Britse liberalen RAF-lid in kiezen vóór Labour Hamburg aangehouden Zwaarste sinds 1872 Studenten in Indonesië gearresteerd Onbemand bevoorradingsruimtevaartuig Progres-1 koppelt vast aan Saljoet-6 Jeruzalem stuurt geen militaire delegatie naar Cairo in Engeland „Antiekmoorden VONHOFF Arrestaties in Pamplona KOEKJESLUCHT LEEGSTAND ACCORDEON 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI 2 3 MAANDAG 2 door Nico Scheepmaker X mp (Van onze redactie buitenland) an val 1 on tie lat ;ld nd on Og ld ije s (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) MOSKOU. Het onbemande Russische bevoorradingsruimtevaar- tuig „Progres-1” koppelde gisteren automatisch aan het ruimtelabora- torium Saljoet-6, waar de kosmonauten Romanenko en Grechko nu al zes weken aan boord verblijven. De Progres-1 werd vrijdag gelan ceerd, waarbij het bestaan van dit soort onbemande bevoorradings- ruimtevaartuigen voor het eerst bekend werd. Volgens Russische commentatoren „opent de vlucht van de Progres-1 een tijdperk van zeer lange bemande ruimtevluchten”, waarbij men in staat zal zijn bemanningen en voorraden van ruimtelaboratoria te vernieuwen en aan te vullen. ng Spanning Offensief JERUZALEM—CAIRO—BEIROET. De vredesonderhandelingen tussen Israel en Egypte zijn volledig in het slop geraakt na een besluit van de Israëlische regering om geen militaire delegatie naar Cairo te sturen, zoals president Sadat op verzoek van president Carter had voorgesteld. De deur is nog niet helemaal gesloten. Israel heeft de militaire onderhandelingen niet „afgebroken”, maar „uitgesteld”, en een militaire delegatie onder leiding van generaal Tamir, die perma nent in Cairo aanwezig is, zal daar ook nu blijven. Eerder was bekend gemaakt dat generaal Tamir voor „overleg” naar Israel terug zou komen, maar het ministerie van Defensie deelde later op de avond mee dat generaal Tamir in Cairo zal blijven. i J F trijfël Vredesoverleg Israel Egypte in slop geraakt PRESIDENT ANWAR SADAT „agressief". (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) turn” te handhaven, dan vanwege prak tisch nut. Ik heb Hans Wiegel na afloop van Net werk helemaal vergeten te vragen wie het slachtoffer van die hypnose geweest was, maar hij heeft me wel verteld dat At Barendsma, de populaire serveerster van het restaurant van de Tweede Kamer, die ook na afloop niet op haar mondje bleek te zijn gevallen (Hans en Pien werden harte lijk door haar gekust), een keer schertsend tegen het kamerlid Van Dijk die één arm mist gezegd had: „Pas op hoor, anders hak ik je andere arm er ook nog af”. Haar verhaal over WD-kamerlid Henk Von- hoff, nu burgemeester van Utrecht, dat hij aan het vermageren was en daarom van de boerenkool met worst alleen twee halve worsten opat en de boerenkool liet staan, kon bevestigd worden door mijn vrouw, die Vonhoff nog als geschiedenisleraar heeft gehad. Als straf nam hij vaak het pakje boterhammen voor tussen de mid dag af en at die op, of hij stuurde je er op uit om vier kroketten voor hem te halen. Ook vroeg hij zomaar eens wat iedereen op zijn brood had, en dan confisqueerde hij de boterhammen met het lekkerste beleg. ien zel- het ten □et net 'Og ;rd n is ko- die sen ^ol- in >nd eer iw. Irie ien rid- ver het ior- iraz tro pen de oel- 'om van iele en bus van 1 15 dag de tau- te. is het ver- ge- n er list. De arrestatie is te danken aan een atten te apotheker, die snel de deur van zijn zaak sloot en de politie belde toen Christine Kuby een vervalst recept op de toonbank legde. Op weg naar de patrouillewagen begon het meisje plotseling te schieten, waarop de agenten terugschoten. Christi ne Kuby en één agent raakten gewond. De 21-jarige Kuby wordt ervan verdacht me deplichtig te zijn aan een bomaanslag op de rechtbank in Zweibrücken. Premier Begin las het regeringsbesluit na een zitting van het Israëlische kabinet voor. Na de conferentie van Ismailia, waar tot de militaire en politieke com missie in het kader van de conferentie van Cairo was besloten, heeft Egypte zich volgens de Israëlische regering schuldig gemaakt