SADAT TERUGHOUDEND OVER HERVATTING VREDESOVERLEG Belastingverlaging VS moet impuls Westduitse economie POLITICI BANGLADESJ REKENEN OP TERUGKEER NAAR DEMOCRATIE t Noodsituatie oostkust VS in zijn voor economie Geen steunacties voor achtergrond door sneeuw schrijversactie oor Koeznetsov „Artillerie van Sovjet-Unie naar Ethiopië” POLITIEKE ONRUST ROND KERNCENTRALE OOSTENRIJK id “eS V oorwaardelijke issers- item juernllero’s zaterdag n Rhodesië: Belgische regering roept ambassadeur uit Chili terug 3 19 7 8 BINNEN- EN Ft”TENLAND 2 I JANUARI Verkiezingen VIER INDONESISCHE DAGBLADEN KREGEN VERSCHIJNINGSVERBOD irtus 'eeft Betijen mm r A DACCA (UPI). Na 27a jaar militair bewind zijn politici in Bangladesj druk bezig voorbe reidingen te treffen voor een te rugkeer naar de'democratie. In de afgelopen weken hebben een aantal politieke leiders diepgaande discussies gevoerd over een wederzijdse verstand- i houding, mocht de militaire re gering van president Zjaoer Rachman dit jaar verkiezingen uitschrijven. lie ra iche gebieden terug te trekken, n vijf it het omen, opge- Zowel als de r geen staat. iake Debat ogels iding 'der CAIRO (Reuter/DPA/UPI). ’resident Sadat van Egypte heeft jsteren verklaard, dat hij de vre desbesprekingen met Israel alleen al voortzetten indien dat land ijn houding op belangrijke pun- en wijzigt. Na besprekingen met de Ameri- aanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, die tracht te «middelen, zei Sadat op een lersconferentie dat zijn voor gaarde voor hervatting van de lesprekingen is, dat Israel zich lereid verklaart, zich uit de in de iorlog van 1967 veroverde Arabi- i belangrijke punten noodzaak President Sadat (rechts) en minister Vance tijdens hun onderhoud aken Dajan. De Amerikaanse minister 1 met Deze drie partijen hebben zich van steun aan Zjaoers regering onthouden. deeld. Met name minister van Binnen landse Zaken Erwin Lane zou tot de tegenstanders behoren. s strij den in senten stuurdf n aan-f lar verre van gemakkelijk zal zijn de twee artijen weer aan de conferentietafel te rijgen. Vance sprak gisteren voor zijn vertrek „Wij waren bezig met een beginselver- iaring waarin Israel vastbeslotenheid wet tónen om de veroverde gebieden »rug te geven en zich neer te leggen bij 'alestijnse zelfbeschikking”, zei Sadat rimmig. „Wanneer Israel verkiest ermee akkoord gaan, dat het andermans land niet be- SALISBURY (Reuter). De regering- mith in Rhodesië heeft gisteren voor- -aardelijke amnestie afgekondigd voor Irijd staken en „in vrede” terugkeren aar Rhodesië. Luchtmacht en leger verspreiden strooi- iljetten in de strijdgebieden om de guer- llero’s in te lichten over de amnestie, eigens de regering heerst onder grote roepen „terroristen” zo’n desillusie met s strijd dat velen van het amnestie-aan- ')d gebruik zullen maken. De amnestie-maatregel past in het kader in de besprekingen die premier lan mith voert met de nationalistische leiders loezorewa en Sithole, die beiden op am- estie hebben aangedrongen. PARIJS (Reuter). Een groep bekende esterse schrijvers heeft telegrammen (zonden aan de Russische dissidenten Award Koeznetsov, die een straf van 15 ia.' werkkamp uitzit, en natuurkundige ndrej Sacharov. beginnen om de zaak van Koeznetsov eer in de openbaarheid te brengen. In rt telegram aan Koeznetsov, dat eerder tze week werd verstuurd, doen de schrij ft® een dringend beroep op hem zijn angerstaking op te geven. Een kopie van et telegram is gezonden aan het Russi- the centrale partijcomité. Edward Koeznetsov werd in september •70 ter dood veroordeeld wegens zijn andeel in een poging een vliegtuig te apen en daarmee naar het westen uit te ijken. De straf werd later omgezet in ijftien jaar werkkamp. WENEN. Alle protestdemonstraties van het laatste half jaar ten spijt en ondanks alle beloften van de regering- Kreisky dat het parlement mag beslis sen over het al of niet in bedrijf nemen van Oostenrijks eerste atoomkrachtcen- trale in Zwentendorf, ongeveer 30 km