Sadat: Achter de schermen wordt onderhandeld Radioactieve wolk van 350 km lengte in bovenlaag atmosfeer Derde Wereld Nicaragua in greep van massale staking Owen probeert interne regeling te saboteren RHODESISCHE PREMIER SMITH HAALT FEL UIT NAAR ENGELSE BEWINDSMAN Wijzigingen in kabinet Zuid-Afrika Frans plan voor vermindering van bewapening „Kernenergie te duur voor I Gemaskerd paard I Dr. Edward Teller: .f. Protest tegen moord op journalist SPELLETJES OPLOSSING Toenadering tussen socialistische partijen Spanje Verzet Indonesische intellectuelen tegen optreden regering Plan Parlement V; I WAAGHALZERIJ 7#' ■k 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 26 JANUARI 1 1 T g t P n OTTAWA (Reuter/AFP). Onderzoekteams van de Verenigde Sta ten en van Canada hebben geen sporen gevonden van radio-actieve neerslag, afkomstig van de door kernenergie aangedreven Russische spionagesatelliet die dinsdag boven Noord-Canada in de dampkring terechtkwam. Dit hebben Amerikaanse en Canadese functionarissen in Ottawa bekendgemaakt. SALISBURY/LOESAKA (Reuter/AFP/DPA). De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren een felle aanval gedaan op de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen. De leider van de blanke minderheidsregering beschuldigde Groot-Brittanië ervan te proberen een „goddeloze alliantie” te vormen met het Patriottisch Front om de „interne regeling” te saboteren. k "Hl Wtï Geen sporen van straling op de aarde na Kosmos-incident I I 1 1 n 5 9 ■t 5 t 5 Het moet uit het Engels vertaald zijn. Oorspronkelijk stond er natuurlijk „from H to O”, dat „to” spreek je net zo uit als „two”, waardoor „H to O” net zo klinkt als H2O. En dat is inderdaad water, zoals wij allen weten (zeker de Engelsen, want die zetten er thee van). Conclusie: fout vertaald of niet begre pen. Was er een betere vertaling mogelijk? Uitgaand van H2O, had je de vraag aldus kunnen formuleren: HOO, of anders: HAAT-WEE-OH! Het blijft behelpen na tuurlijk, maar het is altijd beter dan „waar het van H tot O op neerkomt”, want dat is onbegrijpelijk. Ik geef toe dat ik er niet op kon komen, en voor de oplossing achterin moest kij ken: „WATER - is waar het van H tot O op neerkomt!” Dat was de oplossing. Maar nu heb ik nog een tweede raadseltje voor u: uit welke taal moet dit boekje vertaald zijn? Ie it 3 f De spionagesatelliet, voorzien van 45 kilo van het potentieel dodelijke uranium 235, viel dinsdag uiteen boven een verla ten gebied bij Yellowknife, in het noord westelijke deel van Canada. Onmiddel lijk werd een grote operatie ondernomen, waaraan minstens zes vliegtuigen met straiingszoekers deelnamen. Canadese en Amerikaanse functionaris- MANAGtA (UPI/Reuter). De eerste algemene staking in de moderne ge schiedenis van Nicaragua heeft het open bare leven in dit Midden-Amerikaanse land vrijwel volledig verlamd. Bijna alle winkels en fabrieken in de grote steden waren gesloten. Zowel op Egypte als op Israel wordt door de Verenigde Staten sterke druk uitgeoefend de vredesbesprekingen op ministerieel niveau te hervatten. Dat zou sen hebben gezegd dat de kans gering is dat radio-actieve wrakstukken de aarde zullen bereiken. Maar volgens het instituut voor ruimtewaarneming in het Westduitse Bochum heeft de defecte satelliet, de Kos- mos-954, in de hogere lagen van de atmos feer een grote radio-actieve wolk van 350 km lengte achter zich gelaten. „Dat probe ren we nu uit te zoeken”, zei een functiona ris van het Canadese ministerie van De fensie. Door de moord op Chamorro heeft de oppositie de hoop op een vreedzame te rugkeer naar de democratie in Nicaragua nagenoeg laten varen. Gevreesd wordt dan ook dat het politieke geweld aanzien lijk zal toenemen, indien Somoza niet bereid is zich wat democratischer op te stellen. dan op neutrale grond moeten gebeuren en zonder overmatige verslaggeving van de pers. