MARKT KONING VAN DE OVER IJMUIDEN GESPROKEN 1 Vissers ontgoocheld na gesprek op ministerie Wij helpen ABN Bank havcn- berichtcn ’n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. wat vertel je me nou? bf a n Met de nieuwe ABN Girospaarrekening. BRIDGECLUB SANS ATOUT I I I I I I I I I I I I WOENSDAG Bomen - 2 1 Dansmeester f Bomen - 1 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De commissie van kottervissers die gisteren op het ministerie van Landbouw en Visserij besprekingen voerde over de vangstbeperkingsmaatre- gelen van de EEG en de Neder landse regering is met lege han den naar huis gestuurd. „Wij zijn ontgoocheld”, verklaarde J. M. Walhout, woordvoerder van de vissers na afloop van het ge sprek”, we hebben geen enkele toezegging gekregen. We waren hier naartoe gekomen in de hoop dat ten minste het justitiële beleid verzacht zou worden in afwach ting van een definitieve beslissing in Brussel over de vangstbeper king voor dit jaar. Maar zelfs dat bleek niet mogelijk", Geen pardon De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overhoeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal 1250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente?, IJMOND 1.30 i U.: rs”. lok- laat lier (ADVERTENTIE) Dhr./Mevr.: Adres: C 13 U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrekening. Vraag aan de lezers: Wie kan de NN's met name noemen? er ran eer eer ier- 6j. ier- loor Ier- Sijs dag Wat gen het en met De heer C. J. de Goede, IJmuiden: „Namen van winkels etc. in het oude IJmuiden: De Ceres - bakkerij van Van Es in de Engeschedéstraat; Corona - bloemenwinkel van Van Kayk in de Oranjestraat; De Zoete Inval - bakkerij van Verwer in de De la Reystraat; Kofa - textielzaak van de firma Spruit (War mer) in de Kanaalstraat; De Ster - slijte rij van Wijker, De Boer, A. van Opber gen in de Knaalstraat; De Toko - kruide nierswinkel van D. Ott in de President Steijnstraat; Noord Brabantse Schoen- handel - schoenwinkel van v. d. Steen- Van Zon in de Enschedélaan; De Dage raad - coöperatie aan het W'illemsplein; Samenwerking-Coöperatie in de Prins Hendrikstraat naast het politiebureau; Modern - lunchroom van R. Gomes in de Oranjestraat; ’t Vleeschpaleis - slagerij van L. de Beurs in de Neptunusstraat; café De Drie Egmunders Bloemstraat; Café Czaar Peter - Bloemstraat; café Brittannia; café Centraal. Namen in IJ- muiden-Oost: De Kleine Bijenkorf - ga lanterieën, Zeeweg; De Crisiskapper - Schoor! in de Frans Naereboutstraat; De Vlijt - textiel, G. H. S. Glas, Kalver- straat; De Roos - bloemenmagazijn, Kai- verstraat; De Korenschoof - bakkerij P. Schuller, Willemsbeekweg; De Griffi oen, café, Trompstraat; Artistiek - lijs tenhandel, Zeeweg; Nieuw Leven - gla zenwasserij; Nat Gonella - muziekhan del, Trompstraat; De Magneet - textiel en mode, M. Schiebroek-Pans, Zeeweg; De Beurs - ijssalon, Zeewg; *t Schoenen paleis - M. van Staveren; De Wolbaal - handwerken, De Jong Velserduinplein.” De heer M. Kuiter, IJmuiden: „Ik weet nog goed dat Van Dijk dansmeester was. Het was boven Hotel Nommer Eén, in de Oranjestraat. We noemden het De Hooi zolder. Ook weet ik nog dat hij een cafe had in de Prins Hendrikstraat, bij het politiebureau. Het was café De Club. Ik herinner me verder dat Van Dijk een cafe had bij de gasfabriek; dat heette Tivoli. Toen is Van Dijk naar Haarlem gegaan, naar de Grote Houtstraat; daar had hij ook een Tivoli". De heer J. Jansen, Beverwijk: „Een lezer had het idee dat de bomen aan het Marktplein afkomstig zijn van de boerd erij van Braam. Dit is niet het