Twaalf clubs willen meedoen aan de intertoto-competitie Altig en Huysmans leiders Evers-v. Thunen: MERCKX STAK ZIJN PLOEG IN HET PAK Fans Roda JC boycotten vier westelijke clubs KOOPMANS IN RING De Groot straks uit TC schaatsen OP 15 FEBRUARI Marathon-zege Jeen v.d. Berg tegenslagen in zware Rallye Vlammend advies Wim van Est: „Jet Star moet er in vliegen r-j I Partij-analyse 99 REE PAKTE GRETIG REMISEAANBOD VAN KORTSNOI AAN f J A 962 I I Trainingskamp Gemakkelijke zege Paardenkoersen Om Europese titel halfzwaargewicht Weigering Nieuwelingen Kersvers Ut Uitslagen en standen 19 SPORT 19 7 8 J A NPAR I 18 WOENSDAG 25 I i HOOGOVENSTOERNOOI 1978 133 h i! WIJK AAN ZEE. Na vier ronden in het Hoogovensschaaktoernooi gaat Kortsnoi nog steeds voorop, met drie punten. Hij won niet van Ree, maar zijn halve punt voorsprong bleef behouden, daar Timman en Portisch evenals Kortsnoi niet verder kwamen dan remise. Belang rijk voor de kopgroep was de simpele overwinning van Mecking op Miles, die daardoor op de gedeelde tweede plaats kwam. De enige die ook op drie punten kan komen is Ulf Andersson. Hij brak zijn partij tegen Van der Sterren voor de tweede maal af. I. voor <•1 ENRIQUE MECKING (Van onze autosportmedewerker) z. RUDIE KOOPMANS: tegen Aldo Traversaro (Van onze sportredactie) MONTE CARLO. Mike Evers en Henk van Tunen, uit Hillegom en Bever wijk, die met een BMW 2002 Alpina zater dag uit Warschau vertrokken zijn voor de 46e Rallye Monte Carlo hebben het erg zwaar gehad. Door de zware sneeuwval konden zij hun aanlooproute naar Cap niet rechtstreeks rijden maar moesten via Milaan en Monaco gaan. Ondertussen brak ook nog een slang van de oliekoeler wat echter weer verholpen kon worden. Ondanks de moeilijkheden zijn zij dins dag morgen toch als 114e (van de 216 gestarte equipes) uit Monte Carlo vertrok ken voor het 36 uur durende „Parcours Commune”, nadat alle problemen waren opgelost. De Zandvoörter Rob Slotemaker met André Jetten in een Opel Kadett GTE is als 23e gestart, terwijl Lars Carlsson met Bob de Jong op een 13e plaats zijn ver trokken. Huybregts: „Het een en ander is bedoeld om de clubs ROTTERDAM. Rudie Koopmans zal woensdag 15 februari in het sportpaleis „Ahoy” zijn partij om de Europese titel in het halfzwaargewicht boksen tegen de Italiaanse Aldo Traversaro. Aanvankelijk was dit gevecht voor dinsdag 7 februari vastgesteld. Er volgde echter uitstel omdat de Italiaanse televisie de partij niet uitzond. Ook nu is het nog niet helemaal zeker dat er een televisie-uitzending zal zijn in Italië. Traversaro heeft evenwel via zijn manager Rodolfo Sabatini laten weten dit risico op de koop toe te nemen. De gage voor de titelhouder bedraagt ongeveer 100.000 gulden. staan van enkelen: „Ik zal nooit meer van opening veranderen”, (zie analyse). Van der Sterren betaalt leergeld. Hij speelt zeker niet slecht, inventief zelfs, maar de hardheid ontbreekt. In de dinsdag gespeelde partij met Andersson kwam hij met zwart goed uit de eerste schermutse lingen. In het middenspel vergrootte hij de druk en men hoopte op een eerste overwin ning. Waar Van der Sterren nu precies misgetast heeft, is niet duidelijk aan te wijzen, maar onder druk van de tijd slonk zijn voordeel. Toen het geheel verdwenen was, bood hij remise aan. Andersson staat bekend om zijn liefde voor het eindspel en sloeg het aanbod af. Direct daarop maakte Van der Sterren een fout en er werd afge broken in een stelling waarin Andersson een pion meer had. Later werd ook in tweede instantie