Vakbonden boos over Somber perspectief Hoechst-VIissingen Maatregel van Bonn heeft ook gevolgen voor Fokker Philips noemt cao-voors tellen besluit ijzergieterij tussen de bedrijven door Dat was schrikken in Sankt Anton. te algemeen De Amro Bank.Voor reischeques. buitenlands geld en reisverzekeringen. BIJ POLITIEK VERGELIJK OVER EUROPEES VISSERIJBELEID: Ontslag 150 man niet aanvaard Overheidssteun voor Westduitse tak VFW-Fokker-concern W! Engeland verliest 10 miljoen werkdagen Rotterdam wil bijdrage toelating LNG-station Kamerlid Schaefer: duurdere shag wordt te vroeg verkocht r X» ,,Er is geen sprake van SALT-onderonsjes” 19 7 8 ECONOMIE 17 2 6 JANUARI DONDERDAG est eral. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten de landen” reëel onderhandeld kan worden over vangsten die Europese vissers in vreemde wateren mogen doen. Visserij zone BMW duurder Westduitse balans Gastarbeiders bijna 1 miljoen aan prijzen Verlies HAL Elektriciteitsbedrijven Winst” UTRECHT (ANP), Volgens de vakbonden heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken reorganisatieplannen hij „Hol land-Asselberg Ijzergieterijen” in Bergen op Zoom en Roosendaal goedgekeurd zonder de vakbonden bij de besluitvorming te betrek ken. De vakbonden zijn des te nijdiger omdat het fiat aan de reorganisatie betekent dat 150 van de 750 werknemers van Holland- Asselberg op straat komen te staan. BRUSSEL (ANP). Als de ministers van Landbouw van de EEG morgen een politiek verge lijk bereiken over een Europees visserijbeleid, zullen Neder landse vissers dit jaar in de wa teren van de Europese Gemeen schap 129.470 ton vis mogen vangen. De EEG-Landbouwmi- nisters doen morgen een nieuwe poging om een intern Europees Visserijbeleid tot stand te bren gen. Pas als dat er is kan er aan een extern beleid gebouwd wor den, d.W.Z, dat pas dan met „der- zjch njet langer zal verzetten tegen be paalde voorstellen van -de Europese Commissie („dagelijks bestuur” van de EEG) inzake ’t visserijbeleid. Een van die voorstellen waarmee de Britse bewinds man geen moeite meer schijnt te hebben is dat inzake de verdeling van'de dit jaar te vangen vis over de EEG-lidstaten. Die totale ho<" ‘dheid is 4 251.000 ton - .1 Bolivia: vakbonden 1 Maatregelen s Nederlandse vissers mogen ruim 129.000 ton vangen (ADVERTENTIE) idsen laim. de Amro Bank altijd aan om alleen 276,50 teerd De Landbouw- en visserijministers van de negen EEG landen ontmoeten elkaar In de vergadering van afgelopen week zijn overigens wel vorderingen gemaakt De eeuwige dwarsligger bij de bespre kingen, de Britse minister John Silkin, heeft, zo menen deskundigen in Brussel, toch wel laten doorschemeren dat hij Nederland zou daarvan, volgens de op tafel blijvende voorstellen van Europees landbouwcommissaris, Finn Olav Gun- delach, 129.470 ton mogen vangen Het gaat hier om 25.515 ton kabeljauw en schelvis, 7.441 ton koolvis, 13.026 ton wij ting, 66 tón heek, twee ton schartong, 27 ton zeeduivel, 33.969 ton st^hol, 7.675 ton tong, 32.534 ton makreel, 7.715 ton haring (uitsluitend te vangen ten westen van Ierland en van Schotland, want in de Noordzee mag dit jaar' geen haring ge vangen worden) en 1.500 ton sprot houdt tijdens z’n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. 