In bibliotheek aan Beneluxlaan Rond tienduizend bezoekers in nieuwe Uitbreiding taken Overlegorgaan voor kopers en huurders Gastarbeiders als blijvende bevolking Actie van dertigtal Jozef-ziekenhuis Verdere belangenbehartiging carnavalsverenigingen RONDLEIDINGEN TER KENNISMAKING Jaarverslag Peregrinusstichting VOOR BRANDWONDENCENTRUM Illegaal Dirigent van accordeonvereniging overleden Tandarts vermist apparatuur Vechtpartij in De Blinkert 6 JANUARI 19 7 8 2 3 MAANDAG HM M i' BEVERWIJK-HEEMSKERK ijk *A V F ■F T4 h Expositie ..Openbaar kunstgebit lacher met serieuze ondertoon Eén van de operatiekamers was tijdens het open huis voor de bezoekers opengesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) Het streefbedrag is 15.000. i e.d.) alsook de woonomgeving (groen- en speel voorzieningen, verkeer, milieu e.d.). Er zijn nu een aantal onderwerpen geko zen, waarmee het overlegorgaan zich wil bezighouden, zoals het kritisch volgen van de inspraakprocedure rond het struktuur- plan van Beverwijk; de verkeerssituatie, o.a. in relatie tot het aanleggen van woon erven. Ook wordt momenteel nagetrokken of de aanslag verontreinigingsheffing voor het oppervlaktewater inderdaad met 30% kan stijgen en hoe de verhouding is tussen partikulier en industrieel gebruik. Daarnaast is er nu een Werkgroep Ka beltelevisie gevormd. Deze houdt zich be zig met het afhandelen van de lopende Correspondentie met de Stichting Kabel televisie Beverwijk over onder meer voor gestelde wijzigingen in het aansluitcon- trakt, zodanig dat de positie van de bewo ner wordt verbeterd; de invoering van een keuzepakket en het verwerken van de vra genformulieren, die in een gedeelte van Meerestein zijn verspreid en waarin de bewoners hun mening naar voren konden brengen over de mate van tevredenheid met de kwaliteit van televisie- en radio- ontvangst. Ook worden de telefoontjes en brieven nagetrokken van de mensen die op het persbericht van december 1977 hebben gereageerd. Uit de vele reakties bleek dat in verschillende wijken van Beverwijk problemen rond de invoering van de ka beltelevisie en de kwaliteit van het gebode- ne erg groot zijn. Het overlegorgaan heeft de indruk, dat de invoering van dfe kabeltelevisie voor sommige bewoners een aanknopingspunt is om zich te organiseren. Indien er dan ook inmiddels nieuwe organisaties zijn ontstaan of mensen plannen hebben om een huurders- of kopersorganisatie op te richten, zou men daarover graag geïnfor meerd worden. Misschien kunnen andere beginnende groepen voordeel hebben van de ervaringen die de verschillende groe pen m het overlegorgaan hebben opge daan. Nieuwe organisaties/verenigingen kunnen zich bij het overlegorgaan aanslui ten. Dit bedrag en liefst meer wil men aan bieden op 25 november tijdens een grote gala-avond in de Beverwijkse sporthal. derwijs en vormingswerk. Zijn grote erkentelijkheid sprak hij uit jegens de werkgroep die onmetelijk veel werk heeft verzet in het kader van de actie „Hou je mond gezond”, die hij in het verlengde legde van de vorig jaar gehou den welzijnsmarkt. - Wethouder Van Herpen deelde nog mee (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Naar ruwe schatting hebben zo’n tienduizend mensen vrijdag avond, of zaterdag- of zondagmiddag de gelegenheid benut om het nieuwe zieken huis te bekijken, voordat het begin fe bruari in gebruik wordt genomen. Vóór de verhuizing moet er nog heel wat werk worden verzet aan bouw en inrichting, maar die waren toch voldoen de ver gevorderd om de bezoekers de indruk te geven, dat hier een zeer modern streekziekenhuis tot stand is gekomen, naar de huidige maatstaven klein, maar doelmatig, naar de eisen van de tijd en met toch veel meer accommodatie dan in het oude noodziekenhuis mogelijk was. Voorts maakte Prins Loek bekend, dat wijlen burgemeester J. G. S. Bruinsma was uitgenodigd om een boom te planten bij „De Nieuwe Slof”. In overleg met mevrouw Bruinsma zal burgemeester Hubers nu die boom alsnog planten. dat