Karamanlis hoopt op vlotte afwikkeling RAVAGE IN GEVANGENIS Guerrillastrijders HAJEK ANALYSEERT in Eritrea melden EN HAAR GEVOLGEN nieuwe successen Protest 600 hoogleraren tegen ontslag Briickner Uitbreiding staking in Nicaragua LENTE” „PRAAGSE van toetreding Griekenland tot de EEG Defensie VS wil Günther Wallraff in Amsterdam: zich toespitsen op terugslaan Russische aanval NAVO WOEDEND OVER In centrum Hannover: I n is „GROVE TAAL" REGERINGSDELEGATIE 3 19 7 8 JANUARI 2 8 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG lt n el ik Is Anonimiteit w- - 4 I •P g m >n 11- n- •ij >1- P- p d- in ?n ge ‘T- •e- n, KB door John Oomkes „Tijdens mijn werk ben ik op feiten gestoten, die in handen van Springer wel degelijk gebruikt zouden worden. Feiten over de intieme kanten van Springers leven, psychiatrische gegevens, informatie over zijn zwakke kanten. Maar zelfs al zou ik alle processen verliezen, die Bild en Springer tegen mij en mijn boek hebben aangespannen, dan nog zou ik ze niet openbaar maken. Menselijke zwakheden moet je zoveel mogelijk buiten schot hou den. Dat heb ik ook in mijn boek „Verslaggever bij Bild” gedaan. Mijn collega's, mijn chef daar waren niet slecht uit de grond van hun hart, maar functioneerden in dienst van Springer op een onbetamelijke wijze.” Moezorewa verlaat overleg Salisbury (Van onze redacteur in de VS) met manipulatie bestrijden? fü PARIJS (AFP). - Tien jaar na de tragi sche afloop van de Praagse Lente, is de identiteit van de Tsjechoslowaakse per soonlijkheden die, volgens de Russische lezing, de troepen van het Warschau-pact „te hulp zouden hebben geroepen”, nog steeds een compleet mysterie. lar tri- izer ing in Ier in President Anastasio Somoza kwam gis teren met zijn kabinet bijeen om middelen SALISBURY (DPA/UPI). De Rhodesische nationalistische leider bisschop Abel Moezorewa is gisteren woedend weggelopen uit de onderhandelingen met de regering. Moezorewa verklaarde dat de regeringsdelegatie „zeer grove taal” had gebezigd, en zich zeer onverzettelijk had opgesteld ten aanz.ien van de gemeenschappelijke kiezers lijst. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt er in de twee Ethiopische frontgebieden Eritrea en de Ogadenwoestijn aan het regeringsleger bijstand verleend door 200 a 3'00 militaire „adviseurs” uit Zuid-Jemen Dit uiterst linkse Arabische land zou zijn hulpverle ning aan Ethiopië enkele maanden gele den zijn begonnen en geleidelijk opvoeren. Volgens eerdere Amerikaanse schattin gen zijn er in Eritrea en de Ogaden waar Ethiopië slaags is met Somalië in totaal verder zo’n 1000 Russische en onge veer 2000 Cubanen die het regeringsleger van advies dienen. Turkije heeft de Sovjet-Unie met succes tot voorzichtigheid gemaand wegens het grote aantal Russische vliegtuigen dat via het Turkse luchtruim met militaire voorra den op Ethiopië vloog, zo meldde het dag blad Millyet gisteren. De Turkse regering heeft geen commen taar geleverd op dit bericht. Volgens de krant zouden er in de loop van december meer dan 30 Russische transportvliegtui- De strijders van het EPLF zouden ver der ook het overgrote deel van Massawa in handen hebben. De regeringstroepen zou den daar worden belegerd in de Marineba sis en in de gewone handelshaven. Volgens het EPLF-communiqué heeft het verlies van de hoofdverkeersweg een verplette rende indruk gemaakt op de 20.000 Ethio pische soldaten die de belegerde hoofd stad Asmara moeten verdedigen. