Anderlecht voelt Zware taak S zich gepasseerd voor PSV OPENINGSPARTU TEGEN SOSONKO AFGEBROKEN Oefenduels Peru Boycot bedreigt WK-gymnastiek 9? Kuiper „Renner van het jaar” Loting AJACIED PIET SCHRIJVERS OVER DUELS TEGEN JUVENTUS: „Blij met Ajax" fa. *3 Uw M ■I i r 17 SPORT 2 I JANUARI 19 7 8 ZATERDAG 1 JI J 4 IHlÊ Wel lekker dat als verliezers AMSTERDAM. JAN PREENEN Món- Ruud Geels over dat aspect: „Terwijl bij Kortsnoi sterk in tijdnood Viktor Kortsnoi (links) in actie tegen Genna Sosonko. Grote onrust door herbenoeming Janbroers i (Van onze sportredactie) IIIIUÈ seft seft zes teer die dat oor EINDHOVEN (ANP). Trainer en spelers van PSV zijn maar matig te vreden over het resultaat van de lo ting, dat hen in de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-beker tegenover het Oostduitse Magdeburg zal bren gen. Met name het feit, dat Magdeburg in de vorige ronde Schalke '04 heeft uitgeschakeld, heeft nog al wat indruk gemaakt op de Nederlandse koploper. In eigen land is de ploeg thans lijstaan voerder in de competitie. Miles is er dan de speler niet naar om de handen te schudden. Verbeten vocht hij voor een kleine terreinwinst, die allengs uitgroeide. Zodra Najdorf de partij had opgegeven, liet hij met veel vertoon het moment zien, waarop hij foutief had voort gezet. „De dame naar e4 en ik win”, sprak hij in het Engels met overtuiging. Inder daad was dat beter, maar het zou toch meer een poging zijn geweest tot remise dan tot winst. Van der Sterren-Mecking was geen echt gevecht. Al snel na de opening vergalop peerde de Nederlander zich. Hij boette een kwaliteit in en speelde toen ongeïn- mer zullen niet meer voor de Oranje- ploeg uitkomen, zolang Janbroers op de bank zit. En dat is in elk geval tot en met het EK van 1979 in Italië. Bondsvoorzitter Jan Berteling: „Wij hopen dat de acht spelers niet zullen blijven vasthouden aan het door hen zeer hard ingenomen standpunt”. Die hoop is zonder enige twijfel ijdel. Niet alleen Harry Kip houdt stevig vast aan zijn destijds ingenomen standpunt. Ook Jan Dekker: „Ik vind het vreselijk jammer, maar ik zal voor 100 procent zeker niet meer voor het Nederlands team uitko men. Het is een beleidloze beslissing, die de bond genomen heeft. Erg onverstan dig Wij zijn tenslotte de mensen, die voor de goede resultaten in de afgelopen jaren hebben gezorgd”. Zijn ploeggenoot Kees Akerboom (Fal- con-Den Bosch): „Ik vind het schitterend dat Janbroers weer coach is, maar mij kunnen ze definitief vergeten. Er hoeven geen lijmpogingen te worden onderno men. Het is, wat mij betreft, gewoon afgelopen. Vanaf dit moment denk ik al „Daarom had ik voor de loting al gezegd dat ik Juventus in ieder geval niet als tegenstander voor Ajax wilde hebben. In mindere mate gold dat voor Borussia Mön- chengladbach en Liverpool”. Met Juven tus, dat thans de ranglijst in de Italiaanse competitie aanvoert met 21 punten uit 14 wedstrijden (op drie punten afstand volgt AC Milaan) krijgt Ajax een „oude” beken de tegenover zich. In 1973 haalde Ajax in Belgrado de Europa Cup binnen, omdat Johnnie Rep de Amsterdammers al na vier minuten aan een doelpunt hielp, waarna de voorsprong op uiterst zakelijke en voor het publiek bepaald niet aantrekkelijke wijze werd vastgehouden. Een jaar later nam Juventus revanche in het toernooi om de Europa Cup door eerst op eigen veld met 1 -0 te winnen en vervolgens in Amster dam via een kostbare tegengoal (bij een stand van 2-0 in het voordeel van Ajax veroorzaakte Gerrie Mühren een overi gens zeer omstreden penalty) verder te bekeren. Doelman Piet