Van leerling-afslager tot halchef opgeklommen Directie: CAO-PAKKET VAN HOOGOVENS KOST CIRCA 150 MILJOEN Auto gekanteld in de tunnel Vat met giftig cyanide uit fabriek verwijderd Schuurtje uitgebrand „Plannen onbetaalbaar ,,’t Roode Hert” vanaf woensdag weer open Enorme ravage bij botsing in tunnel BB Twee tussen vuren In opdracht van gemeentebestuur Loopbaan k Gemeentesubsidie voor VOS-cursussen en Ouders op Herhaling II l.fj 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 2 4 DINSDAG r F ■K/ 1 I Ph. Groen neemt na bijna 50 jaar afscheid 1 1 Hoewel beide cursussen zijn opgeno men in het Educatieve Plan, het plan voor vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen dat voorwaarde is voor rijksbijdragen, moest de gemeen te nu inspringen om de voortgang van beide cursussen te garanderen. Dit is zo omdat het rijk niet voor de eerste helft van mei een beslissing zal nemen over subsidiëring van de in het Educatieve Plan opgenomen activiteiten. Omdat bij de behandeling van dit plan in de raad aan activiteiten voor vrouwen pri oriteit is gesteld, achtte het college het juist het voorstel van subsidie zoals dat er nu ligt aan de gemeenteraad te doen. De formele beslissing zal vallen op de raadsvergadering van twee feburari. Maar mijn moeder dronger bij mij op aan om het toch aan te nemen. Het was crisis tijd en een baan bij het Rijk bood in ieder geval zekerheid. Bovendien had ik weinig verdere mogelijkheden bij Kok”. Dat het crisistijd was merkte ook de jonge Groen al snel Tweemaalmoest hij een loonsverla ging slikken om in dienst te kunnen blij ven. In de eerste oorlogsjaren trouwde hij. „Ik had toen wel plannen om maar bij het SVHB weg te gaan, maar de toenmalige onderdirecteur Van Eerde kreeg het voor elkaar, dat ik in 1.942 eindelijk een vaste aanstelling als afslager kreeg”. Dat was ruim tien jaar. nadat hij er was komen werken. In 1950 werd de heer Groen be noemd tot eerste afslager, een jaar later IJMUIDEN. Al practisch vijftig jaar is Ph. Groen in de IJmuidense vishallen te vinden, waarvan zo’n 47 jaar in dienst van het Staatsvissershavenjbedrijf. Hij begon er als leerling-afslager, doorliep alle rangen en vond in 1972 de kroon op zijn werk met zijn benoeming tot halchef, de man in wiens handen de leiding over de dagelijkse gang van zaken in de hallen berust. Inmiddels heeft de heer Groen de pensioengerechtigde leeftijd hereikt en woensdagmiddag neemt hij officieel af scheid. Dat gebeurt om 3 uur voor het personeel van het SVHB en om 4 uur voor vrienden, kennissen en relaties. De recep tie wordt gehouden in de hal van de Rijksvishal bij de haven. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Ir. G. Wilmink, directeur Personeel Hoogovens, acht de CAO- voorstellen van de Industriebonden NVV en NKV onbetaalbaar. Hij zei dit gisteren na afloop van de tweede onderhandelingsdag met de vakorganisaties over de CAO voor 1978. Volgens de directie van Hoogovens kost het ingediende pakket voorstellen, waaronder een vijfploegendienst en een arbeidsplaatsenovereenkomst, ruwweg 150 miljoen gulden. In de halve eeuw, dat Flip Groen in de vishal heeft gelopen, heeft hij een heel stuk ontwikkeling in de visserij meege- Halchef Ph Groen in de mijnzaal onder de veiltngklok. die langzamerhand een grotere plaats in de visafslag gaat innemen werd hij ook keurmeester van de Keu ringsdienst van Waren in Haarlem, in 1967 kwam zijn benoeming tot onderhalchef en bijna zes jaar geleden nam de heer Groen na het overlijden van halcef Schaap diens plaats in ..Het afslagpersoneel staat een beetje tussen twee vuren”, zegt de scheidende halchef. „De vissersman wil zijn vis zo goed mogelijk verkopen. „Toch zijn er volgens hem altijd goede verhoudingen in de vishal. „Vroeger met al die kleine reder- tjes had je soms wel eens narigheid met faillissementen, afgekeurde