Groot alarm Van der Lek wil rechtbank Oriënterend Russische zi dissident gearresteerd Geertsema: Coalitie PvdA Kamer wil Agee niet zonder meer Nederland uitzetten Zes agenten in maart voor overleg over verkoop Honig dwangsom van twee journalisten Oud-burgemeester Barcelona gedood Damiate Pers VVD is niet uitgesloten Toost op huwelijk Levenslang voor twee Engelse minderjarigen in Italië VERWARRING ROND ONTVOERING EMPAIN 59 Umuider Courant DAMIATE EXTRA Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand PINGOUIN ffll geeft u de mogelijkheid om met een minimum aan kapitaal een eigen wol en handwerk speciaalzaak te beginnen. Verdacht van corruptie nii Defi mw WW 4 BINNEN' EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI W O WOENSDAG (Vervolg van voorpagina) eerstvolgende datum 4 februari 1978 Inlichtingen bij al onze kantoren Reissom: ƒ27,50 per persoon Terug om plm. 21.30 uur PARIJS (AFP). De „Gewapen de Kern voor Volksautonomie”, NAPAP, heeft voor de tweede maal laten weten niets uitstaan de te hebben met de ontvoering van de Belgische baron Empain. De Maoïstische groepering zegt dit in een brief, die gistermiddag werd ontvangen door het linkse dagblad „Liberation”. Wilt u meer weten en beschikt u over een bescheiden kapitaal, schrijf dan voor volledige informaties over ons bedrijf (met meer dan 3000 vestigingen in Europa) aan: J. Bodt Parallelweg 26 Hierde volledige zelfstandigheid financiële steun een collectie met een grote omzetsneiheid internationale ervaring zowel bij inkoop als verkoop hulp bij winkelinrichting en reclame. Wij hebben u in Noord-Holland het volgende te bieden: W St ui st U D 01 (Var SA1 stads; defini een i Santp komt Weerl cussti de He voor doent poort same voorz Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. Een greep uit onze nieuwe kaart (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Q/tfanaeue (Van onze parlementsredaetie) ƒ12,50 17,50 5,00 21,50 (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur). Dr. Karl Morgan, een bekende geleerde van de voormalige Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, heeft gisteren ver klaard dat er geen „veilig” peil van bloot stelling aan straling bestaat en dat zelfs de kleinste dosis kanker kan veroorzaken. Morgan zei dit in een getuigenis voor het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Het risico van kanker wordt niet meer of minder bij verhoogde blootstelling. „Het risico is eenvoudig een kanszaak, net als hét risico of de kans van een ongeluk, elke keer als wij een autoritje maken”. De Deense minister voor het Milieu, Niels Matthiasen, heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten enkele dagen geleden ook Denemarken op de hoogte hebben gesteld van de mogelijkheid dat de Kos- mos-954 op Deens gebied zou kunnen te rechtkomen. Er was meteen een groep deskundigen gevormd om maatregelen voor te bereiden. Ook Nederland was tevo ren op de hoogte. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft gisteren nader uiteen gezet dat de Amerikaanse deskundigen de afgelopen dagen nooit precies hebben ge weten waar de satelliet in de dampkring zou terugkeren. Volgens gezaghebbende bron had men tot maandagavond gedacht dat dit boven Brazilië zou zijn, maar later had men ook gedacht aan bepaalde dicht- bevolke Amerikaanse gebieden. Onder lei ding van de Nationale Veiligheidsraad wa ren veiligheidsmaatregelen getroffen. Re geringen van andere landen werden op de hoogte gesteld. Tot dusver heeft nog niemand de verant woordelijkheid opgeëist voor de moord partij. Viola Sauret was in 1975 burge meester van Barcelona. Wijlen generaal Franco had hem benoemd. Hij moest vorig jaar aftreden nadat hij had geweigerd mee te werken aan hervormingen die de Span jaarden moeten bevrijden van de over blijfselen van het Franco-bewind. Na zijn aftreden deed hij als kandidaat mee aan de algemene verkiezingen in juni van het vorige jaar maar werd niet geko zen. Onder Franco had hij zitting in de Cortes. Volgens persberichten zouden de vier overvallers vanmorgen de huishoudster van het echtpaar hebben overmeesterd en vervolgens de slaapkamer zijn binnenge drongen waar zij een bom plaatsten. Viola Sauret en zijn vrouw waren op slag dood bij de ontploffing, zo werd gezegd PARIJS (AFP). Grigory Goldstein, lid van de Georgische groep ter bewaking van de mensenrechten, is op 17 januari in de Sovjet-Unie gearresteerd, aldus het Fran se comité voor uitvoering van de akkoor den van Helsinki in Georgië. Grigory