Nederlands elftal begint in E.K.-toernooi tegen Ijsland voor E.K schaatsen BOND PAKTE LEEDS Freek de Jonge: „Niet UNITED HARD AAN sportpuntiq Martsjoek favoriet V' te laat voor actie” Moeilijkheden rond tafeltennisselectie Coördinator Sollicitaties Slotemaker-Jetten 18e in Monte Carlo Negen vragen Protest van S.S.M. Sterke prestaties Uitzondering Top-rijders Boycot W.K. voetbal” 15 SPORT 19 7 8 2 8 JANUARI ZATERDAG 4 ^■1 B De in totaal 20 wedstrijden, die de vijf WIELERCOACH MIDDELINK GAAT NA DIT SEIZOEN WEG ir Bert Schoofs: verwonderd g Wielercoach Joop Middelink: medewerking aan herstructurering •A I ZURICH. Het Nederlands elftal be gint de reeks wedstrijden in groep-vier van de voorronden van het Europees kampioenschap voetbal 1980 met een duel op eigen bodem tegen de zwakste tegenstander, Ijsland op 20 september 1978. Nederland besluit de serie met een uitwedstrijd tegen Oost-Duitsland op 21 november 1979. Dit is het resultaat van de overeenkomst betreffende het speelschema die de Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) vrijdag in Zurich heeft bereikt met de bonden van de andere landen in groep vier: Ijsland, Polen, Oost-Duitsland en Zwitserland. (Van onze redactie) ROTTERDAM. Joop Middelink neemt definitief afscheid als coach van de amateur-wegploeg. Het komende seizoen zal de Amsterdammer, daarbij geassisteerd door een nog nader aan te wijzen tweede coach (Rini Wagtmans lijkt de voornaamste gegadigde), de wegrenners nog coachen en begeleiden bij de WK in West-Duitsland. Daarna zal Middelink, 56 inmiddels, zich definitief terugtrekken. Volgens Vermeulen en De Jonge zijn nog veel te weinig Nederlanders zich bewust van de politieke situatie in Argentinië. „Dit gebrek aan feitenkennis heeft geleid tot een berustende houding ten aanzien van een Nederlandse deelname aan het WK- toernooi. Wij krijgen de indruk, dat uit spraken over Argentinië worden wegge moffeld tussen andere uitspraken over Zuid-Afrika, Chili, Tsjechoslowakije en Rusland”, aldus het cabaretduo, dat daar om deze week de „Actie Argentinië” is gestart. In de brief aan de KNVB stellen Ver meulen en De Jonge negen vragen. Een van die vragen luidt: „Realiseert de KNVB zich voldoende, dat een met het bloed van het Argentijnse volk besmeurde wereldbe ker geen pronkstuk in haar prijzenkast zal zijn en daar vier jaar als onomwonden bewijs van lafheid zal staan?”. Voorts vragen Vermeulen en De Jonge of de KNVB in contact wil treden met de Zweedse en Franse voetbalbond, in welke landen eveneens discussies zijn ontstaan over de deelname aan het WK-toemooi in Argentinië. Ook wil het duo weten of de KNVB de werkelijke motieven kent van de spelers die hebben geweigerd mee te gaan naar Argeninië. De „Actie Argentinië”, wordt gesteund door onder anderen Jan Wolkers, Jan Mul der, Paul van Vliet, Eric Herfst, Jasperina de Jong en Joop Koopman. De initiatiefne mers willen naast hun brief de spelers van het Nederlands elftal rechtstreeks benade ren. Voorts organiseren zij in de komende maanden amusementsavonden in Amster dam en Rotterdam. Bovendien zal een handtekeningenactie worden gestart. „Wij zijn met deze actie niet te laat”, vinden Vermeulen en De Jonge. „De orga nisatie van het WK-toernooi is nu in een kritieke fase gekomen. Het is nu niet meer mogelijk Argentinië geheel te isoleren, maar als Nederland zich voor het WK- toemooi terugtrekt zal dat ongetwijfeld in de hele wereld indruk maken”. Vandaar het motto van de actie: „Oranje kan iets bereiken in Argentinië, door niet te gaan”. De initiatiefnemers hebben nog geen steun ontvangen van politieke partijen. Vermeulen: „De Partij van de Arbeid wil zich nog niet over de actie uitspreken. We moesten eerst maar eens beginnen”. Een aantal politici heeft geweigerd de actie te steunen. Vermeulen: „Zij vonden, dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. Wij zijn het daarmee eens en juist daarom zou het Nederlands elftal niet naar Argentinië