ten westen van Wenen, is deze week gebleken dat de Oostenrijkers in wezen voor een voldongen feit staan. De radioactieve onderdelen voor de deren en wij zullen contact houden met de heer Vance”, aldus Sadat. De Egyptische president zei herhaalde lijk, dat er geen vrede kan zijn zolang Israel de Arabieren nederzettingen op Arabische grond wil opdringen en er bo vendien nog op staat, dat deze door Israel verdedigd moeten worden. Sadat beschuldigde de Israëlische pre mier Begin van arrogantie. De Israëli sche leiders, aldus Sadat hadden de „geest” van zijn vredesstap nog steeds niet begrepen. „Het gaat mij niet om voorwaar- kemreactor zijn lang geleden al in het geheim besteld bij een Westduitse firma. Het algemene optimisme over een her stel van het democratisch gebeuren in dit 80 miljoen inwoners tellende land is ten dele gewekt doordat de president de laat ste twee maanden enkele sleutelfiguren van de strijdkrachten uit de regering heeft verwijderd. Zjaoer Rachman ont bond de bureaus van zonale controleurs van de staat van beleg, bracht het aantal bijzondere tribunaals terug, verminder de de bevoegdheden van de nog bestaan de en verwijderde enkele legergeneraals uit vooraanstaande burgerlijke funkties DJAKARTA (Reuter). Vier vooraan staande Indonesische kranten mogen met ingang van vandaag niet verschijnen, zo is gisteren van officiële zijde in de Indo nesische hoofdstad Djakarta meegedeeld. Zwentendorf zouden worden overge vlogen. Een paar dagen geleden landde een Boeing 707 van de German Air Cargo Service op het militaire vliegveld Linz- Horsching met de eerste veertien kisten met elementen. Voor alle zekerheid had de Oostenrijkse regering het vliegveld afgezet met honderden zwaar bewapen de rfiilitairen en gendarmes. De kisten met een totaalgewicht van 20 ton werden overgeladen in militaire helikopters van het type Sikorski en direct naar de cen trale in Zwentendorf getransporteerd. Voor het overbrengen van alle 484 ele menten denkt men ongeveer acht weken nodig te hebben. den aansluiten, „aj is het alleen maar om ervoor te zorgen dat de politiek in het land terugkeert.” Volgens Masjoer zijn hun voorwaar den voor een samenwerking binnen het front dat de president de democratie herstelt en een vaste datum voor ver kiezingen aankondigt. Zjaoer, die in april president werd na dat zijn voorganger Sayem om gezond heidsredenen aftrad, heeft de door de vorige leider beloofde verkiezingen voor februari voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hij stond echter wel toe dat achttien politieke partijen het bedrijven van, zo als hij het omschreef, „indoor-politiek" voortzetten. In een later stadium verbood de president toch drie van de partijen de Jatiya Samajtantrik Dal, de Democra tische Liga en de Moskou-gezinde com munistische partij wegens vermeende ondermijnende activiteit. Volgens genoemde Amerikaanse functi onaris is het mogelijk, dat de deskundige van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, tussen Cario en Jeruza lem zal pendelen, zolang de Amerikaanse bemiddeling voortduurt. Atherton gaat vandaag naar Israel om premier Begin op de hoogte te stellen. met de nieuwe Turkse regeringsleiders en een bespreking van de kwestie-Cyprus. Daarentegen heeft minister Vance de hoop uitgesproken, dat de militaire Israe- lisch-Egyptische besprekingen in Egypte binnenkort zullen worden hervat. President Sadat zou „ietwat bemoedigd” zijn door een Israelisch-Amerikaans ont werp van een beginselverklaring voor een alomvattende vredesovereenkomst die mi nister Vance gisteren van Jeruzalem naar Cairo meebracht. Wat Zjaoer van de politieke partijen vraagt, zo was een van de meningen, is „democratisch gedrag”. De president die Bangladesj een schijn van stabiliteit bracht na de gewelddadige geboorte van het land in 1971 en de politieke beroering van 1975. geniet onder de bevolking van Bangladesj een grote populariteit. legde beperkingen zal opheffen en dat hij zelfs, als de situatie