Verspreide bouw van 227 huizen en sub-winkelcenlrum RUIMTE VOOR 350 HUIZEN BUITEN BUFFERZONE KWARTOVERELF IN DE JANSHEEREN 1 Zaterdagavond Ploink in Alpha Bouw- en houtbond d Actie-comité verzamelde 2000 huldigde drie trouwe leden handtekeningen De Maer Voorstelling van Assumburgtheater Blijspel KDO Pre-bejaarden NORON-lokatie Twee prijzen voor fotograaf Van Hove I j Inspraak voor j wnninohnnw n POLITIENIEUWS Drie mille voor Oudheidkamer Vergadering Pat Mat j woningbouw op I open plekken I I Coentunnelweg 8 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 I A N I' A R I V p I D A G 2 0 De schil De Die 1 I Neksloot ■k De schil I 1 L SS De Maer, De Die en Neksloot Toch woningbouw in boven De Maer huis, aanvang 8 uur. Een andere nieuwe bouwlokatie in de HEEMSKERK. Vrijdagavond 27 januari brengt het Assumburgtheater in De Jansheeren Cabaret Kwartoverelf. I In de wijk De Maer loopt in het midden leen groenstrook die volgens de oorspron kelijke plannen voor éénderde mocht wor den volgebouwd met openbare of bijzon dere gebouwen In die strook staan nu de scholen De Otterkolken en De Heemskin deren, maar percentagegewijs is de ruimte bestemd voor openbare gebouwen nog lang niet benut. In de oorspronkelijke filo sofie werd gedacht aan een self-suppor- tmgwijk met een buurthuis, een gezond heidscentrum, scholen, kerk, bibliotheek, winkels, enzovoort. Dat was althans de gedachte van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap (Hoogovens), die nauw was betrokken bij de opzet van het plan. Het werd geen van Heemskerk-centrum los staande wijk en allerlei voorzieningen ble ken niet nodig of niet haalbaar. Daarom heeft deze wijk nu maar een bebouwings- dichtheid van 15 woningen per hectare en moeten de open plekken worden opgevuld, maör toch wil men het karakter van de wijk met de groenstrook in het midden behouden. Gedacht wordt nu aan gesprei de woningbouw op de open plaatsen tot éénvijfde gedeelte en dus niet tot éénder de. zoals voor openbare gebouwen was gepland. Het bestaande parkeerterrein bij de «porthal blijft voorlopig gehandhaafd. Tussen dit parkeerterrein en de winkels wordt gedacht aan de bouw van dertig huizen door de Stichting Eigen Woningbe- ut. Voorbij de winkels wordt, aanslui tend aan de nieuwe patiobungalows langs de Neksloot, gedacht aan de bouw van 25 dergelijke patiowoningen, maar dan met een dakje, dat wil zeggen niet met platte daken. Dat zou betekenen dat aan de Linthorst Homanstraat op de plaats waar oorspron kelijk een huishoudschool zou worden ge bouwd, ruimte is voor 52 pre-bejaarden- woningen, kleine woningen dus, die een oppervlakte hebben die te vergelijken is met 25 normale eengezinswoningen. Men denkt aan het type bejaardenwoningen dat in de wijk De Die is gebouwd. Deze te bouwen bejaardenwoningen zijn zo geprojecteerd, dat deze nergens vóór bestaande huizen worden neergezet, maar op de kopse kant ervan, zodat deze visueel het uitzicht vanuit de bestaande woningen zo weinig mogelijk belemmeren. In het hart van de wijk, tussen de scho len De Otterkolken en De Heemskinde ren, zal volgens de voorlopige plannen het gemeentelijk woningbedrijf 32 woningen voor alleenstaanden en incomplete gezin nen bouwen. Het betreft hier experimentele woning bouw, waarvoor gemeente-architect Dek ker een plan heeft gemaakt dat mogelijk een extra subsidie kan opleveren. Ook deze woningen krijgen een kap. Verder ligt er wat het invullen van deze wijk betreft een plannetje op tafel voor de bouw van vier bungalows in de groenstrook tussen de benzinepomp en de school, dus in het gedeelte het verst naar het Rendorppark me. In de wijk De Die ligt nog een groot open terrein aan de