Xenix brak sleutelbeen met mijn hart” in Zesdaagse Nico Jansen op het matje Remise tegen Miles Navratilova succes vol Bomalarm treffers en missers tototips „Geen problemen „Profs worden geregeerd door amateurs” Ton Fens voetbalt weer: jy Ton Vissers Ondeskundig 15 SPORT 19 7 8 JANUARI 3 1 DINSDAG 11 o iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiimmmiiimiimiiiiimmimimiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR HOOGOVENSTOERNOOI 1978 f A 1 (Van onze sportredactie) Ton Fens: „Heimwee naar Telstar” Onverwachte actie van Eddy Beugels Eddy Beugels: kritiek F eyenoord zelden zo slecht als nu Hoe Feyenoord het verleden door- t-i Portisch Een stomme partij ...Nico Jansen... i Het was de eerste keer na zijn breuk met het KNWU-bestuur dat Beugels zich open lijk kritisch uitliet. „Het afschuwelijke van de KNWU”, aldus Beugels, „is dat de profs geregeerd worden door amateurs, en,dat kan gewoon niet. Aan die situatie moet een einde komen”. Vandaar dat de aanvankelijk passieve Beugels („Ik trek me terug; als ze me nodig hebben, dan hoor ik het wel”, sprak hij na zijn aftreden) in het strijdperk is getreden met het doel om, in de aanloop naar de algemene voorjaarsvergadering op 30 maart, voor de profs belangrijke zaken te regelen. Eddy Beugels: „Er is binnen de KNWU een beweging van oude getrouwen, die de laatste maanden heeft geprobeerd een ge sprek tot stand te brengen tussen het nieuwe hoofdbestuur en Van der Molen en mij. Wij hebben ons in beginsel bereid verklaard, maar het bestuur houdt die zaak af en daar ben ik erg verontwaardigd over. Ik heb de huidige voorzitter dan ook een brief gestuurd met de opmerking dat, als het de bedoeling is geweest om mij diep te raken, dat uitstekend gelukt is”. Wat de Limburgse oud-renner vooral probeert te bereiken in zijn oppositie („Ze kunnen rekenen op een degelijke actie”, zegt hij pinnig) is een splitsing tussen profs en amateurs, zoals in feite de UCI die ook kent in de FICP (beroepssectie) en de FIAC (amateurtak). Miles verkeeg door een nieuw systeem in de Engelse opening, dat in dit toernooi uitzonderlijk veel wordt gespeeld, al snel een mooie aanvalsstelling. Maar in plaats van de aanval voort te zetten ruilde hij de dames. Portisch had al een keer remise aangeboden maar dat werd overduidelijk afgeslagen. Het eindspel bood Miles ook nog kansen, hij zal zich echter tijdens de partij hebben zitten ergeren aan die onge lukkige dameruil. Zijn tijd slonk ziender ogen zonder dat zijn positie erop vooruit ging. Met nog tien zetten in twee minuten en zijn koning in een mat-net leek Portisch op weg naar een zekere toemooi-overwin- ning. WIJK AAN ZEE (ANP). Na negen ronden heeft de Hongaar Portisch in het Hoogovensschaaktoernooi nog steeds één punt voorsprong op zijn naaste belagers Kortsnoi en Andersson. Op een half punt daarachter komen Ree en Timman. Por tisch ontsnapte ternauwernood aan zijn eerste nederlaag en wist op even wonder baarlijke wijze zijn winstkansen om zeep te helpen tegen Miles. Het is de tweede maal binnen twee maanden dat Venix een recordpoging niet kan volbrengen wegens een valpar tij. Tijdens zijn eerste poging in hetzelf de Ahoy, waar hij gisteravond na een stuurfout tegen de planken ging, kwam hij al na een kwartier te vallen. Ook toen brak Venix zijn sleutelbeen. Na de koppelkoers van gisteravond hadden Pijnen en Clark nog steeds de „De betrokkenheid is trouwens naven ant. Toen mr. Van Ballegoijen de Jong in Venezuela in het hoofdbestuur van de FICP werd gekozen en ik hem bij het feliciteren zei; ik hoop dat u in een voor ons aantrekkelijke commissie komt, was z’n reactie: ik zit'a titre personnel in de FICP; als KNWU-voorzitter kan ik geen commissiewerk doen. Ik stond perplex”. „En zo zijn er nog veel meer voorbeel den, maar in dit stadium wil ik geen grote details geven. Daar is het belang