Kevin Keegan acht duels geschorst Johnny Rep „centrumspits in oefenwedstrijd in Alkmaar Arbiter hield HAPPEL KIEST niet van modder VOOR KRACHT EN ERVARING Europees kampioenschap vijfkamp l Pastoor onder oproerkraaiers crcFFers en missers Selectie Peru L tototips Handhaven Boskov moeilijk' i| 16 DAGEN MEXICO PER KLM INCL HOTEL v.a. 1661. I MH I KLM Thuis in de lucht. 1661; 3375;< dinsdag 19 18 SPORT 19 7 8 JANUARI 2 4 H COMPLEET VERZORGDE RONDREIZEN VLUCHT+HOTEL (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Bondscoach Ernst Happel is er toch nog in geslaagd een verrassende zet tevoorschijn te goochelen voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal morgenavond in Alkmaar tegen een formatie van in Nederland spelende buitenlandse voetballers. In het centrum van de Oranje-aanval zullen geen specifieke spitsen opereren, maar zal de voor de Franse club Bastia spelende vleugelaanvaller Johnny Rep staan. Voor aanvoerder Ruud Krol kwam deze zet van Ernst Happel niet als een verrassing: „Geen van de bondscoaches heeft met mij overleg gepleegd over de opstelling. Toch verbaas ik mij niet over de opstelling van Johnny Rep als centrumspits. Ook vroeger bij Ajax heeft hij wel op die plaats gespeeld en in het Nederlands elftal scoort Johnny vaak vanuit de centrumpositie.” 1 ROTTERDAM. Guus Brox, directeur van Feyenoord, heeft er gisteren openlijk op gezinspeeld dat het met het oog op de resultaten een moei lijke zaak zal zijn om de Joegoslaaf Boskov als trainer te handha- INDIVIDUEEL ven. „Beide partijen zijn slechts gediend met resultaten”, al dus Brox, „duidelij ker kan ik het niet zeggen. Gelet op het materiaal dat we er gens toch hebben en het resultaat in twee jaar moet je je gaan bezinnen”. VLIEG MET KLM VRAAG DE KLM-BROCHURE PSV protesteert tegen WK-organisatie KNVB Ben van Gelder ?rs. 2 Ceulemans leider U reist dan op eigen houtje en bepaalt ’74-’75 ’75-’76 (Van onze sportredactie) 1-1 5-0 i en els), mpt de t zo >opt r'tig- een een bij noe- !uud Lei- Inge jden Verrassend was allerminst dat Pierre Vermeulen van Roda JC in het Nederlands elftal een plaats heeft gekregen als linker spits. Vermeulen schittert de laatste we ken als grillige, moeilijk af te stoppen Toen het Nederlands elftal zich via kwa lificatiewedstrijden nog voor het WK-toer- nooi moest plaatsen, heeft de Eihdhovense club herhaaldelijk gevraagd de Oranjele- veranciers te betrekken bij de voorberei dingen. Nu die voorbereidingen inmiddels (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Het bestuur van de Eindhovense eredivisieclub PSV heeft een protestbrief gezonden naar de KNVB over de gang van zaken rond de voorberei ding van het Nederlands elftal op het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. PSV, dat de brief in nauw overleg met Ajax en Feyenoord heeft opgesteld, meent dat de voetbal bond gedane beloften niet nakomt. MOYEUVRE. In het Europees kampioenschap vijfkamp gaat de Belgische biljar ter Raymond Ceulemans na drie ronden aan de leiding met 6 matchpunten en 26 partijpunten. Titelhouder Ceulemans rekende gisteravond met 10-4 af met Hans Vultink. In het libre en het 71/2 slaagde de Grollenaar erin tot remise te komen, maar in de drie andere spelsoorten moest hij de Belg laten voorgaan. Door dit resultaat bezet Vultink thans de vijfde plaats. Twee plaatsen hoger staat Christ van 'der Smissen, die gisteren met 10-0 gemakkelijk afrekende met de Fransman Bourezg. De Westduitser Müller versloeg zijn landgenoot Siebert met 8-4 (beide spelers verdienden twee