Omtovering van Plein 1945 in oase van rust en groen rond de losplank Gymnasium Felisenum na stevige onderhoudsbeurt uit de nood T Zestig abonnees tegen Kortsnoi en Najdorf start „IJmondrit bij Petruszaal r l l l l l l ijk RECONSTRUCTIE DUURT MAANDEN Bomen "1 it Twaalfde schaaksimultaan Comité organiseert zangfestival in 1980 I NIEUWE PRAKTICUMLOKALEN EN EINDELIJK EEN OVERBLIJFRUIMTE I I - a van Damiate Pers 11 4 VELSEN-IJMUIDEN 2 I J A N 11 A R I 19 7 8 iZATERDAG Sr Lc.’ reen et. wit "^''1 I In de tuin van de school wordt aan de nieuwe overblijf ruimte gewerkt. Deze zal naar verwachting half maart worden opgeleverd. 1 week vrijdag wel geen last van hebben. 50 de helder verlichte Burgerzaal van het Het succes van het zangfestival in 1976 dat als onderdeel van de viering van het honderdjarig bestaan van het Noordzee- kanaal plaats had in de Speeldoos te Zaan stad, heeft ertoe geleid dat de organisato ren van het festijn in principe hebben besloten dit periodiek te herhalen. Het festival zal elke vijf jaar worden gehou den, in het jaar dat ook de bevrijding van de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht. De plaats van het festival zal steeds op nieuw worden vastgesteld. V ELSEN. In de regio van het Noord- zeekanaal is een werkgroep gevormd, die zich gaat bezighouden met de voorberei ding van een zangfestival, dat men in 1980 wii houden. Namens Velsen zullen de heren J. Bakker en F. J. Raat deel uitmaken van het comité. jur ur medio april duren. Het nieuwe ontwerp voor het plein is gemaakt door het bedrijf Openbare Werken en Groenvoorziening, na overleg met een commissie van belang hebbenden, waaronder bewoners van het plein en vertegenwoordigers van de daar gevestigde bedrijven. werden, met hun vangst naar de IJmuider hallen. De extra vervoermiddelen die voor de afvoer moesten zorgdragen moesten zeker elders worden besteld en de daar door extra gemaakte kosten moesten toen wel uit de lengte en breedte komen waar door er een mindere prijs voor de diverse soorten betaald kon worden. In 1948 was de herbouw van IJmuiden in volle gang. Op deze foto worden de contouren van het Plein 1945 zichtbaar. (Bron: gemeente-archief Velsen) (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het Gymnasium Felise num in Velsen-Zuid ondergaat momen teel een revisiebeurt. Geruime tijd heb ben docenten en leerlingen op deze school in de grootste ruimteproblemen gezeten en met verouderde prakticumlokalen ge werkt. Voor in 1975 de eerste voorziening (een vernieuwd biologielokaal) tot stand kwam, was de situatie zo dat met vijftien klassen gewerkt moest worden in twaalf lesruimten. De leraarskamer, de kamer van de conrector, de hal, het oude biolo- giekabinetje werden voor de lessen ver bouwd. Daarnaast werd nog gebruik ge maakt van de Visseringdependance aan de Tolsduinerlaan. Het was, kortom, een chaotische toestand die uiteraard niet be paald bevorderlijk was voor de voortgang van het onderwijs binnen de school. Aan die situatie komt dan nu een einde. De ongeveer driehonderd leerlingen van het gymnasium zijn gehuisvest in een ge bouw dat deels van voor de oorlog is. De rechtervleugel was oorspronkelijk een la gere school. In een later stadium zijn het middengedeelte en de linkervleugel (met gymlokaal) er bij gebouwd. De daar geves- at gaat in volgorde van aanmelding. De wedstrijdleiding is in handen van de IJ- muidense schaakvereniging Kijk Uit. De- VELSEN. De automobielvereniging De Rijnmonders houdt donderdag een kaartleestrit over 50 en 55 kilometer. De start is vanaf acht uur ’s avonds bij de Petruszaal aan de Mercuriusstraat in IJ muiden. Inschrijving is mogelijk in drie klassen. Als prijs is een aantal fraaie bekers beschikbaar. De verenging De Rijnmon ders constateerde bij eerder gelegenheden een groeiende belangstelling voor kaart- leesrittten bij georganiseerde ralleyrijders en automobilisten die niet bij een vereni ging zijn aangefloten. Voor het evenement van donderdag wordt veel deelname van eigen leden en van zusterverenigingen ver wacht. De uitgezette route wordt geschikt geacht voor doorgewinterde kaartlezers maar ook voor automobilisten die met routebeschrijvingen ervaring hebben. De kaartleesrit is voor de IJmuidense club een jaarlijkse traditie die als „IJmondrit”' wordt aangekondigd. Toch is de leiding van het gymnasium