De Mantel der Liefde: slordig commentaar op De Tien Geboden Het Werktheater naar Londen Tekstpierement grossiert in concessies Beheerste speeltrant bij Haite van der Schaaf Willem II FifterCigar I r Spel Ingrid Haebler ideaal voor doorsnee-toehoorder Schadeloosstelling na weigeren prijs DEUSJEVOO" KEURIG VERPAKTE TRIVIALE VROLIJKHEID Verrukkelijke muziek tijdens Goltfusz-concert 19 7 8 KUNST JANUARI 2 8 ZATERDAG MMS Sm r 4 I Puur en ongemat teerd. In maar liefst 3 lengtes en in doosjes van 10. AMSTERDAM. De beginscène van de nieuwste Nederlandse speelfilm is afgelopen zomer opgenomen in de Kennemerduinen. Het is even rauw en onwezenlijk als het hoogtepunt van een horrorfilm. In een bijbels aandoend landschap komt Christus Mozes op driftige, maar besliste wijze om rekenschap vragen. Op hoge toon verwijt hij hem dat Gods wetten niet worden nageleefd. Overal op aarde is het een enorme puinhoop. Een heftige ruzie is het gevolg. De scène eindigt onverwacht. Nadat Christus Mozes heeft toegevoegd dat deze de langste tijd op aarde heeft rondgelopen, constateert hij dat Mozes’ linkerbeen slaapt. Hak het af, beveelt hij hem. Mozes aarzelt, maar dan geeft hij gevolg aan het gebod van zijn heer. En hij lijdt de vreselijkste pijnen als de camera uitzoemt en het beeld vervaagt. Wis en waarachtig wel! ’n Sigaar met een échte filter! Dat is nog eens nieuws. Voor alle sigarenrokers (en misschien wel rooksters) die ook liever met een filter roken. En voor alle filterrokers die best eens een lekker sigaartje willen proeven. Want lekker is ie. Daar heeft Willem II wel voor gezorgd. I de plaat i Enkel kolder en geen raffinement (ADVERTENTIE) I1IEIT JOHAN VAN KEMPEN discant uitstekende Superkingsize: 2.80 Kingsize: 2.50 Regular size: 2.30 ■s Jos Brink en Frank Sanders (rechts) in Deusjevoo. 3- X... Het zal wel voordelig zijn om een solist voor drie pianoconcerten op één avond te Aanzienlijk later dan verwacht komt Adriaan Ditvoorsts De Mantel der Liefde in roulatie. Vanaf volgende week donder dag draait wat een schokkende persiflage op De Tien Geboden genoemd wordt in een elftal Nederlandse bioscopen, waaron der het Haarlemse Roxy. Oorspronkelijk stond de première voor november ge pland, maar dat bleek een te optimistische schatting. Binnenkort komt dit laatste pro duct van cineast Ditvoorst, die eerder films als Paranoia, De blinde fotograaf en Flanagan afscheidde, overigens in een nog groter aantal kopieën op de Duitse markt. Al ver voordat de film zelfs maar ge draaid kon worden, haalde hij al enkele delijk maakt wat je nou eigenlijk bedoelt, aan welke kant je staat. Dat is wat Tekst- pierement voor mij zo ergerlijk maakt: het eten uit alle mogelijke ruiven. Brink en de zijnen wagen het niet meer met een eigen De geboden worden vergeleken met de dagelijkse praktijk van ons bestaan en de conclusies liggen voor de hand. Daarmee is eigenlijk onmiddellijk de waarde van Ditvoorst poging bepaald. Zijn film heet een persiflage van de Tien Geboden te zijn, maar de cineast onderstreept onbedoeld alleen maar de waarde van de bijbelse wetgeving, door consequent te laten zien wat er gebeurt als ze niet worden opge volgd. In vrij korte scènes wordt telkens een ander gebod aan de hand van een actuele situatie getoond. De keus voor zo’n werk wijze maakt dat het geheel verbrokkeld overkomt als de situaties niet met elkaar worden verbonden. En dat is precies het gevolg, ook al fungeren de belevenissen van een fietsende en stotterende jonge man op de Zeelangbrug als intermezzi. Een ander gevolg van al die relatief korte scènes is dat de handeling centraal staat en vrijwel geen enkele persoon een ontwikkeling doormaakt. Het acteren en de dialogen zijn er ook naar. Binnen het beperkte raam der mogelijkheden lukt het slechts een enkeling tot opvallende presta ties te komen. In de rolbezetting die een ratjetoe van namen omvat als Hans Bos kamp, Joost Prinsen, Wim van der Grijn, Marjan Berk, Ronnie Bierman, Henk Mo- Werken die op het uit de 17e eeuw stam mende orgel goed zijn te realiseren. Haite van der Schaaf toonde in zijn vertolkingen een grote kennis van zaken naast een be heerste, objectieve en gave speeltrant, die zich bij muziek uit genoemde periode goed