afgebroken In de partijen KavalekPortisch en PannoMajdorf zochten de witspelers niet naar werkelijke winst wegen. gedurende de maand mei toch aan wat inkomsten te helpen”. Dat laatste is iets wat Peter Stephan, adjunct-directeur van Feyenoord, weigert te geloven. Stephan: „Wij hebben onze inschrijving ingetrokken, nadat men weigerde om een finan ciële garantie af te geven. We verwachten weinig publiek en gelet op de hoge reiskosten lijjkt de intertoto-competitie niet kostendekkend Jan Huybregts: „In Europees verband is er veel animo. Niettemin gaat de UEFA ervan uit dat de poules zo worden ingedeeld dat er niet veel gereisd hoeft te worden. Met betrekking tot Nederland mag je ervan uit gaan dat we tegen Belgische (België is het enige niet-WK-land dat deelneemt) Duitse en Noord-Franse clubs wordt gespeeld. Overigens is de animo zo groot dat we een selectieprocedure moeten toepassen”. De competitie krijgt als primeur dat per club gebruik mag worden gemaakt van maximaal drie gastspelers. Zo viel dan de beslissing over een we kenlange onzekerheid of de veelvoudige wereldkampioen dit seizoen nog een spon sor zou vinden die bereid zou zijn ongeveer 20 miljoen Belgische francs (1,4 miljoen gulden) op tafel te leggen. „Maar eind goed, alles goed”, zoals Eddy het uitdruk te. Hij had nog een andere verrassing in petto. Het is inderdaad Rudi Altig, die samen met George Huysmans de ploeg zal leiden. Van de oorspronkelijke Fiat-renners zijn Bruyere, De Schoenmaecker, Jans sens, Jacques Martin en De Beule geble ven. René Dillen kwam eveneens met Lu cien van Impe mee. De gebroeders Willy en Walter Plankaert, Van der Helst, Laurens, Loos en Frank van Impe, een jongere broer van Lucien, zijn nieuwelingen in de groep, evenals de neo-professionals Eddy KERKRADE. De supportersclub Ro da JC zal geen extra bussen meer laten rijden naar uitwedstrijden tegen Ajax, Feyenoord, Den Haag en FC Utrecht. De Kerkraadse supporters voelen zich be dreigd. „De westelijke clubs op een enkele uitzondering na, doen niets om onze sup porters te beschermen. Wij vinden het on verantwoord onze leden langer aan dat gevaar bloot te stellen”, aldus bestuurslid Henk Bakker van de supportersvereniging Roda JC. De achttien renners gaan de eerste week van februari aan de Cote d’Azur in trai ningskamp. De Ronde van de Middelland se Zee en Tireno-Adriatico staan reeds op het programma. Het spreekt vanzelf dat Eddy Merckx en Lucien van Impe de Tour de France als hoofddoel hebben gekozen, terwijl Merckx ook zal deelnemen aan alle voorjaarsklassiekers. Schepers (winnaar van de jongste Toe- komst-ronde), Guido van Calster en René Martens. DEN HAAG. Peter de Groot zal na het lopende schaatsseizoen niet meer terugke ren in de landelijke technische commissie van de KNSB. De Alkmaarder heeft dit besluit genomen na een periode van voort durende onvrede. De Groot, die ook voor zitter is van de gewestelijke technische commissie van Noord-Holland, is met zijn vijfde jaar bezig als lid van de LTC. Hij zal dit seizoen de lopende zaken normaal af handelen. sn: 75 106 f 136 f 165 182 221 ■oort a ras en maand derma- en jaar rantoor il. 072- aan 38 dorzien d.kam., Geen iet c.v Ruime ALKMAAR. Jeen van den Berg heeft gisteravond, onder uiterst moeilijke om standigheden, zijn eerste marathonover- winning van dit seizoen behaald. De vijf tigjarige Fries nam in storm en regen een ronde voorsprong op zijn grootste concur renten Co Giling, Arie Eriks, Jan Roelof Kruidhof, Dries van Wijhe en Gerard Al bers. De