Olieramp in zomer kost ondernemers 10 miljoen per dag 5 9 illegale lozingen en ongelukken op dreef Kustgemeenten benauwd vuur Help mee lepra bestrijden - Giro 50500 Amsterdam Zilveren Wereldlepradag, zondag 29 januari 1978 p 4 rs) door Pieter Mul men. Maar onvermijdelijk deed N door Rien Polderman Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) Amsterdam Rubriek over stedebouw, ruimtelijke ordening en provinciaal bestuur ■r (een /rij- per- kan geld wo men de ge- ont- ont- 3 W. i bij ngs- ning /oor NOORDWIJK/ZANDVOORT/ HEEMSKERK. Een strakke zee, een schoongeblazen strand en een blauwig vriesluchtje. Ideale omstandigheden voor een winter se trimloop langs de Noordzee kust. Uiteraard was het weer ook wel eens minder gunstig om niet te zeggen barbaars. Maar een maal per week hard lopen tussen Bloemendaal en IJmuiden was winters lang een zalige zaak. Een enkele wandelaar met of zonder buitelende honden kon die weke lijkse ervaring niet bederven. Tot een jaar of drie terug. Lopen was er toen amper meer bij. Springen moest je als een dronken bok. Het leek wel schotsje springen om aan de overkant van de beek te ko- zich het moment van de onverbid delijke nederlaag voor. Dan kon je de donkere plekken in het zand niet meer ontwijken en voelde je je voet wegglijden. Dezelfde merkwaardige sensatie als bij het stappen in een forse hondehoop op het trottoir. Ieder voor zich IJMOND - - - '7"-- =.-é (Van een onzer verslaggevers) Olievlekken op het strand zijn gewoonlijk niet meer dan dubbeltjes en kwartjes it Oliebestrijding op zee lartijn- (ADVERTENTIE) van: W jr„ we nden. gemeentewerken in Noordwijk. Zes jaar geleden nam hij op verzoek van de Vereni ging van Kustgemeenten („die is daarna een zachte dood gestorven”) zitting in de Interprovinciale Commissie „Strandver- vuiling door olie” Daarin zitten vertegen woordigers van de provinciale watersta ten, deskundigen van Rijkswaterstaat, de kustprovincies, de havenmeester van het Noordzeekanaal, de directeur van het Rijksinstituut voor de zuivering van afval water. De heer Haman is de enige gemeen telijke vertegenwoordiger. En juist die gemeenten zijn de opinie toegedaan dat het bestrijden van olieram- pen waarbij het strand wordt verontrei- „Ik ben heus ook echt tegen roken alco hol bij wegverkeer/De Telegraaf/sportver- dwazing/geweld. maar Zodrp iemand een bewering zo inleidt, dan weet je het al In veel gevallen bedoelt hij eigenlijk heel iets anders Dus begreep ik, dat het CDA- Statenlid Van der Mark het ging hebben over de noodzaak van nieuwe autowegen, toen hij afgelopen maandag in de Staten vergadering verklaarde, dat ook het CDA de aanleg van nieuw'e wegen zoveel mpge- lijk wil vermijden. Hij diende er zelfs drie moties over in. waarvan er twee gemakke- lijk en één, met net niet genoeg stemmen Noordzee) waakt ook tegen verontreini ging wan het zeewater en de bestrijding daarvan. Een tanker verliest olie op zee. De ver vuilende olie drijft naar de kust en zal de stranden vervuilen zonder dat daar doel matig tegen kan worden opgetreden. Zo komt, via een omweg van rondwegen, een autosnelweg Hilversum-Heemstede tot Zo’n olieramp heeft voor het milieu zijn ernstigste gevolgen op zee waar vo gels die in zo’n water-olie mengsel te recht komen het leven vrijwel zeker ver liezen. De gevolgen van olieverontreini- hoopt maar dat je vergeefs werk doet. Maar het gaat allemaal wat moeizaam. Zoals bekend rekenen Rijk en provincie de oliebestrijding op het strand niet tot Evenmin als in Noordwijk (uitgezon derd 1975) is er de afgelopen jaren in Heemskerk sprake geweest van ernstige verontreiniging door olie. De