moeten gaan”. Inmiddels is ook de Stichting Sociale Marketing in Middelburg een protestactie begonnen. De stichting vindt, dat de Ar- landen zullen afwerken, worden ge speeld tussen 6 september 1978, wan neer Ijsland Polen ontvangt, en 21 no vember 1979, als Nederland naar Oost- Duitsland gaat. Het schema van de wed strijden van het Nederlands elftal ziet er aan bij de structuurideeën zoals Frans Mahn die reeds twee jaar geleden venti leerde. Het uniebestuur beschouwt de baancoach, die zijn functie reeds eerder ter beschikking heeft gesteld, echter niet als de meest aangwezen man voor het coördinatorschap. Hylkema: „Maar het lijkt me niet terecht in de kwaliteiten van Mahn te treden. Dat zou unfair zijn, omdat ik dan negatief zou moeten zijn. Voor ons staat in elk geval voorop, dat de toekomsti ge coördinator een semi-wetenschappelij- ke opleiding moet hebben”. derland, 5 september 1979: IJsland-Ne- derland, 17 oktober 1979: Nederland-Po- len en 21 november 1979: Oost-Duits- land-Nederland. Het volledige speelschema voor groep vier is: 6 september 1978: IJsland-Polen, Bettine Vriesekoop is het Europese Top-Twaalf tafeltennistoernooi in Praag uitstekend begonnen. Ze won haar eerste vier partijen en was de enige die deze maximale winst boekte zodat ze alleen op kop staat. Bert de Jong heeft na de eerste dag van de schaatsvierkamp in Davos, waaraan de Nederlandse sprintselectie deelneemt, een grote kans boven Lieuwe de Boer in het eindklassement te eindigen en zich daar door zeker te stellen van de reserveplaats in de sprintploeg, die afgevaardigd wordt naar het op 11 en 12 februari in Lake Placid (VS) te houden wereldkampioen schap sprint. De wedstrijden in Davos zijn de laatste test voor De Jong en De Boer. Bert de Jong werd vrijdag zowel op de 500 als op de 1000 meter derde, terwijl Lieuwe de Boer niet verder kwam dan respectieve lijk een achtste en een vijftiende plaats. In het algemeen klassement na twee afstan den is De Jong zelfs de beste Nederlander. Hij bezet de tweede plaats achter de Zweed Olof Granath. De Boer staat op de dertiende plaats. UEFA voor vier jaar uitgesloten van Euro pese bekertoernooien, nadat fans tijdens en na de finale van het toemoooi om de Europese beker voor landskampioenen te gen Bayern München in Parijs de beest hadden uitgehangen. De voorzitter van de strafcommissie, Sir Harold Thompson, voegde eraan toe dat het vonnis bij het begin van het seizoen 1979-1980 opnieuw zal worden bezien. Als het gedrag van de supporters van Leeds het komende seizoen duidelijk verbetert, is het mogelijk dat de straf opgeheven zal worden. Overigens zal Leeds financieel niet al te zeer lijden onder het vonnis. Bij wedstrijden voor de FA-cup wordt de re cette gelijkelijk verdeeld over de beide clubs en de bond. Zij wil daarover een gesprek met het dagelijks bestuur en de sportcommissie en stelt tot die bespreking voorlopig geen spelers meer ter beschikking voor nationa le ploegen. Van de vereniging Tempo Team zijn Bert van der Helm en Nico van Slobbe bij de heren geselecteerd en werd Sonja van Weelderen-Heltzel als reserve bij de dames aangewezen. Volgens de ver eniging bestaat er bij de spelers onrust over de gevolgde procedure wat betreft het selecteren. Schoofs, trainer/coach van de nationale herenploeg toonde zich verwonderd. „Ik heb geen moeilijkheden met Van der Helm en Van Slobbe. Zij hebben tegenover mij geen woord gezegd dat op onrust zou dui den toen ik de selectie bekend maakte. Alleen over Sonja van Weelderen waren zij wat verbolgen, maar dat is de zaak van de damescoach”. Damescoach Gé Bakker was niet voor een reactie bereikbaar. Ook van de zijde van de NTTB viel geen commentaar te verkrijgen omdat het telegram nog maar net in het bezit was gekomen van het bondsbureau. DEN HAAG. De vereniging Tempo Team uit Amsterdam heeft vrijdag het bestuur van de Nederlandse Tafel Tennis Bond (NTTB) telegrafisch laten weten dat zij zich niet kan verenigen