en dan CPN KIEST VOOR NIEUWE KOERS dit nog Schriftelijke garantie in zaak Sahelessy I I a WIEGEL ZWAARSTE LASTEN OP DE STERKSTE SCHOUDERS De Koning van hulp aan Cuba i Staken met uitgesloten Je Frontale botsing: een dode PSP tegen beroepsverboden Demonstratie 99 99 Vance terug in Washington na bezoeken aan Athene en Ankara 2 M i BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI 2 3 MAANDAG Treinramp Schip vergaan Drie ton Evacuatie Brand in flat Tegenstemmer Veroordeeld Schoolbrand Mobilofoon 9 Pijl in oog Topgesprek Terechtgesteld Vliegvelden Spanje Herziening Ongeval Chili-schildering J tus var Cai hac mil eer ner ger koi dal hogeschool in Athene vond een protestbetoging plaats van enige duizenden studenten tegen dit eerste bezoek van een Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken sinds 14 jaar. (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) ISTANBOEL. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance is gisteren in Washington teruggekeerd na korte bezoeken te hebben gebracht aan Ankara en Athene. In laatstgenoemde stad werden in de nacht dat hij daar vertoefde drie auto’s van Amerikaans militair personeel door bomaanslagen zwaar beschadigd. Eerder al hadden in Thessaloniki twee Amerikaanse kantoren, waaronder het informatiecentrum, het moeten ontgelden. Voor de polytechnische Uyl door de nieuwe regering zal worden omgebogen. In radio- en krante-interviews verklaarde de opvolger van minister Pronk, dat het nog maar de vraag is of de ontwikkelingshulp aan Cuba (15 miljoen gulden per jaar) in 1979 zal worden voortgezet. Indonesië kan echter op Nederlandse hulp blijven rekenen; De Koning meende dat er goede hoop is op meer democratisch beleid van het regime-Soeharto en hij hanteerde ook het argument van de „bijzondere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië”. 5 2* (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister De Koning (CDA) heeft dit weekeinde te I i' - h IJ’ (Van onze Haagse redactie) (het weer Weersvooruitzichten voor woensdag VS spelen afwachtende WEERRAPPORTEN a. 1 I I een woordvoerder van dit comité in Gro ningen. Het is nu nog te vroeg om te zeggen of de hulp zal worden voortgezet”, aldus De Koning. Hij vindt dat verdeeldheid in „het thuisfront” over toekenning van ontwikke lingshulp moet worden vermeden. Door de Cubaanse buitenlandse politiek was die hier wel ontstaan „en daarmee houd ik ernstig rekening”. Ex-minister Pronk had Cuba vier jaar lang 15 miljoen gulden toegezegd. Dat con tract loopt dit jaar af. Het geld zou worden besteed in de gezondheidszorg. Vooral van VVD-zijde was destijds heftige kritiek geuit op Pronks beslissing. De liberalen waren van mening, dat de Cubaanse mili taire aanwezigheid in Angola via dit con tract indirect door Nederland werd gefi nancierd. Een VVD-motie om de hulp in te trekken werd echter door de Kamer ver worpen. Minister De Koning behoorde tot de tegenstemmers. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Partijvoorzitter Hoekstra tijdens zijn rede. Naast hem van links naar rechts Schroeder, Wolff. Meis en Bakker. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.57 uur en 16.06 uur Laagwater 12.01 uur en uur 17 15 10 7 0 0 0 0.2 Volgens minister De Koning moet het Nederlandse ontwikkelingsgeld vooral te rechtkomen in landen, waar veel armoede wordt geleden. „Maar er moeten objec tieve criteria worden gehanteerd. Het is zeker niet zo dat slechts in één bepaalde sociaal-politieke structuur het ontwikke lingsgeld terechtkomt bij de mensen die het het meest nodig hebben, aldus de nieuwe bewindsman voor ontwikkelings samenwerking. Hij toonde zich tevreden over het huidige peil van de totale hulp (1,5 percent van het nationaal inkomen), maar wilde er toch naar streven om dat te verho gen tot 2 percent. HILVERSUM (ANP). „Iedereen weet dat wij in de toekomst allemaal zullen moeten bezuinigen, zullen moeten mati gen, er zullen besparingen en offers nodig zijn. En het is een goede christelijke en liberale politiek dat de mensen met de sterkste schouders daarbij de zwaarste lasten moeten dragen". Zo kenschetste