NA EERSTE DISCUSSIE EEG-LANDBOUWMINISTERS 1NDRUK hypotheekrecord Meer invoer en minder uitvoer voor Nederland Positie minister van Arbeid steeds moeilijker Sluitende WAM- VAKBONDSVERKIEZINGEN IN SPANJE HEBBEN NOGAL VERWARREND VERLOOP ’n Ei hoort erbij lil Nutsspaarbank bereikte in '77 bbele4 raan jenew Ifei LHooohouitL Winst DAF-trucks 30 miljoen MINISTER ALBEDA: I R i 1 1 tussen de bedrijven door BESTRIJDEN” controle mogelijk 1 „ONBILLIJKHEDEN r (r zutói 5 2 1 Minister Van Aardenne: tariefsverhoging voor ziektekostenverzekeraars niet terugdraaien 1 Raamwet inkomensbeleid: Benelux Tbv 1 Staatslening Aardappelproductie General Electric BATCO Havenstaking Samenwerking Cacao-overeenkomst ■s AKZO en APO 17 ECONOMIE 19 7 8 JANUARI 2 5 WOENSDAG 16 I Will V (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Meer dan twee procent prijsverhoging zit er voor de Nederlandse boeren nauwelijks in. Deze indruk overheerst in Brussel na de eerste discussie tussen de landbouwministers van de Europese Negen over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Voor de Nederlandse boeren komen die neer op een verhoging van de garan tieprijzen met 1,8 procent. m: lt 7 lts: erstraat 322220 AS E NG vrijfe 9 pels m len .letters borden rs r raceku torfiets) r répara 1 b S (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De vakhondsver- kiezingen in Spanje zijn in volle gang. Ruim 7.500.000 werknemers zijn hezig een keuze te maken uit een scala van namen en afkortin gen, Van de vakcentrales die na tionaal opereren, zijn er drie communistisch, twee socialis tisch en er is één anarchistische vakhond. Zowel links als rechts van de nationale vakbondsorga nisaties is er een serie regionale, lokale en zelfs bedrijfsgebonden vakbondjes, die allemaal voor de belangen van de Spaanse werkne mer strijden. g 5 gT* Prijsverhoging voor Nederlandse boer niet meer dan twee procent (Van onze redactie economie) 27 Minister Albeda (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redactie) s e eg 28-32 S3-37694! ex-claiij laten De gecorrigeerde waarde van de invoer is met één procent gedaald, terwijl deze voor de uitvoer met één procent is geste gen. In de eerste elf maanden van 1977 werd ingevoerd voor 102,5 miljard gulden (januari-november 1976: 92,8 miljard gul-, den) en uitgevoerd voor 97,9 miljard gul den (januari-november 1976: 96 miljard gulden). DEN HAAG. Controle op naleving van de verzekeringsplicht van autorijders is volgens de schadeverzekeraars even goed mogelijk als de controle op wegenbe lasting. Om dit te bewerkstelligen wil de Nederlandse Vereniging van Assuradeurs de overheid een compleet bijgewerkt over zicht geven van alle bestaande verzekerin gen op grond van de Wet Aansprakelijk heidsverzekering Motorrijtuigen (WAM). Vervolgens zouden alle mutaties, aan- en afmeldingen, in dit overzicht bijgewerkt moeten worden. Met deze gegevens in de hand zou de controle kunnen plaatsvinden door de fotograferende auto’s van het mi nisterie van Financiën. Dit departement maakte jaren geleden al bekend zo veel vuldig te controleren, dat ontduiking van de wegenbelasting geen zin meer had De verzekeringsbedrijven hebben deze suggestie ontwikkeld nu in de ruim dertien jaar dat de WAM van kracht is, te vaak is gebleken dat autorijders zich aan de WAM-verzekeringsplicht onttrekken HAARLEM. De Nutsspaarbank West-Nederland heeft vorig jaar voor een recordbedrag aan hypotheken ver strekt: 207 miljoen gulden. Om de eenheid van landbouwprijzen op de Britse markt te handhaven worden aan de grens bij im- en export monetair com penserende bedragen (MCB’s) verrekend In het geval van export naar Engeland, dat veel voedsel invoert, werken de MCB’s als subsidies waarmee de winkelprijzen voor voedsel in Engeland kunstmatig laag wor den gehouden. Elke aanpassing, (devalua tie) van het „groene pond” aan de werkelij ke waarde van de Engelse munt betekent dus hogere