BLOEIENDE SCHOOL BELEEFT ZESTIGJARIG JUBILEUM J Feestelijkheden VVD-fractie verdeeld over bibliotheekplan met kantoor Thema-avond Vrouwencafé Auto’s frontaal gebotst in een bocht 'f 1 a dorpschool, G. Ter Napel, ook al graag mnnht rlnori rlo nurlo fntri nm homofilie in i WAARDERING BLEEK UIT GROTE BELANGSTELLING -A3 Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót f 1 I I I moeder bij de hand, komen de kinderen I uit verschillende klassen met elkaar I, I Ai 5. VELSEN4JMUIDEN 19 7 8 JANUARI 2 6 DONDERDAG *a A M „Zo gewoon Bolwerk" Sfeer y il f Receptie ,r; W „Geen competitie" De stevige positie die de school nu met 174 leerlingen heeft, houdt fraaie beloftes voor de toekomst in. De Ossendorpschool haalt hoogstwaarschijnlijk de honderd wel. Opvolging -»O Ai (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Terwijl in heel Velsen de lagere scholen worden geconfronteerd met een teruglo pend leerlingental - en de nodige daar uit voortvloeiende proble men - groeit juist de F. J. Ossen dorpschool. Waar de ene school moet knokken om het minimum aantal eerste klassertjes bij el kaar te krijgen, startte de Ossen dorp dit schooljaar met twee eer ste klassen. De jaarlijkse toeloop is tekenend voor de periode van nieuwe bloei die deze oude IJmui- dense school al sinds enkele jaren beleeft. Het is een school gewor den met een duidelijke eigen per soonlijkheid. Een persoonlijkheid die in de smaak valt bij zowel de kinderen als hun ouders. Het zes tigjarig jubileum van de Ossen dorpschool, dat komende zater dag feestelijk in de school wordt herdacht, is dan ook niet alleen een nagedachtenis aan de zestig schooljaren die in het schoolge bouw in de Lemairestraat voorbijgleden. I I zijn taal en rekenen 4ÉX niet alleen zaligmakend w 1 Schoolhoofd Bob Groos (ADVERTENTIE) .1 L afscheid van halchef Groen k 'j I I H 1 1 1 1 A 4 t t „Dit is financieel de meest aantrekkelij ke oplossing,” zei wethouder H. J. Scheep- er in antwoord op een vraag hierover uit de commissie. „Er ontstaat een aanvaard baar architectonisch geheel en de beschik bare bouwgrond aan het Burgemeester Weertsplantsoen wordt optimaal benut. Daarbij moet de kantoorvestiging als een stuk werkgelegenheid worden gezien.” De Velsense gemeenteraad koos begin 1976 voor de bibliotheekbouw in combina tie met een drietal woningen. In een gewij zigd voorstel, dat op 23 februari in de raad komt, wordt daar wat de woningen aan gaat op teruggekomen. De commissie op penbare werken krijgt het punt voor het zover is nog op de agenda. Het voorstel ruim veertienduizend gulden uit te trek- VELSEN. Bij een botsing tussen twee auto’s op de hoek van de Warmenho venstraat en het Moerbergplantsoen is woensdag een 31-jarige Amsterdammer licht gewond geraakt aan zijn hoofd. De ontwikkelingen in de voormalige School H zijn zo’n vijf jaar geleden be gonnen met de komst van schoolhoofd B Groos. De school had toen een jaar lang zonder vast hoofd gedraaid De voorgan ger van Groos. de heer W. J. Bos moest ongelukkigerwijs een jaar voor hij pensi oengerechtigd werd met ziekteverlof. Na dat enige tijd het schoolgebeuren geen bijzondere wijzigingen had ondergaan, was het aan het nieuwe hoofd met z’n team om wat nieuw leven door de school poort heen te blazen De school telde toen, in 1973, zo’n 120 leerlingen. Met vijf leer krachten werd lesgegeven. ken voor gedeeltelijke sloop van de mu ziektent in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort kon de commissie alleen maar verdrietig stemmen. „Na herhaalde- lijke