in Tijdens eerste dag begrotingsbehandeling: STRAUSS HEKELT BELEID VAN REGERING-SCHMIDT ANDREOTTI LIJKT TE ZOEKEN EEN VIERKANTE CIRKEL NAAR Directeur CIA achtergrond Nederlands plan: op korte termijn Benelux-top krijgt nieuwe bevoegdheden Tsjechoslowaken gaan met Russen de ruimte Q r MILITAIR OVERLEG MET EGYPTE WORDT VRIJWEL ZEKER HERVAT Brigitte op de bres Conferentie Mandaat SCHIPHOL MARIJKE BOB DOM Weekblad meldt nieuw afluisterschandaal in West-Duitsland „OOSTBLOK IN DE LUCHT SUPERIEUR AAN DE NAVO” - 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI WOENSDAG 2 5 2 door Nico Scheepmaker len (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) ROME. Giulio Andreotti, die tien dagen geleden zijn ont slag nam als premier van de Ita liaanse regering en binnen een week de opdracht kreeg een nieuw kabinet te vormen, is sinds maandag aan het werk. Hij vergaderde toen met de Kamer- en Senaatsfracties van zijn eigen partij, de christen-democraten, van wie hij opnieuw het volste vertrouwen kreeg. ing i de >pui den soof dijk i uit md- ags- van len ing nan een het erij atie be- ibli- dat Het 'ok- van Iers ing ;tad n te on teer ken .ire- cht. lag ige itie f A (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De militaire onderhandelingen in Cairo tussen Israel en Egypte zullen begin volgende week hervat worden, als er niets tussenkomt. De Israëlische regering is van plan zondag tot hervatting van de onderhandelingen te besluiten en minister van Defensie Weiz man zondagmiddag of maandag naar Cairo te sturen. trijfël Israëlische minister Weizman zondag of maandag naar Cairo Concertgebouworkest De christen-democraten blijven zich Die lijn komt neer op aanzienlijke ma- dng :en? ide- a in aien zijn 'rije eni- de het om ool- Van 'ua- I in ven cen- via jich srn- i in iaat nili- ten. een ood lurt Nog de ard- de De hervatting van de militaire bespre kingen heeft vooral tot doel de onderhan- delingskanalen niet af te sluiten. Resulta ten van de onderhandelingen moeten op het politiek niveau geboekt worden en daar zit nog geen schot in, al werkt de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Atherton in Jeruzalem nog steeds aan een „toverformule” voor het Palestijnse vraagstuk. Er waren maandag al indicaties dat het afbreken van de militaire besprekingen eerder een prestigezaak was dan onwil om verder te onderhandelen. Minister van Weizman zal dan volgens plan enige dagen in Cairo verblijven en eind volgen de week naar Washington gaan om daar over Israëlische wapenaankopen te spre ken. Hoofdonderwerp van de militaire be sprekingen zijn de Israëlische nederzet tingen in de Sinai. Buitenlandse Zaken Dajan sprak in de Knesset zijn mening en verwachting uit dat de besprekingen in Cairo snel hervat zullen worden en minister van Defensie Weizman stelde zijn al lang geplande reis naar Washington uit. Hij zou morgen naar Washington gaan. De reis van Weizman naar Amerika staat niet in verband met de vredesonderhandelingen, maar heeft tot doel Israels lijst voor nieuwe wapens voor te leggen aan de Amerikaanse regering. De Israëlische radio heeft, zo bericht het persbureau Reuter, gezegd dat koning Hoessein van Jordanië zijn plannen voor een confederatie van de oostelijke en wes telijke oevers van de Jordaan voorlopig in de ijskast heeft gezet in verband met oppo sitie van president Sadat van Egypte. De koning zou nu meer voelen voor een over gangsperiode van twee tot vijf jaar, waar in Israel zich moet terugtrekken uit het gebied en het bestuur overgeven aan de Verenigde Naties. Enkele dagen geleden meldden diplo matieke bronnen in Damascus dat Syrië binnenkort een grote zending Russische wapens verwacht. Daaronder zou zich een nieuw type luchtdoelraket bevinden dat nog niet eerder in het Midden-Oosten was gestationeerd. Hierdoor gesterkt, kon hij *s middags achtereenvolgens de communistische en socialistische delegaties ontvangen, die hem weer eens uiteenzetten dat de op lossing van de crisis niet kan liggen in een nieuw, beter en uitgebreider beleid sprogramma, maar in de eerste plaats