Trieste vertoning in Alkmaar tegen buitenlandse profs Slechts 1-0 Pion bron van narigheid voor Jan Timman sportpuntiqj LENING 1978 PER 1979/1993 M door treffer Johnny Rep EVERS-VAN THUNEN UIT RALLYE-STRIJD 3 I Wielart naar V S en Canada I W/A STAAT DER NEDERLANDEN I r i i I I I I I 19 19 7 8 SPORT JANUARI 2 6 DONDERDAG -V' cE 4 4= bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting 1 maart 1978 toewijzing prospectus w. •al. HOOGOVENSTOERNOOI 1978 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers kosteloos bij banken en commissionairs open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 31 januari 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 1 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 1 maart 1988 mogelijk tegen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 31 januari a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen I TZ ral. 3 1 4 ALKMAAR. Als in juni het toernooi om het wereldkampi oenschap begint, is het in Argen tinië winter. De temperaturen kunnen dan dalen tot een graad of zes boven nul en er wil nog wel eens een forse bui vallen. Het Nederlands elftal, of wat daar tenminste gisteravond in Alk maar voor door ging, heeft aan die omstandigheden alvast kun nen wennen. Veel meer positieve punten waren op de drijfnatte, hier en daar spekgladde en daar door moeilijk bespeelbare gras mat van de Alkmaarderhout niet te ontdekken. De tienduizend toeschouwers moeten zich na af loop van het trieste duel 1-0 uiteindelijk door een doelpunt van Johnny Rep zwaar be kocht hebben gevoeld door dit nationale elftal, waarvan de spe lers 2000 gulden kregen, maar zeker niet verdienden. C - --- Hughes premie moeten inleveren Andersson: knappe remise en een gescheurde jas <-1 (ADVERTENTIE) Jt MAINTie NOR Al Pogingen om het probleem in Monaco en Nice op te lossen waren vergeefs. Na de eerste omloop van 36 uur staat Rob Slotemaker met André Jetten (als navigator) officieus op een 20e plaats. De problemen met de motor, die er in het begin waren zijn in de loop van het „parcours commune” zo goed als opgelost. De Nederlandse rallye-kampioenen 1977 Lars Carlsson en Bob de Jong staan momenteel op een 11e plaats (officieus) met hun Opel Kadett GTE, die echter problemen met de carburateur heeft gehad. Door de enorme sneeuwval moesten veel equipes opgeven en waren er woensdagavond nog slechts 75 a 80 van de 216 in de strijd. Vanavond gaat men van start voor het „Parcours Finale” (ook wel de „nacht der lange messen” genoemd) wat de uiteindelijke winnaar moet gaan opleveren. Dat zal dit jaar, zeer verrassend, niet Munari met de Lancia zijn, omdat hij al in het begin van de rallye met versnellingsbakproblemen op moest geven. De officieuze tussenstand is: 1 Nicolas/Todt (Fr)Porsche Carrera, 2 Ragnotti/André (Fr)Renault 5 Alpine, 3 Frequilin/Delaval (Fr)Renault 5 Alpine, 11 Carlsson/De Jong (Zw/Nl), 20 Slotemaker/Jetten (NI) (beide Opel Kadett GTE). stuk achter gaf Timman de reeds lang hopeloze strijd op. Hij verschafte daarmee Portisch de leiderspositie. Deze deelt de Hongaar nu met Kortsnoi en Andersson. Hans Ree gaat rustig verder. Dit keer kwam hij met zwart tegen Najdorf zonder problemen uit de hem voorgeschotelde En gelse opening. In het middenspel verkreeg hij de betere stelling, maar door onnauw keurig voortzetten wist de oudste schaker het vege lijf te redden. Er werd nog afge broken, maar Ree accepteerde, na een kortstondige analyse, het hem aangeboden remisevoorstel. Met een score van plus 1 strijd spelen, omdat Willy Kreuz, de aan voerder van de buitenlandse ploeg, de dekking knap verwaarloosde. Het ex cuus van de man, die straks in Argentinië Oostenrijk zal vertegenwoordigen, sneed geen hout. „Ik heb er misschien niet zoveel aan gedaan, maar zondag moeten we weei' spelen”,1 was het zwakke com mentaar van de Feyenoorder. Ernst Happel vond ook dat Pierre