geval. Het zijn de bomen die voor de boerderij van de gebroeders Gerretsen hebben ge staan, beter bekend als „De Drie Konin- gen” het waren drie vrijgezellen. Het boerderijtje van Jantje Braam en zijn vrouw Dirkie heeft gestaan voor de Wa tertoren; de gemeente heeft het toen gekocht". Dinsdag aangekomen: Nathalie Schulte, Lissabon, IJmuiden; William R. Grace, Londen, IJuiden; Hoegh Trader, Yokoha ma; Djatiwangi, Londen; HM Amsterdam, Noordzee; Cairn Ash, Runcorn, IJmuiden; Tonkoui, Hamburg; Porkhov, Leningrad, Velsen; Tor Britannia, Gothenburg; Lita Bern. Caen; Ibis Five, Cont.Plat; Diabas, Agadir; Export Leader, New York; Smitl- loyd 15, R’dam, IJmuiden; Paasburg, Noordzee, IJmuiden; Linda, Port Jerome, Dagny, Noordzee, IJmuiden; British Be ach, Isle of Grain; Havanna; Carisson Point, Londen; Daniel, Leith; Paasburg, Noordzee; Paul Schro der, Hamburg; TS 41 Rough, Cont.Plat; Stirling Brig, Cont.Plat, IJmuiden; Pluto, Aberdeen, IJmuiden; Steinbjoern, Ber gen; Amstelmeer, United States; Nathalie Schulte, R’dam, IJmuiden; Thoralbe Ant werpen; Woensdag aangekomen: Borussia, Bre merhaven; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. BEVERWIJK. De onderlinge uitsla gen bij de bridgeclub „Sans Atout” zijn als volgt: groep 1: 1. Beers-Beentjes 164, 2. Geerling-Plezier 129, 3. Kleijn-Luijendijk 120. Groep 2: 1. fam. Van Roon 96, 2. Schipper-De Wit 93 en 3. fam. Zwaneveld 87. Groep 3: 1. v. d. Lugt-Kool 103, 2. Hilbers-Kluft 94 en 3. gebr. De Jong 90. De heer M. P. Kocx, Santpoort: „Naar aanleiding van het stukje in de krant van een der lezers betreffende bomen ben ik ter plaatse gaan kijken. Ik ben tot de mening gekomen dat de bomen die in het perkje staan de oude zijn die er al waren toen wij in 1920 van Oud-IJmui- den naar Velseroord verhuisden, dus niet de bomen waarover de lezer het heeft. De Evertsenstraat liep van de J. P. Coenstraat tot even voorbij de De Weerdstraat en daar rechts van stond de boerderij van Thijs Braam en die van de gebroeders Gerritsen, ook wel „De Drie Koningen" genoemd want het waren drie vrijgezellen met een zuster. De boe rderijen stonden denk ik zo’n dertig me ter van de huizen vandaan en daar ston den ook bomen voor, aan de voorkant van de boerderijen. Dan liep er een sin- telpad van Gerritsen naar bijna de Vel- serduinweg. Langs dat pad stond een hek van harmonicagaas. Dat eindigde plus minus twintig meter van de Verser- duinweg en ging dan rechtsaf naar de achterkant van de sigarenzaak van Kok. De dikke bomen die er nu nog staan zijn vermoedelijk de bomen welke stonden tussen het hek en het sintelpad. Naast de bomen, de kant uit naar de boerderij van Gerritsen, was in het hek een draaihek dat toegang gaf tot de begraafplaats De Kikvorsch van Boreel. Wij speelden al tijd in die bomen. We gooiden een touw om de takken en gingen schommelen. Ook gingen we wel op de takken zitten; als er een fietser onder de bomen door reed gaven we een schreeuw of we gooi den iets. En de mensen dan maar kijken en zoeken". •ui- lan >en ide ter uit het no- cht lari Ve- een rijn i 12 ;en- rer- 3op Ira- Eerste rij (zittend): mej. Heiligenberg, L. Elivelt, Bos, L. Kistenmaker, L. Baars, NN, NN. Tweede rij: viermaal NN, dan de da mes Brouwer, Groeneveld, v.d. Brink, Bos en Luster. Derde rij: NN, Pouls, NN, dirigent Post, NN, mevr. De Waal, mevr. Gaster- veld. Vierde rij: J. Kwak, mevr. Pouls, NN, mevr. Van Berkel, Heine mevr. Kla ver, mevr. Schaar, Broeren, mevr. Brou wer, NN, mevr. Kerkhof, NN, mevr. Bot. Achterste rij: NN, B. Smit, v.d. Brink, Baars, NN, Van Bavinckhoven, H. Lus