De onredelijkheid van het muurtje EJ bi sr Na financieel balanceren toch nog een grote sponsor „Hij heeft altijd gedaan wat hij wilde” ft] BrI I I s n door Peter Heerkens i r Broersrecord Vioolsolo Van Impe Verrassing f f Eddy Merckx in van STOPPER gelooft nog in een goede Tour >en irdt en. aal ver lan irijf ien een erte i/an i of afgelopen zondag bij scheidsrechter Ram, die Volendam-NEC floot. Pietje Precies als het om de juiste plaats van de vrije schop of de ingooi ging, maar buitengewoon onnauwkeurig zodra het om de positie van het muurtje ging. En het gaat daarbij niet om noncha lance van de kant van de scheidsrech ter, of om de moeilijkheid de juiste afstand van negen meter te schatten, want ik heb nog nooit een muurtje op 10 of 11 meter afstand van de bal zien staan! Het is pure labbekakkerij, psy chologisch vermoedelijk verklaarbaar door de numerieke meerderheid die het muurtje van vijf, zes man altijd op de alleenstaande scheidsrechter heeft. En wat me nog het meest eraan ergert is, dat die bevoordeling van het muurtje en dus van de verdedigende partij zo hoogst onrechtvaardig is, niet alleen tegenover het voetbalspel in zijn tota liteit, of tegenover de gedupeerde par tij, maar ook tegenover het publiek! Tegenover het voetbalspel is het on rechtvaardig, omdat de meeste vrije schoppen in de buurt van het straf schopgebied (de vrije schoppen die het opbouwen van die vleesmuurtjes nood zakelijk maken) van die noodremgeval- len zijn, waarbij een voorhoedespeler dreigt door te breken, maar op het laatste nippertje nog onderuit gehaald kan worden. Nood breekt wet, heet het dan, of men spreekt van een professio nele overtreding. Het gevolg is wel, dat een van de schaarse mooie momenten die in het huidige verdedigende voet bal met de straffe mandekking nog wel eens voor een tinteling van kunstgenot zorgden, door zo’n grove overtreding halverwege wordt afgebroken. Dat dit ook hoogst onrechtvaardig is tegenover het publiek, hoef ik natuur lijk niet uit te leggen. De genotswaarde van een doelpunt, door een uitbraak of een doelpunt door een vrije schop over of langs het muurtje, is duizendmaal groter dan een vrije schop die in het muurtje smoort of hoog over de lat wordt geschoten. We zien dus steeds weer dat de boosdoeners op allerlei manieren bevoordeeld worden (in tijd, in reorganisatie, in afstand van het muurtje), en dat de gedupeerden niet Een vrije schop is natuurlijk ook meegenomen, maar 1. heeft de verdedi ging zich dan allang weer gereorgani seerd, mede dank zij het feit dat een van de spelers een tijdje, ongestraft, maar natuurlijk wel driftig weggewo- ven, voor de bal is blijven staan, 2. zijn de afweermaatregelen met muurtje meestal zo „doeltreffend”, dat het doel zelden wordt getroffen, en 3. staat het muurtje nooit op negen meter, in het gunstigste geval op zeven meter, maar meestal op zes of vijf meter, zodat het ook wiskundig gesproken nauwelijks nog mogelijk is direct OVER het muur tje en ONDER de lat te scoren. mesjesfabrikant Wilkinson garant leek. Na weken onderhandelen ketste de samen werking af en Merckx deed er erg teleur gesteld over. „Ik snap die problefnen bij zo’n firma niet”. Omgekeerd verbaasde de aspirant-sponsor zich over de houding van de wielervedette. Zakenbehartiger Hein Verbruggen uit Waterloo (in Nederlandse wielerkringen bekend als ex-manager van de ploeg waarin Zoetemelk begon en thans lid van de KNWU-profcommissie) legt uit: „Nadat er een beginselovereenkomst was, Ik geef de Militaire Willemsorde aan de scheidsrechter die een vrije schop, waarbij het muurtje niet op negen me ter afstand staat, net zo lang laat over nemen tot de bal in het doel ligt! Of tot het muurtje op negen meter staat. Maar de kans dat het eerste eerder gebeurt dan het tweede, schat ik tienmaal zo groot. Met zijn eerste officiële wedstrijd voor het Nederlands elftal voegde Ar nold Mühren weer een broederpaar toe aan de rij Nederlandse internationals. alleen door de tegenpartij, maar ook door de gemakzuchtige scheidsrechter nog eens extra worden gedupeerd! Andere broederparen in net Neder landse elftal (zonder dat daarmee ge zegd wil zijn dat zij ook steeds gelijk tijdig in Oranje hebben gespeeld, zoals