anderen bleven in deze kracht meting over 150 ronden, de finale van de strijd om de Duyvis-cup, nog verder ach ter op de veteraan, die zich te jong voelt en te sterk is om met de veteranen mee te doen. ant. 0 huisje, op met 'd-Hol- 50845 rhuren seerde schuur, i eiken i vu (zen adkam beslist 023- Mecking na tien zetten zeker van zege op Miles ands I en bij len in- Kwijt- rlijden. lening EDEN- boom- gang, sm. m. Vr.pr 023- Zware sneeuwstormen maken het deel nemers èn organisatoren erg moeilijk. De wedstrijdleiding besloot gisteren tot het afgelasten van twee klassementsproeven. Het toch al gereduceerde aantal van 13 proeven op het gemeenschappelijke tra ject werd hierdoor terug gebracht tot elf. De wedstrijdleiding achtte het 22 km. lan ge traject tussen Pont-du-Fosse en Romet- te, waar de vijfde en zesde proef waren vastgesteld, te riskant als gevolg van de beijzelde wegen. De organisatoren waren al gedwongen geweest om twee klasse mentsproeven van woensdag te laten ver vallen, omdat de wegen in de Ardèche onberijdbaar zijn. De aankondiging kwam kort nadat de Fransman Jean Pierre Nico las met een Porsche Carrera voor de ver rassing van de dag had gezorgd door via winst in de tweede klassementsproef de leiding in het algemeen klassement te nemen. geving IG be- euken r. Huur ■v. Het rorden inistra- kmaar uur. in de n naar ■d-Hol- 50845 Hans Ree zou vandaag zijn afgebroken partij met Van der Sterren uitspelen. Maar nog gisteravond gaf de debutant zich ge wonnen. Ree heeft nu mooie perspec tieven. Zijn programma is zeer zwaar ge weest en in alle partijen heeft hij beter gestaan. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Twaalf Nederlandse clubs hebben zich in principe bereid verklaard om in mei aan de intertoto- competitie deel te nemen. Het initiatief daartoe is van de Westduitse voetbalbond uitgegaan, die drie weken geleden in Frankfurt een vergadering belegde, waar vertegenwoordigers van alle Europese landen aanwezig waren, die zich voor Argentinië kwalificeerden. Namens de KNVB gaven voorzitter Meuleman en Jan Huybregts acte de présance. Inmiddels is de inschrijvingster- mijn verstreken en meldden FC Amsterdam, FC Den Haag en NEC, Roda JC, VW, NAC, Sparta, FC Utrecht en Go Ahead Eagles zich aan. Ajax, Vitesse en AZ’67 deden dat eveneens, zij het onder voorbehoud. m cv I, Zee- De C&A-formatie zal in de pelotons her kenbaar zijn aan de witte trui met aan de rechterkant een verticale regenboog- streep. Ze telt slechts één buitenlander: de Fransman Robert Mintkiewicz, die met Lucien van Impe overkwam. 'Doordat Dries van Wijhe als vijfde bin nen kwam, stelde hij zijn eerste plaats in het klassement van deze serie van drie ontmoetingen (Heerenveen, Amsterdam, Alkmaar) veilig. De overwinning bij de dames ging naar Atje Keulen-Deelstra, die haar derde achtereenvolgende eerste plaats behaalde. In de strijd om de mara- thonbekers bleven de eerste plaatsen in handen van Atje Keulen en Co Giling. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. In de salons van een zeer duur hotel in de binnenstad van Brussel heeft Eddy Merckx dinsdag zelf de nieuwe sponsor en meteen zijn 18 man sterke formatie aan de pers voorgesteld. Die sponsor is ten slotte het confectiewarenhuis C&A geworden. Jan Timman ontmoette Genna Sosonko en zo’n partij verloopt altijd interessant. Sosonko lanceerde zijn gevaarlijke Dra kenvariant van het Siciliaans. Zijn tegen stander speelde dezelfde zetvolgorde als in de partij TimmanMiles uit het internati onale toernooi