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Jeruzalem vernomen. De geluiden over de sterke Amerikaan se druk vinden vandaag hun weerspiege ling in een nieuwe ontmoeting tussen de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Alfred Atherton en de Is raëlische premier Menachem Begin. Atherton heeft voortdurend contact Het State Department in Washington maakte gisteren bekend dat de Verenigde Staten reeds op 18 januari alle landen van het Atlantische bondgenootschap, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland op de hoogte hadden gebracht van de moeilijkheden De essentie van de Amerikaanse druk, aldus de diplomatieke kringen in Jeruza lem, is een bespoediging van de hervat ting van de militaire en de politieke be sprekingen om geen vacuum te doen gehad met Begin, met minister van Bui tenlandse Zaken Mosje Dajan en met de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, Eph raim Evron, sinds hij zaterdag naar Is rael terugkeerde. met de spionage-satelliet. Een waarschu wing „op wereldniveau” zou waarschijn lijk tot paniek hebben geleid, hetgeen Was hington wilde vermijden, aldus een woord voerder. De landen waarnaar wel een waarschuwing was uitgegaan kregen te vens het verzoek de grootst mogelijke ge heimhouding te betrachten. President Sadat kwam gisteren met een optimistische verklaring toen hij zei dat met de Israëliërs „serieuze onder- handelingen en een meningswisseling” gaande zijn. Op de vraag of spoedig resultaten kunnen worden verwacht, antwoordde Sadat: „Ja, binnen enkele dagen”. (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. De Europese Gemeen schap, de Verenigde Staten en Japan moe ten op kernenergie overschakelen als ze de Derde Wereld met drie miljard mensen in staat willen stellen zich verder te ont wikkelen. Dit zei dr. Edward Teller, bekend als de „vader van de waterstofbom” gisteren in Brussel op een EEG-hoorzitting over de veiligheid van kernenergie. Teller betoogde dat aardolie als ener giebron gereserveerd moet blijven voor de ontwikkelingslanden. Elektriciteit, gepro duceerd in kerncentrales, is voor deze lan den veel te duur, aldus de Amerikaanse geleerde, die kernenergie schoon, veilig en goedkoop noemde. Teller erkende misbruik van kernbrand- stof als een groot gevaar, maar hij vond het „sterk overdreven” dat toepassing van kernenergie op grote schaal in verband met de beveiliging van de reactoren tot het ontstaan van de politiestaat zal leiden. Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft het departement van Bantoezaken, dat 12 jaar is geleid door de nu afgetreden Mi- chiel Botha, gesplitst om, naar hij zei, meer aandacht te kunnen geven aan het onderwijs voor zwarten. Daarvan moeten 28 worden bekleed door blanken en 72 door zwarten. Grondwets- wijzigignen kunnen pas worden doorge voerd bij een meerderheid van 78 stem men, zodat de blanken dus tien jaar lang, want voor zolang geldt de regeling, alles kunnen afstemmen wat hun niet uitkomt. Adnan Boeyoeng Nasoetion, de leider van de groep, zei op een persconferentie dat hij admiraal Soedomo, het hoofd van de Indonesische veiligheidsdienst gespro ken heeft en tijdens dit gesprek de onmid dellijke vrijlating van de gearresteerde studentenleiders, opheffing van het ver bod op de studentenactiviteit, stopzetting van de vervolging van andere tegenstan ders van de regering en intrekking van het aan zeven kranten in Djakarta opgelegde publicatieverbod heeft geëist. Even later stopte het geluid van de film, daarna stokte ook het beeld, het licht ging aan, en na enige tijd wachten werd de projectie voortgezet, nu in de juiste volgor de van de filmrollen, waardoor het duide lijk werd dat Chaplin helemaal niet zo’n waaghals was geweest, maar de scènes logisch op elkaar heeft laten volgen, zodat wij en Marie allang weten dat Jeans vader is overleden als die scène met die subtiele rouwband te rechter tijd op het doek ver schijnt! Alweer een illusie minder. Het blijft na tuurlijk toch een film die niet alleen cu rieus is maar ook het aankijken meer dan waard (zolang je dat jaartal 1923 in je achterhoofd houdt), maar met die verwis seling van de filmrol was de film wel avontuurlij ker, en ook een stuk moderner! t. e v- JERUZALEM/CAIRO (UPI). Vol gens de Egyptische president Sadat wor den momenteel „serieuze” onderhande- lingen achter de schermen gevoerd om de impasse in de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israel te doorbreken en kunnen binnen resultaten binnen een paar dagen worden verwacht. missie naar Jeruzalem in november een negatieve uitwerking heeft gehad op de dialoog en verschillen tussen de partijen heeft aangescherpt. t- ■n P n le it 1 "i 1 i i g *1 i t t r r t e r t, e k i- Het Westduitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft aangekondigd dat het een plan voorbereidt om de mensen te beschermen voor het geval er een satelliet op het land neerkomt. De Kosmos-954 vloog over West-Duitsland nauwelijks twee minuten voordat ze naar de aarde neerstortte. JOHANNESBURG (UPI). Aardig boekje gekocht: „Spelletjes in de wachtkamer”. Allemaal dingen die je kunt doen om de tijd te korten als je moet wachten in een file, bij de tandarts, tot de wind opsteekt, enzovoort. Vaak zijn het raadseltjes die je moet oplossen, bijvoor beeld in het hoofdstukje „Wachten tot het ophoudt met regenen”: „Zoek de sleutel van het moeilijkste crypto-kruiswoordpuz- zeltje ter wereld: u zit in de regen te turen naar een woord van vijf letters en uw aanwijzing is alleen maar: H I J K L M N O”. PARIJS (AFP/DPA). De Franse rege ring heeft gisteren een veelomvattend plan ter afremming van de bewapenings wedloop in de wereld gepubliceerd. trijfël door Nico Scheepmaker^ n t n g l Jean en Marie besluiten naar Parijs te gaan (het speelt in Frankrijk), Marie wacht op het station op Jean, die thuis even zijn koffer gaat halen, maar wat gebeurt? Zijn» vader krijgt een hartverlamming! Marie denkt dat hij haar laat stikken en vertrekt alleen naar Parijs. Zij wordt de vriendin van een rijke zakenman, we zien hen in een duur restaurant zitten, en opeens switcht het beeld en staat ze te poseren voor een kunstschilder, die kennelijk een portret van haar maakt. Ik nog geen erg, want al die hoofden met geplakt haar en scheiding leken in die tijd op elkaar, maar allengs wordt me toch duidelijk dat die portret schilder Jean is! Als hij de stofjas, waarin hij stond te schilderen, uittrekt, blijkt hij een rouwband te dragen (rouw om zijn vader! dacht ik meteen, het is dus Jean!), en even later trekt Marie de voorhang voor het nog niet voltooide schilderij weg en zien we dat hij haar niet in haar fraaie gewaad geschilderd heeft, waarin zij voor hem poseerde, maar in het eenvoudige zwart waarin hij haar gekend had. „Die dare-devil!”, dacht ik bewonder end, en bijna tussen mijn tanden fluitend, aan het adres van Chaplin, want was het in 1923 soms geen waaghalzerij om zo cru de ene scène (restaurant) pats-boem in de tegenovergestelde scène (schildersatelier) te laten overgaan? Maar dat dan toch weer zo subtiel te doen, dat je er pas gaandeweg (de rouwband!) achter komt dat die schiU der inderdaad haar vroegere geliefde Jean is! Smith en de gematigde leiders zijn het al eens over een nieuw parlement van Zimbabwe dat 100 zetels moet krijgen. sische premier kritiseerde de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken David Owen, die volgende week op Malta besprekingen zal voeren met Nkomo en Moegabe, de leiders van het Patriottisch Front. Dit zou niet in overeenstemming zijn met eerdere Britse beloften, dat iedere regeling accep tabel moet zijn voor het gehele Rhodesi- sche volk. Volgens hem vertegenwoordi gen de drie leiders, bisschop Moezorewa van de Verenigde Afrikaans-Nationale Raad (UANC), dominee Ndabaningi Sitho- le van de Afrikaans-Nationale Raad” en de tribale leider Jeremiah Chiraoe van de „Verenigde Volksorganisatie Zimbabwe” (ZUPO), met wie hij onderhandelt, 90 pro cent van de 67.- miljoen zwarten. Smith meende dat Owen de realiteit niet onder ogen ziet omdat het Rhodesische volk an- brandende voorwerpen door de lucht had den zien dwarrelen. De Canadese onder- zoekteams hebben Yellowknife overigens „schoon” verklaard. Canada probeert van de Sovjet-Unie in formatie te verkrijgen over de satelliet om het zoeken naar radio-activiteit te verge makkelijken. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou liet gisteren we ten dat het technische informatie zal ver schaffen en de Canadese zaakgelastigde in Moskou, Alan McLaine, zei dat Russische functionarissen zeer coöperatief waren. Professor Heinz Kaminski van het insti tuut in Bochum meende dat de gevolgen van mogelijke radio-actieve neerslag beter konden worden opgevangen als Rusland zou vertellen wat voor type kernreactor in de spionage-satelliet aanwezig was. DJAKARTA (Reuter). Een invloed rijke groep Indonesische intellectuelen heeft gisteren het optreden veroordeeld van de Indonesische regering tegen men sen die zich verzetten tegen de verwachte herverkiezing van president Soeharto. Minister van Buitenlandse Zaken Con nie