BRIEF VVCS EN WON en rookvlees mee AAN DE REGERING Doorgaan lange tijd onzeker geweest Paul van der Sterren, debutant grootmeestergroep: Schneider terug naar Go Ahead Pierre Vermeulen Vijfde nederlaag tafeltennisteam toch geschorst toernooi sportpuntiq J !naar WK-toernooi Pindakaas, hagelslag i toto-lotto JLT 1 lerij len arbl Caravan- XM 314962 stel neo januari Veiligheid I Omhelzingen Eigen kok Toeval Voorbereiding Twijfelachtig ink IF I.5O Metgod debutant >7 I I I I I I I I I I I I I I I 29 SPORT 19 7 8 2 0 VRIJDAG HOOGOVENSTOERNOOI 1978 (Van onze sportredactie) wters Kristiansen Feyenoorder NG courant/ i tevoren ‘plaatst. iard alle meegenomen, maar eerlijk gezegd verwacht ik niet van die laatste plaats te zullen komen. Daarvoor is het deelnemers- -1 veld te sterk”. BEVERWIJK. Voor Paul van der Sterren is het 40ste Hoogovensschaaktoernooi, dat gistermiddag in de „Nieuwe Slof” in Beverwijk door burgemeester Hubers officieel is geopend en vandaag in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee van start gaat, een veertien dagen durende uitdaging. Als nieuweling in het grootmeesterlijke gezel schap stelt de 21-jarige Amsterdammer nuchter vast dat hij j 2 I „onderaan begint”: „Iedere plaats, die ik kan opschuiven is auw, r< 8.00 uii 'F I I •x- Viktor Kortsnoi (links) en Jan Timman tijdens een „onder-onsje” na de loting. geen zorgen hoeven te daarover: de randerin De vrij grillige Jan Timman, (16de op de PAUL VAN DER STERREN Van Beveren en Van der Kuylen geen Argentinië 16 u. enz. JAN PREENEN Door de aanwezigheid van Viktor Korts noi, Henrique Mecking en Lajos Portisch, respectievelijk 2, 3 en 4 op de wereldrang lijst, valt het evenement dit keer echter in categorie 13, het maximum. Van der Ster ren, die vorig jaar in de meestergroep via een tweede plaats achter de Rus Koe- preitsnik het recht verwierf uit te komen in de grootmeestergroep, moet daardoor een reuzensprong maken: „De bezetting van de meestergroep was vorig jaar goed voor categorie 6 of 7, wat betekent dat ik nu in de grootmeestergroep tweemadl zo goed moet spelen. Ik zal als het ware steeds tegen de berg op moeten spelen. Ik vraag me af of ik onder deze omstandighe den nog gelegenheid zal vinden om echt te relaxen, om echt afstand te nemen. Het voordeel is natuurlijk dat ik niets heb te verliezen. Ik beschouw dit toernooi dan ook als een goede training”, aldus Van der Sterren, die tijdens het laatste, door Korts noi gewonnen nationale kampioenschap, onnodig van de statenloze schaker verloor: „Er was sprake van een remise-eindspel, waarin nog een valstrik verborgen zat. Die heb ik over het hoofd gezien, waardoor ik alsnog verloor”. Van der Sterren, derde tijdens het Euro pees kampioenschap voor de jeugd in 1975, had dan ook liever gezien dat het toernooi wat minder sterk was bezet. Zoals vorig jaar toen een aantal prominente spe lers verstek moest laten gaan vanwege de kandidatenmatches, waardoor moest wor den volstaan met een speelsterkte, die overeenkomt met categorie 11 van de we reldschaakbond. verlengen. Hij zou contacten hebben met vier buitenlandse clubs. Terwijl bondsvoorzit ter Wim Meuleman in Buenos Aires alle publi- Voor het overige zal vanuit Nederland speci fiek broodbeleg meege- krijgen, verzet. op lei- repara- d. Broek :raat 22, ;Hlem) zwaargeladen tweekamp tegen Spasski is hij de opvolger van het duo Geller/Soson- ko, dat vorig jaar de eerste prijs in het Hoogovenstoernooi deelde. Het toeval wil dat Kortsnoi en de met