3 109,00 53,00 60,50 1,31 151,50 34.00 6,60 87,00 30,70 48,50 112,50 48,10 67.00 54.50 56,00 40.30 59,30 108,90 100,80 94.00 26,00 104,50 65,70 132,20 284,00 5.78 5,70 48,00b 38.00 1,10 3,90 Districtsbestuurder A. Norendaal van de Industriebond NW vreest dat er bij Hoechst zeker 350 van de ruim 1000 ar beidsplaatsen op de tocht staan. In West-Europa heeft Hoechst de pro- duktiecapaciteit aanmerkelijk ingekrom pen, waardoor zeker 3.750 arbeidsplaatsen buiten Nederland verloren gingen. De directie van het bedrijf in Vlissingen heeft wel meegedeeld dat een produktiebe- perking van kunstvezelgrondstoffen in de komende jaren, ook m Nederland, niet te vermijden zal zijn. De op export overzee gerichte fabriek in Vlissingen heeft nage noeg alle belangrijke afzetmogelijkheden verloren. Het Hoechst-concern heeft in zijn kunst- vezelsector in de jaren 1975 en 1976 in totaal een verlies geleden van ruim 400 miljoen gulden. Over het eerste halfjaar van 1977 werd een verlies gemeld van ƒ110 mln. en het tweede halfjaar heeft een nog hoger verlies opgeleverd. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken toonde zich giste ravond enigszins verbaasd over de boze reactie van de industriebond NKV Hij ontkende dat de vakbeweging geen moge lijkheid tot inspraak had gehad De vakbe weging, die in de Nehem vertegenwoor digd is, zou daar zijn standpunt kwijt hebben gekund. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er is geen sprake van dat de Verenigde Staten in een onderonsje gewikkeld zijn met Engeland, Duitsland en Frankrijk over de resultaten van de SALT-besprekingen over de beperking van strategische atoomwapens. Consulta ties door de Verenigde Staten vinden al leen in het kader van de NAVO-raad plaats. ringsmaatschappij (Nehem) die vindt dat de produktie bij Asselberg moet worden verminderd van 17.500 tot 13.000 ton per jaar. Het bedrijf zou met overheidssteun van f 15 miljoen en via ontslag voor 150 man weer goed kunnen draaien, aldus de Nehem morgen in West-Berlijn, waar ze met z n allen de grote landbouwtentoonstelling, de „Grüne Woche” bezoeken Toen vori ge week woensdag, na een driedaags overleg, het Europese visserijgesprek op nieuw in het slop geraakte, besloten de ministers de ongetwijfeld veel informe ler sfeer waarin ze elkaar in West-Berlijn zullen ontmoeten, te gebruiken om te proberen een akkoord te bereiken. De grote moeilijkheid die tijdens het komende visserijberaad opg< f ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. De resultaten van deze onderhandelingen moeten de goedkeu ring wegdragen van de Westduitse regering en, voorzover Neder landse belangen daarbij zijn betrokken, ook van de Nederlandse regering. Fokker heeft per 9 februari een buitengewone vergade- i aandeelhouders in te lichten over de gevolgen van de Duitse steunmaatregelen. Vandaag stelde het Kamerlid hierover schriftelijke vragen aan minister An- driessen van Financiën. De prijs van een pakje shag moet, van wege de door het parlement goedgekeurde wettelijke accijnsverhoging, vanaf 1 fe bruari aanstaande ƒ2.25 zijn. Schaefer kocht dinsdag jongstleden een pakje en moest dat bedrag al betalen. Op het pakje zat een accijnszegel met daarop gedrukt de prijs van 2.25. Dit pakje bood het Kamerlid de minister „als bewijs” aan. Het kabinet van bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren besloten een West duitse visserijzone in de Oostzee in te stellen, zo heeft regeringswoordvoerder Grünewald bekendgemaakt. De desbetref fende autoriteiten hebben de opdracht ge kregen maatregelen te treffen voor de for mele afkondiging van zo’n zone. Het automerk BMW is met ingang van maandag met gemiddeld 2.1 percent in prijs gestegen. Volgens de Haagse impor teur is dit een gevolg van de stijging van de wisselkoers van de Duitse mark en de verhoogde transportkosten. De goedkoop ste BMW, het type 316, kost nu 19.234,-. EINDHOVEN (ANP) „De cao-voor- stellen van de vakbonden zijn te alge meen. Ze houden geen rekening met het specifieke karakter van Philips”. Dat zei drs. F. van Grunsven, directeur sociale zaken van Philips gisteravond na een eerste overleg met vakbondsbe stuurders over de collectieve arbeids overeenkomst 1978. 