AL TIENTALLEN MILJOENEN SCHADE kerncentrale Grote scheepsbrand in Botlek Grote zwendel met platen Ontvoerders van baron en cassettes 25 I Maatregelen tegen invoer goedkoop staal Radioactief gas- ontsnapt uit Amerikaanse Empain stellen eisen ni|man ya\\e vloert alles óók de prijzen het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 20 het weer Umuider Courant in 4 i agenda pagina 7 fidsM-a- L Kritiek op Soeharto TBR voor vrouw die kinderen doodde Starfighter zoek Bedolven Vermoorde Chinees geïdentificeerd Luchtje „Gewapende Kern voor de Volksautonomieverantwoordelijk Wisselende bewolking r 39.—/I DINSDAG 24 JANUARI 1978 Anton Tsjechov: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 7U (Van onze redactie buitenland) 2 1 Telefoonbeantwoorders h 2,3,4 3 (ADVERTENTIE) I I BELEGDE BROODJES w GOUDA (ANP). FNV-voorzitter Wim Kok vreest dat het kabinet- Van Agt toch bezuinigingen op sociale uitkeringen zal voorstellen, ondanks de toezegging dat de minima van de sociale voorzieningen aan het netto-minimumloon zullen blijven gekoppeld. PARIJS. De „Gewapende Kern voor Volksautonomie” heeft vanmorgen in een anoniem telefoontje aan Radio Luxemburg de verantwoordelijkheid opgeëist voor de ontvoering van de Frans- Belgische groot-industrieel baron Edouard Jean Empain. De groep, die reeds eerder de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor terroris tische acties, zei in het telefoontje aan het radiostation dat de vrijlating wordt geëist van gevangen kameraden. „Indien dit niet vóór woensdagmiddag gebeurt, zullen wij de baron doden en zullen andere werkgevers volgen”, aldus de Gewapende Kern voor de Volksautonomie, die onder meer eerder de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor een bomaanslag in Parijs en een aanslag op een nachtwaker van Renault. Weerrapporten Binnen- en buitenland... Achtergrond Plaatselijk nieuws5,6,7,9,11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport •••••••••••••••••••••••••••••a 18,19 PLATTEVILLE (UPI.AFP). De Amerikaanse kerncentrale te Fort St. Vrain in de staat Colo rado is gisteren geëvacueerd na dat radioactief gas was ontsnapt. Vijf werknemers zijn in een ziekenhuis opgenomen met moge lijke vergiftigingsverschijnselen. De politie zette onmiddellijk alle wegen in de omgeving af. De gas wolk dreef aanvankelijk in de richting van Denver, de hoofdstad van Colorado. IJmuider Courant Kok vreest toch i!! bezuinigingen op uitkeringen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i, (Van onze redactie binnenland) I HAARLEM: Gen. Cronjéstraat 4 - Grote Houtstraat 166 - Anegang 27a veren baby-kussentjes dralon dekens (AD VER TENTIES) Op een FNV-vergadering in Gouda zei Kok gisteravond deze indruk te hebben na uitlatingen van de bewindslieden Albeda en De Graaf van Sociale Zaken, gistermid dag op een kennismakingsbijeenkomst met de pers in Den Haag. „Als het nieuwe kabinet gaat proberen elders in sociale uitkeringen ruimte te scheppen zal de FNV zich daar scherp tegen verzetten”, aldus Kok. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. In Brussel is besloten „an- ti-dumpingrechten” te gaan heffen op de invoer van een zestal staalprodukten uit in totaal zeven landen. De Europese Commis sie, die dat besluit nam, liet weten dat er ook nog een onderzoek aan de gang is naar verschillende andere gevallen van mogelij ke dumping van staal op de Europese markt. Het onderzoek van de Europese Com missie is nog niet afgesloten en daarom zijn de heffingen voorlopig. Ze hebben derhalve de vorm van bankkredieten. Juist om te voorkomen dat de invoer van goedkoop staal de staalprijzen op de Euro pese markt zou verknoeien, had de EEG per 1 januari j.l. voor een reeks staalpro dukten een basisprijs vastgesteld. Onder die prijs mag niet worden ingevoerd. Vast gesteld is echter dat in een aantal gevallen die basisprijs niet werd geëerbiedigd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Een Groningse prostituée heeft een klant buiten de deur gezet om dat hij een wind had gelaten. De klant had echter 30,- bij vooruit betaling voldaan zonder tegen- dienst en miste bovendien zijn portefeuille met 20,-. Bij de poli tie kreeg de 24-jarige klant weinig troost want de vrouw verklaarde dat de 30,- slechts de entree tot haar woning was. Van de porte feuille wist ze niets. Een grafdelver in het Joegoslavi sche dorpje Levpa is om het leven gekomen in een graf dat hij net gegraven had. Toen hij zijn werk in ogenschouw nam, werd hij ge troffen door een kennelijk