in Tilburg. Toen won Tim man fraai en daarom zou Sosonko als eerste moeten afwijken. Dat deed hij door de zet e7-e5 te vervangen door dame d8- a5. Een duidelijke verbetering. De spelers dachten lang na in het middenspel, maar in de zaal had Rob Hartoch al aan het publiek laten zien dat de meeste varianten in het zware-stukkeneindpsel (beiden een dame en twee torens) op remise uitliepen. Timman en Sosonko konden geen uitzon dering vinden en men besloot tot remise toen de dames geruild waren. JAN HUYBREGTS Een gemakkelijke dag had Enrique Mecking die al na tien zetten gewonnen stond tegen Miles. Een opvallende gebeur tenis omdat de Engelsman doorgaat voor een theoriekenner. Er was dan ook iets bijzonders aan de hand. Miles paste met zwart dezelfde verdediging toe in de Sici- liaanse partij als Mecking. Misschien was dat de reden dat hij van zijn repertoire afweek en een geheel ander openingssys- teem probeerde. Dat bekaam hem zeer slecht. En hij beloofde zichzelf ten over- Ronde van Zwitserland. Tóch ziet het programma er goed uit. Een trai ningskamp aan de Mid dellandse Zee en een aantal wedstrijden al daar vormt de proloog van een seizoen waarin Rook met zijn tiental vrijwel alle klassiekers en een handvol etappe- wedstrijden zoals Ronde van België, Tour de l’Au- de, Ronde van Luxem burg en Proftours Neder land afwerkt. Tientallen kleinere eendagskoersen in Nederland en België completeren het geheel. Rook: „Als de renners voldoen aan de verwach tingen die in hen gesteld zijn en als zij tonen voor het materiaal en een uit stekend basissalaris dat ze krijgen, te willen vech ten, dan staan we vol gend jaar wéér tegenover elkaar. Jet Star Jeans en mede-sponsor Comelo willen beslist langer dan één seizoen in de prof- wielrennerij blijven.” Ploegleider Kees Rook begint aan het seizoen met vijf kersverse be roepsrenners: Math Doh- men, Hans Langerijs, Jo han van der Meer, Adrie van Houwelingen en Herman Ponsteen. De andere helft van zijn ploeg beschikt over méér ervaring, alhoewel alleen Jan Krekels kan bogen op een beroeps- rennerscarrière die be gon voordat de zeventi ger jaren aanbraken. Co Hoogendoorn, Wil de Ruiter, Gerrie van Ger- wen en Jan Hordijk heb ben slechts één tot drie seizoenen tussen de profs vertoefd. Koos Rook: „We star ten zonder kopman. Het koersverloop bepaalt wie de steun van de anderen krijgt. Jan Krekels en Gerrie van Gerwen de functie van kapitein. Zij dragen tijdens de wed strijd de volle verant woording. In het grote spel van de internationa le profwielersport willen wij een goede plaats ver overen. Wij zijn realis tisch genoeg om te besef fen dat wé niet tegen de kapitale kracht van som mige grote ploegen opge wassen zijn. Desondanks heerst er bij ons optimis me. Verleden jaar, toen ik de ploeg van De On derneming leidde, be haalden wij eveneens aardige succesjes. En be slist niet alleen in het cri- teriumwerk.” De kapiteins van Jet Star Jeans, Gerrie van Ger wen en Jan Krekels, wor den ingeschreven voor Bordeaux-Parijs. Van Gerwen: „Ik heb verle den jaar al verteld dat ik deze monsterrit vaker dan één keer zou willen rijden. De voorbereiding moet echter optimaal zijn. Anders heeft het geen zin.” Gerrie van Gerwen, die evenals Ponsteen pas en kele dagen na zijn ploeg- makkers in het trainings kamp in Cannes arri veert vanwege deelname aan onder meer de zes daagse van Antwerpen (3-9 februari), heeft over igens meer pijlen op zijn boog dan uitsluitend de wegrensport. Hij wil óók op korte termijn in het werk op