Veel belangstelling voor Nieuw bibliotheekfiliaal Santpoort brengt lectuurvoorziening op peil CAO-voorstellen gekenmerkt door redelijkheid en bedachtzaamheid Bewegingstheater Penta zaterdag in Velsen burgerlijke stand schaaksimultaanwedstrijd l Bouwteam bereidt nieuwbouw ZMOK-school voor Chauffeur gewond door lading stenen Weer brandstichting bij Brederodeschool I Ui Definitief ontwerp biedt ruimte voor kunst en studie HOGER PERSONEEL HOOGOVENS ZET ZICH AF TEGEN INDUSTRIEBONDEN Ongezouten kritiek Twijfel houdt Gematigder Contactavond van vogelvereniging VVB organiseert klaverjasdrive Poging tot inbraak in Zeewijkschool Commissie bespreekt vijfploegendienst bij de PEN-centrale „IJmond” kienavond 5 VELSENMMUIDEN 4 19 7 8 JANUARI 2 5 WOENSDAG Nieuwe theatervormen in Witte Tejater (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Pr IJMUIDEN. „De industrie bonden proberen met hun CAO- voorstellen een wisseltruc toe te passen. Zij zijn bereid 1,5 percent van het inkomen van alle werkne mers in te leveren in ruil voor een arbeidsplaatsenovereenkomst. Dat vinden wij niet reëel. Zo kun je geen zaken doen. Wij staan een soepeler uitgangspunt van de be sprekingen voor”. Dat zegt mr. Rob de Horn, bestuurslid van de Vereniging van Hoger Hoogovens Personeel (VHHP). Wilt u bij het overmaken van uw ■abonnementsgeld via giro of bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgirokaart welke U wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw beta ling sneller verwerken. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Velsense stadsarchitect H. Peters heeft het definitieve ontwerp gereed voor een nieuw bibliotheekfiliaal in Santpoort-Noord. Het gebouw komt aan het Burgemeester Weertsplantsoen tussen de Cro cusstraat en de winkelgalerij aan de Hagelingerweg en biedt ruimte voor 24.000 boeken. Dat is vol doende om de inwoners van Sant poort-Noord en Santpoort-Zuid samen (circa 11.500) van lectuur te voorzien. entreo bibllothel IhÓÓGOVEN SPAAR- M I .yARKEN—, verbooêHtEI De gevelpartij aan de Crocusstraat .met de entree voor het publiek. Het kantoorgebouw (links) grenst direct aan het Burgemeester Weertsplantsoen in Santpoort-Noord. voorgaande Evenals De situering van het toekomstige bibliotheekfiliaal centraal in de woonbebouwing. De VHHP twijfelt aan de eens zo opti- t i «MM Het unieke idee van de industriebonden van NVV en NKV om een gedeelte van de loonsom beschikbaar te stellen voor het behoud van de werkgelegenheid bij Hoog ovens, is in kringen van het hoger perso neel niet met veel gejuich ontvangen. De Horn: „Hoewel wij in beginsel niet afwij zend staan tegenover een loonsverlaging, voelen wij er niets voor op voorhand een bedrag te noemen. De hoogte van dat offer is geheel afhankelijk van het resultaat van de onderhandelingen over de reorganisa tie. Pas als hierin meer inzicht is verkregen en we weten hoeveel ontslagen er zullen vallen, kan daarover een besluit worden genomen”. Vandaar dat het bestuur van de VHHP in tegenstelling tot de industrie bonden vooralsnog vasthoudt aan het hui dige inkomensniveau van het personeel van Hoogovens. ijn de >m lit- •en n. slist het hoogst haalbare”, zegt directeur J. V. Suurmond. Op een bouwterrein van 2250 vierkante meter nemen bibliotheek en kantoorge bouw samen bijna 1200 vierkante meter in beslag. De bibliotheek krijgt zijn hoofden tree aan de Crocusstraat. Pal tegenover de toegangsdeur komt de uitleenbalie met aan weerskanten de boekenvoorraad voor volwassenen en de jeugdlezers. Een aparte VELSEN/NOORD. De handbalvere niging „IJmond” houdt zaterdag 28 janu ari een kienavond in paviljoen Konings veld op het sportpark Rooswijk. De op brengst is bestemd voor de activiteiten van de jeugd. De vereniging organiseert namelijk voor de vierde maal in successie een zogenoem de „Paasweek voor de Jeugd”. De commis sie die zich met de voorbereiding bezig houdt, is voornemens een bustocht te houden. De kienavond begint zaterdag om acht uur. Er