54.80 45,50 39,90 58,00 54.00 39,00a 620,00 47,00 36,00 68,80 49,80 31,60 32,50 129,30 34,10 47,20 93,50 61,50 49,40 1,90 62,30 132,80 126,00 56,60 185,00 57,20 58,10 124,00 59,00 31,50 131,00 73,80 79,50 55,00 30,90 104,00 84,50 73,501 57,80 165,50 33,00 91,00 102,50 72,50 63,00 42,00 43,00 254,00 130,00 93,00 345,00 DEN HAAG. (ANPl Het Tweede Ka- merlid Schaefer (PvdA) heeft ontdekt, dat nu al pakjes shag met de nieuwe, verhoog de prijs worden verkocht, terwijl de da tum van ingang van de prijsverhoging 1 februari aanstaande is. De buitenlandse handel van West-Duits- land heeft het afgelopen jaar een export- (jverschot van 38 4 miljard mark opgele- verd, zo blijkt uit cijfers van,het Westduit se bureau voor de statistiek in Wiesbaden. Het overschot was groter dan ooit tevoren. In 1976 was er een batig saldo van 347? miljard mark. Dat gesprek is overigens in een ple zierige sfeer verlopen. Daar waren beide partijen het na afloop wel over eens. Drs. Van Grunsven zei zelfs dat het er „heel Brabants” aan toe was gegaan. Overigens bleek al tijdens de eerste ronde van het overleg dat er levensgrote meningsverschillen zijn tussen Philips en de vakbonden. Zo wil Philips de gestegen prijzen slechts eenmaal per jaar compen seren. De vakbondsbestuurders hebben nadrukkelijk gesteld daar niet aan te denken. Volgens hen wordt daardoor de koopkracht van de werknemers aange tast. Philips bestrijdt dit en zal haar standpunt tijdens een tweede overleg na der toelichten. ische val- >e re- eilijk ezers Ten eerste zal het verdwijnen van de vrije reserves van 150 miljoen Duitse mark van de Zentralgesellschaft VFW-Fokker een daling van de boekwaarde van de deelneming van Fokker in de Zentralgesellschaft van 50 procent van 150 miljoen DM (75 miljoen DM derhalve) tot gevolg hebben, zo blijkt uit een bericht aan aandeelhouders van Fokker. Het daaruit voortvloeiende verlies over 1977 van Fokker zal ook van haar reserves moeten worden afgeboekt. alleen maar die diepte onder ons. En opeens hoor ik een paniekkreet en zie ik Machtelds tas niet al ons geld in Dat schrijft/ minister Van der Klaauw m antwoord op Kamervragen van het PvdA- Kamerlid Dankert. Het oprichten van een beperkt consultatiekader met betrekking tot de SALT-besprekingen zou een onwen selijke ontwikkeling zijn, zo zegt Van der Klaauw, aangezien bij het SALT-overleg voor alle bondgenoten vitale veiligheidsbe langen in het geding zijn. De Amerikanen hebben toegezegd de contacten met alle bondgenoten binnen de NAVO niet alleen te willen handhaven, maar ook te willen verdiepen Oostenrijk zal dit jaar geen gastarbei ders toelaten in een poging de stijging van de werkloosheid tegen te gaan. Dit heeft minister van Sociale Zaken Weissenberg gisteren meegedeeld. Gastarbeiders die al in Oostenrijk werken, zullen het moeilijk krijgen bij het vernieuwen van hun werk vergunningen als deze verlopen. worden is de zogeheten „zonekwestie”. De Britse minister is tot nu toe niet van zijn standpunt af te brengen geweest dat zijn Britse vissers het absolute alleen recht dienen te hebben in een zone van twaalf mijl uit de Britse kusten. Boven dien, zo houdt Silkin vol, moeten Britse vissers een „preferentieel” recht hebben in een zone die zich uitstrekt tot 50 mijl. aldus het bericht, aan een periode van onzekerheid een einde gekomen en zijn uitgangspunten gevonden voor een meer stabiele ontwikkeling in West-Duitsland Het moet volgens de raad van bestuur van Fokker tot tevredenheid stemmen, dat naast het te meeste arbeidsplaatsen behouden zullen kunnen blijven en dat een onderneming wordt voorgezet, die in belangrijke mate deelneemt in civiele en militaire projecten met goede vooruitzichten. De Westduitse tak (VFW-Fokker GmbH) van het VFW-Fokker- concern kwam in grote moeilijkheden te verkeren door een onvoldoende