van de wielersport niet mee gediend en ik heb het gevoel dat er in de rust die daardoor wordt bewaard mogelijk nog iets te bereiken valt. Ik streef een absolute splitsing na. Indertijd is er een zwartboek verschenen van sponsor Nico de Vries, wiens visie niet door iedereen werd gedeeld, maar waar van ik nu zeg: hij zag het juist”. hNWli is het wel zo, dat er mensen die weinig verstand hebben van dit speci fieke métier beslissen”. Hans Ree gaat rustig verder. Weer een remise, tegen Panno. Zijn eerste groot- meesterresultaat is bijna een feit, nog een half punt uit twee partijen. Haalt hij dat, hetgeen nu zeer aannemelijk wordt, dan leiding in de zesdaagse. In dezelfde ronde volgen de Belgen Sercu en Van der Linden en het Westduitse koppel Peffgen en Fritz. De stand: 1. Pijnen (Ned)/Clark (Aus) 526 punten. 2. Sercu/Van der Linden over feiten en niet over emoties waaraan men nogal eens toegeeft”. De VVBW-jaarvergadering schaarde zich unaniem achter het plan, waarop het VVBW-bestuur toezegde de KNWU-offici- eel te zullen benaderen over deze materie. Op de bijeenkomst werd ook gesproken over „de zaak-Ton Vissers”. VVBW-advi- seur Jan van Stee noemde het uiterst teleurstellend dat de KNWU, tegen het advies van de rennersvereniging in, op nieuw een licentie verstrekte aan Vissers. „De KNWU”, aldus Van Stee, „had vol gens ons de beslissing al genomen voor we gehoord werden”. zal hij dat resultaat nog eens moeten her halen om de titel te verkrijgen. De eis is: aan een grootmeester-norm voldoen in mi nimaal twee toernooien met minimaal 25 partijen. Najdorf klom door een gelukkige overwinning tegen Van der Sterren op naar de 50 procent. Hij werd'volledig over speeld in de opening, wist zich met grote hulp van de tegenstander te redden om vervolgens tegen alle logica in nog te winnen. In Sosonko - Kavalek presteerde alleen de wit-spelet iets, zonder dat dit grote gevolgen had. Uitslagen negende ronde: Kortsnoi-Timman (Ned) remise, Najdorf (Arg)-v.d. Sterren (Ned) 1-0, Miles (Gbr)- Portisch (Hon) remise, Sosonko (Ned)-Ka- valek (VST) remise, Mecking (Bra)-Ander sson (Zwe) 0-1, Panno (Arg)-Ree (Ned) remise. Stand: 1. Portisch 6 'h, 2. Kortsnoi, Andersson 5 ‘/z, 4. Ree, Timman 5, 6. Najdorf, Miles, Panno 4 */i, 9. Mecking, Sosonko 4, 11. Kavalek 3, 12. V.d. Sterren 2. Roda JC is schotloos. Eén goal in de laatste vijf wedstrijden en slechts twee punten in deze periode. Een gelijkspel met een tegendoelpunt was PSV op eigen veld sinds 28 novem ber 1976 niet meer gebeurd. Ook toen werd het 1-1 en ook toen tegen een ooste lijke ploeg; De Graafschap. Volendam heeft zijn „angsttegenstan- der”. Tegen FC Den Haag kwam het in de laatste twaalf wedstrijden niet tot winst en tot slechts vier gelijke spelen. De laatste tien uitwedstrijden van FC 3 2 3 1 1 1 1 1 3 1 3 3 1 bestuur van de Rotterdamse eredivi sieclub sprak zich gisteravond laat al uit over de te nemen sanctie, maar ging ervan uit dat alvorens het een en ander aan de publiciteit prijs te geven, eerst de betrokkene op de hoogte zou moeten worden gebracht. Aanleiding tot dit disciplinair optreden tegen Jansen vormt diens houding afge lopen zaterdag in de wedstrijd tussen de C-elftallen van Feyenoord en AZ’67. „Die was”, aldus Guus Brox, „ronduit slecht. Nico liep alleen maar te schelden, en na afloop brak er een rel uit”. Feit is dat de aanwezige Boskov zich zo opwond over het gedrag van Jansen dat hij tweede trainer Westhof liet zeggen dat niet Nico Jansen, maar Kees-Jan Snoeck een dag later als wisselspeler mee zou gaan naar Haarlem-Feyenoord. De gefrustreerde spits koelde toen zijn woede op Guus Brox, die hij uitmaakte voor alles wat mooi en lelijk is. je vroeger waardering voor een mooie actie en kon je in het veld goed met elkaar overweg. Ook dat is nu mis schien wel voorbij, maar bij de ama teurs is het bedroevend. Een erg