Zevenhoeven, even vóór het kruispunt met De Baandert. wijk De Die is de hoek Zevenhoeven schuin tegenover het einde van de Maere- laan, het grote speelterrein dat nu wordt benut voor voetballen, kerstboombran- den, vliegtuigmodelbouwshows en derge lijke. Een gedeelte daarvan blijft gehand haafd, maar aan de Zevenhoeven komt in het verlengde van de bestaande woning bouw die daarmee wordt doorgetrokken, ruimte voor zo’n veertig woningen, even eens patiobungalows, maar dan met kap. Die bebouwing past in het streekplan. Er is alleen een wijziging van het bestem mingsplan voor nodig. Oorspronkelijk zou daar de nieuwe Wenckebach-mts worden gebouwd met een toegestane hoogte van vijftien meter. Nu er veel lager wordt gebouwd is dat voor de omgeving aantrek kelijker. De nu geplande woningbouw blijft ongeveer twintig meter van de be staande bungalows af, precies even ver als de oorspronkelijk geplande mts. In dat opzicht maken bezwaren dus weinig kans. Cabaret Kwartoverelf is een jonge groep, die in november 1976 reeds enige landelijke bekendheid verwierf door op het jaarlijkse cabaretfestival Camaretten in Delft de eerste prijs te behalen. Kwartoverelf denkt veel te kunnen toevoegen aan wat in Nederland al te vinden is op cabaretgebied. Vaak absurde humor, soms zelfs neigend naar pure flauwekul. De groep bestaat uit Kees Bos, René van Zanten en Emilie Ehlhart. De voorstelling begint om half negen. Kaartverkoop bij de Nutsspaarbank, Deutzstraat 4 te Heemskerk, bij reisbureau Oosterom in de Beverwijkse Zeestraat en natuurlijk aan de zaal. Op 24 januari voor De Maer in het buurthuis „De Schuilhoek”, aanvang in de aula van de scholengemeen schap „De Die”, aanvang 8 uur. Op 2 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeente Heems kerk gaat een ander woningbouwbeleid voeren. Uitgangspunten zijn daarbij, dat de tweede fase van het plan-Meerestein voorlopig nog niet kan worden gereali seerd, gezien de voortdurende onzeker heid over het al of niet aanleggen van de verlengde Coentunnelweg. Dat al of niet aanleggen maakt zóveel verschil voor de tweede fase van Meerestein, dat het vol gens wethouder H. J. M. Roozen in een door hem gegeven toelichting weinig zin heeft op die onzekere basis een plan te ontwikkelen. Dat geldt ook voor een groot deel van het nog te ontwerpen bestem mingsplan Waterakkers. De aansluiting van de Rijksstraatweg op de eventueel aan te leggen westelijke rand weg legt ook zoveel onzekerheden op de te bestemmen grond, dat er eigenlijk op dit moment alleen een plan tot ontwikkeling kan worden gebracht voor het gedeelte ten noorden van de Oosterstreng, tussen de Rijksstraatweg, de verlengde Jan Ligt- hartstraat, de Kerkweg en het Marquette- bos, plaatselijk bekend als het gebied De Commandeurs, achter het zwembad De Waterakkers. Daar kunnen zo’n 350 wo ningen worden geprojecteerd en dat is dan alles wat binnen afzienbare tijd zou kun nen worden gerealiseerd. De woningbehoefte stijgt echter globaal met 250 woningen per jaar. Daarom zoekt men nu oplossingen in het verkrijgen van toestemming voor woning bouw in de zogenoemde schil, ten noorden van de wijk De Maer en het Rendorppark, waar zo’n 500 woningen tot stand kunnen komen, alsmede in het „indikken” van de bebouwing in de wijken De Maer, De Die en Neksloot. Voor dat bebouwen van deze open stukken, die gedeeltelijk bestemd waren voor openbare en bijzondere gebou wen, leze men het artikel elders in deze editie onder de kop: „Woningbouw op open plaatsen”. De zogenoemde NORON-bouwlokatie had de schil op losse schroeven gezet, maar nu het gebied tussen Heemskerk en Uitgeest niet als bouwlokatie voor de noordelijke IJmond is