is tevreden Stichting Bewonersbelangen 252 s Romantiek en humor bij Beverwijks Katholiek Koor Bewoners weinig ingenomen met woningbouw in De Maer I Uitverkoop amusement door duo Frank en Long i Kampweken Lichtboei S' II veilingen beverwijk t 1 VAN GOUNOD INGETOGEN EN STIJLVOL GEZONGEN MIS WERKGROEP VOOR INSPRAAK INGESTELD I I De Straatmeiden niet in Vrouwencafé Munnikenwegplan in raadscommissie I I I I I I I „WAT IEDER MEISJE WETEN MOET” I uw 01 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 A R I WOENSDAG 2 5 8 F J A NU (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De leden van de „Stichting Bewonersbelangen 252” zijn tevreden mensen. Begin fabruari gaat de plantsoenen dienst van de gemeente beginnen met de renovatie van de groen voorzieningen tussen de flats aan de Ruysdaelstraat/v.d. Ploeg- straat. In de eerste dag van maart kunnen dan de 4000 struiken en 160 bomen geplant worden, die zeker nog niet dit jaar, maar dan wel volgend jaar de wijk een totaal ander aanzien zullen geven. w' A kF s 1 Groenplan voor 160 flats begin februari in uitvoering Onderzoek nieuwe vorm uitwisseling Neuwied (Van een onzer verslaggeefsters) GEMMA COEBERGH 5 's. (Van een onzer verslaggevers) JAN BAART I „De Olmen” die in een omgeving ligt met veel mogelijkheden. Deze kampweken zijn van zaterdag 17 juli tot en met 22 juli voor de zes tot negenjarigen en van zaterdag 22 juli tot en met 29 juli voor de tien- tot (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Voor de informatie avond over de „indikking” van de wijk „De Maer” bleek dinsdagavond een grote i belangstelling te bestaan van de zijde der bewoners. Wethouder H. J. M. Roozen was met enige stafambtenaren in „De Schuil hoek” aanwezig om de plannen toe te lichten en aan het einde van de avond werd een werkgroep uit de bewoners ge- vormd ter voorbereiding van de inspraak. Voorzitter P. Kams is bijzonder blij met de gang van zaken. „De medewerking van de gemeente Heemskerk is een geweldige stimulans voor ons geweest om door te -zetten. Wij hebben er alle vertrouwen in dat over een paar maanden het hele kar wei is geklaard en als de jeugd uit de buurt het ingezaaide gras wil ontzien, dan krijgen we een schitterende speelplek voor onze kinderen.” Op de jaarlijkse boomplantdag, woens- dag 8 maart, zijn de kinderen van de f Zilvermeeuwschool, de Kerkbeekschool, Niettemin hebben natuurlijk eigenlijk I alle bewoners bezwaren tegen het bebou- wen van de nu nog open gedeelten, want de Maarten van Heemskerckschool en de noodschool aan de Pieter Breughelstraat uitgenodigd om samen met de plantsoe nendienst struiken en bomen in de terrei nen tussen de flats te planten. De aanleg van de groenvoorzieningen en de montage van de zandbakken, het klim- en speelhuis, de klimboom en de looppaal zal ongeveer vijf weken in beslag nemen. „Over twéé jaar staat de hele buurt in het groen”, deelt de penningmeester van de Stichting, de heer K. Fijfschaft enthousiast mee. niemand vindt dat leuk. Die bewoners waren in de zaal aanwezig en niemand zal hun kwalijk nemen, dat zij niet zaten te juichen bij de uitleg van de schetsmatige plannen. De woningzoekenden die graag in De Maer willen wonen waren er niet en dat hield per definitie eenzijdigheid van het gesprek in, waarbij wethouder Roozen de aanwezigen met kracht van argumenten trachtte te overtuigen van de redelijkheid van wat de gemeente wil. De toegevoegde woningbouw moet het financiële tekort op het oorspronkelijke bestemmingsplan opvangen en toen wet- BEVERWIJK. Vanavond bespreekt de