bijzonder blij met de voorzieningen die nu zijn getroffen en die de schoolbevol king wat ruimte geeft om adem te halen. De heer Van Benten verwacht dat om streeks eind maart of begin april een receptie in de nieuwe o verblijf ruimte de gelegenheid zal bieden die blijdschap te tonen aan gemeentebestuur en alle andere bij de bouw betrokken lieden. Maar eerst moet alles klaar zijn. Iden u in van •ten. a de van ven- ZIJ DE PLATVISAANVOER werd aan de woensdagmarkt nog eens lekker opgepept door de komst van een viertal schepen van de Zuidhollandse eilanden. Hierdoor wa ren er aan deze markt een goede 600 bak ken schol waar men niet op gerekend had, en deze hebben hun weg bij de verschillen de bedrijven wel gevonden. Het werd pas vrijdag voordat er weer gesproken kon worden van een beetje platvisaanvoer wel ke wat gewicht in de schaal legde. Aan de vrijdagmarkt waren de vier hektrawlers van de rederij Parlevliet present en deze schepen zorgden voor een aanvoer van rond de 2000 bakken in hoofdzaak kleine gul en ook wat wijting. Hierdoor liep de prijs van de kleinste gulsoorten wat terug en naderde zelfs al erg dicht de minimum prijs. Gelukkig is het zo ver niet gekomen, alleen de wijting is een enkele maal voor juist de minimumprijs van de hand ge daan. Diverse kabeljauwsoorten zijn er ook deze week weer aangevoerd door en kele Deense vaartuigen. Door de geringe vangst van schelvis is de prijs hiervan, in vergelijking met de overi ge vis, wel wat aan de hoge kant gebleven. Maar vooral voor dé grootste soorten was de export hiervoor verantwoordelijk. Voor een kist goede grote schelvis werd lachen de tot 175,00 betaald. Voor schelvis twee, voor de Amsterdamse winkeliers een veel gevraagd visje, moest rond de 150,- per bak betaald worden. Terwijl de piepers altijd nog goed waren voor 80,- per bak. Deze prijzen deden de besomming voor menigeen nog tot een redelijke afsluiting komen. VAN AL DE NOORDS.CHEPEN kwa men erg veel meldingen van heel slechte weersomstandigheden, die het vissen erg bemoeilijkte. Dit werd ook vernomen van de schepen die tussen St. Kilda en de Faroër experimenteel aan het vissen zijn. Van enige vangst van deze schepen is maar heel weinig bekend. De schepen die rond Ierland aan het vissen zijn hebben gemeld dat er alleen nog makreel te van gen is binnen de door de Ieren vastgestelde limieten. Men houdt zich dan ook, voorzo ver het weer het toelaat, onledig met het vangen van wat pilchards en kevers, al dan niet vergezeld van een kleine makreel. Zoals de berichten nu luiden zal maar heel weinig resultaat te behalen zijn met deze visserij rond Ierland. Enkele schepen zijn dan ook, wil men blijven varen, verplicht om hun vangstgebied op de Noordzee te gaan zoeken. ciën ade- ;me- ïllen i-oor veg- yoor 216,- voor I IJ- ebij- •sus- wen wor- issie eens ook mis- blijfruimte. In de tuin van het gymnasium is een houten L-vormig gebouwtje neerge zet, waar leerlingen kunnen eten, hun clubs kunnen houden, waar ze kunnen vertoeven tijdens tussenuren. Tot nu toe wordt de hal van de school hiervoor ge bruikt. Deze is echter niet alleen te klein, maar ook nog zeer ongezellig. Staks zal deze overblijfruimte, die vermoedelijk half maart wordt opgeleverd, niet alleen die problemen oplossen; de ruimte kan tevens worden gebruikt voor kleinere bij eenkomsten als ouderavonden en klasse- avonden. Het gebouwtje wordt door een sluis met de rechtervleugel verbonden. Te vens kan, wanneer de nood aan de man komt, in deze kantine met een schuifwand een ruimte worden afgescheiden die als leslokaal kan dienen. Maar dit zal voorlo pig niet nodig zijn. Met de capaciteit van nu en dat is dan inclusief een losstaand noodlokaal is het aantal lesruimten net zo groot als het aantal klassen. Al zijn hiervoor de zestig derdeklassers over twee in plaats van drie groepen verdeeld, wat ook niet ideaal is. ge- •n in ant. het is in ruis- be- ren- atie. pak- •wijl nooi (Van een medewerker) HET BEGON MAANDAG al meteen goed met de aanvoer te lopen, want naast de gebruikelijke hoeveelheid vis die nor maal door de weekvissers werd aange bracht verschenen er nog eens een tweetal noordboten, die de markt weer eens van een leuke partij koolvis voorzagen. Het werd nog mooier toen al vrij vroeg bekend werd dat van de noordelijke Noordzee aan de dinsdagmarkt nog eens een