AANTAL SIGARETTENROKERS IETS GESTEGEN Naaldcokesfabriek Zowel in Wall Street als op het Damrak: KOERSONTWIKKELING BEPAALD DOOR tussen de bedrijven door NMB beurs deze week 4 Het Spaarpapier aan toonder van de NMB Aan u de keuze! REGERINGSPOLITIEK EN DE RENTE 0/ /o •g itie. postgiro en rijkspostspaarbank bh utz ■En Westerterp directeur Options Exchange Intensief onderzoek naar recycling” van oud papier SXH betaalkaart 15 ECONOMIE O 7 R n A G Z A 1978 mar- iz. 0040 n 08 De NMB denkt met u mee. Contant vreemd geld m meer dan 30 landen. Minder winst HVA Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5 basisrente krijgt u een premie tot max. f 975,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentemjzigingen voorbehouden. Philips (II) J A NT U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostenrijks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Schön’ Urlaub! Philips (I) LUXEMBURGS ANP). Het Europees parlement meent dat zowel de regeringen van de negen landen van de Europese Gemeenschap, als de EEG-ministerraad en de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, niet voldoende doen om de milieuver ontreiniging te bestrijden. 9234567 77 7 ^1978 Spaarwinst biljet met vaste looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5 rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 8 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. ÖS lOOOf* (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Regeringspolitiek en de rente dat waren de twee belangrijkste factoren die zowel in Wall Street als op het Damrak de koersontwikkeling deze week bepaalden. In Amsterdam was er daarbij een reactie op hetgeen al bekend werd gemaakt, terwijl in Wall Street de nog onbekende factor, die donderdag en gisteren door de Amerikaanse president nader is onthuld, in zijn „State of the Union" een rol speelde. j Een sigaret met zeer lage gehaltes over milieubeleid EEG-landen ü- (ADVERTENTIE) \jer\ 8 signature d m v giropas uit Nedeiland spaartermijn premie u stort rente u ontvangt SF Europees Parlement ontevreden I De betreurenswaardige achterstand van het communautaire milieubeleid is voor namelijk te wijten aan de traagheid van de Op grond van de nu bekende gegevens verwacht Verenigde HVA-maatschappij- en NV voor 1977 een winst die ongeveer dertig procent lager uitvalt dan die over 1976. De in september vorig jaar verwach te winstverbetering ten opzichte van 1976 is niet gerealiseerd, aldus het bestuur in een tussentijds bericht. De gunstige trend van de produktenhandel gedurende de eerste helft van 1977 werd sindsdien in ongunstige zin gewijzigd. GRONINGEN. Vorig jaar is het aantal sigarettenrokers weer iets geste gen, na de lichte teruggang van 1976. In het eerste kwartaal van 1977 rookte 25,4 procent van de Nederlanders boven de vijftien jaar meer dan 20 sigaretten per week, in het derde kwartaal was dit percentage tot 26,5 opgelopen. Per roker werd ook meer gerookt. Bij rokende mannen steeg het gemiddeld aantal si garetten per week van 105 naar 109, bij vrouwen werd een stijging geconsta teerd tot 100 stuks per week. scherming zijn in de regel financiële ver plichtingen verbonden, die een bestand deel van de productiekosten vormen en doorgaans in de verkoopprijzen worden doorberekend. Niet EEG-landen die geen voorschriften op het gebied van milieube scherming kennen, kunnen daarentegen tegen lagere kosten produceren. Sommige EEG-landen vrezen ook con currentievervalsing binnen de Gemeen schap. Zij wijzen erop, aldus ir. Baas, dat in de EEG-landen de communautaire voorschriften niet even streng worden toe gepast en deels in het geheel niet worden nageleefd. De commissie heeft de bevoegdheid op Er zijn nu 24 nicotine-arme merken in ons land te koop. Niemeyer zegt meer dan de helft van de markt op dit gebied in handen te