onder graven grafsteen van 200 kilo. De man was op slag dood. De Franse president Giscard d’Estaing heeft direct nadat het nieuws van de ont voering bekend was geworden, zijn minis ter van Binnenlandse Zakeh opdracht ge geven hem van minuut tot minuut op de hoogte te houden van de ontwikkelingen in de zaak. De Franse politie grendelde Pa rijs af. Ook werd verscherpte bewaking langs de grenzen ingesteld. (Zie verder pagina 4) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 De Nedlloyd Hoorn, een koelcontainerschip in aanbouw voor de Nederlandse Nedlloydrederij, zou op 21 februari een eerste proefvaart maken. Het schip heeft een capaciteit voor 2400 containers. De uit het schip naar buiten slaande vlammen zetten vannacht een deel van het Botlekgebied in een rode gloed. HAARLEM. De politie heeft twaalf personeelsleden en ex-medewerkers van een platenmaatschappij te Haarlem aan gehouden, die inmiddels hebben bekend voor 100.000 gulden grammofoonplaten en cassettebandjes te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het licht nadat binnen het bedrijf verdenking tegen vier medewer kers was ontstaan. Het politie-onderzoek, dat eind vorig jaar van start ging, bracht de grootscheepse zwendel aan het licht. De verdachten komen uit IJmuiden, Heerhu- gowaard, Haarlem, Amsterdam, Vijfhui zen en Alkmaar. Alle verdachten zijn in middels op vrije voeten gesteld. (Zie verder de plaatselijke pagina’s) Employees van de kerncentrale worden met een Geiger-teller onderzocht door functionarissen van de gezondheidsdienst van de staat Colorado om vast te stellen aan welke hoeveelheid radioactieve stra ling zij blootgestaan hebben. (Van onze redactie binnenland) HENGELO. De rechtbank in Almelo heeft vanochtend een 33-jarige vrouw uit Hengelo, die op 4 augustus van het vorig jaar haar twee kinderen om het leven bracht, conform de eis ontslagen van rechtsvervolging en haar ter beschikking van de regering gesteld. De rechtbank achtte moord in twee ge vallen bewezen. De rechtbank nam - net als de officier van justitie - de conclusie van de psychiaters over: de vrouw was volkomen ontoerekeningsvatbaar. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht wordt sinds elf uur vanochtend in de omgeving van Vlie land vermist. Het toestel was de leider van een formatie van vier, die terugkeerde naar de basis Valkenburg na een schietoe fening op de Vhehors. De andere toestellen zijn inmiddels behouden op de basis terug gekeerd. Een Neptune-vliegtuig, twee helikopters, drie reddingboten en een fregat van de marine zijn een zoekactie begonnen. Men vleit degenen vreest. ROTTERDAM/BOTLEK. Sinds middernacht woedt op de werf van Verolme in het Botlekgebied een felle brand op een in aanbouw zijnde containerschip, die nu al voor enkele tientallen miljoen guldens schade heeft aangericht. De brand weerkorpsen uit Rotterdam en Rozenburg, blusboten van de Rotterdamse havendienst en het blusfort van de gemeente Rotterdam bestrijden het vuur van enige afstand. Toen de brand uitbrak was juist zestig ton stookolie in de tanks van de Nedlloyd Hoorn gepompt. De verwachting is dat het wel dagen kan duren voor de olie is opgebrand. Blussen van het vuur is voorlopig nog onmogelijk gezien de enorme hitte op het schip en de zware rookontwikkeling. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit in de machinekamer van het schip. Vijf personeelsleden van de werf die op het schip werken, konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. Ze moesten in het duister uit de machineka mer en de controlekamer vluchten omdat meteen na het uitbreken van de brand de lichtinstallatie was uitgevallen. Door een breuk in het koelgassysteem van de reactor was een hoeveelheid radio actief helium door de schoorsteenpijpen in de lucht terecht gekomen. Het radio-ac- tieve gas verspreidde zich later en vormde toen geen gevaar voor de omwonenden meer. De ongeveer honderd overige, werkne mers die waren geëvacueerd bleken aan, 1 tot 5 röntgen blootgesteld geweest te zijn, wat nog beneden de gevaar-grens.was. Zij hoefden niet in een ziekenhuis te worden opgenomen of in quarantaine te worden geplaatst. I Gen Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Utteteaand telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 In hoeverre de troebelen van de laatste weken een teken zijn dat er in Indonesië ernstige moeilijkheden voor het bewind van Soeharto op komst zijn, is moeilijk uit te maken. De harde hand heeft al eens eerder dreigende rebellie gedempt. Of