oude schepen ■enzo”. Bij de afslag is niet zozeer de afslager de belangrijke man alswel 'de „deler”. Delers zijn de mensen, die in de gaten houden, welke handelaren „mijnen”, vaak door een enkele hoofdknik of handbeweging. Zij stoppen dan ook de afslager en noemen het bedrag waarvoor de vis in nieuwe handen overgaat. De delers zijn meestal eerste afslager en zelfs als halchef viel de heer Goren in de zomervakantie nog wel eens als. deler in. Als halchef moest de heer Groen ervoor zorgen, dat alles in de vishal op rolletjes liep. Als de schepen aankwamen, moest er gezorgd worden voor viskisten, er moes ten een afslager en een deler zijn voor het mijnen, kortom, alles wat er in de afslag omging, had hij onder zijn hoede. Toch gebeurt het mijnen niet helemaal meer mondeling. Al voor de oorlog kwam er een mijnklok, zoals die sinds jaar en dag bij andere veilingen in gebruik zijn, maar deze proef werd geen succes. De vissers vertrouwden het niet en ook de handela ren waren er niet gelukkig mee. „De men sen willen de vis zien. Elke partij kan weer een andere kwaliteit hebben en men wilde het contact met de vis niet kwijt. Na de oorlog kwam er bij de herbouw van de vishallen een nieuwe mijnzaal met klok. tic viskistjes, die vaak al met de schepen worden meegegeven. Vooral de huidige directeur Oorebeek heeft volgens de hal chef veel aan de modernisering gedaan. In het „mijnen” is in de loop der jaren weinig verandering gekomen. Nog steeds zijn in de hal de afslagers te vinden, die bij de partijen vis hun bijna onverstaanbare litanie afdraaien. Om zeven uur 's mor gens zijn zij in de vishal te vinden. „Door de snelheid, waarmee de afslager de prij zen afroept, gaan de woorden in elkaar vloeien”, vertelt de heer Groen. „De ene afslager spreekt wat duidelijker dan de ander, maar de handelaren verstaan het allemaal drommels goed. De beste afsla gers zijn de mensen, die met een grote regelmaat de prijzen afroepen, zonder te haperen of zonder de ene keer iets sneller en de andere keer iets langzamer te gaan”. Nu wordt de zogenaamde „fijnvis”, tong, tarbot en griet en ook de pekelharing al via de klok geveild en de opzet is om metter tijd meer vissoorten te gaan eilen via de klok. „De rondvis en de schol gaan voorlo pig nog op de oude manier”, besluit de heer Groen. Voor hem zjt zijn loopbaan erop en hij kan zijn jaren in de vishal met tevredenheid afsluiten. VELSEN-NOORD. Een 22-jarige Be- verwijkse automobilist is maandagavond in de Velsertunnel met zijn auto gekan teld. De man raakte niet gewond. Het vat, alsmede enkele jerrycans gevuld met chemische vloeistoffen, werden afge- voerd met een gewone stationwagen. Voor de autorit was vergunning verkregen. de lei ikt ta- :ia al, in lo rn, ns let m, in- ric van IJmuidens vishallen ur Je m en 'ot en is- in- in- ?a- ie. lat js. nt- ik- iij la- ic. sc- de pij en De le- ;er ise rd rd en Ier nt- w- en ito ge if- lat le- 11. de tie en De heer Groen komt uit een echte vis- sersfamilie. Zijn vader was visserman, maar zelf moet hij niets van de zee hebben. „Ik heb in mijn jonge jaren tweemaal een zeereisje met mijn vader gemaakt, maar ik werd telkens zo ziek als een hond”. Toch zijn drie broers van hem wel de zee 'op gegaan. Een is jarenlang kapitein op een tanker geweest, een ander heeft op de koopvaardij gevaren, terwijl een broer vis serman is geworden, maar hij heeft de oorlog niet overleefd. Als vijftienjarige knaap kwam Flip Groen van school en- ging hij werken bij het Informatie- en controlebureau Bouwman. Zo kam hij toch in de vis, want het bureau hield zich bezig met administreren wat de besom mingen van de reders waren, wat de han delaren hadden gekocht en voor welke .prijzen. „Ik was de jongste”, weet hij zich te herinneren en begon voor 3,- in de week. Ik weet nog goed, dat ik de eerste keer naar de afslag ging en bijna huilend bij mijn baas, de heer P. Kok terugkwam, want ik had er practisch niets van ver staan”. Door vertrek van de beide andere personeelsleden klom de jonge Groen snel op en al guaw verdiende hij 18.