Speeltuincentrale verzet zich tegen open speelplaats aan Munnikenweide a Brand in de wijkertoren Suède-Nappa kleding VELDHUIS veilingen beverwijk 8 Wethouder Bodewes negeert afspraken en enquete vereniging' Statenvragen over gezondheidszorg van gastarbeiders Gemeente treedt in beleid van Excursiegroep Zandkraai Vijf kilo heroïne op Schiphol onderschept Derde valse biljet van honderd gulden Brandje in schuur door kinderspel Plaatsen vrij in peuterspeelzaal Achtervolging door politie Kienen bij jeugdafdeling Beverwijk 19 7 8 BEVERWIJK-KEEMSKERK JANUARI 2 6 «DONDERDAG )RP cen= ^kjes nen een n. ogen iet jing b.v, *atis >n tuut, t en.)- JU? lans? aan? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijk se Speeltuincentrale is hoogst ver baasd en tevens verbolgen, over de plannen die de gemeente Beverwijk, in casu wethouder C. Bodewes, koestert met de speeltuin Munnikenweide. De Centrale verzet zich hevig tegen de inrichting van het terrein tot een open speelplaats. BÉS» «Uw tl 1 T jjfcbfe Il lat in zen com- (ADVERTENTIE) I (Van een onzer verslaggeefsters) iO, 655 - L I De toren was voor 35.000,- verzekerd Op het kerkplein lagen later allemaal kK n I *g. voor dames en heren (drijf, aak, s*i|- s ’rijs). Men gaat daar een boeiende expositie bekijken van zeven bekende hedendaagse Siqua cellisten afgesproken, dat de gemeente Beverwijk een beleidsnota zou maken terzake van het speeltuinwerk. Hangende het maken van die nota zou er geen besluitvorming plaats vinden over de modernisering van de speeltuinen, dus ook niet over de speel tuin Munnikenweide. (Van een onzer yefslaggeefsters) bejaarden weten het natuurlijk allemaal veel beter dan wij die het allemaal niet meemaakten en het helemaal moeten hebben van „horen zeggen”. Bij verschei dene mensen gaan we graag eens op bezoek, maar dat kan natuurlijk niet allemaal tegelijk. Verschillende keren hebben we al ge- de overige speeltuinen zal worden ge volgd" Er zal per speeltuin moeten wor den bekeken of de alsdan geldende situatie voldoet, hoe er verbeteringen en/of ver nieuwingen kunnen worden aangebracht en op welke manier dit alles het beste kan worden gerealiseerd Het verschil van inzicht tussen de ge meente en de Centrale over de te volgen moderniseringslijn is groot De Centrale kan zich niet aan de indruk onttrekken dht de gemeente bezig is met een herschikking van de voor het speeltuinwerk beschikba re middelen, zonder dat er ook maar spra ke is geweest van enige discussie. Het overleg met de gemeente is beslist niet vruchtbaar geweest. De Centrale stelt, dat men standpunten moest aantonen c.q. op drachten kreeg, zonder dat dit overigens tot een verschuiving in het gemeentelijk standpunt leidde. Volgens het bestuur van de Speeltuin centrale treedt de gemeente in het tot nu toe gevoerde beleid van de Centrale, te weten het beheren van speeltuinen. Men maakt er bezwaar tegen als een overheid Bloemen: anjers 20-75, trosanjers 175- 300, blauwe druif 125, chrysanten 250-410. forsythia 30-71, freesia 20-44, hyacinten 30- 60, lelie 60-150, narcissen 20-25, nerinen 60- 100, orchidee 40-340, roos 40-100, babyroos 20-50, tulpen 20-47. BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren woensdag als volgt Planten: anthurium 400-550, azalea 350, cineraria 65-150, cyclamen 250-500, ficus 175-600, hertshoorn 300, primula 45-85, vriesia 175-275, gem.planten 45-150, grote gem.planten 500-1000. Ook een aanhoudende regen van kokend lood bemoeilijkte het werk, maar de mensen van de brandweer lieten zich niet weerhouden bij het redden van de kerk Tot op de dag van vandaag kan men in brandweerkringen nog respect hebben voor wat daar toen aan groots werk is verricht terwijl de brandweer niet meer ter beschikking stond dan een slangewa- gentje en een brandspuitje. Tegenover de familie Van der Linden van het Prenten kabinet vertelde oud-brandweerman Re- tel, daar in 1962 onder meer het volgende over. Hij was toen 87 jaar. „We hadden alleen de beschikking over een hand spuit Dat was een vierkante balk met Het uurwerk van de toren bleef om 6 35 staan en werd door de