de winterbanen een vooraanstaand ren ner zijn. Jan Krekels: „Mijn hoofddoel wordt het Ne derlands kampioen schap. Op de Adsteeg voel ik me thuis. Dat heeft de titelrace van vo rig jaar bewezen. Ik werd toen tweede. De vorm was er. Jammer dat een zware val mij kort hierna voor de rest van het sei zoen uitschakelde.” HILVERSUM. De uitslagen van de dinsdag te Hilversum gehouden koersen zijn: ERONICA W-PRIJS 2000 m: 1. Ola H (J. van Leeuwen) 2.50.1 1.25.1, 2. O’Sullivan, 3. Odita. Niet gestart nr. 3 Paul Performer en nr. 6 Orsino. Wlnn 2,80 pl. 1,30 1,30 1,90 kopp. 5,60 trio 55,90. DIOMEDEA S-PRIJS 2020 m: 1. Pomona H(H. Pol) 2.55.7 1.27.0, 2. Primus, 3. Pluno W. Niet gestart nr. 11 Perfect Wilkes. Winn 41,60 pl. 6,50 9,30 2,20 kopp. 441,00. FREYA HOLLANDIA-PRIJS 2920 m: 1. Lady Rene (A. de Wrede) 4.17.1 1.27.4, 2. Onedin, 3. Never Lost. Winn. 27,40 pl 4,50 1,70 2,40 kopp. 45,00 trio 570,00. AMATEURWINTERKAMPIOENSCHAP V 2000 m: 1. Orson Hanover (P. J. de Bruin) 2.50.4 1.25.2, 2. Nathalie Prise, 3. Liebestraum. Niet gestart nr. 2 Max Record. Winn. 2,40 pl. 1,20 2,00 1.50 kopp. 22,50. HAPPY FIRST-PRIJS 1600 m: 1. Ozo Hollan- dia (L. Schoonhoven) 2.11.2 1.22.0,2. Oroline, 3. O Mores. Niet gestart nr. 11. Nanette. Winn. 4,70 pl. 2,00 1,40 1,60 kopp. 8,30 trio 54,30. CHRSTINE MAC-PRIJS 2000 m: 1. Oscar van Wisch (P. J. Zandt) 2.53.7 1.26.9, 2. Otara Buiten zorg, 3. Ohio. Winn. 4,70 pl. 1,90 1,90 7,00 kopp. 11.20. JOKE DARTEL-PRIJS 2000 m: 1. Lantoni H (P. J. Zandt) 2.47.2 1.23.6, 2. Libertine, 3. Laetitia. Winn. 9,30 pl. 3,10 1.80 3,50 kopp. 17,20 trio 921.40. GRAVIN MINERVA-PRIJS 2440 m: 1. Narren- kapper (W. J. van Dalen) 3.29.4 1.25.8, 2. Lively Careless, 3. Maestro Belwin. Winn. 3,30 pl 2,20 2.50 2,80 kopp. 36,70. ILSE HANOVER-PRIJS 2440 m: 1. Olaf Pez (P. J. Zandt) 3.25.2 1.24.1. 2. Nenuphar, 3. Lucia no. Niet gestart nr. 2 Mist Buitenzorg. Winn. 4,60 pl. 2,70 9,20 3,20 kopp. 142.40 trio 1.849,30. BERNADINE-PRIJS 2000 m: 1. Pitt Star (C. Guldenmond) 2.57.7 128.9, 3. Prinses Alkestis, 3. Poseidon. Niet gestart nr. 9 Peperduur en nr. 14 Premium Fortuna. Winn. 3,50 pl. 2,30 2,00 5,70. kopp. 5,40. TOTALISATOROMZET 459.733.00. snhuis, e tuin (Van onze sportredactie) RHENEN. Wim van Est stal de harten van alle aanwezigen bij de presentatie van de nieuwe Nederlandse profploeg Jet Star Jeans- Cornelo. De Westbra- bantse tempobeul van weleer was plotseling weer de vurige strijder uit het tijdperk waarin hij gele en groene shirts veroverde, Bordeaux- Parijs drie keer won en ook anderzins tot een van de wielergrootheden behoorden. „Jullie vormen een jon ge ploeg,” zei Wim van Est tegen de tienmans- formatie van Koos Rook. „De meeste renners die nu de kleuren van Jet Star Jeans en Cornelo gaan verdedigen, be hoorden vorig jaar nog tot het amateurkorps. Toch moeten jullie geen angst tonen voor de cracks. Niet afwachten wat anderen doen. Zélf knokken. Vlieg er in. Waarom bang zijn? Jullie hebben twee benen, pre cies eender als die gro ten. Als je niet durft te vechten, bereik je niets. Noch in de wielersport, noch in het latere leven. Neem dit van mij aan.” De ogen van Wim van Est schitterden. Hij zag zich weer terug als pas beginnend professional. „Toen moest ik knokken tegen Schulte, Pelle naars, Middelkamp, La keman en noem maar op. Ze wilden me op de kpi- eën krijgen, maar dat lukte niet. Ik heb geléérd wat afzien is. Soms kon ik de straatstenen niet eens meer zien, zó leegge- reden was ik. Maar ik be reikte mijn doel.” Het doel van Jet Star Jeans-Cornelo is nog niet op de Tour de France en Ronde van Italië gericht; evenmin op de Vuelta of 1U- 11T-I1U, LlgV-CT, 1U. 0-0-0 en 17. Le4-d3 dreigt. 