René en Willy, waren Ronny en Dé Kessler (HW, in de beginjaren van ons internationale voetbal), de Be Quick- gebroeders Tetzner, Wout en Daan Bui tenweg van UW, Evert Jan en Jaap Bulder van Be Quick, Leo en Jaap Halle van Go Ahead, Bas en Jaap Paauwe van Feyenoord, en de broertjes Wim en Ger Tap van ADO. 1t Ct iini- van de ttie, Wij an- Bur, de- ira- ud- aen au) tijd: rvi- oe- 05- Eddy Merckx was niet anders gewend. Bl ab t n. ir- li- 'an tiet n. is /ij Bn Bn in n. Bi- De bekendsten zijn natuurlijk René en Willy van de Kerkhof, en van na de oorlog herinneren we ons ook nog Cor en Wim van der Gijp van Emma (oor spronkelijk), later van Feyenoord (Cor) en Sparta (Wim). Cor speelde 13 maal in Oranje, Wim 1 maal. In Zwitserland speelden drie broers Abegglen voor het Zwitserse elftal, hoewel nooit meer dan twee tegelijk. De Zweedse broers Knut, Bertil en Gunnar wonnen met het Zweedse elf tal in 1948 de gouden medaille op de Olympische Spelen. Albert Kömer en Robert Kömer, links- en rechtsbuiten, speelden samen zeven interlands voor Oostenrijk in de jaren vijftig en Fritz en Ottmar Walter maakten samen deel uit van het Duitse elftal dat in 1954 de wereldbeker won. En dan had je in Nederland nog het befaamde backstel Arnold en Anton Horburger. Alleen de eerste speelde voor het Nederlandse elftal, acht keer, maar het verhaal gaat, dat Anton zijn broer een keer „ano niem" heeft vervangen Bas Paauwe met 31 en Jaap Paauwe met acht wedstrijden hebben het broersrecord met 39 wedstrijden nog in handen, maar zullen dat wel snel aan René en Willy moeten overdragen. Hun record zal dan des te opmerkelijker zijn, omdat zij de enige tweelingbroers zijn onder de Oranjebroers. Overigens halen we het niet bij Groot-Brittannië Daar speelden op 20 april 1955 twee broederparen mee in het elftal van Wa les tegen Ierland: L. en I. Allchurch en J. en M. Charles. Ze speelden alle vier nog twee wedstrijden voor Wales, in 1958 tegen Israël en in 1962 tegen Bra zilië. De afloop van de Tour de France (hij eindigde als 6e) werd voor Merckx zo’n desillusie en zijn kans op revanche zo’n obsessie, dat hij met het fanatisme van een debutant aan de toekomst begon. Merckx: „Ik wilde een goed afscheid in de Tour de France en dat mislukte door tegenslag. Ik ben ervan overtuigd dat ik zonder ziekte voor een paar sterke prestaties had kun nen zorgen. Wanneer ik in de afgelopen Ronde van Frankrijk tiende was gewor den op een voor mij waardige manier, dan zou ik gegarandeerd inderdaad gestopt zijn. Maar dit. Zesde terwijl ik ziek was. Ik zou m’n leven lang spijt gehad hebben wanneer ik niet aan een revanche begonnen was. Daarom ga ik nog een jaar door. Want ik ben nog lang niet versleten. Ik voel dat er nog wat achter zit. Vanaf zijn besluit om door te gaan, legde Merckx op zoek naar een sponsor een voor zo’n grote vedette droeve tocht af. Het ging er steeds meer naar uitzien dat zijn in intieme kring gesproken woorden „des noods start ik gratis in de Tour, zo’n be langrijk is die Ronde voor me”, waarheid zouden worden. Half oktober begon de narigheid toen zijn sponsor (FIAT) een aanvankelijk groot enthousiasme omboog tot een nega tieve reactie. Men wilde de ploeg op be scheiden basis laten voortbestaan. Op dat moment had Eddy Merckx een nagenoeg complete ploeg met daarin oud-Tour-win- naar Lucien van Impe, persoonlijk onder contract. Een dergelijke werkgeversver- houding is in de wielerwereld niet geheel onbekend (met name Rik van Looy en Jacques Anquetil hanteerden wel eens die formule), maar uiteindelijk toch vrij onge bruikelijk. Of zoals Jan Janssen het noemt: „Niet normaal eigenlijk. Het is het verkopen van jezelf en dat heb ik nooit gewild. Er zit een groot risico aan en dat is nu met Merckx wel gebleken. De gok is namelijk de klap dié je treft wanneer een sponsor zich terugtrekt. Ze hebben mij ook wel eens zoiets aangeboden, maar ik ben er niet aan begonnen. Ik dacht: stel je voor dat ik al mijn knechten onder con tract neem en de sponsor rijdt tegen een boom. Maar er zit voor een kopman een aantrekkelijke kant aan, dat wel. Wanneer je met een sponsor een bedrag afspreekt van bijvoorbeeld anderhalf miljoen en je sluit de contracten af op een