hebben. Nicotine-arme siga retten nemen nu al ongeveer zestien pro cent van de totale sigarettenconsumptie voor hun rekening. Dat betekende voor 1977 een groei van bijna 60 procent: in 1976 werd het marktaandeel voor nicoti ne-arme sigaretten nog geraamd op ruim tien procent. Opvallend is volgend Niemeyer ook Intussen kan de industrie van het be trokken land een aanzienlijke concurren- tievoorsprong behalen die door de EEG- landen die zich aan hun verplichtingen hebben gehouden, niet zo snel kan worden ingehaald. verkoop van de acht procent-pandbrieven zelfs geheel gestaakt en verschenen som mige hypotheekbanken met 7,75 procent- stukken voor 100 procent op de markt. Gisteren werd een 7.75 procent lening van de Waterschapsbank tegen 100,6 pro cent ook een groot succes en aangenomen werd dat volgende week de Staat weer met een grote lening op de markt zal verschij nen. Deze rentedalende ontwikkeling is natuurlijk ook een flinke steun voor de aandelenmarkt. Vooral nu het dividend- seizoen naderbij komt worden de beleg gers nog eens extra op de rendementsver- houdingen gedrukt. Eventueel hogere divi- dat de 20 grootste filtermerken in ons land samen 46 procent van de totale consumptie in beslag nemen. Die lijst van 20 omvat ook al zeven nicotine-arme merken. Probleem blijft volgens de Gro ningse fabrikant dat door het sterk ver minderen van „teer” en nicotine ook de smaak van de sigaret drastisch vermin dert. Daarom is Niemeyer nog huiverig om in een dergelijk produkt hoog te investeren. te treden als EEG-landen verdragsver plichtingen niet nakomen, maar zij heeft van deze bevoegdheid tot nu toe slechts matig gebruik gemaakt. Maar zelfs wan neer een procedure wegens schending van verdragsverplichtingen wordt ingeleid, duurt het in de regel maanden en soms jaren voordat het Europese Hof van Justi tie tot een uitspraak komt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zo maakte deze week de handelsonder- neming Reesink een dividendverhoging van 14 procent op 16 procent bekend, wat in goede aarde viel en een koersstijging van 165,- tot rond 180,- tot gevolg had. De nieuwe naaldcokesfabriek van Shell Nederland Chemie BV (capaciteit 100.000 ton per jaar), die in Moerdijk in gebruik is genomen. i 1.000,- 1 5.000,- f 1.000,- 15.000,- afgerond en berekend op basis van rente op rente. spaar- termijn f. 1.102,50 f. 1.157,63 f. 1.215,51 f. 1.276,28 f. 40,- 1. 75,- f.130,- f. 195,- verklaring keerde de oude mentaliteit van kleurloosheid snel terug. Het koersbeeld raakte verdeeld en een tendensloze ont wikkeling trad weer in. waardoor u ontvangt f. 1.142,50 f. 1.232,63 f. 1.345,51 f. 1.471,28 totaal* rente LUXEMBURG, (ANP). Nederland zal, evenals vijf andere EEG-landen, deel nemen aan een studie die ten doel heeft om in nog sterkere mate dan nu oud papier en karton opnieuw bruikbaar te maken. 7"<> 7% 8% 8% Philips heeft van het ministerie van Fi nanciën een opdracht ontvangen voor de levering van een computer-terminal-net- werk voor de belastingdienst. Het gege vensverkeer tussen de ongeveer 200 in specties en ontvangkantoren enerzijds en het Centraal Betaalkantoor te Apeldoorn anderzijds zal door dit netwerk belangrijk kunnen worden verbeterd en versneld. hoofdsom basisrente Dit zegt sigarettenfabrikant Niemeyer op basis van een onderzoek dat bij ruim 6000 mensen werd verricht. Volgens Niemeyer geven deze cijfers meer inzicht dan die van het Centraal Bureau voor de Statistiek, omdat daarin ook de grens- verkopen en verkopen in de vakantietijd aan Duitsers zijn inbegrepen. In 1976 stapten veel rokers op nicotine-arme si garetten over. De fabrikanten volgden in 1977 de behoefte door met nieuwe nicoti ne-arme merken en door verlaging van de gehaltes van bestaande merken. denden, gecombineerd met een lagere ren testand, duiken dan dubbel op en geven de beurs