Ver meulen goede dingen had laten zien. Ten dele had hij daarin gelijk. De Limburger ondernam met de bal aan de voet redelij- (vier remises en één gewonnen) lijkt hij dit keer weer op weg naar zijn grootmeester- resultaat. Sosonko speelde tegen Mecking virtu oos, maar faalde in de afwerking. Via een eeuwig schaak werd deze partij remise. De veerkracht waarmee Van der Sterren on danks vier achtereenvolgende nederlagen tegen Kavalek speelde, pleit voor zijn mo reel. In een Siciliaan wist hij de Ameri kaan in een gelijkwaardige strijd aan de stoel te kluisteren. Er werd afgebroken in een paardeneindspel. Het kleine aantal pionnen zal de remise voor beide spelers zeker stellen. MilesPanno werd een on duidelijk gevecht met ongelijk materiaal. Miles offerde een stuk voor drie pionnen. Ook deze partij werd afgebroken, in een stelling die vermoedelijk zal uitlopen op een eindspel van twee paarden tegen vier pionnen. Het zijn deze pionnen die de paardenpartij (Panno) dan nog een kleine kans op winst bieden. Spanje versloeg in Madrid voor 25.000 toeschouwers Italië in een vriendschappe lijke wedstrijd met 2-1. Fortuna Düsseldorf en FC Köln hebben zich geplaatst voor de finale van het toer nooi om de Westduitse voetbalbeker. Zij schakelden respectievelijk MSV Duisburg (4-1) en Werder Bremen (1-0) uit. De oud nationaal sprintkampioen Piet van der Trouw wordt maandag kandidaat De Hongaarse voetballer Tokodi Miklos (32) heeft in Bordeaux politiek asyl ge vraagd. Hij was met de militaire ploeg op weg naar Marokko. De opstellingen.: Nederland: Suurbier, gesteld als voorzitter van de WBW (ver eniging voor Beroepswielrenners). In Frankrijk is de legendarische oud- wielrenner Georges Speicher op 70-jarige leeftijd overleden. In Los Angeles drong Betty Stöve op zeer eenvoudige wijze tot de tweede ronde van het Virginia Slimstoernooi door. Haar tegenstandster, de Amerikaanse Lea An- tonopolis, verscheen te laat op de baan en werd gediskwalificeerd. i MONTE CARLO. In tegenstelling tot eerdere berichten is de equipe Mike Evers en Henk van Thunen niet meer in de Monte Carlo rallye. Op ’t moment van de start van de eigenlijke rallye, bleek een defect aan de benzine-inspuiting van de BMW 2002 Alpina verder gaan onmogelijk te maken. Falcon Den Bosch heeft in Caen zijn basketbalwedstrijd tegen de gelijknamige club in de kwartfinale van het Europees toernooi voor bekerwinnaars verloren met 98-87. George Best, de 31-jarige Noordierse voetballer, tevens playboy is getrouwd met de 25-jarige voormalige miss Enge land Angela MacDonald-Janes. Het ge beurde in Las Vegas. Het Nederlands militair elftal verloor gisteravond in Groningen met 1-2 van FC Groningen. I De inderdaad in een zeer fraai dieren- vel gestoken Bruggetrainer lijkt zich al leen geen zorgen te hoeven maken over de verdediging. Daar speelde Nederland met Suurbier, Krol, Rijsbergen en Ho venkamp in de beproefde opstelling. Van dat kwartet lijken er drie nauwelijks te hoeven vrezen voor hun plaats. Voor Wim Rijsbergen liggen de zaken iets an ders. In het uur dat hij meespeelde Happel verving hem in de tweede helft voor Ernie Brandts leverde hij nogal wat slordige passes af. Zijn echte verde digende klasse kon hij nauwelijks tonen. Weliswaar was Ray Clarke zijn directe opponent, maar het elftal van de buiten landers kwam alleen tegen het einde van de wedstrijd in de buurt van het doel van Jan Jongbloed, die in de rust Piet Schrij vers had vervangen. Het middenveld voldeed ook redelijk, althans in de eerste helft. Spelend in een driehoek, met Wim Jansen als achterste man, konden Mühren en Willy van de Kerkhof aardig uit de voeten. Na de rust, toen het overwicht van Oranje in het eerste deel uitgedrukt in acht tegen nul hoekschoppen er niet meer was, kon ook het middenveldtrio (met Metgod voor Van de Kerkhof) niet meer impone ren. Metgod had het erg moeilijk. Ten