raadscommissie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stadsuitbreiding het ontwerp bestemmingsplan Munniken- weg. De openbare vergadering begint om 19.30 uur. jeugd nu zonder noemenswaardig be zwaar kan rolschaatsen. Bezien zal worden of er achter het buurt centrum De Werf een renveldje voor hon den kan worden aangelegd. De flatbewo ners van de Jan Ligthartstraat worden nog benaderd hoe zij over dit idee denken. De gemeente staat niet afwijzend tegenover het plannetje. tuur, muziek, de VVV, de jeugd en de scholen zitting hebben, naar nieuwe wegen te zoeken. De Beverwijkse commissie die de nieuwe opzet van de partner schaft gaat bekijken, bestaat uit voorlichtingsfunctionaris J. Leeuw, mr. Siepman van de afdeling algemene zaken, burgemees ter A. Hubers en pater J. den Ouden namens de BSOR. In de nieuwe opzet zouden zogenoemde thema-bijeenkomsten over bijvoorbeeld het ziekenhuiswezen, centraal kunnen staan. Van de Beverwijkse delegatie naar Neuwied maakte o.a. drs A. Eiff van de VVD deel uit. De Beverwijkse liberaal heeft in de partnerstad gesproken met fractie-voorzitter Jager van de FDP- fractie. Beiden kwamen tot de conclusie, dat het accent van de uitwisseling zal moeten vallen op intensivering van de contacten van zowel de raad als de burgers en hun organisaties, waarbij de dialoog over actuele problemen en onderwerpen en de levensge woonten in beide steden de hoofdschotel zullen vormen. Het recreatieve gedeelte van de uitwisseling dient tot een minimum beperkt te worden. Bloemen: anjers 20-71, trosanjers 160- 275, blauwe druif 80-130, chrysanten 270- 415, forsythia 20-65, freesia 20-48, gladiool 16, hyacinten 30-50, iris 25, lely 85-140, narcissen 10-22, nerinen 70-115, orchidee 50-200, babyroos 20-40, *ulpen 20-58. BEVERWIJK. De laatste noteringen op de veilingen in Beverwijk waren als volgt. Planten: cineraria 130-170, cyclamen 300-500, ficus 165, primula 60-85, gem. planten 45-150, grote gem. planten 45-150. Groenten: Boerenkool 40-69, bosselderij 98-110, breekpeen 10-26, knolselderij 30- 53, prei 35-78, rode kool 9-20, uien 5-33, waspeen 35-45, witlof 160-215. sentatie en een toch doorleefde en fraai gezongen voordracht. Vooral Nelly van der Spek viel daarbij op door haar moeite loze stemhantering en haar zuivere intona tie (waarmee zij haar soli in de mis van Gounod ook al tot een zeer hoog peil had gebracht). Kostelijk werden de schetsjes en vele parodieën (Italiaanse opera, Weense ope- rettewals, om er maar een paar te noemen) die Wagenaars „De Schipbreuk” frequen- BE VERWIJK. „Wat ieder meisje we ten moet” is de veelbelovende titel van het „nieuwe” programma van Robert Long en Dimitri Frenkel Frank, twee he ren die kennelijk weten waar Abraham de mosterd haalt. Sinds dinsdagavond weten wij het ook: uit de uitverkoop van het Nederlands cabaret. Zelden zal men in De Nieuwe Slof zo’n grote verzameling van tweedehands banaliteiten en afgedragen successen uit andermans programma's hebben zien bewerken tot een lappende ken van flauwiteiten, als dit programma. twaalfjarigen. De bewoners van de flat aan de zijde van de C. van Manderstraat 'worden binnen kort nog uitgenodigd om te bezien welke vier speelwerktuigen in het veld geplaatst moeten worden. De heer Fijfschaft is bij zonder blij met de poging van de gemeente om de looppaden in het terrein van een dun laagje asfalt te voorzien opdat de Het onderhoudsgedeelte in de maande lijkse huur van de flats wordt gestqrt in een door de gemeente Heemskerk te behe ren fonds, waaruit dan weer de onkosten van het onderhoud van de groen- en speel- voorzieningen worden betaald. „Blijft