitte. De prijs is f 149.50. Naast die donzen dekbedden zijn er ook allerlei synthetische vullin gen. Alle echte donsvullingen heb ben een zelfde warmte-isolerend vermogen. Maar hoe hoger het dons percentage dus de hoeveelheid nogal "ingewikkeld. Men kende tot jonge zachte veertjes hoe lager dusver drie verschillende samen stellingen van donsbedden. In de eerste plaats zuiver dons, als de vul ling daar voor 98 procent uit be- muur ontstaan niet alleen door re- gendoorslag, maar ook door lekka- ges bij goten, dakranden, regenaf- Hierbij kunnen geringe scheefstan- voeren, enz., zodat het verstandig is den of lelijke „bolle” of „holle” ge vels worden weggewerkt. De over blijvende ruimte dient als spouw en kan eventueel gedeeltelijk worden deze ook even goed te’ controleren. Ook geldt dat een behandeling van de buitengevel geen lekkages voor komt die ontstaan ten gevolge van opgevuld met een laag isolatiemate- scheuren in het metselwerk, zodat riaal (wel dunner dan de spouw en het moet geen water op kunnen ne men). Naden tussen de nieuwe ge en daarna verder worden afge werkt. Deze oplossing gaat alleen op als de plek waar de regen doorslaat niet te groot is en de hoeveelheid vocht niet overmatig is, want bij deze oplossing blijft de muur voch tig, zodat andere aantastingen toch mogelijk blijven. Tot slot nog een aantal algemene veelal kunststofschrootjes, metalen opmerkingen. Natte plekken in een platen, asbestcementplaten, en der gelijke gebruikt, die op verticale houten regels worden gemonteerd. Vaak blijkt dat de buitenmuur van een woning niet geheel „regen licht” is, dat wil zeggen dat, als de ISevel door een forse regenbui door- gens goed op, dan voorkomt men ophopingen in enkele delen van de oppervlakte. Alle veertjes veranderen steeds van plaats, en dat verhoogt de levensduur. Want die delen van het dek die iedere nacht opnieuw dezelf de delen van het lichaam warm hou den en ook transpiratievocht opne men, zullen eerder gaan klitten, om dat de vulling niet kan verschuiven. Karostepbedden moeten dan ook el ke ochtend worden geschud. Dat bevordert de warmte-isolatie en laat het bed langer meegaan. Kiest men voor het zogenoemde buisbed, dan moet wel gerekend worden op een hogere prijs, omdat men meer vulling nodig heeft. Het bed wordt in de totale lengte doorge stikt met een onderlinge afstand van 15 tot 25 centimeter. Hierbij kan de vulling alleen binnen de buis van plaats veraneren. Een derde doorstikmethode is de carrévorm. Grote of kleinere vierkanten; eveneens met verbindin gen tussen boven- en onderlaag, ge ven aan de vulling meer of minder ruimte. Bij kleine carrés is de ver schuiving geringer, maar wordt de warmte weer minder goed geïso leerd. Omdat zo’n bed niet elke dag geschud hoeft te worden, is een car- ré-vorm vooral geschikt voor be jaarden. Het gevolg is dat nu al meer dan een miljoen Nederlanders ver trouwd zijn met dons. Toch bestaan over de samenstelling van vullingen, watteersystemen en andere fabrika- gekanten nog diverse „slaapkamer- geheimen”. En er is niet uitsluitend sprake van pluspunten, vergeleken bij de traditionele manier van sla pen. Gebleken is dat bedden-opma- ken nog wel degelijk moet gebeuren. In plaats van dekens rechttrekken moet het dekbed dat is afhanke lijk van het doorstiksysteem —*elke dag geschud worden. En om weg glijden ’s nachts te voorkomen, wor den aan de overtrekken instopstro- ken genaaid. Gevolg: instoppen is dons” gebruikt. Het spreekt vanzelf i u„4 i.., hierover nogal wat misverstan- gladleggen is niet voldoende. den rezen Wie in de badkamer het plastic douchegordijn wil vervangen door een glazen scherm, dient terwille van de veiligheid staalglas of securitglas te gebruiken met een dikte van ten minste vijf millime ter. In geval van breuk versplintert dat glas, net als bij de voorruit van een auto, tot kleine betrekkelijk onschadelijke brokjes. Speciaal