een krachtige basis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Oud-minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 15 februari benoemd tot alge meen directeur van de vereniging Europe an Options Exchange. Het bestuur van deze vereniging deelde dit gistermiddag mee. Bij de oprichting van de vereniging in november vorig jaar werd mr. L. W. G. Scholten benoemd tot directeur. De ver eniging European Options Exchange is een nieuwe beurs, waar opties op aandelen worden gegeven. De vereniging is geves tigd in Amsterdam. wordt, zo leert de ervaring, nauwelijks door de detailhandel opgenomen. In dit verband beschouwt Niemeyer het kunst- tabak-avontuur in Engeland als een dui delijke waarschuwing. Daar gingen mil joenen guldens de mist in, omdat het publiek sigaretten van kunsttabak niet lekker vond. Niemeyer denkt dat de Ne derlandse consument sigaretten met veel lagere gehaltes dan negen a tien mg „teer” nog niet zal accepteren. I 873,44 1.4.367,19 t. 630,17 I. 3.150,85 Philips zal samen met het havenbedrijf I. van Rotterdam proberen een systeem te ontwikkelen waarmee het schoonmaken van lading- en brandstoftanks van sche pen in de gaten kan worden gehouden De J ontwikkeling van dit systeem zal stap voor stap gebeuren, met behulp van een proef- systeem. De gemeente Rotterdam heeft dringend behoefte aan mogelijkheden tot betere controle op ongewenste lozing door schepen, temeer omdat het lozen op zee aan banden wordt gelegd en de faciliteiten om schoon te maken in de havens nog moet worden uitgebreid. Het Europees parlement ging er gisteren in Luxemburg mee akkoord dat in drie jaar bijna 6,4 miljoen gulden van de EEG- begroting beschikbaar komt voor studies naar o.a. het verwijderen van inkt en ge zondheidsproblemen van gebruik van vast stadsvuil voor de papierfabricage. In 1975 werd 42 procent van alle papier en karton vervaardigd uit gebruikt materi aal. Het is de bedoeling dat dit percentage stijgt tot 58 in de jaren 1980/85. Momenteel wordt meer dan de helft van het papier- en kartonverbruik in de negen landen gedekt door invoer, wat een jaar lijks tekort op de handelsbalans in deze sector van bijna 8,5 miljard gulden met zich brengt. Als de studie succes heeft, kan dit tekort jaarlijks met 2,1 miljard gulden worden verminderd. De studie moet ook leiden tot een be scherming van het bosbestand, een van de belangrijkste basisfactoren van het leef milieu. Elke ton teruggewonnen papier bespaart een tegenwaarde van 2,3 kubieke meter hout. 1 1 (ADVERTENTIE) Oostenrijks geld servicedes TH G LUCASSEN ministerraad, aldus een resolutie die het parlement gisteren in Luxemburg aan vaardde. Het deed dit op initiatief van het Eerste Kamerlid ir. Jan Baas (Lib.), die overigens ook de nodige kritiek op de nationale rege ringen oefende. De tegenstand die de rege ringen tegen de voorstellen van de com missie bieden is waarschijnlijk mede toe te schrijven aan het feit dat de EEG-landen een nadelige concurrentiepositie tegen over niet EEG-landen vrezen. Aan de com munautaire voorschriften voor milieube- 7 7 ’/4% 73A% 8 t6 f handtekening 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar posh (>eqiie carte de paiernent f STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 i war-post f A hi tot 200gulden'll Deze wetenschap deed de verkoopdruk enigermate opdrogen, zodat de Newyorkse effectenbeurs na eerst deze week nog op 771 te zijn teruggevallen de laagste stand sedert begin april’75 het getij kon doen keren met enige dagen van herstel. Daarbij werd de beurs geholpen door een zekere rust rond de dollar, die weliswaar geen herstel liet zien maar ook niet verder wegzakte. Het bleef bij een dreigement van Saoedi-Arabië voor zijn olie andere dan Amerikaanse dollars te willen ontvan gen als de Verenigde Staten niet plooibaar genoeg zouden zijn