er geld over, dan zal worden bezien of het geld besteed kan worden aan een opknap beurt van het andere groen in de wijk. De gemeente krijgt jaarlijks ongeveer dertig duizend gulden in de onderhoudspot. houder Roozen liet vallen dat het daarbij naar ruwe schatting gaat om een bedrag van misschien acht ton had al gauw iemand in de zaal uitgerekend, dat als per bestaande woning zo’n twaalf gulden per maand meer wprdt betaald dit tekort ook kan worden opgevangen. Maar wethouder Roozen repliceerde onmiddellijk dat daar niet één woningzoekende mee is geholpen. Met veel vragen en veel uitleg vorderde de tijd. Ideeën waar de gemeente zelf ook nog niet op gekomen was droeg men in dit stadium nauwelijks aan, maar er staat nog niets vast, dus er kan nog van alles aan de schetsplannën worden gewijzigd. Voor stellen daartoe werden dinsdagavond ook wel gedaan, maar daar bleken anderen dan weer onmiddellijk bezwaren tegen te opperen, als het dichter op het eigen huis aan kwam. Wijkberaad en werkgroep zullen zich verder over de plannen buigen om via inspraak de meest acceptabele oplossin gen te vinden binnen de gegeven mogelijk heden en dat is een belangrijke toevoeging want logisch dat de bewoners van De Maer het de beste oplossing zouden vinden als er niet wordt gebouwd, ook al blijft men beter af dan waarop men volgens de oor spronkelijke plannen had mogen rekenen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse delegatie, die het afscheid van oberbürgemeister Ludwig Schön in de partnerstad Neuwied bijwoonde, heeft het bezoek aan de stad tevens aangegrepen om met het dagelijks bestuur van Neuwied en de fractie-voorzitters in de gemeenteraad van gedachte te wisselen over de nieuwe opzet van de al twaalf jaar durende uitwisseling. De partijen kwamen met elkaar overeen zogenoemde contact groepen in te stellen, die de gedachten op welke wijze vorm aan de nieuwe opzet kan worden gegeven, gaat ordenen en samenvatten. Het eerste gesprek hierover wordt in de tweede helft van februari in Neuwied gehouden, zo deelde burgemeester A. Hubers dins dagmiddag mee. Ook in Neuwied is men er al lang van doordrongen dat de oude opzet van de partnerschaft, voornamelijk gebaseerd op uitwisse ling tussen de gemeenteraden, niet meer past en probeert in contactgroepen, waarin o.a vertegenwoordigers van sport, cul De wijk „De Maer" is bijzonder ruim van opzet omdat daar een aantal openbare gebouwen waarvoor ruimte was gereser- veerd in het oorspronkelijke bestem- - mmgsplan niet tot stand zijn gekomen. Die ruimte wil men nu benutten voor woning bouw, althans een gedeelte ervan; veel minder dan in het oorspronkelijke plan zou worden bebouwd en er zal nu ook minder hoog gebouwd worden, omdat er nu woningen komen in plaats van gebou- wen Het blijft dus de ruimste wijk in Heemskerk wat de bebouwingsdichtheid betreft. Beide werken kregen van het alert zin gende en zuiver intonerende koor precies de juiste vorm, waarbij het Noordhollands Philharmónisch Orkest dat de mis van Gounod begeleidde en de pianiste Miep van Luin die de omvangrijke pianopar tij bij de cantate van Wagenaar voor haar rekening nam op kundige en smaakvol le wijze assistentie verleenden. De mis, die werd gedirigeerd door de Haarlemse dirigent Anton de Beer, werd ingetogen en stijlvol gezongen. De Beer vermeed zo de toch wel gevaarlijke klip pen van sentimentaliteit, die met een te veel aangedikte uitvoeringstrant voor een ongunstig effect zouden hebben gezorgd. Door de rustig genomen tempi, de mild gehouden koor- en orkestklank en de exac te uitvoeringswijze kwam deze mis