in Muziektent in Rijkenspark wordt voor deel ontmanteld Auto in de sloot Gewonden hij vechtpartij in Kennemerlaan Wijkeroog” verdeeld over i aansluiting bij Verbond I Tamtams en dans van Afrika I \weten publiek te boeien UNIEKE HUISVESTING IN VOORMALIG PEN-GEBOUW I Evenwicht GEVOLG VAN BALDADIGHEID EN TV-NEUROSE Jeugdcarnaval hij KIC handbal Betonmolen gestolen I I Koppel Soomers-Bode bij de Kennemers moeilijk te kloppen Bestuursvergadering van SDAB I Feest I I I I I I I I I I [Nationaal Ballet van Senegal in Stadsschouwburg i e i I SAMENSTELLING ADVIESCOMMISSIE j ft 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 2 3 MAANDAG (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op 2 februari is het precies 25 jaar geleden dat een handjevol enthousiaste aqua- riumliefhebbers besloten in Vel sen een nieuwe vereniging op te richten. De Aquariumvereniging Velsen. De contributie werd ge steld op 80 centen per maand. Bij gebrek aan een eigen clubhuis werd van tijd tot tijd vergaderd in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen. Het onder maatse guppie van weleer is uit gegroeid tot een stevige sierkar- per die met zijn leeftijd van 25 jaren een ledental heeft van 320 en daarmee behoort tot de groot ste van de 260 aquariumvereni- gingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Bond van Aquari um- en Terrariumliefhebbers. IJMUIDEN. In de Velsense Stadsschouwburg heeft een uitver- i jkochte zaal vrijdagavond genoten het Afrikaanse dansen, uitge- j jvoerd door het Nationaal Ballet van Senegal. In een wervelende Ishow brengt de dansgroep de traditionele en primitieve dansen van I u Izwart Afrika, verpakt in verhalen, die ze voor uitvoering op het w jtoneel geschikt maken. Voor degene, die in het programma de iverhalen gelezen heeft, is het gebeuren op het toneel gemakkelijk te volgen en winnen de dansen en gebeurtenissen aan kracht. 1 Jubilerende aquarium vereniging den- 25 jaar naar bloeiperiode ide- 9.30 Dl nee reer uur OU len eer 130 1.30 .De van >tr.) - Iiif nniiimMMttMÉllIWf» derwijs van de school zich beweegt J VELSEN-NOORD. Zaterdag 28 ja nuari gaan alle welpen en pupillen van <ie handbalafdeling van KIC in de eigen kan tine op hei sportpark Rooswijk hun eigen carnaval vieren. De bedoeling is dat de jeugdige deelnemerslsters) verkleed op het feest zullen verschijnen waarbij voor degene die het leukst of meest origineel is verkleed een prijs staat te wachten. Ook de adspirantleden kunnen dit feest bezoe ken maar dan ook verkleed. Dit carnaval begint in verband met te spelen wedstrij den om 15.30 uur, dag met Het die SANTPOORT. Als de gemeenteraad akkoord gaat zal de muziektent in het Burgemeester Rijkenspark gedeeltelijk VELSEN. Het algemeen bestuur van de Stichting Dienstverlening Aan Bejaar den (SDAB) komt woensdagavond om 20.00 uur in het gebouw „In den Abeel bijeen Hoewel discussie over de gewijzigde sta tuten en de functie- en taakomschrijving van de projektleider met op de agenda zijn opgevoerd, zijn de bestuursleden van de inhoud van deze „stukken” wel op de hoogte gesteld. Het dagetijks bestuur van de aquariumvereniging Velsen in het Aqua Rama. Staand van links naar rechts: C. J P de Graaff (vice- voorzitter), C. Stapel (voorzitter); zittend: W. van Opbergen (penningmeester) en J. M. Engels (secretaris). De muziekverenigingen Soli en Wilhel mina overwegen om jaarlijks toch nog een paar concerten te geven en repetities te houden in de muziektent. Dat is dan ook de reden dat nog niet zal worden overgegaan tot algehele sloop van het bouwsel. Het niet meer overdekte gedeelte van het podi um zal uit veiligheidsoverwegingen wor den voorzien van een balustrade. Secretaris Engels ontkent dat door de aquariumhobby bepaalde vissoorten