Schrijvers, een van de weinige Ajacieden, die nog over is van het team, dat toen opzij werd gezet. „Ik heb nu een paar keer in Turijn gespeeld, ook al een’ met FC Twente, maar iedere keer was het een hel. Iedereen leeft ontzet tend mee. De spelers zelf doen daar nog een schepje bovenop door de tegenstander te intimideren. Als we daar niet op ingaan en gewoon onszelf kunnen blijven hebben we al veel gewonnen. Maar ik vrag me af of de jongeren bij ons dat mentaal kunnen verwerken, ook al hebben we tegen Levski dan al een voorproefje gehad”. Aanvoerder Ruud Krol wijst er boven dien op dat Juventus, dat in de eerste twee ronden achtereenvolgens Omonia Nicosia (2-0, 3-0) en Glentoran (5-0, 1-0) versloeg, „in de breedte meer is gegroeid dan wij”. Andersson en Timman hebben reeds ve le malen tegen elkaar gespeeld. Meestal werd dat een snelle vriendenremise. Ver moedelijk omdat dit bij de opening van het toernooi op donderdag reeds gezegd werd wilden beide spelers dit keer eens wat meer registers open trekken. Het werd een moeilijk duel, waarover niemand een me- Ajax volop spelers zijn vertrokken is Ju ventus nauwelijks veranderd. Willen we een kans maken dan moeten we thuis zeker met 2, of 3-0 winnen. In Turijn is het met 90.000 toeschouwers een gekkenhuis”. Als een positief punt wordt door Ajax gezien dat Juventus zich niet meer zo be houdzuchtig pleegt op te stellen. Ivic, die de komende tegenstander een keer aan het werk wil zien („Dat moet genoeg zijn”) daarover: „Een aantal trainers, en dat geldt ook voor Juventus, probeert de stijl van voetballen in Italië duidelijk te veran deren en met aanvallender voetbal voor de dag te komen”. Ruud Geels daarover: „Junventus graaft zich niet langer in, maar durft met haar routine wel degelijk de aanval te zoeken.” Onzeker is nog of Ajax de eerste ont moeting op 1 maart in het eigen stadion in De Meer dan wel in het Olympisch Stadion zal spelen. De spelers hebben er de afgelo pen weken bij het bestuur duidelijk op aangedrongen niet naar het stadion van Otto Roffel uit te wijken. Ivic: „Spelen we in de Meer dan hebben we tenminste een echte thuiswedstrijd. In het Olympisch Stadion spelen we hooguit 5x per jaar”. En Geels: „De hele groep wil op eigen veld spelen. Liever dan in een halfvol Olym pisch Stadion. Daar kan misschien meer worden verdiend, maar loop je wel meer risico te worden uitgeschakeld. Op langere termijn gezien zou dat je uiteindelijk meer geld kosten.” Ajax-bestuurslid Westrik daarentegen: „Het bestuur ziet meer in het Olympisch Stadion”. Piet Schrijvers: „Ik begrijp zo’n bepaald niveau gekomen. Het is best mogelijk dat we straks een pak slaag krijgen van een land, waar we vorig jaar nog van wonnen. Dat is ongetwijfeld geen gezonde zaak voor het Nederlands basketbal, maar voor de nieuwe spelers in de ploeg maakt het, dacht ik, weinig uit. Je blijft tenslotte tegen topploegen spelen en daar kunnen we van leren. Ik geloof eerder dat de „dissidenten” een stap terug doen. Misschien dat het alle maal best meevalt. De ploeg zal straks extra gemotiveerd spelen. Tenslotte is het een uitdaging. Voor Janbroers, de bond en de spelers”. standpunt niet. Je trekt niet meer dan 35.000 man. Tegen Manchester United wa ren er vorig seizoen 25.000. Psychologisch krijg je dan toch een tik.” Over de kansen zegt hij: „Juventus is zonder meer de slechtste loting, maar het is van de andere kant wel lekker om als verliezer te starten.” (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. Oranje moet het volgen de week woensdag in het oefenduel tegen de in Nederland spelende