heer Hoek van de gemeentelijke reiniging: „De laat ste jaren hebben we maar een gering aantal klachten. Het overboord zetten van olie is gelukkig afgenomen. De kleine plekken kunnen wij zelf wel te lijf. Grote hoeveelheden kun je inderdaad niet ver branden maar je ziet ook nog met het probleem dat in geval van een ramp de duinafgangen te klein zijn om behoorlijk vervoer mogelijk te maken. hun taak. Voor afzonderlijke gemeenten is die last echter te groot. rmee enlid ilden meld rheid :ings- on die in 1967 vastliep op de Engelse zuidkust. Ongeveer 120.000 kubieke me ter stroomde toen de zee in en gedeelte lijk op de kust aan. Meest recente ramp is die van de Urquiola bij het Spaanse La Coruna waarbij 90.000 kubieke meter in het water terecht kwam. Verleden jaar steeg de wereldproduk- tie van ruwe olie met ruim drie procent tot ruim drie miljard ton. In 1970 was dat nog 2300 miljoen ton waarvan 1300 miljoen over zee werd vervoerd. Over de Noordzee werd in 1976 ruim 200 miljoen ton met tankers vervoerd. Op het Neder landse deel van de zee heeft zich de laatste jaren gemiddeld één keer per jaar een zodanig scheepsongeluk voor gedaan dat er meer dan 100 kubieke meter vrijkwam met een maximum van 5000. Daarin zijn n-et begrepen de regel matig voorkomende illegale tankersli- blozingen. Over dat laatste punt vergadert op 12 februari in Londen de IMCO, een gespe cialiseerde organisatie van de Verenigde Naties die ondermeer regels opstelt voor het zeeverkeer van supertankers. Als die IMCO besluit het overboord pompen van verontreinigd ballastwater („spoelen”) te verbieden en voorschrijft dat tankers vanaf een bepaalde grootte aparte bal lasttanks moeten hebben, kan dat ver strekkende gevolgen hebben. Niet alleen voor de werkgelegenheid in de tanker- bouw maai’ ook voor het terugbrengen van de verontreiniging. Van de olie die in zee komt (0,1 procent van de vervoerde hoeveelheid) is de helft afkomstig van het schoonwassen van de tanks. De stranden aan de Nederlandse kust (322 km) zijn eigendom van het Rijk maar de gemeenten zijn verplicht tot onderhoud. De commissie is van mening dat deze de tweede en derdegraadsver ontreinigingen niet aankunnen. Zij be veelt een extern onderzoek aan over de vraag wie dat dan wèl moet doen. De Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland heeft inmiddels een noodplan opgesteld. t met ■igen- ange- i, dat Geld i het i het lich- l van er de n nog slim doen. leems- IJmui- d„ IJ- .erdam. iden. J G C binden, djes en ■n: J. P 4. Put- 1 Nu zitten wij hier langs de Noordzee nog vrij gunstig. Door weer en wind plus de beweging van eb en vloed spoelen olievlek ken vaak vanzelf weer van het strand. Toen met die Torrey Canyon was het veel erger want daar bleef die olie in die Engel se baaien hangen. Ik kan me herinneren dat we zo’n zes jaar terug vrij ernstige vervuiling hadden. Toen dachten we: en nu gaan we morgen die oliekoek met groot materieel te lijf. De volgende dag komen we op het strand, de wind was gaan draai en en alles was plotseling verdwenen. voor alle kosten van de bestrijding op draait”. Het rijk noch de provincies vinden het op hun weg liggen om een bestrijdirigs- organisatie in het leven te roepen. Daar om, aldus het rapport, komen alleen nog particuliere bedrijven in aanmerking om olierampen op het strand te bestrijden. Incidenteel is het gebeurd door aanne- mingsmaatschappijen. De heer Haman: „Vijf, zes jaar terug kon je regelmatig van die grote vlaaien op het strand aantreffen. Daar moet je echt om heen lopen. De afgelopen jaren zijn het hoogstens kleine plekjes. Dubbeltjes en kwartjes, zoals onze mensen