werkbezetting in de militaire sector en hpt uitblijven van voldoende verkoopresultaten met de VFW-614, een straal vliegtuig voor korte afstanden. Na overleg met de regering werd in het laatste kwartaal van 1977 besloten de produktie van de VFW-614 aan het einde van het jaar te staken. Van der Pols wees erop dat een LNG- station in de eerste plaats een zaak is van landsbelang. Of Rotterdam er voordeel van zal hebben is zijns inziens nog maar de vraag. Een ambtelijke commissie studeert op die vraag. Als voorbeeld van een ver goeding, die het rijk zou kunnen geven, noemde de wethouder het alsnog beschik baar stellen van aardgas voor de elektri sche centrale in Rotterdam. Zoals het er nu voor staat, zullen die op olie moeten gaan overschakelen, met alle gevolgen van dien voor het milieu. (ADVERTENTIE) Met ’n ’eigen’ twaalfmijlszone, maar dan voor elk van de EEG-kuststaten, kun nen de ministers van de andere lidstaten nog wel akkoord gaan. Maar dat 50 mijl uit de Britse kust Britse vissers nog steeds veel betere rechten zouden heb ben dan hun Europese collega’s, is voor de niet-Britse ministers onverteerbaar. Ook Silkins eis dat „historische rechten” die vissers uit andere landen rond Groot- Brittanmë hebben, op den duur volledig moeten verdwijnen, is voor de meesten van zijn collega’s een onverteerbare zaak ROTTERDAM (ANP). Als de rege ring zo graag een opslagstation voor vloeibaar aardgas (I-NG) wil vestigen op de Maasvlakte, dan zal zij Rotterdam daarvoor een vergoeding moeten hieden. Dit heeft wethouder H. van der Pols giste ren gezegd in een vergadering van de raadscommissie haven- en economische aangelegenheden. Zijn mening werd ge deeld door alle overige leden van de com missie, zodat de kans groot is, dat ook de gemeenteraad zo zal denken. Holland Amerika Lijn verwacht, op grond van de voorlopige concerncijfers, over 1977 een verlies van ruim 20 miljoen gulden. Hierin is een bedrag van ongeveer 16 miljoen gulden begrepen, dat voort komt uit de zeer teleurstellende resultaten van de Ierse werf Ross Company Ltd over vorig jaar, tezamen met het boekverlies dat bij de verkoop van deze werf werd geleden. Gelet op het negatieve resultaat zal geen dividenduitkering worden voor gesteld, aldus de HAL. De winstontwikkeling van een aantal elektriciteitsbedrijven is dermate roos kleurig, dat er beslist ruimte voor ta- Vergeleken met de vangstvoorstellen (de zogeheten „quota-regeling”) die Gundelach in oktober vorig jaar bij de ministerraad deponeerde, betekent dat voor de Nederlandse vissers een „winst" van in totaal 3.553 ton vis. ministerie van Werkgelegenheid. Vorig jaar waren er bij 2.627 stakingen 1 149.600 werknemers betrokken. De meeste arbeidsconflicten kwamen voor bij de automobielindustrie. In het algemeen werden grote ondernemingen meer door stakingen getroffen dan kleine bedrijven met niet meer dan 500 werknemers. drag, dat onder deze lening van maximaal 110 miljoen DM is opgenomen, is terugbetaald. In de onderhandelingen met de Westduitse autoriteiten is gewe zen op de positie van de niet over preferente aandelen beschik kende houders van gewone aandelen Fokker, die op de beurzen van Amsterdam en Brussel zijn genoteerd. De Westduitse rege ring is bereid op een later tijdstip op dit onderwerp terug te komen, aldus Fokker in haar bericht aan aandeelhouders. Door het besluit van de regering in Bonn steun te verlenen bij ring bijeengeroepen om de sanering van de werkmaatschappij VFW-Fokker GmbH is, j, „Wij zijn des duivels. Deze gang van zaken is niet acceptabel. Die goedkeuring moet ongedaan worden gemaakt Zolang dat niet gebeurt gaat er bij het bedrijf geen man de poort uit”, aldus districtsbestuur der H Stehmann van de Industriebond NKV Vandaag zouden vakbonden, werkge