buitenlanders hoogstwaarschijnlijk ook zonder Dusba- ba en Rensenbrink stellen. In Brussel is gisteren verbaasd gereageerd op het feit dat genoemde spelers door het duo Hap- pel-Zwartkruis in de selectie zijn opgeno men zonder dat van gedachten is gewis seld met de werkgever. LIMA. Peru, tegenstander van het Nederlands elftal in groep vier van het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal, zal twee oefenwedstrijden spelen tegen Mexico, dat zich eveneens geplaatst heeft voor Argentinië. De exac te data van de wedstrijden zijn nog niet vastgesteld. De Peruaanse voetbalbond-beraadt zich nog over een aanbod om voor een bedrag van 200.000 dollar (ongeveer 500.000 gul den) een serie van acht oefenwedstrijden te komen spelen in Europa en wel in de Westduitse plaats Werl, in België, Zwitser land, Spanje, Oostenrijk en Hongarije. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Voorde tweede keer in zijn carrière is Hennie Kuiper uitgeroe pen tot „Renner van het jaar” aan welke titel - die wordt toegekend door de in Den Bosch zetelende „Club 48” - de Gerrit Schulte-trofee is verbonden. Bepalend voor de aanwijzing van Kui per - die onlangs werd uitgeroepen tot „Sportman van het jaar” - waren vanzelf sprekend zijn uitstekende prestaties in de Tour de France. De onderscheiding „Renner van de toe komst” ging naar de Brabander Johan van de Velde (komend jaar prof in de ploeg van Peter Post) die in de Tour de L’Avenir verraste met een tweede plaats. Tot „Wielrenster van het jaar” werd voor de tweede achtereenvolgende maal Keetie van Oosten-Hage uitgeroepen. „Uit gaande van haar weigering om niet te starten in het wereldkampioenschap in Venezuela”, aldus stelt de commissie in een begeleidend rapport, „moest ze van het kandidatenlijstje worden geschrapt. Nu we Keetie van Oosten-Hage de naar haar genoemde bokaal tóch toekennen, kan iedereen eruit concluderen dat de keu- zecommissie de incidenten rond haar aan de KNWU-debetzijde heeft geplaatst.” PARIJS (AFP). De strijd om de we reldtitels gymnastiek, die van 22 tot en met 29 oktober in Straatsburg wordt ge houden, wordt bedreigd met een boycot van de sterke Oostbloklanden. Dit heeft de voorzitter van de Franse turnfederatie, Maurice Burette, in Parijs verklaard. mi en top tie. /an ien het eer ick, der lijk jck vee cht an- ipe- Het bestuur van de topsportliga heeft het niet gemakkelijk gehad met de nu genomen beslissing. Naast de kwestie van de spelers lag er namelijk een eisen pakket van Janbroers. Die eisen zijn nu ingewilligd. Zo zal Iwan Rotteveel zich terugtrekken als chef d’équipe, omdat die functie niet is te combineren met het lidmaatschap van het ligabestuur. De voorbereiding zal serieuzer aangepakt gaan worden en er komt een permanente Burette, die tevens vice-voorzitter is van de internationale federatie, gelooft dat deelneming van Zuid Afrika een massaal wegblijven van de Oosteuropese afvaardi gingen in zal houden. Tijdens het laatste congres van de internationale turnfedera tie werd na stemming besloten Zuid Afri ka lid te laten blijven. eer lein ling het Lei- ?tor iten oen nel- ibs: i de ielp een dat aan tale eti- >or- »lg. >eer uit- leze r te van ire- via ina- e.” EN ZURICH. De voorzitter van Juven tus, de oud-international Gian Pietro Bo- niperti toonde zich in Zurich een gelukkig mens. Toen het lot Ajax aanwees als te genstander van Juventus in de kwartfina les schamperde Boniperti: „Nou, dat is een beste loting voor ons. Ajax is precies de tegenstander, die we ons gewenst had den. Van tevoren hadden mijn spelers Ajax als