vernieling zijn de mogelijkheden, meer intensief gebruik met verlichting op de toeleidende paden of sloop tot aan het stenen onderstuk waaromheen tegen val partijen een balustrade komt. Wij kozen voor het laatste want herstel is goed geld bij kwaad geld gooien”, aldus wethouder Scheeper. De commissie gaf schoorvoe tend zijn fiat aan het sloopkrediet. Een commissielid sprak van „capituleren voor jeugdige vandalen”. „In dit geval een erg rekbaar begrip,” bracht de communist G. Hoorn daar tegenin. „Ik schuif de schuld op balorige cafébezoekers.” VELSEN. Het Vrouwencafé Velsen houdt komende vrijdag een thema-avond over homofilie. Het onderwerp zal wor den ingeleid door een filmpje met de titel „Kom er voor uit”. Een Engelse produktie die speciaal werd samengesteld om een bijdrage te leveren aan discussies over afwijkend seksueel gedrag. De avond start omstreeks half negen. De film handelt over een groep homo seksuelen die in Engeland strijden voor de erkenning van hun seksuele geaardheid. Men laat zien hoe veelal de reacties zijn van heteroseksuele mensen: fel en beledi gend. Hoe deze groep hieraan iets probeert te doen, laat de film zien. Een manier wordt gevonden in het trekken van belang stelling, bijvoorbeeld door het geven van interviews op radio en in kranten. Voor een van de leden uit de groep, het meisje Veronica, heeft dat wel tot gevolg dat zij op haar werk wordt ontslagen. Dan rijst de vraag of die aanpak waarbij zoveel moge lijk bekendheid wordt] gegeven, wel de juiste is. Na afloop van de film zal over dit thema worden gediscussieerd. Vrouwencafé Velsen is gevestigd in buurthuis De Brulboei aan de Kanaal straat in IJmuiden. haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel 14825 muleerd om door te gaan. Er wordt klassi kaal les gegeven, maar we laten de ver schillen die er zijn niet zo bewust worden. Ja, natuurlijk worden er stempeltjes uitge deeld, maar dat is met voor voldoendes, maar we kijken of dat kind prestatie gele verd heeft naar zijn kunnen of niet”. „Op dat idee,” zo vult één van de leer krachten M. Leewens aan, „is het besluit gebaseerd met meer te beoordelen met cijfers, maar met woorden of zinnen. Zoals dat vroeger bijvoorbeeld al op de Pleia- denschool gebeurde. We geven ook geen cijferrapporten aan de ouders.” De heer Groos: „We geven wel rappor ten, maar we hebben echt gedacht wat moet dat zijn. Het is een verslag voor de ouders, maar het moet uitsluiten dat kin deren dat onderling gaan vergelijken. Je moet de ouders zinnige informatie geven over de vorderingen van hun kinderen en dan ga je veel verder dan zeg voor lezen eep zeven. Je vertelt of ze vloeiend lezen of niet, of ze begrijpen wat ze lezen of ze vragen over zo’n tekstje kunnen beant woorden”. De rapportages zijn degelijk en Toneelspelen op school is iets wat de eerste bovenmeester van de Ossen- mocht doen. Op de oude foto, van om streeks 1921, is het toneelgroepje te zien dat ter gelegenheid van het sinter klaasfeest een opvoering gaf. „Ik denk”, zegt de heer Groos, „dat dat een van de redenen is waarom het gros met plezier naar school komt. Natuurlijk hebben de kinderen onderling wel eens ruzie, maar daar steken we dan weer veel tijd in. Ze hebben het recht om door een ander gehoord te worden. We praten het uit, meteen. Je moet ze niet uit elkaar sturen en zeggen vecht het maar uit, want dan knokken ze na schooltijd. Er wordt gepraat tot ze het eens zijn en dan gaan ze als vrienden de school uit. Ik heb een hekel aan het recht van de