door de mogelijke vestiging van een orthodontistenpraktijk in Heemskerk me dio volgend jaar daarover zijn bespre kingen gaande aan de tandheelkundige voorzieningen in de gemeente nog een zeer gewenste uitbreiding kan worden gegeven die ook voor de regio van betekenis is. naar buiten kan kijken, maar niet van buiten naar binnen. Eén van de vier operatiekamers werd tijdens het „open huis” voor de bezoekers open gesteld, maar, evenals de „intensive- Daarin wordt de nadruk gelegd op het feit dat de gastarbeiders steeds als een tijdelijk verschijnsel werd gezien, maar dat nu overheid en stichtingen, Nederlan ders en buitenlanders samen nieuwe be leidslijnen zullen moeten ontwikkelen, waarbij enerzijds het verschijnsel als per manent moet worden erkend en ander zijds moet worden gestreefd naar een fun damentele wijziging in de scheefgegroeide economische verhoudingen op wereld schaal om aldus het symptoom gastarbeid te laten verdwijnen. Dat symptoom gastar beid wordt dan in verband gebracht met de tegenstellingen arm-rijk, ontwikkeld- onderontwikkeld, macht-onmacht, bezit- tend-bezitloos en geschoold-ongeschoold. De betrekkelijkheid van die „tijdelijk heid” wordt aangeduid met bij voorbeeld het cijfer dat meer dan vijftig percent van de buitenlanders in Noord-Holland langer dan tien jaren in Nederland is en dat in 1977 het aantal gezinsleden van de buiten landse werknemers groter is geworden dan het aantal werknemers zelf. HEEMSKERK. Zaterdag is aangifte gedaan van diefstal uit een woning aan de Marquettelaan, waarvan de bewoonster met vakantie is. De politie stelde een on derzoek in. Zaterdagmiddag is een 31-jari- ge inwoonster van Heemskerk betrapt bij een winkeldiefstal in een supermarkt. De politie deed huiszoeking. care”-afdeling uiteraard nog zeer summier ingericht. Het ging er meer om een indruk te krijgen van het nieuwe gebouw dan van de medische mogelijkheden binnen dit ziekenhuis. In de IJmond zijn blijkens het jaarver slag ruim 700 Spaanse gezinnen, ruim 200 Italiaanse en zo’n honderd Duitse gezin nen woonachtig en voorts nog 116 Turkse, 30 Marokkaanse, 29 Joegoslavische en 14 Portugese gezinnen. In het verslag wordt ook ingegaan op de illegale buitenlandse werknemers. De Pe regrinusstichting acht het zeer wel moge lijk de werkelijke schuldigen aan te wij zen. Maar in het verslag wordt geconclu deerd, dat de wil om die schuldigen - koppelbazen en marginale bedrijven- aan te pakken vooralsnog lijkt te ontbreken. Dat zijn feiten die om een ander beleid vragen op het punt van integratie, gelijke rechten en geëigende voorzieningen. De gastarbeiders zijn migranten geworden, hoewel zij vaak ondanks een langdurig verblijf hier blijven geloven in een terug keer naar hun land, maar de banden met het vaderland vervagen en de terugkeer wordt door allerlei in het verslag van de Peregrinusstichting genoemde ontwikke lingen in Nederland en de thuislanden moeilijk. Het aantal buitenlanders in de IJmond is geregistreerd op 779 Italianen, 2901 Span jaarden, 489 Turken, 153 Marokkanen, 124 Joegoslaven en 44 Portugezen; in to taal op 4490 buitenlanders uit genoemde landen. Die braken daarna los met een show van „De Zwervers” en het optreden van de zanggroep „Vier van de acht”, het duo Ab Glas en de Strawberries, de Boeren kapel van de Beverwijkse Harmonieka- pel en gratis door enige Beverwijkse za kenlieden aangeboden rondjes voor de gehele zaal. Oud en Jong danste mee en De Zeezotte kreeg tenslotte ee ovationeel applaus. zich wat buiten de samenlevingsactivitei- ten plaatsen in het kader van de algemene gezondheidszorg. De initiatieven in dat kader, die deze weken enkele hoogtepunten kregen zullen naar zijn mening deze week niet ophou den, maar een voortzetting krijgen in een reeks van aansluitende activiteiten via on- BEVERWTJK. De carnavalsvere niging De Zeezotte verzorgde zaterdag met veel succes een feestavond voor de bejaarden en de grote zaal van „De Nieuwe Slof” was vrijwel geheel