met de selectie van de Nederlandse ploeg voor de Europe se kampioenschappen. T Jt Lf g r n n s, rt u 1: De wegcoach zal ook niet terugkeren in de functie van supervisor, maar deson danks niet voor de wielersport verloren gaan, doordat hij deel gaat uitmaken van het scoutingsapparaat. Daartoe heeft de wegcoach, die 18 jaar als zodanig functio neerde, zich na een aantal moeizame ge sprekken bereid verklaard, zoals hij even eens instemde met het plan „coaching op lange termijn”, zoals dat tijdens een vrij dagmiddag gehouden bijeenkomst in Rot terdam door de KNWU werd ontvouwd. Het Nederlandse duo Rob Slotemaker- André Jetten (in een Opel Kadett GTE) eindigde als 18e met een achterstand van 32.15. Bob de Jong en Lars Carlsson haal den de finish niet. Op 100 kilometer van het einde sneuvelden zij door pech terwijl ze op dat moment 12e in het algemeen klassement stonden. MONTE CARLO. De Rallye van Mon te Carlo is definitief gewonnen door Nico las en Laverne en ook in de rest van de officieuze uitslag kwam voor wat de be langrijkste plaatsen betreft, geen veran dering. Onder supervisie van de sportcommissie zal op wat langere termijn een coördinator welke functie dit seizoen wordt waarge nomen door de sportcommissieleden Roosenburg en< De Schipper worden benoemd, met daaronder zes deeltrainers voor respectievelijk de onderdelen baan (sprint en achtervolging), stayeren, weg, veldrijden, junioren en dames, voor welke twee laatste categorieën tevens een bege leider zal worden aangetrokken. De coör dinator, die een CIOS- of MO-achtergrond met als specialiteit wielrennen dient te hebben en tevens over managerskwalitei ten moet beschikken, zal in full-time dienst van de wielrenunie komen. De deeltrainers zullen op part-time basis voor de unie gaan werken en bij voorkeur niet langer dan drie, vier jaar. De coördi nator, die een beduidend langer dienstver band zal krijgen, zal worden bijgestaan door een scoutingsteam, dat een wezenlij ke bijdrage moet leveren tot de prestatieve ontwikkeling van de wielersport in Neder land. Voor de samenstelling van dit appa raat wordt onder meer gedacht aan oud- coaches, zoals Frans Mahn en Joop Midde link, die inmiddels reeds hun medewer king hebben toegezegd. Het in de loop der maanden door de unie ontwikkelde plan door waarnemend voorzitter ir. J. K. Hylkema geschetst als het ideaalbeeld dat in 1979 definitief gestalte moet krijgen, sluit in grote lijnen gentijnse generaal Veidela het WK-toer- nooi aangrijpt om het imago van zijn ter reurbewind te verbeteren. Door de Argen tijnse generaal is het reclamebureau Bur- son-Marsteller in New York voor een be drag van 50 miljoen gulden ingehuurd om activiteiten te ontwikkelen, waardoor „de Argentijnse dictatuur met een humaan sausje wordt overgoten”. De Zeeuwse stichting is van mening, dat de internationale reclamewereld hier tegen ondubbelzinnig stelling moet ne men. „De activiteiten van het Amerikaan se bureau zijn niets anders dan een recla mecampagne voor een dictator”, zegt de stichting, een landelijke werkgroep van maatschappij-kritische reclamemensen. De stichting roept op tot financiële steun om een protest-advertentiecampagne in de Amerikaanse vakbladen te beginnen. In hun brief schrijven Vermeulen en De Jonge, dat door het militaire bewind in Argentinië mensen en mensenrechten worden vertrapt. „Het WK-toernooi dient ter meerdere glorie van dat militaire be wind. Deelname aan het toernooi betekent aanvaarding van dit bewind”, aldus de brief, die de voetbalbond vrijdag overi gens nog niet had ontvangen. als volgt uit: 20 september land, 11 oktober derland, 15 november 1978: Nederland- Oost-Duitsland, 28 maart 1979: Neder- land-Zwitserland, 2 mei 1979: Polen-Ne- Met veel meer overtuiging liet hij zich de vorige winter gelden. Martsjoek ont popte zich toen als de beste schaatser uit de Sovjet-Unie. Hij werd niet alleen na tionaal kampioen, maar was bij de EK in Larvik (zesde) en de in