De Kromme niet in Alkmaar iO Ook Den Haag pakte winst Vermeulen en Brandts in selectie Technisch trio Feyenoord in actie tegen vandalisme erg duur voor Volendam krijgen 500 gulden premie s k Vitesse zorgde weer voor een spektakel Buitenlanders Van der Kroft begeleider Ga sportief Zn. s Likt 7 ■■r 13 19 7 8 JANUARI 2 3 MAANDAG m JIT lend PING ien n )374. uren ;n - irljf EN SPOR1EF Geschiedenis van Telstar eentonig deze Joop Korevaar claimt een vrije trap. Gerard Staats maakt een verontschuldigend gebaar HAARLEM VERGAT EINDFASE arlem 1 - I nge rijn lent s toe. n wel iorter- (Van onze sportredactie) ZEIST. Ernie Brandts van PSV en Pierre Vermeulen van Roda JC zijn toegevoegd aan de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdagavond in Alkmaar een oefenwedstrijd speelt tegen een team van buitenlandse spe lers in Nederlandse dienst. Brandts en Vermeulen nemen de plaatsen in van Rob Rensenbrink en John Dusbaba, die voor het duel niet beschikbaar zijn. ROTTERDAM (ANP). Feyenoord gaat het vandalisme in de voetbalstadi ons aanpakken. De club koopt voor uitwedstrijden geen kaarten meer in, zodat de „supporters” alles op eigen gelegenheid moeten doen. De suppor tersvereniging van Feyenoord heeft be sloten nieuwe leden duchtig te ballote ren. De maatregelen tegen het vandalis me waren gisteren in De Kuip ook al merkbaar. Toeschouwers, die voor de wedstrijd gevaarlijke spullen bij zich hadden moesten die inleveren en kre gen ze pas na de wedstrijd tegen inleve ring van het re?u weer terug. lukken. Vooral in thuiswedstrijden tegen middenmoters moeten de punten bijeen worden vergaard, hoewel dit niet wil zeg gen dat de punten cadeau moeten worden gegeven wanneer hier helemaal geen aan leiding toe is. Zoals zaterdagavond bij NAC bijvoorbeeld. De meeste clubs in de eredivisie gaan met angst naar Breda toe. Dat is onnodig gezien het huidige spel van het Bredase team. Het bestaat hoofdzakelijk uit aan vallen, maar daarbij worden het midden veld en de verdediging op sommige mo menten verwaarloosd. Het verschil met het vorige seizoen is dan ook dat NAC weinig wedstrijden op eigen terrein meer wint, terwijl juist vorig seizoen een hoge positie op de ranglijst kon worden bereikt door de vele punten die in Breda bleven. Dat NAC wat onzorgvuldig is in de ach terhoede, het betrouwbare sluitstuk van Jan de Jong dan even buiten beschouwing gelaten, heeft Haarlem ook ondervonden. Daarom hielden de aanvallen van Haar lem ook meer gevaar in dan die van NAC. De twee lange verdedigers Pieter Huyg en Cees de Vries hadden het doelgebied voor Rob Boersma ook volledig onder controle. Niet zo vreemd, omdat NAC zich nog al veelvuldig bediende van hoge voorzetten, bedoeld voor Vreijsen, Brouwers, Good- lass of de mee opgekomen Bertus Quaars. Deze spelers zijn tamelijk klein van stuk. Piet van den Berg, die hoofdzakelijk op het middenveld was te vinden, speelde geïnspireerder dan de voorgaande weken. Barry Hughes ontkende na afloop niet dat dit verlies wel eens gevaar zou kun nen opleveren. „We zijn er duidelijk van uitgegaan dat de wedstrijden tegen Vites se en NAC bedoeld waren om wat hogerop de ranglijst te komen. We hebben echter drie punten laten liggen en daarom moe ten we uitkijken dat dit niet aan het zelfvertrouwen gaat knagen. Maar ik zie de toekomst niet zo somber in.” Trainer Hans Dorjee van NAC zocht ondanks de overwinning naar excuses voor het slech te spel van zijn team: „Omdat Vreijsen en Brouwers geblesseerd uitvielen moest ik een paar omzettingen doen, die het sy steem van ons niet ten goede kwamen.” HANS BOTMAN (Van onze sportredactie) VELSEN. De geschiedenis van Tel star wordt eentonig. Al weken lang zijn er geen nieuwe ontwikkelingen te melden, die het vervolgverhaal een interessante wending kunnen geven. Bovendien wordt het met de week