gekozen door de provincie, komt de schil weer uit de la. Ter vergelijking: bij de NORON-bouwlokatie ging het om 3500 woningen en bij de schil om 500 woningen. Het ministerie van CRM heeft bepaald, dat er een groene bufferstrook moet blij ven tussen Heemskerk en Uitgeest. Die bufferstrook wordt ook officieel op een kaart aangegeven, maar de schil valt daar net buiten en dat kan van grote betekenis blijken voor het verwerven van toestem ming voor woningbouw in dat gebiedje via een streekplanwijziging. Die streek- planwijziging gaat wethouder Roozen zeer binnenkort bepleiten bij Gedeputeer de Staten. Dat kan betekenen, dat de verlengde Coentunnelweg verdiept moet worden aangelegd door de nieuwe wijk Meerestein heen, maar dan zou een in verhouding kort stukje weg zo'n honderd miljoen gulden gaan kosten, inclusief de geluidsvoor- (Van een medewerker) BEVERWIJK. Aan de vooravond van het zestigjarig bestaan van de plaat selijke afdeling van de Bouw- en hout bond van het NKV zijn woensdagavond in het gebouw De Wijkerbaan drie leden gehuldigd, die 25 en 50 jaar lid van de afdeling waren. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagavond 4 fe bruari voert de Toneelstichting „Kunst Door Oefening” in de Nieuwe Slof het blijspel „Daar moet je vrouw voor zijn” op. De toneelvoorstelling begint om 20 uur. De regie is in handen van George Janssens. Meespelenden zijn: Leo Niesten, Gitta Ves- sies, Wytske v.d. Leij, Tiny Kleyne-Rozen- beek, Annie Mooy-Wittebrood, Arie Bruin en Ronald Schruyer. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder H.J.M. Roozen heeft de voorlopige plannen openbaar gemaakt voor wo- Die winkels komen niet zoals nu langs de Jaerelaan te staan, maar er als het ware oodrecht op. Dat heeft men mede gedaan lit het oogpunt van verkeersveiligheid. Bij ie winkels komt parkeerruimte en de au to's hoeft men dan niet meer te parkeren ip de Maerelaan. De winkels worden be reikbaar gemaakt via een weg, die tevens toegangsweg is voor de verdere woning bouw. Die weg is geprojecteerd tegenover' ie Huibert Pootstraat, die tegenover de bestaande noodwinkels ligt en dus als het ware wordt doorgetrokken over de Maere laan heen. De winkels komen dan langs jat nieuwe weggedeelte te liggen. De totale oppervlakte van de winkels wordt 1250 m2 BEVERWIJK. In de Nieuwe Slof heb ben de Beverwijkse Amateur Fotografen hun tweede zwart-wit wedstrijd gehouden. De jurering hiervan was in handen van een tweetal leden van de fotoclub Uitgeest. Er waren 32 foto’s ingezonden waarvan 12 foto’s van beginners en 20 van gevor derden. Beginners: eerste prijs: Bruinenberg: tweede prijs: Van Hove en derde prijs Van Hove. Gevorderden eerste prijs: Verdier; tweede prijs: Noortman; derde prijs: Ver dier. Op donderdag 26 januari komen de leden van de foto-club Uitgeest naar Be verwijk om eigen werk te vertonen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het actiecomité „Vrouwen in actie voor behoud van werkgelegenheid” heeft in de afgelo pen anderhalve week ruim 2000 hand tekeningen verzameld. Woningbouw op open plaatsen in Voorts zijn daar voorlopig twee vrij staande bungalows, te bouwen in de vrije sector, geprojecteerd. De patiobungalows worden eventueel gebouwd door de Stich ting Eigen Woningbezit, die hierbij denkt aan een soort meegroeiwoning (via kap). Deze bungalows komen in het gedeelte waar oorspronkelijk de zogenoemde Hu- nanitasflat zou worden gebouwd. Die flat- jouw gaat niet door. Door middel van het verzamelen van handtekeningen willen de leden van het actie-comité, op initiatief van vrouwe lijke CPN-leden opgericht, zich verzet ten tegen de maatschappelijke ver slechteringen en protesteren