een verwaarloosde verkoudheid worste lende Sosonko elkaar al in de eerste ronde ontmoeten. Afgaande op de stand op de ELO-lijst (de wereldranglijst van de FI DE), waarop Kortsnoi tweede staat en Sosonko 19de moet Kortsnoi met wit spe lend met winst kunnen openen. Ajacied Tscheu la Ling zou volgens enkele berichten ook bedankt hebben voor het WK-toernooi, omdat hem in Argentinië geen voldoende veiligheid gegarandeerd kan worden. Ling wil bovendien z’n con tract met Ajax na dit voetbalseizoen niet DEN HAAG. De lotto van zondag 15 januari heeft geen winnaars voor de eerste prijs opgeleverd. Wel meldden zich vier mensen voor de tweede prijs: zij krijgen elk een bedrag van 74.398,50 gulden. Voor de eerste prijs van toto 2 van afgelopen zondag komen acht winnaars in aanmer king, die elk 17.197,30 gulden ontvangen. DEVENTER. Feyenoord en Go Ahead Eagles zijn een spelersruil overeengeko men. Dick Schneider, de 29-jarige vleugel- verdediger van Feyenoord keert naar zijn oude club in Deventer terug in ruil voor de 23-jarige Deense vleugelspits Tommy Kristiansen. Schneider speelt zaterdagavond in De venter tegen Sparta. Kristiansen wordt waarschijnlijk zondag in de Kuip ingezet als Feyenoord tegen FC Twente speelt. De voedselvoorziening was een van de belang rijkste zaken, waarmee ziek. We nemen dan ook onze eigen kok mee, zo dat we zekerheid hebben dat het eten goed wordt bereid”. heb ik het niet eens over Schotland”. Van politieke spannin gen heeft de KNVB-dele- gatie niets gemerkt. Jan Huijbregts „Buenos Aires is een ge weldige stad, die al hele maal in de ban van het wereldkampioenschap begint te raken. Van ter reur of politieke span in Buenos Aires heeft de KNVB-delegatie zich ook beziggehouden met de veiligheidsmaatrege len. „Ik geloof dat we ons eigen praten. Van der Sterren, die zich heeft voorbe reid met ex-bondscoach Hans Bouwmees ter („Hij is in Wijk aan Zee niet aanwezig, maar ik kan hem steeds bellen als ik dat wil”) start tegen de Braziliaan Henrique Mecking, die ooit als opvolger is getipt van de Amerikaan Bobby Fischer, maar vorig jaar tijdens de kandidatenmatches verras send werd uitgeschakeld door Poloega- jevski, die op zijn beurt aan de kant werd gezet door Kortsnoi, dé favoriet in Wijk aan Zee. Als Kortsnoi nog voldoende inspi ratie en conditie overheeft na de politiek (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. De KNVB zal tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië niets aan Het doorgaan van het 40ste toernooi is overigens geruime tijd twijfelachtig ge weest. De heer Albrecht, lid van de raden van bestuur van Hoogovens en Estel: „Wij hebben overwogen om het toernooi, gezien de ernstige economische situatie, geheel af te gelasten. Wij hebben daar echter vanaf gezien. Op de eerste plaats omdat we ons realiseerden dat doorbreking van de reeks toernooien grote gevaren zou kunnen in houden voor de continuïteit van ons toer nooi”. De prijzen in de grootmeestergroep zijn op hetzelfde niveau gehandhaafd. Evenals vorig jaar is voor de winnaar 4000,- gere serveerd. Nummer twee krijgt 3000,- en nummer drie 2500,-. De wedstrijden wor den gespeeld van vrijdag 20 januari tot en met dinsdag 31 januari van 13-18 uur en van 20-22 uur. Óp maandag 23 januari, vrijdag 27 januari en woensdag 1 februari worden eventuele hangpartijen uitge speeld. De wedstrijden in hotel Kennemer- duin zullen van commentaar worden voor zien door Ger Ligterink, Lex Jongsma, Rob Hartoch, Kick Langeweg, Jan Hein Donner en Hans Böhm. De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat: Andersson-Timman; Kavalek-Ree; Portisch-Panno; Van der Sterren-Mecking; Kortsnoi-Sosonko; Naj- dorf-Miles. ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB heeft donderdag twee strafzaken mondeling behandeld. Pierre Vermeulen, de linkerspits van Roda JC, werd een wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van een jaar. Hij kreeg voorts een boete van 150 gulden. Vermeu len kreeg tijdens de wedstrijd Den Haag- Roda JC een gele kaart van scheidsrechter Beukman, die echter op het wedstrijdfor- mulier de naam van Blatter invulde. Ver der kregen onder anderen Fred André (Volendam) en Rinus Israel (PEC/Zwolle) een boeking. De jeugdspeler B. Nijdam van AZ’67 liep tegen een straf van één wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden boete op. jeboden, !- en s 700. 25. Sta af vrijbl. 1-324973 outmarkt in Mendoza bezighield. Pierre v. d. Akkerdaar- over: „Voor het eten en het drinken hoeven we ons over het algemeen geen zorgen te maken. (Van onze sportredactie) EINDHOV'EN. Na Ajacied Ruud Geels en Feyenoord-doelman Eddy Treytel hebben nu ook de PSV’ers Willy van der Kuylen en Jan van Beveren de KNVB laten weten dat ze niet langer trek hebben in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Voor de KNVB was de afzegging van de beide Eindhovenaren aanleiding hun namen te schrappen voor de selectiegroep van het Nederlands elftal, dat volgende week woensdag in Alkmaar een wedstrijd tegen de in Nederland spelende buitenlandse profs zal spelen. HELMOND. Nederland heeft donder dagavond in Helmond ook zijn vijfde wed strijd in de Europese superliga (tafelten nis) verloren. Titelhouder Hongarije won met 4-3. De gedetailleerde uitslagen zijn: V.d. Helm-Jonyer 22-20, 19-21, 21-16 (1-0), Van Slobbe-Klampar 11-21, 6-21 (1-1), Bettine Vriesekoop-Gabriella Szabo 21-15,21-16 (2- 1), V.D. Helm/Van Slobbe-Jonyer/Klampar 21-13, 14-21, 16-21 (2-2), Vriesekoop/Van Slobbe-Klampar/Szabo 16-21, 21-17, 16-21 (2-3), v. d. Helm-Klampar 8-21, 18-21 (2-4), Van Slobbe-Jonyer 19-21, 21-18, 21-18 (3- 4). DEN HAAG. De besturen van de Vereniging van Contractspeiers en Voet- bal-oefenmeesters hebben zich in een brief gewend tot de ministers van Sociale Zaken en CRM, de heer W. Albeda en mevr. M. H. M. T. Gardeniers. De beide werknemersorganisaties keren zich tegen de op handen zijnde overeenkomst tussen de sectie betaald voetbal en het bureau Inter Football. Daarbij zullen volgens VVCS/VVON onder meer de voorwaar den worden geregeld, waaronder spelers van het Nederlands elftal deel zullen ne men aan de in Argentinië te houden we reldkampioenschappen 1978. Zij stellen dat er duidelijke aanwijzin gen zijn, die het vermoeden wettigen, dat slechts die spelers worden aangewezen, die een overeenkomst hebben of zullen aangaan met het bureau IF. Volgens beide belangenorganisaties behoort het regelen Van loon- en arbeidsvoorwaarden te ge schieden in vrije onderhandelingen tussen werkgevers- en wernemersorganisaties. WCS en WON herinneren de minister van Sociale Zaken aan het lopende gerech telijk vooronderzoek tegen IF. Mr. Jaques Hogewoning was verrast door dit initiatief van beide werknemers organisaties. „Binnen de KNVB hebben wij langdurig overleg gepleegd, omdat wij met IF een overeenkomst wensten, waarin ook de WCS en WON zich konden vin den. Beide belangenverenigingen stelden een aantal voorwaarden, waaraan groten deels tegemoet kon worden