punten met het libre dat in één beurt in remise eindigde) en de Belg Dielis liet de Fransman Dufetelle met 10-0 kansloos. De stand na drie dagen is: 1 Ceulemans 6 matchpunten, 26 partijpunten; 2 Dielis 6, 25; 3 Van der Smissen 4, 23; 4 Müller 4, 20; 5 Vultink 2, 16; 6 Dufetelle 2, 7; 7 Siebert 0, 9; 8 Bourezg 0, 4. Ook de voorbereidingen op het medi sche vlak laten volgens Van Gelder sterk te wensen over. „Er zou overleg gepleegd worden met de clubartsen. Dat is tot nu toe niet gebeurd”, aldus Van Gelder, die de voorbereidingen op het WK-toernooi chao tisch noemt. Zelfis nu de oefenwedstrijd in Alkmaar wordt gespeeld, komt de naam van AZ- speler Jan Peters dan ook niet in de basis opstelling voor. Ook hij staat wel bij de wisselspelers. Als het aan Ernst Happel ligt zal hij als het even kan lichtge wicht Jan Peters (al te lang alleen maar een belofte) op de Argentijnse slagvelden niet in stelling brengen. En omdat de Oos tenrijkse bondscoach zo duidelijk kiest voor routine kon ook de samenstelling van de defensie geen probleem voor hem zijn: Wim Suurbier, Ruud Krol, Wim Rijsber- gen en Hugo Hovenkamp. Zelf was Ernst Happel gisteren niet in de bestuurskamer van AZ in Alkmaar waar de opstelling van het Nederlands elftal werd gepresenteerd. („Happel en Zwart kruis laten zich excuseren. Ze zijn door drukke werkzaamheden verhinderd”, zei de derde bondscoach Arie de Vroet, die derhalve de samenstelling van het Oran jeteam toelichtte). Ongetwijfeld zal Ernst Happel morgen avond toch beginnen met het zoeken naar een ander concept nu het vrijwel zeker is dat Johan Cruijff voet bij stuk zal houden. Dat zoeken naar een ander concept bleek ook uit de woorden van Arie de Vroet: „Met deze opstelling kunnen we in feite alle kanten op. Het is mogelijk een 4-3-3- systeem te spelen, maar met deze spelers kan ook een 4-4-2-systeem worden toege past.” Een 4-4-2-systeem zou inhouden dat Johnny Rep niet als vooruitgeschoven cen trumspits zal opereren. Het meest waar schijnlijke is inderdaad dat het Oranje team de vijandelijke stelling gaat bestor men met twee vleugelspitsen. In het cen trum moeten dan plotseling opkomende middenvelders (vooral de snelle Willy van de Kerkhof) en de hangende spits voor het gevaar zorgen. Daarom ook wil Ernst Hap- pel in de toekomst Rob Rensenbrink als vleugelaanvaller handhaven en hem zeker niet belasten met de rol van spelmaker achter de aanval. „Rensenbrink is een ty pische linksbuiten”, heeft Happel al enkele malen gezegd. De Oranjespelers, die morgenavond in het AZ-stadion in actie komen tegen de Nederlandse buitenlanders zullen het ze ker niet gemakkelijk krijgen. Dat beloofde gisteren Haarlem-trainer Barry Hughes, die als coach voor de ploeg van de buiten landers zal optreden nog weer eens. „Ik had me zeker niet beschikbaar gesteld als het alleen maar een geintje zou zijn of als de buitenlanders alleen maar als proefko nijnen mochten dienen voor het Neder lands elftal. Het wordt wis en waarachtig wel een prestigeslag. We komen met de buitenlanders woensdagmiddag om drie uur al samen in een hotel in Bergen en dan zal ik de zaak zeker oppeppen,” beloofde sfeermaker Barry Hughes. Natuurlijk was de keuze van Wim Suur bier enigszins omstreden. Want de laatste weken miste de ex-Ajacied de harde prak tijk van het profvoetbal. Bij zijn nieuwe club Schalke ’04 is hij naar de dug-out verbannen, omdat uitgerekend zijn directe tegenstanders vaak scoorden tegen Schal ke. Voor Arie de Vroet was dat geen be zwaar: „In Duitsland wordt een volkomen