vers en overheid in de herstructurermgs- commissie voor de ijzergieterijen over de situatie bij Holland Asselberg gaan pra ten, maar gisteren kregen de vakbonden te horen dat dat gesprek eigenlijk niet meer hoefde omdat de minister de reorganisa- tieplannen al had goedgekeurd De gefiat teerde plannen zijn gebaseerd op een rap- port van de Nederlandse herstructure- AMSTERDAM (ANP). Het verlenen van steun door de Westduitse overheid aan de Westduitse tak van het VFW-Fokker-concern heeft gevolgen voor NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek verwerken omvangrijke vermogensverlies verreweg de Fokker en haar aandeelhouders. Ten tweede betekent de verplichting van VFW-Fokker om met prioriteit de voorwaardelijk terug te betalen renteloze lening van de Westduitse overheid uit toekomstige winsten af te lossen, dat de twee houdstermaatschappijen (VFW en Fokker) van de Zen- Met de DAALDEROP BISTRO GRILL met zijn vermogen van 1600 W maakt u snel de lekkerste hapjes. Het grill-oppervlak is zo groot, dat bijvoorbeeld vier por ties vlees tegelijk kunnen worden gegrilleerd De natuurlijke smaak stoffen blijven behouden door het snelle dichtschroeien van het vlees; het blijft mals en sappig, t.w.v. 165,- De Boliviaanse militaire regering heeft gisteren een verbod op vakbondsactivitei ten opgeheven. Drie jaar geleden werd dat verbod opgelegd wegens arbeidsonrust. Sinds 1974 werden vakbondsvertegen- woordigers aangewezen door de regering. Nu mogen de bonden verkiezingen hou den. Ook de Boliviaanse centrale arbeider sorganisatie, die sinds 1971 verboden, mag zich weer reorganiseren. AMSTERDAM/ÜTRECHT. De fa briek van Hoechst Holland NV in Vlissin gen zit in ernstige moeilijkheden. Vakver enigingen en ondernemingsraden gaan komende dinsdag met de directie praten en voorafgaand aan dit overleg wil Hoechst geen nadere mededelingen doen. LONDEN (ANP) In het afgelopen jaar zijn er in Groot-Brittannië bijna tien mil joen werkdagen verloren gegaan als ge- volg van stakingen. Dat waren er bijna rjefSVerlaging aanwezig moet worden ge- driemaal zo veel als in het voorgaande acht ajdus de Vereniging Krachtwerktui- jaar, zo blijkt uit cijfers van het Britse gpn De vereniging (eigenaren van energie ministerie van Werkgelegenheid. gebruikende zware apparaten) heeft de winstontwikkeling berekend van negen provinciale elektriciteitsbedrijven en van drie gemeentelijke bedrijven. Gezamenlijk behaalden deze bedrijven in 1976 een winst Van 180 miljoen gulden, oftewel 0.4 cent per kilowattuur gemiddeld. „v. - De Westduitse regering heeft aan haar steun een aantal maat- tralgesellschaft geen dividend zullen ontvangen totdat het be- regelen verbonden, Zo moet de VFW-Fokker-groep meewerken - --- - aan het tot stand komen van onderhandelingen met de andere grote Westduitse vliegtuigindustrie Messerschmitt-Bölkow-Blohm (MBB) om een concentratie in de Westduitse vliegtuigindustrie te bereiken. verzekerd tegen verlies en diefstal. buitenlands geld voor de eérste dagen En tegen de kosten van ziekte, mee te nemen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Dus wie niet van schrikken Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw „Goed, wij uiteindelijk toch met Amro Bank krijgt u tegelijk met uw zo 'n stoeltjeslift naar 2200 nieter. reischeques ook een telefoonnummer Machteld op van de zenuwen, die ziet mee. Gebeurt er iets met uw reischeques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die onmiddellijk geld overmaakt. de sneeuw verdwijnen. Kan je je Telegrafisch. voorstellen dat ik me ongelukkig En wat uw bagage betreft, als u schrok? een Amro reisverzekeri ng neemt, Nou en of. Daarom raden wij van bent u voor een gering bedrag

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17