NUTSSPAARBANK VOLWAARDIGE Bouw- en houtbond vierde PLAATS IN TWEE PROVINCIES zestigjarig vakbondsbestaan Ir. Spithoven, nieuwe voorzitter Productschap Siergewassen: ’In de bloembollen moet altijd goede boterham te verdienen zijn Drie mensen opgesloten in de lift Gewonden bij aanrijdingen in Santpoort 1. Nooit meer reparatiekosten. 2. De laagste huurprijs, slechts f.9?8 perweek. Bel (023) 3139 80 of kom es praten. Uw nieuwe kleuren-TV staat bij Skala! hciven- bcrichten Grote Houtstraat 162, Haarlem J V* 9 Huren bij Skala: Twee maal goedkoper! J. Tromp 25 jaar bankdirecteur MET RECEPTIE EN FEESTAVOND IJM ADJUNCT LEIDSTER-DOCENTE F Verhuizing kantoor Velsen-Noord voor PTT spoedeisend ir randstad uitzendbureau B-VERPLEEGKUNDIGE VERPLEEGHULPEN Cursus maakt vrouwen wegwijs in politiek I 6 19 7 8 JANUARI 2 6 DONDERDAG 1 r J 365dagen service per jaar. KRAAMCENTRUM ZUID-KENNEMERLAND DO - direct (para)medisch werk voor: I 1 V I I'1 1 I I. DEN HAAG. Deze week is ir. J. E. C. Spithoven voor de laatste maal als adviseur van minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) in Brussel geweest. Hij hielp daar de bewindsman bij de moeizame onderhandelingen over het zogenaamde Britse „groene pond”. In zijn functie van algemeen direc teur van de directie Marktordeningsvraagstukken van het ministerie van Landbouw en Visserij was hij de afgelopen zes jaar nauw betrokken bij het politieke steekspel van de landbouwministers, die elkaar om de haverklap in de haren vliegen. Die strubbelingen zijn wat hem betreft nu verleden tijd, want volgende week woensdag wisselt Spithoven zijn werk op het ministerie voor het voorzitterschap van de productschappen van Siergewassen en Groenten en Fruit, de samenwerkingsorganen, waarin werkgevers en werknemers uit die sectoren hun zaken in goed overleg trachten te regelen. p II Jr )i- i I I I I I f 1 ?s 1 I 4 k-5kla (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op vrijdag 3 februari wordt bij de Nutsspaarbank West Neder land het jubileum gevierd van de heer J. Tromp, die vijfentwintig jaar geleden als directeur in dienst trad. Het bankbedrijf bestrijkt momenteel met 63 kantoren het noorden en westen van de provincies Noord- en Zuid-Holland en heeft één mil jard gulden spaartegoed onder beheer. Aanvankelijk voelde de heer Tromp niet zo veel voor de functie. „Er waren maar twee kantoren in Haarlem en Heemstede met zeventien personeelsleden. Het spaar tegoed bedroeg slechts 23 miljoen en dat bestempelde de Nutsspaarbank tot een kleine bank. Ik heb het na een half jaar wikken en wegen toch gedaan en zonder spijt”, aldus de heer Tromp. „Ik wilde kijken wat ik er van kon maken. De bank groeide niet zo hard, totdat de grote, echt principiële ontwikkeling uit de zestiger jaren zich manifesteerde. Wij gingen als spaarbanken definitief een andere koers, toen de handelsbanken zich met de parti culiere spaarder gingen bezighouden. Wij zijn ons produktenpakket daarna dras tisch gaan uitbreiden met de diensten vreemde valuta, leningen, verzekeringen enzovoort.” Deze uitbreiding noodzaakte de spaar banken produktspecialisten aan te trek ken. Volgens de heer Tromp een ontwikke ling die in de spaarbankwereld tot fusies leidde, omdat de kleinere banken niet in staat waren een specialistisch apparaat te bekostigen. De Nutsspaarbank Haarlem smolt samen met die in de IJmond, Alk maar en Den Helder. „Zo ontstond de Nutsspaarbank West Nederland, die zich heeft ontwikkeld tot een bankbedrijf met een volwaardig dienstenpakket voor de particulier.” De heer Tromp, die na zijn studie vijf jaar als kandidaat-notaris werkzaam was en van 1948 tot 1953 als adjunct-secretaris bij de Nederlandse Spaarbankbond, is daarvan nog bestuurslid