en zijn broer Isai hebben een verzoek om een visum voor Israel ingediend, maar dat is hun geweigerd. In april vorig jaar zijn twee andere leden van de Helsinkigroep van Georgië, Zviad Gamsachoerdja en Me rab Kostava, gearresteerd. Deze verblij ven momenteel in het psychiatrisch insti tuut Serbsky te Moskou. Geertsema voorziet in de jaren tachtig een toenemende aan hang voor de socialistische, christendemocratische en liberale gevormd kunnen worden. Geen der blokken kan derhalve met extreme politieke verlangens komen, omdat daarvoor geen part ner te vinden zal zijn, zo stelt hij. „Het is mij natuurlijk ook bekend dat een aantal belangrijke programmapunten van de PvdA voor de WD onverteerbaar zijn en ik twijfel er niet aan dat dat omgekeerd ook het geval zal zijn. Maar ik probeer in de toekomst te kijken en wil dan niet verhelen dat een toekomst waarin slechts christendemocratisch-socialistische en christende- mocratisch-liberale kabinetten mogelijk zullen zijn, mij weinig aanspreekt. Deze situatie leidt tot een overwaardering van de christendemocratische politieke verlangens en het gevaar is niet denkbeeldig dat een radicalisering van de opvattingen optreedt Agees activiteiten zouden volgens som mige ambtenaren bij de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie in strijd zijn met de voorwaarden die begin vorig jaar werden verbonden aan Agees ver blijfsvergunning. Deze hielden in dat hij zich zou moeten onthouden van daden die de openbare orde en veiligheid in Neder land in gevaar zouden brengen, ofwel de relaties van Nederland met andere landen zouden schaden. De voorzitter van de commissie, de libe raal Geurtsen, zei gisteravond dat de leden van de commissie niets bekend is van klachten uit het buitenland over Agee. De commissie besprak gisteren op aan dringen van het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh de kwestie-Agee, nadat mw. Haars’ voorganger, Zeevalking, de oud-spion een langlopende verblijfsver gunning had geweigerd. De Adviescom missie Vreemdelingenzaken heeft het mi nisterie van Justitie geadviseerd Agee het land uit te zetten. Twee vragen die voortvloeien uit de al gemene uitgangspunten van de Vreemde lingenwet, namelijk: is er een Nederlands belang mee gemoeid dat de verblijfsver gunning wordt geweigerd en zijn er rede nen van humanitaire aard, zijn door mw. Haars ontkennend beantwoord. Ze zei gis teren dat ze ook te maken heeft met een beslissing van het vorige kabinet, die vol gens de bestaande wetgeving alleen zou kunnen worden herroepen op grond van „ernstig belang” van het land. De WD en een deel van het CDA leken het met de PvdA eens te zijn dat er geen dringende redenen zijn om Agee het ver blijf in Nederland te ontzeggen. AMSTERDAM (ANP). Het is de be doeling van de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. F. von Meyenfeldt, begin maart de zaak tegen zes van corruptie verdachte Amsterdamse agenten bij de rechtbank in de hoofdstad aan te brengen. In november vorig jaar werd de strafver volging tegen hen opgeschort, omdat twee van de zes een hoofdagent en een brigadier om heropening door de rechter-commissa- ris van het gerechtelijk vooronderzoek hadden gevraagd. Dit vooronderzoek is inmiddels weer gesloten. De zaken tegen deze twee agenten zijn geseponeerd omdat in het gerechtelijk vooronderzoek onvol doende bewijs kon worden verkregen. De vervolgde hoofdagent en een briga dier hebben een kennisgeving van verdere vervolging gekregen. Daartegen kunnen ze nog een bezwaarschrift indienen waar door de zaak weer langer kan duren. De corruptie-affaire werd voorwerp van onderzoek door de rijksrecherche in okto ber ’76. Zestien mensen werden ontslagen of geschorst. De beschuldigingen die geuit werden betroffen met name het aannemen van steekpenningen in de heroïnehandel van de Chinezen. Vooral het bureau War- moesstraat was hierbij betrokken. Eind vorig jaar werd naar aanleiding o.a. hiervan een overlegorgaan uit het Am sterdamse korps opgericht onder de naam Kreapol, die zich met de dieperliggende oorzaken van problemen in het korps moet bezighouden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VI bom stap ZM( werl den Sch< ZM( rend bou' van die het grer ZMI weg D< maa daai eerc bra< vooi afdt wijs tigd bou Dat Christian Harbulot, genoemd als lid van de NAPAP, tot deze groepering zou behoren wordt in dit schrijven met klem ontkend. Volgens NAPAP kent zij de man noch als lid, noch als sympathisant. Eèn eis tot zijn vrijlating stoelt