ander speltype gespeeld dan in Nederland. Aan het overnemen van eikaars taken in de verdediging doen ze daar nauwelijks. Suurbier deed dat bij Schalke wel, maar zijn directe tegenstander werd dan niet overgenomen door een ander. Daar heeft Suurbier het moeilijk mee. Maar we zijn ervan overtuigd dat hij de Nederlandse speelwijze nog niet vergeten zal zijn,” zei De Vroet. zeker vast. Ook het duel tegen Oostenrijk op 20 mei in Wenen is nagenoeg rond.” Even is er nog wat gemor geweest bij enkele buitenlandse spelers, omdat zij 500 gulden per man krijgen voor deze wed strijd terwijl het Nederlands team een winstpremie van 2000 gulden kan opstrij ken. Maar die bezwaren klonken gister middag niet meer door in de AZ-bestuurs- kamer. „Als het goed gaat, kunnen de buitenlanders hier altijd nog aankloppen woensdagavond, want hier in Alkmaar is veel mogelijk,” liet AZ-manager Hans Kraay zich ontvallen. Daarop gaf de Wassenaarse fluitist het sein „alles veilig” en liet de ontmoeting hervatten. 3-1 2-0 0-0 3-0 3- 1 2-0 1-0 0-3 4- 0 1- 0 4-0 2- 2 1-0 De Peruaanse selectie, die gisteren in Lima bekend werd gemaakt, bestaat uit: Doel: Quiroga, Sartor, Ganoza; ach ter: Navarro, Sorai, Chumpitaz, Reyes, Manzo, Leguia, Melendez, Salguero, Rojas, Reyna, Diaz, Trigueros; midden: Quesada, Gorriti, Rojas, Velasquez, Duarte, Cubillas, Cueto, Bonelli, Biset- ti; voor: Sotil, Munante, Mosquera, Ra mirez, Oblitas, Zegarra, Vasquez, Pera les en Labarthe. Brit verscheen niet persoonlijk voor de commissie. De schorsing van Keegan zal geen consequenties hebben voor zijn mees pelen in de vriendschappelijke inter landwedstrijd van Engeland op 22 fe bruari in München tegen wereldkampi oen West-Duitsland, aangezien maatre gelen genomen door de DFB alleen gelden voor wedstrijden in de Bundes liga en het Duitse bekertoernooi. Zeventig aanhangers van de plaatse lijke voetbalvereniging Ravanusa zijn gisteren door de rechter beschuldigd van herrieschoppen en vandalisme op zondag, toen de club thuis speelde te gen de aartsrivaal Partini, uit de ge lijknamige Siciliaanse stad. Tot de boosdoeners behoorde de 43- jarige pastoor Francesco Garavaglia, die de secretaris is van Ravanusa. De aanhangers zijn beschuldigd van het aanrichten van schade en het aanvallen en beledigen van politie-agenten, die hadden getracht een eind te maken aan de herrie. nu al vijf wedstrijden zonder goal, zal tot winst moeten komen tegen Vitesse dat echter positief blijft verrassen. FC Den Haag kan ten koste van Volendam zijn vijfde achtereenvolgende zege be halen. De enige, die niet 100% zeker van een thuiswinst kan zijn is Haarlem dat Feyenoord krijgt te bestrijden. Met de wetenschap dat de Rotterdammers dit seizoen door de mand zijn gevallen kunnen de volgelingen van Hughes tot grote daden komen. In de eerste divisie is Excelsior favoriet tegen Heracles, FC Vlaardingen tegen FC Den Bosch en FC Groningen tegen Heerenveen. Wa- geningen zal het moeilijker krijgen te gen MW dat nu eindelijk een periode- titel wil gaan winnen. goal voor Sparta dit seizoen. Het afgelopen seizoen maakte hij er drie; alles op eigen veld. Nu dus zijn eerste op vreemd terrein. staf mde end. Iger n de ver- ieze r te r tot inje. i de sing •oot- faar n en De verkiezing van Ajacied Piet Schrij vers in het doel (en dus niet Jan Jong bloed) noemde De Vroet „eigenlijk heel normaal”. De bondscoach lichtte toe: „Jongbloed verkeert weer in een schitte rende vorm. Zijn verkiezing zou dus geen enkel probleem zijn. We weten wat we aan hem hebben. Maar Piet Schrijvers is weer komende en dan is het normaal om hem een kans te geven.” Niettemin: als geen ander heeft Jongbloed een uitsteken de timing om zich met het „veldspel” te bemoeien. En daarom is de verkiezing van lijnkeeper Piet Schrijvers toch een lichte aanwijzging dat zelfs Ernst Happel het totaalvoetbal van het Nederlands elftal niet als vroeger denkt te kunnen reali seren. 