de nieuwe vice-premier en minister van Bin nenlandse Zaken, Hans Wiegel (VVD), za terdagmiddag in het VARA-radiopro- gramma „In de Rooie Haan” het sociaal- economisch beleid dat het kabinet-Van Agt voor ogen staat. „De netto-netto-koppeling van de sociale uitkeringen aan het wettelijk minimum loon die wij duidelijk in de regeringsver klaring hebben vastgelegd, logenstraft in één keer de onbehoorlijke kritiek die van PvdA-zijde op het kabinet werd geuit, als zou een kabinet met de VVD de zwakkeren in de samenleving niet ontzien”, aldus Wiegel. Het kabinet-Van Agt verschilt volgens Wiegel principieel met het kabinet-Den Uyl in zijn visie op de rol van de overheid in de samenleving. De burger moet een grotere vrijheid worden gegeven. In het beleid van de nieuwe minister van Onder wijs, Pais, is die visie al te merken, zo zei Wiegel. Als minister van Binnenlandse Za ken krijgt de voormalige VVD-opposi- tieleider te maken met het stakingsrecht voor ambtenaren. Wiegel wilde daar nog De 22-jarige J. van der Putten uit Affer- den kwam vannacht bij Mook om het leven toen hij met zijn auto op de weg Venlo- Nijmegen uit een flauwe bocht vloog en tegen een boom reed. In Akkrum kwam de 19-jarige G Drag- stra uit die plaats om het leven toen hij met zijn fiets werd geschept door een achterop komende auto. Een 26-jarige vrouw uit Vlijmen is gis ternacht bij een ongeluk in haar woon plaats om het leven gekomen. Ze zat met haar man in een auto die vermoedelijk als gevolg van te hoge snelheid tegen de vangrail botste, in de berm over de kop sloeg en in een sloot belandde. De 80-jarige H. Gerretzen uit Den Haag is zaterdagavond in zijn woonplaats tegen een auto gebotst toen hij met zijn fiets door rood licht reed Met het besluit van het congres is een eind gekomen aan de heftige discussie van het afgelopen halfjaar, die volgde op de grote verkiezingsnederlaag op 25 mei, waarbij de CPN terugviel van 7 naar 2 zetels. Het Tweede-Kamerlid Bakker con cludeerde gisteren op de laatste dag van het driedaags partijcongres in Amsterdam dat de CPN nu eensgezind de interne poli tieke strijd heeft afgerond. De CPN is weer springlevend, trots, strijdvaardig en Op het congres werd zaterdag opgeroe pen tot strijd tegen de regermg-Van Agt”. Bijzonder pleidooi kreeg de samenwer king van de vrouwen tegen de rechtse regering-Van Agt”. In het verenigen van de vrouwen tegen de rechtse regering past „geen enkel sectarisme” en alle samenwer- Inmiddels heeft Ecevit gisteren in zijn antwoord op Karamanlis’ telegram bij zijn ambtsaanvaarding, officieel te kennen ge geven een topgesprek met zijn Griekse collega na te streven, waarbij niet alleen Cyprus ter sprake zou dienen te komen maar ook de andere Grieks-Turkse ge schillen, zoals de EgeischeZeebodem. Gevraagd naar zijn reacties op Vances rapportage over zijn bezoek aan Ankara zei Karamanlis dat hij „noch optimistisch noch pessimistisch” was. Positieve voor stellen voor een oplossing inzake Cyprus zouden door zijn regering met graagte worden ontvangen, maar als het er Anka ra alleen om ging bepaalde goede indruk ken te vestigen, zou dat een fout zijn en een verslechtering van de situatie betekenen. Wat in Athene wordt gevreesd is dat Ecevit, die in de Verenigde Staten veel meer goodwill heeft dan zijn voorganger Demirel, met voorstellen zal komen die voor Grieken en Grieks-Cyprioten totaal onaanvaardbaar zijn maar die op het Con gres toch zo'n goede indruk maken dat de bezwaren tegen ratificatie van het defen- sie-akkoord wegvallen Ook werd bepleit een versterking van de Nederlandse vrouwenbeweging die zich fel verzet tegen de abortusregeling in het regeerakkoord. Het congres ontnam zoals gemeld ere voorzitter Paul de Groot, de man die tientallen jaren de touwtjes in de CPN in handen heeft gehad, het erelidmaatschap. Henk Hoekstra werd herkozen als partij voorzitter. De andere leden van het partij bestuur zijn: de Tweede-Kamerleden M. Bakker en Joop Wolff, het Eerste-Kamer- lid C. A. IJmkers, FréMeis, F. Dragstra, R. Haks en Jaap Wolff. De loco-burgemeester van Amsterdam, H. Verheij, keert wegens gezondheidsredenen niet terug in het par tijbestuur. Verheij had sinds 1945 zitting in het partijbestuur. De 9-jarige Jan Slot uit Coevorden moet zijn rechteroog missen. De jongen was met vriendjes aan het spelen met pijl en boog toen hij door een pijl in zijn oog werd getroffen. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat staat in beginsel positief tegeno ver de plannen van het streekvervoer om te komen tot een landelijk mobilofoonnet voor autobussen. Dat net is in het belang van de veiligheid van chauffeurs en passa giers. De mobilofoon kan niet alleen wor den gebruikt voor noodoproepen maar ook voor waarschuwingen bij gladheid en mist. Ook bij storingen kunnen sneller reserve-bussen worden ingezet. Bij een treinongeluk in de Westafrikaan- se staat Ghana zijn eind vorige week 15 doden en 200 gewonden gevallen toen de trein waarin zij zaten, uit de rails- liep. De St. Dominicusschool in Rotterdam is gisternacht in vlammen opgegaan. De ko nijnen, cavia’s, vogels en andere dieren die de leerlingen van de school in de klassen hielden, konden niet worden gered. Vol gens de politie is het schoolgebouw in brand gestoken. De brandweer stond machteloos omdat de vlammen zich zeer snel verspreidden in het houten gebouw. Sinds begin januari gingen al eerder drie houten scholen in Rotterdam in vlammen op. Volgens het Londense weekblad The Observer is een Saoedische prinses in het openbaar terechtgesteld in Djedda omdat ze was getrouwd met iemand die niet tot de koninklijke familie behoorde. Ook de echt genoot van de prinses werd geëxecuteerd. De 23-jarige prinses Misja werd ter dood gebracht op bevel van haar grootvader toen diens broer, koning Khaled, had ge weigerd in te grijpen. De prinses werd doodgeschoten en haar man werd ont hoofd. Uit het watersnoodgebied in de Zuid- iraanse provincie Fars zijn tot dusver 20.000 mensen geëvacueerd. Volgens het Teheraanse blad Kayhan zijn tachtig dor pen in de omgeving van de stad Shiraz onbewoonbaar geworden. Bij de overstro mingen zijn 10 mensen en 6000 schapen verdronken. Een flatwoning in Helmond is gister nacht door brand helemaal verwoest. De bewoners van de woning waren niet thuis toen na twee hevige explosies een grote brand uitbrak. Een raamkozijn werd vijf tig meter van de flat teruggevonden. Door de grote hitte van het vuur zijn enkele betonnen elementen van het flatgebouw krom getrokken. Bij een frontale botsing tussen een bus en een vrachtauto in het noordwesten van Iran zijn eind vorige week 21 doden en 15 zwaar gewonden gevallen. Dit is zaterdag in Teheran bekendgemaakt. Volgens de politie was de bestuurder van de vrachtau to degene die het ongeval veroorzaakte. In de binnenstad van Arnhem zijn giste ren een schoenenwinkel en een aangren zende woning geheel door brand verwoest. Volgens de brandweer is het vuur ontstaan in de woning, waar men kroketten aan het bakken was. De schade bedraagt drie ton. Spanje zal ongeveer 435 miljoen gulden investeren in apparatuur die de vliegvel den veiliger moet maken. Dit heeft het Spaanse ministerie van Transportzaken meegedeeld. 1 1 1 1 onbew. onbew h. bew 1. bew onbew onbew onbew geh bew onbew onbew 1. bew. onbew onbew geh. bew. zw bew onbew. zw. bew. geh. bew sneeuw geh bew geh. bew geh bew h. bew zw. bew zw. bew geh. bew zw bew onbew. 1. bew zw bew h. bew geh. bew 1. bew 1. bew h. bew geh bew zw. bew sneeuw zw. bew motregen onbew onbew regen 3 2 3 3 4 3 3 3 3 4 5 14 10 0 9 3 2 5 -6 5 0 0 13 5 7 1 9 16 13 -1 12 -2 2 13 10 0 2 1 17 18 1 0.5 0 0 1 1 1 0.1 2 1 5 0 0 0 4 2 0 0 02 0 0 04 0 0 1 1 0 o 7 0 1 0.1 4 0 2 0 0 0 04 0 AMSTERDAM (ANP). Een kleine duizend mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen be roepsverboden - het weren van linkse men sen uit overheidsfuncties - in Nederland. De demonstratie was georganiseerd door de PSP. Ze begon op het Museumplein en eindigde in het Roothaanhuis aan de Ro zengracht, waar o.a. werd gesproken door de PSP-leden Bouwe Kalma, de omstre den voormalige chef van de zeden- en kinderpolitie in Rotterdam, Lisette Schol ten, die onlangs uit de Amsterdamse re cherche werd verwijderd wegens haar vriendschap