zeer mooi tot gestalte. Hans Timmer, de dirigerit van het Bever wijks Katholiek Gemengd Koor, leidde de cantate van Wagenaar slagvaardig en met het juiste gevoel voor de humor. Wat dat betreft wisten ook de solisten (Nelly van der Spek, sopraan, Gerard Honig, tenor en Henk van den Brink, bas) het juiste mid den te vinden tussen een vlotte en door mimiek en gebarentaal ondersteunde pre- BEVERWIJK. In de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden vond dins dagavond het jubileumconcert van het Be verwijks Katholiek Gemengd Koor plaats, dat in de maximaal bezette kerk een pro gramma presenteerde dat uit twee werken bestond die ieder een heel eigen sfeer teweegbrachten. Zorgde de Messe Solen- nelle Sainte Cécile van Charles Gounod voor een typisch voorbeeld van romanti sche kerkmuziek, dan was de humoristi sche cantate „De Schipbreuk” van onze (in 1941 overleden) landgenoot Johan Wa genaar een typisch voorbeeld van neoro mantische en ook toch wel echt Hollandse humor (zij het wel een intellectueel soort humor, die volkomen paste bij de ook in die trant geschreven tekst van De School meester. In de Vredevorstkerk concertreede woensdagavond het Beverwijks Katholiek Ge mengd Koor. Een groepje opgeschoten jongedames in de zaal had, hevig hik-lachend, hoorbaar een lollige avond, net als die meneer die luidkeels knorrend zijn ontroering liet blij ken, maar verder vielen er bij het publiek toch vooral matte reacties waar te nemen. Ook herhaalde pogingen van Robert Long om het tot een massale dijenkletser te laten komen mislukten jammerlijk. On danks dat hij zelf dapper doorklapte en aanmoedigende bewegingen maakte, rea geerde de zaal er niet op. Het ontlokte Dimitri Frenkel Frank zelfs een spontaan grapje: „Je hebt een fantastische backing groep, Robert”. Het programmaboekje verkondigde dui delijk: een beetje verrassing moet er blij ven, nietwaar? Oudere mannen die een kantoorjuffie versieren en dan falen in hun sexueel vermogen; de grote inzame lingsactie „voor het goéde doel”; het over trokken gillerige nichten-cabaret; het „warme” radio-programma met manto- vani-muziek; de Chinees met splaakgeblek en talloze poep-, kut en lulgrappen, wij (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het optreden van de Amsterdamse „Straatmeiden” in het Vrouwencafé in buurthuis De Zandkraai gaat donderdagmorgen niet door. De fees telijke viering van het eenjarig bestaan van het vrouwencafé zal op een andere dag plaats 'vinden. Het café is geopend op donderdagmorgen van 9.15 uur tot 11.15 uur en op maandagavond van 20 tot 23.30 uur ir de bar van het buurthuis. ï<- De flats langs de Ruysdaelstraat/v.d. Ploegstraat/Zeelaan krijgen eindelijk een fraai stukje groen. Voorzitter P. Kams, secretaris D. Moolevliet en buurthuisleider Jan van der Poel van De Werf (v.l.n.r.) bekijken de tekeningen. hebben het allemaal al lang (en vaak beter) gezien. Het was eigenlijk zonde van de dure entourage. Tachtig kostuums, talloze attri buten, een leger van voorbereidende men sen, een fraai programmaboekje, prima muziek van de band als een soort ingeblikt orkest voor de zangnummers (maar ook voor ordinair play back in een aantal zang nummers), een licht- en geluidsinstallatie waar niets op aan te merken viel en dat allemaal voor een programma zonder ei gen inhoud. Bij eerdere programma’s van Robert Long was al duidelijk te constateren dat hij beter zijn eigen liedjes kan presenteren dan acteren. Deze keer zong hij maar een handvol liedjes en speelde slechter dan ooit. De teksten van Dimitri Frenkel Frank krijgen ook niet voor het