beste tegenstander getipt. begeleidingscommissie, waarin o.a. de coach en de aanvoerder zitting hebben. Verder was. er nog een probleem ten aanzien van de financiën en dat heeft ook meegespeeld in de herbenoeming van Janbroers. Een Amerikaanse coach in full-time-dienst - de wens van de meeste spelers - zou de bond ongeveer achtmaal zoveel zijn gaan kosten als de in België wonende Janbroers. Ondanks het feit dat die problemen tot het verleden behoren, wacht Jan Jan broers een moeilijke taak. Streven is kwalificatie voor de Olympische Spelen van Moskou. Dat kan via een vijfde plaats op het EK van volgend jaar. Maar of dat lukt? Harry Kip gelooft er in elk geval niet in. „In 1984 worden de spelen in Los Angeles gehouden. Ik geloof dat het be ter is het plan „en nu naar Moskou” te veranderen in „en nu naar Los Angeles”, want op deze manier komen we nog niet eens over de Duitse grens”. JAN VAN DER NAT Jimmy Woudstra: „Ik ben erg verrast. Ik moet de brief nog even op me laten inwerken, maar ik heb toen gezegd niet meer te zullen spelen, en daar blijf ik bij". Concreet komt het erop neer dat Jan Janbroers, die gisteren niet voor com mentaar bereikbaar was, met een bijna geheel nieuwe ploeg in mei aan het toer nooi om de Deci Scuri Cup gaat begin nen. Van de ploeg van Luik zijn er nog slechts vier over. Eén van die vier is Buitoni-spelverdeler Emill Hagens. „Ik zal zeker blijven spelen, als men mij dat vraagt. Dat neemt niet weg dat het een opzienbarende beslissing is”. Normaal gesproken moet Nederland straks een forse stap terugdoen. Dat is nu eenmaal de consequentie, wanneer spe lers als Akerboom (110 interlands), Dek ker (130) en Kip (bijna 150) aan de kant worden gezet. Hagens: „We zijn natuurlijk op een HAARLEM. „Het is een schande voor het Nederlands basketbal. Alles wat in de afgelopen vijf jaar bereikt is, is voor niets geweest. Het bestuur van de topsportliga heeft een bewijs van onvermogen geleverd”. Dat was giste ren de eerste reactie van Harry Kip op het bericht dat Jan Janbroers is herbe noemd als coach van de nationale heren- ploeg. Harry Kip was in september vorig jaar, direct na het toernooi om het Europees kampioenschap, een van de acht spelers die een anti-Janbroers-motie onderte kende. De Nederlandse basketbalbond werd voor de keuze gesteld een andere coach te zoeken of acht, inmiddels zeer ervaren in' irnationals te verliezen. Met de herbenoeming van Janbroers werd gekozen voor het laatste. Harry Kip, Kees Akerboom, Jan Dek ker, Jimmy Woudstra, Al Faber, Jan Loorbach, Renso Zwiers en Danny Cra- Trainer Rijvers: „Magdeburg is een sterke ploeg, die als mijn bescheiden informaties kloppen vooral op de coun ter speelt. Van de ploeg weet ik vrijwel nog niets’” Het is echter de bedoeling, dat Rijvers de toekomstige tegenstan der een paar maal, zowel uit als thuis, gaat bekijken. „Het is alleen spijtig, dat in- Oost-Duitsland de winterstop nog niet voorbij is. Ik ben trouwens wel blij, dat we eerst uit spelen en dan thuis.” Doelman Jan van Beveren: „Ik heb op de tv gezien hoe Schalke door Mag deburg werd uitgeschakeld en toen ver keerde Schalke toch nog in zijn goede Bundesliga-vorm.” Commercieel-directeur Ton van Da len, bij de loting in Zürich aanwezig, was uitermate vergenoegd toen hij ver nam dat het Deense Vejle BK de tegen stander werd in de kwartfinale van het Europese toernooi voor bekerwin naars. „Vejle stond hoog genoteerd op ons verlanglijstje, omdat het op papier toch een van de zwakste ploegen van de laatste acht is. Aan de andere kant zullen we die Denen bepaald niet mo gen