bij het op gang houden van de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Verder wachtte de wereld op hetgeen president Carter zou zeggen over het ener gievraagstuk en welke nieuwe oplossingen uit het Witte Huis zouden worden voorge dragen om de oliedruk op de dollar te doen verminderen. Grote verwachtingen wer den daarover echter niet gekoesterd nu is gebleken dat de Amerikaanse president niet veel anders heeft kunnen doen dan zijn beroep op het Congres te herhalen om toch vooral zijn energievoorstellen zoveel mogelijk ongeschonden aan te nemen. Maar Wall Street had een paar dagen van koersstijgingen en dat was voor de meeste effectenbeurzen een flinke steun in de rug. Het Damrak kon zich daarom vrijwel volledig bezighouden met hetgeen de nieuwe regering over het komende be leid kwijt wilde en met de rente-ontwikke- ling. Hoewel ook de regeringsverklaring voor veel wat de beurs rechtstreeks of indirect aanging vaag en onduidelijk bleef, werd wel duidelijk dat voorlopig op het sociaal-economische en financiële vlak geen ingrijpende nieuwigheden zullen worden doorgedrukt. Voorlopig blijft de oude begroting van ex-minister Duisen berg nog de spil waarom het gehele staats bestel draait. Toch was de eerste beursreactie niet onwelwillend en overheersten de koers- verbeteringen, ook al ging dit nauwelijks met grotere omzetten gepaard. Er werd een wat milder ondernemersklimaat van de nieuwe regeringsploeg verwacht, hoe wel uit de regeringsverklaring weinig con crete stappen in die richting konden wor den opgemaakt. Wel heeft de nieuwe be- windsploeg de bevordering van een hoger rendement (lees: meer winst) boven aan het lijstje van verlangens geschreven. Maar het voorstel van de vermogensaan- wasdeling blijft gehandhaafd. En juist dit heeft in '76 en '77 in het buitenland nogal wat weerstand gewekt om in Nederlandse aandelen te beleggen. Grote buitenlandse aankooporders bleven ditmaal dan ook uit. Wel hield de buitenlandse belangstel ling voor de obligatiemarkt aan. Vooral uit West-Duitsland stroomde deze week veel geld binnen, nu op korte termijn een discontoverlaging in ons land wordt ver wacht. De beurs rekende al op deze week en hield het op het ongedaan maken van de vorig jaar herfst verrichte verhoging van 372 procent op 4 72 procent. Ook België bracht deze week de officiële rente naar beneden maar is met 77s procent nog altijd een flink eind boven ons disconto blijven hangen. De snelheid waarmee ook deze week de rente in ons land overigens is gedaald bleek weer eens duidelijk uit de gedragin gen van de hypotheekbanken. Nadat de week begon met de uitgifte van acht pro cent-pandbrieven tegen 100 procent, werd een dag later die afgiftekoers op 101 pro cent gebracht. Nog een dag later werd de Ook de obligatiemarkt raakte uitge woed in zijn haussebeweging en wachtte duidelijk op de discontoverlaging van de Nederlandsche Bank. Daarbij traden en kele storende elementen op van de kant van de in zorgelijke omstandigheden ver kerende ondernemingen. Veneta zag zijn aandelen van 15,- op 8,- teruglopen en KSH van 6,- op 4,-. Een meevallende bedrijfsverklaring van de KNSM echter had een koersherstel tot gevolg van 88,- op 93,-, wat ook de overige scheepvaartwaarden zo’n 5,- mee deed optrekken. Audet was een uitschieter van 405 op 430, Ceteco kwam van 220 Toch was de animo deze week voor de op f 230 en Westland-Utrecht van 398 op aandelenmarkt niet indrukwekkend groot, 408. Daarnaast traden nog koersverbe- Na enige dagen van vriendelijke stemming teringen van ƒ5,- op voor Pakhoed, Am en een positieve reactie op de regerings- fas, Meneba, Ahold en Elsevier. W* «K II -~s] Ki d 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar De percentages vermeld onder „totaal rente” zijn A R I A'-’ wiE S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15