voor gebruik binnenshuis is dit glas verkrijgbaar in verschillende „dessins” zodat spatten en vlekken minder opvallen. Ook voor deuren is dit materiaal aan te bevelen. Ongevallen door glazen deuren worden daarmee minder riskant. Op dit moment is tachtig percent van de ongevallen met glas te wijten aan het oude type deuren. Er zijn uiteraard ook dikkere glassoorten waarvan men panelen in z’n geheel vervaardigt. Een wand van deze licht doorlatende maar ondoorzichtige panelen kan een woonvertrek of badkamer een decoratief aanzien geven. regen e d'\ deze eerst goed moeten worden ge repareerd. En als alles te veel wordt, is nog altijd de mogelijkheid aanwe- velplaten kunnen open blijven (mits om gratis deskundig advies in te niet te groot), zolang het binnenge- winnen bij de Stichting Bouwcen- drongen water niet al te gemakke- trum, Weena 700, Rotterdam. Tel. lijk (bijv, via de eventuele isolatie) 010-116181. In landen waar de dekbedekking al eeuwenlang ingevoerd is, bestaat een groot pakket aan dienstverle nende bedrijven. Zo zijn er speciale bedrijven waar donzen dekbedden kunnen worden gereinigd. Neder landse chemische reinigers zijn in het algemeen niet op donzen dekbe dden ingesteld. Het komt er dan ook op neer dat men uitsluitend de over trek wast, maar dat de tijk van het dekbed zelf (bijna) nooit een was beurt krijgt. woonvocht (van keaken,badkamer,enz I Dat groenten groen en leven dig zijn, zegt al veel over de waarde, maar ook over de kwets baarheid. Zoals eens iemand zei: „Levend zijn van het voedsel, voedt het leven zijn van het li chaam”. De kunst van het groen- tebereiden is dus eigenlijk het levende en waardevolle van de groente zoveel mogelijk be houden. Een rauwkostschotel is daar om ook een „ode aan de natuur”, want al het waardevolle blijft in volheid en versheid behouden, hetgeen men niet kan zeggen bij het gebruikelijke koken van on ze groenten. Daarbij gaan veel vitaminen, mineralen e.d. verlo ren, zeker bij een te hoge en lange verhitting. Daarmee wil niet gezegd zijn dat men alleen maar rauwkost moet gaan eten, maar vergeet niet dat al de specifieke waarden van de groenten hierbij wel het meest tot hun recht komen. Andere mogelijkheden van be reiding zijn hetstomen in een vergiet bo ven kokend water De groente eerst heel even lichtjes bakken in olie, dan wat water erbij en met de deksel op de pan zacht gaar laten worden. koken, maar gebruik dan zo weinig mogelijk water en niet te lang op laten staan. bakken in de oven, op een bakplaat, die ingesmeerd is met olie, vooral lekker bij knolge wassen. Naast de bereiding gen de buitengevel nog van massief niet vertind metselwerk is, en bij nieuwere woningen een defect in de spouwconstructie (bijv, een „vocht- brug” door een klodder specie). Hierdoor kan het water gemakkelijk ioor de poreuse buitenmuur heen gingen en door niets gehinderd aan Ie binnenkant van de woning weer e voorschijn komen. Om hier nu iets aan te doen, heb- ien we de volgende mogelijkheden: an oudsher werden de buitenmu- en waterafstotend gemaakt door ze worden, zoals bij olie-achtige pro- net olie-achtige produkten te be- dukten kan gebeuren. De muur kan jandelen. Daar waren al dan niet blijven ademen, zodat het vocht niet in de muur kan condenseren. Een bijkomend voordeel is dat de struktuur mogelijk is. Het huis gevel minder snel en in mindere krijgt wel een heel ander aanzien mate vervuilt als hij op deze manier door de nieuwe kleur en structuur is behandeld. Een gevel behandeld van de gevel (denk hierbij aan even- met een siliconenpreparaat blijft ge- tuele bezwaren van de „Schoon- durende ongeveer vijf a tien jaar heidscommissie”). Tot slot geldt vrijwel volledig waterafstotend. Een hierbij dat de uiteindelijke resulta- herhaling van de behandeling is pas na ongeveer vijf jaar noodzakelijk 1RATI0IM nog steeds nodig en het eenvoudig Een aanpak die geheel