onderschatten. In de tweede ronde hebben zij immers het Griekse Paok Saloniki uitgeschakeld en dan moet je toch echt wel iets in je mars hebben.” „Deze uitslag van de loting is klasse”, vond Jaap Bos. ”We hebben zonder meer een van de gemakkelijkste getrof fen. Gisteren hebben wij het er nog met z’n allen over gehad wie we het liefst zouden treffen. Iedereen was het er over eens dat Vejle en Austria de beste voor ons zouden zijn.” Ik ben blij dat het geen Anderlecht is geworden. Die ploeg kom ik liever in de halve finale tegen. We hebben nog het voordeel dat we eerst uit spelen ook we starten Het elftal van Juventus. Staand v.l.n.r. Salvadore, Morini, Zoff, Cuccureddu, Spinosi. Zittend: Capello, Causio, Anastasi, Bettega, Marchetti en Furtino. ning durfde te geven. Andersson kwam zoals gewoonlijk in razende tijdnood, vijf tien zetten moesten in één minuut worden gedaan. Op dat moment lanceerde Tim man een vermoedelijk niet helemaal cor rect stukoffer. Het werd echter niet aange nomen door Andersson uit vrees dat het sterk veranderende spelbeeld hem dan parten zou gaan spelen. Toen leek Tim man op winst af te stevenen. Hij had weliswaar een slechte stand, maar de tijd nood, waarin Andersson zich bevond (ze ven zetten in 15 seconden) leek zwaarder te tellen. Tegen ieders verwachting in bood Timman toen remise aan, hetgeen met beide handen werd aangenomen. Toch een vriendenremise? Achteraf waren beide spelers in ieder geval zeer tevreden. spireerd verder. Tegen grootmeester Mec- king is het wachten op een foutje dan onbegonnen werk. Met een geamuseerde blik in de ogen speelde de Braziliaan de partij kundig uit. Voor een meesterresul- taat zal Van der Sterren 4,5 punten moe ten vergaren, ongetwijfeld een zware opgave. WIJK AAN ZEE (ANP). De eerste ronde van het veertigste Hoogoven- schaaktoernooi leverde gisteren twee zwaar bevochten zeges op, één blunder- partij, één salonremise en één puntende- ling, die niet werd verwacht. De enige partij, die in de eerste zitting niet tot een beslissing kwam, was Kortsnoi-Sosonko. Om diverse redenen trok deze partij de grootste aandacht. De organisatoren had den beide spelers zelfs vijf minuten extra bedenktijd gegeven om de fotografen hun flitsende werk te laten verrichten. Anderlecht-manager Armand Schelf hout: „Merkwaardig dat er blijkbaar niet eens een telefoontje af kon'. Waar het om gaat is dat we volgend weekend de belang rijke competitiewedstrijd Club Brugge- Anderlecht hier hebben. En aangezien Club Brugge de werkgever is van Ernst Happel, begrijp je meteen onze bezwaren.” De interim-bondscoach, Ernst Happel, .praat overigens op indicatie van IF’s •Maarten de Vos volgende week woensdag met Tscheu la Ling. Deze wil zekerheid dat Happel hem niet meer laat vallen, zoals dat onlangs na afloop van Nederland-Rusland volgens hem het geval was. Ling: „En anders ga ik niet mee naar Argentinië.” Trainer Tomaslav Ivic van Ajax is evenals zijn spelers van mening dat Ajax met tegenstander Juven tus het slechtste lot heeft getrokken dat mogelijk was. De Joegoslavische oefen meester beschouwt de Italiaanse ploeg, die voor de kwartfinales van het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen op 1 maart naar Amsterdam komt (de return volgt woensdagmiddag 15 maart in Tu rijn, vermoedelijk om 4 uur) als het beste Europese team van dit moment: „De ploeg is constant in de eigen competitie, telt maar liefst zeven internationals, heeft met jongens als Causio, Bettega, Zoff enzovoort de meeste ervaring van het achttal dat nog in het toernooi speelt, is steeds te vinden