tegen de ontslagplannen bij Hoogovens. Zater dag staan de leden van het comité op de Breestraat om te proberen het aantal handtekeningen flink uit te breiden. De procedure zal meer tijd vergen dan die voor het bebouwen van de open plek ken in De Maer, De Die en Neksloot en het tot ontwikkeling brengen van het plan- Commandeurs, maar achtereenvolgens zal men in redelijke mate in de pas kunnen blijven met de groei van de eigen woning behoefte in Heemskerk. Dat betekent tevens dat Heemskerk niet kan voorzien in bijvoorbeeld de Be verwijkse woningbehoefte, die bij het praten over de NORON-bouwlokatie aan de orde was. De redenering van wethouder Roozen is dat er op den duur toch Beverwijkers of Heemskerkers moeten overlopen naar het Alkmaarse gebied of de omgeving van Limmen als daar een woningbouwlokatie wordt aangewezen. In het kader van die overloop acht de heer Roozen het niet zinnig, dat Beverwijkers hun eigen woon gebied zouden verlaten om zich in Heems kerk te vestigen en dan de Heemskerkers te laten verhuizen naar noordelijker ge bieden. „Dan kunnen die Beverwijkers, die dan toch de gebondenheid met hun eigen woonplaats verliezen,'beter overlo pen naar het noorden en de Heemskerkers in hun eigen gemeente blijven, is de rede nering van wethouder Roozen. Voor het bebouwen van wat we dan maar even de schil blijven noemen is een streekplanwijziging nodig. Het streekplan geeft aan dit gebied namelijk de bestem ming „beperkt agrarisch gebied” en dat betekent eigenlijk dat die bestemming kan worden veranderd ten behoeve van recreatiegebied of woningbouw. Oorspronkelijk heeft men gedacht aan globaal woningbouw rond het slot Assum- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagavond half tien treedt in de Alpha Sociëteit in de C.H. Moensstraat de muziekgroep „Ploink” op. Ploink wordt gevormd door Maarten Alte na en de clown Teo Joling. De echte mu ziekliefhebber zij overigens gewaar schuwd: een fatsoenlijk gestreken toon komt er nauwelijks uit de contra-bas van Altena, zomin als een herkenbare melodie. De entree voor niet-leden bedraagt drie gulden. en Rendorppark zieningen-die aan de belendende woningen moeten worden getroffen om aan de nieuwe wet op de geluidshinder te kunnen voldoen. Daarom is thans in discussie en onderzoek gekomen of het dan niet goed koper is om de langere weg om de noord aan te leggen. Daarmee staat de hoofdwe genstructuur weer volledig op de helling en kan een uitspraak nog geruime tijd vergen. De heer J. Ch. Duin kreeg de ere-speld voor 50 jaar lidmaatschap. Zijn echtgenote speldde de onderscheiding op de revers van zijn jas. Om te laten zien dat zijn lidmaatschap „echt” was, toonde de heer Duin zijn eerste lidmaatschap boekje van 15 februari 1927 van de Nederlandsch Roomsch Katholieke Metaalbewerkers- bond. De heren H. Rijnders en J. Selders waren 25 jaar lid van de afdeling en ont vingen eveneens een ere-speld. Voor de jubilarissen waren er nog enkele geschen ken en voor de echtgenotes een fraai boe ket bloemen. Het huishoudelijk gedeelte van de vergadering verliep bijzonder vlot. Voorzitter A. Slief wees op de goede gang van zaken in federatief verband met het NW waarvan de gezamenlijke uitgaans dag met de oudere leden een hoogtepunt vormde. Penningmeester S. Pepping maakte bekend nog even aan te blijven tot men een ander lid heeft kunnen vinden die zijn taak in de afdeling wil overnemen. Alpha. Een inbraak in de soos van Alpha in de Moensstraat te Beverwijk le verde een buit op van zes grammofoonpla ten en 120,- aan bargeld. Het is niet de eerste maal dat de soos door inbrekers wordt bezocht. BEVERWIJK Het Anjerfonds Noord- Holland heeft besloten aan