slechte sfeer. Slechts onderlinge verhoudin gen. Geen waardering voor je tegen stander. Nee, dat is mij toch tegenge vallen”. Het WBW-bestuur (waarin Piet van der Touw opvolger werd van voorzitter Michel Stolker, die bedankte, en waarin Theo Smit de vacature Co Blok gaat vervullen), werd tijdens de vergadering gesteund bij het voorstel om in de poging de baansport nieuw leven in te blazen een „Ahoy-op- zondag”-plan uit te werken voor de prof- renners. Staande de bijeenkomst verklaarden ruim 20 beroepswielrenners zich bereid om tegen niet al te hoge vergoedingen in actie te komen als uitbreiding van het in het Rotterdamse sportpaleis zo populaire zondagochtendprogramma. PETER HEERKENS (3) en FC Twente (2) gelukt. Het afgelopen weekeinde kende inter nationale doelpuntenmakers. Een Deen (Nygaard 2x), een Welshman (Deacy), een Joegoslaaf (Mohorovic), een Duitser (Hilkes) en twee Engelsen (Clarke en Henson). De resultaten van NEC-FC Amster dam van de laatste vier seizoenen komen telkens op een gelijkspel uit: 2 x 0-0 en 2 x 1-1. In de veertiende wedstrijd was het eindelijk raak voor Haarlem. De dertien voorgaande wedstrijden tegen Feye noord leverden één punt en de doelcij- fers 2-36 op. Nu dus een 2-0 zege. Voor Feyenoord was het trouwens de derde achtereenvolgende nederlaag en tevens ook de derde keer met 0-2. Tegen PSV, FC Twente en nu Haarlem. Na Rob de Kip is Dick Schoenaker dit seizoen de tweede speler, die voor een hattrick zorgde. Rob de Kip deed dat in de tweede helft van Haarlem-NEC 6-0. FC Amsterdam, dat normaal een ram melende achterhoede heeft, heeft nu de doortocht naar Heinz Stuy goeddeels af gesloten. In de laatste vijf wedstrijden incasseerde het slechts één goal. FC Den Haag blijft zegevieren. Nog steeds is het zonder puntenverlies in de tweede competitie-helft. Met tien punten uit vijf wedstrijden heeft het bijna even veel punten als na zeventien wedstrijden in de eerste helft (13). Na 543 minuten zonder goals maakte Joop van Maurik weer eens een doelpunt voor FC Utrecht. De Vries stelde een aparte sportcommis- sie voor beroepszaken voor en daar moe ten we inderdaad naar toe. Ik zal me tot het uiterste inspannen om dat te bereiken. Niet voor mezelf, want ik zit heus niet achter m’n baantje aan. Op dezelfde post wil ik sowieso niet terugkomen. Maar ik Wil in het algemeen wèl m’n krachten geven aan een reorganisatie van het prof- wielrennen in Nederland, omdat ik erva ren heb dat het daar op deze manier fout mee gaat. Wij hebben bijvoorbeeld in be stuurlijk opzicht internationaal nauwe lijks wat in te brengen (de reactie van Van Ballegoijen de Jong in Venezuela was te kenend) en dat is voor mij een moeilijk te verteren zaak”. In eerste instantie wil Eddy Beugels de hele problematiek uitpraten met het hoofdbestuur, dat hij van zijn op- en aan merkingen per brief liet weten. Beugels: „Ik zou graag een degelijk gesprek hebben Beugels: „Er zijn bij de KNWU officials met wie niet behoorlijk samen te werken is. Niet omdat ze onwillig zijn, maar sim pelweg vanwege hun ondeskundigheid. Dat heeft me geweldig gefrustreerd. Wan neer je als deskundige je vrije tijd opof fert voor profwielerzaken, dan is het wer ken met een stel amateurs zó frustrerend dat je daar op den duur moedeloos van wordt. Het moet niet kunnen, maar bij de ROTTERDAM. Eddy Beugels, drie maanden geleden het zwijgzame middelpunt van een opzienbarende bestuursrel binnen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, die hij als sportcommissielid de rug toekeerde, samen met KNWU’s vice-voorzitter Piet van der Molen, is in actie gekomen tegen de wielerbond. Hij kondigde, tot algemene verrassing, zijn oppositie aan tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Beroeps Wielrenners (VVBW) in Rotterdam, waar hij een serie pittige verwijten afsloot met de conclusie: „Zoals de KNWU