eerst het predikaat modieus opgeplakt, maar zelden waren ze zo weinig verrassend als in dit programma. Zowel Dimitri Frenkel Frank als Robert Long gaf inplaats van behoor lijk acteren een aantal malen duidelijke demonstraties van schuieren weg. Het duo was zichtbaar niet geconcentreerd en knoeide herhaaldelijk met de tekst, wat op een repetitie wél, maar tijdens een voor stelling niét kan, ook niet bij een try-out. Gelukkig(?) voor de beide heren zat de zaal stampvol en zullen ook de volgende voor stellingen in het land wel drukbezocht worden, want Long en Frank zijn inmid dels populaire namen bij het publiek. De kassabel zal derhalve wel rinkelen en daar was het programma toch weer voor bedoeld. Het opknappen van de groenvoorzienin gen bij de flats is een langdurige zaak geworden. Reeds in 1973 staken enkele bewoners de koppen bij elkaar om te be zien of er iets aan de troosteloze bedoening te doen viel, maar alle plannetjes, hoe fraai en eenvoudig ook, belandden in de prulle- bak van de instellingen, die met de zaak te maken hadden. De flats en de grond name lijk zijn eigendom van het bedrijfspensi oenfonds Metaal en administratief onder gebracht bij het G.A.K. Het G.A.K. ver huurt de flats weer aan Breesaap, die het onderhoud van het groen uitbesteedde aan makelaar Toepoel te Alkmaar, die op zijn beurt een hovenier in de arm nam om het terrein te onderhouden. De 160 families in de flat betaalden maandelijks hun huur, waarin een bedrag van rond de tien gulden was opgenomen voor het groenonderhoud. Vele bewoners waren beslist niet tevreden over de leef baarheid in de buurt en gingen op pad om de zaak recht te trekken. Er werden groen- plannetjes gemaakt, maar telkens op nieuw kreeg men te horen dat men bij een andere instelling moest zijn. En die instel ling verwees de bewoners weer door naar de volgende instelling. Het doorschüiven I van de verantwoordelijkheid voor de grau I we groenvoorzieningen bij de flats ver- -ysterkte de Stichting in de mening, dat er spijkers met koppen moest worden ge- r slagen. Uiteindelijk kwam de actieve Junior Ka mer IJmond met een speelplan op de prop pen. Ook de landelijke Stichting Ruimte voor de Jeugd kwam in actie, die het Junior Kamerplan bekeek, hier en daar aanpaste en de „Stichting Bewonersbelan gen 252” en de gemeente Heemskerk juist dat zetje gaf om constructief met elkaar j samen te werken. In juni van het vorig jaar stemde het G.A.K. er in toë, dat de gemeente, geen eigenaresse van de flats en de grond, het onderhoud voor haar rekening zou nemen. .Een toch wel unieke zaak, want de ge meente is helemaal niet verplicht om gel den te steken in plantsoenen, die in eigen- dom zijn bij het pensioenfonds. De ge- meente Heemskerk bekeek de tekening en J kwam tenslotte met een iets gewijzigd plan dat eind december middels een enquête de instemming kreeg van 89 procent van de i flatbewoners. teren naar voren gebracht, waarbij een groep slagwerkers voor de huiveringwek kende schildering zorgden van de storm waarin de opvarend'en terecht komen, ver volgens op een onbewoond eiland belan den en (op mysterieuze wijze) via een knappe Fugato Schablonenhaftico weer thuis belanden, mede dank zij de kundige werkwijze van koor, begeleiders, solisten en dirigent. HEEMSKERK. Het buurthuis „De Lichtboei” houdt in de komende I zomer kampweken te Hoeven in I Noord-Brabant. Daar gaat men naar de boerderij I --t Zij kunnen zich van heden af opge- ven in het buurthuis aan de Maas- j straat 5, telefoon 32651, waarbij spoed j is geboden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9