4- 1 5- 1 3-0 0-3 5-1 1- 2 2- 1 3- 2 IOU- uis- Jan igs- ieb- ge- dat ren tan on- lati- sten naai •s in a en bbel De voetbalwedstrijd in de eerste klasse A van de zaterdagcompetitie tussen Barendrecht en RVVH (1-1) is door scheidsrechter Piet Labrujere ge durende tien minuten gestaakt. In de 67ste minuut van dit duel had een RVVH-speler uit een hoekschop de bal rechtstreeks in het doel gedeponeerd. De fluitist had echter een overtreding geconstateerd en keurde het doelpunt af. '76-’77 6-0 1-1 ’77-’78 2- 2 3- 0 3- 1 2-0 4- 1 0-1 0-4 0-0 0-1 0-2 1-1 1-3 0-2 AZ’67 NEC FC Den Haag Sparta R PSV FC Twente Haarlem Ajax FC Utrecht Wageningen Excelsior FC Vlaardingen FC Groningen tip 1 1 1 1 1 1 3 1 1 3 1 1 1 —FC VW —FC Amsterdam —Volendam Telstar GA Eagles Roda JC Feyenoord NAC Vitesse MW Heracles FC Den Bosch Heerenveen v.a. imse min- nder men. eerd ne- t All reld- leeft De Am- >rga- cam- Een van de grieven van PSV is, dat de clubs niet betrokken zijn bij het vaststellen van het oefenprogramma van het Neder lands elftal. Van Gelder: „Pas vorige week zijn voor het eerst de clubtrainers door de KNVB benaderd. Met de besturen is over het oefenprogramma in het geheel niet gesproken.” op gang zijn gebracht, vindt PSV dat er in het geheel geen rekening wordt gehouden met de belangen van de clubs. Manager Ben van Gelder: „De KNVB heeft in 1976 en 1977 verschillende malen toegezegd, dat er tijdens de voorbereidin gen op het WK-toernooi uitvoerig overleg met de clubs zou plaatsvinden. Dat is tot nu toe nauwelijks gebeurd.” 1 de dag van vertrek zelf! ’n Voordelig 14/45-daags Vroegboek-tarief Mexico City kost buiten het hoogseizoen 1765. Richtprijs. Hector Chumpitaz, Teofilo Cubillas en Hugo Sotil vormen de geroutineer de kern van de Peruaanse selectie van 33 spelers voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië. Peru is met Nederland, Schotland en Iran in groep vier van de eindronde ingedeeld. De KNVB is van plan op korte termijn contact op te nemen met de Oranjeleve- ranciers om over de protestbrief van ge dachten te wisselen. Ook het oefenpro gramma zal dan ter sprake worden ge bracht. Herman Choufoer, lid van het sectiebestuur betllad voetbal van de KNVB: „De oefenwedstrijd van Oranje tegen Tunesië op 5 april staat zo goed als In vergelijking met toto drie zal toto vier weer bol staan van overwinningen van thuisclubs, omdat de ploegen, die op eigen veld sterk zijn weer vooraan op het formulier staan. Dat geldt voor PSVGA Eagles b.v., waarbij de De- ventenaren de laatste vier seizoenen negentien goals om de oren kregen. En AjaxNAC, een duel waaraan de Am sterdammers de laatste elf seizoenen 22 punten hebben overgehouden en de doelcijfers 40-4. AZ’67 zal geen proble men hebben met FC VW en weer eens duidelijker tot scoren komen. FC Twente zal zijn tweede plaats ten koste van Roda JC willen behouden en Spar ta krijgt alle kans op eigen veld tegen het afgeschreven Telstar. FC Utrecht, De opstellingen voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen de ploeg van de buitenlandse profs in de nationale competitie zijn: Nederlands elftal: Schrijvers (Ajax); Suurbier (Schalke’04), Krol (Ajax), Rijsbergen (Feyen oord) en Hovenkamp (AZ ’67); Willy van de Kerkhof (PSV), Jansen (Feyenoord) en Van Ha- negem (AZ’67); René van de Kerkhof (PSV), Rep (Bastia) en Vermeulen (Roda JC). Wisselspelers zijn: Jongbloed (Roda JC), Brandts (PSV), Met- god en Peters (AZ’67) en Ling (Ajax). Buitenlanders: Meskovic (Jsl-AZ’67); Webb (Eng-MW), Budisic (Jsl-Nac), Mitrovic (Jsl-Fc Vlaardingen) en Surau (Wdl-NEC); Kreuz (Oost- Feyenoord), Lees (Eng-Roda JC) en Nygaard (Den-AZ’67); Thoresen (Noo-FC Twente), Clarke (Eng-Sparta) en Kurcinac (Jsl-FC VW) of Best (Ber-Feyenoord). Wisselspelers zijn: Istatov (Jsl- Utrecht), Deacy (Wal-PSV), Albertsen (Noo-Den Haag), Kolding (Den-Roda JC) en Kurcinac of Best Pierre Vermeulen (hier op een archieffoto in gesprek met Ernst Happel) zal morgen avond als linkerspits fungeren. (ADVERTENTIE) Deze zomer nog naar Mexico! Land van sombrero’s, fiesta’s, eeuwenoude cultuur monumenten, meeslepende, muziek, zonnestranden van Acapulco. Vlieg er heen met de KLM voor een fascinerende en relatief goedkope vakantie in de bedoeling lag om na 12 februari te bekijken of het contract met de Joego slaaf al dan niet wordt ver lengd, lijkt de beslissing nu al gevallen. Brox: „Indien Sparta-trainer Brom ver standig is stelt hij zijn be slissing om elders zijn handtekening te zetten nog even uit. Nog een mogelijk heid is Piet de Visser, maar veel meer serieuze kandi daten zie ik niet”. Go Ahead Eagles zet zijn 2-1 serie voort. Tegen Sparta was het weer eens raak. Voor de negende keer dit seizoen, zeven keer verlies, twee keer winst. FC Utrecht is nu reeds 455 minuten zonder doelpunt en zeven wedstrij den achtereen zonder winst. De 3-0 winst van FC Amsterdam op FC VW was de grootste zege op eigen veld sinds 15 mei 1977. Toen won het met 8-3 van.... FC WV. Leen v.d. Merkt is trouwens de enige speler, die in beide wedstrijden scoorde. De resultaten in de eredivisie waren het afgelopen weekeinde eerlijk ver deeld. Drie keer winst voor de thuis- en uitspelende en drie gelijke spelen. FC Den Haag is de meest succesvolle ploeg uit de tweede „ronde”. Als enige haalde het het maximum van acht punten uit vier wedstrijden. Na vier punten uit drie wedstrijden te hebben gehaald verloor Haarlem in de slotfase onverdiend van NAC. I De Britse voetballer Kevin Keegan, die uitkomt voor de Westduitse vereni ging Hamburger SV, is gisteren door de strafcommissie van de Duitse voet balbond (DFB) voor acht wedstrijden geschorst. De 26-jarige Brit werd in een vriendschappelijke wedstrijd van zijn club tegen VFB Lübeck op 31 december vorig jaar uit het veld ge stuurd, nadat hij een tegenstander, die hem op vrij grove wijze het spelen onmogelijk probeerde te maken tegen de grond had geslagen. Iedere speler, die in West-Duitsland naar de kleedkamer wor-dt gezonden, wordt vrijwel automatisch gestraft met acht wedstrijden schorsing. Later wordt dan het formele vonnis uitge sproken, dat hoger kan uitvallen. De strafcommissie van de DFB bevestigde gisteren de schorsing van Keegan, die dit jaar nog niet heeft gespeeld. De zaak werd schriftelijk afgedaan, de kansenschepper in de eredivisieclub uit Kerkrade. Daarom lag zijn verkiezing voor de hand nu vaste keus Rob Rensen brink van Anderlecht-coach Raymond Goethals geen toestemming heeft gekre gen om morgenavond voor het Nederlands elftal op te draven. Goethals peinst er niet over om vlak voor de krachtmeting van zijn team met FC Brugge (de club van Ernst Happel) zijn vedetten Rensenbrink en Dusbaba af te staan voor een