Heerenveen ge houden WK (vierde) de beste Russische deelnemer. Op het sublieme glij-ijs van Medeo demonstreerde de veelzijdige Moskoviet vervolgens zijn klasse met drie toch wel historische prestaties. Op drie afstanden doorbrak hij tijdbar- rières: De 1000 meter werd door hem als eerste binnen de 1.15 min. afgelegd, hij dook onder de 4 minuten op de 3000 meter (3.36,65) en de 5 kilometer voltooi de hij als eerste binnen de historische 7 minuten. Sergei Martsjoek nestelde zich mede dankzij deze prestaties aan de top van de wereldranglijst aller tijden, maar hij heeft geen enkel wereldrecord op zijn naam staan. De dit seizoen nog niet zo opvallende Noor Stenshjemmet bleek nog iets sneller op de 5 kilomter, het 300- meterrecord van Ard Schenk (4.08,03), wat van zes jaar geleden dateert, hield stand omdat de Russische staatsautori- teiten de wedstrijden waaraan Marts joek deelnam niet tijdig genoeg bij de internationale schaatsunie (ISU) hadden aangekondigd. Martsjoek: „Het is de schuld van de Amerikanen. Die vertelden mij vorig jaar pas twintig dagen voor de wedstrij den in Medeo dat ze zouden komen, waardoor we de ISU te laat konden mee delen dat er een internationale wedstrijd op Medeo werd gehouden. Ook Eric Hei den werd hiervan de dupe omdat zijn record op de 100 meter niet kon worden erkend". Zelfs voor de fanatieke Noren, die da gelijks vanaf levensgrote reclamezuilen worden toegelachen door hun vier„S’en” (stensen, Stenshjemmet, Storholt en Sjoebrend) geldt de bijna 26-jarige Ser gei Martsjoek als de uitgesproken favo riet. In de doorgaans duffe en kleurloze schaatsploegen die de Sovjet-Unie de afgelopen tien jaar naar buitenlandse evenementen heeft afgevaardigd, kan de uit Moskou afkomstige Martsjoek tot de uitzonderingen worden gerekend. Hij is een spontane, levenslustige sportman, evenals trouwens zijn plaatsgenoot Wla dimir Lobanov, al durft dit tweetal zich niet dezelfde vrijheden te veroorloven als topsprinter Efgeni Koelikov, die naar Russische maatstaven de overeenkomst met een westerse playboy kan door staan. Sergei Martsjoek trad reeds in 1973 voor het internationale voetlicht tijdens de wereldkampioenschappen in Deven ter. Zijn eindklassering was toen onop vallend: veertiende. Daarna dreigde de stijlvolle Rus volle dig in de anonimiteit terug te vallen, want gedurende twee seizoenen was hij niet aanwezig bij zowel de Europese als de wereldkampioenschappen. Met klas seringen in de middenmoot keerde Martsjoek een jaar later terug in de twee belangrijkste schaatsevenementen; ook de Olympische Winterspelen in In nsbruck leverden hem weinig succes op. (Van onze speciale verslaggever) OSLO. Dertien jaar is het inmiddels geleden dat een schaatsenrijder uit de Sovjet-Unie niet te kloppen was op een internationaal titeltoemooi. Vlak voor het begin van het tijdperk Verkerk-Schenk werd Eduard Matoese- vitsj in 1965 Europees kampioen. De te rugkeer van de Russen, die op hun su persnelle wonderhaan in Alma Ata voortdurend met, zeer scherpe tijden voor opschudding zorgden, is sindsdien menigmaal voorspeld, maar een Europe se of wereldtitel bleek er niet in te zitten. Nu echter, aan de vooravond van wel licht de laatste schaatsslag op Bislet, staat een rijder uit de Sovjet-Unie op de nominatie om gehuldigd te worden als de kampioen van Europa. 1978: Nederland-IJs- 1978: Zwitserland-Ne- Het duel tussen Leeds United en Man chester City werd gedurende 20 minuten onderbroken in welke periode de scheids rechter de spelers naar de kleedkamers dirigeerde. Supporters van Leeds hadden het speelveld bestormd, waar zij vechtpar tijen ontketenden in de hoop dat de wed strijd, die voor hun favoriete club slecht verliep Leeds stond met 0-2 achter gestaakt zou worden. Bereden politie maakte een eind aan de gevechten en arresteerde 32 mensen. Manchester won uiteindelijk met 2-1. In 1971 was het stadion van Leeds voor drie weken gesloten en kreeg de club een boete van 400 