bij koersverandering Onderzoek naar klachten van omwonenden Cindu-fabriek dienst overheid Elke werkloze in if Bezwaren tegen vergunning voor bedrijf Billiton Als u iemand blij kunt maken met een schnitzel, maakt u hem gelukkig met kip-schnitzel. Gesprek over christenen in de vakorganisaties tussen de bedrijven door „Cao’s worden opgezegd 1 o*» I VERTEGENWOORDIGER POSITIEVE INSTELLING z Wo Regering rekent op afnemen economische groei in 1978 Voorzitter Voedingsbonden FNV: Utrechts Statenlid Kieftenburg over werkloosheidsprobleem: Uitloting premielening Zuid-Holland 1959 Kabouter op beurs in Utrecht AKKOORD OVER CAO TIMMERFABRIEKEN Tussen CNV en bisschoppen: 17 ECONOMIE 19 7 8 JANUARI DINSDAG 24 Fietskartel i handic Winst Akzona Omzet A en O Accepteren Voor het lopende begrotingsjaar wordt het tekort op 62 miljard dollar geraamd. Hulpverlening Cao Philips Nederland’Argentinië Conflicthantering WASHINGTON (Reuter). De begroting van de regering-Carter voor het op 1 oktober beginnende financiële jaar wijst een tekort van 61 miljard dollar aan bij uit gaven van 500,2 miljard dollar en belastinginkomsten van onge veer 440 miljard dollar. De uitga ven stijgen met acht procent en de inkomsten met tien procent. Devaluatie „groene pond” Staking opgeschort bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten I t s Amerikaanse begroting toont (Van onze redactie economie) tekort van 60 miljard dollar (ADVERTENTIE) dsen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) /o Van belang is daarbij - vooral van vakbewegingszijde is dit onderstreept - dat er op ondernemingsniveau kan worden overlegd Daarbij zullen de timmerfabrikanten de vakbonden tij dig informeren over investeringen, die van invloed zijn op de inhoud, de kwali teit en de hoeveelheid van het werk. DEN HAAG. Werkgevers en werk nemers hebben gisteren een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de werkers in de timmerfabrieken voor dit jaar. De ontwikkelingen van de werkgele genheid m de bedrijfstak zullen ten minste twee keer per jaar worden be sproken. Om die besprekingen voor te bereiden wordt een commissie inge steld, waarin beide partijen evenveel leden hebben en die tot taak krijgt gegevens te verzamelen van de bedrij ven, die de basis zijn voor het overleg. Ük ers ihe al- President Carter heeft er gisteren in zijn begrotingstoespraak tot het Amerikaanse Congres op gewezen dat het tekort in het komende begrotingsjaar 15 tot 20 miljard dollar kleiner zou kunnen zijn ware het niet dat hij heeft voorgesteld de belastin gen met 25 miljard dollar te verlagen ter stimulering van de economische bedrijvig heid in de Verenigde Staten. De bezorgdheid van Carter over de toe komstige energievoorziening van zijn land komt tot uitdrukking in verhoging van de Kieftenburg noemt dit „nationalisatie van de arbeidsreserve”. Ieder die geen werk heeft, zal vanaf het moment dat hij zich als werkzoekende laat registeren automatisch als arbeidsreservist in dienst zijn van het rijk. De overheid zal van haar kant dan verplicht zijn voor maatschappelijk en technisch zinvolle arbeid te zorgen. Dit mag niet betekenen dat het ouderwetse begrip van werkverschaffing weer ont- middelen van maatregelen tot bezuiniging op het verbruik met 24 procent. Geen enkele post is zo sterk verhoogd. In totaal is voor bezuinigingen en voor onderzoek naar nieuwe energiebronnen tien miljard dollar beschikbaar. De uitgaven voor de defensie worden op 115 miljard dollar be groot. Ze liggen reëel drie procent hoger dan dit jaar. In de gedachtengang van Kieftenburg heeft niet alleen de overheid de plicht voor goed werk te zorgen, maar zal ook de werkloze meer dan nu bereid moeten zijn werk te accepteren. Kieftenburg vindt het onjuist dat bijvoorbeeld