oefenwed strijd van het Oranjeteam. Wie de motieven van Ernst Happel kent, kan de verkiezing van René van de Kerk hof als rechtervleugelspits ook als bijna vanzelfsprekend kwalificeren. Happel heeft er immers bij herhaling geen geheim van gemaakt dat hij straks in Argentinië een bikkelharde strijd verwacht, waarin een schoonheidsprijs niet meer waarde zal hebben dan een troostprijs. Die artistieke schoonheid straalt dikwijls van het spel van Ajacied Tscheu La Ling af, maar Happel heeft liever de grotere agressie van René van de Kerkhof. Vandaar René en niet La Ling, die overigens wel bij de wisselspelers is genoemd. Prompt daarop kreeg de Baren- drechtdoelman Peter Kooyman mod der naar zijn hoofd dat door het jeugdi ge publiek van achter zijn doel werd gegooid. De scheidsrechter gebaarde echter dat er doorgespeeld moest wor den, maar toen hijzelf door een kluit werd getroffen onderbrak hij de wed strijd. Hij pakte de bal op en verdween naar de kleedkamer. Na overleg met bestuursleden eiste hij dat het publiek achter het doel zou worden verwijderd, hetgeen met medewerking van de be stuursleden zeer moeizaam lukte. Voordat het carnaval toeslaat wordt er het komende weekeinde een volledig programma afgewerkt. De week daarna staat de competitie zo goed als stil en blijft het betaalde gebeuren beperkt tot enkele beker wedstrijden. Verrassend was ook de keuze van de middenvelders niet. Nu Johan Neeskens nog niet beschikbaar is (de Barcelona- speler herstelt in Zwitserland van een operatie) kwamen de namen van Willy van de Kerkhof, Wim Jansen en Willem van Hanegem in de opstelling. Daarmee is opnieuw een indicatie geleverd dat Ernst Happel kiest voor agressie, kracht en routine. Vitesse speelde drie van zijn laatste vier wedstrijden telkens 2-2. Tegen PSV, Haarlem en nu tegen Ajax. Telstar verloor zijp laatste negen wedstrijden. MW is de enige eerste-divisieploeg, die vier punten overhield aan de „doublé” van dit en het vorig wee keinde. AZ’67 kreeg in zijn laatste zes wed strijden slechts twee goals tegen en scoorde er zelf negen. Die twee goals vielen bij Volendam-AZ’67 (2-1) en betekenden wel de enige nederlaag uit deze serie. Verschillende spelers kwamen tot hun eerste goal dit seizoen en een ieder heeft zo zijn eigen ge schiedenis: Dick Schneider, nu GA Eagles, scoor de meteen in zijn eerste wedstrijd voor zijn nieuwe werkgever. Vanaf de penaltystip versloeg hij Pim Does burg. Bij Feyenoord had hij dit sei zoen één doelpunt gemaakt. Tegen Sparta’s Pim Doesburg uit een pe nalty Simon Tahamata kwam tot zijn eer ste doelpunt voor Ajax in de eredivi sie. Hij had er 31 wedstrijden voor nodig. Martin Wiggemansen scoorde zijn eerste goal voor FC Amsterdam. Hij had daar slechts negen wedstrijden voor nodig. Leendert de Goey maakte zijn eerste Bi Uw hotel is voor u gereserveerd, verder doet u wat u wilt. Prijzen? 16 Dagen Mexico City al v.a. 1661.-. Een week Mexico City en een week Acapulco al v.a. 1797. Hoewel het aanvankelijk Veel reisorganisaties hebben rondreizen d(x>r Mexico en Guatemala op hun programma. Variërend in reisduur en prijs. 19 Dagen Mexico bijv. 3375,-. De KLM vliegt u rechtstreeks naar Mexico City en Guatemala City. Snel en comfortabel, in een Boeing 747 resp. een DC-10. Met alle informatie, prijzen, beschrij vingen van compleet verzorgde reizen én talloze,tips. Ga ’m halen bij uw KLM- agent of KLM-kantoor, of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. SPL/UC. Postbus 7700, Schiphol.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19