gekomen. Maar de hamvraag bleef hangen. De WCS en WON eisten, dat IF afzag van spelers-arbeidsbemiddeling. Wat IF voors hands weigerde onder verwijzing naar het gerechtelijk onderzoek, dat momenteel nog loopt over deze zaak”. Volgens de voorzitter van de betaalde sector ontspon zich daarna een juridisch geschil over de rechtsgeldigheid van een eventuele verbin tenis tussen KNVB en IF. „Mr. Kernkamp, mr. Jonker en mr. Janssen van Raay heb ben de kwestie aan alle kanten bekeken. En aan de hand hiervan zijn wij met IF in zee gegaan”. Overigens vraagt Hogewo ning zich af, wat de WCS en WON met hun schrijven denken te bereiken. „Het FNV heeft naar aanleiding van het con tract met IF een schrijven gericht aan de ministeries. Het VVCS en WON zijn rij kelijk laat met deze stap, die in feite over bodig is”. Jan Zwartkruis was resoluut in zijn commentaar. De passage waarin de WCS en WON hun vermoeden uiten dat de selectienormen voor deelneming aan de WK beïnvloed worden door zakelijke as pecten, noemde hij „de waanzin ten top gedreven”. „Alleen Happel maakt uit wie er meegaat naar Argentinië. En verder niemand anders”. Het feit, dat de meeste geselecteerde spelers een verbintenis met IF hebben, noemde de assistent-bonds- coach een „toevalligheid”. bj. 1975 as i.g.sl at. 21-1 .ANTEN- >0x40x30 el. 023- Ernst Happel en Jan Zwartkruis heb ben zestien spelers geselecteerd voor de eerste oefenwedstrijd van het Nederlands elftal in de voorbereidingsfase van de eindronden om het wereldkampioen schap. Bij die 16 bevindt zich één debu tant: John Metgod van AZ. De eerste oe fenwedstrijd is volgende week woensdag in Alkmaar tegen een ploeg van in Neder- land spelende buitenlandse profs. De zestien geselecteerden zijn: doelver- dedigers: Piet Schrijvers (Ajax) en Jan Jongbloed (Roda JC). Verdedigers: Wim Suurbier (Schalke’04), Ruud Krol (Ajax), Hugo Hovenkamp (AZ’67), Wim Rijsber- gen (Feyenoord), Johnny Dusbaba (Ander- lecht) en John Metgod (AZ’67). Middenvel ders: Jan Peters (AZ’67), Willy van de Kerkhof (PSV), Wim Jansen (Feyenoord) en Wim van Hanegem (AZ’67). Aanvallers: Johnny Rep (Bastia), René van de Kerkhof (PSV), Rob Rensenbrink (Anderlecht) en Tschey la Ling (Ajax). Huijbregts ziet nog de teleurgestelde gezichten van de Italianen voor zich, toen de loting van groep 1 bekend werd ge maakt. „De Italianen hadden al de aandacht op zich gevestigd door op het laatste nippertje de De uitslag van lotto 2 d.d. 15 januari 1978 is: Inleg- ƒ3.580.649,- Prijzenbedrag. 1 743.092,84 le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 3 van zondag a.s., het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e PRIJS: 4 winnaars, die elk bruto 74.398,50 ontvangen. 3e PRIJS. 165 winnaars, die elk bruto 2.318,90 ontvangen 4e PRIJS: 9.827 winnaars, die elk ƒ47,50 ontvangen 5e PRIJS. 12.134 winnaars, die elk 38,50 ontvangen In totaal vielen in lotto 2 22.130 prijzen. Jack pot voor lotto 3 van zondag 22 januari a.s 127.513-,50. De uitslag van toto 2 d.d. 15 januari 1978: Inleg: ƒ724.100,-. Prijzenbedrag ƒ343.947,50. le PRIJS: 8 winnaars, die elk bruto 17.197,30 ontvangen. 