L^CLL Bejaarden pagina W Humor in Bondsrepubliek anders, aldus tv-man Rolf Spinrads Wf® tl Nestbevuiling Grote spanning Domme grap Mauthausen-cyclus Uriah Heep verlopen Concertagenda Geen blad voor de mond I. >r 7 Ly Het kantoor van Rolf Spinrads bevindt zich op de vierde etage van het kolossale WDR-gebouw in het hartje van Keulen. Zo’n 4000 mensen werken daar aan het produkt, dat Duitsland 1 en Duitsland 3 heet. De Plattenküche-sticker op de kantoordeur is in gezelschap van soortgelijke kleefkreten van onder andere Toppop en The Allrounders. De belangstelling die Rolf Spinrads voor Nederland heeft, steekt hij niet onder stoelen en banken. Hij hangt het aan de muur. Bovendien spreekt hij een aardig mondje Hollands. Zijn bureau is bedolven onder brieven, die elke dag worden verdeeld in de mappen positief en negatief. Allemaal reacties op de laatste uitzending van „Die Plattenküche”, waarin zowaar de Achterhoekse groep Normaal nog kans zag zich voor het eerst aan het Duitse tv-publiek te presenteren. De brieven liegen er niet om. Mensen die zich ergeren aan het gooien met kippen en het zinloze vernielen van gitaren zijn er legio. Een enthousiaste kijker biedt zijn tijger als decorstuk aan. In een andere brief is een biljet van 10 DM ingesloten met het verzoek of een foto van de „oben ohne”-go-go-girls kan worden toegestuurd. tlB Duitse Van Oekel-show bracht wat Plattenküche met Helga Fedderson i. r ir- ir- id e- ;t- Tina Turner unaniem. Alleen uit Zwitserland kwa men waarderende kritieken. En bij de WDR vielen de vrienden van de Plat tenküche op de vingers van één hand te tellen. „Wat is dat nou weer voor rotzooi”, kregen we na elke uitzen ding te horen. Er is zelfs meerdere keren geprobeerd het concept veran derd te krijgen. Twee keer is een uitzending uitgesteld. Maar, afgezien van het ontslag van Wim, is het nooit tot afstel gekomen. Daarvoor waren de kijkcijfers te hoog. Gemiddeld ke ken zo’n 17 miljoen mensen. En dat is erg veel, zeker als je weet dat op het tweede net meestal een speelfilm was”. Maar dat wij het instituut televisie ook hebben aangevallen, deed bij veel mensen de deur dicht. Grappen ma ken over andere programma’s kende niemand bij ons. Zoiets deed je ge woon niet. Nou, wij wel. De domste grap was ons nog niet goed genoeg. Ook daarom mag het een wonder heten, dat we konden doorgaan. Bij het ZDF moet je elke gesproken regel aan alle hogere instanties voorleggen voor goedkeuring. Bij ons kwam het maar zelden voor dat vooraf in het draaiboek werd gekeken”. te ir. Tot zijn bekendste werken behoren de Mauthausen-cyclus (over de verschrik kingen van het Nazi-bewind) en cycli van liederen op teksten van de Chileense dichter Pablo Neruda en de Ier Brendan Dinsdagavond, gelijktijdig met Theo dorakis, treedt in het Haagse Congresge bouw de Amerikaanse rockgroep „met blazers” Blood, Sweat and Tears op. Het betekent een weerzien na vele jaren met zanger David Clayton-Thomas. Tina Turner, sinds kort herenigd met ex-echt- genoot Ike, treedt twee dagen eerder in het Congresgebouw op met haar eigen Revue, maar zonder Ike. In dezelfde zaal trekt donderdagavond 3 februari de ver lopen Engelse hardrockgroep Uriah Heep weer eens van leer. De maand februari biedt verder con certen van de Engelse hardrockers Sta tus Quo (4 en 5 februari in de Amster damse Jaap Edenhal) een weerzien met de extravagante extraverte Frank Zappa op 13 februari in het Rotterdamse Ahoy Sportpaleis, een zeldzaam jazzgebeuren met de pianisten Chick Corea en Herbie Hancock (op twee akoestische vleugels) op 20 februari en een rendez-vous met country-zangeres Emmylou Harris op 26 februari in het Haagse Congresgebouw. maal voor een show is een budget van 300.000 DM, red.) moesten werken, leidde na de derde uitzending tot het enige werkelijke conflict. Wim van der Linden, die de regie had gedaan, moest opstappen. Hij was de gebeten hond. Ach, bij ons is het soms net ontwikkelingshulp. Eerst komt de in genieur uit het land waar de machines zijn gemaakt. Later nemen de negers het over. Nou ja, Wim was de inge nieur. En