pagina i mi I I ff „Happy station” populairste zender 1 t if J j t ix k On door Paul Wolfs winkel <1 )f I f F Tij gekeerd Ml Wonderland, wonderlijk 'Si y /k ,s’ v> j i 1 ngs- >r de Krijg je wel eens kritiek? „Zelden. Af en toe. Maar dat onder- Wereld Omroep niet alleen voor zeelui de grootste luisterdichtheid in Nederland heeft ongetwijfeld Tom Meijer, presentator bij de Wereld Omroep van het programma „Happy Station”. Naar dit programma, dat over de hele wereld wordt uitgezonden, luisteren iedere keer naar schatting 200 miljoen mensen. Al zeven jaar heeft Tom Meijer met succes de leiding over dit programma dat al ruim 40 jaar bestaat Als presentator van het NCRV-programma Showroom was Tom Meijer echter minder succesvol. Na twee afleveringen stopte hij met presenteren omdat hij zich artistiek niet zou kunnen ontplooien. Meijer vond dat hij te weinig eigen inbreng had bij Showroom. Nu concentreert hij zich weer helemaal op „Happy Station”. Zeven en een half jaar geleden nam de vrijwel onbekende Tom Meijer dat vermaarde programma van Ed Startz over. Een loodzware taak, gezien de waanzinnige populariteit die zijn voorganger genoot. Maar zie: „Happy Station" groeide in populariteit. Bij de Wereldomroep draaien ze er hun hand niet voor om de kreet „all over the world” zonder stotteren te gebruiken. Van Indianen in Peru, via Finnen in een of ander onherbergzaam gebied tot luisteraars in Tasmanië toe. Daarnaast is er een niet te onderschatten groep Nederlanders in den vreemde (en dat zijn er nogal wat) die luistert. De Wereldomroep is onlangs uitge roepen tot de populairste zender op de korte golf. En „Happy Station”, Tom Meijer en zijn drie secretaresses (die nodig zijn vanwege de bergen post) hebben voor een overgroot deel gezorgd voor die kwalificatie. Een kwalificatie die The Internatio nal Shortwave Club door middel van een Popularity Poll over de hele we reld moeiteloos afgaf. Dat is reden voor Tom Meijer om te zeggen: „De Wereldomroep is een waardevol iets. Dat blijkt nu maar weer eens. We zijn geen omroep voor zeevarenden, wat zoveel mensen nog steeds denken. Die lui hebben geen idee van wat we doen. Misschien ligt dat ook wel een beetje aan onszelf. Ja, er wordt gepraat en geschreven over CRM, dat ons zou willen kortwieken. Dat moeten ze niet doen, vind ik. Ik zal je wat vertellen. Zo’n Voice of America zendt uit in maar liefst veertig talen. Véértig! Heb je dat? Wij, de Wereldomroep, hebben programma’s in slechts acht talen. Heb je dat ook? En wie wordt er nummer één? Juist, de Wereldom roep. Dat heb je dus ook hè? Laatst heb ik tegen een collega van jou ge zegd, dat als men zou besluiten de Wereldomroep te beperken in zijn taak, je zo’n beslissing zou kunnen vergelijken met het terugroepen van een ambassadeur”. „Nee. Ik doe het net zolang ik ja, hoe lang? Hoe lang blijf ik dat doen? Tja, nou, ik blijf het net zo lang doen totdat de omstandigheden het me niet meer mogelijk maken. Zolang als ik het volhou iets over te brengen, zon der een docent te zijn of te gaan worden”. Voor een aantal mensen, zeker diege nen, die jouw programma niet kennen, komt de naam „Happy Station” mis schien over als een soort internationaal opgezette „Arbeidsvitaminen”. Dat zal wel niet juist gedacht zijn? „Ja, ach, de Nederlander maakt graag en snel een vergelijking met iets of iemand. Een Barend Barendse, om maar eens iemand te noemen. Ik ben van oordeel dat de beste presentator zich moet realiseren wat zijn op dracht is en voor wie hij werkt. Ik denk te kunnen zeggen dat ik een beetje heb begrepen voor wie ik werk. J van ons programma ons te richten op eli tegroepen. Naar boven of naar bene- streept wat ik zei. Een programma voor mensen over de hele wereld. Ja, als ik toevallig drie negerzangeressen in één uitzending laat horen, krijg ik wel eens een brief. Dat gebeurt. Of het nou alsjeblieft is afgelopen met dat soort grappen. Drie negers in je pro gramma, wat is dat nou voor onzin. En dat zijn anonieme brieven. Die behandel ik. Zo van: „Er is een me neer, die vindt datjammer dat hij zijn naam niet heeft opgeschreven, want dan zou ik hem kunnen schrij ven”, zoiets. En dan schrijft die man een brief met zijn naam. En die be handel ik ook. Zeg ik: „Die meneer van de vorige week heet zo en zo en woont daar en daar. Natuurlijk mag meneer dit geen geweldig programma