zijn mooie prijzen beschikbaar zoals een sportfiets, haardroogset en een koffiezetapparaat. Wel bespeurt De Horn een iets gematig der opstelling van de industriebonden ten opzichte van enkele maanden geleden. De leus „geen man de poort uit” wordt steeds minder hoorbaar. „De FNV raakt er lang zamerhand van overtuigd dat niet elke arbeidsplaats te handhaven is. Deze bond wist in het begin geen raad met de ontsta ne situatie bij Hoogovens. Aanvankelijk snapten ze ook niet wat ze met hun eigen voorstellen bedoelden. Na verloop van tijd zijn de industriebonden dichter naar ons uitgangspunt toegegroeid, namelijk dat het streven gericht moet zijn op behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen, maar niet tot elke prijs. Dat wil zeggen dat de nog toe uitsluitend voor schoolgebruik be schikbaar. Aan de Wüstelaan, waar binnenkort de bouwtekeningen ter inzage liggen, wer ken vijf personeelsleden, de parttimers meegerekend. Uitbreiding van openings- uren en van het personeelsbestand zijn ook bij een ruimere huisvesting voor Santpoort voorlopig niet haalbaar. „Dat punt krijgt eerst aandacht op het Plein 1945”, zegt de heer Suurmond. „Daar is de personeelssituatie nijpender”. functies die worden gehandhaafd, zinvol zijn”. ■ir Het hoger personeel bij Hoogovens voelt niets voor een loonsverlaging van 1,5 percent, zoals de industriebonden hebben voorgesteld. VELSEN. De raadscommissie voor Algemene Zaken komt donderdag 26 ja nuari om vier uur ’s middags nogmaals in het stadhuis bijeen om de punten die wegens tijdgebrek op de vergadering van 16 januari niet besproken konden worden, te behandelen. VELSEN. In het Witte Tejater treedt komende zaterdag het Penta Theater op. De groep probeert met de voorstellingen het publiek te confronteren en andere the atervormen door de vele uitdrukkingsmid delen zo veelzijdig mogelijk te gebruiken. De dans, het uitgangspunt, is dan ook nauweliiks te herkennen. Zo probeert Pen in de Burgerzaal zullen de deelnemers door mid- IJMUIDEN. Bij het lossen van stenen voor het nieuwe zwembad aan de Tromp straat in IJmuiden is een 22-jarige vracht rijder uit Wilp ernstig gewond geraakt, toen hij door een schuivende stapel stenen geraakt werd. Hij is met een heupfractuur in het Zeewegziekenhuis opgenomen. De stenen werden gelost met de installatie van de vrachtwagen. Eén van de ladingen ging tijdens het lossen echter schuiven en trof de chauffeur, die naast de wagen stond in zijn zij. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. mistisch gepresenteerde voordelen van de fusie. In het begeleidend schrijven bij het concept-arbeidsvoorwaardenbeleid wordt gesuggereerd dat dit samengaan mede oorzaak is van de malaise. Dat geldt ook voor de efficiency van het beleid toen er nog winst werd gemaakt. Hoogovens zou zich moeten afvragen, aldus de VHHP, hoeveel rendement allerlei activiteiten bin nen en buiten de staaldivisie hebben opge bracht. De hoop is gevestigd op de bespre king tussen bonden en directie op 1 febru ari, waarbij een lid van Raad van Bestuur van Estel aanwezig zal zijn voor het ver strekken van nadere informatie. Daarom worden de onderwerpen voor het spel uit de dagelijkse werkelijkheid geplukt en in kollectieve samenwerking uitgewerkt. Zo wordt, evenals door het Grifteater dat onlangs in het Witte Tejater te gast was, gezocht naar nieuwe vormen. Het Penta Theater speelt zaterdag half negen. Het Witte tejater is gevestigd aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Geconstateerd wordt tenslotte dat bij de reorganisatie van Hoogovens een toe komstvisie ontbreekt. „Het is een wissel op een onzekere toekomst. Wat nodig zou zijn is enige zekerheid over de veelbesproken sanering van de Europese staalindustrie. Meer inzicht is gewenst in de zich verschui vende structuur van de wereldstaalbe- hoefte en de plaats van de Europese staal industrie daarin”, aldus de VHHP. ta een manier te vinden om de dingen uit het dagelijkse leven, uit de samenleving, in