sterkste. En vaak is de aanleiding van zo’n ruzie, al lijkt ’t zo’n kleinigheid, een wezenlijk probleem voor. Nou, dat moet worden opgelost zodat ze lachend weer naar huis kunnen.” Diezelfde „regels” gelden voor leerlin gen tegenover de onderwijzers. Ieder kind kan het zeggen, wanneer hem of haar wat dwars zit, als ze het ergens niet mee eens zijn. „Als je ziet hoe vroeger de positie van het hnofd van de school was", zegt Groos, „iedereen sidderde voor zo’n man. Dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Wanneer je beslissingen neemt, moet je je afvragen is dit of dat zinvol, en kan ik dat de kinderen duidelijk maken." Het aardi ge van de Ossendorpschool is misschien dat iedereen zo gewoon doet. Een kind vraagt: meneer, mag ik even naar huis bellen en dat mag. „Waarom niet”, zegt Groos. „dat kind wil even met haar moe der praten. Dat is toch niet gek?” Graag ziet het onderwijzend team de school als iets meer dan een leerinstituut. Waar het rooster dat toelaat, wordt veel gedaan aan de expressievakken. Het ver schijnsel „podium”, ook al afkomstig van de Pleiadenschool, is een uitvloeisel daar van. „Podium” is een toneelgebeuren met functionaris in de vishal een hele mooie carrière heeft gemaakt, niet door trouw door te sukkelen, maar omdat hij het ver diende”. Dat is ook gebleken uit de konink lijke onderscheiding, die de heer Groen in 1971 bij zijn 40-jarig jubileum heeft ont vangen. „U hebt in al die jaren een kennis van zaken opgebouwd, die we nu kwijtra ken en niet alleen dat; ook de kennis van wat zich m al die jaren in en rond de vishallen heeft afgespeeld verdwijnt met' u”, aldus de directeur. Hij dankte de heer Groen hartelijk voor zijn werk en ook voor de vriendschap. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat het echtpaar Groen geen moeite zal hebben met het opvullen van de nu verkregen vrije tijd. „Maar voor u als enthousiast tuinier en groot natuur- Uit handen van directeur J. Oorebeek ontving de scheidende halchef Ph. Groen als geschenk een baro-, hygro- en thermo- mether. Via contact- en informatiebijeenkom sten worden de ouders op de hoogte ge houden van wat zich in de school afspeelt, wat er in de klas gebeurt. „Toch”, zegt Groos, „is er nog drempelvrees bij sommi ge ouders. Dat is te merken, wanneer er kritiek is of er aanmerkingen zijn. Dan wordt er vaak gewacht tot ze kwaad zijn, terwijl ik denk: dat is te laat. Wij dringen er bij de ouders op aan om gewoon te komen, om wat te vragen, te zeggen, wat dan ook. Je moet toch in het redelijke met mekaar kunnen praten. Steeds meer ou ders komen dan ook wel. Die zien geluk kig de school niet meer zo als het bolwerk van vroeger.” Als voorzitter van de personeelsvereni ging memoreerde W. Groeneveld, dat de vereniging op 20 februari haar zilveren jubileum viert. „De heer Groen is van het begin af aan lid geweest en als hij dat ook na zijn pensionering blijft, kunnen we ook zijn jubileum vieren”, zei hij. Namens de personeelsvereniging bood hij vervolgens een geschenk aan de scheidende halchef aan. Tot slot van het officiële gedeelte dankte de heer Groen allen met wie hij heeft samengewerkt, directeur, kantoorperso neel, mensen van de havendienst en van de technische dienst en ook de mensen van de keuringsdienst van waren. Zijn bijzondere dank bracht hij aan de ploeg, die hem steeds bij zijn werk terzijde heeft gestaan en waarmee hij al die jaren heeft gewerkt. „Tot afscheid zeg ik: Mannen, ga achter Piet Vuil staan, zoals jullie ook achter mij gestaan hebben. Het