miljoen, dan steek je zelf vijf ton in de knip. Maar dat spel heb ik nooit durven spelen”. Wanneer Eddy Merckx, wielervedette, begin 1977 het einde van zijn carrière aankondigt is dat geen grote verras sing maar toch een schok. De dalende prestatie-curve (slechts 15 overwinningen in 1976, een absoluut dieptepunt) heeft het afscheid ingeleid en de bevestiging uit de mond van de meester zelf (,,in de winter nog wat zesdaagsen, dan stop ik") is iets wat evengoed hard aankomt na een zo unieke loopbaan. En dan ineens, minstens zo sensationeel, de „Totale Ommekeer” die afgelopen dinsdag in Brussels binnenstad gestalte kreeg met de presentatie van Merckxnieuwe ploeg die tegen een vergoeding van bijna anderhalf miljoen gulden reclame maakt voor C A. Het begin van deze spectaculaire wending in de carrière van de beste naoorlogse wielrenner (begin deze maand kende de internationale sportpers hem deze onderscheiding toe) ligt vastgeprikt op de vroege ochtend van de 20e juli 1977. liep het mis toen Merckx onverwacht het budget verhoogde en zijn programma be perkte tot de Tour als hoogtepunt. Volgens mij heeft hij met een alternatieve sponsor rondgelopen en hoog spel gespeeld”. Als vervolg op deze mislukking ging daarop het gerucht dat Merckx met een eigen ploeg (zijn fietsmerk) op de markt zou komen, welk initiatief hij tot op de dag van vandaag ontkent. Merckx: „Ik heb nooit getwijfeld aan een nieuwe sponsor”. Lucien van Impe weet zich echter te herinneren dat er op een bijeenkomst ten huize van Eddy Merckx tussen kerst en nieuwjaar wel degelijk gesproken is over een „ploeg fietsen Merckx”. Van Impe: „De truien het zouden grijze worden had ie al in de maak”. Hoe dan ook: Merckx ging onder eigen firmanaam bij de Belgische Wieler Bond de sociale premies (RMZ) betalen, naar het nu heet slechts als voorschot op wat de definitieve sponsor zou doen. En die geldschieter is gevonden. Merckx raakte met zijn 17 knechten onder dak bij een vermaard concern en beleeft tenminste wat de sponsoring betreft een degelijk afscheid. Tot dat moment stond het vast dat Eddy Merckx met een recordaantal overwinnin gen van dik 500 zou stoppen. „Ik verheug me op de paasvakantie met mijn kinde ren”, was een de supporter in het mensen hart rakende uitspraak. En echtgenote Claudine in die periode: „Er zijn zaken waar hij niét meer mee kan leven. Om zes uur opstaan bijvoorbeeld en dan biefstuk ■SS» met rijst eten”. Van zijn laatste wielerjaar, had Eddy Merckx zich vooral een goede Tour de France voorgesteld maar nadat het succes eerst al in de klassiekers uitbleef, sukkelde hij met eer? bloedziekte uit de Ronde van Zwitserland en begon derhalve met slech te vooruitzichten aan de Ronde van Frank rijk. Een voedselvergiftiging gedurende de eerste bergetappes deed zijn toch al gerin ge kansen nog meer dalen en de genade klap kwam in de historische rit van Cha monix naar Alpe d’Huez, toen Hennie Kui per zo schitterde. „De ergste etappe uit mijn carrière”, kreunde Merckx na aan komst. „Dit was het verschrikkelijkste wat ik meemaakte”. De volgende morgen, op de 20e juli, toen het reizende wielercircus langzaam ont waakte aan de voet van de Alpe d’Huez kwam Eddy Merckx met een van de groot ste verrassingen uit zijn aan sensaties toch zo rijke loopbaan. De Belgische sportjour nalist („Het Laatste Nieuws”) Robert Jans sens lichtte hij als eerste in. Janssens: „Ik kwam die ochtend bij zijn hotel waar zijn verzorger me meteen naar zijn kamer diri- In plaats van tegen Griekenland, in Athene, speelde het Nederlands elftal afgelopen woensdag tegen de „buiten landers” in Alkmaar. „Bij Alkmaar be gon de victorie!” zal iemand straks schrijven als Nederland in de finale om het wereldkampioenschap Brazilië met 3-1 verslagen heeft. Vooral dank zij het sublieme en subtiele voeten werk van Arnold Mühren, die pas in die finale zijn kans kreeg doordat Johan Neeskens na zijn gele kaarten tegen Iran en Hongarije aan de kant moest blijven. Maar de enige glimp die we daar woensdag al van te zien kregen, was het spel van Arnold Mühren en waren enkele grove tackles van Hugo Hovenkamp en Ruud Krol. Niet dat hét echt de spuigaten uit liep, maar ze vielen extra op omdat het op het