academici net zolang uitkeringen blijven ontvangen totdat ze een aan hun niveau aangepaste baan hebben. staat, vindt Kieftenburg. „Geen ploegen mannen bomen laten rooien met een hand zaag als daarvoor normaal een machine wordt gebruikt.” Volgens Carter bieden de internationale financiële instellingen uitstekende voor beelden van vruchtbare samenwerking tussen de geïndustrialiseerde hulpver- schaffende landen de ontwikkelingslan den. De president zwaaide vooral de We reldbank lof toe. Carter zei dat zijn regering het van groot belang acht de internationale finan ciële instellingen te steunen omdat ze erin geslaagd zijn programma's uit te voeren die de ontwikkeling van de arme landen bevorderen en in de elementaire behoef ten voorzien. De Amerikaanse programma's voor ge bonden hulpverlening zullen vooral ge richt zijn op landen met een nationaal inkomen van minder dan 550 dollar per hoofd van de bevolking. Landen met een hoger nationaal inkomen zullen selec tieve hulp krijgen. Men zou scholing best meer mogen zien als een persoonlijke verrijking.” Hij vindt dat ze dan maar wat van hun financiële verlangens moeten laten vallen en een minder betaalde job moeten accep teren. „Het afmaken van een studie geeft iemand niet het recht claims te leggen. Het cao-overleg bij Philips start morgen Directeur sociale zaken’drs. F. van Grins- ven zei gisteren tegen de Omroep Brabant dat er binnen vier gespreksronden een akkoord is, maar die mening wordt niet gedeeld door de onderhandelingspartners van vakbondszijde. Philips is dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van de cao- onderhandelingen zelf met voorstellen ge komen. Gebruikelijk was dat de onderne ming de voorstellen van de vakbond af wachtte en pas tijdens de onderhandelin- gen tegenvoorstellen op tafel legde. Het verbod op het fietsenkartel door de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur” van de EEG, is schone schijn. Dat zegt de Consumentenbond in het blad Consumentengids. Het verbod geldt de ou de regeling en die is door de belangheb benden halverwege het EEG-onderzoek aangepast. Verwacht wordt dat de handel tussen Argentinië en Nederland dit jaar een re- cordwaarde van een miljard dollar zal bereiken, zo heeft de Argentijns-Neder- landse Kamer van Koophandel in Buenos Aires bekendgemaakt. De handel tussen beide landen had vorig jaar een waarde van 700 miljoen dollar. De bewoners klagen al jaren over hoest, irritatie van de luchtwegen en hoofdpijn. Van de resultaten van dit onderzoek zullen B. en W. het laten afhangen of de Cindu-omwonenden uitgebreid medisch onderzocht moeten worden. De verontreiniging is een doorn in het oog van de werkgroep Cindroon, die heeft aangedrongen op een gezond heidsonderzoek onder de omwonen den. De directeur van de GG en GD in Amstelveen ziet hier echter geen heil in. Het Uithoornse gemeentebestuur ging daarop te rade bij de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland. Deze adviseerde om de Cindu-omwonenden eerst eens uitge breid te vragen naar hun klachten. 46,00 36,00 1,10 3.90 22.55 279,50 eerd 268,50 5.78 5.M Carter en zijn financiële adviseurs zijn ervan uitgegaan dat de economische groei dit jaar enigszins zal afnemen en pas in 1979 weer zal aantrekken. De president voorspelde een verdere vermindering van het aantal werklozen en een daling van de inflatie. Hij verklaarde dat hij zijn begro ting zo krap mogelijk heeft gehouden. UITHOORN (ANP). B. en W. van Uithoorn willen de klachten onderzoe ken van de circa tweeduizend omwo nenden van de Cindu-bitumenfabriek in die plaats. 