aan ernstige beledigingen van de staat Israel en zijn regering, inclusief antisemitische artikelen in de Egyptische pers. Ook de rede die president Sadat zaterdagavond in het Egyptische parle ment uitsprak wordt als „agressief” ge kenschetst. Met dat al deelt de regering mee „op korte termijn” nogmaals te willen onder zoeken of zij de militaire delegatie naar Cairo zal sturen, na een afkoelingsperiode, die naar in Jeruzalem verwacht wordt minstens een week zal duren. Met nadruk werd in de regeringsverkla ring gezegd dat het besluit eenstemmig genomen is. President Sadat had in zijn rede van zaterdagavond die overigens tot ieders verbazing weinig verrassends bevatte minister van Defensie Weizman een „verstandig man” genoemd, in tegen stelling tot zijn baas premier Begin. Een rede voor de regering in Jeruzalem er de nadruk op te leggen dat Sadat er niet in zal slagen tweespalt binnen de Israëlische re gering te zaaien. In feite zijn Begin en Sadat het op het punt van de militaire besprekingen eens. Zij hebben geen zin zonder politieke on- derhandelingen, waar bepaald moet wor den welke technische veiligheidsarrange- menten de militairen moeten treffen. Sa dat had dan ook op verzoek van president Carter erin toegestemd de militaire be sprekingen voort te zetten, meer als psy chologische zet om het beroemde „momen- De Progres-1 heeft brandstof, weten schappelijke instrumenten en voedings middelen voor de bemanning van de Sal- joet gebracht. Romanenko en Grechko zijn kort na de automatische koppeling begonnen met het uitladen van het onbe mande bevoorradingsruimteschip. Daar- De met grote spanning afgewachte speech van president Sadat voor het Egyp tische parlement is in Egypte met voldoe ning, en in de rest van de Arabische wereld met gemenge gevoelens ontvangen. Sadats speech was een mengeling van reeds her haalde standpunten, fustraties over de verwachte maar uitgebleven Israëlische concessies en de aankondiging dat het vredesoverleg, zij het voorwaardelijk, kon doorgaan. Sadat zei dat Israel dwars ligt en eeuwig wil vasthouden aan de bezette gebieden. Van de joodse vestigingen in die gebieden hadden de Israëliërs opzettelijk een geweldig punt gemaakt; Begin, Dajan en Weizmann hadden alleen maar tijd wil len winnen en Egyptisch begrip voor Israë lische veiligheidsproblemen uitgebuit. „Ik zal geen joodse vestigingen in de Sinal- woestijn dulden, ook al moeten we Israel daarvoor tot in elke hoek van de wereld bestrijden”, aldus Sadat. periode viel er 54,3 centimeter sneeuw. Het ergst was het in Rochester in de staat New York. Daar viel 76,2 centimeter. Philadelphia moest het doen met 38 centi meter. Zaterdagmiddag ging het vliegveld van Boston weer (gedeeltelijk) open, even als de vliegvelden La Guardia en Kennedy Airport bij New York. Hier en daar stort ten daken in onder de zware sneeuwlast. In de staat New York gebeurde dat bij een grote supermarkt en bij een school. De sneeuwval in Boston is volgens de meteo rologische dienst in die stad de zwaarste sinds 1872. na zullen zij wetenschappelijke instrumen ten die ze niet meer nodig hebben in de Progres-1 stouwen. Het onbemande be voorradingsschip wordt dan later terugge stuurd naar de aarde en zal met lading en al verbranden wanneer het in aanraking komt met de atmosfeer. De Progres-1 is Het congres werd bijeengeroepen nadat op 13 december verleden jaar het voorstel om een kiessysteem van evenredige verte genwoordiging voor het Europese parle ment in te voeren, door het Britse Lager huis werd afgewezen. De liberalen hadden het een onderdeel gemaakt van hun voor waarden voor het sluiten van een werkver bond met de Labourregering. De Labour ministers stemden inderdaad vóór evenre dige vertegenwoordiging, hoewel (of juist daarom) zij wisten dat het in het Lagerhuis geen haalbare kaart was. Onder de liberalen, die een evenredige vertegenwoordiging voor het eerst als een kans zagen om het Britse systeem van rechtstreekse verkiezingen te doorbreken (waardoor zij zelden werkelijke macht kunnen uitoefenen), groeide de mening dat zij