Bouwbonden willen weer CAO-overleg Vijftig miljoen hulp van EEG In grond-, water- en wegenbouw ONGEKENDE STIJGING DEVIEZENRESERVES Economische adviseurs Carter: FLAME Besprekingen EEG-China tussen de bedrijven door voor Suriname stijgende werkloosheid verwacht Oeganda krijgt tien miljoen van EEG Het veilige, fraaie, reuk loze en gemakkelijke rechaud... AEROFLAME. O V Havenarbeiders in West-Duitsland tegen loonaanbod I A N U A R I I o DINSDAG 31 Dollar Interventie Inflatie Op gang houden I i) Slachthuizen Staking Vrachtauto’s Scharrel-eieren Schatkistpapier Hogere omzet Werkloosheid 50 90 60 S’ I I r 8 Japanse auto’s bijna 1 miljoen aan prijzen Staal GRONINGEN (ANP). De grond-, water- en wegenbouw in ons land rekent op korte termijn op een aanzienlijke onderbezetting van de produktiecapaciteit, die zal uitmonden in een groei van de werk loosheid. Men vraagt zich zelfs af of de bedrijven in staat zullen blijven de jongeren, die zij op grond van een leerovereenkomst in dienst hebben, in dienst te houden. L DEN HAAG. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond wil een poging wagen om afbraak van pensioenrechten voor werknemers die van baan wisselen, te voorkomen. Daartoe zouden de werkgevers met elkaar moeten afspreken dat zij voor nieuwe werknemers zodani ge regelingen treffen dat de totale pensioenopbouw door verandering van werkkring niet wordt onderbroken. Het gaat om een interim regeling, in afwachting van de wettelijke algemene pensioenplicht. mdsen 52 00 nische ink. voor Belastingverlaging voorwaarde economische groei in VS Een werkgever moet dan op basis van de regeling voor elke werknemer gemiddeld dezelfde pensioenlasten uittrekken in zijn arbeidskostenpakket. Daaraan zitten vele technische gevolgen vast, die het NCW nader zal uitwerken in een rapport dat het nog voor de zomer wil uitbrengen. Resul taat moet zijn dat in de pensioencontrac- ten de zogenaamde waardevaste opbouw wordt opgenomen, zodat verkregen rech ten in een andere werkkring worden geho noreerd. Omdat het aantal gevallen niet overstel pend groot is, verwacht Cnossen niet dat er economisch geZien sprake zal zijn van alom stijgende loonkosten, maar wellicht wel in individuele gevallen. De invloed van dergelijke afspraken op de mobiliteit moet worden afgewacht. „Ik verwacht er nog geen grote volksverhuizingen van”, zei de NCW-secretaris. Hij voegde eraan toe dat sommige fondsen al onderling op dit punt afspraken hebben, die dan over een breder vlak moeten worden uitgespreid. Hiermee, aldus Cnossen, wordt ook in gehaakt op de passages die in de rege ringsverklaring staan over de intensive ring van het arbeidsmarktbeleid, onder andere door het bevorderen van de door stroming en het werken aan de algemene pensioenplicht. Voor het maken van een interimregeling zou slechts één beperking gelden, namelijk dat slechts de verkregen pensioenrechten worden gehonoreerd van één vorige baan. Uit de cijfers blijkt dat de meeste werknemers één keer over stapten. 50 00 20 48,00 38,00 140 22,50 De raad gelooft niet dat de komende jaren een belangrijke daling van het infla- tiepeil mogelijk is en schat dat de stijging van de prijzen in de Verenigde Staten ongeveer zes percent per jaar zal blijven bedragen. Algemene aanvaarding van het vrijwillige programma voor inflatiebe- strijding dat president Carter vorige week heeft ontvouwd, zal volgens de raad een matigende invloed hebben en toekomstige prijsstijgingen beperken. Poehl wees erop dat grootscheepse inter- ventie-aankopen op de wisselmarkten op nieuw nodig zouden kunnen worden zodra zich weer buitensporige koersschomme lingen voordoen. Interventie