zekerder dat de serie van 34 afleveringen geen „happy end” zal krijgen. In deel eenentwintig, gistermiddag op Sportpark Schoonenberg, miste regisseur Mircea Petescu de hoofdrolspeler van vo rige week Peter Hendriks, die een enkel blessure had. Na acht mislukte uitvoerin gen op rij had Telstar tegen FC Den Haag de allerlaatste kans er nog iets van te maken. Het lukte niet. FC Den Haag be zorgde Telstar de negende nederlaag in successie via een doelpunt van Henk van Leeuwen. Met iets meer geluk was Telstar er giste ren in geslaagd om eindelijk weer eens een Telstar mist echter op dit ogenblik elk greintje mazzel. Natuurlijk: Telstar komt op een aantal punten ook het nodige te kort. Met name geldt dat in de persoonlijke duels. Tegen FC Den Haag moesten vrij wel alle Velser spelers het afleggen tegen hun Haagse opponenten. Petescu: „Dat was tevoren eigenlijk al een gegeven. Daarom moesten wij positioneel voetbal len.” Dat positionele spelen was dan voor al opgebouwd rond de persoon van Louis van Gaal (Petescu: „Ik hoop dat wij hem kunnen houden, want rond Van Gaal kan ik een behoorlijk elftal opbouwen”). De lange, door FC Antwerp tot het einde van dit seizoen aan Telstar uitgeleende Van Gaal, is zonder twijfel een nuttige kracht voor de équipe van Petescu. Dat bewees hij ook tegen Den Haag. Snelheid kan hij, een gave technicus, dat wel, echter niet in de ploeg brengen. Telstar begon overigens heel goed. Al in de vierde minuut zat er een openingsdoel punt in, maar de staander stond in de weg bij het bikkelharde, van zeker dertig meter af gevuurde schot van Jos Jonker. Telstar mocht de aanval zoeken. FC Den Haag heeft de laatste weken namelijk erg veel succes met behoudend voetbal. Zo zelfs, dat coach Anton Malatinsky ook in de thuiswedstrijd met slechts twee spitsen opereert. Tegen Telstar was het er eigen lijk maar één (Van Leeuwen). Schoenma ker en Goemans (invaller voor de gebles seerde Hoekema) hielden zich meestal op het middenveld op. Het directe gevolg daarvan was, dat Aad Kila was toege voegd aan de verdediging. Het betekende onmiddellijk de genade- stoot voor Telstar, dat in het laatste half uur ver terugzakte. Het inzetten van Ge rard Staats voor de zwaar tegenvallende Torben Mikkeisen had niet de gewenste uitwerking. Den Haag trok het initiatief naar zich toe en kreeg volop kansen. Kan sen, die normaal gesproken doelpun ten op hadden moeten leveren. Maar al leen Henk van Leeuwen schijnt het hoofd koel te kunnen houden bij goede scorings- mogelijkheden. In de zestiende minuut had de counter- tactiek van FC Den Haag succes. Schoen maker stuurde Henk van Leeuwen weg op de rand van buitenspel. Voor grensrechter Wagenaar een moeilijk te beoordelen situatie, omdat de man gisteren slecht ter been was. Hij liep namelijk in de eerste minuut al een zweepslag op en strompelde de gehele wedstrijd langs de lijn. Fred Bischot probeerde Van Leeuwen nog aan het shirt te pakken, maar slaagde daarin niet. De Haagse spits scoorde vervolgens knap, zoals hij dat ook in de laatste drie wedstrijden had gedaan. Simon van Vliet, bijvoorbeeld, deed dat niet, toen Van Leeuwen de goed spelende Telstar-doelman Jan Nederburgh pas seerde en Van Vliet de bal presenteerde. De Haagse verdediger schoot echter tegen Van Essen op. Martin Jol, die zijn keuze in de Argentinië-ploeg gisteren niet waar maakte, trof Nederburgh op zijn weg, toen hij een voorzet van Albertsen inkop te. De Noor kreeg zelf ook nog een moge lijkheid, dankzij een passje van Schoen maker. Daardoor kwam Telstar in de slot fase nog redelijk weg. Maar wat heet redelijk, als je toch weer hebt verloren. JAN VAN DER NAT punt aan het trieste totaal van vijf toe te voegen. Iets dat sinds 29 oktober (2-2 in de uitwedstrijd tegen NAC) niet meer is gelukt. 