STAND HYPOTHEEKRENTE VOORLOPIG GEEN ONTSLAGEN BIJ HEDEMAN EN GELDERMAN Met Sabena naar Canada beurs deze week postgiro en rijkspostspaarbank Pensioencommissie Stichting v.d. Arbeid kan weer vooruit tU55€D de bedrijven docx 1 Gulden r Vogelnestjessoep wordt duur betaald Flinke stijging meer dan een miljoen gulden aan prijzen jnst n onze len die g Wij s Ook laar bij ag van ag en i-13.00 /MCC 1* Na „Miljoenen werknemers in carrière belemmerd” 10 ECONOMIE ZATERDAG 19 7 8 2 8 JANUARI iagd ---- 08 Sabena, the hard-working airline. Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. van het pensioenvraagstuk. Dit blijkt uit een mededeling van de Stichting. Scheepsbouw Japan Albert de Bary Stork Hengelo Indexcijfer Betalingsbalans t 1 Kunstvezels Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Goeie reis! 9234567 TH G LUCASS STATIONSSTR Door bezit vertrouwelijke kennis postaux betaalkaart^ SSEN iTRAAT 33 L00W0UDE 9999 --- DEN HAAG (ANP). Nu de centrale organisaties van werk gevers en van werknemers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid hun keus hebben be paald uit de zes varianten voor een aanvullende verplichte pen sioenregeling voor alle Neder landse werknemers, kan de com missie pensioenen van de Stich ting van de Arbeid weer verder met haar studie over de regeling Unaniem heeft de commissie vastge- Teleurstelling in Wall Street (Van onze beursmedewerker) 16729, (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 24 januari. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. (ADVERTENTIE) Ned. Middenstandsbank de ruil voor porselein, goud en stoffen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. val' Opmerkingen: g t s v o (ADVERTENTIE) uit Nederland i. Belgian world airlines Centraal Beheer Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Maar Wall Street leverde opnieuw een teleurstelling, door al het ongetwijfeld gunstige nieuws uit de jaarlijkse State of the Union en de nieuwe begroting naast zich neer te leggen. De eerste reactie was zelfs een nieuw dieptepunt sedert april 1975, waarna de beurs enige dagen bleef hangen. President Carter kwam nu einde lijk met zijn belastingvoorstellen voor de dag en die logen er niet om. Een gemiddeld gezin van vier personen zal dit jaar 700 gulden minder aan belasting behoeven te betalen. Ook de vennootschapsbelasting zal worden verlaagd. De voorstellen komen neer op een totaal bedrag van 25 miljard dollar, maar uit de begroting die een paar dagen later werd gepresenteerd, bleek dat een deel van dit bedrag als begrotingsgat zal fungeren. Met andere woorden: in tegenstelling tot de periode-Johnson, toen elke belastingverla ging gepaard ging met een even grote overheidsbezuiniging, teneindè de begro ting niet met lagere belastingopbrengsten te bezwaren, zal dit keer de koopkracht verbetering van publiek en bedrijf door de overheid worden gedragen. In de Verenigde Staten worden maatre gelen getroffen om dit soort buitensporige contracten ongeldig te kunnen verklaren. Soortgelijke maatregelen zijn van toepas sing in Groot-Brittannië, aldus de ILO. aangetoond dat de verplichting om geen vertrouwelijke kennis over te dragen kan zijn opgenomen in arbeidsovereenkom sten, gesloten met rond 66 tot 75 percent van het stafpersoneel in de industrie, het bank- en verzekeringswezen en andere fi nanciële instellingen. De zes alternatieven waren opgenomen in het derde interimrapport dat de com missie op 14 april vorig jaar aan het bestuur aanbood. Het bestuur van de Stichting bepaalde dat die zes varianten aan de achterbannen van de centrale organisaties zouden worden voorgelegd ter