gezocht moet worden in een verbreding van de kabinetsbasis, door toelating van de twee grote linkse partijen. Gisteren ontmoette Andreotti de repu blikeinen, gevolgd door de andere twee partijen die hem het regeren in de afgelo pen anderhalf jaar mogelijk maakten, de sociaal-democraten en de liberalen. Ook van de republikeinen stond al van tevoren vast, wat ze hem zouden vertel- Strauss, die als eerste en belangrijkste man het woord voerde voor de CDU-CSU- oppositie, merkte op dat de financiële poli tiek van de bondsregering „liederlijk” is. Het recordtekort van bijna 33 miljard op een totale begroting van circa 190 miljard Alles functioneert normaal en de twee ruimtevaarders voelen zich goed, aldus Tass. Mogelijk is deze spectaculaire inscha keling van Tsjecho-Slowakije bij de verovering van de ruimte niet toevallig. Het land herdenkt dit jaar namelijk drie belangrijke gebeurtenissen: op 25 febru ari de revolutie van 1948, op 21 augustus len: hun voorzitter Ugo La Malfa had het dezelfde morgen nog eens herhaald in zijn partijblad. „De oproep om de com munistische partij op de proef te stellen moge dan wanhopig zijn”, schreef dë bejaarde politicus, „maar het is wel de enige die hoop geeft het lot af te wenden dat ons boven het hoofd hangt.” Op de tegenwerping dat ook de com munisten niet in staat zullen blijken de eisen van de basis voldoende in toom te houden om de nationale crisis te over winnen, antwoordt la Malfa dat het er juist om gaat hen op de prpef te stellen door hun een „rigoureus beleidspro gramma voor te leggen, tegelijk met een ontwerp van een sociaal pact dat die naam werkelijk verdient.” Dit zijn niet louter dromen, zoals wel blijkt uit de veranderende houding van de vakbeweging. Dezer dagen wordt in alle fabrieken en werkplaatsen van het land gedebatteerd over een heel nieuwe lijn die werd uitgestippeld door de vak- bewegingstop. heeft het aan 26 van de 31 experimenten binnen het kader van het interkosmos- program, waarin de Comecon-landen sa menwerken, deelgenomen. Al zeker twee jaar volgen zes kosmo- nauten-in-spé twee Tsjechoslowaken, twee Oostduitsers en twee Polen sa men met hun Russische collega's een opleiding in de Sovjet-Unie. Alle vroegere coalities, zoals de cen- trum-linkse kabinetten van christen-de mocraten, socialisten, sociaal-democra ten en republikeinen, stuitten af op de onwil van de toenmalige bondgenoten om zich nogmaals te laten opslokken door de christen-democratische kolos. Voorzitter Willy Brandt van de SPD zei dat er maar weinig landen in de wereld zo stabiel zijn als de Bondsrepubliek. „En dat praat ook de heer Strauss niet kapot”, aldus Brandt. Hij vond verder dat de oppo sitie geen enkel echt argument noch een reëel alternatief voor de regeringspolitiek had aangevoerd. door de oppositie voorgestelde maatrege len als het controleren van gesprekken tussen gevangen zittende terroristen en hun verdedigers en het „in verzekerde bewaring” stellen van terroristen, die hun gevangenisstraf hebben uitgezeten. Vol gens Strauss capituleert Schmidt voor de linksen in zijn eigen partij. ïrse ids- lag. bij jers van den iris- i uit end arig ?rse jari lern ino 1 op wil lijn. age *ek- age mi- In me en op- fge- aok likt nd- n is ?ro- t age- ers, het loor van ex ude em- de ing, tha- Ik had het voorgaande nog niet geschre ven of ik las in de krant dat Schiphol met een soortgelijk probleem worstelt. Men wil die naam veranderen in International Air port Amsterdam of iets dergelijks, omdat de aan- en afvliegende buitenlanders ons „Schiphol” niet kunnen uitspreken, waar door zij voortdurend op Orly, Heathrow en Smederevo terechtkomen, dat zij dan ook niet kunnen uitspreken. Om aan deze Ba bylonische spraakverwarring een eind te maken, wil men Schiphol voortaan Inter national Airport Amsterdam gaan noe men, dat als volgt dient te worden uitge sproken: Internesjenui Erpoht Emstur- dem. Dat klinkt al meteen een stuk vlug ger, veiliger en voordeliger. De volgende stap zal zijn dat de De Heek inderdaad tot hoofdstad van Holland (Péba en De Ned- derlends worden