bevredigend is, medio maart verkiezingen zal aankon digen. Om de Amerikaanse economie te sti muleren heeft Carter belastingverla gingen voorgesteld. Deze maken deel uit van een omvangrijke hervorming van het belastingstelsel, die op 1 okto ber van dit jaar in werking moet tre den. Het grootste deel van de belasting verlagingen, zeventien miljard dollar, moet ten goede komen aan de Ameri kaanse loontrekker. Een gezin van vier personen met een jaarinkomen van 15.000 dollar zal gemiddeld ongeveer 258 dollar minder belasting gaan beta len. Dit betekent een verlaging van on geveer negentien procent. De rest van de belastingverlaging zal op de eerste plaats de industrie toeval len. Zo zal de vennootschapsbelasting omlaag gaan en zal de belastingtechni sche tegemoetkoming voor investerin gen worden verruimd. „Deze belastingverlagingen zijn van groot belang voor een gezond econo misch herstel in 1978 en 1979”, zegt Carter in zijn boodschap. Carter wijst erop dat de toestand van de Ameri kaanse economie op korte termijn be hoorlijk gunstig is. Op langere termijn dreigt echter een verslechtering. Zon- De OVP had gisteren maar 35 minuten nodig om vast te stellen dat het debat net zo goed niet gehouden kan worden, om dat de regering-Kreisky in het parlement beschikt over een absolute meerderheid en het hele debat op voorhand al een wassen neus is. Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk dat Oostenrijk nu het de spullen voor de atoomkrachtcentrale al in huis heeft en waarin een bedrag van zeven miljard schilling (een miljard gulden) is gestoken de toekomst zonder met atoom opgewek te energie tegemoet gaat. Doel van deze actie, waaraan op vrij willige basis medewerking wordt ge vraagd van de „sociale partners”, is een vermindering van de inflatie met een half procent per jaar. Hoe dit program ma er precies uit zal zien is niet bekend. Blijkbaar heeft de Amerikaanse rege ring er rekening mee gehouden dat zij in onderhandelingen met de sociale partners zonodig druk kan uitoefenen op het naleven van de richtlijnen voor lonen en prijzen. in de :rpen. lesink n een ezette er ri- mnen intrei- Het militaire gezag in Djakarta heeft de betrokken bladen (Kompas, Sinar Hara- pan, Merdeka en Pelita) op de hoogte ge steld van de maatregel, maar de redenen van het verbod niet gespecificeerd. Waarnemers in Djakarta zijn van oor deel, dat het publikatieverbod verband zou kunnen houden met de ruimte die de betrokken bladen hebben gegeven aan de jongste studentenbetogingen in Indonesië. Een hoge Amerikaanse functionaris zei gisteren in het vliegtuig van Vance, op weg naar de Turkse hoofdstad, dat presi dent Sadat de zaken een poos wil laten betijen alvorens de vredesonderhandelin gen met Israel in Jeruzalem te hervatten. der aanvullende stimulering zou de economische groei in 1979 kunnen ver minderen tot 372 procent en zou het aantal werklozen weer stijgen. „Als gevolg van de voorgestelde be lastingverlaging zal de economische groei in 1978 en ook in 1979 47a a vijf procent bedragen, wat het scheppen van ongeveer een miljoen arbeidsplaat sen betekent.” In zijn economische boodschap heeft Carter zich opnieuw gekant tegen de mogelijkheid van toezicht op de lonen en prijzen in de Verenigde Staten. In plaats daarvan pleit hij voor een geza menlijke actie tegen de inflatie. jrijk- een bom- die prille d ge ingen In politieke kringen leeft de verwach ting dat president Zjaoer de komende “ken de aan de politieke partijen opge- den, maar om erkenning van beginselen”, aldus Sadat. Het Amerikaanse Witte Huis heeft giste ren berichten tegengesproken als zou het zij president Sadat, hetzij premier Begin een bezoek aan Washington brengen. Vandaag houdt de Egyptische president een belangrijke rede in een spoedvergade ring van het Egyptische parlement. Minister Vance zei gisteren op de pers conferentie na zijn gesprek met Sadat wei nig. Hij keek somber voor zich uit en vloog later naar Ankara voor een bijeenkomst m Stol- n