1978 t veer. uur (er van ■ef- van bondscoach Ernst Happel, die hier om had gevraagd. Mocht Van der Kroft naar tevredenheid werken, dan is de mogelijkheid aanwezig dat hij tot chef d'équipe tijdens het WK-toernooi in Ar gentinië wordt benoemd. Of de spelers zich daarmee kunnen verenigen, blijft vooralsnog de vraag. De spelers heb ben zich altijd op het standpunt gesteld, dat de chef d’équipe geen KNVB'er mag zijn. Tscheu La Ling vindt het uiterst voorbarig om nu al te stellen dat hij bedankt heeft voor het Nederlandse elftal. Sterker nog, volgens de Ajacied (Van onze sportredactie) ZEIST. De buitenlandse spelers, die woensdagavond in Alkmaar een oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal spelen, ontvangen ongeacht de uitslag van het duel een premie van 500 gulden. Gisteren kwamen zij daar over tot een akkoord met Herman Choufoer, lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. ER- - JRS in het duel tegen Ajax. Ajaxied Erkens kan daar evenals zijn doelman Schrijvers niets aan veranderen. De reële mogelijkheden in de eerste helft gaven Telstar hoop voor het tweede deel van de wedstrijd. De Velser ploeg zocht ook in de openingsfase van de tweede helft nadrukkelijk het offensief. Jonker sloot een knappe actie af met een schot net naast en Kraal „punterde” over. (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Het bestuur van er edivisieclub Volendam voert momen teel onderhandelingen met de techni sche top, bestaande uit trainer Jan Mak, hulptrainer Fred André en mana ger Joop Brand. De contracten lopen liamelijk eind van dit seizoen af. Of het drietal komend seizoen zijn werk in Volendam voortzet, is echter nog lang niet zeker, vertelde Joop Brand na af loop van VolendamNEC. „Als we aanblijven kost dat natuurlijk veel geld. De inkomsten bij Volendam zijn niet zo groot, zodat de situatie nu nog onzeker is.” De buitenlandse spelers, die over de premie lange tijd in onzekerheid heb ben verkeerd, vroegen Choufoer giste ren om uitsluitsel. Ze werden voor de keus gesteld een premie van 500 gulden ongeacht de uitslag te accepteren of zich akkoord te verklaren met het ge woonlijk gehanteerde systeem dat de premie aan de hand van- de uitslag bepaalt. Bij verlies zouden de spelers dan niet meer dan 250 gulden ont vangen. De buitenlandse spelers kozen daar op eieren voor hun geld en accepteer den het bedrag van 500 gulden. (Van onze sportredactie) BREDA. Drie belangrijke punten heeft Haarlem de afgelopen twee weken laten liggen. In de laatste minuut van het duel tegen Vitesse verspeelde de Hughes-brigade een zeker lijkende overwinning, tegen het Bredase NAC ging in de laatste acht minuten een voorsprong op schlemielige wijze verloren. Enkele spelers hielden het op een gebrek aan concentratie in de slotfase. De winnende treffer van NAC, dat dit seizoen aanmerkelijk minder overwinnin gen op eigen terrein boekt dan verleden jaar, was te wijten aan een persoonlijke fout van Keith Masefield, de Engelsman die in het begin van dit seizoen een aantal redelijke wedstrijden speelde. Masefield speelde de bal te zacht terug op Boersma en daarvan wist Kees Storm handig te profiteren. Het verlies van Haarlem bete kent wel dat de ploeg uit moet kijken dat het niet verder wegzakt in het eredivi- siemoeras. Natuurlijk, Haarlem heeft geen team om te degraderen. Maar wanneer tegen het einde van dit seizoen de UEF A- cupplqatsen verdeeld moeten worden, dan komt Haarlem in de moeilijkheden. In de laatste vier wedstrijden komt PSV name lijk op bezoek en moeten de Haarlemmers nog naar FC Twente, AZ’67 en Sparta. Haarlem zal 'derhalve moeten proberen om vóór dit viertal moeilijke duels veilig te staan. Met het spelersarsenaal dat Hughes tot zijn beschikking heeft moet dit kunnen daarvoor de verdiende beloning in de luidruchtig bejubelde gelijkmaker van He< en (2-2 Daardoor was het vaak