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Commissie wil snel vooruitgang boeken bij de on derhandelingen met Griekenland over de Griekse toetreding tot de Europese Gemeenschap. De Griekse premier Kon stantin Karamanlis hoopt dat de onder handelingen, die twee jaar geleden al begonnen, nog dit jaar kunnen worden afgesloten. De regermg-Smith wil dat er ook m de toekomst afzonderlijke kiezerslijsten voor blank en zwart blijven bestaan, maar de delegatie van Moezorewa verlangt een ge meenschappelijke kiezerslijst. Donderdag was uit conferentiekringen vernomen dat komend weekend de onder- teking van eèn akkoord werd verwacht. Moezorewa maakte gisteren niet duidelijk of hij terug zal keren naar de conferen- tietafel, maar volgens de andere Afrikaan se delegatieleiders, Sithole en het stam hoofd Chiroe, worden de besprekingen maandag hervat. Deze twee gaan wel ak koord met afzonderlijke kiezerslijsten De regering wil dat de 28 blanke parle mentsleden, die er in de nieuwe constella tie zullen zijn, uitsluitend door blanke kiezers gekozen worden. Zo moet voorko men worden dat dit blanke blok wordt verzwakt door met Afrikaanse stemmen gekozen blanken, die zich bij stemmingen mogelijk zouden aansluiten bij de Afri kaanse meerderheid, zodat de blanke par lementariërs niét meer over voldoende stemmen beschikken om eventuele grond wetswijzigingen te blokkeren. Donderdag zou de indruk zijn gewekt dat Moezorewa’s UANC wel akkoord ging. Toen Moezorewa gisteren vasthield gen door het Turkse luchtruim zijn gepas seerd. terwijl 10 a 12 normaal is. Ankara zou de Sovjet-Unie er op hebben gewezen dat de luchtvaartconventie van Montreux (1936) haar slechts „sporadisch” verkeer boven Turkije toestaat. Daarop zou het aantal vluchten in januari weer tot normaal peil zijn gedaald. aan een gemeenschappelijk lijst zei de Rhodesisiche vice-premier David Smith dat hij „genoeg had van de leugens en het bedrog”, aldus conferentiekringen. De hoogleraren en andere docenten wa ren naar Hannover gekomen om verzet aan te tekenen tegen het ontslag van de hoogleraar in de psychologie in Hannover, Peter Brückner. Brückner is een van de dertien docenten aan universiteiten en ho gescholen die een aantal documenten heb ben uitgegeven over de moord op de West- duitse procureur-generaal Siegfried Bu- back. Bij deze stukken bevond zich ook een afdruk van een als belasterend be schouwd artikel ter herdenking van Bu- back dat in een studentenblad was gepu bliceerd. Brückner is al in oktober 1975 tot beta ling van een boete veroordeeld wegens begunstiging van Ulrike Meinhof en haar medestanders. Hij is aangezocht om als gastdocent op te treden aan de Universiteit van Amsterdam. De vorige week liet hij weten dat hij deze taak op last van de regering van de deelstaat Nedersaksen niet op zich mag nemen in afwachting van de uitslag van het onderzoek naar de pu- Italië en Frankrijk vrezen de concurren tie van de Griekse landbouw, die gericht is op dezelfde produkten. Natali sprak zich namens de Commis sie nog eens nadrukkelijk uit tegen de zogenaamde globalisering - het gezamen lijk behandelen - van de aanvragen om het EEG-lidmaatschap van Griekenland, Spanje en Portugal. Eveneens keerde hij zich tegen elke vorm van pre-adhesie. Zodra het toetredingsverdrag is onderte- blikatie van de documenten over Buback, die tot een aanklacht wegens het bedrijven van staatsvijandige activiteit kan leiden. De betogers in Hannover zeggen in een verklaring dat Brückner tot voorbeeld moet dienen van wat de „haatcampagne tegen kritische intellectuelen beoogt", na melijk, „de verdrijving van het kritische bewustzijn en de kritische maatschappij theorie van de onderwijsinstellingen in de Bondsrepubliek". Dit constateert, niet zonder ironie, Jiri Hajek, de oud-minister van Buitenlandse Hajek, momenteel woordvoerder van de beweging achter „Charta ’77” en wonend in Praag onder constante politiebewaking, heeft in zijn boek een gedocumenteerde studie gemaakt over de gebeurtenissen van 21 augustus 1968 en wat daarna is gevolgd. WASHINGTON. De VS zullen voort aan hun militaire bemoeienissen toespit sen op het terugslaan