slotte speelde hij op een voor hem totaal vrije trap toe te kennen op iets meer dan tien meter van het doel. René van de Kerkhof tikte de bal naar Rep, die het speeltuig loeihard inschoot. En daarmee had Nederland dan een voorsprong genomen tegen, wat buiten- landers-coach Barry Hughes noemde, „Peru”. De trainer van Haarlem had voor de wedstrijd gezegd: „In de eerste helft spelen we als Peru, na de rust als Iran en in de slotfase als Schotland. En dan winnen we met 4-3.” Hughes stak zijn Britse voorliefde niet onder zijn onafscheidelijke pet. Na afloop oordeel de hij: „Ik denk dat ik mijn geld maar op Schotland zet. De spelers van het Neder lands elftal moeten hun premie eigen lijk inleveren. Ik schaam me rot voor zo'n ploeg. Ze hebben het publiek bela zerd. Deze wedstrijd was voor het Ne derlands elftal totaal niet nuttig. Het was helemaal niets. Maar ik wil niet katten, hoor.” En gevraagd naar de posi tieve punten van zijn tegenstander: „Het enige positieve dat ik heb gezien was de nieuwe bontjas van Happel Christ van der Smissen heeft in het toernooi om het Europees biljartkampi- oenschap vijfkamp met 6-4 gewonnen van de Belg Ceulemens. Hans Vultink won van de Fransman Bourezg, maar verloor later met 4-8 van de Belg Dielis. Christ van der Smissen staat nu tweede in Moyeuvre. Uitslagen eredivisie basketbal: Amstel- veen-Delta Lloyd 97-140, Parker-Vast Goed Strijen 86-89, Radio Musette-Natio- nale Nederlanden Donar 82-92. De Nederlandse ijshockeykampioen Feenstra uit Heerenveen heeft gisteren in de eerste wedstrijd van de halve finales in het toernooi om de Europese ijshockey- beker met 9-3 (4-1, 2-1, 3-1) verloren van de Tsjechische vertegenwoordiger Pladko. De wedstrijd werd in de gelijknamige plaats gespeeld. Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Dunedin (Nieuw-Zeeland) won Jos Hermens de 5000 meter in 14.28,9, ruim een minuut boven zijn Nederlandse re cordtijd. Schrijvers (Jongbloed); Krol, Rijsbergen, (Brandts), Hovenkamp; Willy van de Kerkhof (Metgod), Jansen, Mühren; René van de Kerkhof, Rep en Ver meulen. Buitenlanders: Meskovic/Az (istatov/ Utrecht); Webb/MW (Deacy/PSV), Budisic/ NAC, Mitrovic/Vlaardingen, Surau/WV; Kreuz/Feyenoord (Albertsen/Den Haag), Lees/ Roda (Kolding/ Roda), Nygaard/AZ; Thoresen/ Twente, Clarke/Sparta en Best/Feyenoord (Kurcinac/VVV) WIJK AAN ZEE. De vijfde rond in het Hoogovensschaak toernooi bracht als hoofdpartij het duel tussen de koplopers Kortsnoi en Andersson. Laatstgenoemde had deze hoge positie aan een gelukje te danken. Zijn afgebroken partij met Van der Sterren zou om tien uur woensdagoch tend voortgezet worden, maar om kwart voor elf zat de Zweed nog nietsvermoe dend te ontbijten. Een dringend telefoon tje naar het hotel, een sprint over het grasveld waar de jas bleef haken aan het prikkeldraad en Andersson kwam zeven minuten vóór het verstrijken van de tijd binnen. Hij won de moeilijke partij wel. ’s Middags traden zij tegen elkaar aan en het werd een juweeltje van laveerkunst. Andersson, met zwart, past hetzelfde sys teem toe dat hij tegen Portisch had ge bruikt en wederom met succes. Langzaam werd duidelijk dat Kortsnoi, bij hoge uit zondering, zonder voordeel uit de Engelse opening gekomen was. In het middenspel hadden beide spelers een Scala van moge lijkheden, wat kenmerkend is voor dit type spel. De Zweed bemachtigde een subtiel overwicht en hield dat vast. Er werd afge broken. In tweede instantie kwamen bei den remise overeen. Portisch haalde prachtig uit. Zijn slacht offer was Jan Timman. Deze veroverde al in het begin van de partij een pion. Dat bleek echter de bron van alle moeilijkhe den. Portisch is een zeer groot kenner van de Nimzo-Indische verdediging en het her overen van de pion plus het nakomende afspel ging hem als vanzelf af. Met een Natuurlijk, bondscoach Ernst Happel kon een emmer vol excuses aandragen. Anderlecht