Twee doden, gewonden, veel blikschade en files SPORTIEF is Door verlaging van quota I Carter schrapt Miljoenen schade voor kottervissers mag worden bebouwd Zeereep in Zandvoort I GLADHEID OVERROMPELDE VERKEER ]/RP& uiPfflL „space shuttle” „Instructie aan hoofden in strijd met de CAO” n aantal pagina's vandaag: 20 het weer Umuider Courant Haarlemse delegatie in Duitse zusterstad Jumelage verdiepen het woord is aan... n-KWAUTErr S00(^' Donker Nederlandse na aanslag in Frankrijk gegrepen Hoogovens levert staalplaat aan Lada-autofabriek agenda pagina 4 fl JK ;w 1 MAANDAG 23 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) DIAMANT WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 69 Hoger Personeel Hoogovens verbolgen Staten bepalen: de Zeeuwse kottervissers, die in >n k- n. Enige tijd regen Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws4,5,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips 11 Beurs10 Sport13 t/m 19 Franz Kafka: I staan van de Nederlandse kottervisserij. Dat bleek zaterdag tijdens een informele vergadering van Vlissingen werd gehouden B HAARLEM. De gladheid heeft vanmorgen in het hele land het verkeer en vooral automobilisten overrompeld, met als gevolg veel blikschade en lage files. Tal van auto’s belandden tegen de vangrail of botsten tegen elkaar. De gladheid heeft twee doden geëist. VLISSINGEN (ANP). De Nederlandse kottervissers zullen dit jaar 25 miljoen gulden aan inkomsten derven door de nieuwe quote ringsmaatregelen. Ze maken zich ernstig bezorgd om het voortbe- - w mu ider Courant Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 Sportief bijlage ee i; ig et ie (AD VER TENTIES) u L fflurrM Inkoop Verkoop Veel bewolking met enige tijd re gen. Later ook enkele verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot harde wind, eerst zuidelijk later ruimend naar zuidwest tot west. Minimumtemperaturen omstreeks 2 graden, maxima ongeveer 5 graden. De Haarlemse burgemeester zette uiteen dat in Haarlem een werkgroep „Berufs- verbote” is geformeerd, een werkgroep die, aldus de heer Reehorst, niet de status van een raadscommissie heeft „aangezien wij van mening zijn dat Berufsverbote een zaak is voor de politieke partijen en niet voor de gemeenteraad”. Tijdens het bezoek is uitvoerig gespro ken over een verdieping van de jumelage tussen beide steden. Er werden plannen bekeken om ook vriendschapsbanden aan te knopen met een stad in de Derde We reld. Een suggestie van het stadsbestuur van Osnabrück om een plaats in Portugal „te adopteren” werd door de Haarlemse delegatie niet onverdeeld enthousiast ont vangen. Tegen een mens die wil leven kan de logica, ofschoon onwrik baar, niet op. 3. n. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Rita Hoefling, een blanke ver pleegster, die door haar familie is verstoten omdat haar huid don kerder wordt, heeft een brief ge schreven aan premier Vorster van Zuid-Afrika, waarin zij zegt dat zij als „een melaatse” is behandeld door passagiers van een bus voor blanken. De chauffeur van de bus had haar uit de bus gezet. In haar brief merkt mevrouw Hoef ling op, dat Vorster en zijn vrouw christe nen zijn, die bidden en elke avond de bijbel lezen. „Maar waar staat in de bijbel dat apartheid moet bestaan”, zo vraagt zij de Zuidafri- kaanse premier. Mevrouw Hoef- lings oorspronkelijk blanke huid is de laatste vier jaar hoe langer hoe donkerder geworden als gevolg van een hersentumor waaraan vol gens de artsen niets te doen is. Zij slikt dagelijks cortizonetabletten „om in leven te blijven”. k - (Van een onzer verslaggeefsters) ^witlof 1&129 LIMOGES. Een negentienjarige Ne derlandse vrouw is vorige week in Frank rijk gearresteerd in verband met een aan slag op een partijkantoor van het Rassem- blement pour la