van een Russische verrassingsaanval in Europa en de be strijding van mogelijke conflicten van geringer allure in het gebied van de Perzi sche Golf. werden geopend. Of de rondreis van Ka ramanlis, die ook Londen en Parijs be zocht, in dit opzicht veel heeft opgele verd, zal nog moeten blijken. Dat de eigenlijke onderhandelingen, het geven en nemen dus, in februari zouden begin nen, was al enige maanden bekend. De Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown heeft deze strategie vastge legd in richtlijnen voor de chefs van staven voor de jaren van 1980 tot 1984, die leger, marine en luchtmacht zullen nopen hun strijdkrachten in bepaalde opzichten te hervormen bij een omvangrijke inspan ning ter versterking van de NAVO-strijd- krachten. Volgens die verklaringen zouden deze vertegenwoordigers de bondgenoten heb ben gevraagd „onverwijld bijstand te ver lenen aan het Tsjechoslowaakse broeder volk, met inbegrip van een interventie van de strijdkrachten, om te strijden tegen de contra-revolutionaire krachten die samen zweren met het socialisme vijandig gezin de buitenlandse krachten!’. Hajek merkt op dat de vertegenwoordi gers in kwestie, die zich met hun verzoek om gewapende interventie van de broe derlanden in de plaats zouden hebben gesteld van de wettige Tsjechoslowaakse regering, altijd in de anomimiteit zijn gebleven. Bovendien, zo herinnert Hajek eraan, hebben „de meest overtuigde dogmatici yan het centrale comité en van de nationa le vergadering verklaringen afgelegd (en kelen in de vorm van een geschreven be lofte) waarvan de teneur uitsloot dat men hen kon identificeren met een van deze vertegenwoordigers. Vervolgens maakte ook een officieel do cument van de „genormaliseerde” Tsje choslowaakse communistische partij in 1970 melding van „duizenden communis ten en andere Tsjechoslowaakse burgers” die de broederlanden om hulp zouden heb ben verzocht. De genoemde „vertegen woordigers” zijn opgelost in deze vergrote anonimiteit en hun identiteit is nooit kun nen worden vastgesteld. MANAGUA (UPI). Buschauffeurs en artsen in Nicaragua hebben zich gisteren aangesloten bij de landelijke algemene staking van arbeiders en zakenlieden. Griekenland, dat overigens al 15 jaar met de EEG is geassocieerd, wil dat er nu eindelijk vaart komt in de onderhande lingen, die formeel al twee jaar geleden Op korte termijn wil Brown bereiken, dat de NAVO niet in de eerste weken van een plotseling uitbrekend conflict kan worden overweldigd. Wanneer die zeker heid eenmaal bestaat, willen de VS nader bezien welke verdere maatregelen moeten worden genomen om de NAVO in staat te stellen ten minste even lang te vechten als de strijdkrachten van het Warschau-Pact. Zaken uit de regeringsploeg van Dubeck, in een boek getiteld „Tien jaar later Praag 1968-1978”. en 30 >e- ÏSt in »f, d- -ei- ds- la- jor lat, :ao ►a- ri- te- jn de if- m er an >e- de te ar or in- :re- zo er- aet len en. *n n- et □r n- jr ?ft ge ta- pa n- en at iet ?e. o- ie n- al ie m :e- ir at al iS- o- ;k ;n d- e- de zei dat de Commissie een ambitieuze kalender heeft opgemaakt voor het over leg met de Grieken. Begin volgende maand wil de commis sie met Athene gaan praten over de han del in industriële produkten in het kader van de Douane-unie. Voor het eind van de zomer wil Natali voorstellen op tafel leggen over alle andere knelpunten. De belangrijkste daarvan zijn het vrije ver keer van werknemers en de landbouw. Karamanlis zei dit aan het eind van zijn bezoek aan het „dagelijks bestuur” van de gemeenschap, dat bedoeld was om de onderhandelingen sneller te laten opschieten. De Commissie bewees haar goede wil met de verzekering, in de woor den van voorzitter Roy Jenkins, dat voor Het EPLF, een van de drie Eritrese be vrijdingsbewegingen, zegt nu meester te