volgens NA PAP dan ook nergens op. Eerder op de dag had het plaatselijke blad „Le Republicain Lor rain” een telefonische mededeling ont vangen waarin werd gezegd dat NAPAP’ niet voor de ontvoering verantwoordelijk is. Inmiddels zou een losgeld van 40 miljoen franc (circa 20 miljoen gulden) zijn geëist. Althans zegt het in Parijs verschijnende trotzkistische blad „Rouge” via de telefoon een dergelijke eis te hebben ontvangen. „Wij zijn niet politiek, wij zijn beroeps,” zei de opbeller hierbij. In Frankrijk is een enorme politiemacht op jacht naar de ontvoerders. In een tijds bestek van 24 uur zijn alleen al in Parijs en omgeving 140.000 auto’s aangehouden en werden de papieren van zo’n 240.000 per sonen gecontroleerd. Ook de grens wordt streng bewaakt. Sinds maandagavond is een crisisstaf van hoge functionarissen van het ministerie van Justitie en de politie onafgebroken bijeen. In een televisietoespraak zei minister van Justitie Alain Peyrefitte, die waarne mend premier is nu premier Barre in Chi na vertoeft, dat „de eerbied voor de wetten van de republiek en de veiligheid van het Franse volk op het spel staan”. „Wij wen sen niet dat anarchie en geweld in Frank rijk de overhand krijgen,” aldus de mi nister. Aangezien verscheidene anonieme per sonen de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van de schatrijke Belgische baron hebben opgeëist en anderen dit weer hebben tegengesproken verlangt de Franse Justitie een ondubbelzinnig bewijs van de ontvoerders dat zij Empain in hun macht hebben. Een dergelijk bewijs is tot dusver nog niet geleverd. (Van onze redaétie binnenland) MADRID (UPI). Vier mannen hebben vanmorgen de oud-burgemeester van Bar celona, Joaquin Viola Sauret, en zijn vrouw met een bom vermoord, aldus de poititie. De aanslag vond plaats in de slaapkamer van het echtpaar. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem AMSTERDAM. De president van het gerechtshof in Amsterdam, mr. W. de Kan ter, zal op 24 februari in hoger beroep uitspraak doen in het kort geding dat door het ex-Tweede Kamerlid B. van der Lek was aangespannen tegen de journalisten F. Hulskorte en L. Leijendekker. In hun kranten resp. De Limburger en De Stem was zonder bronvermel ding geschreven dat de heer Van der Lek voorkomt op een lijst met namen van agenten van de KGB. Van der Lek hoopte in hoger beroep andermaal de journalisten te bewegen hun bronnen te noemen zonder zijn toevlucht te hoeven nemen tot het door hem veraf schuwde dwangmiddel gijzeling. Dat laat ste wil zeggen dat zij voor maximaal een jaar kunnen worden gedetineerd tot ze bereid zijn opening van zaken te geven. Namens het ex-Kamerlid vorderde zijn advocaat mr. W. van Bennekom dat de twee hoofdredacteuren een dwangsom van honderd gulden per dag in het vooruit zicht wordt gesteld als zij blijven weigeren de bron van hun publikaties te noemen. Aanvankelijk hadden de. journalisten zich beroepen op verschoningsrecht, maar dat is inmiddels door de Hoge Raad ver worpen. De raadsman van de twee journalisten, mr. Van der Grinten, zei dat getuigplicht een publiekrechtelijke plicht is, die niet met privaatrechtelijke acties kan worden afgedwongen. Hij vond dat Van der Lek meer uit was op bevrediging van zijn nieuwsgierigheid dan op zuivering van zijn goede naam. De Italiaanse regering heeft gisteren een geheim groot alarm voor alle strijdkrach ten, de politie en de brandweer ingetrok ken nadat de Kosmos-954 in Canada was terechtgekomen. Het alarm was zondag middag om vijf uur onze tijd van kracht geworden na een telefonische waarschu wing van Washington, zo zeggen regerings kringen. In een communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt gezegd dat de „Italiaanse regering tijdig door de Ame rikaanse regering was gewaarschuwd over de toestand van de Kosmos-954. William Rory Cahoon - door de pers vanwege zijn uiterlijk „Engeltje” gedoopt - en Wendy Ann Stone hoorden bij een groepje opgeschoten jongelui dat vorig jaar zonder aanleiding de 52-jarige alcoho listische zwerver Stephen Anderson in el kaar sloeg. Zij hadden Anderson aangetroffen in een Londens afbraakpand. Toen het mis- nandelde slachtoffer steunde dat hij zijn beulen zou herkennen, werd hij door een 20 jarige halfbroer van „Engeltje”, Paul, gedood. Paul, die al tot levenslang is ver oordeeld, verbrijzelde Andersons schedel met een brok puin. Onder verhoor van de rechter gaf de 12- jarige William toe dat hij de zwerver had geschopt en met een fles had bewerkt. Verder