Amerikaanse onderwijsfilosofie geeft nieuwe impuls aan tekenles Kortsnoi en Najdorf geven glans aan schaaksimultaan imago verbeteren KvanVHUN „Ondernemer moet zijn Velsens college wil niet ingaan op discussies in „Open Beraad” I BRINK Luchtverwarming Uw installateur: TEKENLERAAR MAARTEN TAMSMA DEED ER IETS AAN JAARLIJKS EVENEMENT IJMUIDER COURANT NBM-directeur: Inbraak in woning W Politie pakt man in gestolen auto Geen spreekuur Aantal woningzoekenden stijgt tot 2200 Eerstelijnszorg thema van „gezondheidsdag” Geslaagde berging door „Groningen” 5 ZATERDAG 19 7 8 JANUARI VELSEN-IJMUIDEN 2 8 - Antwoord op vragen van D. H. Knijper (Van een onzer verslaggevers) Inspraak Systeem Opvattingen ,1; Onduidelijkheid Vrijheid LllCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V.- HEERHUGOWAARD EERSTEIJMUIDER MARKIEZENFABRIEK 1 geven tijdens zijn tekenlessen op het Ichthus. DRIEHUIS. Begin maart hoopt Maarten Tamsma teken leraar aan het Ichthus College een paar weken in de Verenigde Staten te vertoeven. Zeven jaar geleden maakte hij die oversteek ook. Toen was het reisdoel een studie in opdracht van CRM be treffende de lerarenopleidingen in de States. De toen juist afge studeerde Tamsma kwam na on geveer een jaar terug. Boordevol heel erg duidelijke ideeën. Ideeën die hij in de daaropvolgende ja ren onder meer gestalte zou gaan Carillonklanken oww i Bk I (ADVERTENTIE) nooit verhinderd hebben. ÏO ty n (ADVERTENTIE) Mek. 1.4 y Toen de Haarlemse tekenleraar, nog voordat hij naar Amerika ging, liet weten ernstig bezwaar te hebben tegen de plaats die het vak tekenen in het onderwijs in neemt, gingen er ogenblikkelijk stemmen op die beweerden dat dit nu eenmaal een zaak was die historisch zo was gegroeid. Het ontbrak aan steekhoudende richtlij nen van de zijde van de overheid en aan praktisch bruikbaar materiaal van de kant van de vakdidaktiek. Grote onduidelijk heid dus over de plaats van het tekenon derricht in het totale onderwijspakket. Tekenen en gymnastiek waren per tradi tie de vakken die je wel kon missen. Waar je je wel kon permitteren om te spijbelen. De „National Art Education Associati on”, die Tamsma bij zijn onderzoekingen met raad en daad terzijde stond, is nu eigenlijk wel heel erg benieuwd naar het resultaat daarvan. Op uitnodiging van de ze Amerikaanse Vereniging in Tekenon derricht, zoals de 29-jarige tekenleraar die club zelf noemt, gaat Maarten Tamsma min of meer verslag uitbrengen van zijn Nederlandse ervaringen met het Ameri kaanse systeem van tekenonderwijs. Het is bekend dat het onderwijs in Ne derland het duurste ter wereld is. Toch kun je niet stellen dat het beter is dan in andere landen. Ik heb eerder de neiging overtuigd te raken van het tegendeel. In Amerika hebben ze heel andere opvattin gen over het rendement van onderwijs. In geval van bijvoorbeeld een stevige ver koudheid waren ook veel ouders wel te overtuigen dat het beter was dat hun Jan tje of Marietje beter een dagje kon thuis blijven als gymnastiek en tekenen voor die dag op het lesrooster prijkten. Het systeem van Maarten Tamsma is op het Ichthus College aanvankelijk met de nodige scepsis bekeken. Toen na verloop van tijd de resultaten gestalte kregen en de betrokkenheid van de leerling bij deze vorm van expressie duidelijk tot uitdruk king kwam, ontstond er allerwegen en thousiasme. Dat enthousiasme is geduren de de afgelopen zeven jaren verankerd in een uitgebreid assortiment teken- en schil derwerk. wordt voor de start van het tekenonder richt op de middelbare school. Het lijkt verstandiger om met een „blanco start” te beginnen. De instructie van alle lessen wordt on dersteund door