ga jullie goed”. liefhebber hoef ik daar niet bang voor te zijn”, besloot hij. Na af loep van het officiële gedeelte volg de een overweldigend druk bezochte re ceptie voor alle relaties uit de vishallen en de visserijwereld. Het werd een groots afscheidsfeest, waarbij kottervissers, re ders, handelaren en vertegenwoordigers van de afslagen van Katwijk, Schevenin- gen en Den Helder aanwezig waren. En naast een drankje was er natuurlijk ook gezorgd voor verschillende soorten warme gebakken vis en haring. De receptie was zelfs zo geanimeerd, dat de officiële slui tingstijd van half zes allang verstreken was voor er een eind aan kwam. Een klas met twintig, dat zou pas ideaal zijn.” De Ossendorpschool werkt normaal ge sproken niet met niveaugroepen. Eén keer in de week vormen de leesgroepen een uitzondering. Dan worden wel niveaugroe pen samengesteld die door de verschillen de klassen heenlopen. Met leesmoeders wordt dan in kleine groepjes gewerkt, waarbij de moeder eigenlijk alleen als toehoorder aanwezig is: een van de kinde ren leidt het groepje, een ander controleert mogelijke fouten en de moeder is er om het geheel een beetje in de hand te houden of om uitleg te geven bij iets moeilijks. „Zo komen de kinderen veel meer aan leren toe dan wanneer klassikaal wordt gelezen: het kusse stimuleert en ze hoeven niet op el kaar te Wachten omdat ze op gelijk niveau zitten.” e t n n e n it i- i- i s <r»*: „Er waren combinatieklassen”, aldus de heer Groos, „en als eerste hebben we ge vraagd om een extra leerkracht, zodat aan de combinatieklassen een eind kon wor den gemaakt. Dat hebben we gekregen - toen via een gemeenteregehng met boven talligen en we hebben nog steeds een extra leerkracht, al is dat al geruime tijd op basis van de njksregeling stimulerings- scholen Toen dat allemaal geregeld was, kon het team beginnen met het invullen van het onderwijs. Er waren uitgesproken ideeen over de aanpak, de benadering van de kinderen en de doelstellingen De heer Groos: „Wat voor ons belangrijk is: hoe ervaren de kinderen de school. Hoe is de sfeer en ik geloof dat ze dat hier allemaal ontzettend fijn vinden. Kijk, vinden ze het vervelend en komen ze met die verhalen thuis, dan gaat dat zo de buurt door. Wij proberen een sfeer te handhaveh waarin gewoon wordt aanvaard dat er verschillen zijn in leerniveau, dat je niemand iets kwalijk neemt Ieder kind wordt gewaar deerd. in z’n eigen waarde gelaten, gesti VELSEN. Alleen de VVD-vertegen- woordigster in de commissie culturele en jeugdzaken hield woensdagavond een slag om de arm toen over het gewijzigde bouwplan voor het Santpoortse biblio- theekfiliaal om een standpunt gevraagd werd. „Ikzelf ben erg content met het schetsplan zoals het nu op papier staat. Bij mijn fractiegenoten leven echter be zwaren wat ruggespraak noodzakelijk maakt. Van mijn kant dus een fiat onder voorbehoud,” aldus mevrouw P. H. M. Rootjes-Nabben. De overige commissiele den beperkten zich woensdag tot informa tieve vragen. Het Santpoortse biblio theekgebouw mag er wat hem betreft komen in combinatie met een kantoor pand van drie bouwlagen Een uur in de week wordt op de Ossendorpschool gelezen in kleine groepjes van kinderen die even ver De twee personenwagens, de een werd door de Amsterdammer bestuurd -en de ander door een 29-jarige inwoner uit IJmuiden, botsten frontaal op elkaar in de bocht. De Amsterdammer is voor de hoofd wond ter behandeling naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. Beide auto’s werden aan de