wij de negers”. De reacties van het publiek pro en contra bleven komen in een 50-50 ver houding. De positieve reacties kwa men vooral van de jongeren en de bejaarden. „Toch gek, hè”, zegt Rolf, „dat er zoveel opa’s en oma’s zijn die een dergelijk programma kunnen waarderen. Die zijn kennelijk wat to leranter. Echt verklaren kunnen we het evenwel niet. Ook niet het feit, dat het programma in het westen en zui den goed is aangekomen en in het noorden niet. Wij hadden juist het tegendeel verwacht”. Dinsdagavond geeft de fameuze en strijdbare Griekse musicus-componist Mikis Theodorakis een eenmalig concert in het Amsterdams Concertgebouw, dat met de herinnering aan zijn gloedvol verlopen toemee in 1972 in het achter hoofd, ongetwijfeld weer zal uitlopen op een demonstratie tegen de willekeur van dictaturen waar ook ter wereld. Bij Theodorakis zijn kunst en politiek een vanzelfsprekende eenheid. In zijn liederen, oratoria en orkestwerken, maar ook in zijn filmmuziek (hij schreef de muziek bijvoorbeeld voor „Z” van Costa Gravas) onderstreept hij zijn verbonden heid met hen die strijden voor een recht vaardiger en humaner samenleving. Zijn composities werden al in een vroeg sta dium van zijn loopbaan gemeengoed voor de Griekse bevolking. Zowel onder de Duitse bezetting als tijdens het kolo- nelsbewind schoot zijn populariteit bij de onderdrukkers in het verkeerde keel gat. Tot tweemaal toe zuchtte Theodora kis langdurig in het gevang. Ook binnen de WDR wende men aan het omstreden concept. Rolf: „Vrijwel niemand had een dergelijke lawine van reacties verwacht. Zelfs omstreden politieke programma’s hebben nog nooit zoveel brieven opge leverd. Velen spraken van nestbevui ling. Dat wij het fenomeen schlager aanpakten, was nog te tolereren. Het programma bleef. De reacties ook. Weliswaar viel er een tendens te bespeuren dat leek op een gewen ningsproces, toch werd er elke keer onder grote spanning gewerkt. „Elke keer moesten we er rekening mee houden, dat we met de laatste uitzen ding bezig waren. Die spanning en het feit dat we met weinig geld (de eerste show mocht 50.000 DM kosten; nor- Terugblikkend in de historie stuiten we op een dergelijk voorval tijdens The- anderzijds. Rolf Spinrads had er re kening mee gehouden. Hij kende als enige het reactiepatroon in Neder land. En dus was er één hele domme grap aan het slot van de eerste uitzen ding. „We hebben de kijkers gevraagd mee te doen aan een wedstrijd. Wie de meest positieve brief over de eerste Platteküche schreef, kwam in aan merking voor een prijs”. „Nou, dat hebben we geweten. Ruim 5000 positieve brieven zijn er binnengekomen. En daarmee hadden wij een schitterend argument in han den om te pleiten voor voortzetting. Weliswaar werden wij beschuldigd van schaamteloosheid, maar aan de andere kant kon niemand die reacties wegcijferen. Toen bovendien bleek, dat kijkdichtheid en waardering gun stig waren uitgevallen, mochten we alsnog doorgaan. Zes uitzendingen stonden er geprogrammeerd. Ééntje viel af. Dat was in de week dat Schley- er was vermoord. Kregen we trou wens nog een zeer smakeloze brief over. Iets in de geest van: „Zelfs in zijn dood heeft Schleyer ons nog een dienst bewezen: Die Platteküche werd niet uitgezonden”. „Laten we maar weggaan”, mom pelt Rolf. „Hier blijven betekent dat we elke minuut gestoord worden. Ik krijg nog steeds telefoontjes van kij kers”. De grijze kantoorruimte wordt ingeruild voor een bruine Kneipe, waar Eisbein, lever en Duitse biefstuk haast vooroorlogs worden geser veerd. In een 2-2-combinatie (Schnapps en bier, en dat twee keer) vertelt Rolf dat het altijd al zijn droom is geweest om een programma als „Die Platteküche” te maken. Wim van der Linden, Gied Jaspers en Wim T. Schippers de geestelijke vaders van Fred Haché, Barend Servet en Sjef van Oekel kende hij al. Het probleem waarvoor Rolf zich zag ge plaatst, was dat hij Van Oekels Disco theek te Nederlands vond. Rolf: „De humor, de manier van werken en de verschillende typen wa ren erg Nederlands. Ik zal een voor beeld geven. In Nederland is het mo