en verder com missaris van de Bank der Bondsspaarban ken, voorzitter van de stichting Spaarpro- paganda en president-curator van het Op leidingscentrum voor Spaarbanken. De re ceptie wordt gehouden op vrijdag 3 febru ari van 16 tot 18 uur in de nieuwe „Winter- 'tuin” op het Stationsplein in Haarlem. Het diploma A is vereist. De kraamspecialisatie of de wijkaantekening strekt tot aanbeveling. Rijbewijs BE Schriftelijke sollicitaties te richten aan het bestuur van het kraamcentrum Kenaupark 15-17 te Haarlem. HET KRAAMCENTRUM van de Stichting Kraamcentrum Zuid-Kennemer- land verleent door middel van kraamverzorgsters kraamhulp in de gezinnen. blijven. Hij opperde even de mogelijk heid van een fusie tussen beide vakorga nisaties. De heer Winkelaar, sprekend namens de NKV Centrale IJmond-Noord betreurde het dat het ledenbestand ver grijst. Tijdens de receptie werden vele bloemstukken en enveloppen met inhoud aangeboden. Voorzitter A. Slief maakte in zijn dank woord tevens de samenstelling van het bestuur bekend. Dit heeft enige wijzigin gen ondergaan. De heer Slief blijft voor zitter. De andere bestuursleden zijn nu: A. Meester, secretaris, J. Pepping, pen ningmeester, P. Roohof, H. Lagrand en A. van Son. Niet alleen omdat je daar je goodwill bij het publiek mee verspeelt, maar ook om dat je als producent natuurlijk zwak staat wanneer je producten levert waar op de markt te veel van is”, zegt Spithoven. Hij probeerde daarom in Nederland de produ centen in de land- en tuinbouw zoveel mogelijk te confronteren met de marktsi tuatie. Spithoven: „Dit om te voorkomen dat de producenten van bijvoorbeeld melk denken eraf te zijn zodra men het product bij een interventiebureau heeft afgele verd”. gen en de vleesophopingen, waarmee de Europese partners van tijd tot tijd worden geconfronteerd. „Dat is een slechte zaak. Met dergelijke problemen zal hij bij zijn eerste confrontatie met de bloembollen sector niet geconfronteerd worden. Spit hoven: „Nee, ik heb het geluk, dat ik erin stap op een moment dat het het de bloem bollen nog niet zo slecht gaat. Er is vorig jaar een mijlpaal bereikt met een export waarde van meer dan een half miljard, terwijl de cijfers ook voor dit jaar in d» De Haarlemmer is met onbekend letsel opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. Zijn bromfiets werd totaal vernield, ter wijl de auto was beschadigd. goede richting wijzen. Voor de telers was het een goed jaar, voor de exporteurs minder, omdat zij nog niet helemaal reke ning konden houden met de gestegen prij zen. Maar laten we wel zijn, de tijden dat het in de bloembollen erg slecht ging, liggen nog niet zo ver achter ons. En je hebt nooit de garantie dat die niet terug komen. Hoe het ook zij, met de monopo liepositie die we praktisch hebben moet het ook in magere jaren mogelijk zijn in de bloembollen een goede boterham te verdienen. Als de verschillende partijen meer verstandig samenwerken en zich aan de regels houden”. Woensdag aangekomen: Lincolnbrook, Hamina; Styrsoe, Kemi, Velsen; Gretina Holwerda, Gainsborough; Ariadne, Ant werpen; Kenrix, Kingslynn, Nebam, Maki- kawa, Maru, Port Walcott, IJmuiden; Wels, Bremen; Trident R’dam, Hamburg; Hippo, R’dam; Golar Petrosea, Constanza; Fridel, Whitby, IJmuiden; Neptunus, Dundee, IJmuiden; Anne Mac, Confreville; Benti Frem, Gr. Yarmouth; Hull Miller, Hull; Phoenix Star, Tuapse; Lene Coast, Lissa bon; Striling Brig, Cont. Plat, IJuiden. Woensdag vertrokken: Nedlloyd Merwe, Port Said; Teglholmen, Esbjerg; Lind a, Hamburg; Tor Brittania, Gothenburg; Maasborg, Delfzijl; Inga, Norrkoping; Ti tan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Smit- lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Andries, Londen; Ed