bezet. Eregasten waren burgemeester A. J. Hubers en mevrouw Hubers, mevrouw T. Bruinsma-Schildstra en chirurg dr. R. P. Hermans van het Beverwijkse brand wondencentrum. Prins Loek maakte na melijk een plan bekend van een dertig tal Noord-hollandse carnavalsvereni gingen om een groot bedrag bijeen te brengen voor dit brandwondencentrum. BEVERWIJK. Het Overlegorgaan van huurders-, kopers- en belangenorga nisaties te Beverwijk is ontstaan naar aanleiding van de invoering van de kabel televisie. Verschillende huurdersorgani- saties werden gekonfronteerd met vragen en problemen rond de invoering van de kabeltelevisie in hun buurt. Met name bewoners van flats wordt eigenlijk geen keuze gelaten, omdat de gemeenschappe lijke antenne-inrichting wordt vervangen door een aansluiting op het kabelnet. Ook eigenaren-bewoners bleken problemen te hebben, onder andere betreffende de kwa liteit van de televisiebeelden en FM-ont- vangst. Op verzoek van enkele verenigin gen heeft de Beverwijkse Sociaal Culture le Raad de verschillende geïnteresseerde organisaties bijeen gebracht. Hoewel als eerste gezamenlijke aandachtspunt de ka beltelevisie staat genoteerd, blijken er ook anders zaken te zijn die men gemeen schappelijk wil aanpakken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de bibliotheek aan de Beneluxlaan is vrijdagavond de tentoon stelling „Openbaar kunstgebit” geopend: een expositie van poëtische, tragische en trendgevoelige kunstgebitten die vermakelijk en relativerend is. M. van Herpen „een samenballing” van een aantal belangrijke feiten op dit terrein noemde, namelijk de serieuze tentoonstel ling „Hou je mond gezond” in de hal van het nieuwe ziekenhuis, de open dagen van het ziekenhuis, de opening van het nieuwe centrum van de Stichting Jeugdtandver- zorging aan de Jan van Kuikweg en in het algemeen de aandacht die zich deze weken via deze samenloop van feiten op de ge zondheidszorg concentreert ook door de begeleidende informatie via scholen, buurthuizen en dergelijke. Hij betreurde in zijn inleiding dat verschillende initia tieven geen grotere regionale uitstraling hebben kunnen krijgen. Het feit dat het aantal deelnemers aan de jeugdtandverzorging relatief gezien af neemt gaf hem te denken en hij vroeg zich daarbij af of de hogè kosten toch te belem merend werken en de overheid daar moge lijk iets aan moet doen. Een gelukkige omstandigheid achtte hij het dat er in Heemskerk op dit moment voldoende tandartsen (acht) aanwezig zijn, zodat niemand in het gebrek aan tandartsen een excuus kan vinden om z’n gebit te ver waarlozen. Het goede overleg tussen en de samenwerking van de tandartsen zou vooral de laatste tijd de mythë uit de wereld hebben geholpen dat tandartsen Reakties kunnen worden gestuurd aan de werkgroep Kabeltelevisie, Postbus 206, Beverwijk. Gasten waren ook. de Heemskerkse Propeppers en Prins Harry vond, dat Beverwijk over een fraaie feestzaal kan beschikken voor de carnavalsactivi- teiten. BEVERWIJK. De Peregrinus-stich- ting voor buitenlandse werknemers in de regio’s Noord-Holland-Noord, IJmond, Zaanstreek en Waterland heeft een ver slag uitgebracht over de periode van sep tember 1975 tot augustus 1977, waarin ook een beschouwing is opgenomen over twintig jaar gastarbeid. Vanaf september 1977 heeft het overleg orgaan een meer permanente vorm gekre gen. Op dit moment maken van het overle gorgaan deel uit: Huurdersvereniging Voor Allen; Belangenvereniging 320; Huurdersbelangenvereniging Meerestein Coöperatieve Vereniging Woonbelang 98 u.a.; Kopersvereniging De Dalen/Meere- stein; Buurtkomité Rond de Wijkertoren en de Stichting Dorpsraad Wijk aan Zee. Eén van de belangrijkste taken van het overelgorgaan is het uitwisselen van infor matie en ervaringen. Om daarmee een begin te maken heeft elke deelnemende vereniging/ organisatie een vragenformu lier ingevuld om zodoende iets meer duide lijkheid te krijgen over waar elke vereni- ging/organisatie zich inee bezig houdt, en wat men van