zo’n vorm te brengen, dat het publiek toch nog iets uit het eigen leven daarin herkent. Tijdens een algemene ledenvergadering die op donderdag 2 februari in Velsen- Noord wordt gehouden, moeten de leden van de VHHP zich over deze aparte ont- werp-CAO uitspreken. en, ?ht iet len <ek ijn an GEBOREN: A. Scholte-De Jong, z„ Haarlem. M. G. E. Borst-Wittebrood, z„ IJmuiden. A. M. Wij- ker-Engelschman, d., IJmuiden. H. Korf- Melius, z„ IJmuiden. M. J. E. Buur-Paulis- sen, d., IJmuiden. A. W. M. Eterman-van de Sande, z., Santpoort. J. M. J. Huizing- van Cleef, d., IJmuiden. OVERLEDEN: J. W. P. Vervelde, 66 jr., echtgenoot van: J. M. Mulder, IJmuiden. A. Verbeek, 82 jr., echtgenote van: J. A. Hoos, IJmuiden. A. Balfour van Burleigh, 94 jr., IJmuiden. W. van Zetten, 86 jr., weduwe van: W. Siewertsen, IJmuiden. W. van Hesselin- gen, 76 jr., echtgenoot van: A. C. Scholten, Velsen-Noord. H. Koomen, 67 jr., echtge noot van:. J. Bouwens, IJmuiden. IJMUIDEN. De volièrevereniging „Vogelvrienden Fauna Felisena” houdt donderdag een contactavond voor alle le den. De contactavond heeft plaats in het verenigingslokaal in het voormalige PEN- jeugdcentrum in IJmuiden. Op deze avond zijn ook niet-leden die in de vollièrehobby belangstelling hebben welkom. 'er el- ler an iet m- ep ior ek en ;en iar er- •ep un ?ht af- at- •en ze tl. IJMUIDEN. In de Zeewijkschool aan de Orionweg in IJmuiden zijn dinsdaga vond de ruiten van de toegangsdeuren aan de achterzijde ingegooid. Enkele omwo nenden hoorden glasgerinkel en gingen poolshoogte nemen. Het bleek dat er een poging tot inbraak gedaan was; maar blijkbaar was de dader wegens de belang stelling er vandoor gegaan. Dit is een uit Rotterdam afkomstige groep, die zich oorspronkelijk met dans bezig hield, maar daar steeds meer bewe- gingsfacetten in heeft betrokken. De groep heet dan ook nu Bewegingstheater Penta. verhogen. De Horn noemt het oneigenlijk dat Hoogovens een vergoeding aan haar personeelsleden moet geven voor een prijsstijging, nota bene van de overheid, waar het bedrijf niets aan kan doen. Ver der vraagt de Vereniging, evenals de overi ge werknemersorganisaties, een voortzet ting van de regeling betreffende de prij scompensatie. ting mogelijkheden complete schoolklas sen direct bij het bibliotheekwerk te be trekken door presentaties die inhaken op de actualiteit of het lesprogramma op school. De tentoonstellingsruimte (opper vlakte 90 vierkante meter) is verder bruik baar voor kunstexposities. Hiervoor wordt de Stichting Felison als eerste gegadigde genoemd. De Velsense Bibliotheekstichting be landt na voltooiing van de nieuwbouw van de hel in de hemel voorzover het Santpoort betreft. Sinds 1964 zijn aan de Wüstelaan twee lokaliteiten van de voor malige „bewaarschool” als bibliotheekfi liaal in gebruik. Door ruimtegebrek bleef de boekenvoorraad hier beneden de twin tigduizend banden wat voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid beneden de maat is als de landelijke norm als lei draad wordt genomen. „Bij de ingebruik neming van de ruimten aan de Wüstelaan werden deze al ontoereikend genoemd”, zegt directeur J. V. Suurmond veelbeteke nend als naar de periode van voorberei ding wordt gevraagd. De nieuwbouw krijgt straks een aparte studieruimte. Een ongekende luxe. Mid den in de uitleendrukte zijn hiervoor aan de Wüstelaan slechts twee tafels beschik baar. Het uitlenen van diamateriaal aan een groter publiek wordt na voltooiing van het nieuwe gebouw als mogelijkheid ge noemd. Vanuit de centrale vestiging op het Plein 1945 in IJmuiden zijn diaseries tot Ook met betrekking tot de suggesties omtrent vervroegde pensionering, verkor ting van de werkweek voor alle werkne mers, meer part-timewerk en langduriger studieverlof, wenst de VHHP geen onvoor waardelijke eisen te stellen, doch dringt slechts aan op een bescheiden aanzet hiervan. In afwijking van de voorstellen van an dere bonden, zal de VHHP geen compen satie van Hoogovens verlangen