brand onherstel baar verwoest geroofd, maar na de oorlog is deze uit het Ijsselmeer opgevist BEVERWIJK. In de peuterspeelzaal van het buurthuis „Wijk aan Duin" zijn op het ogenblik weer enkele plaatsen vrij gekomen in de peuterspeelzaal. Er kun nen weer enkele kleuters worden aange meld. Vrij spoedig na de brand werd begonnen met de bouw van een nieuws spits. Op de hierbij afgedrukte foto’s ziet men de brand in de toren en de herbouw van de spits, waarbij de toren maandenlang in de steigers stond. Kort voor het uitbre ken van de eerste wereldoorlog had de Wijkertoren z’n nieuwe spits. balken verspreid die nog wel eén poosje doorbrandden, want dat spul wilde wel fikken Maar de brandweer stond er niet voor niks. Omdat er toch geen redden aan de torenspits was werden manschappen en materieel volledig ingezet voor het be houd van de kerk met het befaamde Müllerorgel en er is toen manhaftig werk verricht Het neerstorten van zware bal ken en moppen steen maakte het werk op het dak van de kerk levensgevaarlijk Groenten: boerenkool 55-81, bosseldery 109-125, breekpeen 6-25, knolseldery 51-65, prei 35-80, rode kool 10-25, uien 5-20, wit lof 150-200. hoord: „Maar u hebt dat verhaal van de brand in de Wijkertoren nog niet ver teld". Wel, dat doen we dan deze week, want in het Prentenkabinet in Wijk aan Zee vonden we foto's van die spectacu laire brand die de gehele torenspits ver woestte. Vele oude Beverwijkers hebben dat nog mee gemaakt Het gebeurde in 1912. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 t1. De openingstijden zijn behalve op de maandagochtend en de woensdagmiddag: van 9.30 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 14.30 uur. Ingeschreven kunnen worden kinde ren van tweeëneenhalf tot vier jaar voor maximaal twee dagdelen. Voor inlichtin gen en inschrijving wende men zich tot het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgen- hoflaan 2c, telefoon 20944. DEZE WEEK wijken we weer eens af van de route. Op deze wekelijkse rubriek „Op het tweede gezicht" komen steeds meer reacties van oude Beverwijkers die ons opbellen omdat zij zich nog veel kunnen herinneren van onderwerpen die in deze rubriek ter sprake komen. Daar zijn we zeer erkentelijk voor, want die zich gaat bemoeien met het beleid van een particuliere vereniging. De kribbige stemming tussen de beide partijen is groot De Centrale heeft het gevoel dat de gemeente niet voldoet aan de motie, die door de gemeenteraad op 25 november 1976 werd aangenomen en waarin sprake was van een „open speel tuin” en niet van een „speelplaats”, zoals men die nu aan de Munnikenweide wil aanleggen De gemeente ziet geen heil in een open speeltuin: een toezichthouder kost 40.000 per jaar (de Centrale gaat uit van een part- De Speeltuincentrale vindt het geld dat de gemeente aan die open speelplaats wil besteden, ruim 80.000 een tè fors be drag. Voor ruim 62.000 wil de centrale de speeltuinklus wel van de gemeente overne men, maar dan wordt het een speeltuin met moderne houten speelwerktuigen, waarin de jeugd onder begeleidend toe zicht, en omgeven door een in het groen weggemoffeld laag hekwerk, veilig kan U ravotten I Wat de gemeente, in casu wethouder C. MBodewes, nu aan de hand haalt, is tegen |de afspraak met de wethouder in, zo stelt 11de Centrale. Op die dag is er met Bodewes (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Opnieuw heeft een Breestraat-winkelier een vals biljet van honderd gulden bij de politie gebracht. Het was al de derde in deze week aan elke kant een pomp die bediend werd door tweemaal zes man. Nee, dat was geen zwaar werk. Onder die pom- pers waren bekende Wij kers, zoals Wi- cherink en Witkamp. Die zaten met mij in het pompkwartier. Dan had je nog de slangebewaarders die voor de wegafzet- ting zorgden en het kwartier voor lad ders en zeilen, die ook elk uit zes man bestonden”. Kennelijk is Retel eerst ook in de brandende toren geklommen De leidekker-loodgieter kende de toren als zijn broekzak want hij had er jaren aan gewerkt Samen met Kees de Boer liep SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft dezer dagen bij een routinecontrole twee Hagenaars aangehouden, die bijna vijf kilo heroïne, verstopt in houten beeld jes, bij zich hadden. Het tweetal, kwant uit de Thaise hoofdstad Bangkok De twee worden woensdag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Haarlem. hij de wenteltrap op, maar hij vertelt verder: „Boven maakte ik dat ik weg kwam want ik voelde er niet veel voor om met het hele spul naar beneden te kiepe ren. Beneden leek het wel eèri wilde- .mansbende. Iedereen wilde van alles doen om de toren te behouden maar dat kon niet We moesten ons wel beperken tot het nat houden van het kerkdak en- daarbij mocht het kostbare kerkorgel geen waterschade oplopen. voor deze man of vrouw moeten worden gebouwd; de Centrale kan de garantie niet geven, dat er voldoende vrijwilligers be- dit betreft niet van spelletjes houdt. HEEMSKERK De excursiegroep van het buurthuis „De Zandkraai” gaat op donderdagmiddag 2 februari naar het Stedelijk Museum aan de Doelenstraat 3 in Alkmaar. OP HET ÏTC3SS08 GEZICHT Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 Komt hier een open speelplaats met speelwerktuigen door er een gemoderniseerde speeltuin van „Maar wat zien we nu De gemeente komt met een uitgewerkt plan voor de Munnikenweide. Wat blijft er van die af spraak over”, aldus de heer Van de Berg tijdens een dinsdagmiddag in Huize Scheybeeck gehouden persconferentie „Dit standpunt van wethouder Bodewes zal ongetwijfeld gevolgen hebben voor de overige tumen, die zeer zeker opgedoekt zullen worden. Frustrerende zaak na zo veel jaar hard te hebben gewerkt om het speeltuinwerk in stand te houden. En dat de zaak nog leeft zien we wel, aan deze vrijwilligers die zich voor de tuin in de Munnikenweide hebben bpgegeven” In het concept-raadsvoorstel aan de commissie jeugdzaken schrijft het college, dat „een en ander niet inhoudt, dat in de toekomst eenzelfde beleid ten aanzien van (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse brandweer moest woensdagmiddag om drie uur uitrukken voor een brandje in een schuur achter het perceel Beatrix van Tongenstraat 8. Het zevenjarig zoontje zou met een evenoud vriendje met lucifers hebben gespeeld. en een zandbakje of kan de Speeltuincentrale Beverwijk haar idee uitwerken te maken, compleet met toezichthouder, vrijwilligers en een binnenaccommodatie voor deze mensen? (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het CDA-statenlid drs. F. A. Vissers heeft Gedeputeerde Staten schriftelijke vragen gesteld over het rap port „Gezondheidszorg buitenlandse werknemers in Noord-Holland”. Hij wil van ÖS weten of het college inmiddels zijn standpunt heeft bepaald over het rapport. Ook vraagt hij de zienswijze van het college met betrekking tot de in het rapport genoemde knelpunten en sugges ties, teneinde te bevorderen, dat de be lemmeringen in de gezondheidszorg, die er volgens de commissie zouden zijn, wor den opgeheven. Voorts wil de heer Vissers weten, wat de financiële gevolgen van een en ander voor de provincie zouden zijn. Hebben GS zich al een mening gevormd om een regio aan te wijzen, waarin de coördinatie van de gezondheidszorg voor buitenlandse werk nemers als experiment ter hand genomen kan worden, zo vraagt het Statenlid. In het rapport wordt namelijk de suggestie ge daan om een proefregio in te stellen. Een van de regio’s zou de Gooi- en Vechtstreek zijn. Tenslotte vraagt de heer Vissers of GS eerst de Commissie voor de Gezond heidszorg willen inlichten en raadplegen, alvorens zij met concrete voorstellen aan Provinciale Staten komen. Het beleid van de Centrale is gericht op een gemoderniseerde open speeltuin, die werkt met een part-time toezichthouder, vrijwilligers en een ledenbestand. De mo dernisering van de speeltuin Munniken weide in die richting wordt gesteund door ruim 83 procent van de bewoners van de wijk In de maandagavond j.l. gehouden vergadering van de raadscommissie voor jeugdzaken is de gemeente aan deze situa tie voorbij gegaan door met een plan voor een open speelplaats te komen. „Hebben we al het werk dat in het