had Rob Rensenbrink en Johnny Dusbaba geen vrijaf willen ge ven. Johan Neeskens mocht niet uit Spanje vertrekken en het AZ-midden- veldduo Van Hanegem/Peters meldde zich woensdag geblesseerd af. Maar tochde overgebleven vaderlandse klasse had er meer van kunnen en moe ten maken. De Oostenrijkse oefenmeester had, on danks alles, toch een paar positieve punt jes gezien. Op de vraag, waar dan wel antwoordde hij: „Ik ben over de eerste 45 minuten best tevreden. Vooral het spel van Arnold Mühren is mij erg meegeval len. Die jongen heeft zich de laatste jaren enorm ontwikkeld.” De lovende, maar zoals gebruikelijk bijna onverstaanbare woorden aan hét adres van de voor FC Twente spelende Volendammer, waren terecht. Maar Ar nold Mühren kon een behoorlijke wed- •fr De massaal verdedigende buitenlandse profs kijken het ziedend harde schot van Johnny Rep (niet zichtbaar) na. De enige treffer is een feit. ROTTERDAM. Ruud Wielart zal in de eerste helft van februari aan enkele atletiekwedstrijden in Canada en de Ver enigde Staten deelnemen. De Nederlandse recordhouder hoogspringen zal hierdoor niet kunnen uitkomen in de strijd om de nationale indoortitels, 4 en 5 februari in Zwolle. Op zaterdag 4 februari is Wielart, die afgelopen zondag in San Sebastian over 2,18 meter kwam, actief in de Madison Square Gardenhal te New York. Op 10 februari neemt hij deel aan de Maple Leaf games in Toronto en een dag later staan de internationale wedstrijden in Cleveland op zijn programma. ke acties. Hij faalde echter hopeloos in de afronding. Maar gelukkig voor hem was hij daarin niet de enige. René van de Kerkhof liet tot in den treure zien, hoe het niet moet. Met Van de Kerkhof en Vermeulen is onmiddellijk het grote probleem van Happel aangesneden: de aanval. Natuur lijk, Rob Rensenbrink zal een aanwinst zijn. Misschien kan Johnny Rep dat als puntspeler ook zijn. Bij zijn club Bastia speelt hij puur in de spits. Van Happel moest hij echter meer teruggetrokken spelen. De rol van Johan Cruijff dus. Rep wenste echter niet vergeleken te worden met „El Salvador”. „Ik ben een ander type speler. Cruijff is een echte spelma ker. Dat ben ik niet”. Desondanks haalde Rep als één van de weinigen een voldoende. Wat hij deed was meestal goed. Hij was ook de maker van het enige doelpunt. Ook al was dat een presentje van arbiter Gerrit Berrevoets. Vier minuten voor de rust ontstond een menselijke pyramide voor het doel van Meskovic. Berrevoets achtte het noodzakelijk daarvoor een indirecte vreemde plaats. Bij AZ is hij laatste man, ■na eerder op de rechtsbuitenplaats te hebben gestaan. Rest tenslotte de vraag of deze partij en alles wat er omheen hing, enig nut heeft gehad. Happel vond van wel. „Het is fijn dat ik de jongens bij elkaar heb gehad. Ik heb met de spelers individueel kunnen praten en met de hele groep. Die kans krijg ik natuurlijk niet te vaak.” Maar die gesprekken hebben natuurlijk gewoon plaats gevonden in de besloten heid van het KNVB-sportcentrum. Dat zou ook de beste oplossing zijn geweest voor een dergelijke oefenwedstrijd. Dan waren er tenminste geen tienduizend toeschouwers morrend naar huisgegaan. JAN VAN DER NAT ü- Bondscoach Ernst Happel feliciteert Arnold Mühren. De debutant van FC Twente was de enige, die dat verdiende. „Nederland zou Uitslagen 5de ronde: Portisch (Hong)Tim man (Ned) 1-0; v.d Sterren (Ned)Kavalek (Vst) af.; KortsjnojAndersson (Zwe) afg.; Najdorf (Arg)Ree (Ned) afg.; Miles (Eng)—Panno (Arg) afg Sosonko (Ned)Mecking (Bra) ’/a-’/j. Afgebroken partij 3de ronde v.d. Sterren (Ne- d)—Ree (Ned) 0-1 Afgebroken partij 4de ronde: Andersson (Zwe)v.d. Sterren (Ned) 1-0. Stand na 5 ronden: 1. Portisch 372; 2/3 Ander sson, Kortsjnoj 3 4- 1 afg4. Mecking 3; 5. Ree 272; 8/11 Kavalek, Najdorf. Miles, Panno l’/2 1 afg.; 12 v.d Sterren 0 1 afg 95

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19