een samenwerkingsverband verwacht en welke prioriteiten men stelt. „Professor Flögel” hield een cabaretach tige pseudo-wetenschappelijke inleiding waarin hij met verbittering onverbiddelij ke zaken aan de orde stelde en aan de hand van dia’s van de tentoongestelde en pro theses en poetsmethoden ook de tandart sen zogenaamd bits over de hekel haalde. Via tentoonstelling en dia’s waren dan onder meer te zien een doorkijkgebit, een weggooigebit, een kiezelgebit als oerpro- these, een milieugebit, een gebit van schaakstukken op zwart-wit uitgevoerde platen, een nautisch kunstgebit als een soort havenwerk, gekoppeld aan een sein- apparatuur, een gebit voor Heli’s Angels (van leer met spijkers), een gebit met haar op de tanden, een gebit van een pyromaan (met afgebrande lucifers als tanden) en nog tientallen variaties met natuurlijk even opzienbarende „uitvindingen” op het gebied van de tandenborstel. In het kader van de inleiding werd Sin terklaas als snoep-boosdoener door één van de plaatselijke tandartsen „aan de kaak gesteld”. De tentoonstelling in de bibliotheek, waar men vanwege de lachertjes beslist even moet binnen lopen, is naar Heems kerk gehaald door de werkgroep „Hou je mond gezond” en dit stukje gezondheids zorg valt samen met wat wethouder A. F. Het blijkt dan dat alle organisaties zich richten op problemen, zowel met betrek king tot de woning (kwaliteit van de wo ning, huurprijsvaststelling, onderhoud Via een uitgestippelde route kon men het hele ziekenhuis bekijken en op alle afde lingen stond personeel klaar om een kleine toelichting te geven. Bedden, apparatuur en de „aankleding” waren voor het meren deel nog niet aanwezig, maar voor een totaalindruk was de rondleiding voldoen de. Ondanks de grote aantallen bezoekers trad er zelden stagnatie op, dankzij een goede organisatie. Dat moet in dit wee kend een grote belasting zijn geweest voor het totale personeel van het St. Jozef- ziekenhuis, want in het oude ziekenhuis moest ook alles gewoon doorgang vinden. Met de verhuizing voor de deur staat dit personeel nog het een en ander te wachten, maar men lijkt er „met z’n allen tegenaan te gaan". Als men er „met z’n allen” ook in slaagt de sfeer van het oude ziekenhuis mee te laten verhuizen naar het nieuwe dan beschikt Heemskerk over een zieken huisaccommodatie die alle vertrouwen geeft en dat is in het kader van de gezond heidszorg nog altijd een belangrijke peiler. Opvallend was bij de rondleiding de in verhouding grote polikliniek. Van detwee- en vierpersoonskamers en de recrea tieruimten kreeg men een prettige indruk, zoals velen het ook als plezierig ervoeren, dat men door de bijzondere ruiten in het gehele ziekenhuis wel vrijuit van binnen Op de röntgenopleiding liet men allerlei foto’s zien van botbreuken, ingeschikte munten en andere per foto zichtbaar te maken afwijkingen. Een gebit voor een koe met mensen- kiezen; experiment voor vergroting van de melkplas, (links) Een goed vastzittend gebit met een bout door de schedel. Sleutel wordt bijgeleverd, (boven) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar is op 63-jarige leeftijd overleden de heer Albert van de Wolff, dirigent van de Beverwijkse Ac cordeon Vereniging. De heer Van de Wolff was reeds ge ruime tijd ziek. Ruim vierentwintig ja ren heeft hij de accordeonvereniging geleid en in die tijd bracht hij het orkest tot grote hoogte. De crematie is woensdag 25 januari om 10.30 uur in Driehuis-Westerveld. HEEMSKERK. Uit een tuin aan de Frits Conijnstraat is waarschijnlijk don derdag een doos ges.tolen, die onder meer apparatuur bevatte van een aan de Maere- laan praktijk houdende tandarts. De waar de beloopt tussen de twee- en drieduizend gulden. HEEMSKERK. Tijdens een open dag in de scholengemeenschap De Blinkert is een vechtpartij ontstaan tussen drie jon gens van vijftien en zestien jaar en één van de leerkrachten. De politie nam de jongens mee naar het bureau.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7