vinden. Maar er is een heel grote groep die het met hem oneens is, een groep die dit wel een goed program ma vindt. Maar ja, dat soort dingen komt zelden voor. Misschien twee keer per jaar. Het is extreem hoor”. - i fed GROOTS u wat”, zei Tijmstra, „gaat u nu maar naar huis om een glaasje water te drinken. Morgen hoor ik wel wat uw beslissing is”. Eddy Startz deed Happy Station zo wat veertig jaar. Ben jij ook zoiets van plan? Wat vind je zelf van „Happy Sta tion”? Vind je het echt leuk? „Als ik om me heen kijk, in mijn eigen vriendenkring en daarbuiten, zie ik helaas dat er een heleboel oorza ken zijn voor rottigheid in de wereld. De reden voor die rottigheid is de disharmonie. Ik kan doen wat ik doe, omdat ik zeker weet dat ik in een zeer grote mate van harmonie leef. Hoe? Ik ga nooit kwaad of boos slapen. Op die manier kun je het opbrengen een soort harmonie te vinden in de niet alledaagse zaken, zoals extreme situa ties op je werk bijvoorbeeld. Je moet gewoon de tijd nemen om een dishar monieuze situatie te bespreken. De mensen praten te weinig met elkaar. Ik kan dit doen, dit programma, om dat ik de harmonie ken”. In vroeger jaren is Tom over de hele wereld gesleept. Vader Meijer werkte bij een internationaal concern en diende van tijd tot tijd, liefst in het buitenland, te verhuizen. Zijn moeder is een Zwitserse, „maar van haar heb ik Nederlands geleerd”. De schoolop leiding werd in Nederland gevolgd, evenals de universitaire opleidingen. Meervoud, want Meijer is een grillig mens, een doener. Vier jaar farmacie, omdat de vader van een vriendje apo theker was en toen plotseling rechten tot het kandidaatsexamen. Tussen door rolletjes en rollen in het Gro nings Studentencabaret, van waaruit een samenwerking ontstond met de toen nog niet zo bekende Seth Gaaike- ma. Daarnaast veel op reis om onge twijfeld belangwekkende markton derzoeken te doen voor een of ander bedrijf. Plezierige bijkomstigheid: hij sprak Frans, Duits, Engels en Itali aans. Werd directiesecretaris, althans om het eens te proberen. Bleek achteraf niets te zijn. Tom Meijer wil de de showbusiness in. Gevolg: meer dan twintig sollicita tiebrieven naar allerhande instanties. Ook eentje naar de Wereldomroep, als omroeper. En hij werd het. In het begin slechts voor de Nederlandstali ge afdeling. „Ik vond dat eigenlijk niet zo leuk, want ik dacht er iets te kunnen doen met mijn talenkennis. Wel, ik heb het anderhalf jaar gedaan. Een leuk vak, maar geen leuke baan. Nee, je moet de teksten van anderen oplezen, dat soort werk. Als pleister op de wonde kreeg ik zelf vier pro grammaatjes te doen”. „Ja, en toen kreeg ik de kans om naar Amerika te gaan. Om daar te gaan werken. De toenmalige direc- Het js absoluut niet de bedoeling teur, Tijmstra, zei tegen me dat de Wereldomroep van plan was om mij als opvolger aan te wijzen voor Startz. toe. „En ik weet dat mijn groep, om het zo maar eens te zeggen, een ontzetten de behoefte heeft aan contact. Weet t, „Als ik een programma doe, ga ik ervan uit een goeie show te presente ren. Wat ik doe, is gericht op het belang van Nederland, de Nederlan der. Een voorbeeld: ik presenteer die show en in Turkije zit ergens iemand voor het eerst te luisteren. Nou, die man zegt na tachtig minuten mis schien: „Wie doet dat, waar komt dat vandaan”? En dan blijkt dat het van uit Nederland komt. Ik ben ervan overtuigd dat ik op die manier aan één van de doelstellingen van de We reldomroep heb voldaan. Ik werk dus voor dé naam van Nederland. Ik ben me er goed van bewust dat de bekend ste radiostem ter wereld die van een Nederlander is”. „De Popularity Poll ging uit van die Shortwave Club, in Engeland. En het zou de Nederlander een beetje het gevoel van trots kunnen geven. Zelf vind ik het niet zo vreselijk belang rijk. Zo’n Poll wordt eens in de drie jaar gehouden. Alle luisteraars die regelmatig naar de korte golf luiste ren, kunnen dan schrijven welk pro gramma zij het leukste of het beste hebben gevonden. Happy Station werd het dus. Nou en?”