aan de top van Europa en heeft vorig jaar nog de UEFA Cup gewonnen.” De.uitslagen van de partijen voor de eerste ronde zijn Andersson (Zwe)-Timman (Ned) re mise; Kav^lek (Vst)-Ree (Ned) remise; Portisch (Hon)-Pan>.o (Arg) 1-0; Van der Sterren (Ned)- Mecking (bra) 0-1Kortsnoi-Sosonko (Ned) afge broken; Najdorf-Miles (Eng) 0-1 Voor de tweede ronde staan vandaag de vol gende partijen op het programma: Timman- Miles, Sosonko-Najdorf, Mecking-Kortsnoi, Pan- no-Van der Sterren, Ree-Portisch en Andersson- Kavalek. Kavalek - Ree werd vrij snel remise. Dat is voor de zwartspeler geen slecht begin. De manier, waarop deze puntende- ling tot stand kwam, zal Ree nog meer tot tevredenheid stemmen. Met zwart wist Ree licht voordeel te boeken in de opening. ZURICH. De loting in Zürich voor de Europese bekertoernooien had het volgende resultaat: LANDSKAMPIOENEN: Club BruggeAtletico Madrid AjaxJuventus Wacker InnsbruckBorussia chengladbach BenficaFC Liverpool BEKERWINNAARS: FC PortoAnderlecht Vejle BK (Denemarken)FC Twente Real Betis SevillaDinamo Moskou Austria WienHajduk Split UEFA BEKER: FC MagdeburgPSV Aston VillaBarcelona Eintracht FrankfurtGrasshoppers BastiaCarl Zeiss Jena De thuiswedstrijden zullen op 1 maart worden gespeeld. De returns op 15 maart. Al snel bleek dat Kortsnoi en Sosonko niet de geijkte paden zouden volgen. Na tuurlijk opende ’s werelds tweede speler met zijn geliefde engelse opstelling. Het spelsysteem, dat de zwartspeler hem voor schotelde, verbaasde de statenloze scha ker ten zeerste. Er ontstond een boeiend middenspelgevecht, waarin Sosonko iets betere kansen had. Met zijn zeventiende zet had hij toen al te kennen gegeven op winst uit te zijn, omdat De7 in plaats van _Db6 het leven uit de stelling zou hebben gehaald. Kortsnoi staat bekend om zijn grote vindingrijkheid in moeilijke posities en ook dit keer wist hij zijn tegenstander te verwarren Met behulp van de klok (So sonko verkeerde in lichte tijdnood) wist hij een klein nadeel in een iets groter voordeel om te buigen. De afgebroken stelling werd gisteravond niet uitgespeeld in verband met een televisieoptreden van Kortsnoi. Remise lijkt de meest aannemelijke uitslag. Zowel Portisch, Miles als Mecking stel den hun kandidatuur voor de eerste prijs. De manier, waarop verschilde echter nog al. Portisch speelde een „wurgpartij” met Panno. Langzaam maar zeker werd de Argentijn naar achteren gedrongen. Dit speltype ligt Portisch zeer goed. Toen Pan no ook nog in tijdnood kwam bleken de twee „vijanden”, slechte stelling en weinig tijd, hem te machtig. Ook Miles won. Met zwart. De oude Najdorf was zijn tegen stander. De Argentijn probeerde het rustig aan te doen in de Grünfeld-Indische ope ning, die ontstaan was uit de Engelse par tij. Wit speelde te tam en bereikte niets. Tijdens het Hoogovensschaaktoemooi is gisteren een begin gemaakt met de vierkam pen. Deze wedstrijden worden vandaag en morgen voortgezet, waarna zondagavond om 6 uur de prijsuitreiking plaatsvindt in de kelder van hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee. niet eens meer aan het Nederlandse team”. Waarom? We, dat is duidelijk. Het huidi ge Ajax verschilt nogal met het team dat Juventus in Belgrado in de Europa Cup- finale versloeg. De grote sterren zijn weg en onze „spion” in Nederland houdt ons iedere week op de hoogte hoe de verhou dingen in het Nederlandse voetbal liggen. We weten dat Ajax met een ernstige vorm crisis kampt. Daarom zijn we best blij met het resultaat.” X'. MBBStekA!*ZWg&flïïffi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17