dat noemen”, meldt de Noordwijkse ambtenaar opge wekt. „Eind 1975 hebben we echt een ern stige vervuiling van het strand gehad. Over een lengte van 1 kilometer was een strook zand toen met een olielaag van énkele centimeters bedekt. De oorzaak is toen geloof ik niet achterhaald”. Ook de heer Honderdos van Publieke Werken in Zandvoort kan zich herinneren „dat het een paar jaar geleden wel erg was”’. In oktober van 1975 verloor de Pacific Colo- - catronis op de Noordzee tweeduizend ku bieke meter olie. HAARLEM. Een ernstige vervui ling van de stranden langs de Noordzee door het aanspoelen van olie betekent in het hoogseizoen een geldelijk verlies voor de recreatie van ruim tien miljoen gulden per dag. Ondernemers in de geza menlijke Zuidhollandse gemeenten ver liezen zo’n vierenhalf miljoen. In Noord- Holland is dat cijfer te schatten op vier miljoen. Daarbij wordt uitgegaan van een fraaie zomerse dag waarop de Ne derlandse stranden plusminus 750.000 bezoekers krijgen te verwerken. En voor een strand met een bruin-zwarte oliekoek er bovenop bedanken de bad gasten uiteraard. A. Vis- uwnaar an Son, nuiden. n: G. C jrter, 92 nuiden. i: M. J stand. Grote kans, dat de treinforens, die elke dag bijvoorbeeld van Hilversum naar Zandvoort rijdt, de auto gaat pakken. Dat betekent weer een autootje meer voor de stoplichten langs de Zandvoortselaan Tien auto’s vormen een file en een file is weer een argument voor een derde ontsluitings- weg. „Ter ontlasting” van de Zandvoortse laan men komt met redelijk klinkende argumenten. Al die redelijk klinkende argumenten voor redelijk klinkende oplossingen in de Staten vertolkt door lieden als drs. Van der Mark hebben in Nederland onder hand al een volkomen oqredelijke warboel van autowegen geschapen. De oplossingen van de verkeersproblemen van alle dorpen opgeteld hebben uiteindelijk een gigan tisch verkeersprobleem opgeroepen. Dat heeft ernstige gevolgen gehad voor de ruimtelijke ordening van ons land en de stedebouwkundige structuur van onze nieuwbouwwijken. De auto vrat zoveel ruimte (wegen en parkeerplaatsen) dat de nieuwbouw veel ruimer moest worden op gezet, dan voor een goede volkshuisvesting nodig en wenselijk was Van dat verkeersprobleem worden velen dagelijks het slachtoffer. Vooral de kinde ren vormen een kwetsbare groep. Dat wordt als een soort natuurramp ervaren, waarbij men zich kennelijk neer moet leg gen Het kille gemak van dat fatalisme steekt- schril af bij het fanatisme, dat in sommige kringen wordt beoefend in de strijd tegen de abortus, die wèl als kinder moord wordt ervaren. Heeft u al eens een priester in soutane zien demonstreren bij de RAI, de kantoren van de Stichting Weg en de direktie Wegen van Verkeer en Wa terstaat? Waarschuw me dan even, want dat is nieuws. iddel ands- vens- id te zou- eono- neen- nnen onin- •prijs Dat nnen „Als er wat gebeurt met zo’n olietanker op de Noordzee is het natuurlijk een nati onale ramp. We zijn net de BB. We berei den ons voor op iets waarvan we hopen De commissie stipt in haar recente rap- dat het nooit komt”, aldus Haman. „Je port aan dat er een samenwerkingsver band tussen de kustgemeenten moet ko men „waardoor niet één gemeente die toe vallig door een ramp wordt getroffen ook ging op het strand betreffen in hoofd zaak de recreatie en niet het milieu. Deze meningen en gegevens komen voor in het tussenrapport „Bestrijding strandvervuiling door olie” van de Inter provinciale Commissie „Strandvervui ling door olie”, waaruit deze krant eerder publiceerde. Het rapport onderscheidt drie graden van verontreiniging: een matige waarbij vervuiling optreedt over een