Mulder krijgt Bantoe-administratie, terwijl Bantoe-onderwijs naar Willem Cruywagen gaat, die voorheen ondermi nister van Binnenlandse Zaken was. Mulder en Cruywagen zullen een andere naam voor hun departement bedenken. Waarschijnlijk zullen ze de naam Bantoe schrappen. De Bantoes worden liever Zwarten genoemd. Tevens zijn afspraken gemaakt over on afhankelijkheid van de rechterlijke macht, het handhaven van blanke ambte naren, het behoud van de daaraan verbon den pensioenrechten en de mogelijkheid om een tweede nationalitiet te hebben. Minister Owen verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat Groot-Brittannië geen enkele regeling in Rhodesië zal erkennen die niet is gebaseerd op het Brits-Ameri- kaanse plan van september vorig jaar. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka verklaarde de zwarte leider Joshoea Nko mo dat hij geen interne regeling in Rhode sië zal accepteren. Het Patriottisch Front is wel bereid te onderhandelen, maar al leen op basis van het laatste Amerikaans- Britse vredesplan, dat door Smith is afge wezen dere leiders op het oog zou hebben als Owen. De premier zei ook dat de guerrilla oorlog waarschijnlijk zal ophouden, of in ieder geval in hevigheid zal afnemen, in dien het akkoord voor de interne regeling, zonder het Patriottisch Front helemaal rond is. Er ligt nog een belangrijk obstakel op de weg naar een „interne regeling”. Er be staat grote onenigheid over de samenstel ling van en de zeggenschap over de strijd krachten. Smith wil het huidige leger met een blanke top en veel zwarte manschap pen zoveel mogelijk handhaven als de landsverdediging van het toekomstige Zimbabwe. Chiraoe, die sterk „onder in vloed" staat van de premier, gaat daarmee akkoord. Moezorewa en Sithole willen ech ter een integratie tussen dit leger en de twee guerrillalegers van Nkomo en Moegabe. In Washington maakte het State Depart ment bekend dat een U-2 toestel van de Amerikaanse luchtmacht (dat grote hoog ten kan bereiken) en een WC-135 straal vliegtuig een versie van de Boeing-707 voor het doen van weersverkenningen dinsdag tijdens missies naar het betrok ken gebied geen aanwijzingen vonden voor radio-actieve straling. De toestellen, uitgerust met filters voor het opvangen van radio-actieve wrakstukken, keerden dinsdagavond naar hun basis in Californië terug. Gisteren voerden ze een nieuwe missie uit om radio-actieve deeltjes op te vangen langs het spoor dat de satelliet volgde toen deze door de aardse atmosfeer naar beneden kwam. Woordvoerder van het State Department Jill Schuker zei dat de toestellen een groot gebied afzoeken ten oosten van het Grote Slavenmeer, in het dunbevolkte Canadese noordwesten. Twee Amerikaanse C-141 transport vliegtuigen werden eveneens naar het ge bied gedirigeerd, uitgerust met speciale instrumenten om mogelijke straling op grondniveau op te sporen. Volgens een Canadese regeringswoord voerder is een uitputtend onderzoek op de grond uitgevoerd in de stad Yellowknife, aan de rand van het meer. Inwoners van de stad hadden gemeld dat ze in de vroege- donkere-ochtend van dinsdag een reeks Voorgesteld wordt de huidige Geneefse ontwapeningsconferentie te vervangen door een nieuw forum dat onder de Ver enigde Naties zou moeten vallen en daar door de belangen van alle landen beter zou kunnen behartigen. Er zou ook een inter riiiUonaal bureati moeten komen dat de ontwapening door middel van satellieten controleert. n Volgens Franrkijk zou er in de plaats van de huidige zogenaamde MBFR-onder- handelingen over wederzijdse en even wichtige troepenverminderingen in Cen- traal-Europa, die in Wenen worden gehou den, ook een Europese ontwapeningscon ferentie moeten komen die de ontwape- ningsvraagstukken „van Atlantische Oce aan tot Oeral” onder de loep zou moeten nemen. Ian Smith en drie gematigde leiders be reikten dinsdagavond overeenstem ming over de geldigheidsduur (tien jaar) van grondwettelijke garanties voor de blanke minderheid onder een toekomstig bewind van de zwarte meerderheid. Het Patriottisch Front heeft iedere interne re geling in Rhodesië afgewezen en aange kondigd door te zullen gaan met de guer rilla totdat Smith en zijn blanke minder heidsregering aftreedt en de macht overd raagt aan de zwarte meerderheid in het land. Op een persconferentie verklaarde Smith dat de