in hun bestaan zouden worden bedreigd. ..Voor zover er van een dergelijke bedrei ging wel sprake zou zijn is vooral de milieuverontreiniging de grote boosdoe ner”. aldus Engels. tijd een geheel andere recreatiebehoefte waarvan de TV met name een duidelijke negatieve invloed had op de belangstelling voor activiteiten in de muziektent. De jeugdcommissie van de afdelingen handbal en voetbal van de sportvereniging KIC in Velsen-Noord hebben na enkele vergaderingen besloten om tot een grotere samenwerking te komen en daardoor voortaan bij zoveel mogelijk jeugdactiyi- teiten samen te werken teneinde nog meer samen voor de KIC-jeugd te kunnen on dernemen. Voor dit lopende seizoen is in elk geval overeengekomen, nog een disco- avond, een filmavond en het gebruikelijke eierzoeken tijdens het paasweekemde in gezamenlijk overleg uit te voeren. Tot de belangrijkste van de vele agenda punten behoorde het benoemen als erelid van de vereniging van de heer G. N. van Rijn die ruim tien jaar het beheer over de kantine heeft gevoerd. Bij monde van voorzitter Hekster werd hij gehuldigd en als blijk van erkentelijkheid kreeg hij een fraai gecallifrageerde oorkonde en een bos bloemen.'Voorzitter Hekster zag terug op een actief „Wijkeroog”-jaar waarvoor hij alle medewerkenden dankte. In het jaar verslag van secretaris Schrama werd her- - innerd aan de bijeenkomsten met onder meer wethouder J. W. Meijer en het feit dat de tuinen op „Schulpen” zullen verdwij- nen. Hiervoor in de plaats is een aanvraag tot uitbreiding van het „Wijkeroog”-com- plex gestaan. Er bestaat een wachtlijst van ongeveer honderd aspirantleden. De elektriciteitsvoorziening van de kan tine was ook een onderwerp van bespre king. Er bestaan plannen om de stroom voorziening te verbeteren. Het financieel overzicht van de penningmeester leverde geen uitvoerige discussie op. Subsidies voor de feestavond en het clubblad „Praat- vaak” werden goedgekeurd. 'an- 2 j uk >ru- Het mag dan waar zijn dat de wereld van de aquariant de wereld is van de stilte, van de romantiek van statig tussen rotspgrtij- len doorglijdende maanvissen, van drei gend ogende koraalduivels, de eerste 25 jaren van het leven van de club van Vel- I sense aquariumvrienden zijn zeker niet in romantische stilte vergleden. Er werd nog al eens veranderd van verenigingsruimte. Eind 1975 kreeg men de beschikking over een ruimte op de benedenverdieping van het voormalige PEN-gebouw. In zelfwerk zaamheid werd deze ruimte aangepast aan de behoefte van de club. Een ruimte om -elkaar te ontmoeten, het Aqua Rama, en een zogenoemd „nat” gedeelte waar de vis- I en waterplantenbeurs in zo’n 40 bakken zijn ondergebracht. Een intiem harretje, een bibliotheek en een aangrenzend zaal tje voor lezingen en clubavonden. Kortom een verenigingsgebouw dat onder de Ne- derlandse aquarianten als uniek wordt be schouwd zijn heel eenvoudig begonnen. Gewoon de goudviskom met twee vissen en een rotsje. Op zichzelf al een boeiend schouwspel. Wie dat ervaart wil meer. Wat wij nu doen als aquariumvereniging is ervaringen uit wisselen en voorlichting geven aan onze leden. Bij het „opzetten” van een aquari um is het verstandig je goed te laten voor lichten. Welke vissen? Welke planten? Hoeveel? Je moet namelijk streven naar een evenwicht. Evenwicht in compositie van vorm en kleur maar ook evenwicht in het biologisch milieu. Op die manier be gint een bak te leven en te groeien. Het wordt een rustgevend schouwspel dat voortdurend boeit”. „Vissen zijn schrikachtige dieren”, ver telt penningmeester Van Opbergen. „Als je een aquarium overvalt door plotseling het licht aan te steken ontstaat er gemak kelijk paniek. Je ziet de bewoners dan ook verkleuren van schrik. Ze kunnen in pa niek