ter, Van Berkel, Bot, NN, Luster, Vonk, NN. Rechts van de vlag: P. Bontebal. lin- >rd- ■ing ent end /er- 130 ier- s. TOEN HET dorpsleven van IJmuiden zich nog afspeelde binnen de omarming van de spoorlijn was de zaterdagavond- markt op het Willemsplein een grote trekpleister. Marcus Hollander gaf er het wereldnieuws waarvoor nog geen radio of televisie ter beschikking stond en waarvoor de plaatselijke krant geen ruimte had. Hij blies op zijn trompet terwijl hij in zijn geklede jas en met een glanzende hoge hoed op het hoofd achter zijn kraam stond, een paar schragen met een plank. Zijn wangen bolden zich tot de rek uit het vel was. Iedere IJmuide- AAN HET EINDE van zijn leven heeft Marcus Hollander het geheim van zijn succes op vele Nederlandse markten prijsgegeven; „De Comedie, die is alles”. Op zijn likdoornzalf ging hij niet in; die was nou eenmaal de beste van het beste en daarmee basta Wel wilde hij praten de sur i te de de ’en nik 'de Op geen van die punten heeft het minis terie een haarbreed toe kunnen geven. Men stelt zich in Den Haag op het stand punt dat praten over regelingen nutteloos is zolang men nog niet zeker weet welke beslissingen er in Brussel zullen worden genomen. „Pas wanneer men het in EEG- verband eens is kunnen we hier gaan pra ten over de wijze waarop we ons aandeel gaan verdelen. Daarover zullen we onmid dellijk met het bedrijfsleven overleg ple gen”, aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Hij liet er geen twijfel over be staan dat het voorstel van de vissers om hun aantal visdagen te beperken, maar hen op de dagen dat ze wèl mogen vissen het recht te geven om zoveel te vangen als ze willen weinig kans maakt. Ook over maatregelen ter ondersteuning van de vissers kon gisteren nog niet ge sproken worden. De vissers moesten het doen met de mededeling dat daaraan in EEG-verband gewerkt wordt, maar dat ook die maatregelen pas bekend zullen worden nadat de definitieve beslissing over de quotering gevallen is. Het verzoek om opschorting van de activiteiten van justitie werd van tafel geveegd met de mededeling dat het ministerie van Justitie daar verantwoordelijk voor is. „Ons minis terie is het wel eens met het gevoerde beleid. Het argument dat de vissers niet hebben kunnen wennen aan de maatrege len gaat natuurlijk niet op wanneer men bedenkt dat de quoteringsmaatregelen nu al voor het vierde jaar gelden”, aldus een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij. Men acht het op het departement van Van der Stee zinloos om over deze kwestie verder te praten zolang er in Brussel nog niets definitief vast staat. Intussen hopen de vertegenwoordigers van de vissers dat de explosieve sfeer op de vloot zich niet zal ontladen in demon stratieve acties. Dinsdag vertrokken: Waterland, Ham burg; Parkesgate, Poole, IJmuiden. Rijn- borg, Delfzijl; Wislica, Stettin; La Lima, De mededeling dat de justitiële autori teiten geen pardon zullen kennen had tot gevolg dat sommige schepen voortijdig terugkeerden en anderen helemaal niet uitvoeren. „Die schippers wilden eerst allemaal afwachten wat wij hier vandaag zouden bereiken”, aldus Walhout. Tijdens het onderhoud boden de vissers de verte genwoordigers van de minister (die zelf in het buitenland is) een petitie aan, waarin onder meer wordt aangedrongen op een sociaalplat) van de EEG, maatregelen waardoor het de vissers mogelijk wordt gemaakt tijdelijk hun werk te staken, voorlopige opschorting van het justitiële beleid en een vangstbeperkingsregeling gebaseerd op een beperking van het aan tal visdagen en