de ontevredenen er in zullen slagen de her verkiezing van Soeharto te voorkomen, hangt af van de vraag of het mogelijk zal zijn dat de afkeer van zijn regime een georganiseerde vorm krijgt, waarin ook belangrijke figuren in de omgeving van Soeharto een rol willen spelen. Voorlopig lijkt de weerstand een tamelijk oppervlak kige golfbeweging, die met arrestaties, verschijningsverboden voor kranten en andere machtsmiddelen te onderdrukken valt. Het militaire bewind van president Soe harto in Indonesië is de laatste tijd lijdend voorwerp van heftige kritiek, vooral van de kant der intellectuele jongeren, die meestal onder de verzamelnaam „studen ten” worden gerangschikt. Het zijn echter niet alleen degenen die aan de universitei- ten studeren van wie het demonstratieve ongenoegen over het regeringsbeleid uit gaat. De studentendemonstraties zijn slechts uiterlijke tekenen van rebellie, maar achter deze explosies van opgewon denheid is een grotere bevolkingslaag doordrongen van teleurstelling over het feit, dat het bewind van Soeharto zijn autoritaire trekken niet heeft verloren en nog steeds de methoden van een poli tiestaat handhaaft. Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien. Matige tot krachtige, wind uit westelijke rich tingen. Minimumtemperaturen omstreeks 2 gr en hier en daar mist. Maxima omstreeks 6 graden. Jongeren in intellectuele beroepen, voor al ook in sommige perskringen, proberen Soeharto ervan te doordringen dat zijn herverkiezing in maart grote weerstanden zal oproepen. Zij baseren zich daarbij op het reële argument dat Soeharto heeft nagelaten de corruptie in de regerende kliek en de ambtenarenkringen hard aan te pakken. Die corruptie is van oudsher een van de stenen des aanstoots geweest, ook tijdens het regime van Soekarno, waardoor zowel de democratie als de eco nomie in het land ernstige vertragingen ondergingen. Het groeiproces van het In donesische staatsbestel heeft zich niet ont wikkeld in de richting van een democrati sche ordening, maar veeleer naar een steeds gecompliceerde werkende bureau cratie. Dat er aan de democratische instel ling van het huidige regime inderdaad nogal wat schort, heeft Soeharto nu weer duidelijk gedemonstreerd door de studentenonlusten met ongenuanceerde middelen te dempen, onder andere door verschijningsverboden van kranten. Het monddood maken van de pers is uiteraard altijd het middel bij uitstek voor een rege ring die iets te verbergen heeft. De oproer kraaiers hebben als het ware meteen gelijk gekregen: Soeharto en zijn kornuiten ge ven weinig blijk van goede wil, als het erop aankomt de misstanden binnen het bu reaucratische en autoritaire elitekorps aan de top uit te roeien. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse recherche heeft de Chinees geïden tificeerd, wiens lijk zondag in het water langs de Oosterringdijk in Amsterdam- Oost werd aangetroffen. Het is de 30-jarige Chong Fip, geboren in Kwantoeng (Volks republiek ChijW^iM^OIac^Qffpr, dat le- t gaal in ons IMndJcj^i/desf\wrkfQ ^kelner in Chingsg G< idersekade in dehoofdstad. StïCiie heeft IK) uitgewezen, gedood. Het niet ontkoppelen van het minimum loon en de sociale basisuitkeringen door het nieuwe kabinet vond de FNV-voorzit ter een goede zaak. Hij veronderstelt dat deze houding verband houdt met de we tenschap dat het nieuwe kabinet zich op het ogenblik, met twee verkiezingen in het vooruitzicht, geen ruzie met de vakbewe ging kan veroorloven. „We moeten er wel rekening mee houden dat op den duur dit kabinet voorstellen zal doen om te gaan bezuinigen op boven-minimale sociale uit keringen. Het zit er dik in dat we ook op dit punt te maken zullen krijgen met een kabinetsbeleid dat ons niet zint”, aldus Wim Kok. Over het door minister Albeda aange- kondigde VAD-voorstel van het nieuwe kabinet zei Kok te verwachten dat er uit vakbondsoogpunt weinig zal overblijven van de grondgedachte van de vermogens- aanwasdeling. „Dat het collectieve deel van de VAD ten koste van het individuele deel zal afnemen, is een ontwikkeling die ons niet aanstaat”, aldus Kok, die zich voorts afvroeg of het voor de FNV nog wel de moeite waard zal zijn zich tevreden te stellen met de „aalmoes” van een „vol strekt uitgeklede VAD”. (Zie ook pag. 2) t alleen in filiaal Anegang kwaliteits-matrassen v.a. 49.— donszachte dekbedden v.a. 49.— tv** wollen ruitplaids v.a. 15.95 ftQ veren kussens v.a. 14.75 j vprpn hahv-kussAnties 6.70jg die men W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1