gelijk om een bejaard publiek een popshow voor te zetten. In Duitsland is zoiets ondenkbaar, omdat anders gedacht wordt dat wij bejaarden bela chelijk willen maken. Zo ligt de men taliteit bij ons nou eenmaal. Minder heidsgroepen bij ons moet je altijd voorzichtig behandelen”. Bovendien was het Rolf ook niet ontgaan, dat in Nederland anders over humor gedacht wordt dan in Duitsland. „Bij jullie zijn ze eerder begonnen met kwaliteitshumor, ge schoeid op Amerikaanse en Engelse leest”, vindt Rolf. „Onze humortradi- Met die mensen en met het Van Oekel-concept werd de eerste Platten küche gemaakt. Ontsteltenis alom. De overige uitzendingen werden onmid dellijk geschrapt. Woede en verbijste ring enerzijds, opluchting en gejuich Terugkijkend concludeert Rolf: „Het enige wat wij hebben gepro beerd, is om wat meer Schwung te brengen, om popmuziek in een wat ander kader te omlijsten, om comedy show en pop-show te combineren. Wij hebben frisse lucht in een bijna ver stikte programmering gebracht. Want laten we eerlijk zijn, elke maand jaar in, jaar uit naar programma’s kijken als Hitparade, Musikladen en Disco, is ook niet alles. En wat ge beurt er nu? Er komt plotseling meer kritiek op deze programma’s. Dat is, dacht ik, toch een beetje te danken aan Die Plattenküche. Bij ons was het geen verfilmde discotheek, waar alles gladjes verliep. Waar niemand meer een trap nodig had, gebruikten wij zo’n ding. En waar niemand meer iets zag in go-go-girls, lieten wij ze weer opdraven. En zie, wat gebeurt? Musikladen is weer begonnen met go- go-girls. Ach, gehaat hebben ze ons allemaal. Maar gekeken hebben ze ook allemaal”. ’frisse lucht ties zijn wat belast. Zeker als het om het politieke cabaret gaat. Er bestaat nog angst om een kwaliteitsniveau te bereiken. Bovendien zijn wij meer gericht op de humor van Laurel en Hardy en van The Marx Brothers, vooral omdat de laatste jaren .veel films van deze komieken zijn uitge zonden. Er is nu wat meer vergelij kingsmateriaal. Men kan zich als het ware wat beter optrekken”. Identificatie van de kijker met de presentatoren noemt Rolf ook een be langrijke voorwaarde. Al weer zo’n probleem. „In Duitsland hebben we duizenden Hamlets en tienduizenden Orphelia’s, maar goede comedy-en tertainers zijn er nauwelijks. Dat is vaak een kwestie van import. De wei- nigen die er nog waren, hebben we I kunnen strikken. Helga Fedderson kent iedereen als de gewone vrouw van het toneel. En met Frank Zander hebben we geluk gehad. Toen wij hem vroegen, was-ie nog volslagen onbe kend. Kort daarna kreeg hij een ge weldige hit. De enige Van Oekel-fi- guur die wij genomen hebben, was dr. Moser. En die deed het geweldig”. De ergernis van het publiek gold vooral de (te) oude grappen en het feit dat te weinig Duitse composities wa ren opgenomen. De tv-recensenten kraakten de Plattenküche vrijwel Mikis Theodorakis Behan. Na zijn terugkeer naar Grieken- odorakis’ toemee door Nederland in land in de zomer van 1974 werd Theodo- 1972. Griekenland onder de kolonels rakis nog meermalen in de uitoefening gold nu eenmaal als een bevriend land en van zijn werk gehinderd. Zo verbood de toenmalige minister van justitie, Van premier Karamanlis hem een paar weken Agt, achtte het nodig Theodorakis te voor de parlementsverkiezingen in dat waarschuwen. „Hij diende zich te ont- jaar op te treden. Kennelijk waren de houden van uitlatingen die gevaar kon- autoriteiten ten zeerste bevreesd geble- den opleveren voor de openbare rust, ven voor 's mans populariteit. Geen won- openbare orde of nationale veiligheid. der, want het eerste concert dat hij na De waarschuwing leverde geïrriteerde zijn terugkeer gaf werd door 50 duizend kamervragen op. Vijfeneenhalf jaar later dol enthousiaste landgenoten bijge- neemt Theodorakis nog immer geen blad woond. voor de mond. Hij zet zich tegenwoordig vooral in als advocaat voor politieke gevangenen waar ook ter wereld. Regisseur Rainer Basedow in een scene uit Die Rolf Spinrads. verantwoordelijk man van Die Plattenküche.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25