de Kennemer Oudheidkamer een uitkering toe te ken nen van 3000,- voor de aanschaf van vitrines in de Oudheidkamer in Huize Scheybeeck. BEVERWIJK. Donderdagavond 16 fe bruari houdt de schaakclub „Pat Mat” in het clubgebouw „Onder de Hanebalken” de algemene ledenvergadering. Secretaris W. de Hen is aftredend maar heeft ver klaard nog voor een periode van 3 jaar deze functie uit te oefenen. burg en recreatiegebied (sportterreinen) in de schil. Later is gekozen voor recreatiege bied rond de Assumburg. Een ruil dus als het ware, maar de woningbouw in de schil is tot nu toe niet gerealiseerd. De provincie heeft wel het recreatiegebied rond de As sumburg geaccepteerd en wethouder Roozen verwacht nu als consequentie van die ruil medewerking voor woningbouw in de schil. ningbouw op de open plekken in de In de zogenoemde schil de bebou- wingsstrook over de Prof. Ten Doesscha- testraat heen, boven de wijken De Maer en Rendorppark zouden 500 woningen kunnen worden gebouwd, maar dat vergt een veel ingewikkelder procedure dan de „invulplannen”. Men leze daarvoor het af zonderlijke artikel in deze editie onder de kop: „Toch woningbouw in „De Schil”. r (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Wethouder II. J. M. Roozen heeft donderdagmiddag een ideeënplan foor de bouw van in totaal 227 woningen in de bestaande wijken De Maer, De Die en ieksloot openbaar gemaakt. In grote lijnen gaat het om het opvullen van de nog open ilaatsen. Als alles meeloopt zou er dit jaar al kunnen worden begonnen met de bouw, lij de woningbouw in het open gedeelte van Neksloot langs de Maerelaan is tevens vervangende winkelruimte geprojecteerd voor de noodwinkels die er nu staan. Op basis van een al oude aanvraag kan aan het bestaande winkelpakket (supermarkt, itomerij/hakkenbar, apotheek, kapper, bankfiliaal, drogisterij) nog een slagerij worden oegevoegd. Boven die winkels wordt gedacht aan zo’n twintig bovenwoningen. Daar zou oorspronkelijk de basisschool De Zevenhoeven worden gebouwd, die la ter elders in het plan is gerealiseerd. Vol gens de plannen van nu gaat de woning bouwvereniging „Ons Huis” daar 22 wo ningen bouwen, waarschijnlijk in de wó- ningwetsector. Tussen die huizen in komt een complex garageboxen en er blijft dan nog ruimte over voor een kleuterspeelter- reintje. W I I „de schil wijken De Maer, De Die en Neksloot, I zoals deze elders op deze pagina zijn J samengevat. Op korte termijn worden er drie inspraakavonden georganiseerd voor de bewoners van de drie wijken. - ,7 L1 L. 8.15 uur. Op 31 januari voor De Die in de aula van de scholengemeen- j I schap „De Die”, aanvang 8 uur. Op 2 februari voor Neksloot in het raad- huis, aanvang 8 uur. De noodwinkels langs de Maere- laan zullen worden vervangen door J een klein winkelcentrum dat lood- recht op de Maerelaan komt te staan aan een nieuw weggedeelte tegenover J J de Huibert Pootstraat. De totale win- I keloppervlakte wordt 1250 vierkante I meter. Alle nieuwe woningbouwplannen die op deze pagina worden aangekondigd zijn direct het gevolg van het feit dat er nog zoveel onzekerheid over de nieuwe wegen structuur bestaat, dat het gemeentebe stuur het realiseren van de bestemmings plannen Meerestein (fase 2) en Waterak kers (buiten het gebied De Commandeurs) voorlopig niet ziet zitten en men dus naar andere - snellere - oplossingen heeft gezocht. Een uitspraak over de verlengde Coen tunnelweg was in een eerder stadium ver wacht, maar die is inmiddels uitgesteld. Een rol speelt daarbij de nieuwe wet op de geluidshinder, die nog niet is aangeno men, maar waar wel al rekening mee wordt gehouden. I B

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9