consumptieprijzen in Enge land, maar ook minder kosten voor het Europese landbouwfonds. rantieprijzen. Silkin veroorzaakte daar mee flinke ergernis bij zijn collega’s, die zich in principe akkoord hadden ver klaard met een devaluatie van het Engelse „groene pond” met 7‘/z procent per 1 februari. Dit betekent dat de Engelse boe ren 7*/2 procent meer voor hun produkten krijgen. De zogenaamde groene munten zijn re keneenheden die worden gebruikt om de landbouwprijzen vast te stellen in de EEG- landen. Het „groene pond” is 30 procent meer waard dan het gewone pond sterling, dat de laatste jaren aanzienlijk in waarde is gedaald. In feite zouden de Britse land bouwprijzen dus nog 30 procent omhoog moeten om het algemene Europese peil te bereiken. Silkins collega’s wilden maar al te graag instemmen met een voorgestelde devalua tie van het groene pond met 7,4 procent. Maar Silkin sprak zich vervolgens keihard uit tegen elke verhoging van de garan tieprijzen die voor alle Europese boeren gelden. De voedselprijzen voor de Britse consument mogen niet nog meer omhoog gaan, betoogde hij. Dat schoot bij Silkins collega’s in het verkeerde keelgat. Zij wei gerden hun medewerking aan een formeel raadsbesluit. Silkin repliceerde met de aankondiging dat hij dan maandag niet zou deelnemen aan de bijeenkomst van de Visserijraad, die nu eindelijk de knoop moet doorhak ken met betrekking tot het Europese visse rijbeleid. Daarbij staan de Britten overi gens ook pal tegenover de partners van het vasteland. Afgesproken is nu dat dit deva- luatiebesluit voor 29 januari (schriftelijk) zal worden genomen. Ieders gezicht werd hiermee gered. En dat gebeurde ook op aandringen van Italië, dat „de groene lire” met zes procent in waarde verminderd wil zien. Bij een dehat over de eigenlijke prijs voorstellen van de Europese Commissie bleken West-Duitsland. Frankrijk, Italië en Denemarken evenals Engeland weinig te voelen voor een grotere verhoging dan de voorgestelde twee proeent. Alleen de BeNeLux-ministers bepleitten een hoger cijfer. verticale staatsvakbond, kan iedere werk nemer voor zichzelf beslissen of hij zich wel of niet bij een of andere vakorganisa tie wil aansluiten. EINDHOVEN (ANP). DAF-trucks in Eindhoven heeft in 1977 meer winst gemaakt dan was verwacht. De netto winst bedroeg dertig miljoen gulden (in 1976 tien miljoen gulden) dankzij efficiënter werken, kostenbesparende acties en verhoog de verkopen. „Het jaar 1977 was een goed jaar, maar wij moeten voorzichtig zijn met een te grote tevredenheid Wij zijn ons bewust dat we een produkt hebben dat zeer conjunctuurgevoelig is en dat houdt nu eenmaal een groot stuk onzekerheid in zich”. Dit heeft drs. P. J. G. van Doorne, voorzitter van de raad van bestuur van DAF-trucks, gisteren in Eindhoven verklaard. Hoe wel de onderneming met het resultaat van 1977 weer dichter bij een rendabel bedrijf is gekomen, benadrukte de heer Van Doorne dat met de winsten van de laatste twee jaar de verliezen in 1974 en 1975 - respectievelijk ruim twaalf en ruim 35 miljoen gulden - nog niet volledig zijn gecompenseerd. „Dit jaar zal dan ook de winst Deze professioneel opgezette organisatie is de enige, die principieel het onderhande- lingsmechanisme door middel van werk- nemersassemblées afwijst en daardoor be antwoordt aan een vakorganisatie in een vrijmarkteconomie. Alle andere vakcen- voornamelijk een psychologisch karakter heeft. „De vakbeweging is te matigen, op voorwaarde, dat de niet-cao-inkomens ook matigen. Daarom wil de wet niet meer dan dat deze inkomens gelijke tred houden met de cao-inkomens, zoals die zich in 1978 zullen ontwikkelen”, aldus de minister. Sprekende over onbillijkheden die zich zouden voordoen, met name wat betreft de uit te betalen prijscompensatie, zei de mi- trales, inclusief de grote communistische Comisiones Obreras (CCOO), hebben in meer of mindere mate een van onderen af opgebouwde verticale