tweetal schepen present zouden zijn. Hiermede kreeg de handel aan de maandagmarkt bijna 800 kisten en aan de dinsdagmarkt nog eens bijna 1000 kisten koolvis aange boden. Nu, deze koolvis is, weliswaar met behulp van de exporteurs, op een geweldig goede manier verdwenen. Aan de dinsdag markt was de animo bijna nog groter dan aan de maandagmarkt. Dit moet ook ver meld worden van de wijting van deze noordschepen. Aan de maandagmarkt was de lading van het eerst verkochte schip van een aanzienlijk mindere kwali teit dan van het tweede. Dit was voor de aanvoerder wel goed, maar voor de handel was dit nu niet bepaald een zaak waar veel pret aan te beleven viel. Want de mindere kwaliteit wijting werd in eerste aanleg voor bijna dezelfde prijs van de hand gedaan. De verwachting bij velen was dan ook dat de wijting van het tweede schip op zijn minst wel vijf tot zes gulden per bak hoger in prijs zou komen te liggen. Dit was aan de dinsdagmarkt wel het geval. Daar bratht de laatst aangeboden wijting wel zeker vijf guldens per bak meer op, maar hierbij moet opgemerkt worden dat de export belangstelling ging tonen. De aan voer van kleine gul blijft tot nu toe gewoon doorgaan, alleen moet vastgesteld worden dat de in spanvissende schepen niet meer die grote resultaten behalen, zoals vlak voor de jaarwisseling. Een gelukkige bij komstigheid is dat er nu ook enkele grote re eenheden aan die gulvisserij zijn gaan deelnemen. Zodoende kwam aan de dins dagmarkt de VL 115 met een vangst van de kust welke toch altijd een goede 600 kisten dul en kabeljauw vertegenwoordigde. Op merkelijk was ook nu weer dat meerdere schepen hun aan voer in een der noordelijk gelegen aanvoerhavens loste en hun vis dan per auto naar IJmuiden vervoerden. Dit was ook aan de dinsdagmarkt goed merkbaar. De dinsdagmarkt was vrij vast t£gen veler verwachting in omdat de maandagmarkt vooral op het laatst aardig Baar een verzadigingspunt leek te gaan lopen. Dit werd veroorzaakt door verschil lende vreemde vaartuigen die normaal el ders verkopen, maar nu, door wat voor oorzaak dan ook, zaterdag hier waren bin nengekomen. Deze vaartuigen gingen in de loop van maandag niet met hun vangst Baar zee, maar kwamen, zeker ingelicht door prijzen die elders voor de vis besteed De 67-jarige Najdorf is de nestor van het gezelschap in de grootmeestergroep van het tournooi. Hoewel hij niet als overwinnaar uit de strijd zal komen wordt hij beschouwd als een taaie vecht jas die niets cadeau geeft. In zijn jonge jaren was hij een gevreesd simultaan- schaker die voor 250 borden niet Uit de weg ging. Het plein biedt nu nog een saai en eento nig beeld. Daar komt verandering in als de kale vlakte is opge fleurd met bomen, planten en bankjes. offer was gevallen aan zwarte magie. In de helder verlichte Burgerzaal van het Velsense Stadhuis zal hij daar volgende keer van en naar de Lange Nieuwstraat zal hier niet meer mogelijk zijn. De bevoorra ding van de aanwezige winkels door vrachtauto’s zal mogelijk .blijven op be paalde nog nader vast te stellen tijden. Overigens zal het gemotoriseerd verkeer vanaf de ingang van het stadhuis nog slechts in noordelijke richting dus naar de Raadhuisstraat kunnen rijden. Aan de kant van het raadhuis wórden op dit weggedeelte parkeerhavens aangelegd Een belangrijk element in het ontwerp is een groepering van verhoogde beplan- tingsvakken, die tezamen een bindend ele ment vormen en bijdragen tot de beoogde beslotenheid. De sierlijke plantenvakken worden opgebouwd uit muurtjes, gemet seld van natuursteenkeitjes. Diezelfde steentjes worden ook gebruikt voor het verharden van de doorgangen tussen de vakken, die leiden naar de open midden ruimte. Deze ruimte wordt gehandhaafd ten behoeve van manifestaties waarbij veel mensen aanwezig zijn, zoals de jaar lijkse intocht van Sinterklaas. De sierbe strating van het plein nieuwe stijl behoudt grotendeels dezelfde opzet als van de hui dige bestrating. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van twee soorten klinkers. IET sis. win- ïoni- ïets; van isde- ilhof van ïem- cket; Dit wordt het nieuwe prakticumlokaal scheikunde. Aan de zes energiezuilen kunnen vierentwintig leerlingen werken. Het lokaal is direct verbonden met het scheikunde,ka- binet. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zoals we gisteren reeds publiceerden zal de traditionele simul- taanschaakwedstrijd die Damiate Pers jaarlijks voor zijn abonnees tijdens het Hoogovenschaaktournooi organiseert, gehalte krijgen door de twee wereldbe roemde schaakgrootmeesters Viktor Kortsnoi en Miguel Najdorf. Eerstge noemde wordt beschouwd als de groot ste kanshebber voor de overwinning van het 40e Hoogovenschaaktournooi. trale punt van IJmuiden, zal de komende „De huisvestingvoorzieningen hadden hier geen gelijke tred gehouden met de toename van het aantal leerlingen en de modernisering binnen het onderwijs”, al dus de rector van het gymnasium drs. W. J. van Benten. „Je mag het natuurlijk niet zeggen, maar je kunt rustig spreken van verwaarlozing. Op een gegeven moment is de voltallige raadscommissie voor onder wijszaken hier komen kijken en die heeft geconstateerd dat een grondige revi siebeurt nodig was”. Viktor Kortsnoi versloeg onlangs Spasski. Een partij die in Joegoslavië werd gestreden en nogal wat stof deed opwaaien omdat Kortsnoi in verliezen de positie van mening was dat hij het tigde prakticumlokalen natuur en schei kunde waren inmiddels volstrekt verou derd, zo stelt de heer Van Benten. Daarom houdt de grondige onderhoudsbeurt nu in dat de prakticumlokalen geheel worden vernieuwd. Het natuurkundelokaal werd vorig najaar in gebruik genomen, terwijl aan het scheikundelokaal nu nog hard wordt gewerkt. „Beide”, aldus de heer Van Benten, „zijn helemaal gemoderniseerd en aangepast aan de nieuwe eisen van onder wijs en de nieuwe inrichting van de exa meneisen, die prakticumlessen -voor schrijven”. Een belangrijke verbetering voor het schoolgebeuren is de bouw van een over- IJMUIDEN. Het Plein 1945, het een- iraie puin van i«jinuiueii, uu nuuiciiud maanden een ware metamorfose onder gaan. Op maandag 23 januari zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de plannen om het plein een gezelli ger aanzien te geven. Uitgangspunt daar bij is de ruimte voor het Velsense stad huis een meer besloten karakter te geven en een duidelijke begrenzing te maken tussen het voetgangersgebied en het weg verkeer. De werkzaamheden zullen tot Besloten is voorts in de beschutting van de beplanting een aantal banken te plaat sen. Een belangrijk 'onderdeel van de groenvoorziening vormen de bomen. De meeste hiervan zijn iepen die afgelopen jaren al geplant zijn, maar er komen nog bomen bij aan de westzijde van het plein en in de af te sluiten middenberm van de Lange Nieuwstraat. De beplanting in de vakken zorgt samen met de bomen voor, een ruimtelijke begrenzing van het gebied aan de zuidoostzijde. Van de Zeeweg ge zien, krijgt het bevrijdingsmonument een groene achtergrond. Tijdens de vernieuwing van het plein, moeten tijdelijke verkeersmaatregelen worden genomen. Deze houden in dat al direct de toegang tot de westelijke rijweg van het plein wordt afgesloten. De totale kosten van de reconstructie bedragen ongeveer 200.000. De uitvoe ring is echter soberder dan het aanvanke lijke plan dat dateert van februari 1975. Toen was nog sprake van de aanleg van een vijvertje, een ondergronds toilet en de bouw van een kiosk. genen die er in slagen hun partij te win- nen of zelfs tot remise te komen ontvan gen een bhjivende herinnering. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Damiate-simultaanwedstrijd dit jaar niet zou kunnen doorgaan omdat de dames- groep niet vertegenwoordigd was op het k Hoogovenschaaktournooi. Twee groot- J méésters van dit formaat mogen echter I worden beschouwd als een waardig al- ternatief. De enige consequentie is dat het aantal deelnemers beperkt zal zijn. J Werd in voorgaande jaren gestreden aan circa 100 borden, Kortsnoi en Najdorf k zullen elk 30 tegenstanders accepteren. Liefhebbers kunnen zich vanaf maan dag opgeven bij de redactiekantoren van de dagbladen van Damiate Pers. Tussen 9 en 12 en 14 en 17 uur kan dat bij de volgende adressen: IJmuider Cou rant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Beverwijkse Courant, Zeestraat 18, Be verwijk. Haarlems Dagblad, Ottdeweg k 14, Haarlem. Deelname is kosteloos. Inschrijving De wijziging van Plein 1945 betekent dat de westelijke rijweg Hë Weg aan d’é'ïtakt van de stadhuisingang -- ten dele bij het voetgangersgebied wordt getrokken. Ver- Ui' -. 1 LI'1*1 SS il

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5