om te ierbaar is hij Begin ïrugge- us een htvoor- de fout :an zijn leeld. In het referendum van maart vorig jaar kreeg Zjaoer overweldigende steun voor een negentien punten tellend poli tiek en economisch program. Zijn be langrijkste tegenstanders in een ver kiezing zijn waarschijnlijk de verboden Jatiya Samajtantrik Dal, de Democrati sche Liga en de Awami-liga die eens onder leiding stond van de om het leven gebrachte sjeik Moedjiboer Rachman. Als leden van het internationaal comité >or de vrijlating van Edward Koeznetsov nder wie Nobelprijswinnaars Heinrich öll en Saul Bellow) zegt de groep van NEW YORK (DPA). Sneeuwbuien hebben gisteren in grote delen van de Amerikaanse oostkust het verkeer tot stilstand gebracht. Scholen, banken, kantoren en vliegvel den in vele steden tussen Washington en Nieuw-Engeland moesten .gesloten wor den. In New York heeft dg sneeuw zelfs een noodsituatie geschapen. Automobilisten is aangeraden indien mogelijk thuis te blijven. Op vele autowe gen waren door hevige wind sneeuwhopen gevormd van een meter hoog. In New York was de sneeuwlaag op sommige plaatsen 30 cm dik. In de staten tussen Texas en Nieuw Engeland zijn de afgelopen week door de kou en de sneeuw 47 mensen om het leven gekomen. Toen het nieuws over de geheime leve ring bekend werd recruteerden de tegen standers van het gebruik van kernener gie hun achterban om zich in talrijke demonstraties opnieuw teweer te stellen tegen het naar hun opvatting stiekeme gedrag van de Oostenrijkse regering in deze affaire. Overigens zijn de meningen binnen de regering over het in gebruik nemen van de centrale eveneens ver- inilT Rationalistische guerrillastrijders die de arlijks 14 en or het BRUSSEL (DPA). De Belgische rege ring heeft gisteren besloten haar ambassa deur uit Chili terug te roepen. In Santiago zal alleen nog een zaakwaarnemer achter blijven, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Brussel bekendgemaakt. België reageert met deze stap op de schending van de mensenrechten in Chili. Alvorens het besluit tot terugroeping werd genomen had minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet nog eens bij de Chi leense autoriteiten aangedrongen op vrij lating van de politieke gevangenen, onder wie de onlangs aangehouden christen-de- mocratische politici. drin- af te eft de d. Op .twijn 'iciële (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. De Westduitse regering zal dit jaar geen nieuwe steunacties op gang brengen om de economie te stimuleren. Dit geldt ook voor verdere tegemoetkomingen op het gebied van de belastingen. Dat staat in het economisch jaaroverzicht dat aanstaande woensdag door het kabinet in Bonn wordt gepubliceerd. In dit bericht, waarin de centrale taken voor de economische politiek voor 1978 zijn vastgelegd, gaat de regering van het voortbestaan van het tegenwoordige hoge werkloosheidscijfer uit van meer dan een miljoen. Verder verwacht zij een economi sche groei van 2,4 procent en een infla tiepercentage van 3,8 procent. De regering vertrouwt op een geleidelij ke verbetering van de economische toe stand door de eigen kracht van het be drijfsleven. Bonn wil er bij de deelstaten nog op aandringen dat er meer opleidings plaatsen voor jonge mensen beschikbaar worden gesteld. In het jaaroverzicht gaat het kabinet nader in op het rapport van de economi sche experts. Deze hadden op de aanstaan de tariefsbesluiten gewezen en tot mati ging opgeroepen, wanneer er van enige economische vooruitgang sprake zou moe ten zijn. Dit vooral ook ten opzichte van een opwaardering van de mark door de devaluatie van de dollar, waardoor de Westduitse export als een van de belang rijkste economische gangmakers in ge vaar dreigt te raken. WASHINGTON (DPA). Met een bedrag van 25 miljard dollar, al aangekon- digd in zijn „State of the Union”, wil president Carter de Amerikaanse economie voor een nieuwe inzinking behoeden en de werkloosheid verminderen. Een gezamenlijke actie van