door Labour in de steek waren gelaten en dat het verdrag van samenwerking beëindigd diende te worden. Sadats boodschap was duidelijk: de deur naar de vrede is niet dicht geslagen, maar staat nog op een kier, een kier die breder kan worden naarmate Israel bereid is tot wezenlijke concessies. De Egyptische president gaf echter geen enkele aanwij zing in welk kader, op welk niveau en op welke termijn het overleg hetvat zal kun nen worden. David Steel dreigde toen te zullen aftre den als partijleider wanneer dat gebeurde, en stelde voor de kwestie aan een partij congres voor te leggen. Zijn belangrijkste argument was, dat de liberalen in de vol gende algemene verkiezingen naar een aandeel in het machtsevenwicht dienden te streven. „Ik wil dat de partij de sleutel wordt, de spil waarom het bij de verkiezin gen draait. Ik zoek niet naar een nieuw uitgangspunt, maar naar een ieuwe bete kenis van onze partij”. De top van de liberalen zal zich in juli, wanneer de nog in te dienen nieuwe begro ting van kracht wordt, beraden of de sa menwerking met Labour zal worden voortgezet. Het is mogelijk dat premier Callaghan dan de tijd gekomen acht om in oktober of november de verkiezingen uit te schrijven, want zonder de steun van de liberalen zou zijn regering zich in het par lement niet lang kunnen handhaven. Het is duidelijk dat de Egyptenaren een krachtig diplomatiek offensief begonnen zijn, waarbij van Amerika verwacht wordt het zware werk te doen om Israel tot meer inschikkelijkheid te bewegen. Sadat heeft Washington nu om wapens gevraagd, niet om Israel aan te vallen, maar, zo zegt Sadat, om de Israëlische militaire superio riteit te kunnen evenaren; een militaire superioriteit die „de huidige Israëlische onbegrensde arrogantie en totaal onbuig zame onderhandelingspositie in de hand werkt”, aldus Sadat. Van de ondervraagde Israëliërs gelooft 69 procent in een snelle vrede, maar deze enquête werd gehouden voor het af breken van de onderhandelingen van vorige week woensdag. Premier Begin zou vandaag in de Knes set een regeringsverklaring af leggen, die naar gevreesd werd opnieuw olie op de al brandende golven zou gooien. Een student zou daarbij verwondingen hebben opgelopen als gevolg van een slag met een geweerkolf. Dit incident deed zich voor in het centrum va Jakarta. Het is nog niet bekend hoeveel studenten er zijn op gepakt. De actie tegen de studenten viel samen met de telefonische opdracht aan vier gro te bladen in Jakarta om voor een onbe paalde periode niet meer te verschijnen. Volgens de waarnemend minister van Voorlichting, Sudharmono, hebben de vier bladen, die een gezamenlijke oplage van 600.000 hebben, een publikatieverbod ge kregen wegens het verspreiden van be richten „die de huidige situatie in Indone sië kunnen verscherpen en de nationale veiligheid in gevaar kunnen brengen.” JAKARTA (UPI). Indonesische mili tairen hebben de afgelopen twee dagen invallen gedaan in universiteiten en mid delbare scholen om dissidente leden van studentenraden te arresteren, zo is zater dag van de zijde der studenten meege deeld. "he het dat de ■ht- rd. >od der ge- ;rd mt- ter- De 1U1S ote 'ijf- oor zele •uw lan- z 15 i de Va no om net mg sa- or- aar en Ier uit- ge- na- •IA- eb- ?au Na afloop van de Goed Nieuws Show kwam de nieuwe staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes nog even achter de cou lissen. Zij had iets heel treffends in het programma gezegd. Uit plichtsbesef of schuldbewustzijn had ze eens op een zon dag koekjes staan bakken in de keuken, waarop haar man gezegd had dat ze toch gewoon koekjes had kunnen kopen. Ze had toen geantwoord (een citaat, waard om in de Citaten Omnibus te worden opge nomen): „Elk gezin heeft recht op koekjes- lucht!” ste- ,'en- est. aan het on. Eigenlijk is het veel leuker achter de schermen van televisieprogramma's dan ervoor, thuis. Vrijdagavond was ik in Frascati waar Sonja’s Goed Nieuws Show werd opgenomen, en zaterdagavond was ik in Soeterijn waar Mies Bouwmans pro gramma Netwerk werd uitgezonden. Het was Sonja’s tiende show, en Frascati