voorgoed geschrapt) wordt uitgeroepen om de realiteit wat meer in overeenstemming te brengen met de veronderstellingen in het buitenland, en de Schelp zal worden omgedoopt in de Shell.... dat de Russische ruimtevaarders Roma nenko en Gretsjko die zich aan boord van de „Saljoet-6” bevinden, maandag de „Vooruitgang 1”het „vrachtscheepje” dat aan de Saljoet gekoppeld zit zijn binnengegaan. De twee kosmonauten zijn gisteren begonnen met het overladen van brandstof en ander materiaal van de vooruitgang in de Saljoet. Waar Andreotti naar op zoek is, lijkt verdacht veel op de vierkante cirkel. De christen-democraten moeten er hun kiezers op kunnen wijzen dat ze de com munisten geen doorslaggevende stem in het kapittel geven en de communisten moeten met evenveel recht kunnen vol houden dat het beleid niet langer buiten hen om wordt gevoerd. beroepen op het mandaat dat zij van hun kiezersvolk hebben gekregen - in geen geval samen met de communisten rege ren. De communisten zelf menen, dat het dertigjarige veto tegen hun regerins- deelname onderhand even zinloos als ondemocratisch is geworden. Brigitte Bardot, vergezeld door vriend Miroslav Brozek (rechts) en adviseur Franz Weber (links) bij haar aankomst bij de Raad van Europa in Straatsburg. Brigitte Bardot woonde het debat in de Raad bij over de bescherming van zee honden. De beroemde Franse filmactri- ce voelt zich sinds drie jaar bijzonder betrokken bij het lot van zeehonden baby's. De vergissing die sommige critici van het besluit om Schiphol om te dopen in International Airport Amsterdam maken is, dat zij Schiphol altijd als een nationale Nederlandse instantie hebben beschouwd, terwijl het in werkelijkheid natuurlijk een internationale vrijplaats is waar je meer buitenlanders dan Nederlanders ziet, en waar drank en sigaren belastingvrij ver kocht mogen worden. En hebt u ooit „sui ker” zien staan op de suikerzakjes in de KLM-toestellen? Bovendien is Schiphol niet de eerste die zijn naam verandert. Marijke, Feijenoord en de Stalinlaan zijn daarin voorgegaan. En André van Duin niet te vergeten. Prinses Marijke vond Marijke te kinderachtig, niet prinses- selijk genoeg en noemde zich op een gege ven ogenblik Christina, terwijl Christina Deutekom zichzelf Cristina ging noemen. Feijenoord ondervond dat die typisch-Ne- derlandse ij met puntjes op onbegrip stuit te in het buitenland (men spelde de naam vaak als Fejienoorcl of nog erger), en be sloot de Nederlandse ij te vervangen door de internationale y: Feyenoord. Trouwens, Johan Cruijff staat ook in de burgerlijke stand ingeschreven met een ij met puntjes. En de Stalinlaan, tenslotte, zag zijn naam veranderd in Vrijheidslaan, toen Stalin achteraf niet zo’n lekkere jon gen bleek te zijn geweest als Churchill en Roosevelt. De Churchilllaan en de Roose- veltlaan mochten in Amsterdam blijven bestaan, maar de Stalinlaan verdween, terwijl tegelijkertijd in alle geschiedenis boeken Stalin op de beroemde foto waar op hij samen met Roosevelt en Churchill op Jalta staat afgebeéld, werd overgeplakt met een foto van het Vrijheidsbeeld op dezelfde grootte als de gedesavoueerde staatsman. En Schiphol is natuurlijk nog maar een begin. Andere typische Nederlandse na men die voor internationalisatie in aan merking komen zijn Scheveningen, Soest- dijk, Van Hanegem, Utrecht, Van Agt, Den Uyl, Krijgh, Schrijvers(l), Afsluitdijk, Kei zersgracht, Concertgebouworkest en scharrelei. het „broederlijke” ingrijpen van de strijdkrachten van de verdragsorganisa- tie van Warschau in 1968 en op 28 oktober de stichting van de republiek in 1918. Tsjecho-Slowakije werkt voorts van al le andere Oostepropese landen het nauwst met de Sovjet-Unie samen op het gebied van de ruimtevaart. Sinds 1970 (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Nederlandse re gering heeft het plan gelanceerd in Bene- lux-verband een initiatief te ontplooien voor de verbreding en vooral de verdieping van de Europese samenwer king. Volgens premier Van Agt ligt het in de bedoeling op korte termijn een Bene- lux-top bijeen te roepen, wat in