kan vinden. Het orgel biedt ondanks zijn dispositie van tien stemmen genoeg mogelijkheden tot variatie, hetgeen Van der Schaaf in zijn programmakeuze goed tot uitdrukking had gebracht. De heldere, zeer concreet in de ruimte aanwezige klank van het orgel kon bijvoorbeeld de Fantasia in a klein van Sweelinck een maximum aan duide lijkheid en doorzichtigheid bieden, terwijl bij de twee Spaanse werken een uitkomen de stem moest worden gebruikt, waarvoor de Tertiaan in de bas en de (zeer kloeke) set) en een aborteur (Adrian Brine) aanzit ten, maar voor de rest is De Mantel der Liefde een slordige collage-achtige film die wel de nodige lachers op zijn hand zal krijgen. Maar waardevol en onvereeteliik SUrtn KINGSIZE I I ir 5 AMSTERDAM (ANP). Het Werk theater geeft van 27 februari tot 6 maart in Londen een reeks voorstellingen met „Als de dood” (Scared to Death) en „Je moet er mee leven” (You’ve got to live with it). De Engelstalige voorstellingen worden afwisselend gegeven in zieken huizen, The Oval House en het Institute of Contemporary Arts. Sesquialter in de diensten bewezen. De plenumklank van dit kleine orgel is echter dermate kloek, dat die bij een Toc cata van Pasquini vooral in hogere liggin gen wel eens messcherp kon worden, maar dat is dan misschien het enige wat er op dit fraaie, verder zeer zangerig klinkende or gel aan te merken valt. De vier composities van lohannes de Gruytters bleken ongecompliceerde, vlotte zaken te zijn die in milde acht- en vier- voets klanken gezet, zeer aangenaam wa ren voor het oor. Iets wat ook zeker gezegd kan worden van de prachtige instrumen ten (twee Amati’s) die door het echtpaar Lemkes-Vos worden bespeeld. In deze ruimte kwam de indringende sonoriteit van de violen zeer geladen en intensief bespeeld prachtig tot leven. En de muziek was ronduit verrukkelijk: een nobele Sonata van Salomone Rossi, twee Canzoni van Frescobaldi, een Sonate van Francesco Turini en een van Giovanni Vitali, muziek die in grote lijnen veel over eenkomst bezit, maar die door individuele verschillen in de componeerwijze en dik wijls kernachtige en knap verwerkt the matiek steeds kon blijven boeien. Zo ook het uit drie delen bestaande Duo van De Fesch, dat de twee violisten dit keer niet boven bij het orgel, maar bene den in de kerk vertolkten, waardoor de klank op interessante wijze volkomen an ders werd (de aanwezige echo-effecten le ken soms van een totaal andere kant te komen). De geladenheid die het spel van Bouw en Jeanne Lemkes tijdens het hele concert kenmerkte liep zelfs wel eens op tot felheid, waar de muziek echter alleen maar mee was gediend. GEMMA COEBERGH of zelfs maar schokkend is iets anders. Hier en daar doet de constructie de slot scène lost de voorspelling dat het met Mozes gebeurd is in zelfs amateuristisch aan JOHN OOMKES r. 5' WILLEM II MCICAHS MADI IMHOll ANO 1. s- ?- s 7 4 Deusjevoo is een programma dat bestaat uit een allegaartje van onderwerpen in het gedeelte voor de pauze en uit een soort scheppingsverhaal na de pauze. Het laat ste deel vormt één geheel met Frank San ders als de schepper, Jos Brink als zijn produkt de mens en Lucie de Lange als engel en als Eva. „Genesis” heet „dat ver haal over de schepper, Schepping en Schepselen”. Ook hier weer ongenuan ceerde oppervlakkigheid vol dooddoeners. Er wordt hier en daar (bijvoorbeeld in Neutronenbom en in The end) weer enige betrokkenheid geveinsd met hoe het alle maal in de wereld verloopt, maar steeds vervaagt het beeld op het moment dat je wezenlijke kritiek verwacht. Een amuse- mentscabaret hoeft niet per se op scherpe kritiek gericht te zijn, maar Tekstpiere ment suggereert die kritische houding en blijft dan op veilige afstand van alles wat werkelijk zou kunnen schokken. Toch zijn er in Deusjevoo, waarbij ik me voor het overgrote deel heb verveeld, en kele leuke dingen. Zo geeft Jos Brink een gave imitatie van Carmiggelt die een kron kel vertelt, zingt het ensemble met „Ruik je dat” een aardig nostalgisch liedje en toont wederom Brink oprechte gevoeligheid in „Dode dingen”. Belichting en kostumering bij Tekstpierement zijn als gewoonlijk keurig verzorgd en pianist Henk Bokkinga speelt zijn uitstekende pianopartij. Maar ik ben