zijn over de 114 kilometer lange hoofdweg die de provinciale hoofdstad Asmara ver bindt met de Rode Zeehaven Massawa. Bij de gevechten zegt het EPLF eerst de Ethiopische garnizoens bij Ghinda en Dongolo onder de voet te hebben gelopen, om vervolgens korte metten te maken met de kampementen bij Ambatkala en Mai Habar. Daarop trok Smith zijn jasje aan, alsof hij wilde vertrekken. Chiroe overreedde hem toch te blijven, waarop Moezorewa met zijn delegatie de zaal verliet „Wij nemen geen beledigingen van de regering, te meer rïiet omdat de zwarte al 87 jaar beledigingen door de blanken heeft moeten slikken”, liet Moezorewa weten. De Rhodesische regering heeft gisteren ook de censuurbepalingen voor de bericht geving over de guerrilla verder verscherpt. het eind van het jaar alle belangrijke problemen verbonden aan de Griekse toetreding in de onderhandelingen be trokken moeten zijn De Commissie voert de onderhandelin gen namens de Europese Negen, die ui teindelijk het onderhandelingsmanda.at vaststellen. De Italiaanse commissaris Natali, die belast is met de behandeling van de toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de Gemeenschap, HANNOVER (DPA/ANP). Rond 60(1 hoogleraren en andere universiteitsdo centen uit West-Duitsland, Denemarken, Nederland, Oostenrijk, Frankrijk en Ita lië hebben gisteren in het centrum van Hannover betoogd uit protest tegen de „beperking van de vrijheid der weten schap" in de Bondsrepubliek. Deze ravage ontstond in van 600 gevangenen, die vinden dat de voor politieke gevangenen afgekondigde amnestie ook voor andere gedetineerden moet gelden. overtuigingskracht van het feitenmateri aal van Wallraff. Er wordt niets voor niets campagne tegen hem gemaakt on der het motto „oog om oog, tand om tand". Er wordt niet zomaar een reeks van processen ontketend met de bedoe ling de tegenstander af te matten. Wall- raff merkte daarover tijdens de discussie op, dat de neiging bestaat om de reactie te onderschatten. „Maar als zelfs je moe der op een gegeven moement tegen je zegt, zeg, vertel eens, je bent toch niet een van hen Wallraff wordt in de Sprin- gerpers nl. uitgemaakt voor „Unter- grundkommunist" Voorlopig houdt Wallraff de zo ongelij ke strijd vol, zegt hij niet te zullen versa gen, ook al moet hij als „een fanatieke schaker” de gerechtelijke oppositie be strijden. Via de vakbonden (IG Metall) wordt zijn boek verspreid onder de werk nemers, de groep die het meest onder invloed van Bild staat. Lezingen in het land hebben tot gevolg gehad dat 50- duizend mensen lijsten hebben onderte kend waarin ze beloven Bild niet meer te lezen. Een echte tegenhanger voor Bild is zo zei Wallraff aan het slot niet moge lijk. „Manipulatie kun je toch niet met manipulatie bestrijden?” Maar de hoop dat er iets gaat veranderen is levend. de Madrileense Carabanchel-gevangenis, na een opstand hartje van Amsterdam bood dezelfde aanblik als tijdens de koortsachtige te- ach-ins van enkele jaren her. Na een inleiding van de schrijver volgde discus sie waarin de reakties op de openbarin gen die Wallraff heeft gedaan centraal stonden. Zijn boek over de journalistieke werkwijze die Bild er op nahoudt, staat echter voortdurend bloot aan gerechtelij ke vervolging van Springer, waardoor hij zich genoodzaakt ziet het grootste gedeelte van zijn tijd te besteden aan het telkens opnieuw aanpassen van het boek als de rechter al weer enkele eisen van de kant van de uitgever ontvankelijk heeft verklaard. In korte tijd worden dan de geschrapte alinea’s en citaten her- BEIROET/WASHINGTON/ANKARA (Reuter). Bij zware gevechten om een hoofdverkeersweg in Eritrea hebben strijders van het EPLF (Eritrees Volksbe vrijdingsfront) de afgelopen drie dagen vier kampementen van het Ethiopische regeringsleger gedecimeerd en 6500 