. ff Ma gr -- r f-E ft JB 1 a s 1 F z 3 180 180 \60 '«p léó '60 sV >o NOORDELIJK HALFROND vo fl |8 jf ST <6 V' W ga -ii u4 iden Igeu- W st Tom Meijer: bekendste radiostem ter wereld uw jctri- zou geven. Een dergelijke onwetendheid en angst leidden ruim een jaar geleden tot iden tieke boycotacties van Britse zaaleige- naars. Zonder dat zij het wisten hielpen zij een verdere explosie van de punk mee in de hand. De groepen bleven (min of meer gedwongen) in de kleine clubs spe len en bouwden zo een nog grotere en over het hele Britse Koninkrijk versprei 1% ■■W O: 'x'S Deborah Harry; Blondie Inmiddels is het tij ‘gekeerd. Hoewel nog lang niet algemeen geaccepteerd, blijken tal van groepen over voldoende publiek te kunnen beschikken en dezelf de zaaleigenaars blijken anno 1978 wel gewillig om te speculeren op het succes van de punk. Zelfs The Sex Pistols de enfants terribles worden weer geduld en hun eerste grote Engelse tournee staat op handen. Uiteraard wel met uit gebreide veiligheidsvoorschriften. Wat Blondie betreft: vrijdagavond 27 en zaterdagavond 28 januari staat de groep in het Amsterdamse Paradiso. „Ik werk alleen in het Spaans en in het Engels en breng vier verschillende programma’s: twee in het Engels, één in het Spaans en één in het Spaans èn in het Engels. Elk pro gramma wordt herhaald, zodat de he le wereld het kan horen, als de men sen willen. Drie programma’s duren tachtig minuten en dat ene zeventig. Het gaat letterlijk de hele aardbol rond”, aldus de 38-jarige Tom Meijer. Ik was bij hem om te vertellen dat ik die andere job zou kunnen krijgen”. „Nou ja, opvolger van Startz, ik viel zowat uit mijn stoel. Geloof je me? Ik je> de mensen die naar de korte golf als opvolger, van Eddy Startz? „Weet luisteren, leven, volgens mij, in een soort isolement. Een geografisch iso lement, een sociaal of een fysiek isole ment. Dat heb ik ervaren. Vandaar dat ik mijn muziek ook duidelijk uit kies. Aan de ene kant Russische volksmuziek en aan de andere kant bijvoorbeeld iets van Abba. Je moet, met andere woorden, rekening hou den met al die mensen, al die onbe kenden”, zegt Meijer. Hoe reageren die miljoenen mensen op de teksten die je brengt? Tom Meijer: „Ik krijg heel erg veel brieven. Stapels. Ik noem maar wat. Mensen uit Vuurland schrijven soms exact hetzelfde als mensen uit Austra lië. En ik ouwehoer gewoon over alles, waarvan ik vind en waarvan ik denk dat het voldoende menselijke interes se kan opwekken. -O"*,".v. JA"-- LZX LL L LC t Inmiddels zoals wij deze week be richtten reageerde de directeur van de Leidse Stadsgehoorzaal op grond van deze uitzending op een manier die nog nauwelijks hoeft te verwonderen. Hij annuleerde hals over kop het concert dat Blondie (nogmaals: eerder een new wave groep dan punk; het verschil ligt in stijl en de betrokkenheid met de Amerikaan se rock in de jaren vijftig en van het begin van de jaren zestig, die door groe- ff 1 VARA’s Wonderland geniet bepaald niet de naam dat het snel inspringt op nieuwe ontwikkelingen op het gebied, waarop de makers ervail gespecialiseerd heten te zijn. De betere lichte muziek, met name waar het blues, rock en coun try betreft, behoort er eens per maand in aan bod te komen. In de aflevering van afgelopen zondag- pen als Blondie soms schaamteloos geco- avond zou dan eindelijk eens de punk- pieerd wordt) daar aan het begin van stroming centraal staan. Opnamen van haar Nederlandse tournee op 26 januari twee groepen, The Stranglers en Blon die, die er alleen met veel goede wil toe te rekenen zijn, en shots van The Sex Pistols, wel een van de meest in het oog lopende, maar bepaald niet een van de - origineelste formaties Uit de grotendeels Bntse punk, wekten de illusie een volle dig beeld te geven van een stroming waarvan de werkelijke woordvoerders niet aan bod kwamen. Achteloos werd voorbij gegaan aan de de aanhang op. uitgevers van de zogenaamde „fanzines" (Engelse blaadjes die al ruim twee jaar uitvoerig berichten over punk, new wave en aanverwante zaken) en degenen die zelf labels en platenmaatschappijtjes oprichtten om hun muziek aan de man te brengen. Sociale achtergronden en de bij de punk zo belangrijke teksten werden onvoldoende toegelicht (en dat bij een beweging die juist daarom twee, drie jaar ondergronds is gebleven), de van zelfsprekend overal aanwezige commer cialiteit en ook de agressiviteit van de fans werden breeduit gemeten. Objecti viteit is iets anders, informatie geven ook. Een zekere vooringenomenheid moet de makers van Wonderland dus beslist worden aangewreven. v'v t Sid Vicious, Johnny Rotton en Steve Jones van de Sex Pistols

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31