jaren niet is gebeurd. Vroeger heette ik Nico Scheepmaker, maar omdat ik tijdens mijn vele buiten landse dienstreizen allengs merkte dan buitenlanders moeite hadden met het uit spreken van mijn naam (wat in de meida gen van 1940 nog menige als non vermom de Duitse parachutist die op aanvraag Zjeepmaker zei het leven heeft gekost), laat ik mij tegenwoordig Bob Dom noe men. Daar heeft niemand moeite mee. Het was vooral die Sche aan het begin van mijn achternaam die problemen ople verde, en niet alleen aan Duitstaligen. Ik heb het nog een tijd kunnen redden door hotelkamers te bespreken op de naam van Shipmaker of Schiffmacher en mij bij aankomst de juiste verbastering te herin neren, maar op een gegeven ogenblik heb ik de knoop toch maar doorgehakt, ook al omdat de voornaam Nico eveneens op problemen stuitte. In Engeland heette ik Naaiko, en in Joego-Slavië Nietzo, en als ik de Joegosla- ven dan om de tuin trachtte te leiden door Niko met een k van keeshond te schrijven, raakten ze weer in de war omdat „niko” in het Servokroatisch „niemand” betekent. Als ik dan ’s nachts zachtjes op de deur van haar hotelkamer klopte, en zij vroeg slaperig „wie is daar?”, en ik antwoordde fluisterend: „Niko”, dan draaide ze zich weer om en sliep verder. Een onbevredi gende toestand. Maar nu hoef ik maar „Bob Dom” te zeggen en alle deuren gaan voor mij open! mark (een stijging van 10,1 procent ten opzichte van het vorig jaar) noemde Strauss in strijd met de Grondwet. Hij zei dat er in West-Duitsland slechts een einde aan de werkloosheid kan komen als het voor ondernemers weer aantrekkelijk wordt gemaakt om te investeren. Volgens de CSU-voorzitter is meer economische groei noodzakelijk. Franz-Josef Strauss ging in zijn aanval zover dat hij bondskanselier Helmut Schmidt ervan beschuldigde zijn ambts eed te hebben gebroken. Dit, aldus Strauss, omdat Schmidt bij de bestrijding van het terrorisme maatregelen vertraagt die tot „mindere schade” kunnen leiden. De Beierse politicus doelde daarmee op (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. Volgens het geïllustreerde weekblad „Quick” heeft de Westduitse mi litaire inlichtingendienst (MAD) de tweede secretaresse van minister van Defensie Georg Leber gedurende enige tijd in haar woning afgeluisterd op verdenking van spionage-activiteiten. Naderhand is geble ken dat dit op niets berustte. Volgens het weekblad was de minister wel op de hoogte van de verdenking, maar niet van de afluisterpraktijken. Als dit waar is, betekent dit volgens politieke waarnemers dat de door de spionagezaak- Lutze toch al aangeslagen positie van Ge org Leber nog slechter is geworden. Van Agt zei een en ander na afloop van zijn eerste buitenlandse missie. Met minis ter van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw was de premier een halve dag de gast van de Luxemburgse regering. Luxemburg verklaarde zich bij monde van premier Thorn (tevens minister van Buitenlandse Zaken) bereid zijn inbreng te geven in het Nederlandse plan. Een Belgi sche reactie wordt op 16 februari ver wacht, wanneer Van Agt en Van der Klaauw een „kennismakingsbezoek” aan Brussel zullen brengen. Het Nederlandse plan, dat nog niet in detail is uitgewerkt, zou o.a. het analyse ren van de economische recessie, de werk loosheid en de energievoorziening behel zen. De Nederlandse regering wil niet, zo lieten Van Agt en Van der Klaauw in Luxemburg doorschemeren, lijdelijk toe zien hoe de EEG haar elan verliest. Een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de deelnemende landen (Syrië, Algerije, Libië, Zuid-Jemen, «Irak en alle Palestijnse organisaties) gaat aan de conferentie vooraf. Syrië voert de slagkracht van zijn strijd krachten op teneinde, na de „capitulatie” van bondgenoot Egypte, op eigen kracht een strategisch evenwicht te bereiken met de Israëlische vijand. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Abdel-Halim Khaddam maandagavond gezegd tot een gehoor van studenten in de hoofdstad Da mascus. Zijn rede werd gisteren door de staatsmedia verspreid. „Wij treffen”, zei de bewindsman, „nieuwe maatregelen om, vanuit een stra tegisch evenwicht tussen ons en de zionis tische vijand, te kunnen blijven ijveren voor de verwezenlijking van onze doelstel lingen”. Volgens het pro-Libische Libanese blad „Al Safir’” zal Irak een afvaardiging op hoog niveau sturen naar de topconferen tie van Arabische leiders die zich keren tegen het vredesinitiatief van de Egypti sche president Sadat. De conferentie wordt op 31 januari in Algiers gehouden. Morgen en vrijdag hebben zij hun ver gadering van het centraal comité, en daar zal blijken of zij er genoegen mee nemen niet direct aan de regering deel te nmen, maar toch tenminste toegelaten te worden tot de regeringsmeerderheid, dat wil zeggen dat de christen-democraten althans openlijk erkennen dat de rege ring steunt op de stemmen van de com munistische parlementariërs. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Franz-Josef Strauss heeft aan het begin van de vier dagen durende begrotingsbehandeling in de Westduitse Bondsdag de regering-Schmidt verweten een „miserabele, slechte en ideologisch doorgeslagen politiek te voeren, die door gerechtelijke uitspraken voortdurend moet worden gecorrigeerd”. BRUSSEL. (ANP) Volgens generaal William Evans, de pas benoemde (Ameri kaanse) NAVO-luchtmachtchef voor het Centraal-Europese areaal, zijn de lucht strijdkrachten van het Warschau-pact mo menteel in een verhouding 2*/s:l sterker dan die van het westers bondgenootschap. Ook na de aankomst van westelijke ver sterkingen, zei de generaal gisteren, zou die verhouding op zijn best 3:2 worden, nog steeds in het voordeel van het Oost blok. Evans hing Vleze schatting van de krachtsverhoudingen in de lucht op aan een nieuw pleidooi voor het aanschaffen van de „AWACS”-radarvliegtuigen. Vol gens de Amerikaanse generaal is het „ur gente noodzaak” dat de NAVO die nog aan het studeren is op het peperdure AWACS-project deze toestellen in ge bruik neemt. tiging van de looneisen in de eerstkomen de jaren, grotere arbeidsmobiliteit dat wil zeggen de mogelijkheid van ontsla gen bij bedrijven die een arbeidersover- schot hebben, gevolgd door eventuele omscholing en overplaatsing naar ande re levensvatbare bedrijven - beperking van wachtgelduitkeringen tot hoogstens een jaar en soortgelijke concessies die duidelijk afwijken van de harde lijn die de vakcentrales de laatste tien jaar heb ben gevolgd. „Wat wij van de arbeiders vragen”, zei de communistische vakbewegingsleider Luciano Lama gisteren in een interview, „is een politiek van offers en geen margi nale, maar wezenlijke offers. Zonder die offers komt de Italiaanse economie er nooit meer bovenop. En zonder verdere ontwikkeling van de economie blijft het werkloosheidsprobleem onoplosbaar.” Ook Lami is van mening, dat deze nieuwe lijn gemakkelijker geaccepteerd zal worden als er een regering komt die „sociaal en politiek representatief” is voor het land. Zo krijgt Andreotti van vakbewegingszijde een grotere vrijheid van handelen dan hem door de politieke partijen, wordt gelaten, daar schijnen de standpunten nog even vast te liggen als voor het uitbreken van de kabinetscrisis. WASHINGTON. (UPI) President Car ter heeft de directeur van de CIA, Stans field Turner, nieuwe bevoegdheden gege ven. Hij krijgt het toezicht op de begroting voor de geheime dienst, die naar schatting acht miljard dollar bedraagt. Turner krijgt ook de leiding van een nieuwe groep die de prioriteiten moet stellen voor het verzamelen van inlichtingen door de ge heime dienst. Het ministerie van Defensie behoudt echter de bevoegdheid beslissin gen te nemen aangaande het gebruik van spionagematerieel als kunstmanen, vliegtuigen en elektronische afluisterap paratuur. PRAAG (AFP). In de komende da gen zal weer een Russische Sojoez met aan boord een gemengde Russisch-Tsje- choslowaakse bemanning de ruimte wor den ingeschoten om te koppelen aan het ruimtestation „Saljoet-6”, zo is gisteren van goedingelichte zijde in Praag ver nomen. Het Russische persbureau TASS meldt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3