dia-projectie van „voor beelden”. Voorbeelden die niet behoeven te worden nagetekend maar die duidelijk maken in welke richting de leerling moet denken om zijn creatie te ontwikkelen in het kader van deze lesmethode. Zo wordt bijvoorbeeld gevraagd een landschap in kleur te tekenen aan de hand van een zwart-wit voorbeeld, dat de leerling zelf Tekenen op het Ichthius College onder het toeziend oog van onderwijsvernieuwer Maarten Tamsma mag uitkiezen. De opdracht luidt dan dat zelfde landschap ook in kleur te zetten in het ochtendgloren en de avondscheme ring. Op verschillende plaatsen in het land is het vak „tekenen” reeds opgevoerd als keuzevak voor het eindexamen. Het sys teem dat Maarten Tamsma uit Amerika introduceerde leent er zich bij uitstek voor. Dat de leraar van het Ichthus College nu door de „National Art Education Asso ciation” is uitgenodigd om naar Amerika te komen berust naar zijn zeggen op het feit dat Amerikanen leergierig zijn. VELSEN. Wethouder J. W. Meijer van onderwijs houdt op maandag 30 januari geen spreekuur. SANTPOORT. De politie van Velsen heeft vrijdag op de Hofgeesterweg in Sant- poort-Noord een 20-jarige man uit Haar lem aangehouden. De man wordt ervan verdacht een auto in de Haarlemmermeer ontvreemd te hebben. SANTPOORT. In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in een woning aan de Wynoly Daniëlslaan te’ Santpoort-Zuid. Men verschafte zich toe gang door via de achterzijde van de wo ning binnen te dringen. In het huis zijn laden, kasten en tafels overhoop gehaald. verliet om zijn sponde in Wijk aaji Zee op te zoeken, lag de ouwe rot Najdorf al op één oor. Hij had er één uur minder voor nodig gehad om 28 tegenstanders te over winnen. S. Koelemeij uit IJmuiden en Th. Bakker uit Hillegom zegevierden tegen de Argentijn die, naar hij vertelde, in geen vijf jaar simultaan had gespeeld. Dat laat ste heeft overigens geen nadelige invloed gehad op zijn strijdlust. Ooit een gevreesd simultaanspeler die voor 200 borden niet uit de weg ging trok hij ook nu meteen weer fel van leer. Om kwart over tien had hij het karwei geklaard en haastte zich naar Wijk aan Zee. „Morgen wacht me een zware match, tegen Kavalek.” De Engelse Jane Hartson slaagde er in 9 van de 10 partijen te winnen. De jeugdige J. van der Gaag uit Velsen kwam tegen haar als enige overwinnaar uit de strijd. VELSEN. Voor hen die werkzaam zijn in de zogenoemde eerstelijns-gezond- heidszorg wordt op 8 maart in het stad huis te IJmuiden een bijeenkomst belegd. Uitgenodigd worden huisartsen, wijkver- pieegkundigen, gezinsverzorgsters, maat schappelijk werkers en vertegenwoordi gers van de sociale dienst. Het onderwerp van de bijeenkomst, waarvoor een volle werkdag wordt uitge trokken, is de kwaliteit van de hulpverle ning, de wenselijkheden en mogelijkheden om door meer samenwerking te komen tot verbetering daarvan. Ter voorbereiding is een werkgroep ge vormd. De problematiek zal worden be handeld vanuit de gezichtshoek van elk der betrokken vakgebieden. Vooraf wordt overlegd met deskundigen van het Servi ceplatform Eerste Lijn Noord-Holland (SPEL). Ook zijn ambtelijke medewerkers ingeschakeld, uitgaande van de opvatting dat de overheid een belangrijke rol kan spelen bij het stimuleren en begeleiden van de beoogde samenwerking. daardoor de mening toegedaan, dat de door G.S. gevraagde uitspraak over de IJMUIDEN. De sleepboot „Gronin gen” van Bureau Wijsmuller heeft vrijdag morgen in alle vroegte de kustvaarder „Elenora H”bij Lands End los weten te trekken. Het schip van 300 ton was op 11 januari tijdens de storm bij St. Ivesbay hoog op het strand terecht gekomen. Het schip, van