République, de gaullisti sche regeringspartij. Dit heeft de politie in Limoges meegedeeld. In verband met de zelfde zaak zijn drie Fransen aangehou den. De aanslag vond plaats in Brive-la- Gaillarde. De twintigjarige Yvonne van Ruiten uit Sassenheim is vanmorgen in het Acade-1 misch ziekenhuis te Leiden overleden na een verkeersongeluk op de Herenweg ter hoogte van de Derde Poellaan. Even na zeven uur reed zij in haar auto richting Haarlem, toen het voertuig door de glad heid slipte Mejuffrouw van Ruiten botste vervolgens frontaal op een auto die uit de richting Heemstede kwam. Deze wagen werd bestuurd door een inwoner van die plaats. De bestuurster uit Sassenheim werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Leiden waar zij later aan haar verwondingen overleed. De chauf feur uit Heemstede moest een maagopera tie ondergaan en verkeert niet meer in levensgevaar. Beide auto’s werden bij het ongeval vernield. De 32-jarige R. C. Dirks Harlingen kwam bij Wieringerwerf om het leven. Zijn auto slipte en kwam in een greppel. De twee inzittenden werden eruit geslingerd. Ze droegen geen veiligheids riemen. Dirks was op slag dood, zijn passa gier brak een been. In Haarlem hadden twintig aanrijdingen plaats, waarbij totaal acht personen licht gewond raakten. Op de Verspronckweg werd een ver- keersinstallatie omver gereden door een automobilist, op de Amsterdamsevaart botsten twee auto’s tegen de vangrail, op de Delftlaan reed een auto tegen een lanta renpaal en op de Groningenlaan botste een auto tegen een boom en kantelde een ande re auto. Licht gewond werden verder een Haarlemmer, die viel in de Briandlaan en een bromfietser die onderuit ging in de Boerhaavelaan. De blikschade aan de voertuigen was over het algemeen niet ernstig. In Bennebroek vonden vanmorgen rond De zesenveertigste Rallye van Monte Carlo belooft uitzonderlijk zwaar te worden. De weersom standigheden zo melden de voorspellers dreigen door ijs en sneeuw de wegen bijzonder zwaar te maken. Verscheidene equipes, afgeschrikt door de barre vooruit zichten, lieten de rallye vóór de start al in de steek. Zaterdag be gonnen niettemin 216 deelnemers op de Place de la Concorde in Parijs aan het avontuur. Zondag avond werden elf uitvallers ge meld. De prefect van het departe ment Ardèche heeft intussen laten weten dat de auto’s woensdag niet half negen twee ongevallen plaats. Een 38-jarige inwoner van die plaats slipte met zijn auto en reed in de vaart naast de Bennebroekerlaan. Hij kon zijn wagen snel verlaten en ging na doktersbehande ling naar huis. De auto is uit de vaart getakeld. Een zestigjarige man uit Hillegom gleed met zijn Volkswagenbus tegen een lan taarnpaal. De bestuurder kwam er af met een lichte hoofdwond. Zijn wagen was aan de voorzijde licht ingedeukt. In de Haar lemmermeer en De Zilk bleef het bij slip pertjes met alleen lichte materiële schade. In Amsterdam heeft de gladheid op de invalswegen ernstige filevorming veroor zaakt, waarbij zich ongevallen voordeden. De centrale meldkamer van de politie regi streerde in totaal 73 aanrijdingen, waar van 26 met letsel. Ook tientallen fietsers, bromfietsers en voetgangers gingen on deruit. De GG en GD kreeg in de morgen uren veertig tot vijftig slachtoffers van de gladheid te verwerken. Op de weg tussen Haarlem en Amster dam splipten om half acht ter hoogte van de Zoete Inval vier auto’s. De laatste reed in op zijn drie voorgangers waarvan de bestuurders al waren uitgestapt. De Haar lemse brandweer moest er aan te pas ko men om twee passagiers uit de laatste wagen te bevrijden. Deze twee inwoners van Haarlem moesten ernstig gewond worden opgenomen in het Elisabeth Gas thuis. Dat vinden de kottervissers onaanvaard baar. „Als er aan deze hoeveelheid niet valt te tornen, dan zal