met een sympathisant van de Rote Armee Fraktion en door het PSP- tweede-kamerlid Fred van der Spek. DEN HAAG. Het ministerie van Justitie heeft een schriftelijke garantie gegeven dat de uit Indonesië gevluchte Molukse onderwijzer T. Sahalessy niet zal worden gearresteerd wanneer hij zich bij de Vreemdelingenpolitie zal melden. De ze garantie is gegeven aan de advocaat van Sahalessy, mr. W.J. van Bennekom, en aan het Landelijk Comité Zuid-Molukken (LAG). Dat is gisteren meegedeeld door 6 -1 0 -3 2 7 5 4 6 -5 kingsmogelijkheden en alle haat tegen Van Agt moet worden benut, aldus de CPN. Een Poolse rechtbank heeft de Westduit- ser Maximilian Rosenburg tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spiona ge voor de inlichtingendienst van een NA- VO-land. De man zou een bekentenis heb ben afgelegd. Aldus het Poolse persbureau PAP 6 2 -2 1 0 1 -10 -5 -2 5 5 3 3 10 15 ex-hoofdinspecteur Bouwe Kalma 1 na joi jai Ki ïd te sli K le bt w n< 21 di d< 2 0 0 0 -2 2 0 W te ki di VI g' P V. d P z: a De regering zal zich in de begroting voor 1979 moeten uitspreken over voortzetting van de hulp aan Cuba. „Bij het nemen van die beslissing zullen aspecten van binnen- en buitenlandse politiek een rol spelen. Ecevit liet doorschemeren dat dit ak koord voor „herziening” vatbaar was te gen de achtergrond van de waardedaling van de dollar en het duurder worden van Aanvankelijk had Justitie geweigerd zo n schriftehjke garantie te geven aan Van Bennekom, met wie Justitie wel mon delinge afspraken zou hebben gemaakt over de positie van Sahalessy. Maar de raadsman van de Molukker stond er op dat justitie een schriftelijke bevestiging gaf van deze afspraak. Die afspraak houdt volgens een woordvoerder van het mini sterie van Justitie in dat Sahalessy niet in bewaring zal worden gesteld. Er werd ook overeengekomen dat Justitie contact zou zoeken met het politiekorps waar de Mo lukker zich zal melden en dat de politie zal worden verzocht Sahalessy met aan te houden. Mocht de Vreemdelingenpolitie er niet mee akkoord gaan, dan zal de Moluk ker dat in elk geval van tevoren te horen krijgen. Volgens een woordvoerder van het LAG heeft mr Van Bennekom op alle punten zijn zin gekregen. Sahalessy vluchtte vorig jaar mei uit Ambon naar Djakarta. Een half jaar later reisde hij naar Frankkort en van daar uit kwam hij heimelijk Nederland binnen met behulp van Zuidmolukse vrienden. Hij verblijft sinds november in Nederland Volgens de LAG-woordvoerder zit het er met in dat Justitie Sahalessy, onderwijzer van beroep en schrijver van het RMS- volkshed, zal erkennen als politieke vluch teling. Sahalessy zou met documenten kunnen bewijzen dat hij in Indonesië we gens zijn politieke overtuigingen werd ver volgd. geen uitspraken over doen, omdat het naar zijn zeggen een moeilijke zaak betreft die uitgebreid overleg behoeft. Wel vertelde hij niet zonder meer het standpunt van de VVD te zullen volgen omdat „een regering geen zetbaas is van fracties uit het parle ment of politieke groeperingen. De rege ring regeert. Na uitgebreid overleg met de ambtenarenbonden zal ik een standpunt bepalen en kan het parlement zich erover uitspreken, zo zei Wiegel. Over de gewestvorming zei Wiegel per soonlijk de voorkeur te geven aan minder dan de voorgestelde 24 gewesten Maar ook daarover wilde hij zich eerst nader beraden. „Het kabinet-Den Uyl is er vier jaar mee bezig geweest. Wij zitten er pas vier weken. Er zitten vele facetten aan die eerst zorgvuldig bestudeerd moeten wor- Zowel de Griekse als de Turkse regering hebben er de nadruk op gelegd dat Vance - voor beide bezoeken speciaal uitgenodigd niet was gekomen als brenger van Ameri kaanse voorstellen ter oplossing van de Cypruskwestie. De nieuwe Turkse pre mier Ecevit benadrukte dat dit probleem alleen tussen Turken en Grieken onderling kon worden opgelost. Met Vance was, zo zei hij, gepraat over bilaterale problemen zoals het reeds in 1976 gesloten defensie- akkoord dat Turkije een miljard dollar militaire hulp over vier jaar in het vooruit zicht stelt tegen heropening van de Amen kaanse installaties op Turkse bodem De