- in de week, voor die tijd een heel bedrag. VELSEN. In de westbuis van de Vel sertunnel is maandagochtend omstreeks kwart over elf een enorme ravage ont staan toen vier personenauto's en een vrachtauto met elkaar in botsing kwa men. Een van de bestuurders, een 59- jarige inwoner uit Heiloo, raakte daarbij gewond. Hij is met inwendig letsel over gebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis in IJmuiden. maakt. Hij weet nog, hoe in de oorlogsja ren de beste vis naar de Wehrmacht gjng en de rest via een verdeelsysteem over de handelaren werd verdeeld. Van een afslag was in die jaren geen sprake. Hij heeft ook de moderne tijd zijn intrede zien doen in de vishal Het zware werk van de vislos- sers, die zeulden met hnuten kisten is nu vervangen door het gebruik van hefvork trucks, steekwagens, en de moderne plas- VELSEN. De gemeente gaat voor lopig de VOS-cursussen (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving) en de cursus Ouders op Herhaling subsi diëren. De commissies cultuur en fi nanciën spraken zich maandag voor dit voorstel uit. Voorlopig is met deze subsidie, die geldt voor de eerste helft van 1978, zestien mille gemoeid. De vakbondsdelegatie van de indus triebonden toonde zich aan het slot van de bespreking, die van half tien ’smorgens tot vier uur 's middags had geduurd, zeer te leurgesteld. Districtsbestuurder van het NKV, W. Brand, stelde vast dat de uit gangspunten tussen beide partijen mijlen ver uiteen liggen. Hij had de indruk dat de directie van het staalbedrijf de bodt af houdt waar het allerlei nieuwe ideeen. zoals het vijfploegenstelsel, betreft. Brand verwachtte dat de CAO-onderhandelingen een moeizaam verloop zullen krijgen. Delegatieleider H. Krul van de Indus triebond NW had gehoopt dat de directie bij deze gelegenheid een bod zou doen. „De reactie van Hoogovens kan echter nauwe lijks als een bod worden aangemerkt,” aldus Krul, die het commentaar van de directie op enkele voorstellen niet serieus wilde nemen. Zo had de bedrijfsleiding zich volgens Krul op het standpunt gesteld dat de invoering van een vijfploegendienst met een werkweek van 33,6 uur wel moge lijk is, mits het salaris van de betrokken werknemers dienovereenkomstig wordt verlaagd. Een evenredige loonsverlaging zou betekenen dat deze personeelsleden zestien tot twintig percent van hun inko men, afhankelijk van de ploegentoeslag, moeten inleveren. Een dergelijke rigou- I reuze aanslag op het salaris is naar het oordeel van Krul ondenkbaar. Zoals bekend hebben de industnebon- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op last van het gemeentebestuur van Velsen is gistermiddag een vat met vijftig kilogram cyanide afgevoerd van het industrieterrein van IJmuiden. Het onafgesloten vat stond in een wrakkig schuurtje van de machinefabriek Lacoma, gelegen aan de Ampërestraat, die enige tijd geleden failliet is gegaan. De levensgevaar lijke inhoud, voldoende om de gehele bevolking van IJmuiden uit te roeien, werd gebruikt door de galvaniseerinrichting van de fabriek. De automobilist, die die dag een wagen had gekocht en die geruime tijd niet had gereden, kantelde met de auto nadat hij tegen de stoeprand was aangereden. De auto werd totaal vernield, terwijl de be stuurder met de schrik vrij kwam. De bovenkant van het vat werd afgedekt met een plastic zak om een veilig transport te kunnen garanderen. De gemeente achtte het onverantwoord dat de poeder onbeheerd opgeslagen zou blijven in het lege fabriekscomplex, waar baldadige jongelui of inbrekers zich ge makkelijk toegang kunnen verschaffen. Bovendien grenst het gebouw aan een duinterrein