structuur op het oog. Sommige vakbonden propageren nog openlijk de ouderwetse, maar wel Spaans- traditionele, arbeidersraden per onderne ming (fabriekscomités). Dit systeem, dat volledig thuishoort in een onvrije economi sche markt, zoals in een corporatieve staat, verbrokkelt de nationale dialoog tus sen werkgevers en werknemers. Op den duur schept het een chaotisch geheel, waarin het streven naar een eenheidsvak- centrale ver te zoeken is. Miljoenen niet-marxistisch of niet-anar- chistisch ingestelde werknemers voelen zich in een vacuüm, omdat er geen enkele grote vakcentrale onafhankelijk is van een politieke partij. Het kahinet-Suarez heeft het niet aange- drufd om een vrije vakbond in het leven moeten brengen, waarmee een eerste aanzet voor wat ademreser- ve kan worden opgebouwd”, aldus de DAF-topman. Hij merkte op dat door de hogere winst in het afgelopen jaar het rendement van het gemiddeld eigen vermogen van het bedrijf nu circa tien procent bedraagt. De verwachtingen van DAF-trucks voor 1978 zien er qua afzet en resultaat niet al te florissant uit. „Voorzichtigheid is hier op zijn plaats”. Over de verwachtingen op zeer korte termijn zei Van Doorne dat het bedrijf sterk afhankelijk is van de economische ontwikkelingen in eigen land en de andere afzetmarkten. Gezien de grote produktiecapaciteit van bedrijfswagens in Europa voor een weinig willende markt zal de concurrentiestrijd een zeer harde worden. Ik zie het komende jaar voor ons bedrijf dan ook 'met enige bezorgdheid tegemoet”, aldus Van Doorne. Vorig jaar heeft de Nederlandse vrachtwagenfabriek bijna 13.000 voertuigen geproduceerd en 15.000 motoren (in 1976 waren dat respectievelijk circa 12.000 en 14.000 eenheden). 1 Minister Van Aardenne voert drie rede nen aan voor de toegestane verhoging. De tariefstijging is volgens hem gebaseerd op een verwachte kostenstijging. In 1977 was de premieverhoging onvoldoende om de kostenstijging op te vangen en ten derde dekt de tariefsverhoging een aantal ex tra voorzieningen voor tandheelkundige hulp aan kinderen, aldus Van Aardenne. DEN HAAG. (ANP) Minister Van Aardenne van Economische Zaken ziet geen reden om de tariefsverhoging van de particuliere ziektekostenverzekeraars te rug te draaien. De bewindsman zegt dat in antwoord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Holthoff (PvdA). De verhoging is ingegaan op 1 januari en bedraagt maxi maal 91/? procent. De positie van de minister van Arbeid, Manuel Jimenez de Parga, die het ontstaan van de vrije vakbonden heeft begeleid, wordt steeds moeilijker. Herhaalde malen hebben sommige leden van de centrum partij en de socialisten de klacht geuit dat de bewindsman er bij de onderhandelin- gen meer op uit was om alle vakbondsor ganisaties hun zin te geven dan om een moderne Westeuropese werknemersorga- nisatiestructuur in Spanje te vestigen, die straks aan zal moeten sluiten bij de Euro pese vakbewegingen. Aangezien geen enkele chnsten-demo- cratische partij bij de algemene verkiezin gen van de grond kon komen, omdat ze alle een Francistisch verleden hebben, is er in Spanje geen enkele nationale christe lijke vakcentale. te roepen voor diegenen, die bij de alge mene verkiezingen van vorig jaar op het centrum hehben gestemd. Op 31 januari staat de inschrijving open op een 7*/s percent vijftienjarige staatsie»*; ning 1978 per 1979-1993 volgens het ten-' der-systeem. Bedrag en koers van uitgifte worden na sluiting van de inschrijving vastgesteld. De storting is op 1 maart. De aflossing is in vijftien jaarlijkse termijnen, te beginnen op 1 maart 1979. Vervroegde of algehele aflossing is vanaf 1 maart mogelijk tegen de koers van 103 percent- aldus het ministerie van Financiën. De produktiekosten van aardappelen in Engeland dat in strijd met de EEG- regels zijn markt voor Nederlandse aard appelen heeft gesloten behoren tot de hoogste in geheel West-Europa. In Enge land zijn de produktiekosten