110.00b 50,60 59.40 1.45 148,50 33,30 6,60 88.50 30,50e 49,00 112.50e 50,00 66,00 56,00 56,80 41,50 59.30 112,00 99.50 95,50 26,00 06,00 68.00 33.00 55,00 45.80 40,00 58,00 53,80 40,50 18,00 46,50 35,00 69,50 52,00 32,50 32.00 30,20 34,50 47,20 90,50 60,60e 49,00 1,90 60,50 30,00 25,40 56,50e 86,00 59,00 52,20 25,00 59,80 32,00 31,00 74,00 79,50 54,20 30,00 04,00 86,00 74,30 57,50e 62,50 33,50 90,10 04,00 71,10 60,00 40,30 42,60 154,00 35,00 27,00 92,00 145,00 ARNHEM (ANP). „Er zal aan Billiton geen enkele vergunning worden verleend voordat onze medische adviseurs de vraag hebben beantwoord of enige uitstoot van het bedrijf in de lucht met het oog op de volksgezondheid is toegestaan”. Dit zei gis teravond mr. J. Fokkens, Gedeputeerde in Gelderland, tijdens een hoorzitting over de vergunningaanvraag door de Hollandse metallurgische industrie Billiton in Arn hem. Het bedrijf vroeg de provincie een dergelijke vergunning voor de loodafde- ling, die gemoderniseerd wordt. «Tegen de vergunningaanvraag zijn be zwaarschriften ingediend door onder arf- dere de Vereniging Milieudefensie, de So- ciahstiese Partij, het Milieu Aktiecentrum Nederland, de vereniging Voorkomen is Beter en twee wijkopbouworganen. De Gelderse milieufederatie, waarbij alle par ticuliere Gelderse milieugroepen zijn aan gesloten, kondigde gisteravond aan ook bezwaren te zullen mdienen. Dit kondigde bestuurder W. Winter van de Voedingsbonden gisteren aan op een vergadering van de federatieraad van de bonden. Hij zei, dat de onduidelijke positie van de regering dit jaar erg frustrerend is in het loonoverleg. „Na het aanhoren van de regeringsverklaring is een ding duide lijk: we weten nog niks. En ik vrees, dat we op korte termijn nog weinig te weten zul len komen met de verkiezingen voor Pro vinciale Staten en gemeenteraden voor de deur. Dat is geen beste tijd voor een politi cus om het achterste van je tong te laten zien”, aldus Winter. Hij herinnerde eraan, dat de Voedings bonden al enige zekerheid hadden inge bouwd bij het indienen van de cao-voor- stellen door ze te koppelen aan het beleid, zoals dat door de voormalige regering was aangekondigd. Hij zei echter te vrezen dat van de werkelijke bedoelingen van het kabinet-Van Agt voorlopig weinig zal blij ken tijdens de onderhandelingen over de cao’s. Daarom zullen de bonden de werk gevers duidelijk laten weten, dat ze ge bruik zullen maken van de zogenaamde openbreekclausules, die de overeenkom sten ontbinden wanneer zich plotseling volstrekt gewijzigde situaties voordoen, al dus Winter. Met deze begroting wordt een begin ge maakt met het inlossen van twee toezeg gingen die Carter tijdens zijn verkiezings campagne heeft gedaan, te weten vermin dering van de overheidsuitgaven in ver houding tot de economie en verkleining van het begrotingstekort; de begroting moet in 1981 in evenwicht zijn, zo meent Carter. In het komende financiële jaar zal het overheidsaandeel in het bruto natio naal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten) 22 procent bedragen tegen in het lopende jaar 22,6 procent. Het zal onder meer gaan om de vraag welke activiteiten de kerken en het CNV wederzijds en gezamenlijk kunnen onder nemen om de discussies over levensbe schouwing en maatschappelijk handelen ieder in eigen kring te bevorderen. In dit verband komt een suggestie voor beraad tussen christenen uit de gehele vakbewe ging aan de orde. Daarnaast zal in de ontmoeting ook aandacht worden besteed De begroting wijst een belangrijke uit breiding van de medische zorg voor de armen aan alsmede hogere bedragen voor onderwijs en voor de verschaffing van werk aan jongeren. Er is ook geld beschik baar gesteld voor de Amerikaanse steden. Voor buitenlandse hulp is 5,4 miljard dol lar uitgetrokken. De helft van dat bedrag gaat naar internationale instellingen als de Wereldbank. De diverse internationale ontwikkelingsbanken krijgen 3'/? miljard dollar, 1,6 