dezelfde Duitse rederij als de in die storm voor de Nederlandse kust gezonken coaster „Helene”, was met een lading van 700 ton staal gaan schuilen in de baai. Het schip was er voor anker gegaan, maar werd door de felle wind toch langzaam maar zeker op het strand ge drukt. Wijsmuller heeft het schip weer vlot weten te krijgen door met twee bulldozers een gleuf naar het open water te graven. De sleepboot Groningen trok het schip telkens met hoogwater iets meer naar zee en vrijdagmorgenom zes uur kwam het schip tijdens springtij vlot. De Elenora H is gebouwd in 1965 en was juist geheel her bouwd en gemoderniseerd. Aldus overtuigd van de kink in de Ne derlandse onderwijskabel sprak de wijze waarop het tekenonderricht in Amerika wordt gedoceerd Maarten Tamsma sterk aan. Terug in Nederland werden de richt lijnen van het Amerikaanse systeem op papier gezet. De grondgedachte van de didaktiek is niet de kwaliteit van het eind resultaat maar de vraag van „het hoe en het waarom”. Van de eerste tot de vierde klas zijn de leerlingen op een duidelijk omschreven wijze bezig met een vorm van expressie, die is opgebouwd binnen een duidelijk aangegeven kader. Er is alle ruimte voor vrijheid en het begrip „vor ming” staat volkomen los van de ver krampte betekenis die men daar graag gemakkelijk aan geeft. Na afloop van een „thema” waar een bepaald aantal teken lessen aan is gewijd vindt een evaluatiege sprek plaats. Dan staat de vraag centraal: wat heb ik hiervan geleerd? MIDDENHAVENSTRAAT 27 Umuiden - tel. 02550-14108 20 .ie >n ir j. ;n I4 Uitgangspunt is daar dat iedere leerling de gelegenheid krijgt zijn aanlegpatroon te ontwikkelen. De flexibiliteit in de opleidin gen is veel groter dan bij ons. Het moet trouwens gezegd dat de Engelsen over het idee van vrije expressie, waartoe het teke nen wordt gerekend, baanbrekend werk hebben verricht”. „Het Amerikaanse systeem is namelijk geen strak keurslijf van regels. Integen deel. Het is wat het is een systeem. In 1 Amerika zijn ze nu erg benieuwd hoe dat systeem zich hier heeft ontwikkeld. Welk eigen leven het is gaan leiden op ons College. Op hun beurt gaan de Amerika nen weer bekijken of zij daarin zaken signaleren, waarmee zij weer hun voor deel kunnen doen. Zo functioneert de on derwijsfilosofie in de Verenigde Staten”, aldus een Nederlandse tekenleraar, die baanbrekend werk verricht waar het gaat om de te vaak ondergewaardeerde teken les op de Nederlandse scholen. vendien dient gezorgd te worden voor een redelijk rendement om de kapitaalver schaffers tevreden te stellen. Ten vierde moet worden gelet op de persoonlijke ont plooiing van de werknemers. Het maken van winst is dan het eerste middel gewor den om een en ander te kunnen financie ren. „Wie zien ons voor de taak gesteld het onverzoenlijke te verzoenen”, zo besloot hij zijn inleiding. Op veel punten is deze manier van lesge ven volkomen anders van opzet dan de meer conventionele tekenles. Maarten Tamsma zegt hierover: „Om op de hoogte te raken van het niveau van een leerling werd vroeger de eerste tekenles altijd be steed aan een zogenoemde „vrije op dracht”. Het resultaat was altijd voorspel baar. De paradepaardjes of een geslaagde creatie uit het verleden worden dan op papier gezet. Natuurlijk is de kans groot dat daarmee de leraar zand in de ogen wordt gestrooid. Levert zo’n onderzoek echter een diversiteit van resultaten op dan zou een leraar daarop ook consequent moeten inhaken. Dan krijg je de situatie dat de weinig florissante situatie van de tekenles op de lagere school uitgangspunt VELSEN. „Het beeld dat de buiten wacht zich van het ondernemerschap heeft