strandleng- te van 50 tot 1000 meter en een hoeveel heid water/olie mengsel van 1 tot 50 ku bieke meter. Een tweede graadsveront- reiniging is het wanneer meer dan één kilometer wordt vervuild door meer dan vijftig kubieke meter water/olie. En de ernstigste vervuiling betreft strandleng- ten van tientallen kilometers en een olie of water/ olie mengsel van meer dan duizend kubieke meter. De commissie acht de kans dat een olieverontreiniging de Nederlandse kust bereikt: twaalf keer per jaar voor de kleine verontreiniging, een of twee keer voor de middelste graad en een maal per veertien jaar voor de derde graadsver- vuiling. Het meest beruchte ongeval op zee waarbij meer dan duizend kubieke meter olie vrijkwam is dat van de Torrey Cany- iden. J 3. W. J P. M 1 Boscal- van uit De forens, die dagelijks met het boemeltje van A naar B pendelt, ziet Hóe gemakkelijk zijn autorijdende collega die afstand rijdt En hij schaft zich ook een auto aan Tien centen maken een dubbeltje, tien dubbeltjes een gulden. Zo is het ook met de autowegen Tien rondwegen maken een autoweg, tien autowegen een snelwegnet Het verkeer van Haarlem naar Hilversum bijvoorbeeld moet nu gebruik maken van de hier en daar betrekkelijk smalle provin ciale weg naar Heemstede-Hoofddorp- Aalsmeer-Vinkeveen. (Secundaire Weg 21Wat zegt nu meneer Van der Mark? Hij zegt, die provinciale weg is zo hinderlijk in de kom van Uithoorn Daar heeft hij gelijk in. maar moet er daarom ook meteen maar een rondweg worden gemaakt? Volgens de aangenomen motie van Van der Mark wel. Maar bij Hoofddorp wordt ook gewerkt aan een rondweg en bij Aalsmeer suist het verkeer nu al vier rijen dik door de be bouwde kom De Staten gingen verder akkoord met de investering voor verdub beling van het stukje provinciale weg tus sen Cruquius en de IJweg Tel dat alles op, en je hebt een vierbaans autoweg van Heemstede tot voorbij Uithoorn en wel licht nog verder Het enige verschil met rijksweg 80, die aanvankelijk was gepland, vormen dan de stoplichten, waarvoor men af en toe moet inhouden. Te verwachten is, dat de auto- lobby daar dan vervolgens wel tegen zal gaan protesteren. Had de Stichting Weg („Blij dat ik rij”) immers niet onlangs een Delftse professor gehuurd, om te zeggen dat stoplichten zijn te beschouwen als lek ken in de benzinetank? .2 JE.. Nu is dat laatste met enige handigheid makkelijk te verwijderen. Voetzool op het stoeprandje en schrapen maar. Had je echter de pech met je sportschoenen in de donkere derrie op het strand te belanden dan had je stevig de smoor in. Vaste recept: morrend naar huis fietsen en daar tijdenlang met een mesje de zwarte rom mel van het schoenprofiel schrapen. En van de fietstrappers. Verdomd hardnek kig en kleverig spul, die olieresten. Want daar ging het om. Een of andere tankerka- 1 pitein had de huishouding weer eens grondig gedaan en het spoelwater over boord gezet. Na drie soortgelijke ervarin gen heb ik me van het strand laten ver drijven. Een veldloopparcours in de Ken- nemerduinen is een prima alternatief. „In 1977 hebben we vrijwel geen oliever- vuiling meer op ons strand gehad. Het goede toezicht op zee en de bestrijding aldaar plus de strenge straffen op lozingen hebben duidelijk effect gehad. De veront- i L. E reiniging is aanmerkelijk afgenomen”. J. B Opgeluchte taal van de heer J. H. B. Ha- aussen, i man, waarnemend directeur van de dienst Bruul, tegen werden aangenomen Het ging daar bij om een ron<j,weg om Uithoorn (in de weg Heemstede-Hilversum) en om twee stukken van wat moet heten de West-Frisi- aweg (in West-Friesland) Allemaal betrekkelijk ver van ons bed, dat