die verder gaat dan het handhaven van de orde op de wisselmarkten heeft naar zijn mening ech ter grenzen; vroeg of laat moet ermee worden opgehouden in verband met doel stellingen en noodzakelijkheden van de binnenlandse economie. Als het Congres akkoord gaat met de belastingverlaging, die bedoeld is om de uitgaven van particulieren en onderne mingen te stimuleren, zal de economische groei zowel in 1978 als in 1979 4 a 4,5 percent kunnen bedragen, zo meent de raad. Er kunnen dan ongeveer 5,5 miljoen arbeidsplaatsen worden geschapen, waar door de werkloosheid zal afnemen tot 5,5 a 6 percent van de beroepsbevolking tegen het einde van het komende jaar. In het jaarverslag wordt sterk aange drongen op handhaving van de Ameri- De voorzitter wees onder meer op de door minister Gruijters geproduceerde Nota Bouwbeleid, die aangaf dat de pro- duktie in de GWW de komende jaren in volume gelijk zou blijven. Maar midden 1976 bleek reeds, dat de hoeveelheid werk in genoemde sector aanzienlijk achter bleef bij de plannen. Zomer 1977 werd becijferd, dat de GWW-sector op jaarbasis een miljard op de plannen achter lag. Het heeft er op geleken, dat de oude regering na hard aandringen maatregelen zou nemen, maar de beslissing is overgela ten aan het nieuwe kabinet, dat nog geen beslissing heeft genomen en er ook in de regeringsverklaring niet over heeft ge sproken, zo zei Thedinga. „Wij zullen ons uiterste best doen om van dit nieuwe kabi- De koersdaling van de dollar in het afge lopen jaar noemt de raad niet ongebruike lijk. Daar wordt aan toegevoegd dat de omvangrijke steun van de centrale banken aan het Amerikaanse geld, vooral in Euro pa, geen blijvende invloed op de wissel koersen heeft gehad. De raad is van me ning dat het doel van de interventie van de centrale banken niet mag zijn een speci fieke wisselkoersverhouding in stand te houden. Het vasthouden aan een bepaalde koersverhouding zou een gevaar kunnen betekenen voor de ruimte die variabele koersen voor sommige landen hebben ge schapen om doelstellingen op binnenlands economisch terrein te verwezenlijken, al dus de raad. net gedaan te krijgen, dat de toezeggingen van de regering uit de afgelopen jaren gehonoreerd zullen worden”. UTRECHT (ANP). De Federatie van Bouw- en Houtbonden wil weer gaan on derhandelen met de werkgevers over een bouw-cao. Dat heeft de Federatieraad gis teren besloten. Overweging is dat de lan ge contractloze periode schadelijk is voor de rechtspositie van de werknemers. BRUSSEL (DPA). In Brussel zijn gis teren officiële handelsbetrekkingen tussen China en de Europese Economische Ge meenschap begonnen. China heeft te ken nen gegeven een formele handelsovereen- komst met de gemeenschap te willen slui ten. Het heeft als enige land met staatshan- del positief gereageerd op de aanbieding van zo’n akkoord door de EEG. Van Chinese kant worden de onderhan- delingen geleid door Soen Soe-Tsjang, di recteur voor Europa, de Verenigde Staen en Latijns-Amerika. De besprekingen du ren tot en met vrijdag. Peking heeft de EEG in september 1975 diplomatiek er kend. De gemeenschap is op Japan na zijn voornaamst handelSpartner. Het handels overleg was twee jaar geleden al gebonnen maar door de politieke verwikkelingen in China na de dood van Mao Tse-Toeng moest het worden opgeschort. Een ander struikelblok was het bezwaar van de werkgevers tegen het erkennen van de bonden en hun bedrijfscontactperso- nen als overlegpartners bij werkgelegen heidsvraagstukken op het niveau van de ondernemingen. Tenslotte gaat het nog om uitbreiding van het aantal vakantiedagen. De werkgevers zijn daartoe alleen bereid