dat dient als waterwingebied. Het risico bestond dat de stoffen zouden overwaaien naar dit terrein. Vandaar dat de curator, het advocatenkantoor Wytzes en Tanger, gesommeerd werd het spul weg te laten halen. Dit gebeurde gisteren onder toeziend oog van een gemeente-ambtenaar door een medewerker van de firma Elpeve uit Uit hoorn, een leverancier voor de galvano- techniek. Bij het transport werden geen extra veiligheidsmaatregelen genomen. De Oud-Velsense herberg ,,’t Roode Hert” is heropend. Tijdens een feeste lijke receptie hebben de nieuwe eige naars, het echtpaar W. Koster, maan dagmiddag het vernieuwde restaurant aan hun gasten gepresenteerd. In de oude herberg heeft het sobere hout plaats gemaakt voor luxueus ge dekte tafeltjes. Met de koperen kande laren, het witte servies, d? schitterende glazen en het zilveren bestek hebben de aangelegenheid een nieuw cachet gegeven. Volgens de kaart zullen de gasten hier zowel vlees als vis kunnen eten. Mevrouw M Koster zal als gastvrouw de zaak gaan leiden. Vanaf woensdag is ,,’t Roode Hert dagelijks geopend vanaf vijf uur. den zich bereid verklaard 1,5 procent van de prijscompensatie beschikbaar te stellen als bijdrage voor het behoud van de ar beidsplaatsen. Als alle werknemers dit of ,fer brengen, komt hiermee een bedrag vrij van 15 miljoen gulden, oftewel tien percent van de door de directie nodig geachte som om de plannen van de bonden te reali seren. Afgezien van het enorme geldbedrag dat ermee is gemoeid, deelt de directie het standpunt van de vakbeweging niet dat een ander ploegenstelsel beter zou zijn voor de gezondheid van de arbeiders. De directie meent dat nooit is aangetoond dat het huidige ploegensysteem slecht zou zijn voor de lichamelijke en geestelijke gesteld heid van de mensen. Directeur Wilmink had er begrip voor dat bij de bonden onvrede heerste over de weinig concrete toezeggingen die hij had gedaan. „We verkeren nog in het stadium van verduidelijking. De formuleringen van de voorstellen zijn soms nogal vaag hetgeen dan een nadere toelichting be hoeft.” Hoewel hij het totaal-plan van de industriebonden te kostbaar beschouwde om te kunnen uitvoeren, vond hij dat het overleg niet bij voorbaat was mislukt. Wil mink had de indruk dat de bonden „hun ideeen tot bespreekbare proporties willen terugbrengen.” Naar zijn inzicht is het niet onmogelijk dat de CAO-onderhandelingen eind februari zijn afgerond. Het ongeluk gebeurde op ^et moment dat een van de automobilisten bij het bin nenrijden van de tunnel begon te remmen omdat hij verblind werd door de zon. De chauffeur van een achteropkomende vrachtauto merkte dit te laat op en botste op de personenauto. Daarna reden nog eens drie auto’s op de ravage in. De schade aan de voertuigen was aan zienlijk. Drie wagens werden totaal ver nield. De brandweer verleende assistentie omdat er een hoeveelheid benzine uit een gescheurde tank was ontsnapt. Door de aanrijding werd de westbuis volledig geblokeerd. Het verkeer lag onge veer een uur stil waardoor zich een lange file vormde uit de richting Alkmaar. Na 2’A jaar echter verliet Flip het bedrijf van de heer Kok Bij het Staatsvisserha- venbedrijf zocht men jonge mensen om het vak van afslager te leren en de jonge Groen was in de hallen opgevallen. „Die 18,- in de week kon ik bij het SVHB niet verdienen, ik moest wel een stapje terug. VELSEN. Achter een huizenrij aan de Tussenbeekseweg is maandagmiddag een schuurtje uitgebrgnd. De heer des huizes was erx vis aan het bakken, toen door oververhitting de vlam in de pan sloeg. De schuur brandde van binnen ge heel uit. De brandweer heeft het vuur geblust. De schade aan het houten schuurtje wordt door de brandweer geschat op drieduizend gulden. De bewoners van het pand aan de Tussenbeeksweg zijn verzekerd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5