slachtoffers gemaakt. Dit staat in een gisteren door het EPLF te Beiroet uitge geven communiqué. Het overleg van Karamanlis met NAVO-secretaris-generaal Luns over de plaats van Griekenland in het Atlan tisch bondgenootschap leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Athene wenst „speciale betrekkingen" met de NAVO en het overleg daarover wordt, op verzoek van Karamanlis, versneld. Griekenland trok zich in 1974 uit de militaire NAVO-organisatie terug. Over die geheimzinnige oproep” schrijft Hajek bijvoorbeeld dat de Russi sche regering in een brief van 21 augustus 1968 aan de voorzitter van de Veiligheids raad liet weten dat de troepen van het Warschaupact Tsjecho-Slowakije waren binnengegaan „op verzoek van de regering van deze staat” die om hulp had verzocht tegen het gevaar „van de binnenlandse en de buitenlandse reactie”. Maar sinds de uren die volgden, zo constateert Hajek, verdween uit de verklaringen van de „vijf” van het Warschau-pact elke vermelding van een verzoek om hulp van de legale Tsjechoslowaakse regering, maar spraken ze slechts van een anonieme groep „van vertegenwoordigers van de Tsjechoslo waakse partij en staat”. „Manipulatie kun je toch niet kend, dienen de kandidaat-landen volle dig lid van de EEG te zijn. Dit sluit uiteraard niet uit, dat overgangsperiodes worden afgesproken om de nieuwe lid staten in staat te stellen zich aan de EEG- regels aan te passen. schre ven het boek herdrukt. Er circule ren nu acht verschillende edities van „Der Aufmacher", zoals de oorspronke lijke titel luidt, in de Bondsrepubliek. Wallraff, een politiek bewogen activist die al eerder publiceerde over mistanden in het bedrijfsleven, drong vorig jaar als verslaggever op onverwachte manier door tot in de redactie van Bild, leerde daar de onkuise journalistieke praktij ken van het blad van haver tot gort kennen en publiceerde daarover. Desge vraagd voert hij als zijn belangrijkste beweegredenen de monopolie-positie van het Springer-concern aan en de enor me invloed van Bild op de publieke opi nie. Het blad heeft een oplage van meer dan twaalf miljoen Wallraff acht het dagblad gevaarlijk omdat het sinds zijn verschijnen in 1952 stemming maakt. „Het terrorisme dat nu als een vlo.ek over ons land ligt, is mede het gevolg van de publicaties van Bild, dat acties van politiek-vertwijfel- den altijd zwart heeft gemaakt, waar door ze in de publieke opinie tot boe mannen werden gepromoveerd. Er was geen terug voor vertwijfelden”. Het blad voert een permanente hetze tegen minderheden, zo luidt Wallraffs felle aanklacht. Springer en Bild vrezen kennelijk de te vinden waarmee aan de vijfdaagse sta king een einde kan worden gemaakt, we gens de dreiging dat zijn regering ten val wordt gebracht Na de kabinetszitting werd bekend dat de regering het leger heeft ingeschakeld om de staking te bre ken. Het leger zal direct bescherming ver lenen aan degenen die hun zaken weer willen openen. Daarnaast zullen de onge veer 50 bezinestations in de hoofdstad Ma nagua door het leger worden bemand, in het geval de pomphouderszich bij de staking zullen aansluiten Aldus Günther Wallraff gisteravond tijdens een lezing in het Universiteits- theater in Amsterdam, dat veel te klein was om alle belangstellenden te kunnen bergen. De Duitse auteur van het vorig jaar gepubliceerde en omstreden open hartige boek over de macht van het West- duitse boulevardblad Bild en haar uitge ver Axel Caesar Springer, zag dat ook in en zei toe komende week nog enkele extra lezingen te geven. Over tijdstip, datum en plaats zijn nog geen bijzonder heden bekend Wallraff was hier overi gens op uitnodiging van het Goethe Insti tuut van de Universiteit van Amsterdam. Het volgestampte theatertje in het

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3