een drukte van belang in het strafschopgebied van Hans Galjé. Toch slingerde Van Gaal zich in de twintigste minuut langs een aantal tegen standers en bediende Peter Caljouw. Diens inzet was goed, maar op de lijn, achter de kansloze Galjé, stond Simon van Vliet. Hij voorkwam een doelpunt voor Telstar. Van Vliet „redde” FC Den Haag ook nog een keer kort voor de rust, nadat eerst Henk van Leeuwen het enige kansje voor de Hagenaars om zeep had geholpen. Ten koste van een officiële waarschuwing onderschepte hij met de hand een gave pass van Rogier Krone op de vrijstaande Eddy Kraal. Het duel tussen Haarlem en NAC was aan de stevige kant. Alleen al in de tweede helft werden er 21 overtredingen gemaakt. Keeper Rob Boers ma werd het slachtoffer van het publiek toen hij achtereenvolgens Martin Vreijsen en Addy Brouwers blesseerde. De twee spelers moesten ook in de rust vervangen worden. Vreijsen werd naar het ziekenhuis gebracht om dat hij bijna geen lucht meer kon halen. Boersma kreeg aller lei voorwerpen naar zijn hoofd geslingerd en hij had het druk met het ontruimen van zijn doelge bied. Scheidsrechter Beükman gaf aan Dekker (NAC) een gele kaart na een overtreding op Lensen. Melgers werd genoteerd wegens treuze len bij een vrije trap. Assistent-bondscoach Jan Zwart kruis heeft bij Raymond Goethals, de trainer van Anderlecht, tevergeefs ge probeerd Rensenbrink en Dusbaba vrij te krijgen. Zwartkruis: „Goethals wil ze onder geen voorwaarde af staan. Vol gende week speelt Anderlecht tegen Club Brugge en daarom wil de Belgi sche trainer geen enkel risico lopen.” ARNHEM. Vitesse voerde voor een uitverkocht huis andermaal een spekta kelstuk op tegen een op papier superieur geachte tegenstander. Maar het als favoriet bestempelde Ajax verging het in Arnhem niets beter dan Feyenoord en PSV. die eerder in het Stadion Monnickenhuizen een punt hadden moeten achterlaten Dit keer presteerde het bol van karakter staande Vitesse het zelfs om na het doelpunt van Tahamata de zeker lijkende eerste thuisnederlaag af te wenden met de in de allerlaatste minuut door uitblinker Heezen gescoorde gelijkmaker. 2-2. Voor Ajax-trainer Ivic was de gedeeltelijke ontluistering van zijn formatie geen verrassing. „We stonden weliswaar op winst, maar je behoeft jeniet eens te schamen als je bij dit Vitesse toch kleerscheuren oploopt. Voor mij is het belangrijker te kunnen constateren, dat Ajax eindelijk ook eens een sterke uitwedstrijd speelde." Het inderdaad in de eerste helft bij vlagen overtuigend overkomende Ajax toonde echter tekortkomingen in de aanval. Geels werd aan banden gelegd door Heezen en de op rechts opererende Ling profiteerde veel te weinig van de vrijheid, die Mellaard hem keer op keer bood. Ajax kwam op 0-1, toen de Arnhemse defensie slecht wegwerkte. De mee opgekomen Van Dord maakte het karwei beheerst af (0-1). In de vierde minuut van de tweede helft kwam Vïtesse gelijk door Gerdsen, die na een vrije trap van Meijers door Bursac in stelling werd gebracht (1-1). Met deze gelijkmaker ebde meteen de permanente druk van Ajax weg en kreeg het plotseling veel beter counterende Vitesse de beste scoringskansen. Pas in de slotfase, waarin Ivic de falende Ling verving door Meijer, moest Vitesse andermaal terug en leek verslagen na een mooie schuiver van Tahamata (1-2), Maar Vitesse bleef geloven in zichzelf, perste er nog eens alles uit en kreeg zijn woorden van deze strekking (nooit door hem uitgesproken. Ling na afloop van het due) met Vi tesse: „Tot mija verbazing las ik vorige week, dat ik geen prijs meer steldé öft een uitverkiezing omdat het In Argenti ne te gevaarlijk zou zijn. Nog afgezien van dat laatste aspect, dat natuurlijk niet uit het oog mag worden verloren, zal ik een invitatie voor Oranje niet zonder meer naast me neerleggen. Voor mij blijft