miljard meer dan in het lopende begrotingsjaar. Een kwart van het bedrag dat voor 1979 is uitgetrokken heeft echter betrekking op toezeggingen die al voor het lopende jaar waren gedaan. Anderzijds denkt Kieftenburg dat wan neer de arbeidsreserve wordt genationali seerd, met iedereen geneigd zal zijn zich daarin te laten opnemen. Hij doelt daarbij op het deel van de werklozen, dat naast de uitkering nog een belangrijke bron van inkomsten heeft aan „klussen”. Deze zwartwerkers zullen moeten kiezen: zich als arbeidsreservist laten inschrijven of met zwart werk blijven doorgaan, dat daarna in feite wit is geworden, omdat de uitkering vervalt. Het Statenlid gelooft dat een aanzienlijk deel hij schat dit op 10 percent voor het laatste zal kiezen UTRECHT (ANP). De Voedingsbon den FNV zijn vast van plan collectieve arbeidsovereenkomsten op te zeggen wanneer dit jaar, de periode waarvoor de cao geldt, wezenlijke koersveranderingen in het kabinetsbeleid optreden. Bij de lopende en komende cao-onderhandelin- gen met de werkgevers zullen de Voe dingsbonden op dit punt extra zekerheid inbouwen. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Elke werkloze in dienst van de overheid en je bent in één klap van het hele werkloosheidsprobleem verlost. Dit is in essentie de mening van het Utrechtse CDA-Statenlid drs. N. Kieften burg, hoofdambtenaar bij het ministerie van CRM. Volgens Kieftenburg is deze oplossing de enige remedie voor een af doende bestrijding van de werkloosheid. Zij hoeft niet meer te kosten dan wat er nu wordt betaald aan uitkeringen, zou zelfs minder kostbaar zijn. De universitaire wereld krijgt er nog dit jaar een bijzondere leerstoel bij: in de zogenoemde „conflicthantering”. Vermoe delijk wordt aan de Erasmus Universiteit Rotterdam per september een buitenge woon hoogleraar voor dit doel benoemd. Dit meldt het blad „Sociaal-Economisch Management”, magazine voor managers bij bedrijf en overheid. In het kader van de nieuwe leerstoel zal wetenschappelijke stof worden aangedragen voor het beheer sen en oplossen van conflicten. De leer stoel komt tot stand en wordt voor een deel gefinancierd door de Stichting Synthesis, waarvan de Leidse hoogleraar in de psy chologie prof. dr. J. H. M. van Loenen voorzitter is. De detailhandelsomzet van A en O Ne derland is vorig jaar met ruim elf procent gestegen van 805 tot 900 miljoen gulden. De stijging werd bereikt door een geringer aantal vestigingspunten dan in 1976. Het aantal detailhandelsverkooppunten daal de van 60 tot 580. DEN HAAG (ANP). Bij de jaar lijkse trekking van de 2,5 pet pre mielening Zuid-Holland 1959 is obli gatie nr. 2 van serie 34681 uitgeloot met 100.000. De 50.000 viel op nr. 7 serie 21446 De twee prijzen van 10.000 gingen naar nr. 1 serie 25306 en nr. 3 serie 28440 en de twee prijzen van 5000 naar nr. 6 serie 35851 en nr 5 serie 38010. Met 1.000 lootten tien obligaties uit: nr. 9 serie 23210, nr. 2 serie 23836, nr. 3 serie 24055, nr. 7 serie 24108, nr. 2 serie 26934, nr. 3 serie 27101, nr. 9 serie 31456, nr. 3 serie 31694, nr. 10 serie 34241 en nr. 6 serie 38164 Met f 500 worden 24 obligaties af losbaar gesteld: nr. 3 serie 20533, nrs. 6 en 8 serie 21002, nr. 7 serie 21275, nr. 10 serie 21446, nr. 3 serie 22175, nr. 1 serie 22369, nr. 8 serie 22929, nr. 6 serie 23210, nr. 8 serie 23836, nr. 3 serie 23899, nrs. 1 en 2 serie 24108, nr. 4 serie 25306, nr. 4 serie 26179, nr. 6 serie 27219, nr. 2 serie 28140, nrs. 1 en 5 serie 28973, nr. 2 serie 31694, nr. 2 serie 31972, nr. 9 serie 36318, nr. 9 serie 37374 en nr. 3 serie 38164 Voorts worden 460 obligaties met 125 elk afgelost. handic-benelux b.v., een Zweeds bedrijf in scanners, autoradio's, communicatie- en stereoapparatuur vraagt jong enthousiaste vereisten