ongeveer 24,40 per 100 kilo, in Nederland slechts 13,35, zo blijkt uit het antwoord dat de Europese Commissie heeft gegeven op vragen van het Italiaanse lid van het Euro pees Parlement, Pisoni. Nederland heeft de Europese Commissie gevraagd maatre gelen te nemen dat Engeland de zijns in ziens onwettige importstop opheft. In de Brabantse Staten zijn opnieuw schriftelijke vragen gesteld over General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Het Statenlid Albert Bieze (gecombineerde PvdA-PPR-fractie) vraagt GS het geheime rapport van Provinciale Waterstaat over de fosgeenontsnapping van 1 december vorig jaar openbaar te maken. 31 DEN HAAG. (ANP) Nederland heeft in november vorig jaar goederen inge voerd ter waarde van 9546 miljoen gul den. Dat is acht procent meer dan in november 1976. De uitvoer daarentegen daalde in november met vier procent tot 9610 miljoen gulden. Dit heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek becijferd. techniMb fouten vil reen. De n lit tOMllIJ >1 de leien De Industriebond NW en de voedings bonden FNV en CNV weigeren te praten met de directie van BATCO (British Ame rican Tobacco Company) in Amsterdam over het plan de produktie over te brengen naar Brussel. Bestuurder W. van der Stek ker van de Industriebond NW, zei gister avond, dat de directie te verstaan is gege ven dat ze „een tijdbom heeft geplaatst die bij iedere verkeerde beweging kan ont ploffen.” BATCO heeft 375 werknemers: 145 op de verkoop- en administratie-afde lingen en 230 in de produktie. 121 9! 335 ut 5! 59 1« 33 112 50. 6? 53 41 51 109. 99 94 25 IN M 132 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In de op stapel staande raamwet inkomensbeleid zal ruime aandacht worden geschonken aan goede overlegprocedures, het op permanente tijdstippen voeren van overleg, het groeien naar een meerjarenbeleid, de instelling van een adviescollege voor het ontwikkelen van gedachten over norminkomens en de interne coördinatie van het regeringsbeleid betreffende de inkomens. ',00b 1,60 1,20 1,45 1.50 1.30 1,60 1,50 ',50e 1.00 ',50e 1,00 ,50b 1.00 1,80 .50 ',20 ,00 ’,50 ,50 ,00 ,00 .50 .00 De Belgische bewindsman Humblet be toogde dat de EEG de BeNeLux-boeren district te compenseren als de prijsverho ging niet voldoende is om de kostenstij ging (4,2 procent gemiddeld in de gehele Gemeenschap) op te vangen. Het besluit over de landbouwprijzen wordt overigens pas eind maart verwacht, na de parlementsverkiezingen in Frank rijk, die begin maart plaats vinden. De COPA, de overkoepelende Europese orga nisatie van de boeren in de EEG, bepleitte vorige week een prijsverhoging van vijf procent. Voor de BeNeLux-landen moeten daarnaast nog extra compenserende maatregelen worden genomen, aldus de COPA. De 18.000 Westduitse havenarbeiders zijn vandaag toch in staking gegaan, om dat zij het mét de werkgevers niet eens zijn geworden over hun looneisen, aldus giste ren een woordvoerder van de bond van havenwerkers. De staking zou aanvanke- lijk maandag al zijn begonnen, maar werd opgeschort in verband met een nieuw aan bod van de werkgevers. Dit bod kon door de havenwerkers niet worden aanvaard. De Coöperatieve Zuivelveremging Cam- pina in Eindhoven en de Diepvriesunie- IJsunie in Ede-Wilp gaan de komende maanden onderzoeken of en in hoeverre het zinvol kan zijn om op het gebied van de- ijsproduktie en de distributie van diepvriesprodukten tot samenwerking te komen. Bij het besluit om tot het genoem de onderzoek te komen gold onder meer de overweging, dat er structurele problemen in de Nederlandse ijsmarkt bestaan, die met name hun oorzaak vinden in de aan wezige overcapaciteit bij de industriële,, ijsbereiders en in de toenemende concur^ J rentie uit landen als Engeland en België.' De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen ingestemd met het regeringsvoorstel de internationale cacao- overeenkomst-1975 goed te keuren. Deze