was voor het eerst helemaal vol. Zaterdaga vond kon ik Sonja (ze zat tussen het pu bliek bij Netwerk) vertellen hoe het kwam dat haar eerste negen shows gehandicapt waren door enkele rijen lege stoelen, hoe wel aan de kassa steeds bezworen was dat alle vijftig toegangskaartjes al vroeg in de week uitverkocht plachten te zijn. Kwa men er dan steeds mensen niet opdagen, ondanks de rijksdaalder die zij hadden betaald? Het lag, zoals zo vaak, veel simpe ler. Na de negende show is iemand eens de stoelen in de zaal gaan tellen, en die ont dekte toen dat er veel meer stoelen waren dan er kaartjes werden gedrukt. De kaart jes waren wel steeds uitverkocht, maar de plaatsen niet. Zo simpel is soms de oplos sing van een onoplosbaar raadsel! Over de Palestijnse kwestie onthulde Sadat zijn gehoor van 360 afgevaardigden, dat hij met de Jordaanse koning Hoessein was overeengekomen dat de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook maximaal voor vijf jaar onder VN-toezicht zouden komen, waarna de Palestijnen zelf hun politieke toekomst mochten bepalen. Sa dat noemde de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO niet, evenmin de Palestij nen in de diaspora. niet ontworpen voor een terugkeer naar het aardoppervlak. De Progres werd vrijdag gelanceerd van de basis Baikonoer in Centraal Azië. Tot aan deze lancering was er niets bekend van het bestaan van dit type Russisch ruimtevaartuig. Volgens westerse deskun digen lijkt het op een type van de Sojoez- ruimtevaartuigen dat twee jaar geleden gedurende drie maanden gekoppeld was aan het ruimtelaboratorium Saljoet-4. Ook dit ruimtevaartuig was toen onbemand. Dit klopt met mededelingen van Russische zijde, die de Progres-1 een „broertje” noemden van de bemande Sojoez-ruimte- vaartuigen. De kosmonauten Romanenko en Grech ko zijn op 11 december met de Sojoez-26 gelanceerd en koppelden daarna succes vol aan het ruimtelaboratorium Saljoet-6. Twee maanden eerder was een dergelijke koppeling mislukt. Twee weken geleden Kortsjnoj had verteld dat hypnose de enige verklaarbare oorzaak van zijn vier ver hespartij en achtereen tegen Spasski kon zijn, en mevrouw Smit-Kroes vertelde ons toen dat dit niet geheel ondenkbaar was. Haar partij (de WD) had ook wel eens geprobeerd hypnose toe te passen, op een spreker van een tegenpartij in de Tweede Kamer, en diens betoog was toen inderdaad wat onsamenhangend gewor den. Alleen kon toen natuurlijk nooit be wezen worden dat het betoog zonder die hypnose wél samenhangend was gebleven! PAMPLONA (AFP. Vijftien mensen zijn zaterdag gearresteerd in de Baskische hoofdstad Pamplona bij een treffen tussen politie en kerkbezoekers. De laatsten woonden een mis bij ter nagedachtenis van drie leden van de afscheidingsbewe ging ETA, die de laatste dagen in Spaans Baskenland om het leven kwamen. De politie voerde een felle charge uit, toen de mensen de kerk verheten. De kerkbezoe kers gooiden daarop molotov-cocktails en stenen naar de politie. Volgens een poli tiewoordvoerder zijn van haar kant rub- berkogels en traangas gebruikt. HAMBURG. In Hamburg is zaterdag na een vuurgevecht met de politie een jonge vrouw gearresteerd, die als de 21- jarige gezochte RAF-terroriste Christine Kuby uit Kaiserslautern kon worden ge ïdentificeerd. Zeker 67 mensen hebben het leven verlo ren in de sneeuwstormen, die de Verenig de Staten een week lang hebben geteis terd. Grote vliegvelden in het oosten zijn gesloten geweest, autowegen onbegaan baar en het leven in enkele grote steden komt maar langzaam weer op gang. Lange rijen bulldozers, vrachtwagens en ambu lances zochten zaterdag hun weg door de steden aan de oostkust en over de auto snelwegen in een poging de belangrijkste verbindingen open te houden en mensen uit de kou te bevrijden. De stad Boston was twee uur volledig lamgelegd. In die LONDEN. De leider van de Britse liberalen, David Steel, is er in geslaagd zijn partijgenoten van de noodzaak te overtuigen om het samenwerkingsverdrag met de regerende Labourpartij tot ten minste juli te handhaven. Op een speciaal belegd