soppige gras zo 'n gezapige par tij was, althans voor zover het de ge vechtshandelingen betreft. Het was daarbij curieus te zien, hoe scheids rechter Berrevoets zelfs in zo’n onder onsje nog kans zag een lichte voorkeur voor de geboren Hollanders te tonen. Het enige doelpunt van Oranje ont stond uit zo’n tamelijk willekeurige beslissing, terwijl Nygaard bij vrije schoppen aan de andere kant de kans niet kreeg een zinnige poging te wagen, doordat het oranjemuurtje van Berre voets op vijf meter mocht blijven staan, in plaats van op de voorgeschre ven negen meter ruim. Toch zag ik Berrevoets een paar keer fluiten of beduiden dat de bal bij een ingooi of een vrije trap een of twee meter naar achteren moest worden ge legd, dus aan zijn „ogenmaat” kan het niet hebben gelegen. Hetzelfde zag ik Stel je voor, Herman Krebbers is be zig aan een prachtige vioolsolo, en plotseling wordt hem de strijkstok uit de hand geslagen! Of Sir Laurence Oli vier heeft nog maar net de eerste woor den van zijn Hamlet-monoloog uitge sproken („To be or not to be, that is the question! Whether it’s nobler in the mind WHOEM, BENG!) of Polonius, die hem van achter is genaderd, schopt hem met een vliegende tackle onder steboven. Zo ongeveer moet u zich voorstellen dat Ruud Krol handelde, toen Thoressen hem voorbij glipte, al thans dreigde te glippen, waarna Krol hem onderuit haalde. Vrije schop. En een vermaning. Maar geen gele of rode kaart, zoals doelman Formanoy van NEC afgelopen zondag ook alleen maar een standje van Ram kreeg nadat hij ver buiten zijn strafschopgebied de doorgebroken Pier Tol omver had gemaaid. geerde. Ik wist niet wat ik meemaakte. Merckx, die ik een uur of tien tevoren nog zo ontredderd op Alpe d’Huez had gezien, zat er ontspannen bij en hij zei: hou u vast, ik heb groot nieuws. Ik blijf nog een jaar rijden. Toen ik gisteravond op m’n kamer kwam nam ik me voor nog eens over mijn beslissing om te stoppen te denken. Ik heb die hele etappe gereconstrueerd en ik ben tot de ontdekking gekomen dat ik als een van de snelsten op de Alpe d’Huez naar boven ben gegaan. Alleen: ik had op dat moment al te veel achterstand. Maar het sterkte me in m’n gevoel dat ik eigenlijk nog niet versleten ben". De volgende die over het grote nieuws werd ingelicht, was mevrouw (Claudine) Merckx voor wie het bericht niet meer dan een kennisgeving was. „Hij heeft altijd gedaan wat ie wilde, daar is gewoon niks aan te doen”. En Eddy Merckx zelf over dat aspect: „Het is tenslotte mijn stiel en ik vind dat ge daarin oe eigen zin moet doen. Maar ze is er wel bezorgd over, dat ik doorga. En dat slaat dan vooral op de schrik die Claudine Merckx heeft gekre gen voor het gevaar van valpartijen en de angst voor inbraak die ze overhield aan een roof twee jaar geleden toen tijdens Eddy Merckx’ deelname aan de Antwerp se zesdaagse zijn prijzenkast werd geplun derd. Echtgenote Claudine feliciteert haar grote winnaar met de over winning van 58ste Ronde Frankrijk Hij deed het al bij Molteni, de omstreden Italiaanse worstfabrikant van wie hij nog steeds geld tegoed heeft. In zijn voorberei ding op nóg een wielerseizoen maar dan definitief het laatste wierf Eddy Merckx een opmerkelijk gezelschap. Voor op Lucien van Impe van wie hij zegt: „Met vijf aankomsten op een col ben ik beslist geen favoriet voor een Tourzege. Lucien is dat wel. Daar staat tegenover dat ik mis schien op een ander front kan schitteren. En samen zullen we dan succes hebben. Dat is mijn doel. Ik wil een groots laatste jaar. Individueel en/of als ploeg. En wat dat betreft moet ik zeggen dat ik een van de schoonste ploegen uit gans mijn carriè re heb”. Merckx verzekerde zich van de steun van kleine Tourwinnaar Eddy Schepers en van diens trouwe vazallen Guido van Cal- ster en René Martens, van de gebroeders Planckaert, en van wat oude getrouwen onder aanvoering van Joseph Bruyère. Volgens Merckx’ manager Firmin Ver- helst een gezelschap dat rond de 20 mil joen Belgische francs (1,4 miljoen gulden) kost voor welk bedrag de Engelse scheer- Koning Boudewijn in gesprek met zijn beroemde landgenoot tijdens een ontvangst op het paleis te Laeken i'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27