besprekingen met de gema tigde zwarte leiders nog enkele weken zul len duren. Hij zei dat het te bereiken akkoord internationaal erkend zou wor den, ook door Groot-Brittannië. De Rhode- „A Woman of Paris” van Charles Cha plin wordt aangekondigd als een verloren gegaan meesterwerk dat weer uit het graf van de cinematografie is opgedolven. Cha plin speelt er niet zelf in mee, maar hij schreef en regisseerde de film (in 1923), en hij componeerde er later de muziek voor. Een stomme film dus, met tussentitels (waar hij af en toe al grapjes mee uithaalt), maar toch nog een film met allure, vooral als je bedenkt dat hij al 55 jaar geleden gemaakt werd. Ik zag de persvoorstelling gisteren, en zal u even het begin van het verhaal vertellen. Jean is verliefd op Ma rie, en omgekeerd. Haar vader sluit haar buiten, zij gaat mee naar Jeans huis, zijn vader wijst haar de deur, dus u begrijpt dat ik meteen moest denken aan die opa- sheik in Saoedie-Arabië, die volgens The Observer zijn kleindochter samen met haar minnaar terecht liet stellen omdat die minnaar van burgerlijke afkomst was. Sa oedie-Arabië loopt dus ruim 55 jaar achter op de zeden en gewoonten elders in de wereld. De staking werd uitgeroepen door de politieke oppositie uit protest tegen de moord op de journalist Joaquin Chamor ro, op 10 januari. De stakingsoproep werd grotendeels op gevolgd. In de grote fabrieken lag het werk stil en de meeste winkels moesten de deu ren sluiten wegens gebrek aan personeel. Ook restaurants en theaters waren ge sloten. De oppositieleiders eisen een behoorlijk onderzoek naar de moord op de hoofdre dacteur van het oppositie-blad „La Pren- sa”. De regering beloofde meteen na de moord een diepgaand onderzoek in te stel len, maar de onderzoekers kwamen met tegengestelde conclusies. De oppositie neemt het speurwerk van de regering niet ernstig, temeer daar Chamorro bekend stond als een fervente tegenstander van dictator Anastasio Somoza, de jongste in de familie-dynastie. Joaquin Chamorro werd op 10 januari doodgeschoten toen hij op weg was naar zijn werk. Zijn dood leidde tot bloedige rellen. Een woedende menigte trok plun derend door de straten van Managua, maar na twee dagen herstelde de nationale garde de orde. Chamorro en andere oppositieleiders probeerden de krachten te bundelen tegen dictator Somoza. Zij zagen zich hierin ge steund door de kerk, die enkele krachtige brieven schreef over schending van de mensenrechten door het regime. De oppositieleiders hadden ook hun hoop gevestigd op de Amerikaanse presi dent Carter, die wat meer aandacht heeft voor de mensenrechten in Latijns-Ameri- ka dan zijn voorgangers. De betrekkingen tussen Nicaragua en de Verenigde Staten zijn sinds zijn presidentsschap aanzienlijk bekoeld en de economische hulp aan Nica ragua is vanuit Washington gestaakt. ontstaan in de huidige vredespogingen. Sadats verwijzing naar „serieuze on- derhandelingen achter de schermen” lijkt in dit kader te moeten worden be zien. De Amerikanen dringen er bij beide partijen op aan voor de te hervatten onderhandelingen een afgezonderde plaats uit te kiezen, ver weg van de media. Naar in diplomatieke kringen verluidt menen de Amerikanen dat de uitgebreide verslaggeving tijdens alle fa sen van de Israelisch-Egyptische contac ten sinds Sadat's dramatische vredes- Het Zwitserse leger heeft nog enkele paarden in dienst die vooral van stal gehaald worden als er tijdens zware sneeuwval in de bergen werk verzet moet worden. Uit veiligheidsoverweging zijn de viervoeters soms uitgerust met een zuurstofmasker. MADRID (AFP). De leiders van de twee belangrijkste socialistische partijen in Spanje, Felipe Gonzalez van de PSOE en Enrique Tierno Galvan van de PSP, hebben besloten een gemengde commissie een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van vereniging in een nieuwe, grote socialistische partij. Volgens politieke kringen moet de com missie obstakels uit de weg zien te ruimen zoals het verschil in numerieke sterkte tussen beide partijen en de kwestie van de personen. De socialistische partij van Gonzalez zou er volgens waarnemers wel bij varen, als de algemeen geachte Tierno Galvan er deel van ging uitmaken. Vooral op de oudere generatie socialisten zou de uitwer king gunstig zijn.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3