Chileense muurschildering in de Schilderswijk in Den Haag blijft het doel wit van onbekende bekladders. Daarom zal het kunstwerk nu worden voorzien van een kunststof-beschermlaag. Eventuele bekladdingen kunnen dan makkelijk en goedkoop worden verwijderd Weer in binnen- en buitenland EIJSDEN. De 18-jarige J. Pasman uit het Limburgse Cadier en Keer is gisteravond laat bij een ongeval in Eijs- den om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto midden op de weg toen hij werd aangereden door een tegemoetkomende auto die aan het inhalen was. van de NAVO bij de Turkse invasie op Cyprus in 1974 dat Athene indertijd dit militaire verband verliet. ZW wzw zzw zw wzw zw zw wzw zw zzw ono no ozo z2w zw wzw windst. no windst. wnw zo windst o z w windst. nw nnw z nnw nnw zo no n wnw zzw wzw windst n w z ZW' (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. Het partijcongres van de CPN is akkoord gegaan met de nieuwe koers die het partijbestuur heeft voorgesteld. Dit betekent dat de partij een meer open karakter zal krijgen, nau were contacten zal gaan onderhouden met zusterpartijen in Oost- en West-Europa en een nieuw, gemoderniseerd actie- en par tijprogramma zal gaan opstellen. Een vrachtschip van 6500 ton is zaterdagochtend vroeg ter hoogte van het Japanse eiland Kjoesjoe in een storm ver gaan. Dit heeft de Japanse kustwacht ge meld. Van de 26 bemanningsleden zijn er 23 gered. Drie worden nog steeds vermist. Het schip vervoerde 5300 ton gips. rol in kwestie-Cyprus t in het bezit van een bruisend elan”, aldus Bakker. Bakker verklaarde dat twee hoofdpun ten in de koers van de CPN centraal staan: de strijd voor de vrede en het behoud van de werkgelegenheid. Voor de AVRO-radio (een teken van de open koers die de CPN heeft ingeslagen) zei Bakker, dat naar zijn mening deze twee hoofdpunten sterk leven onder de bevolking. „Daaruit kan een poli tieke beweging voortkomen die tot een nieuwe coalitie met PvdA en andere pro gressieve partijen kan leiden”, aldus Bakker. wapens sindsdien. Hij verzet zich overi gens tegen elke koppeling van dit akkoord, waarvan het congres de ratificatie op de lange baan heeft geschoven, aan de Cy pruskwestie. Ook in Athene is, zo gaf premier Kara manlis op een gemeenschappelijke pers conferentie na afloop van de besprekingen te kennen, gesproken over Amerikaanse militaire hulp, die dit jaar voor de Grieken 175 miljoen dollar zou bedragen. Dit is een vierde van het bedrag dat is overeengeko men in het nog evenmin geratificeerde defensie-akkoord met Griekenland dat vporziet in militaire hulp van 750 miljoen dollar over vier jaar. Ook Griekenlands eventuele terugkeer in het militaire ver band van de NAVO was ter sprake geko men. en men was het er over eens dat deze niet was los te maken van vorderingen inzake de Cypruskwestie, aldus Karaman lis. Het was uiï protest tegen de passiviteit ■0= .£o DINSDAG 24 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.32 uur onder 17.12 uur Maan op 17.51 uur onder 8.06 uur ft! .o, is -Eg SJ’S? -m ÖD G CU den. Toch zal ik zo snel mogelijk met besluitvorming daarover komen”, aldus Wiegel. Gevraagd naar de verdeling van de bur gemeestersposten in Nederland naar poli tieke kleur, antwoordde de bewindsman dat de VVD daarbij zeker onderbedeeld is. „De groei van de VVD in de laatste vijf jaar maakt dat wij recht hebben op meer burgemeesterszetels. Met name in Brabant en Limburg is de VVD, maar dat geldt ook voor de PvdA, ondervertegenwoordigd”. Wiegel zei niet de indruk te willen wekken nu in allerijl allemaal VVD’ers te benoe men. Als uitgangspunten bij zijn beleid (noemde Wiegel naast een redelijke verde ling naar politieke kleur de kwaliteit van de kandidaten en de wensen van de ge meenteraad. Aanhoudend wisselvallig. Minimumtemperatu ren een paar graden boven nul en maximum temperaturen ongeveer 5 graden Aantal uren zon 0 tot 4, Min.-temp, omstreeks 3 graden, Max.-temp omstreeks 5 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent, Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. i; 1 1 7^ Wh X' j,y,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2