bepaling van een keuze. Die raadpleging heeft dezer dagen bin- Daarnaast meldde zich dagelijks de stroom van bedrijfsresultaten over 1977 die bekend werden gemaakt en die veelal flinke winststijgingen en «Jividendverho- gingen inhielden. Vooral de winststijgin gen in het vierde kwartaal vallen daarbij op. Maar Wall Street keek er niet van op en had meer aandacht voor de rente die, uitgaande van de geringe verbeterings- Verwacht wordt dat de overheid binnen kort een besluit zal nemen over de bijdra ge, die zij kan leveren aan de sociale bege leiding van de herstructurering, aldus Nij- verdal-ten Cate. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Annuiteitenhypotheek A.B.N. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. en van een jaarlijks pensioenpercentage van anderhalf percent. kans voor de inflatie en de positie van de Amerikaanse dollar, voorlopig weinig mo gelijkheden tot verlaging zal kunnen ver tonen. Geheel anders ontwikkelt zich de rente in verschillende Westeuropese landen. In ons land bijvoorbeeld trad de forse rente daling in de maand januari nog eens dui delijk aan het licht door de nieuwe staats lening op een rentebasis van 7,5 procent. De tendervorm kan er zelfs nog voor zor gen dat de emissiekoers boven de honderd procent komt te liggen. Sedert juli 1972 is er op onze beurs geen staatslening meer geweest met zulk een laag rentetype, en dat wil toch wel wat zeggen. De hypotheek banken kregen zefls op 101 procent zoveel vraag te verwerken voor hun 8 procent- pandbrieven, dat de afgifte schielijk werd gestopt en vervangen werd door 7,75 pro- cent-stukken tegen 100 procent. Als volgende week dinsdag de staatsle ning een succes wordt, kunnen er 7,5 pro- cent-pandbrieven op de markt worden verwacht. Wel was het een teleurstelling voor de beurs dat de verwachte disconto- verlaging achterwege bleef. Kennelijk wil de Centrale Bank eerst de ontwikkeling van de gulden nog eens afwachten, te meer Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar/ variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel daar deze week bekend werd dat ook in november vorig jaar de uitvoer stokte, maar de invoer krachtig steeg. In tegenstelling tot de obligatiemarkt op het Damrak, die sommige dagen zeer vast gestemd was, deed de aandelenmarkt te weinig. De dagelijkse verschillen bleven gering en vaak werden winsten op volgen de dagen ongedaan gemaakt of, omge keerd, opgelopen verliezen weer wegge werkt. KLM kon oplopen van 123 gulden tot 133 gulden op goede verwachtingen van de bekend gemaakte winstcijfers over de eerste negen maanden. De dividendver- hoging bracht aandelen Landré en Glin- derman omhoog van 168 gulden op 188 gulden. Maar de geringe kans op dividend uitkeringen in de komende jaren deed Fokker wegzakken van 21 gulden op 18 gulden. Fusiegeruchten hielpen Pakhoed omhoog van 43 gulden op 48 gulden en het meedoen van de Centrale Suiker Maat schappij met de opdelingsplannen van de KSH van 70 gulden op 75 gulden. Ahold breidde zijn herstel van de vorige week verder uit van 99 gulden tot 105 gulden, terwijl hoop op betere resultaten aandelen Holec, Nijverdal ten Cate, Wegener en Elsevier vijf gulden tot tien gulden vooruit brachten. ACF, Meneba en Van Gelder verloren echter weer vijf gulden terrein. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,5 8,75 8,5 8,5 8.4 8,8 8,7 8,5 8,75 8,5 8,5 8,6 9 8,7 De buitenlandse bestellingen voor Ja panse schepen zijn vorig jaar sterk ge daald. Dit is gisteren meegedeeld door het verbond van exporteurs van schepen. Eind december waren er voor dat hele jaar 493 schepen met een tonnage van ruim negen miljoen besteld uit het buitenland tegen 806 schepen met een tonnage van 17,5 miljoen in 1976. De daling werd toege schreven aan de slechte economische toe stand. sterk toegenomen gebruik van insectici den overal voor een teruggang van de vogelstand heeft gezorgd. De geconsolideerde winst van H. Albert de Bary en Co. NV (een gezamenlijk be lang van de Amrobank en de Deutsche Bank) is in het per 30 september eindigen de boekjaar 1976-’77 gestegen van 2,3 tot 2,9 miljoen gulden. Samen met het onver deelde winstsaldo van het jaar daarvoor is voor verdeling drie miljoen beschikbaar. Voorgesteld wordt hieruit 10 pet. dividend te betalen en daarna anderhalf miljoen aan de reserves toe te voegen. Dit blijkt uit het jaarverslag. Ventilatoren Stork Hengelo een werk maatschappij van VMF-Stork heeft een licentie verstrekt aan de Industrial Pro ducts Division van het Amerikaanse con cern American Standard Ine. uit Dear born in Michigan voor de produktie en verkoop van hogedruk-axiaal-ventilatoren met loopschoepverstelling. Het indexcijfer van de groothandelsprij- zen in België is in december met 0,32 percent gedaald, na een daling met 0,8 percent in november. Sinds maart vorig jaar is het cijfer regelmatig gedaald. De lopende rekening van de Italiaanse betalingsbalans heeft in oktober een over schot aangetoond van 691 miljard lire ver geleken met een positief saldo van 722,5 miljard lire in de voorgaande maand en met een nadelig saldo van 222,5 miljard lire in oktober 1976. a. 4 gr schuur 'opsom nen de pensioencommissie van de Stich ting tot conclusies geleid, waarbij werk gevers- en werknemersvertegenwoordi gers unaniem hebben besloten om bij de verdere studie twee varianten te betrek ken. De ene variant betreft een pensioen regeling waarbij het bodempensioen wordt gevormd door de aow (tienzevende van de aow-uitkering de zgn. franchise telt niet mee bij de opbouw van het aanvullende pensioen) en de opbouw eendriekwart percent per jaar bedraagt. Bij de tweede variant wordt uitgegaan van het netto-minimumloon als franchise steld dat zorgvuldig aandacht moet wor den besteed aan het voorkomen van on gewenste repercussies van het invoeren van de pensioenplicht op bestaande pen sioenregelingen. Een werkgroep van de commissie gaat bezwaren van werkne- merskant tegen het tweede alternatief na. Bij die variant zou, zo menen werkne mersvertegenwoordigers, geen aanvul lend pensioen krachtens de pensioen plicht ontstaan voor het gebied tussen het minimumloon en tienzevende maal de aow, of, in bedragen van 1977, tussen 18.495 en 19.407. 8,75 8,5 8,75 8,5 8,9 8,5 8,3 8,5 8,5 8,5 8,75 8,5 8,75 8,6 8,75 8,5 8,75 8,5 8,9 8,5 8,3 8,5 8,5 8,5 8,75 8,5 8,75 8,6 zoekt boven- ookge- jrijsop- 4, IJM Ind.: erd.. 2 Vraag- zoekt ling, tot Br.o.nr o.a. gr badk abrord- tage of tem of 01719- ih. Het veredelingsbedrijf van Gelderman wordt verkleind en gaat zich specialiseren op synthetische en mengweefsels. Het ver edelingsbedrijf van Hedeman wordt, in tegenstelling tot het voorkeursplan, in ver kleinde vorm gehandhaafd en gaat zich specialiseren op katoen en poolweefsels. ------- j signature SINGAPORE. (AP) Het heeft er alle schijn van dat vogelnestjessoep een ver dwijnende lekkernij is. Door het tekort aan geschikte nesten in Thailand, Indone sië en Maleisië wordt de „Chinese” delica tesse voor de meeste mensen onbetaal baar. De ILO zegt hierover dat de onderne mingen het recht hebben om hun gehei men en belangen te beschermen, maar dat het niemand door de aard van zijn werk onmogelijk gemaakt mag worden om zijn brood te verdienen. Het beheersen van iemands hersens komt neer op „lijfeigen schap”, zo stelt de ILO. De belangrijkste vraag in deze kwestie is dan ook welk deel van de kennis die de werknemer bezit aan hemzelf toebehoort en welk deel aan de werkgever. Een onderzoek in Groot-Brittannië heeft delbare Zoekt lem tot 196. 