Rijbewijs BE Sollicitaties te richten aan handic benelux b.v. - postbus 43 - 1906 ZG Limmen Tel. 02205 - 1888, t.a.v. Dhr. R. Weydenbeck Hij beschouwt het als een kwestie van individuele en maatschappelijke rechten en plichten, die met particuliere activitei ten onvoldoende wordt onderkend en ge waardeerd. Kieftenburg: „De centrale overheid is daarom de enige die in dit opzicht voldoende kan scoren. Zij kan dit nog alleen door het probleem aan zich te trekken, alle consequenties te aanvaarden en een voldoende algemene aanpak te ont wikkelen.” Dit betekent concreet dat de overheid alle werklozen in dienst moet nemen De Cindufabriek aan de Amstel kwam vorige maand in het nieuws na een tv-uitzending. waarin aandacht werd gevraagd voor de waterverontrei niging rond het bedrijf. aan de waarde en het belang van de orga nisatievorm op levensbeschouwelijke grondslag in het sociaal-economisch leven. De CNV-vertegenwoordiging zal onder leiding staan van voorzitter Jan Lanser en verder zullen er deel van uitmaken alge meen secretaris Arie Hordijk alsmede Henk Teeuwen, voorzitter van de Algeme ne Chr. Politiefederatie (bundeling van de r.k. en de prot. bond); drs. A. M. J. C. Aarts, voorzitter van de ambtenarenvere niging ARAK; mr. J. B. N. Ruben, direc teur bureau ARKA en Niek Barendrecht, publiciteitshoofd van het CNV. Op de beurs Kreatief in de Utrechtse Jaar beurshallen is deze grote kabouter te zien. De kabouter is gemaakt naar de fi guur die Rien Poort vliet heeft bedacht. Men kan hem met be hulp van patronen zelf maken. Kan hij dat waarmaken, of is het een losse gedachte? Bij een bezoek aan Kieftenburg blijkt dat laatste in ieder ge val niet Het Statenlid heeft lang over het probleem van de werkloosheid nagedacht. Zijn antwoord erop heeft hij in grote lijnen ook op papier gezet. „Werkloosheid is een generaal probleem en is met incidentele maatregelen daarom onvoldoende te be strijden," aldus Kieftenburg Het Statenlid gelooft dat de overheid als grootste en meest gedifferentieerde werk gever er helemaal niet zoveel moeite mee zal hebben om voor passend werk te zor gen. Er zijn naar zijn idee ruim voldoende mogelijkheden om arbeidsplaatsen te vinden UTRECHT. Tijdens het gesprek dat een delegatie van het CNV morgen heeft met de Nederlandse roomskatholieke bisschoppen, zal worden besproken of het mogelijk is christenen uit alle vakorganisaties rondom één tafel bij elkaar te brengen. De bespreking tussen het CNV en de bisschoppen zal overigens worden gewijd aan de verhouding tussen kerk en vakbe weging, mede in verband met het feit dat het CNV de laatste jaren een algemeen christelijke vakcentrale is, waarvan ook duizenden roomskatholieken lid zijn ge worden. Akzona, de Amerikaanse tak van het Akzoconcern, heeft vorig jaar de omzet zien stijgen met elf procent: van 729 tot 809 miljoen dollar. De nettowinst ging omhoog van 5.6 miljoen tot 71/? miljoen dollar of per aandeel van 0.45 tot 0.60 dollar. De Britse regering heeft besloten een devaluatie van het „groene pond” met 7'/s procent te aanvaarden. Dit heeft de Britse minister van Landbouw gistera vond in het Lagerhuis bekendgemaakt. De minister zei dat hij over dit percentage vandaag in Brussel zou onderhandelen. De 18.000 havenarbeiders in West- Duitsland hebben gisteren besloten een staking, waartoe zij zaterdag hadden be sloten, op te schorten. Zij hebben de on derhandelingen met de overheid her opend, aldus een vakbondsleider. Gehoopt wordt een compromis te bereiken tussen de negen procent die de bonden eisen en een bemiddelingsaanbod van 5:8 procent MOTOBECANE NEDERLAND stelt elke puzzelweek een MOTOBECANE dames- of herenfiets beschikbaar met een winkelwaarde van 450,-.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17