de Nederlandse regering ons op andere wijze moeten bijs- taan om onze tijdelijke overcapaciteit in stand te kunnen houden”. De Zeeuwse kottervissers zijn ook niet gelukkig met het toekennen van een maan delijks quotum. Ze houden vast aan een jaarlijkse toewijzing en een beperking van de vistijd tot vier dagen per week. Komt er op korte termijn geen verandering in deze situatie, dan vrezen de kottervissers, dat velen overgaan tot het verkopen van vis buiten de vismijn om. Controle op nale ving van de quoteringsmaatregelen door de overheid wordt daardoor veel moeilij- ker. Dit zal, volgens voorzitter Walhout, catastrofale gevolgen hebben voor het marktmechanisme en de vismijnen zelf. De Zeeuwse vissers vinden ook dat de controle op de sportvisserij verscherpt moet worden. Ze ondervinden daardoor oneerlijke concurrentie. De sportvissers zouden honderden tonnen ondermaatse vis wegvangen binnen de voor beroepsvis sers met schepen sterker dan 3.000 pk verboden twaalfmijlzone. IJMUIDEN. Ónmogelijk en in strijd met de geldende rechtsregels is volgens de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel de instructie van de Raad van Bestuur van Estel waarin uitdrukkelijk wordt gesteld dat salarisverhogingen die in 1978 worden toegekend, moeten worden gecompenseerd door dienovereenkomstige vermindering van het aantal personeelsleden. Naar het oordeel van de Vereniging is deze opdracht een duidelijk bewijs van het ontbreken van een consistent beleid over de totaliteit van het staalconcern. In een brief aan dr. M. Albrecht, lid van de Raad van Bestuur van Estel, dringt de VHHP er dan ook op aan de maatregel in te trekken. De instructie, gericht aan de hoofden van de Estel-afdelingen en hoofden van de stafafdelingen van Hoogovens-IJmuiden, houdt in dat de budgets voor 1978 in beginsel niet hoger mogen uitkomen dan Morgen zal een delegatie van de Neder- landse zeevisserij een onderhoud hebben met de secretaris-generaal van het minis terie van Landbouw. Daar zullen de vis sers een duidelijke uitspraak van de over heid eisen over de vraag hoe men denkt de Nederlandse visserij in stand te houden. Volgens voorzitter F. Walhout van de Zeeuwse Kotterfederatie ziet het er op het moment zeer somber uit. Bij de vorige quoteringsmaatregelen, toen de Neder landse visserij nog 9200 ton tong op jaar basis kreeg toegewezen, zei minister Van der Stee van Landbouw en Visserij al, dat I men hiermee voor de Nederlandse visserij I op de nullijn had bereikt. Op 30 januari I worden in EEG-verband de nieuwe quote ringsmaatregelen vastgesteld. Zoals het er nu uitziet gaat het tongquotum voor Ne derland nog eens met 1800 ton omlaag. HAARLEM-OSNABRUCK. Tijdens een bezoek van een delegatie uit de Haar lemse gemeenteraad onder leiding van burgemeester drs. J. Reehorst heeft de fractievoorzitter van de CDU in de Osna- brücker raad verklaard er „geen behoefte meer aan te hebben om van gedachten te wisselen over Berufsverbote”. Hij moti veerde zijn opstelling en die van zijn fractie aldus: „Er is al tweemaal over gesproken en het gaat, zo is gebleken, niet direct om plaatselijke zaken”. De begroting voorziet wèl in de voortzet- I ting van het Spacelab-project met de Euro peanen. Dit ruimtelaboratorium zal in 1980 met de „space-shuttle” omhoog wor den gebracht. In 1983 wordt met het ruim teveer een telescoop gelanceerd en twee ruimtevaartuigjes voor onderzoek van Jupiter. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Op het caravanter- rein „De Zeereep” in Zandvoort, mo gen van Provinciale Staten van Noord- Holland woningen worden gebouwd. De Staten namen vanmorgen een motie aan, waarin zij Gedeputeerde Staten vragen om met de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening ov erleg te plegen, zod^t het terrein de bestemming woningbouw kan krijgen. Het caravanterrein is ruim vier hectare groot. Er is plaats voor 150 huizen. De motie werd bij de behandeling van de herziening van het streekplan Zuid-Kennemerland ingediend door het VVD-Statenlid R. Bon en was me- de-ondertekend door onder andere de heer G. de Boer (PvdA) en mr. drs. H. W. Korte (CDA). Nadat Gedeputeerde Staten de motie hadden overgenomen, stemden de -Staten er met algemene stemmen mee in. Zoals bekend houdt de streekplanherziening in, dat Zand voort niet verder mag groeien en dat geen derde weg naar de badplaats mag worden aangelegd. -30% -40% •50% WASHINGTON (AFP). Het schrap pen van één „space-shuttle” (ruimteveer) in het programma van de NASA is de grootste verrassing van de begroting van 4,24 miljard dollar die president Carter voor het begrotingsjaar 1979 voor de NA SA heeft uitgetrokken. Carter schrijft dat vier „space-shuttles” in plaats van de vijf door de NASA ge vraagd voldoende zijn voor het uitvoeren van de vluchten die voor de jaren 1980 op het programma staan. Voor de „space- shuttle” is nu 1,4 miljard dollar bestemd. Als toelichting zegt Carter met nadruk dat het gebruik van de bestaande capaci teit voor praktische en wetenschappelijke toepassingen belangrijker is dan het scheppen van een nieuwe mogelijkheid, AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot Auto-Europa Janeweg 47 (320232) vorig jaar. Een mogelijke vermindering van de personeelsbezetting met meer dan de tot nu toe gestelde norm van drie per cent, kan hiervan het gevolg zijn. „Hoewel de inhoud van uw instructie de schijn heeft slechts een budgettaire materie te behandelen, komt het in vele gevallen erop neer dat hier een ongenuanceerde ver plichting tot gedwongen ontslag wordt op gelegd.,” zo luidt de beschuldiging van het VHHP-bestuur. Het wordt onjuist ge noemd dat de Raad van Bestuur tot een actie besluit „die tot doelstelling, dan wel onmiddellijk gevolg, heeft de beëindiging van een arbeidscontract met Hoogovens IJmuiden” Als er op grond van deze instructie geen ontslagen plaatshebben, is de consequen tie dat geen van de betrokken personeels leden salarisverhoging kan worden toege kend. De VHHP acht dit in strijd met de CAO voor hoger personeel. De Vereniging is zeer onaangenaam getroffen door het feit dat de concernleiding een bezuini gingsmaatregel afkondigt terwijl de on- derhandelingen over de reorganisatie van Hoogovens nog gaande zijn. IJMUIDEN. Hoogovens-Estel heeft met de Russische onderneming „Promsy- rio-import” een contract getekend voor de levering dit jaar van 60.000 ton carrosserie staalplaten ter waarde van ongeveer 36 miljoen gulden. De staalplaten van Hoogo vens zijn bestemd voor de fabricage van Lada-personenauto’s in de Russische fa brieken in Togliatti. Met de eerste leverin- gen wordt nog vóór april begonnen, aldus Gremi Auto-import in Groningen, de Ne derlandse Lada-importeur. van de „space-shuttle” een groot, bewoond ruimtestation te maken. Een van de vele ongevallen met letsel en blikschade die vanmorgen vroeg in het hele land door de gladheid ontstonden. door zijn departement mogen rij den omdat het parcours tè gevaar lijk is. In onze vandaag: Pagina 1: Haarlem vergat voor de tweede maal in successie dat de laatste minuten óók meetellen. De geschiedenis van Telstar wordt zéér eentonig. Pagina 2: Feyenoord-trainer Boskov komt zelfs bij zijn spelers niet meer geloofwaardig over. Pagina 3: Viktor Kortsnoi dè ster op Hoogovensschaaktoernooi. Pagina 4: Opmerkelijke resulta ten in HVB-competitie. Pagina 5: EDO bleef steken in Rotterdam. Pagina 6: Vermoeid Buitoni in verlenging ten onder. Pagina 7: Badmintonners Duin- wijck werden „natuurlijk” kam pioen. WK WB^x;. aXc

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1