er verder op uitgekeken. KO VAN LEEUWEN SASSENHEIM. Het orgel in de Her vormde Dorpskerk te Sassenheim (in 1657 gebouwd door Hans Goltfusz, in de jaren 1974-1975 gerestaureerd door de firma K. Blank Zn.) werd in de serie Goltfusz- concerten vrijdagavond bespeeld door de Amsterdamse organist Haite van der Schaaf. De violisten Bouw Lemkes en Jeanne Lemkes-Vos speelden samen met deze organist bovendien een viertal Itali aanse composities uit de 17e eeuw en vertolkten samen een Duo van Willem de Fesch; Van der Schaaf solieerde boven dien in werken van Sweelinck, de Spaanse 17e eeuwse componist Sebastian Durón en Pablo Bruna, vier werken uit het Beiaard- boek van de 18e eeuwse loannes de Gruyt ters en twee Toccata ’s van Bernardo Pas quini. mening voor het publiek te komen. Duide lijker dan ooit is het in Deusjevoo grossie ren in concessies. En dat is het ergste wat een echt cabaretgezelschap kan over komen. engageren, maar een beter en artistiek meer verantwoorde formule zou er ont staan, wanneer het middelste pianocon cert vervangen zou worden door een sym fonisch werk. Wat in elk geval eveneens heel duidelijk wordt op zo’n avond, is de speelmanier van de solist en vooral wat er van diens voor dracht uitgaat. Gisteravond was het overi gens geen solist maar een soliste, waar uiteraard hetzelfde voor geldt. Ingrid Hae- bler droeg, in samenwerking met André Vandernoot en het NPO (in uitgedunde bezetting), zorg voor de uitvoering van één „vroeg” concert en twee stuks uit de ge rijpte periode. Haebler’s kwaliteiten als Mozart-ver- tolkster zij bracht het gehele oeuvre op t zijn reeds lang bekend. Een roem waarvan de zeer grote publieke op komst in het Haarlems Concertgebouw ook getuigde. Het spel van deze 51-jarige pianiste is gaaf, weloverwogen en stijlvol. En in het eerstgespeelde concert (KV 238 in Bes) voldeed die aanpak als ge woonlijk heel goed, temeer daar het sub tiele raffinement dat er achter Mozart’s quasi-eenvoud schuilgaat, hier door haar werd aangevoeld en het werk als geheel boeiend en levendig werd gereproduceerd. In de volgende twee concerten (het sfeer- sterke KV 466 in d, en het briljant gedachte „Krönungskonzert” KV 537 in D), die met dezelfde innerlijke rust over het voetlicht werden gedragen, voelde je echter ook dikwijls Ingrid Haebler’s onvermogen om diep door te dringen tot de romantisch- sensitieve kern ervan. Doordat deze Weense pianiste de expres siviteit van alle dynamische schakeringen van haar toucher tot een, duidelijk vanuit een overtuiging klinkende, grootste geme ne deler heeft teruggebracht is haar spel waarschijnlijk het ideaal van de (burgerlij ke) doorsnee-toehoorder geworden. Zo klinken de diverse passages dan, af wisselend lieflijk (met veel linkerpedaal) of energiek (soms ook grof), maar blijven de diepere roerselen van deze geniale com posities grotendeels verborgen. Gelukkig blijft er bij Mozart ook al worden er in de interpretatie bepaald geen onvermoede nuances hoorbaar gemaakt altijd zoveel over, dat er van de voordracht sowieso genoten kan worden. Zeker als er sprake is, zoals hier, van een uitvoering met tech nische perfectie, waarbij piano en orkest HAARLEM. Als je zoals in de door het Noordhollands Philharmonisch Or kest gegeven Mozartserie het geval is drie pianoconcerten achter elkaar hoort spelen, besef je dat deze composities niet door Mozart zijn bedoeld om naast elkaar in het programma te plaatsen. Het tweede en derde concert dat dan ten gehore wordt gebracht, moet altijd enigszins onder de luistermoeheid lijden die optreedt vanwe ge het onveranderlijke element van de instrumentale combinatie. DEN HAAG (ANP). Anneke Brassin- ga, vertaalster van buitenlands letterkun dig werk in het Nederlands krijgt 5.000 gulden als financiële schadeloosstelling voor het weigeren van de Martinus-Nij- hoffprijs ’77. Het bedrag komt van de collega’s die vorig jaar de open brief aan de jury van de I Martinus-Nijhoffprijs voor vertalingen on- dertekenden, naar contactpersoon Joost de Wit heeft meegedeeld. Anneke Brassinga behoorde niet tot de ondertekenaars. In de brief werd stelling genomen tegen het besluit de Nijhoffprijs ’76 niet te verlenen. De winnares van de prijs 1977 bleek solidair te