voorzijde geheel vernield Van de direkte medewerkers had de heer Groen vorige week tijdens een gezel lig samenzijn al een afscheidsgeschenk, een hengelaarsuitrusting gekregen. Nu overhandigde directeur Oorebeek namens het hele Staatsvissershavenbedrijf aan het echtpaar Groen een baro-, thermo- en hy grometer en een boekenbon. Daarop maakte de heer Oorebeek bekend, dat de heer Groen als halchef opgevolgd wordt door de huidige onderhalchef P. Vuil en dat C. P. van de Steen tot onderhalchef was benoemd. Directeur J. Oorebeek van het SVHB constateerde aan het begin van zijn speech: „Meneer Groen gaat met pensi oen”. Hij zei, dat zowel de heer Groen als het bedrijf daarmee iets verliezen. „Het Staatsvissershavenbedrijf verliest een hal chef en een man, die al sinds 4 mei 1931 in dienst is. Hij wees erop, hoe de scheldende uitgebreid. „Toch”, zegt Groos, „waren het vooral de ouders die het er indertijd moei lijk mee hadden, niet de kinderen. De kinderen weten uit de klas wel hoe ze hun taallessen maken en hoe hun vriendje dat doet, maar het heeft geen competitie tot gevolg. Het wordt aanvaard en verder wordt daar niet zo veel over gepraat. Ze hoeven niet tegen elkaar op te boksen.” de hele school. Elke laatste dag voor de vakantie voert elke klas iets op, een feeste lijke bijeenkomst.„De kinderen vinden het schitterend. Vaak hebben oud-leerlingen aan die gebeurtenissen de duidelijkste her inneringen. Ik zou graag meer nadruk willen hebben op expressievakken, we zijn toch veel te schools bezig: rekenen en taal zijn niet alleen zaligmakend. Meer vakken, die voor alle kinderen haalbaar zijn. De definitieve uitsplitsing door de keuze van voortgezet onderwijs zou later moeten. Maar je zit verbonden aan wettelijke re gels waarbij niveauverschillen binnen de klassen problemen met zich meebrengen. I 1 VELSEN. Komende zaterdag wordt in de F. J. Ossendorpschool met tal van feestelijkheden het zestigjarig jubileum gevierd. Tussen één en vijf uur in de middag wordt uitgebreid re ceptie gehouden. Hier zullen, als het goed is, alle oud-leerlingen en voorma lige leerkrachten elkaar kunnen ont moeten. Omstreeks twee uur zal wethouder H. J. Scheeper met een feestrede offici eel het jubileum gedenken. Hierna treedt het Duo Triplex op met een cabaret over school. De bezoekers kunnen zaterdag door de hele school dwalen. Er wordt een caféruimte ingericht en in diverse lo kalen worden tentoonstellingen inge richt. Thema is het schoolleven toen en nu. Voor de oud-leerlingen die vanaf 1970 de Ossendorpschool hebben verla ten, is een aparte disco-avond georga niseerd. Deze wordt, met de discotheek Phantom, gehouden op vrijdag 3febru ari, 's avonds om half acht in de school. Voor de leerlinge^ die nu op school zitten en voor de ouders zijn allerlei festiviteiten over het hele jaar ver spreid. IJMUIDEN. Voor het afscheid van halchef P. Groen is de belangstelling overweldigend geweest. Niet alleen per soneelsleden van het Staatsvissershaven- hedrijf, maar ook reders, vishandelaren en andere relaties van de halchef waren naar het kantoor van het SVHB gekomen om afscheid te nemen van een man. die in zijn lange loopbaan in de vishal respect en waardering van iedereen heeft weten te verwerven. Zozeer zelfs, dat een van de bezoekers opmerkte; „Ik kom anders nooit naar recepties, maar voor Flip Groen maak ik een uitzondering”. Visserijwereld neemt groots lezen. Op de Ossendorpschool zijn. In een knus hoekje, met een lees- 1 t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5