nabije verleden is verricht dan allemaal voor niets gedaan”, zo vraagt de voorzitter van de Centrale, de heer W v.d Berg zich vertwijfeld af. In de gedachte van de gemeente is een open speelplaats een aan drie zijden door een hek omgeven terrein waar kinderen, zonder toezicht, naar hartelust kunnen spelen in een zandbak en op allerlei speel werktuigen In het nieuwbouwplan voor de Munnikenweide is ook een soort rol- schaatsbaantje opgenomen, dat in de win ter eventueel kan fungeren als ijsbaan. Geen part-time kracht dus voor het toe zicht, geen leden, geen vrijwilligers die de part-time assisteert bij het toezicht en het creatief bezig houden van de jeugd E- Tevens bevindt zich in dit meuseum de ■tentoonstelling van het ministerie van cul- Huur, recreatie en maatschappelijk werk L,Kleur nader bezien", waarbij een instruc tieve film wordt vertoond Dan maakt men nog een ronde door het gehele museum, dat veel interessants heeft te bieden, zoals een verzameling speelgoed uit vroeger tij- jen waarbij een deskundige toelichting wordt gegeven. Vondsten en opgravingen jn en om Alkmaar worden met dia's toege licht De toegang is gratis. Een ieder die mee wil is welkom. Men reist per NZH-bus, Jlijn 76 en vertrekt om 13.17 uur bij de halte ^Heemskerk- sporthal. Om twee uur is men Kan bij het Stedelijk Museum. Degenen die foieegaan wordt verzocht zich even op te Keven bij het contactadres, mevrouw W van Klaveren, Rossinistraat 416, telefoon 41185 in Heemskerk BEVERWIJK In de nacht van woens dag op donderdag hield de Beverwijkse politie op de Hoflanderweg een automobi list staande omdat men vermoedde dat hij onder invloed van drank reed. Bij het voorbereiden van een blaasproef stapte de man in zijn auto en vluchtte De* beman ning van de politiewagen haalde hem op de Beneluxlaan in, maar toen sneed hij de wagen Bij zijn woning in Heemskerk kon de man toch worden aangehouden. Het bleek een 33-jarige Heemskerker te zijn, van wie na de proeven het rijbewijs is ingenomen DE WIJKERTOREN STAAT IN BRAND Dat was de roep die op 21 augustus 1912 de Beverwijkers op een vroeg uur uit bed haalde: tegen zes uur De bliksem was in de torenspits gesla gen. Rookwolkjes kringelden al omhoog en onttrokken weldra de weerhaan aan het oog. Een moedige man klopte bij de koster aan om de sleutel en snelde met een emmer water de vele honderden traptreden op, maar dat emmertje water kon geen enkel effect sorteren. In de spits woedde al een felle brand De al gealarmeerde brandweer haalde de gele slangewagen uit het brandspuit- huisje naast de toren en korte tijd later arriveerde de rode handspuit, maar dat was al het materiaal waarover de brand weer kon beschikken en wat begin je daar nou mee bij een torenbrand. Mach teloos moesten de brandweerlieden toe zien hoe de vurige brandtongen om de torenspits likten. Hoe erg het ook was, het leverde wel een imposant schouwspel op en heel Be verwijk liep uit. De weerhaan stortte naar omlaag en kwam terecht op het kerkhof. De klokkestoel bleef evenmin gespaard en de grote, in 1733 gegoten klok tuimelde eveneens naar beneden Wonderlijk genoeg bleef die klok onbe schadigd. Het was dezelfde klok die ook de Duitse bezetting in de tweede werel doorlog overleefde. De klok werd wel schikbaar blijven; het ledensysteem, zoals de Centrale dat voorstaat, is niet nodig). Het speeltuinnieuwbouwplan van de Centrale heeft het in de ogen van het college niet gehaald. Voorzitter V.d. Berg is er de man niet naar om het bijltje er bij neer te gooien. „Met ons valt best te praten over compromissen, maar het wordt ons door de gemeente wel heel moeilijk gemaakt". Binnenkort zal de timer plus vrijwilligers; er zal een lokaaltje Centrale opnieuw met de gemeente rond de tafel gaan zitten om te zien of er iets te „ritselen” valt, hoewel de Centrale wat BEVERWIJK De jeugdafdeling van de sportvereniging „Beverwijk" houdt za terdag 28 januari een kienavond in de kantine aan de Ringvaartweg. Hoofdprijs is een draagbare televisietoestel De wed strijden beginnen om acht uur.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9