Gerna, Londonderry, IJmui den; Subro Viking, Gr. Yarmouth; William R. Grace, Avonmouth, IJmuiden; Birthe Tholstrup, Lissabon; Bison, Cont. Plat, IJmuiden; Karin Bomhofen, Bilbao. Donderdag aangekomen: Caraibe, Ham burg; Gerda Smits, Antwerpen, B’wijk; Lady Sandra, Gr. Yarmouth; Bonna, Oslo; Olga Topic, Baton Rouge; Protesilaus, Hamburg; Gurzuf, Ventspils; Baarn, w. Indie, Smitlloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Marlow, Ant werpen, Velsen; Paasburg, Vlissingen, IJ muiden; Export „Leader, Bremerhaven; Hoegh Trader, Middlesborough; Diabas, Antwerpen; Athen Sky, Germany, IJmui den; Teglholmen, Esbjerg, IJmuiden. Belangstelling voor land- en tuinbouw zaken is ir. Spithoven met de paplepel ingegoten. Zijn vader had een landbouw bedrijf in het Utrechtse Werkhoven en het zat er van begin af aan in dat zijn zoon de landbouw trouw zou blijven, al gebeurde dat op een heel andere manier dan hij aanvankelijk gedacht had. Als dienstplich tig militair in Nederlandsch-Indië kreeg Spithoven grote belangstelling voor de tro pische landbouw. Terug in Nederland stu deerde hij aanvankelijk aan de Land bouwhogeschool in die richting. Maar in verband met de verdere verwijdering van het onafhankelijke Indonesië, besloot hij zich op de Europese landbouw te storten. f te Haarlem Aan woens „De Pi door u wedstt maten cadeai burg zijn et De i trum i accent Velsei plaats Bond inmid staan de vo maant claimt ling l de het i i i i l 0 Haarlem Gedempte Oude Gracht 71, tel (023) - 31 93 04 Beverwijk: Breestraat 4. tel (02510) - 2 9197 die alle diensten kan meedraaien, op een psy chiatrische afdeling in een ziekenhuis met minimaal 2 jaar ervaring. Wij hebben enkele mogelijkheden voor alle diensten, voor verschil lende van onze relaties. Namens de Vrouwenbond van het NKV, die zelf over enkele weken het dertigjarig bestaan herdenkt, kreeg eerst mevrouw Blokker de gelegenheid om de afdeling te feliciteren. Zij wees op de matiging die zich in de naaste toekomst zal aandienen. Namens het hoofdbestuur van het NKV hield de heer J. Pot een korte beschouwing over het werk van het NKV en het werk voor de zwakkeren in de samenleving. Zijn mening was dat men daar wel eens wat gemakkelijk over denkt als gevolg van de welvaart. Maar volgens deze spreker komen de met zove el moeite verkregen sociale uitkeringen nu al op de tocht te staan. „De bomen groeien niet tot de hemel en we zullen passen op de plaats moeten maken, maar laten de werkenden dan een steun zijn voor de zwakkeren”, aldus deze bondsbe- stuurder, die samenwerking met het NW van groot belang achtte. In fede ratief verband zou die samenwerking in Beverwijk heel goed zijn. De heer R. Meijer bracht de gelukwen sen over van de afdeling IJmuiden en omstreken van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw en hij noemde de samenwerking in de regio heel goed. De heer F. Kaebisch sprak namens de Bouwbond van het NW en hij gewaagde eveneens van een goede samenwerking, maar men zou toch steeds attent moeten De jongen is met hoofdlestel, vermoede lijk een scheurtje in de schedel, opgeno men in het Zeeweg Ziekenhuis in IJmui den. Op de Kruising van de Broekbergerlaan en de Hoofdstraat in Santpoort heeft woensdag ook een aanrijding plaatsgehad. Hier raakte een 50-jarige Haarlemmer ge wond. Deze man reed op zijn bromfiets over de Broekbergerlaan. Hem werd geen voorrang verleend door een autobestuur der, een 71-jarige man uit Amsterdam, die afsloeg naar de Hoofdstraat. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Op waardige wijze heeft de plaatselijke afdeling van de Bouw- en Houtbond van het NKV woensdagavond in café Sport het zestig jarig bestaan herdacht. Dat begon met een receptie tijdens welke velen het woord voerden. Daarna was er een fees telijke bijeenkomst voor de leden. Die samenwerking tussen alle belang hebbenden in de sector ligt ir. Spithoven na aan het hart. Als KVP-er (hij was voor die partij negen jaar lid van de gemeente raad in Monster) is hij zeer geporteerd voor het zoeken van oplossingen door overleg, een van de doelstellingen van de productschappen. De houding die de Voe dingsbond NVV momenteel aanneemt stuit hem dan ook tegen de borst. De organisatie van voorzitter Schelling wei gert nog langer aan de schappen mee te werken, wanneer niet eerst een grotere zeggenschap voor de werknemers wordt verzekerd. Daarom zijn de twee voor de Voedingsbond gereserveerde plaatsen in het bestuur van het productschap voor Siergewassen nu nog steeds leeg. „Maar”, stelt Spithoven, „ik verwacht dat we daar toch wel een oplossing voor kunnen vin den. Schelling heeft de weg terug duidelijk open gelaten. Ik zal me daar de komende tijd direct mee bezig houden. Juist in deze moeilijke economische tijden is er een grote behoefte aan samenspraak. We moe ten elkaar niet gaan verketteren. Ik vind het zin vol dat er op talrijke plaatsen gedis cussieerd wordt over de kwestie van de zeggenschap. Daar hoeven we in de pro ductschappen niet van te schrikken. Het gaat er alleen om hoe we daar in de prak tijk vorm aan kunnen geven”. VELSEN-NOORD. Het postkantoor van Velsen-Noord verhuist in de loop van dit jaar van het perceel Wijkerstraatweg 209 naar het adres Wijkerstraat wet 171, waar tot eind 1976 een winkel was geves tigd. De verhuizing maakt vergroting van de service aan het publiek mogelijk. Op het nieuwe adres komt een zelfbe- dieningsruimte met postboxen en postze- gelautomaten. De loketten krijgen de be veiliging die sinds vorig jaar voor alle PTT-vestigingen verplicht is gesteld. Voor de opleiding en begeleiding van resp leeriing- kraamverzorgsters en gediplomeerde kraamverzorg sters vraagt het kraamcentrum ter opvulling van een vakature in haar 6 leden tellende staf een Salaris en sekundaire arbeidsvoorwaarden volgens de rechtspositieregeling voor personeel in dienst van kruis organisaties. Autovergoeding vast 235,80 per maand plus 16 per kilometer. Informaties worden verstrekt door de leidster-docente mevr. A. Visser, tel. 023-311818. Het was de tweede keer dat de brand weer voor een dergelijke klus moest ui trukken. Eerder op de avond hadden in de lift vari een flat aan de Schiplaan twee mensen vastgezeten. Deze konden echter al na een half uur uit hun benauwde posi tie worden verlost. ABBA hem h groep Austn Een voor dosis moet 1 De f een sir concer bouwd vanaf Theatt een pl lijk in tourne tijdsei forma' deren bert H perske iijfwac VELSEN. Voor de vrouwen in Velsen beginnen volgende maand in de buurthui zen De Mei (Velsen-Noord) en De Brulboei en de Petrazaal in IJmuiden politieke oriëntatiecursussen. De organisatie is in handen van de Overleggroep Vormings werk voor Vrouwen waarin de buurthui zen, De Mei, De Spil, De Brulboei en de SAMVRO (Samenwerkende Vrouwenor ganisaties) vertegenwoordigd zijn. Motto van de cursus is: Met het oog op de ver kiezingen”. In de IJmuidense Petrazaal draait de cursus op vier maandagavonden te begin nen op 20 februari. In De Mei dienen vanaf 21 februari vier dinsdagavonden te wor den vrijgehouden. Cursusschema voor De Brulboei: 23 februari, 2, 9 en 16 maart. In het cursuspakket zit informatie over de gemeentepolitiek, het provinciebestuur, de landsregering en een uiteenzetting over de samenhang tussen de wijkproblemen in Velsen-Noord en Oud-IJmuiden en de poli tiek. Vertegenwoordigers van de Velsense politieke groeperingen krijgen in een fo rum gelegenheid hun