niet van het totaal ge wicht van de te vangen vis. Woensdag vertrokken: Rhino, Cont. Plat; Bennhor, Bangkok; Mokambo, Ant werpen; naar die zich op straat bevond of in een naburig café de trompetsignalen hoorde haastte zich naar het beste plekje van het mooiste plein. En luisterde ademloos naar de gigantische, gruwelijke, gevaar- en genotvolle gebeurtenissen die zich er gens ter wereld hadden afgespeeld. JE KON op het Willemsplein een speld horen vallen als Hollander was uitge sproken. Maar de stilte duurde nooit lang. Want de grote verteller begon over alweer een stuk ellende in de wereld: likdoorns. Hij nam zijn hoge hoed af, haalde uit een doos een verzameling lik doorns en liet deze in het hoofddeksel vallen om vervolgens iedereen die het wilde en niet wilde te laten zien welke kwelgeesten er in de loop van de laatste weken onschadelijk waren gemaakt. Door Hollanders likdoornzalf, hier en nu te verkrijgen voor een habbekrats; bo vendien: niet goed, geld terug. Dat is één voor meneer daar, twee voor mevrouw hier, wie volgt. BIJ EEN ANDERE gelegenheid toon de Hollander een probaat middel voor kiespijnlijders. De oorzaak van al hun narigheid vatte hij bondig samen: „Het zijn bacillen die aan de kiezen knagen". „U ziet hier mijn tandpoeder. Daar doopt u een watje in, kijkt u maar. Dat watje met mijn tandpoeder houdt u twee minuten op de kies die u kwelt. Dan bent u verlost van al uw pijn, al uw ellende: de bacillen zijn in het watje gevlucht. Met dat watje gooit u uw kiespijn weg" Waarop Hollander vroeg wie van de ge achte aanwezigen last van kiespijn had. Er was altijd wel iemand in die jaren zonder tandartsen die zich liet verleiden de proef op de som te nemen. Na twee minuten moest hij het watje dat op de kies had gelegen maar eens in z’n pet spuwen. De wonderman hield er een gro te loep bij. Iedereen kon het met eigen ogen zien: tientallen wormpjes bewogen zich op het watje. Dat waren de bacillen. ALS HOLLANDER bezig was heerste er overal elders rust op de markt. Je kon er sigaren en scheermessen, potloden en horloges, koek en chocola blijven kopen maar geen kraamhouder verhief zijn stem meer dan strekt nodig was. Want Hollander was de ongekroonde koning van de markt in IJmuiden. Niemand had de moed ook maar een deel van zijn gehoor weg te lokken. DE DUITSE MUZIKANTEN, brave jongens van het wijde platteland, door de armoede thuis gedwongen een deel van het jaar over de grens te trekken om geld voor de winter bij elkaar te krijgen, wis ten dat allemaal niet zo goed. Als ze op zo'n zaterdagavond naar het Willem splein kwamen dachten ze zeer plichtsge trouw alleen maar aan het uitgebreide repertoire dat ze ten beste wilden geven. Ze waren immers geen bedelaars; ze speelden voor het geld. De polka en de wals weerklonken, een stukje ho.empa- hoempa dat ze „Stimmungsmusik” noemden volgde en dan was er /latuur- lijk een lied over de „Heimat" waarbij ze heel hun heimwee naar huis in de trom- Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad onder ver melding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefoon 023-378601. zen kregen. Ook die maatregel heeft kwaad bloed gezet en daar kwam nog bij dat de justitie inmiddels is overgegaan tot een straf optreden tegen de vissers die de opgelegde beperking overtreden. Vang sten en netten kunnen daarbij in beslag worden genomen. str.) er”, „In ^4/ petten en de klarinetten bliezen. Wan neer Hollander na zijn overzicht van het wereldnieuws aan de likdoorns of kiespijn toe was en de Duitsers juist op dat moment met z’n tienen of twaalven