van boven staande methoden afwijkt, is de vol gende. We brengen nu een afwer king aan de binnenkant van de bui tenmuur aan in plaats van aan de buitenkant. Hier is bijvoorbeeld een bepleistering van zogenoemd perli- temortel mogelijk. Ook kan de bin nenwand met 15 mm dikke kunst- thode kan advies worden ingewon- stofschuimplaten worden beplakt nen bij het Bedrijfsschap Stuca- doors-, Terrazzo- en Stelbedrijf te Den Haag. Een vrij rigoureuze oplossing voor het vochtprobleem is de gehele gevel te bekleden met een dicht en weer vast plaatmateriaal. Ook hier geldt dat het uiterlijk drastisch wordt ver anderd. Als gevelbekleding worden speelt de kwaliteit van de groen te een grote rol. Neem daarom zoveel mogelijk biologisch of biologisch-dyna- misch gekweekte groenten, let erop dat Ze vers zijn en bij het jaargetijde passen. Neem daar om in plaats van in verwarmde kassen gekweekte kropsla eens veldsla. Samenvattend komen de volgende punten naar voren: Gebruik een gedeelte van de groente als rauwkost; Kook niet te lang en gebruik zo weinig mogelijk water; Stoof liever dan koken en ge bruik koudgeperste olie; Gebruik verse, bij het jaarge tijde passende biologische groente Oh ja, gebruik bij voorkeur een gietijzeren of emaille pan in plaats van een van aluminium. Recept: Combinatieschotel Kook of stoof rode kool. Snij rauwe andijvie en rasp onge schilde appels en meng deze door elkaar. Voeg wat eigenge maakte saus en een gesnipperde ui toe en leg de rode kool in het midden van de schaal met andij vie en appel eromheen. Strooi over de schotel wat peterselie of andere kruiden naar smaak en voltooi het keukenkunstwerkje met fijn gehakte hard-gekookte ei(eren). e. KO LOOG Een derde mogelijkheid is het ge- velmetselwerk aan de buitenzijde af te werken met een cementmortel waaraan een dichtingsmiddel is toe- als vloeistof in de handel verkrijg- gevoegd. Deze extra afwerklaag baar en kan zo gebruikt worden. De moet minstens 1,5 cm dik zijn en transparante vloeistof wordt met wordt meestal in twee of drie lagen een spuit of een kwast op de schone, aangebracht, afhankelijk van de on- winddroge muur aangebracht en dergrond. De keuze van de mortel- klaar is kees. De opgebrachte vloei- samenstelling moet nauwkeurig stof wordt helemaal door de gevel- worden bepaald in verband met het stenen geabsorbeerd, waardoor de gevaar voor het ontstaan van haar- gevel waterafstotend wordt zonder scheurtjes in de laag en het niet goed dat de poriën in de muur afgesloten hechten aan de ondergrond. De wijze van aanbrengen van de laag op de gevel kan op verschillen de manieren gebeuren (bijv, spui ten), waarbij ook een oppervlakte- door het vocht dat onder normale omstandigheden van de wohing uit door de muur naar buiten gaat, nu in de muur condenseert met alle kat is geworden, het water door de nare gevolgen van dien (rot, los be- nuur naar binnen dringt. Dit kan hang, kapotvriezen van de muur, aare gevolgen hebben, zoals vochti- enz.). De muur kan als het ware niet je plekken, verkleurd of loslatend behang, het wegrotten van houten kozijnen, plinten of vloerbalken, tijdsduur waarin de muur voldoen- enz. Een- vochtige woning is boven- de waterafstotend is met behulp van iien weinig bevorderlijk voor de een behandeling met olie-achtige gezondheid van de bewoners. produkten, zal vrij kort zijn, omdat er in de opgebrachte laag al vrij snel kleine scheurtjes en bladders zullen ontstaan, waardoor het vocht toch het feit dat bij vooroorlogse wonin- naar binnen kan treden. Veel moderner en eenvoudiger is de behandeling van de buitenmuur met een siliconenpreparaat. Dit is De belangrijkste beurs voor doe-het-zelvers „Karwei" staat voor de deur. Van 22 25 januari is de Utrechtse Jaarbeurs alleen geo pend voor de vakmensen; van 26 29 januari kan iedereen er terecht (van 10 tot 17.00 u)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25