had hij op bevel van zijn halfbroer een met bloed bevlekte ijzeren staaf weg gegooid. In zijn requisitoir overwoog aanklager Tudor-Price, dat de wet bij kinderen tus sen de 12 en 14 jaar oud gemeenlijk uitgaat van onschuld omdat een „voorbedachte rade” zou ontbreken. Hij achtte die inge bouwde clementie echter niet van toepas sing op deze jeugdige verdachte. Toen hij vonnis wees beklemtoonde rechter Thesi ger dat de jongen naar zijn oordeel pas op zijn vroegst over 15 jaar in aanmerking mag komen voor vervroegde invrijheid stelling. Gewapende Kern” ontkent opnieuw verantwoordelijkheid Ook broekj ken v; dat n; volgen mer w Stichti de opc de vo gehoui Velsei zondei de gr» J. V. S Velsei daan i op 17 bestui blioth Het keurir combi zienin Haarli klijke de toe se gei 1 finan» door I dingsl waan ging, drie - Daar van d daarr van c toelic de bc In i pand nome Weer „bijz< tie vc de h( de c< staar veel stapt eerdt bijna AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de Koninklijke Scholten Honig (KSH) heeft gisteren „ter voorkoming van onge wenste geruchtvorming” meegedeeld, dat er oriënterende gesprekken worden ge voerd over een mogelijke overneming van de levensmiddelengroep van KSH. De groep is beter bekend onder de naam Honig Merkartikelen Groep. Onder de gesprekspartners bevinden zich onder meer de Centrale Suikermaat- schappij, Riviani Foods Ine., een dochter van het Colgate-Palmoliveconcern en Ge neral Mills Ine. Het gaat volgens KSH slechts om oriënterende besprekingen en niet om concrete onderhandelingen. Jan Schermer, hoofdbestuurder van de Industriebond NW, zei desgevraagd dat, als het tot een afstoting komt van de levensmiddelengroep, deze groep ook in zijn geheel moet worden verkocht, en niet in delen. Dit betekent volgens hem, dat ook Varopa in Tilburg een onderdeel moet blijven van de levensmiddelengroep. DIRECTIE: Damiate Pers b v. Mr H. C. van der Mije BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie; 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Tomates fardé» aux crevettes tomaatjes gevuld met Hollandse garnaaltjes en cocktailsaus Saumon a la Hollandalae gekookte zalm in een Hollandaise saus Consommé Madrlléne een heldere verse tomatensoep Médaillons d’ agneau Savoy gebakken lamsblefstukjes met een fijne mlntsaus Pudding l’Orange een frisse sinaasappelpudding met Cointreau liqueur DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer is er tegen dat de ex-CIA- agent Philip Agee zonder meer Nederland wordt uitgezet. Dit is gisteren tijdens een bijeenkomst van de Tweede-Kamercom- missie voor Justitie met mw. mr. E. Haars, de nieuwe staatssecretaris van Justitie, gebleken. De commissie wil voor Agee een beroepsmogelijkheid bij de Raad van State. DEN HAAG (ANP). „Een regeringscombinatie van socialis ten en liberalen moet in de toekomst niet uitgesloten worden geacht. De PvdA en de VVD zullen er naar moeten streven een eventuele regeringssamenwerking niet via hun partijprogram ma „reeds van tevoren onmogelijk te maken”. De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W. Geertsema, schrijft dat in zijn bijdrage aan de vandaag gepubliceerde bundel „Liberalisme in de jaren tachtig” van de Teldersstichting, het wetenschappe lijk instituut van de VVD. De driejarige Ruairi Gallagher brengt met limonade een toost uit op het huwelijk van zijn ouders Rose Dugdale en Eddie Gallagher, dat gisteren in de gevangenis in Limerick werd gesloten. De 29-jarige Gallagher is in 1976 veroor deeld tot 20 jaar voor de ontvoering van de Ferenka-directeur Herrema. Rose Dugdale zat tijdens die ontvoering in 1975 al gevangen. Ze was veroordeeld tot negen jaar voor een kunstdiefstal. Met de ontvoering hoopte-Gallagher haar vrijlating af te dwingen. Hun zoontje werd in de gevangenis geboren. Hij mocht gisteren de ceremonie in de gevangenis bijwonen. Daarna werd hij door vrienden van het echtpaar in een pub feestelijk onthaald. f 5,50 Geopend vanaf 17.00 uur Tafelreservering gewenst (Op maandag en dinsdag gesloten) Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal Telefoon 023-25 49 39 per maand pér kwartaal per post per jaar per post LONDEN (DP A). Wegens medeplich tigheid aan moord op een landloper heeft de Londense „Old Baily”-rechtbank een 12-jarige jongen en een 15-jarig meisje tot levenslange tuchthuisstraffen veroor deeld. De I verkeert”, aldus Geertsema. een ander blok zal nodig hebben, wil er een meerderheidsregering

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4