programma voor de komende verkiezingen toe te lichten. In schrijving is tot 15 februari mogelijk op de volgende adressen: De Olmen 18, IJmui den (telefoon 12359), Kanaalstraat 228, IJmuiden (telefoon 10652) en Geelvinck- straat 28, Velsen-Noord (telefoon 02510- 24025). SANTPOORT. Op het Schoterkerk- pad in Santpoort is woensdag aan het eind van de middag een 20-jarige Sant- poortse fietser gewond geraakt bij een aanrijding met een bromfietser, een 22- jarige IJmuidenaar. De IJmuidenaar botste op de Santpoorter toen de eerste een andere fietser passeerde. De Sant poorter kwam op zijn fiets uit tegenover gestelde richting. Hij had geen verlich ting op de fiets. i Spithovens kennis van de gang van za ken in Brussel heeft ongetwijfeld tot zijn benoeming bijgedragen. „Ook als voorzit ter van de productschappen zal ik de EEG- kwesties goed in de gaten moeten houden. Dat geldt in de komende jaren zeker daar waar het de toetreding van drie nieuwe leden (Griekenland, Spanje en Portugal, red.) betreft. Ik hou mijn hart vast nu dat moet gebeuren in een gemeenschap waar de samenwerking tussen de negen leden niet bepaald hecht is. We zullen er voor moeten waken dat onze markt niet overstr oomd wordt door producten uit die drie landen, waardoor Nederlandse sectoren in moeilijkheden zouden komen. We zullen de minister voortdurend moeten bestoken met adviezen waarmee die ontwikkeling voorkomen kan worden”, aldus de nieuwe voorzitter van het productschap. Ir. Spithoven heeft zich de laatste jaren doen kennen als uitgesproken voorstander van een systeem, waarbij de productie meer op de vraag wordt afgestemd. „Wat we produceren, moet ook verkocht kun nen worden”, is zijn slogan. Hij gruwt derhalve van de melkmeren, de boterber- i Na beëindiging van zijn studie trad de nieuwbakken landbouwingenieur in dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij. Drie jaar later werd hij secre taris van de Bond van Coöperatieve Zui- velverkoopverenigingen om in 1968 te rug te keren op het ministerie (Directie MarktordeningsvraagstukkenSpitho ven wil zich direct na 1 februari verder gaan verdiepen in de specifieke proble men van onder meer de bloembollensec tor. „Ik hou er niet van om alles vanach ter mijn bureau te doen. Ik ben van plan zelf veel met de mensen uit de praktijk te gaan praten”, aldus Spithoven, die nu nog niet in wil gaan op problemen rond de seizoenarbeid (illegale buitenlanders), het op handen zijnde structuurrapport en de vorderingen op de omstreden heffingen van het productschap. Spithorst wordt de eerste voorzitter van zowel het product schap voor Siergewassen als van het schap voor Groenten en Fruit. Hij besluit: „We lopen daarmee vooruit op het voorne men van de minister van Sociale Zaken om tot samenvoegingen te komen. Een voorzitter voor twee productschappen werkt natuurlijk kostenbesparend, maar het zal niet tot gevolg hebben dat de schappen hun eigen identiteit zullen ver- liezen”. THEO KLEIN S i Het kantoor aan de Wijkerstraatweg blijft bijkantoor. De PTT zet vaart achter de verhuizing omdat voor het huidige kan toorpand eind dit jaar het huurcontract afloopt. De eigenaar, een inwoner van de gemeente Barneveld, is niet bereid dit te verlengen. In het pand Wijkerstraatweg 171 is een verbouwing noodzakelijk waar over nu nog overleg gaande is. I <1 B i IJMUIDEN. Een bewoonster van een flat aan de Doornberglaan in Zeewijk heeft woensdagavond tweeënhalf uur op gesloten gezeten in de lift. De vrouw, die omstreeks kwart voor tien met haar hond de lift in stapte, kon om kwart over een met behulp van de brandweer worden bevrijd. i Velen wensten het bestuur geluk met het diamanten feest.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6