pond(toen 2600 gulden) na rellen op de tribune tijdens een competi tiewedstrijd. In 1975 werd de club door de Dit schaatsseizoen heeft Sergei Marts joek zeer voortvarend ingezet. Hij won niet alleen de Nieuwjaarswedstrijden in Oslo, veertien dagen geleden moest de complete Noorse top eveneens voor hem buigen in de interland Noorwegen-Sov- jet-Unie. De sprintspecialisten konden hem amper de baas en op de 10 km was alleen de Noorse stayer Sten Stensen een fractie sneller. Dat was trouwens volle dig in overeenstemming met de persoon lijke toptijden over de vier klassieke afstanden die achter Martsjoeks naam prijken: 38,45; 1.56,4; 6.58,88 en 14.39,56. Over een jaar denkt Sergie Martsjoek te kunnen af studeren als leraar lichame lijke opvoeding. Ondanks zijn tijdver slindende schaatsactiviteiten heeft hij de studie er dan binnen vier jaar op 1 zitten. Martsjoek: „Dat is voor mij geen enkel probleem. Mijn enige voordeel is dat ik niet zoals de anderen in januari examen hoef te doen maar pas later na afloop van het schaatsseizoen.” Alvorens die coördinator wordt aange steld, dient echter eerst te worden voor zien in de vacatures, ontstaan door het komende vertrek van Mahn en Middelink. In de komende uitgave van Wielersport zullen sollicitanten voor deze functie, als mede voor de junioren en dames, worden opgeroepen. Hylkema: „Het zou ons van zelfsprekend liever zijn geweest het plan al op korte termijn te kunnen realiseren, maar dat is een onmogelijkheid nu we nog een baancoach in full-time dienst hebben. Financieel is het derhalve niet haalbaar”. In de nabije toekomst zal het hoofdbe stuur dat op de komende vergadering van 30 maart aanzienlijke wijzigingen zal ondergaan en waarbij het aantal leden zal worden teruggebracht naar 10 tot 11 in plaats van de statutair toegestane 17 worden bijgestaan door twee colleges, de autonoom opererende sportcommissie en een college samengesteld uit de14 de- strictsvoorzitters. Hylkema: „Van de nieuwe hoofdbestuursleden wordt vereist dat zij bestuurlijke kwaliteiten hebben en (daarnaast kennis van sport. De leden van |de sportcommissie zullen afkomstig moe ten zijn uit de wielersport. De inspraak die nu binnen de KNWU geboden wordt is een goede zaak, mits we ook slagvaardig blij- ven. Daarom zullen we bekwame mensen moeten hebben om zodoende de structuur Je kunnen stroomlijnen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In een brief aan bondsvoorzitter Wim Meuleman en voor zitter betaald voetbal Jacques Hogewo- ning van de KNVB dringen Bram Ver meulen en Freek de Jonge, bekend als het cabaretduo „Neerlands Hoop”, erop aan het Nederlands elftal niet naar Argenti nië te sturen voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. 20 september 1978: Nederland-IJsland, 4 oktober 1978: Oost-Duitsland-IJsland, 11 oktober 1978: Zwitserland-Neder- land, 15 november 1978: Nederland-Oost-Duitsland en Polen- Zwitserland, 28 maart 1979: Nederland- Zwitserland, 18 april 1979: Oost-Duits- land-Polen, 2 mei 1979: Polen-Nederland, 5 mei 1979: Zwitserland-Oost-Duitsland, 22 mei 1979: Zwitserland-IJsland, 9 juni 1979: IJsland-Zwitserland, 5 september 1979: IJsland-Nederland, 12 september 1979: IJsland-Oost-Duitsland en Zwitser- land-Polen. 26 september 1979: Polen- Oost-Duitsland, 10 oktober 1979: Polen- IJsland, 13 oktober: Oost-Duitsland- Zwitserland, 17 oktober 1979: Neder- land-Polen en 21 november 1979: Oost Duitsland-Nederland. ir Freek de Jonge: beroep op KNVB en spelers. LEEDS. De Engelse eerste divi- sieclub Leeds United mag drie seizoenen lang geen wedstrijden voor de Engelse bekertoernooien in eigen stadion spelen. Deze straf werd de vereniging opgelegd door de Engelse voetbalbond naar aanlei ding van ongeregeldheden tijdens de wed strijd voor de FA-cup tegen Manchester City op 7 januari. Bovendien heeft Leeds opdracht gekregen een afrastering om het speelveld aan te brengen. -s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15