overeenkomst is in het najaar van 1975 door de cacao-conferentie van de Verenig de Naties opgesteld. De beginselen van de internationale cacao-overeenkomst-1972 zijn in de nieuwe overeenkomst onverkort gehandhaafd. Uit het verwarrende spectrum van de vakcentrales steekt één vakbond met kop en schouders boven alle andere werkne mersorganisaties uit: de socialistische Uni on General de Trabajadores (UGT), die nauw verbonden is met de Socialistische Arbeiderspartij van Félipe Gonzales. Deze vakbond, die volgens de leiders in een recordtempo met financiële steun uit Ne derland. West-Duitsland en Frankrijk werd opgebouwd, is de enige Westeuro- pees georiënteerde werknemersorganisa tie in Spanje. .00 50 .20 .00 .80 .50 .00 .60 .00 ,50 .00 .50 .50 .20 .50 .20 .50 60e .90 .90 00b ,50 .40 .70 ,00 .00 .20 ,00 ,50 .00 ,50 .00 ,50 .20 ,00 .00 ,00 ,40 ,50e .50 ,50 ,50 .00 .10 .10 ,30 .50 ,00 ,00 ,00 ,00 ,00 t. fond» »i 46,00 36.00 1,10 3,90 22,55 k 179,50 renoteei De Engelse minister John Silkrn kantte zich gisteren resoluut tegen ook maar de geringste verhoging van de Europese ga- Wanneer het CBS de in- en uitvoer van aardolie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen buiten beschouwing laat (om dat die cijfers sterk schommelen) en de cijfers corrigeert voor overloop, dan be- -- droeg in november 1977 de invoer 7859 miljoen gulden (november 1976: 7941 mil joen) en de uitvoer 8345 miljoen gulden (november 1976: 8259 miljoen). nister, dat deze onbillijkheden zoveel mo gelijk moeten worden tegengegaan. Hij zei te verwachten, dat de sociale partners deze onbillijkheden wel zouden signaleren. Mocht dit niet het geval zijn, dan verklaar de de minister zich bereid de sociale part ners op onbillijkheden bij de uitvoering te zullen wijzen. Alle fracties namen hiermee genoegen. Alleen de drie leden van CPN en PSP verklaarden zich bij de stemming tegen de wet. (ADVERTENTIE) Hooghoudt 54. 45. 31 59. 54 40. 620. 47 35 69 139 34. 47 92 62 132 55 124 51 32 129 75 79 55. 29 102 72 57 153 33 96. 104 71 60 40. 42 254 Door de kredietbeperking was de hy- potheekportefeuille in de zomermaan den zelfs teruggelopen, maar december was een absolute topmaand, aldus de Nutsspaarbank. Toen werden 337 hy potheken afgesloten met een totale waarde van 33 miljoen gulden. De tota le hypotheekportefeuille liep vorig jaar met 2400 op tot 10.000. Aan persoonlijke leningen werd bij de Nutsspaarbank West-Nederland voor 23 miljoen omgezet (zesduizend stuks). Er werd voor 20 miljoen af ge lost. Vorig jaar boekte de bank een spaaroverschot van 86 miljoen gulden. In 1976 was dat overschot 66 miljoen. Het totaaltegoed kwam vorig jaar op 1,15 miljard gulden De maanden fe bruari, oktober en september waren voor het sparen topmaanden. Behalve in maart, dat een slechte spaarmaand was, werd de rest van het jaar „rede lijk” gespaard, aldus de Nutsspaar bank De leiding van AKZO-Nederland (bijna 26.000 werknemers) is bereid met de vak organisatie te praten over het vraagstuk van de arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO’s). Volgens de leiding van AKZO gaat het voor de onderneming om een bijzonder moeilijke zaak met veel conse quenties. Gisteren vonden met de vakorga nisaties verkennende besprekingen plaats over de komende cao-onderhande- lingen. In tegenstelling tot nauwelijks een jaar geleden, toen zowel werknemers als werk- -I gevers nog verplicht lid waren van de Dit zei minister Albeda gistermiddag in de Eerste Kamer, waar hij het wetje ter matiging van de niet-cao inkomens verde digde. De minister zei, dat het wetsont werp voor het gecoördineerd inkomensbe leid binnen afzienbare tijd zal worden ge publiceerd, zodat iedereen daarover zijn mening kan geven. Over het door zijn voorganger Boersma ingediende wetje ter matiging van de niet- cao-inkomens zei de minister, dat de wet ■V— s a 271,00 1 5,78 5,80'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17