functioneert, is het een kwade zaak voor de beroepswielrensport”. LOS ANGELES (UPI). Martina Na vratilova, de hoogst geklasseerde speel ster, nadat Billie Jean King met een ver rekte spier moest uitvallen, heeft het 100.000-dollar tennistoernooi van Los An geles op haar naam gebracht. Zij versloeg in de eindstrijd de als vijfde geplaatste Rosemary Casals met 6-3, 6-2. Het was voor de 21-jarige Navratilova de vijf tiende achtereenvolgende zege in het profcircuit. Ze won de titels in alle drie de toernooi en, waarin zij dit jaar uitkwam. De eerste prijs van 20.000 dollar in Los Angeles bracht haar totale verdiensten van januari Nico Jansen, Feyenoords hopeloos uit vorm zijnde spits, die op bevel van Bos kov voorlopig nog slechts in het C-elftal uitkomt, hangt een schorsing dan wei een forse boete boven het hoofd. Het Het is nu anderhalf jaar later. Ton Fens voetbalt weer. Niet op hoog ni veau. IW uit Landsmeer, vierde klasse amateurs, profiteert nu van zijn niet geringe voetbalcapaciteiten. Want op 32-jarige leeftijd kan je met het aange boren talent dat Ton nu eenmaal heeft op dat niveau een club goed van dienst zijn. Wat was er nu precies met hem aan de hand? Hij zegt daar over: „Geen problemen met mijn hart, gelukkig niet. Ik ben ettelijke keren binnenste buiten gekeerd, maar er was niets te vinden. De uiteindelijke diagnose was dat ik te veel inspanningen had gele verd. Mijn dagelijkse werk, ik ben aan nemer van grondwerken, en de reactie na een zwaar seizoen betekenden de nekslag”. Binnen de kortste keren was Ton weer op de been, maar aan voetballen waagde hij zich nog niet. Niet eerder dan nadat hij van de arts het groene licht had gekregen. Het seizoen 1976- 1977 ging aan hem voorbij. Wel trainde hij één keer per week wat bij Telstar. Hij wilde zich ontspannen en in bewe ging blijven. De man, die acht seizoe nen Telstar diende, goed was voor 148 competitiewedstrijden en twaalf goals, zette een punt achter zijn betaalde loop baan. En dan nu plotseling IW. Eindi gen op de manier waarop hij begonnen was, als amateur. Het betaalde voetbal was taboe, om te voorkomen dat de grote dagelijkse inspanningen hem weer te pakken zouden nemen. Met heimwee kijkt hij terug als hij zegt: „Ik heb een geweldige tijd gehad bij Tel star. Een fijne club met fijne jongens. Nu bij de amateurs kom je op een bedenkelijk niveau. Ongecontroleerd en onbesuisd voetbal. Bijna altijd een mannetje op je voeten en slecht gedrag in het veld. Bij de betaalde jongens had slechtste Feyenoord jaar of bracht het verleden meerdere inzinkingen. vierde 30-37 PSV 30-42; 1963-1964 vierde 30-37 DWS 30-43; 1964-1965 landskampi oen 30-45; 1965-1966 tweede 30-45 Ajax 30-52; 1966-1967 tweede 34-51 Ajax 34-56; 1967- 1968 tweede 34-55 Ajax 34-58; 1968- 1969 landskampioen 34-57; 1969- 1970 tweede 34-55 Ajax 34-60; 1970-1971 landskampioen 34-57; 1971-1972 tweede 34-55 Ajax 34-63; 1972-1973 tweede 34-58 Ajax 34-60; 1973-1974 landskampioen 34- 56; 1974-1975 tweede 34-53 PSV 34-55; 1975-1976 tweede 34-52 PSV 34-53; 1976- 1977 vierde 34-44 Ajax 34-52. Geen competitie-wedstrijden voor de betaalde sector het komende week einde. Toto 5 is daarom gevuld met twee beker-wedstrijden en Engelse en Duitse wedstrijden. De strijd om de KNVB-beker wordt vanaf de kwartfi nales uitgevochten in een „heen- en terugwedstrijd”, zodat de kans op overleving groter wordt. Elf ontmoetingen worden al op zater dag gespeeld. Vitesse-Sparta Wageningen-AZ’67 MSV Duisburg-Eintr. Frankfurt Hamburger SV-Fortuna Düsseldorf B.M. Gladbach-Vfb Stuttgart Hertha BSC-Kaiserslautern Schalke’04-FC Köln Arsenal-Aston Villa Coventry C-Liverpool Derby C-Chelsea Ipswich T-Leeds U Manchester U-Manchester C Nottingham F-Wolverhampton W Kort nadat het voetbalseizoen 1975-1976 was geëindigd verscheen in de pers het bericht dat Ton Fens met hartklachten in het ziekenhuis was opgenomen. Het was afgelopen met de gewaardeerde halfspeler van Telstar die enkele weken daarvoor nog met zijn team om de laatste punten streed. Geen voetbal meer, maar rustig in de stoel. De sport wel beleven, maar dan passief. (Bel) 340. 