13. Pf6xg4. Het maakt al niets meer uit. Zwart kan hoogstens 2 pionnen voor het stuk J krijgen. Miles verkiest het paard te geven, na I 13. Pf6-d7 zou 14. h4-h5, Lg6-e4; 15. f2-f3 J volgen. De rest is simpele techniek. J 14. De2xg4, Dd5xe5t; I 15. Th3-e3, De5-a5; J 16. Dg4-g5, Da5-b6; I 17. h4-h5, Lg6-f5; J 18. Te3-e2, 0-0; I 19. Lcl-e3, Db6-d8; I 20. Te2-d2, Dd8xg5; I 21. Le3xg5, f7-f6; 22. Lg5-e3, e6-e5; I 22. Lfl-c4+, Kg8-h8; 24. h7-_h6, g7xh6; 1 25. Lcuahu, iiu-cu. iviucs nucii 111 uuzc pui lij zo verschrikkelijk verloren dat hij van de J solide Caro-kann-verdediging in dit toernooi I geen gebruik meer zal maken. Uitslagen vierde ronde: Timman (Ned)So sonko (Ned.) rem., Mecking (Bra)Miles (Gbr) 1-0, Panno (Arg)Najdorf (Arg) rem., Ree (Ned)Kortsnoi rem., Andersson (Zwe)Van der Sterren (Ned) afgeb., Kavalek (Vst)Por tisch (Hon) rem. Stand na vierde ronde: 1. Kortsnoi 3 pnt., 2 t/m 5 Portisch, Timman, Mecking en Ree allen 2’/2 pnt., 6. Andersson 2 pnt. en 1 afgebr. partij, 7. Sosonko 2 pnt., 8 t/m 11 Kavalek, Miles, Najdorf en Panno allen l’/apnt., 12. Van der Sterren 0 pnt. en afg. partij. Vandaag worden gespeeld: PortischTim man, Van der SterrenKavalek, KortsnoiAndersson, NajdorfRee, Miles- Panno, SosonkoMecking. I 11. Ddl-e2, Ld6xe5; 12. d4xe5, Dd8-d5; I 13. Thil-h3. Prachtig maar gedwongen, I I want 13. e5xf6, Dd5xhl; 14. f5xg7, Th8-g8; 15. h4-h5, Lg6-e4; 16. h5-h6 faalt op 16. 5 h7-h6, g7xh6; s Le3xh6, Tf8-e8. Miles heeft in deze partij Hans Ree had dinsdag wit tegen Korts noi en evenals in het Nederlands kampi oenschap 1977 speelde hij voorzichtig. Te gen Kortsnoi is dat een goede tactiek. De koploper dacht lang na om enig tegenspel te vinden, maar de witte vesting was on neembaar. Toen Kortsnoi nog vijftien mi nuten had voor 15 zetten bood hij remise aan, Ree had nog een klein uur, maar accepteerde het aanbod onmiddellijk. Di rect daarop zei hij: „Ik moest aldoor den ken aan onze laatste partij”. En dat recht vaardigde het een en ander. Want in die ontmoeting had Ree constant een licht initiatief, maar verloor toch door een blun der in de tweede zitting. Wit: Mecking (Brazilië). i Zwart: Miles (Engeland). I 1. e2-e4, c7-c6; J 2. d2-d4, d7-d5; I 3. Pbl-c3, d5xe4; b I 4. Pc3xe4, Pb8-d7; 5. Pgl-f3, Pg8-f6; 6. Pe4xf6+, Pd7xf6: I 7. Pf3-e5. Ongebruikelijk. Normaal is 7. Lfl- c4, waarop zwart niet de ontwikkelingszet 7. I Lc8-g4 heeft vanwege 8. Lc4xf7+ en 9. Pf3- I e5t. Na 7. Lfl-c4 wordt zowel Lc8-f5 als J Dd8-d6 met de bedoeling Lc8-e6 gespeeld. 7. Lc8-f5; 8. c2-c3, e7-e6. Als Miles had geweten wel- I ke moeilijkheden hij met deze stille zet los- I woelde dan zou hij eerst een vluchtveld voor I de loper hebben gemaakt via h7-h6. 9. g2-g4? Alert gereageerd. Deze opstoot van de koningsvleugelpionnen is geen nieuw- tje. De hoofdklasser Muilwijk speelde deze I variant in de vijftiger jaren met genoegen, het stukoffer incluis. Daar hij bevriend was J met Euwe vermeldde deze de methode in zijn oude Duitse schaakboeken. In de latere Ne- J derlandse druk werd de waanzinnige variant I weer weggelaten. Miles wist hier niets van. J .9. Lf5-g6. 10. h2-h4. Lf8-d6. Zwart staat nu al verlo- J ren. 9. Pf6-d7 is de enig juiste voortzetting. Bezie dat 10. h7-h6 nu te laat is, daat Pe5xg6 volgt en de pionnenstelling een ru- ïneuze aanblik verschaft.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19