2e PRIJS: 649 winnaars, die elk 132,40 ontvangen 3e PRIJS: 8.847 winnaars, die elk 13,60 ontvangen. In totaal vielen er in toto 2 9.504 prijzen spelerslijst), die enigszins teleurstelde in de oefentweekamp tegen Spasski in Am sterdam, in Tilburg daarentegen sterk voor de dag kwam in het uiteindelijk door wereldkampioen Karpov gewonnen toer nooi en die zowel Spasski als Karpov eind februari in Joegoslavië weer zal ontmoe ten, ziet zich allereerst geconfronteerd met de Zweed Andersson. Hans Ree, die een score van 50% moet behalen wil hij aan het al zo lang nagestreefde grootmeesterresul- taat toekomen, start tegen Kavalek. Deze Amerikaan kon evenals de sterke Engels man Tony Miles (in juli nog winnaar van het IBM-toemooi, waarin hij een jaar tevo ren de eerste plaats deelde met Kortsnoi) niet bij de opening zijn, als gevolg van dichte mist op het vliegveld in Londen. Het deelnemersveld wordt gecompleteerd door de Hongaar Portisch (al driemaal winnaar van het toernooi), de Argentijn Panno (voor het eerst in Wijk aan Zee aanwezig), en diens landgenoot Miguel Najdorf, de nestor van het toernooi. is teruggekeerd allerhan de zaken voor het Neder- elftal geregeld. Met name bondsarts Fits Kessel en verzorger Pierre van de Akker heb ben in de schaduw van Meulemans missie Ne derland in een van de in ieder geval hagelslag mee”, zegt Pierre van de Akker. „Dat vindt ieder een altijd erg lekker. En ik zit er ook aan te den ken rookvlees mee te ne men. Ook pindakaas hebben ze wel in Argenti nië, maar die wordt op een andere manier be reid dan in Nederland. Er zit een typisch smaak je aan. De pindakaas laat ik daarom ook uit Neder land komen”. Terwijl Kessel en Van de Akker in Mendoza verbleven, zwierf Wim Meuleman lobbyend in Buenos Aires rond om Nederland geplaatst te krijgen. Pierre van de Akker: „Het is een groot diplomaat, die over tallo ze invloedrijke relaties beschikt. Ik heb in Ar gentinië gemerkt dat de hele voetbalwereld Meu leman kent”. Italië werd het slach toffer van de plaatsing van Nederland. „Maar dat hebben de Italianen aan zichzelf te wijten”, oordeelde Meuleman in de aankomsthal van de luchthaven Schiphol. „Het was niet erg ver standig om te kiezen voor groep 1 met Argentinië. Je kon op je vingers na tellen dat dat een zware poule zou worden”. En Pierre van de Akker voegde er luchtig aan toe: „De Italianen zijn in hun eigen spaghetti ver strikt geraakt”. febr. 77 grijs, ste ec.noj ir. Nw.pi .500, vas geinterss aak Tel gekregen de accommo datie en alles wat daar mee te maken heeft te controleren. Meulemans missie was nauwelijks geslaagd, toen Kessel en Van de Zowel Willy van der Kuylen als Jan van Beveren gaven privé-redenen op voor hun bedankbriefje, maar het mag duidelijk zijn dat de beide PSV’ers op dezelfde gron den als drie jaar geleden hebben bedankt voor het Nederlands elftal, dat toen tegen Polen moest uitkomen. Ook toen hadden Van Beveren en Van der Kuylen overwe gende bezwaren tegen de begeleiding van en de voorbereiding op belangrijke wed strijden van het Nederlands elftal. Beiden lieten de KNVB toentertijd weten onder dergelijke omstandigheden niet langer voor een selectie van het Nederlands elftal in aanmerking te willen komen. Een zaak die enorm werd opgeblazen omdat Johan Cruijff vierkant achter de toenmalige bondscoach George Knobel ging staan en zijn beleid vurig verdedigde. De schaatsters Ilona Leushuis, Trijnie Nieuwenhuis en Ria Visser (reserve) wor den afgevaardigd naar de WK voor de jeugd die op 4 en 5 februari in Montreal worden gehouden. De renners Jan Aling, Jos Schipper, Marin Havik en de broers Jan en Fons van Katwijk zijn opgenomen in de Belgische formatie Zeepcentrales waarvan Patrick Sercu kopman is. De ploeg bestaat uit negentien renners. Het bestuur van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport heeft in principe