wegschieten en zich verwonden”. Over de visbeurs in het aangrenzende vertrek legt vice-voorzitter De Graaff uit: „Uit de bakken kunnen alleen onze leden vissen of planten kopen. Er bestaat ook gelegenheid om vissen in te leveren. Daar voor hebben we een speciale bak. De twee- kwartjesbak. Ongeacht de soort verkopen De man, die via de middenberm in de sloot belandde, liep geen ernstige verwon dingen op. Hij had enkele schaafwonden, al is hij voor de zekerheid nog even in het ziekenhuis onderzocht. De auto is door de politie voor een tech nisch onderzoek in beslag genomen )lw 7.30 29 lari mk- mte i op g- Q u. 7-8. sles al ui en den, 169 rler- ede zen- 9-10 In „Aqua Nieuws”, het maandelijkse clubblad van de Velsense vereniging dat in eigen huisdrukkerij wordt vervaardigd, staat het feestprogramma dat ter gelegen heid van het 25,jarig bestaan zal worden georganiseerd. Dat begint op vrijdag 3 februari met een receptie in het Aqua Rama. Zaterdag 11 februari wordt in de aangrenzende zaal een feestavond op touw gezet. Heel gezellig met kienen en een ier- .- en eef ïne- di. .30- uur •eau »h. n 9- IJMUIDEN. Van een bouwterreintje aan de Texelstraat is een kleine mobiele betonmolen gestolen Vrijdag is hiervan melding gemaakt bij de politie. De betonmolen is meniekleurig en heeft een inhoud van honderdveertig liter. VELSEN-NOORD. Op de oostelijke afrit van Rijksweg 9. aan de noordkant van de Velsertunnel, is een 44-jarige Haarlemmer zaterdagmiddag met zijn au to de sloot ingereden, De remfuncties van de auto weigerden plotseling, toen de man wilde afremmen. worden gesloopt. Dè bovenbouw - over kapping en wanden - zullen worden ver wijderd terwijl de toegang tot de berg ruimte en de toiletten zal worden dichtge metseld. Deze ingrijpende maatregel is noodzakelijk geworden nadat dit bouw werk de laatste jaren mikpunt is geweest van venielzucht en baldadigheid. Toen de muziektent in 1963, naar een ontwerp van de Velsense architekt H. Pe ters, werd gebouwd leek daarmee te wor den voorzien in een stuk culturele recrea tie. Openluchtconcerten op de zomera vond. Helaas ontstond vrijwel terzelfder- In de laagste afdeling legde het echtpaar Vreeswijk (142) beslag op de bovenste plaats. Koningstein-Segboer (130) moest het zegevierende duo voor laten gaan. Ge promoveerd van B naar A: De Hoog-Van der Vlugt en Brouwers-Flentrop. Van C naar B: het echtpaar Vreeswijk en Ko ningstein-Segboer. Uitslagen A lijn: Soomers-Bode 181, Kroone- Berkhout 166, Van Thiel-Edeling 165, Van der Kuyl-Kulman 160. Barzilay Woudsma 159, gprang-De Vries 157. Porck Bonder 155. Jong kind-Poecke 140. Wareman Wijers 140, Muller- Andela 125, Persyn-De Vries 113. B lijn: De hoog-Van der Vlugt 144. Brouwers- Flentrop 131. Need-Muller 121, Anten Van Reste ren 120, Wajon Van Gameren 114, Huyg Knip pen 105. Weimar-Peil 100, Van der Vlugt Tobias 97. echtpaar Beesma 93, Drupsteen Kesting 55 C-lijn: echtpaar Vreeswijk 142, Koningstein- Segboer 130, Andela- Kleve 120, Andela-Fortgens 113, Fetzer-Janssen 108, Van Amerongen-Moor selaar 101, Zauffman-Heere 96. echtpaar Hor beek 91. Wijers-Woertman 91. Arpad-Beelen 88 IJMUIDEN. In een hotel café aan de Kennemerlaan in IJmuiden is zaterdagavond een massale vechtpar tij geweest. Deze begon toen een 34- jarige IJmuidenaar het verzoek bad gekregen de tent te verlaten, nadat al geweigerd was de man verder te ser veren. De man wilde echter met vertrekken en toen wat vrienden zich met dit con flict gingen bemoeien, brak een stevige knokpartij los. Glazen, stoelen en spiegels sneuvelden, voor de politie om streeks tien uur de zaak kon ontruimen. Er waren op dat moment enkele licht gewonden. Zondagmiddag echter is, als gevolg van het gebeuren op zaterdagavond een 53-jarige man