begonnen te tetteren zodat het publiek gewoon naar hen toe werd geprest, dan knetterden Hollanders verwenningen als karwatsslagen over het Willemsplein. Tot de Duitsers timide hun lessenaartjes oppakten en elders hun geluk gingen zoeken, de uniformjasjes gauw weer strak getrokken, de uniformpetten kaarsrecht op het hoofd. „Poepen!" schalde Hollanders stem hen na. In het artikel „Met de viool voor het koor" maakten we gewag van een foto van de IJmuider Volksstem onder lei ding van Jan Post, genomen op een con cours waarbij het koor een eerste prijs en de dirigent lof van de jury kreeg. De familie B. Smit-Heiligenberg in IJmui den bleek de foto nog te bezitten. Het echtpaar herinnert zich dat de opname in Heemstede werd gemaakt op 19 juli 1931. Het kent nog de volgende koorle den (van links naar rechts). over de tandpoeder. „Het is een kwestie van babbelen, de mensen niet op adem laten komen, ze voortdurend aankijken en overtuigen nou is de pijn weg. Dan is-ie ook weg. Wat m’n tandpoeder pre cies was mogen jullie nou wel weten; ik ben toch te oud om nog op de markt te staan. Die poeder was enkel en alleen geprepareerd aluin; m’n hele inkoop kostte me niet meer dan twee kwartjes per week. En de bacillen, de wurmpjes? Ik kookte thuis een stuk prei en sneed die in piepkleine vezeltjes. Niemand had ooit in de gaten dat ik ze op de watjes deed. Allemaal Comedie, ja, natuurlijk. Maar vergeet niet: Comedie is eigenlijk niet te betalen; daar staat geen prijs voor. Daar om kun je niet zeggen dat ik de mensen het geld uit de zak heb geklopt. Ten eerste: de kiespijn was weg, tenminste een uur of zo. Ten tweede: de mansen betaalden in feite een krats voor zo’n grandioze voorstelling.” De bijzonder teleurgestelde afvaardi ging zei nu geen enkele verantwoording te kunnen nemen voor de gevolgen van dit mislukte gesprek. In sommige visserskrin- gen wordt al geruime tijd gesproken over een blokkade van de belangrijkste haven monden, wanneer men in Den Haag of Brussel niet meer begrip toont voor hun moeilijkheden. De commissieleden spra ken gisteren van een explosieve situatie, waarin dergelijke acties voor mogelijk ge houden moeten worden. Direct na afloop van hun onderhoud met onder anderen de heer Tienstra, directeur voor de Visserij op het ministerie, spoedde de delegatie van de kottervissers zich naar het Binnenhof om daar de hulp van de volksvertegenwoordigers in te roepen. Ze spraken onder meer met de socialist Roels (voorzitter van de vaste kamercommissie voor de visserij) en Waalkens (VVD). De Kamerleden konden echter niets meer doen dan een voorlopige afspraak maken voor een onderhoud met de vaste Kamer commissie in de loop van de volgende week. De visserijproblemen worden alleen niet meer in Den Haag, maar in Brussel opge lost. De ontevredenheid onder de vissers wordt veroorzaakt door het voornemen van de Europese commissie de hoeveel heid tong (9200 ton) die de Nederlandse vissers samen mogen vangen verder terug te draaien naar 7400 ton. De ministers van de negen aangesloten EEG-landen hebben t<4 op heden geen overeenstemming over het voorstel van de commissie kunnen bereiken. Het ziet er echter naar uit dat het op 30 januari wel zover zal komen en dan mogen de Nederlanders opnieuw een flink stuk minder vangen dan vorig jaar. In afwachting van de nieuwe regeling heeft de Nederlandse regering bepaald dat de kottervissers voorlopig per maand niet meer mogen vangen dan een twaalfde deel van het quotum dat ze vorig jaar toegewe- ijmuiden-; I - J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7