als de overheid extra lasten gaat opleggen, bij voorbeeld door de prijs van aardgas te De standpunten van de Vereniging ten aanzien van de herstructurering van het bedrijf kenmerken zich door redelijkheid en bedachtzaamheid. De vergaande eisen van de grote industriebonden worden ten dele niet en ten dele sterk genuanceerd overgenomen. Zo zet de VHHP veel vraag tekens bij het nut van een arbeidsplaatsen contract. De Horn: „De APO is een uitvin ding van de FNV, waarvan wij niet veel verwachten. Ook de vijfploegendienst biedt geen oplossing voor de crisis waarin Hoogovens verkeert. Zeker momenteel, nu Hoogovens krap bij kas zit, is het onge wenst als vakbeweging aan te dringen op zo’n nieuwe regeling. jaren hebben de stad huisbodes hun diensten geheel belangeloos aan geboden. De deelnemers zal een kopje koffie wor den aangeboden. De tafels in de Burger zaal zullen in twee hoefij- zervormen tegenover el kaar worden geplaatst. De deelnemers zullen aan de buitenzijde plaats nemen. De binnenzijde is het terrein van dé simul- taangevers. Publiek zal daar niet worden toege staan. Vanaf de ballus- trade en rond de tafels zal het publiek echter vrij kunnen rondwande len om de verrichtingen te volgen. Het wensenpakket van de VHHP, dat bol staat van de nuances, wekt de indruk dat de Vereniging zich aan de zijde van de directie heeft geschaard. Ten onrechte, want in een toelichting op het CAO-pro- gram voor 1978 wordt ongezouten kritiek uitgeoefend op het beleid van de directie en de Raad van Bestuur van Hoogovens. „Kritiek is er op het beleid, waarvan de huidige slechte situatie mede het resultaat is en waarvoor thans de rekening wordt gepresenteerd”. Tevens wordt kritiek gele verd op de wijze waarop de voorbereiding op de structurele aanpassing tot nu toe is uitgevoerd. Wij hebben ervaren dat het bijzonder moeilijk is gebleken om andere informatie te krijgen dan die welke Hoog ovens op eigen initiatief verstrekt, en die wij toch nodig achten voor een eigen oor deelsvorming”, zo stelt de Vereniging enigszins teleurgesteld vast. „Daarbij komt dat naar ons idee Hoogovens weinig geneigd is geweest zich veel aan te trekken van het commentaar dat van werknemers- zijde tot nu toe is gegeven, ondanks de in beginsel loyale opstelling aan deze kant”. Ofschoon het slechte resultaat van Estel volgens de VHHP niet alleen aan Hoog ovens is te wijten, is de vraag naar het totale Estel-beleid en de maatregelen die bij het zusterbedrijf Hoesch in Dortmund (West-Duitsland) worden beoogd, nog steeds onbeantwoord. Naar het oordeel van het hoger personeel is de fusie die beide staalbedrijven enige jaren geleden zijn aangegaan, meer dan een verhouding. De samenwerkingsgedachte moet bij deze gelegenheid tot uitdrukking komen in een gelijkmatige verdeling van de pijn. VELSEN/NOORD. Voor leden, dona teurs en belangstellenden wordt door de voetbalvereniging WB vrijdagavond 27 januari in paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk een klaverjasdrive ge houden, die om acht uur begint. De wed strijd wordt georganiseerd in samenwer king met de handbalvereniging „IJmond”. SANTPOORT. Bij de Brederode school in Santpoort-Zuid is opnieuw een zonnescherm in brand gestoken en ver brand. Vorige week moest de brandweer een scherm blussen en dinsdagmorgen ontdekte het personeel van de school, dat die nacht weer een scherm in vlammen was opgegaan. Ditmaal werd het vuur echter niet ontdekt. Het is wel practisch zeker, dat het hier gaat om opzettelijke brandstichting. VELSEN. Met de instelling van een bouwteam is eind vorige week de eerste stap gezet naar de bouw van een nieuwe ZMOK-school in Santpoort-Noord. In de werkgroep die de bouw moet voorberei den hebben, naast wethouder II. J. Scheeper, vertegenwoordigers van de ZMOK-school St. Willibrord en de behe rende Aloyisiusstichting zitting. Het bouwteam gaat verder gebruik maken van de adviezen van drs. A. L. J. van Duin die als orthopedagoge is verbonden aan het