uit het café mishan deld, Enkele lieden kwamen toen ver haal halen omdat zij meenden dat de man zich te nadrukkelijk had bemoeid met de vechtpartij de voorgaande avond. De man liep hierbij enige hechtwonden op die in het Zeeweg Ziekenhuis zijn behandeld. Een van de sprankelende momenten uit de voorstelling, die het nationale ballet van Senegal gaf. (Foto Kuno Grommers). Kroone-Berkhout (166) deed het in de hoogste afdeling eveneens voortreffelijk door de tweede plaats voor zich op te eisen. De Hoog-Van der Vlugt (144) liet in de B- lijn de andere paren achter zich en finishte met een duidelijke voorsprong (13 punten) op Brouwers-Flentrop (131) als eerste. we die vissen voor twee kwartjes per stuk. Onze jeugd maakt er veel gebruik van”. Boven op het gezelschapsaquarium staat een fraaie beker te pronken. Het is een wisselbeker die permanent in het bezit van de Aquariumvereniging Velsen is ge komen, nadat hij in 1977 voor de derde achtereenvolgende maal bij de districts- keuringen werd gewonnen door de cracks van de vereniging: de heren G. Zorgdrager en G. J. van Moorst. In het Aqua Rama domineert een gezel schapsaquarium van 250 bij 50 centimeter. Het bestuur zit in een halve cirkel voor het tabelau-vivante als we op het afgesproken tijdstip binnenstappen om een babbel te maken over 25 jaar aquariumhistorie in Velsen. Geboeid kijken voorzitter C. Sta pel, zijn waarnemer C. J. P. de Graaf, secretaris J. M. Engels en penningmeester W. van Opbergen naar het kleurige stukje waterleven achter het dubbeldikke glazen venster. Het lijkt een devote overpeinzing. Het is een geboeid volgen van een stukje onderwaterbestaan. Maar even stil als de -i aquariumfreak zich kan verdiepen in zijn hobby, even lyrisch en uitvoferig kan hij er over praten en vertellen. Waarin verschilt deze hobby van onge acht enige andere manier van vrije-tijds- passering? „Eigenlijk in niets”, merkt voorzitter Stapel oprecht op „Veel van onze leden (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. De vijfde ladder-wed- strijd van de hridgechih „De Kenner- mers” werd in de A-lijn gewonnen door Soomers-Bode met een puntentotaal van- 181. Dit koppel speelt de laatste tijd bijzonder sterk en bewees zijn kracht opnieuw. loterij. De muziekgroep Intercontinental zorgt voor een muzikale omlijsting. Ook introducés zijn daar welkom. Zonder twij fel zal het feestgedruis tot diep in de nacht de welhaast traditionele rust van het club lokaal overheersen. Een speciale jubileumuitgave van „Aqua Nieuws” werpt een blik terug op de afgelopen 25 jaar. Het wel en wee van een vereniging die gestaag is „grootgegroeid”. Heeft de jarige een verlanglijstje? Voorzitter Stapel: „Jazeker. Wat wij graag willen is dat mensen in Velsen die aquariumhouder zijn lid worden van onze vereniging. De praktijk bewijst namelijk telkens dat men dan veel meer plezier van zijn hobby heeft. Voorlichting en uitwis seling van informatie is belangrijk. Er zijn aquarium houders die jaren achtereen zwoegen om hun bak echt mooi te krijgen. Vaak lukt dat. Vaak ook niet. Dat ligt soms maar aan een kleinigheid. Als clu bleden heleven we allemaal veel plezier aan <ie hakken in ons clublokaal. Maar we hebben ook thuis allemaal een hak waar we dagelijks tegenaan kijken. Het is de moeite waard om daar uit te halen wat er in zit. Niet alleen voor eigen genoegen maar ook. en misschien nog wel speciaal, voor het welzijn van de vissen. Een heet hangijzer vormde de vraag of de club haar lidmaatschap van het Alge meen Verbond van Volkstuindersvereni- gingen moet continueren. Sommige leden wilden dit niet langer voortzetten omdat een belangrijk déél van de contributie moet worden afgedragen aan het Ver bond, terwijl deze organisatie er naar hun oordeel