overheid, werkgevers en werknemers zal tegelijkertijd de inflatie moeten beteugelen. Carter zegt dit in zijn 23 pagina’s tellende economi sche boodschap aan het Congres. e heeft venter- aange- itainer Stolze- ner zat lan te zijn een internationale campagne n Bijzonder boos over de gang van zaken is de OVP (de conservatieve Oostenrijk se Volkspartij), omdat voor volgende week het parlementaire debat over de atoomkrachtcentrale op de agenda staat, waarin een beslissing moet wor den genomen of Zwentendorf al dan niet in gebruik wordt genomen. is per 1 :or van e orga- ses Co- srnieti- 1 eerst irlijkse de lan- De Oostenrijkse regering had gehoopt dat de 484 radioactieve elementen met een hoogte van 472 m en een doorsnee van veertien bij veertien cm ook in het ge heim Oostenrijk binnengebracht zouden kunnen worden. De Katastrofe Hilfe Os- terreichischer Frauen - vergelijkbaar met de Nederlandse Rode Vrouwen Be weging - kwam er achter en onthulde dat deze week de eerste elementen via een luchtbrug van West-Duitsland naar (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. De Sovjet-Unie ver scheept zwaar oorlogsmaterieel, waaron der artillerie, per schip vanuit de Zwarte Zee naar Ethiopië. Dit wapentransport is veel omvangrijker dan via de Russische luchtbrug naar Ethiopië. Dit werd giste ren vernomen in westerse diplomatieke kringen in Brussel. De Russische wapenhulp via de lucht - met 200 transportvliegtuigen - komt’ over een met de steun die de Sovjet-Unie twee jaar geleden ook via een luchtbrug aan Angola verleende, zo werd gezegd. Wel wordt meer zwaar materieel naar Ethiopië vervoerd, maar vooral via de Rode-Zeeha- ven Assa. In het Westen wordt aangenomen dat de circa 1000 Russen en 2000 Cubanen de Ethiopiërs als militaire adviseurs bij staan in hun conflict met Somalië, dat de Ethio pische Ogaden-woestijn opeist. Hun rol is indirect, zo werd gezegd. De belangrijkste westelijke landen bera den zich vandaag in Washington over, naar gezegd werd, een „beleefd, maar af wijzend” antwoord aan de Somalische re gering, die om militaire hulp heeft ge vraagd. ?n ver- fgeslo- amnestie voor rieden in de Zjaoer (42), de chef-staf van het leger die het land heeft geleid sinds een reeks van staatsgrepen en tegencoups in 1975, hield ook informele bijeenkomsten met alle pressiegroepen binnen de politieke arena over de vraag, zoals een bron in Dacca het noemde, „hoe zij zich bij het democratisch proces kunnen aan sluiten”. Volgens waarnemers in Dacca zette Zjaoer zelf de eerste stap met het vormen van zijn eigen partij, toen hij plannen aankondigde tot het oprichten van een „politiek front” van nationalistische krachten om „het huidige politieke va cuum" in Bangladesj op te vullen. Mas joer Rachman, de leider van de Peking- gezinde nationale Awami-partij, van wie bekend is dat hij dicht bij de president staat, zei dat minstens twaalf partijen zich graag bij het voorgestelde front zou- 'Vlij- gaat- srdag mtiek araak 3ieter boren ir kon ■eedt of andermans soevereiniteit niet chendt, kan alles hervat worden. Het mi- imum dat wij aanvaarden is een beginsel- houdt erMaring waarbij Israel akkoord gaat ri een ontruiming en zelfbeschikking.” te doel Vance zei op de persconferentie, dat de nieuw Palestijnse kwestie „de moeilijkste kwes- an het Re” is en Sadat zei het met deze uitspraak Dakket lens te zijn. De Amerikaanse minister was gisteren lit Israel vertrokken voor een samen- tomst met de Egyptische president, die Woensdag zijn delegatie van de vredeson- lerhandelingen in Jeruzalem wegriep. Diplomaten in Cairo zeiden gisteren dat 11 de II et voor de Verenigde Staten als bemidde- het li- ige ka- iduitse >gevist was de aar Egypte met premier Begin en de Anna iraelische minister van Buitenlandse lag in st van' ei nieuwe Israëlische denkbeelden mee- ebracht te hebben. Die zullen wij bestu- (Van onze redacteur in Oostenrijk, Anton Koene) „Wijziging houding Israel op

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3