kindertehuis St. Raphael. Dit tehuis grenst direct aan de huidige ZMOK-school die aan de Midderduiner- weg in noodgebouwen gehuisvest is. De Velsense stadsarchitect H. Peters maakt de bouwtekening en baseert zich daarbij op een programma van eisen dat eerder door de Aloyisiusstichting is uitge bracht. Het bouwplan omvat lokaliteiten voor de school „St. Willibrord” en de VBO- afdeling (voortgezet buitengewoon onder wijs) die nu nog in Bloemendaal is geves tigd. Verwacht wordt dat in het najaar met bouwen kan worden begonnen. Het betreft de brief aan de minister van Binnenlandse Zaken over de vijfploegen dienst bij de PEN-centrale in Velsen- Noord, het spreekrecht van het publiek in openbare vergaderingen, de organisatie van de contact- en informatiebijeenkom sten en de afvaardiging naar het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten op 13 en 14 juni. Tenslotte be spreekt de commissie het gemeenteverslag 1976. De vergadering kan door een ieder worden bijgewoond. del van naambordjes verwezen worden naar de borden waarachter ze de strijd tegen één van beide grootmeesters mo gen aanbindén. Deze' deelnemers wordt ver zocht uiterlijk 19.45 uur aanwezig te zijn. Om streeks 20.00 uur zullen de beide simultaange- vers arriveren. Na een kort welkomstwoord zal het startsein gegeven worden door middel van de eerste zet die zal wor den gedaan door me vrouw Witte, de echtge note van de loco-burge- meester van Velsen. VELSEN. De in schrijving voor de si- multaan-schaakwed- strijd, die door de IJmui- der Courant vrijdag in de Burgerzaal van het Stadhuis wordt georga niseerd, is gesloten. Bin nen enkele uren na het moment waarop de in schrijving mogelijk was, was het aantal van 60 deelnemers reeds be reikt. Door de wedstrijd leiding zal worden be paald wie mag uitkomen tegen Viktor Kortsnoi en wie tegen Miguel Najdorf. Ook de huidige bewoners van de Velser- broekpolder zullen gebruik kunnen ma ken van het nieuwe bibliotheekgebouw dat naar verwacht in de loop van het volgend jaar gereed komt. Komende zo mer wordt met de bouw begonnen. De Stichting Openbare Bibliotheek Velsen, de opdrachtgever voor de bouw, heeft bij de voorbereiding echter geen rekening gehouden met een volledig bebouwde Velserbroekpolder. „Daarvoor zal een af zonderlijke bibliotheekvoorziening van de grond moeten komen”, zegt de heer J. V. Suurmond, die als directeur van de Velsense bibliotheekstichting uiterst vol daan is over het definitieve bouwplan dat op 17 januari vlot het fiat kreeg van de bestuurscommissie van de Openbare Bi- expositieruimte biedt de bibliotheekstich- bliotheek Velsen. Het bouwplan, dat binnenkort ter goed keuring in de gemeenteraad komt is een combinatie van een bibliotheekvoor ziening en een kantoorgebouw waarvan de Haarlemse KNVB-afdeling en de Konin klijke Nederlandse Base- en Softbalbond de toekomstige gebruikers zijn. De Velsen se gemeenteraad schiep in april 1976 de financiële ruimte voor het bibliotheekplan door de verstrekking van een voorberei- dingskrediet. Het voorlopige ontwerp, waarmee de raad toen in principe akkoord ging, omvatte een bibliotheekgebouw met drie woningen op de eerste verdieping. Daar is nu van afgestapt omdat de huur van de woningen te hoog zou komen. „En daarmee schieten wij ons doel - leniging van de woningnood - voorbij” aldus een toelichting van het college op het gewijzig de bouwplan. In de gewijzigde versie is een kantoor pand in drie bouwlagen in het plan opge nomen. De grond aan het Burgemeester Weertsplantsoen heeft de bestemming „bijzondere bebouwing”. Een ideale loca tie voor alleen een bibliotheekfiliaal, luid de het oorspronkelijke standpunt. Tegen de combinatie met het kantoorpand be staan visuele bezwaren. De hoogbouw is te veel dominerend. De bibliotheekstichting stapt daar echter overheen omdat aan een eerder uitgebracht programma van eisen bijna volledig wordt voldaan. „Dit is be- CROCUSSTRAAT N

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5