3E (30 over art vrije g. Huur maand. Het is de bedoeling ontslagen te voorko men door behalve het natuurlijk verloop niet op te vangen ook te zorgen voor een actieve begeleiding. Via het „transfersys teem” zal worden geprobeerd werknemers van Hedeman en Gelderman onder te brengen bij andere bedrijven van Nijver dal ten Cate en zo mogelijk ook buiten het concern. a Monsanto heeft persberichten tegenge sproken als zou het bedrijf zich willen terugtrekken uit de kunstvezelproduktie in Europa. Ook Monsanto heeft de gevol gen van de crisis in de kunstvezelindustrie gemerkt. Om de verliezen te drukken heeft het bedrijf haar vezelproduktie gerationa liseerd. Verouderde produkten worden niet meer gemaakt. Gelijktijdig is door een beperking van de capaciteit de produktie in evenwicht gebracht met de vraag, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse concern. In Singapore kost een kommetje vogel nestjessoep nu ongeveer 10 gulden. In res taurants ligt de prijs vaak nog hoger en moet men de soep verschillende dagen van te voren reserveren. De lekkernij wordt gemaakt van de nestjes van zwaluwen, die in grotten en onder daken te vinden zijn. Belangrijkste bestanddeel is het speeksel waarmee deze vogels hun nestjes in elkaar lijmen. Werkgroepen uit staf en ondernemings raden van Hedeman en Gelderman (pro ducenten van hoofdzakelijk bovenkle dingstoffen) hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om op het voorkeursplan amendementen in te dienen. Zorgvuldige afweging van deze amendementen heeft geleid tot een wijziging van het voorkeurs plan. Het overleg hierover is thans afge rond. Besloten is om Hedeman en Gelder man tot één werkmaatschappij samen te voegen. De centrale staf ervan zal worden gevestigd in Oldenzaal. De weverij-capaci teit zal eveneens in Oldenzaal worden ge concentreerd, zodat daar een moderne, flexibele eenheid ontstaat. ALMELO (ANP). Het voorkeursplan van Koninklijke Textielfabrieken Nijver- dal-ten Cate voor de samenvoeging van Op de meeste effectenbeurzen in de vrije wereld bleef het deze week een dode boel. Wall Street kwam, ondanks goed nieuws, niet van de grond en dit was voor de rest van de beurswereld voldoende reden om dicht bij huis te blijven. Vooral op het Damrak ging het kalm en rustig toe, zonder omzetten van betekenis en zonder belangrijke koerswijzigingen. De ondergrond bleef evenwel positief, vooral doordat van de zijde van het beleggingskapitaal voorzichtige aankopen werden verricht. Dit met het oog op het naderende dividend- en jaarverslagseizoen en de nog steeds dalende rente. haar volledige dochterondernemingen II. P. Gelderman en Z" V. in Oldenzaal en B.V. Textielfabriek Hedeman in Almelo GENÈVE. (Reuter) Miljoenen werknemers over de gehele wereld zijn niet in staat werk te vinden of aan te nemen omdat zij veelal verplicht zijn vertrouwelijke kennis die zij bij hun vorige werkgever hebben opgedaan, voor zich te houden. Dit heeft de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) bekendgemaakt. Een studie van de ILO heeft - aangetoond dat „miljoenen wetenschapsmensen, verkoopleiders, technici en andere zoekt specialisten genoegen moeten nemen met een lager inkomen en geringere carrièremoge- 02526- **j****^vro*4 u<aj> imigcii lue uu.i upgviegu zijn Aanvankelijk was het de bedoeling dat Hedeman in Almelo zou worden