zijn met de ondertekenaars van de brief en weigerde de prijs. malen de landelijke pers, omdat het Pro- ductiefonds voor de Nederlandse film het aangeboden script had geweigerd en niet wenste bij te dragen in de kosten. De kosten bedragen rond de half miljoen gul den en moesten derhalve worden gefinan cierd uit particuliere middelen. De Mantel der Liefde werd geschreven door Adriaan Ditvoorts op grond van een verhaal van de Amsterdamse filmdistribu teur Pieter Goedings. Na het bijbelse en crue tafereel waarmee de film begint en waarin de stelling wordt verkondigdt dat de tien geboden niet meer worden nage- leefd, wil de film in een tiental enscènerin- gen aantonen dat dat inderdaad niet meer het geval is. v 1 Nu is Tekstpierement de laatste jaren toch al geen gezelschap dat zijn klanten met bijtende humor tegemoet treedt. Maar ditmaal zijn Brinks teksten meer dan ooit voor alle leeftijden vol triviale vrolijkheid. Er wordt een schijnkritiek op allerhande uitgekouwde zaken gedebiteerd. Vanzelf sprekend wordt abortus een paar maal genoemd, immers, dat is een goed ver koopbaar artikel geworden en vliegt de bijvoorbaat-lachers nog beter in de keel wanneer je als cabaretier niet precies dui- Scène uit de nieuwste Nederlandse speelfilm De Mantel der Liefde, die volgende week donderdag in première gaat. Het gebod Gij zult niet doden speelt een belangrijke rol in een debat over abortus tussen een bisschop, een minister van justitie en een aborteur (respectievelijk v.l.n.r. Julien Schoenaerts, Hans Croiset en Arian Brine). lenberg, Willeke van Ammelrooy, Sylvia de Leur, Yanaïka Lempers en Tim Beek man, zijn het enkel Siem Vroom, Frans Vorstman, Juliën Schoenaerts, Hans Croi set en Anne Wil Blankers die positief op vallen. De makers zien getuige de persinfor matie De Mantel der Liefde als een „spiegel van onze tijd”, zoals de voorpagi na van een krant: „gruwelijk, ontroerend, doortrapt, naïef, met een lach en een traan” en elders schrijven zij dat de humor verborgen zit in „serieuze zaken als dood, liefde, neurose, sex en perversie”. Het lij ken prima verkoopargumenten om de film bij een groot publiek aan te smeren, maar hoe gaat dat practisch in zijn werk? Zo is het gebod Gij zult geen overspel plegen aardig in beeld gebracht doordat een ambtenaar bij een routine-onderzoek- je ontdekt dat een wanbetaalster beschikt over hoge bijverdiensten. Nieuwsgierig gaat hij (Frans Vorstman) op weg om de achtestallige betalingen te innen. Maar dan ontdekt hij wat hij zo half aan half al vermoedde: de bijverdiensten vloeien voort uit het oudste beroep ter wereld. De „zaak” wordt door het hoertje vakkundig „geregeld Het aloude motto Eert Uw Vader en Uw Moeder is eveneens in een aardige scène gevat, in die zin dat je zo nu en dan de lippen kunt krullen om alweer een aardige vondst, maar nergens blijkt de satire ook werkelijk uit een dubbele bodem. Raffine ment ontbreekt, het kolderieke blijft over en dat is gecombineerd met de al eerder genoemde serieuze zaken als dood, liefde, etcetera inderdaad een commercieel ele ment van jewelste. De geboden komen overigens soms on duidelijk in beeld. Het gebod Gij zult niet doden is knap getroffen in een debat over abortus tijdens een diner ten huize van een bisschop (Juliën Schoenaerts) waaraan ook een minister van justitie (Hans Croi- meestentijds (soms was er onenigheid van tempokeuze) een homogene combinatie vormden AMSTELVEEN. Na een fikse serie voorstellingen in kleinere theaters, buurt huizen en jeugdcentra, is cabaretgroep Tekstpierement vrijdagavond in het Cul tureel Centrum gekomen met de echte première van het nieuwe programma: „Deusjevoo”. Dat is weer bijeengeschre ven door Jos Brink en ook nu weer tekent zijn collega Frank Sanders voor regie en belichting. Brink en Sanders zijn nu nog alleen de twee belangrijkste stutten onder Tekstpierement. Zij vullen samen het grootste deel van het programma en krij gen daarbij van tijd tot tijd Ondersteuning van Lucie de Lange, de enig overgebleven vrouw in het groepje. Deusjevoo is een programma dat weinig diepgang bezit, een soort cocktailshow waarin de sterke alco- holprikkel ontbreekt. REGULAR SIZE

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9