als aan de extra dag een verplichte be stemming (de vrijdag voor Kerstmis) wordt gegeven. Maar er zou naar zijn mening op veel grotere schaal moeten worden ingegrepen dan verleden jaar om een blijvende in vloed op het koersverloop uit te kunnen oefenen. Er zijn zulke grote bedragen aan kasmiddelen in omloop op de internatio nale geldmarkten dat de centrale banken buitensporige bedragen zouden moeten uitgeven om te voorkomen dat de koersen op de krachten van vraag en aanbod rea geren, aldus de raad. De raad heeft berekend dat de waarde van de dollar ten opzichte van een bepaald gemiddelde van de koersen van een aantal grote industrielanden tussen december 1976 en december 1977 met 5,5 percent is gedaald. Als echter alleen naar de beteke- Over het Amerikaanse interventiebeleid wordt in het jaarverslag opgemerkt dat de regering Carter het niet juist acht een bepaalde waarde van de dollar in stand te houden. Zij erkent echter dat het tot haar verantwoordelijkheid behoort krachtig in te grijpen als er een wanordelijke toestand op de wisselmarkt dreigt te ontstaan. Valuta-interventie kan volgens de raad een bruikbaar instrument zijn om wanor de op de wisselmarkten te voorkomen. Minister van Landbouw Van der Stee heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de Europese Commissie steun heeft toege zegd voor de verbetering van het slacht huiswezen in Nederland. Deze steun uit het Europese oriëntatie- en steunfonds wordt verstrekt aan bedrijven in Olst, Twello, Someren en Apeldoorn. Bij de vestiging van Philips in het Belgi sche Lommel hebben gisteren ongeveer vierhonderd werknemers van de afdeling Glas het werk neergelegd. Tegen het eind van de middag was de staking nagenoeg algemeen. De bonden steunen de actie, die een waarschuwing is tegen het op de tocht zetten door Philips van meer dan duizend arbeidsplaatsen in Lommel. Op het nieuwe industrieterrein van Via- nen/Hagestein heeft Bedrijfswagen Im port Nederland een nieuw importcentrum in gebruik genomen van waaruit Saviem- vrachtwagens (Renault) aan de man zullen worden gebracht. In het nieuwe complex is 3,7 miljoen gulden geïnvesteerd. Om de activiteiten en het dealernet uit te breiden zal de komende jaren nog eens tien mil joen worden geïnvesteerd. Minister Van der Stee van Landbouw wil komen tot een kanalisering van de handel in scharreleieren. Er is een ont- werp-besluit op komst waarin wordt voor zien in een controle op de handel in scharreleieren. Na de gisteren door de agent van het ministerie van Financiën gehouden in schrijving voor vijfjaars schatkistbiljetten is 613 miljoen geaccepteerd door het mi nisterie tegen een rente van vijf vijfzes- tiende procent. t De geconsolideerde omzet van de Enraf- Nonius-bedrijven in 1977 bedraagt ruim 86 miljoen gulden (9 procent) meer dan in 1976. Er kwamen vorig jaqr 15 procent meer orders binnen. betrokken landen met de Verenigde Sta ten wordt gekeken bedraagt de koersda ling maar 2,4 percent. Dat is het gevolg van de grote betekenis van de Canadese dollar voor de Amerikaanse buitenlandse han del; ook de Canadese dollar is in 1977 aanzienlijk gedaald. De werkloosheid in Denemarken is vorig jaar gestegen tot 7,7 procent. De voorzitter van de raad van economi sche adviseurs, Charles Schultze, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten dit jaar niet veel kleiner zal uitvallen dan verleden jaar. Hij wilde geen bedrag noemen. Schultze zei te ver wachten dat de Amerikaanse olie-invoer dit jaar niet zo sterk zal toenemen als in 1977. je iden). wordt zoals cht in stadje iters- nster- zoals van tgele- Hen- voort, inwe- Hen- snkort i over it. in '8 I I De havenarbeiders gingen gisteren na een staking van vijf dagen weer aan het werk. Een bondswoordvoerder deelde ech ter mee dat zij in meerderheid tegen het loonaanbod gestemd hadden. Op grond hiervan heeft het bondsbesuur het aanbod afgewezen, hoewel de arbeiders aan het werk zullen blijven. Waarom de arbeiders tegen de zeven percent loonsverhoging hebben gestemd met een meerderheid van 57,7 percent deelde hun bond niet mee. Er beginnen nu nieuwe onderhande- lingen. De Japanse autoproduktie zal dit jaar met 6,7 procent stijgen tot 9,1 miljoen stuks. Dit is vernomen in kringen van de Japanse automobielindustrie. Verleden jaar werd met 8,5 miljoen stuks al een record behaald. Verwacht wordt dat dit jaar de binnenlandse verkoop van nieuwe auto’s zal toenemen met 8,4 procent tot 4,6 miljoen en de export met vijf pro cent tot 4,5 miljoen. ïsNCW wil pensioenverliezen 109,00 53,00 61,50 1,35 154,00 33,50 6,80 87,50 31,50 49,00 109,10e 47,90 65,00 54,00 58,00 40,00 60,00 108,30 100,30 96,50 26,00 104,50 85,30 131,50 55,00 45,80 39,00 58,00 54,00 38,50 624,00 47,50 35,00e 65,70 50,10 32,00 32,00 130,00 33,80 47,80 92,00 61,00d 49,50 1,90b 61,00 134,50 129,50 55,70 179,20 57,00 55,10 122,00 59,00 31,10 132.00e 74,50 80,00 56,00 30.70 103,00 84,50 73,50 58,00 171,50 34,00 95,50 100,00 75,50 62,30 40,60 42,10 254,00 135,00 93,50 340,00 STUTTGART. (Reuter) De Westduit- se havenarbeiders hebben het loonaanbod van zeven percent dat een einde maakte aan de eerste landelijke havenstaking sinds ruim 80 jaar, afgewezen. Dit heeft hun bond vanochtend vroeg bekendge maakt. ging nog deze week een eerste gesprek zal hebben met de nieuwe minister van Volks huisvesting, waarbij de vereniging vooral zal aandringen de reeds door het oude kabinet gedane toezegging voor de uitgifte van nieuw werk waar te maken. Uitvoerig ging hij in op de slechte toe stand, waarin de sector GWW verkeert. Bij het beschouwen van de afgelopen kabinetsperiode wees hij erop, dat meer dan een miljard is onttrokken aan de voor het Wegenfonds bestemde gelden. Onafge maakte werken, waaraan dringend be hoefte bestaat maar waarvoor nu geen geld meer is, zijn er het gevolg van, aldus Thedinga. (ADVERTENTIE) 275,50 iteerd Schultze bleek verder van mening dat er eind 1979 of in het begin van de jaren tachtig wel eens nieuwe belastingverlagin gen nodig zouden kunnen zijn om de eco nomische ontwikkeling van de Verenigde Staten op gang te houden. Hij voegde er‘ echter aan toe dat de regering Carter zich nu nog niet op dat punt wil vastleggen omdat zij voldoende armslag wil houden om haar beleid aan de omstandigheden aan te passen. Hij zei te hopen dat het Congres de belastingvoorstellen van presi- nis van die valuta’s voor de handel van de dept Carter ongewijzigd zal aannemen. Door de Europese Commissie is gisteren bekendgemaakt dat er nieuwe anti-dum- pingsmaatregelen van kracht zullen wor den voor drie soorten staalprodukten uit Japan, Spanje, de DDR en Roemenië. De EEG had al eerder anti-dumpingsmaatre- gelen bekendgemaakt voor staalproduk ten die door het buitenland werden aange boden tegen prijzen die lager lagen dan het door de Europese Commissie vastgestelde minimum. DUSSELDORF (Reuter). De reserves aan vreemd geld in de wereld zijn in het afgelopen jaar sterker toegenomen dan ooit tevoren, namelijk met ongeveer vijftig miljard dollar tegen 30,5 miljard in 1976 en met 7,5 miljard in 1975, zo heeft de vice- president van de Westduitse centrale bank, Karl Otto Poehl, gisteren op een bijeen komst in Düsseldorf meegedeeld. De grootste toeneming tot dusver deed zich in 1977 voor, ongeveer veertig miljard