gesloten. Districtsbestuurder Ties Hagen van de In dustriebond NKV noemde het gisteren een positief punt dat de personeelsverminde ring nu evenredig wordt verdeeld over de twee vestigingen, zodat niet alle proble men in Almelo moeten worden opge vangen. z.sp.m. :meub ant met f 75Q I43. t KA- et don gen heil) ng. Te is gewijzigd, waardoor voorlopig nog geen ontslag aan het personeel zal worden aangezegd, zo heeft Nijverdal-ten Cate bekendgemaakt. ■'tM' posimk Overigens zullen er met het nieuwe plan ongeveer evenveel arbeidsplaatsen ver dwijnen als bij het oorspronkelijke. Het tekort op de komende begroting wordt dan ook op 62 miljard dollar ge raamd; 15 miljard tot 20 miljard dollar meer dan aanvankelijk was geraamd. De Amerikaanse president heeft hiermee nieuw voedsel gegeven aan het infla- tiespook, door de verwachting uit te spre ken dat ook in 1978 nauwelijks enige vermindering van de inflatiegraad te ver wachten zal zijn. Deze bedroeg in 1977 rond 6.7 procent. Wel ging president Car ter ervan uit dat de economische groei in 1978 iets zal afnemen, maar pas in 1988, zo schat hij, kan de begroting in evenwicht zijn. Over het hete hangijzer van het ener gieprobleem werd volstaan met het klem mende verzoek de reeds door het Congres in behandeling genomen voorstellen tot besparingen zo snel mogelijk aan te nemen. Het goede nieuws van de koopkrachtver betering en daardoor ongetwijfeld gunsti ge economische impulsen in 1978, hoewel het voorstel van de belastingsverlaging nog moet worden aangenomen, haalde Wall Street niet uit zijn impasse. Zoals te verwachten viel, tilde men zwaar aan het overgebleven inflatiegevaar en werd dit min-punt gretig gebruikt om de koersen onder druk te houden. Daarbij werd het gunstige nieuws uit het bedrijfsleven volle dig genegeerd. De orders voor de industrie stegen in december fors, terwijl de staalin dustrie ook in januari een hogere bezet tingsgraad kon bereiken. Deze week heeft één bank Westland Utrecht haar rentepercentages verlaagd. Een verdere lichte daling van de rente lijkt waarschijnlijk. De werknemersvertegenwoordiging heeft, blijkens de mededeling van de stichting, „een duidelijke voorkeur” voor de eerstgenoemde variant, hetgeen ook het geval is „bij sommige omvangrijke sectoren” aan de werkgeverskant. Die voorkeur wordt o.m. ingegeven door een goede aansluiting bij de huidige praktijk op pensioengebied. De samenvoeging betekent dat het totale aantal personeelsleden van Hedeman en Gelderman met 292 wordt geruggebracht waarna het bedrijf in Oldenzaal ongeveer 420 en dat in Almelo ca. 140 medewerkers zal tellen. Aan het betrokken personeel van de twee bedrijven zal voorlopig nog geen ontslag worden aangezegd, aldus Nij verdal-ten Cate. Zwitsers geld - les postcheque -1—- handtekening Te winnen in de Nationale Puzzelaktie: retour- biljetten voor 2 personen naar Canada De waarde van deze prijs bedraagt ca ƒ5000,-. Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor hetzelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten, in samenwer king met de Belgische Luchtlijnen ir lijkheden door de beperkingen die hun opgelegd zijn”. ---.LULL)-..~4~--- m nederland garantie tót 200 gulden na Ir d m v giropas Sinds de tijden van de Ming-dynastie heeft men zwaluwnestjes verzameld om er soep van te maken. Enkele eeuwen gele den trokken Chinese handelaren naar Borneo om vogelnestjes aan te kopen in .il 1 Volgens sommige experts is het tekort ontstaan doordat te veel nestjes worden meegenomen zonder dat gelet wordt op de zwaluweieren. Anderen zeggen dat het lltim.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11