namelijk het Nederlands elf tal wel degelijk een erezaak. Het enige wat ik verlang is wat meer eerlijkheid ten opzichte van de spelers.” Dat was te merken aan het feit dat hij veel duels op dat middenveld veld won en de specifieke spitsen Robbie de Kip en Danny Lensen aan het werk zette. Haarlem had, wanneer het iets zorgvuldiger was omge sprongen met de geboden kansen, al in de eerste helft een beslissende voorsprong kunnen nemen. Zo miste Beer Wentink een unieke mogelijkheid, toen hij de bal op een presenteerblaadje kreeg van Danny Len sen, die terecht niet te zelfzuchtig was. Aan de andere kant moest Huyg een inzet van de jarige Addy Brouwers van de lijn halen. Maar meer goede kansen kon NAC zich niet creëren. Eigenlijk onverwacht wist Haarlem een voorsprong te nemen. Abe van den Ban, die met name in de tweede helft een heldenrol vertolkte op het mid denveld, kreeg de bal in zijn bezit en kon lang doorgaan. Precies op het goede mo ment speelde hij af naar Eef Melgers, die in eerste instantie Jan de Jong op zijn weg vond. In de rebound prikte Danny Lensen raak. Trainer Hans Dorjee moest in de rust twee geblesseerde aanvallers (Brouwers en Vreijsen) vervangen. In het veld kwa men Kees Storm en Gerry Damen. Veel verandering in het spel van NAC leverde ’t niet op. Goodlass, die induvidueel leuke dingen liet zien, maar zijn eigen schijnbe wegingen op het laatst niet meer kon vol gen, zorgde voor de meeste vaart in de aanval. Het offensief van NAC werd hevi ger, naarmate de tijd verstreek. Maar het werd ook meer en meer duidelijk dat Haarlem geen treffers hoefde te incasse ren, omdat in de verdediging alles, naar het leek, goed georganiseerd verliep. Daar om jammerde Barry Hughes ook na af loop: „Dit kost je tien jaar van je leven. Twee zulke stomme fouten. Het was hele maal niet nodig geweest.” Inderdaad wa ren het twee „weggevertjes”. Het moest Haarlem genoegzaam bekend zijn dat Goodlass bij NAC de vrije trappen neemt, veelal met succes. Daarom was het ook onbegrijpelijk dat het „muurtje” bij die vrije trap in de 82ste minuut zo onzorgvul dig werd neergezet. Goodlass maakte er handig gebruik van. Vier minuten later was het gebeurd, toen Masefield de bal op een simpele manier inleverde bij Kees Storm. In de laatste minuten waren Huyg en De Vries nog in de voorhoede te vinden, maar NAC maakte niet de fout die Haar lem wel had gemaakt. fleezen van Vitesse scoort in de laatste minuut de gelijkmaker (Van onze sportredactie) UTRECHT. Bondscoach Ernst Happel zal Willem van Hanegem woensdagavond in het eerste officiële oefenduel van het Nederlands elftal in Alkmaar, vermoedelijk niet kunnen opstellen. Een forse trap tegen de enkel van de Kromme, hem uitgedeeld door Utrecht- speler Joop van Maurik, was daar de oorzaak van. Strompelend en met een van pijn vertrokken gezicht baande Willem van Hanegem zich na afloop van het duel tussen FC Utrecht en I AZ’67 (0-0), een weg naar de spelersbus I buiten het stadion. „Zoals het er nu voorstaat, speel ik woensdagavond zeker niet. Het is echt I pijnlijk, ik kan bijna geen stap meer doen. Meneer Van Maurik wordt be dankt,” aldus Van Hanegem, die van daag naar Alkmaar gaat om in het ziekenhuis foto’s te laten maken van zijn enkel. (Van onze sportredactie) ZEIST. Leo van der Kroft, lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, is aangewezen als elftalbege- leider van Oranje. Hij zal deze functie vervullen tijdens de wedstrijd aan staande woensdag tegen een team van buitenlandse spelers en tijdens de oe fenwedstrijd tegen Israel op 22 februa ri. Van der Kroft zal woensdag in Alk maar geassisteerd worden door Her man Choufoer, eveneens lid van het sectiebestuur. Met het aanwijzen van een elftalbege leider is de KNVB ingegaan op de wens

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13