gevormd, is negatief. Om dat imago te doorbreken moet de moderne onderne mer meer openheid verschaffen en infor matie geven over zijn bedrijf”. Dat zei mr. H. Velu, directeur Midden- en Kleinbe drijf/? ublic Relations van de Nederland se Middenstandsbank (NMB), vrijdagmid dag tijdens een lunchbijeenkomst van de Velser Ondernemers Vereniging (VOV). Hij benadrukte dat het bedrijfsleven zich niet alleen meer kan bezighouden met het winststreven en de concurrentieposi tie, maar ook terdege rekening dient te houden met allerlei maatschappelijke stromingen die zich met het wel en wee van de onderneming zijn gaan bemoeien. Wat betreft de interne bedrijfsstructuur doelde hij op de werknemers wier invloed meer en meer is toegenomen. Terwijl de arbeider voor de oorlog nog „vreemd was aan de onderneming”, kreeg het samen werkingsverband tussen de werkgever en de werknemer de laatste decennia vorm in de ondernemingsraad. Van een gelijk waardige inbreng vergeleken met de kapi taalverschaffers kon echter nog niet direct sprake zijn omdat deze laatstgenoemde groepering door haar langdurige invloed veel beter op de hoogte was van het be drijf sgebeuren. Mr. Velu wees erop dat de overheid in tegenstelling tot vroeger, sterker betrok ken is bij het reilen en zeilen van de bedrijven. „Een overheidsinstantie kan je zowel een handreiking geven, als je de das om doen”, zo stelde hij. Fel haalde hij uit naar de actiegroepen die volgens hem on democratisch te werk gaan en zich eenzij dig opstellen ten opzichte van de onderne mer. „De pressiegroepen gebruiken de me dia om de publieke opninie te beïnvloeden. En wie tegenwoordig de informatie kan verstrekken, heeft de macht. Daarom moe ten ook wij meer naar buiten treden om begrip te kweken voor onze activiteiten”, aldus zijn betoog. Hij constateerde dat het momenteel veel al van de buitenwereld afhangt of een bedrijf mag uitbreiden, reclame mag ma ken of hoe een personeelsbeleid moet wor den gevoerd. Door deze ontwikkeling is de doelstelling van het moderne concern vierledig geworden: De produktiewijze wordt bepaald door de markt én door de wensen en eisen van de gemeenschap. Bo- VELSEN. In de periode van 1 oktober tot en met 31 december 1977 is het aantal woningzoekenden in de gemeente Velsen gestegen met 191 tot 2207 personen. Er werden in dat kwartaal 414 namen aan de wachtlijst toegevoegd en 223 afgevoerd door toewijzing van een woning (134 geval len) of door vertrek naar elders of door woningruil. Er zijn in diezelfde periode 35 woningen betrokken, waarvoor geen woonruimtevergunning is vereist omdat de koopprijs 160.000,- of meer bedroeg. Kortsnoi, de man die binnenkort om de wereldtitel zal strijden en momenteel in het Hoogovenschaaktournooi naast Por- tisch de ranglijst aanvoert, had er drie en een half uur voor nodig om zijn tegenstan ders te elimineren. A. Kunst uit IJmuiden slaagde er in winst te behalen. De Velsense wethouder J. W. Meijer kwam tot remise. Toen Kortsnoi omstreeks half twaalf de Burgerzaal van het Stadhuis in Velsen Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11, Postbus 157, Telefoon (02207) 1 27 18 VELSEN. Viktor Kortsnoi en Miguel Najdorf hebben zestig schakers en hun aanhang gisteravond op een even aange name als spannende wijze bezig gehou den. De beide grootmeesters streden te gen dertig tegenstanders in de traditione le simultaanwedstrijd die de IJmuider Courant jaarlijks voor zijn abonnees or ganiseert. De Engelse Jane Hartson nam het op tegen tien tegenstanders. Alle drie simultaangevers zegevierden wie had anders verwacht glansrijk. rf- Aan het bord van wethouder Meijer plaatste de echtgenote van