besloten met ingang van 1 mei het doping onderzoek onder te brengen bij het labora torium van de Katholieke universiteit in Nijmegen. Dries van Wijhe heeft op de Jaap Edenbaan in Amsterdam met groot ver toon van macht een marathonwedstrijd (125 ronden) gewonnen. Hij finishte met ééen ronde voorsprong op Arie Eriks. De rest werd op twee ronden en meer gereden. De koppels Pijnen-Allan, Schuiten- Karstens, Venix-Van Gerwen en Rompel- berg-Ponsteen zullen deelnemen aan de Zesdaagse van Antwerpen (3 tot 9 fe bruari). iccu, nwe 2000 irlem. Tel BLANKE jevernist, iezetapp amp, nw iet kap s, electr motten- fel. 023' Secretaris Jan Huij bregts denkt met plezier terug aan de dagen dat Meuleman verwoede po gingen in het werk stelde Oranje geplaatst te krij gen. „Hij deed dat ont zettend slim. Telkens wanneer hij een afge vaardigde van een van de geplaatste landen ont moette, omhelsde hij die man. Meestal had zo’n afgevaardigde wel wat fotojournalisten in zijn omgeving. Dus elke avond zag je Meuleman in de krant, die weer een of andere afgevaardigde vriendelijk omhelsde". Ontmoeting in Beverwijk tussen twee gro ten uit de schaakwereld die elkaar in de af gelopen weken meerdere malen tegenkwa men; Max Euwe en Viktor Kortsnoi. maken”, oordeelde Meu- i leman. „De veiligheid is J gegarandeerd. Angst voor acties van guerrilla- strijders hoeven we niet te hebben. De zaak wordt goed bewaakt. Ik heb me laten vertellen dat in ons hotel veertig veiligheids agenten rondliepen. Ik heb ze niet gezien, maar ze waren er wel”. zaal binnen te komen. Dat was niet onopge merkt gegaan. Ze waren met een delegatie van elf man en hadden boven dien hun vrouwen mee genomen. En het was al zo moeilijk om bij de lo ting een plaatsje te krij gen. Die jongens hadden vreselijk de ziekte in, toen ze bemerkten hoe zwaar de poule-indeling was”. Nederland lootte tot grote opluchting van de KNVB-delegatie heel wat gunstiger. „We hebben geweldig geloot”, stelde Meuleman, „maar laten we alsjeblieft niet te opti mistisch zijn over onze kansen. Iran pak je echt niet zomaar en datzelfde geldt voor Peru. En dan „Ik begin onderaan ning heb ik helemaal niets gemerkt. Ja, er rij den wel wat militairen door de stad, maar dat valt nauwelijks op”. Daarom denkt KNVB vooralsnog niet aan het treffen van extra veiligheidsmaatregelen. I Meuleman: „Van het or ganisatiecomité mogen we eigen veiligheidsmen sen meenemen. Ik weet niet of dat noodzakelijk is. We zullen daarover eerst maar eens binnen onze eigen gelederen gaan praten. Wellicht vragen we nog aan het ministerie van Buiten landse Zaken om ad vies”. k het toeval overlaten. Tot in de puntjes heeft de J KNVB-delegatie, die gis- I teren na een vliegreis van 22 uur uit Argentinië lands vier groepen geplaatst te krijgen, bergen werk citeit voor zich opeiste door uit te roepen dat Ne- J derland meer rechten had dan Italië om ge- plaatst te worden, stap- ten Kessel en Van de Ak- I ker opnieuw in het vliegtuig om een afstand I van 1000 kilometer naar I Mendoza te overbruggen. Als opdracht hadden zij I Akker met de manager van hotel Potrerillos tot J definitieve afspraken kwamen. Kessel: „Dat was een behoorlijk kar- I wei. In het contract I moesten allerlei zaken veranderd worden, voor- dat wij tot overeenstem- J ming konden komen. Maar uiteindelijk zijn we het toch eens geworden”. de KNVB-delegatie zich I Alleen van vlees word je I AAKxJTK lllWgV" nomen worden. „Ik neem

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29