wel. Maar de natuuraantasting is er niet minder om, de schilderachtige naam van de West-Frisiaweg ten spijt De motie, waartegen de meeste weerstand bleek te bestaan, was dié, waarin werd aangedron gen op een nieuwe autoweg van Alkmaar naar Rijksweg 7 bij Hoorn. Was u daar wel eens geweest, in het prachtige gebied, waar Schermer, (eigenlijk moet je Schee meer zeggen) en West-Friesland samenko men? Door dit fraaie stukje Holland, met zijn ringvaarten, molens en rietkragen zou nu deze West-Frisiaweg heen moeten CDA en VVD vonden het nodig om er in Den Haag op aan te dringen, dat deze weg d*e als A.23 al is aangegeven in het structuurschema Verkeer en Vervoer van Westerterp spoedig wordt aangelegd De CPN deed mee, zoals wel vaker, wan neer er een stuk natuur moet worden opge offerd. want kom de arbeider niet aan zijn autootje. Zo kon de autolobby zich weer eens in de handen knijpen Het vervelende in de discussie over we genplannen is, dat de voorstanders op het eerste gezicht de redelijkheid en het gelijk in pacht lijken te hebben Door een be bouwde kom loopt een drukke verkeers weg, en die levert hinder en gevaar op Voor de hand ligt dan weg met die weg, leg hem om het dorp heen. Het ongunstige neveneffect daarvan is echter en in autokringen noemt men dat natuurlijk gunstig dat de weg sneller kan worden afgelegd. Daar gaat een wervende werking Daarom heb ik in commissie-vergade- ringen wel eens gezegd. Schuif die kleine vervuilingen maar terug in zee. Maar dan kreeg je mensen van de Waddenzee-vere- niging op je dak. Dat idee van mij, daar school ook iets in van: ieder voor zich en god voor ons allen. Maar stel dat je die olie op een zomerse topdag op je strand krijgt, juist op het deel dat intensief wordt ge bruikt (in Noordwijk vijf van de in totaal veertien kilometer), dan moet je onmiddel lijk iets doen. Het af voeren vanaf het strand is bovendien moeilijk, je hebt er speciale voertuigen en ander materieel voor nodig. En dan: waar moet je met die hap naar toe? Een grote hoeveelheid kun je niet verbranden en begraven mag niet. Dat laatste is omdat het spul theoretisch met vergaat. Maar in Noordwijk hebben we wel eens een proef genomen en een hoeveelheid onder het zand gestopt. Na een half jaar was er alleen een bruine verkleuring overgebleven. Nogmaals, vol gens mij door weer en wind en door de beweging van eb en vloed die zuurstof aan de olie toevoegt. De Stichting Verwijde ring Afvalstoffen gaat nu proeven op dit gebied ondernemen”. nigd, om verschillende redenen hun taak niet kan zijn. Zij hebben de last van het normale onderhoud op hun schouders ge kregen terwijl het Rijk eigenaar van de stranden is. Rijkswaterstaat (directie Als de vervuiling ernstig is schakelen wij aannemers in. Maar dat is voor het laatst zes of acht jaar geleden geweest, dat weet ik niet meer zo precies. Echte rampen kunnen de kustgemeenten natuurlijk niet aan. De oplossing moet volgens mij van Rijkswaterstaat komen”. Zandvoorts ambtenaar Honderdos: „Nee, speciaal materieel hebben wij ook niet voor het bestrijden van zo’n vervui ling. We hebben alleen de afgesproken meldingsplicht aan instanties als Rijkswa terstaat en de provinciale waterstaat”. De hele materie komt vermoedelijk bin nenkort aan de orde in een gesprek dat bestuurders van de vijf kustprovincies hebben aangevraagd met de ministers van Binnenlandse Zaken, Verkeer en Water staat en die van Volksgezondheid en Mi- lieu-hygiëne. j zijn I r we- e een nder. uiken 'onen 1 voor g van laars, lielse s, dat •ning- ist en mmi- vere- e wo- 1 Van >ewij- lledig 5 - - It

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7