dollar. De deviezenreserves van Groot-Brittan- nië namen met ruim zestien miljard dollar toe en die-van Italië en Japan met bijna zes miljard. West-Duitsland kreeg er vijf mil jard dollar bij en Zwitserland 2,6 miljard. De rest van de toeneming was ongeveer gelijkelijk verdeeld over de olie-exporte- rende landen en andere ontwikkelings landen. De groei van de deviezenreserves in de wereld is voor ongeveer driekwart het gevolg van het grote tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans. Het dollarbezit, van centrale banken buiten de Verenigde Staten nam met ongeveer 35 miljard dollar l toe. Het overschot op de lopende rekening I De Federatieraad heeft gisteren in Utrecht het voorlopige resultaat bespro ken van de tot nu toe acht onderhande- lingsbijeenkomsten met de werkgevers. Het overleg is na het achtste gesprek opge schort zonder dat er een akkoord was bereikt. Het strandde onder meer op de weigering van de werkgevers, per 1 juli 1978 een initiële loonsverhoging van een half procent te geven ter handhaving van de koopkracht. DEN HAAG (ANP). Suriname en de EEG hebben in Paramaribo een indicatief ontwikkelingsprogramma getekend dat voorziet in een aantal projecten tot een totaal bedrag van SF 36 miljoen (ongeveer 50 miljoen gulden). De beslissing of het geld voor de afzonderlijke projecten zal worden geleend of geschonken, zal wor den genomen wanneer de projecten zijn bestudeerd. Het hoogste bedrag - SF 15 miljoen - zal bestemd zijn voor verbetering en asfalte- ring van de weg tussen de bauxietplaats Paranam en de krachtcentrale bij Afoba- ka. SF 4 miljoen is bestemd voor de Suri naamse Ontwikkelingsbank voor krediet aan kleine en middelgrote bedrijven. De Surinaamse Landbouwbank krijgt ook SF 4 miljoen voor krediet aan dezelfde soort bedrijven in de landbouw, hosbouw en visserij. Voor de aanvulling en inrichtings kosten van het in aanbouw zijnde complex van het instituut voor middelbaar en semi- universitair onderwijs is een bedrag uitge trokken van SF 2,2 miljoen. SF 4 miljoen gaat naar opleidingen in binnen- en bui tenland voor technisch en administratief personeel. Voor het aantrekken van bui tenlandse deskundigen, die ook kennis en ervaring moéten overdragen aan Suri naamse krachten, is een bedrag overeen gekomen van SF 2,4 miljoen. SF 1 miljoen mag Suriname besteden voor de bevorde ring van de handel volgens de overeen komst van Lomé en eenzelfde bedrag voor onderzoekingen om de uitvoering van sommige projecten mogelijk te maken. Tenslotte is een reserve van SF 1,4 miljoen in het programma opgenomen. Dit heeft gisteren in Groningen ing. B. Thedinga, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, verklaard op de algemene vergadering van zijn orga nisatie. Hij kondigde aan, dat de vereni- van de Amerikaanse betalingsbalans wordt voor 1977 op circa zeventien miljard dollar geraamd. WASHINGTON (Reuter). Volgens de raad van economische adviseurs van presi dent Carter mag er voor de komende twee jaar alleen op een bevredigende economische groei in de Verenigde Staten worden gerekend als het Amerikaanse Congres het voorstel van president Carter voor een belastingverlaging van 25 miljard dollar aanvaardt. Zonder belastingverlaging zal de economische groei vertragen en zal het moeilijk worden een belangrijke vermindering van de werkloosheid tot stand te DEN HAAG (ANP). Oeganda heeft ruim tien miljoen gulden van de Europese Gemeenschap ontvangen voor gedaalde exportopbrengsten, aldus heeft de Euro pese Commissie meegedeeld: Het samenwerkingsakkoord dat de ge meenschap heeft gesloten met een vijftig tal Afrikaanse, Caribische en Pacific (ACP)-landen omvat een systeem „sta- bex”, dat voorziet in compensatie indien de opbrengst van de export van bepaalde *produkten door conjuncturele omstandig heden of ongunstige weersomstandighe den beneden het gemiddelde van een aan tal voorgaande jaren daalt. De commissie heeft meegedeeld dat Ma dagascar circa 3,2 miljoen gulden (1,14 miljoen Europese rekeneenheden a 2,80 gulden) ontvangt voor gedaalte inkomsten uit de uitvoer van kruidnagels, West-Sa- moa ca. 980.000 gulden (349.000 ere) voor minder inkomsten uit onbewerkt hout, en Oeganda ruim 10 miljoen gulden (3,6 mln ere) voor het sterk teruglopen van de op brengst van thee- en katoenexport. Veel Oegandese boeren zijn namelijk overge stapt op het verbouwen van voedingsge wassen. De buitensporige toeneming van de li quiditeit in de wereld steekt scherp af bij de groei van de omvang van de wereldhan del, die in het afgelopen jaar maar onge veer vier procent bedroeg tegen in 1976 twaalf procent, aldus Poehl. Vooral de industrielanden zagen hun bezit aan vreemd geld aanzienlijk toenemen. Naar zijn mening blijkt daaruit hoe groot de bedragen zijn geweest die de centrale ban ken hebben moeten uitgeven om de dollar te steunen. brengen, aldus de uit drie economische deskundigen bestaande raad in zijn jaarverslag. kaanse steun aan de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De raad verbindt er echter de waarschuwing aan dat de middelen waarover het IMF kan beschikken aanzienlijk moeten wor den verhoogd wil het fonds in staat zijn een belangrijke rol in het internationale financiële stelsel te blijven spelen. De voorzitter kan zich niet voorstellen, dat alle energie, die door overheid en be drijfsleven in de planning is gestopt, met één pennestreek ongedaan wordt ge maakt. Hij rekent er op, dat haast gemaakt zal worden om de ontstane achterstand in te halen, in plaats van deze nog groter te laten worden. Op grond van de brief van oud-minister Boersma over de 400 tot 600 miljoen gulden voor uit te geven werken wachten de lagere overheden nu met het uitgeven van werk in de hoop daarvoor een bijdrage te krijgen. val De re- teilijk lezers - IF.*** voor werknemers voorkomen te solliciteren naar een andere baan. Dat daardoor de mobiliteit te wensen overlaat, blijkt uit cijfers van het CBS. Die komen erop neer dat slechts weinig werknemers gedurende hun loopbaan naar een andere bedrijfstak overstappen. Omdat het eindrapport van de pensioen- commissie en de daarmee samenhangende wetgevende arbeid nog vele jaren werk zullen vergen, wil het NCW alvast tussen mogelijkheden bieden. Die zouden moeten berusten op vrijwillige afspraken tussen pensioenfondsen van ondernemingen en bedrijfstakken, zo lichtte algemeen secre taris drs. D. E. Cnossen gisteren toe. De werkgevers zouden daardoor de mogelijk heden moeten krijgen nieuwe werknemers op dezelfde voet te behandelen als „oude”. Sedert eind 1969 wordt in de Stichting van de Arbeid (overlegorgaan van werkge vers en werknemers) gestudeerd op de invoering van de pensioenplicht. Al wor den er nu goede vorderingen gemaakt, toch heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken, hij was voorzitter van de betreffende commissie) onlangs meege deeld dat het wetsontwerp voor de pensi oenplicht in deze kabinetsperiode niet meer gereed zal kunnen komen. Het voorkómen van pensioenverlies is van belang om de mobiliteit (doorstro ming) op de arbeidsmarkt te bevorderen. Vaak blijkt dat juist het grotendeels verlo ren gaan van een reeds opgebouwd stuk pensioenrechten werknemers weerhoudt 10 310,OOt '8 5,81 >0 5.55

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13