loco-burge- meester Th. C. Witte de openingszei voor Kortsnoi in de schaaksimultaanwedstrijd van de IJmuider Courant in de Burgerzaal van het Velsense Stadhuis. „Ik geloof niet dat ik het geduld had kunnen opbrengen om te wachten tot het moment dat daarin verandering zou zijn gekomen, dat er dus een duidelijk leerplan voor het tekenonderwijs zou zijn versche nen”, aldus Maarten Tamsma. „Tekenen is nog steeds op te veel scholen een vak dat erbij hangt. De vormende waarde er van wordt niet onderkend. De docenten heb ben met onduidelijke ideologieën tegen de stroom ingeroeid. Ze leken zich te verzoe nen met die minimale maatschappelijke status. Dat verschijnsel werd natuurlijk wel gesignaleerd, maar er werd niet veel meer aan gedaan dan het opzetten van een reeks indrukwekkende doelstellingen. Niemand raakte er tot op dit moment door geïmponeerd. De hele Nederlandse menta liteit heeft er aan meegewerkt dat die berusting niet werd doorbroken. Voor zover nu is na te gaan, wordt er echter niets vermist. De bewoners van het huis waren donderdagavond tijdelijk afwezig. VELSEN. De Velsense stadsbeiaar dier H. de Ligt bespeelt zaterdag tussen vier en vijf uur het stadhuiscarillon. Het spelprogramma luidt als volgt: 1 Preludi um, (Matthias van den Cleijn); 2 Uit „Ican- nis de Gruytters’ Beiaardboek”: a. Merche, (Hartop), b. Andante (J. H. Fiocco), c. Me nuet I en II (J. B. Bamstetter), d. Aria (Pierre de Paep); 3 Drie Franse volks liedjes: a. Monsieur, vous êtes un jeune homme, b. Frère Jacques, c. Oh, ma tendre musette; 4 Klockedans (Wim Franken); 5 Suite II (Ferd. Timmermans); 6 Drie En gelse volksliedjes: a. Good night ladies, b. Greensleeves, c. Here we are again; 7 Im provisatie (Hein de Ligt). Het college zegt verder, dat de reacties van de raadsfracties van Velsen na een besloten commissievergadering de op stelling van Bt en W. in het Open Beraad In zijn vragen wijst Kuijper erop, dat wel hebben beïnvloed. Het college is naar zijn informatie „er ettelijke keren persberichten gereed lagen om naar bui ten te brengen hoever het Open Beraad aanvaardbaarheid van ontwikkelingen gevorderd was”, dit met instemming van voor kolenen ertsoverslag bij de Noord- gedeputeerde W. van der Knoop. „Ande- pier alleen door de raad kan worden re deelnemers aan het Open Beraad ver- gedaan en dan nog pas nadat de bevol- hinderden publiciteit van de gereedlig- king is geraadpleegd. De vraag van Kuij- gende persberichten.” Hierin zouden ver- per, hoe het college zich de procedure tegenwoordigers van Velsen een hoofd- over zo’n reactie voorstelt, wordt beant- rol hebben gespeeld. Kuijper wil over dit woord met op te merken, dat die reactie gegeven graag opheldering. Het college gegeven wordt op het Ontwerp-streek- antwoordt hierop, dat voorzover men plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- weet er op geen ander tijdstip dan 14 naalgebied. Hoe dat gebeurt, kan het december, het openbaar maken van de college bepalen, wanneer het plan ver- resultaten van het Open Beraad, een of schenen is. Vraag en antwoord komen meer persberichten gereed hebben gele- donderdag op de agenda in de gemeente- gen. De vertegenwoordigers van Velsen raad van Velsen. VELSEN. Het college van Velsen is kunnen publicatie van eventuele andere niet bereid om de gemeenteraad verslag gereedliggende persberichten derhalve te doen van hetgeen er in het Open Beraad besproken is. In antwoord op vragen van het raadslid D. II. Kuijper van Progressief Velsen zegt het college, dat het besprokene in het Open Beraad op verzoek van G.S. vertrouwelijk is geweest. O(

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5