weinig tegenover stelt. Afgespro ken werd dat er een opiniepeiling onder de leden zal worden gehouden. Daarna zal een definitieve beslissing worden genomen. VELSEN-NOORD. De algemene jaarlijkse ledenvergadering van de Volks- tuindersvereniging „Wijkeroog” die za terdagmorgen in de eigen kantine op het complex ,,’t Praathuis” werd gehouden heeft in het dagelijks bestuur wegens af treden van voorzitter E. W. F. Hekster en secretaris Jer. Schrama in de heren A. Kansen en A. Eijman de respectievelijke vervangers gekregen terwijl de heren M. Kops, penningmeester, en C. Wemke her kozen werden. Het opjuttende ritme van de tam-tams, de kleurige kostuums en de taal van het I lichaam van dansers en danseressen hadden het publiek al snel in hun ban. Hoofdmoot van de show blijft het tonen van dansen en gebruiken van de verschillen-b de stammen van Senegal en het verhaal er om heen geeft hier alleen steun aan. Dellou J I Tiossane vertelt het verhaal van een arme jongen, die verliefd is op het meisje Anta. De ouders van Anta wijzen de jongen af, omdat hij arrh is. Hij gaat werken in het buitenland, keert terug en gaat dan op zoek naar Anta, die inmiddels verhuisd is. Hij I reist van dorp naar dorp, neemt deel aan hun feesten en vindt tenslotte zijn geliefde terug in een dorpje, waar regendansen worden gehouden. In het verhaal maken we kennis met verschillende dansen en culturen van de| stammen. Op meeslepende wijze hebben we deel aan de eenvoudige, snelle, opjagen- i j de en vermoeiende dansen, die door zowel de mannen als de vrouwen in hoog tempo I worden uitgevoerd. Een vertederend moment vormt het intermezzo, waarin de jongen I vertwijfeld zijn verlangen naar Anta bezingt, zichzelf eerst begeleidend met de gitaar, later met een xilofoon, gemaakt van hout en kalebassen. In het gedeelte na de pauze volgt het verhaal van twee minnaars, die om de gunst b van een meisje dingen. Als de ene de strijd wint dank zij de toestemming van de ouders, roept de ander wraak over hem af. Twee bosgeesten op hoge stelten maken de man krankzinnig, maar in een grote ceremonie worden de duivels uitgebannen. Ook i hier weer vormt het verhaal een omlijsting voor veel dansen, vanaf de ontroerende j I dans, waarin de man om de gunsten van een meisje dingt en zij die beantwoordt, via I uitdagende heupdansen tot de acrobatische dansen van de bosgeesten op hun hoge stelten. Het geheel eindigt met uitbundig feest mét acrobatische toeren van drie j mannen met een kalebas en een politiefluitje. Het optreden van het ballet van Senegal, dat overigens aan zijn zestiende tournee bezig is, boeit van begin tot einde. In onze omgeving is het ballet nog eenmaal te zien op 28 januari in de Haarlemse Schouwburg. C. DE GRAAFF J IJMUIDEN. De commissie van I advies van de gemeentelijke school j voor Visserij en Scheepvaart heeft een j wijziging ondergaan in de samenstel- J ling. De heren'J. van Haga en I’. Kor-1 bee bedankten als lid. In hun plaats I werden de heren S. Keuning en D. I Duyndam benoemd. De leden van deze commissie kunnen I worden beschouwd als deskundigen op I één of meer gebieden waarop het on-1 I derwijs van de school zich beweegt, I zoals bijvoorbeeld sleepvaart, kust- vaart en visserij. Vanuit hun deskun- I digheid adviseren de commissieleden J I de schoolleiding bij de onderwijstaak. I Waar nodig worden ook adviezen uitge-1 I bracht aan het schoolbestuur of aan het college van B en W. j De heer H. A. Nietzman nam het voor- zitterschap over van de heer G. Fer- b ment, die echter wel lid blijft van de I commissie. Het gezelschap wordt ge- completeerd door de heren J.N. Berk- b hout, A.S. Hammersteyn, A. Smalle- I gange en J.A. Weimar. ■s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5