partijcongres in Blackpool stemden uiteindelijk maar 520 van de 1727 afgevaardigden tegen voortzetting van de afspraken met Labour. De Goed Nieuws Show wordt niet „live” uitgezonden, zoals Netwerk, maar tussen 6 en 7 uur opgenomen. Dat bood de gelegen heid om schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoj, die pas om kwart over zes uit Wijk aan Zee kon vertrekken, na afloop van de andere opnamen nog even apart op te nemen, waarna dit onderdeel in het begin van de show zou worden gemon teerd. Johnny Meyer stond al op het podi um klaar om een nummer op zijn accorde on weg te geven, toen de floormanager ons vroeg even een hartelijk applaus te acte ren voor Kortsjnoj. Dat deden we. Johnny Meyer stond er gefêteerd bij, en hoewel het uitgelegd was ,zou het me niet verbazen als sommige mensen in de zaal gedacht heb ben: nounou, grootmeester schaken, en hij kan blijkbaar nog harmonica spelen ook! CHRISTINE KUBY kregen beide kosmonauten bezoek van hun cohega’s Djanibekov en Makarov die met de Sojoez-27 naar het ruimtelaborato rium waren gekomen. De Saljoet-6 is het eerste ruimtelaboratorium van het type dat een dubbele koppeling mogelijk maakt. Na vijf dagen keerden Djanibekov en Makarov met de Sojoez-26 naar de aarde terug. De koppeling van de Progres-1 is het tweede bezoek voor Romanenko en Grech ko, die nog drie weken af zijn van het Russische ruimterecord van 63 dagen. Zo als gebruikelijk worden ruimteplannen in de Sovjet-Unie niet van tevoren bekend gemaakt, maar Westerse deskundigen houden het voor mogelijk dat de beman ning van de Saljoet-6 op weg is naar een nieuw Russisch ruimterecord. Het Ameri kaanse ruimterecord staat met 84 dagen nog steeds op naam van een van de Skylab-bemanningen. BRACO (Reuter). Met de vondst van een vijfde lijk, vermoedelijk dat van de vrouw van de vermoorde Scott-Elliot, een oud-parlementslid, is gisteren een eind ge komen aan een grote speuractie van de Britse politie. Het gedeeltelijk ontklede lijk van mevrouw Dorothy Scott-Elliott werd in een volle sloot bij een hoofdweg in Schotland gevonden. Het was bedekt met takken en bladeren. De poUtie zocht naar de vrouw nadat het lijk van Walter Scott-Eliott woensdag bij Inverness was gevonden. pe moordpartjj kwam aan het licht toen de politie in het noordwesten van Engeland antiek ter waarde van dui zenden ponden aantrof dat eigendom was van de Scott-Elliots. Speurders die de woning van het echtpaar in Londen be zochten zagen dat de flat was leeggehaald en dat er bloedvlekken op het kleed zaten. De 60-jarige Scott-Elliot was al sinds 13 december niet meer gezien. De buren dachten dat het echtpaar met vakantie was gegaan, g j kaar onderzoek vond de politie nog drie lijken, dat van Donald Hall, broer van de butler van de Scott- Elliots, Archibald Hall; van de vrouw van Hall, Mary Coggle en van David Wright, voormalig tuinier en jachtopziener van het landgoed in Schotland van de Scott-Elli- ots’ Volgens de politie heeft de moord zaak een grote handel in gestolen kunst voorwerpen en antiek aan het licht ge bracht. Kort voor de ontvoering van werkgeversvoorzitter Schleyer begin sep tember vorig jaar, zou zij zijn ondergedo ken. Later werd ze in het gezelschap van de terrorist Gert Schneider gezien, die vorig jaar november in Amsterdam werd gearresteerd. Beiden hebben volgens de politie contact gehad met de ontvoerders van Schleyer. De vader van Kuby, die dominee is, heeft tegenover het Duitse persagentschap DPA verklaard dat hij zijn dochter door een onbevooroordeeld advocaat wil laten verdedigen. In zijn weigering alle bezette gebieden in te ruilen tegen een vredesverdrag wordt Begin overigens door 71 procent van de Israëlische bevolking gesteund; volgens een recent opinie-onderzoek. Tegen een Palestijnse staat is 91 procent, en 72 pro cent vindt dat nederzettingen uitsluitend onder Israëlische soevereiniteit mogen be staan. Daarentegen gelooft 60 procent dat Israel het stichten van nieuwe nederzettin gen in de bezette gebieden moet staken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3