3. Peffgen/Fritz (Wdl) 264 op één ronde: 4. Karstens/Schuiten (Ned) 490 op twee ronden: 5. Knetemann (Ned)/Hempel (Wdl) 290. De koers op de vijfde dag van de toekomst-zesdaagse voor amateurs is gewonnen door het Nederlandse kop pel Geserick en Liebrechts. De algeme ne leiding bleef in handen van Smit en Pirard, die met nog één dag voor de boeg een vrijwel onaantastbare voor sprong van twee ronden bezitten op het Deense duo Sörensen/Refshammer. De anders zo koelbloedige Hongaar liet op zijn beurt de Engelsman weer ontsnap pen. Toen besloot men maar tot remise. „Een stomme partij”, was het eerste wat Portisch zei. Kortsnoi zou door winst een half punt kunnen inlopen. Met wit tegen Timman stuitte hij op grote tegenstand in een Grünfelt-Indische partij. Het even wicht werd iets verbroken en ook dit ge vecht eindigde, zij het op logische wijze, in remise. Ulf Andersson maakte van al deze halve vorderingen gebruik. In een prach tig gevecht met Mecking speelde hij een partij in de stijl van ex-wereldkampioen Botwinnik. Het werd een Franse verdedi ging en Mecking kreeg een gevoelige stra tegische les. Er werd nog afgebroken, waarna Mecking opgaf. Met nog twee ron den te spelen zal het voor Kortsnoi en Andersson moeilijk worden Portisch te bereiken. Direct na de melding werden de stations gebouwen doorzocht en moesten verschei dene treinen worden omgeleid. Het toeris tenverkeer voor de wereldkampioen schappen alpineskiën, die momenteel in Garmisch aan de gang zijn, stagneerde urenlang. op 62.500 dollar, meer dan tweemaal zo veel als de overige speelsters verdienden. Casals, die achttien maal in de finale van een proftoernooi heeft gestaan, maar nog niet één eindzege heeft geboekt, kreeg 10.500 dollar. In het klassement van Virgi nia Slims heeft Martina Navratilova de leiding met 630 pnt. Betty Stöve staat twee de met 390 pnt. De Nederlandse revan cheerde zich enigszins voor haar vroege uitschakeling in het enkelspel (tegen Greer Stevens) door met Wimbledonkampioene Virginia Wade de titel in het dames dub belspel op te eisen. Het Nederlands/Britse duo versloeg in de finale Pam Teeguarden en Greer Stevens (VS/Za) met 6-3, 6-2. GARMISCH PARTENKIRCHEN. Een onbekend persoon heeft gisteren tele fonisch meegedeeld, dat op het station van Garmisch Partenkirchen een bom was gedeponeerd. De Overijsselse wielrenner Hennie Stansnijder is gisteren in het Zwitserse Grenchen winnaar bij de amateurs gewor den van een veldrit over 24 kilometer, waaraan werd deelgenomen door de com plete wereldtop. In de eindrangschikking bezette Stamsnijder de vijfde plaats De stand na vijf dagen in de toe- komstzesdaagse is: 1. Smit/Pirard (Ned) 12 punten. 2. Op twee ronden: Sörensen/Refshammer (Den). 3. Op drie ronden: Van Meel/Caethoven (Bel). 4. Op drie ronden: Koot/Schoen (Ned). 5. Op drie ronden: Minneboo (Ned)/Ca- thoven (Bel). Het gaat slecht met Feyenoord. De stand op de ranglijst, zesde met een achterstand van 15 punten op leider PSV, en de achterblijvende bezoekersaantallen in eigen Kuip bevestigen de huidige positie. Het begint zo langzamerhand wel zeker te worden dat VW Spreken voor zichzelf. Geen punten Europees voetbal ook het komende seizoen een vrome wens zal blijven. Is dit nu het en de doelcijfers 4-31. Het scoren van twee goals op Spangen was vóór Telstar uitsluitend Feyenoord kwam en wie er in die seizoenen lands kampioen werd ziet u op het volgende overzicht. Begonnen is met het seizoen 1956-1957, omdat toen de ere-divisie zijn intrede deed. 1956-1957 vijfde plaats 34-39 Ajax 34- 49; 1957-1958 elfde plaats 34-32 DOS 34- 47; 1958-1959 vijfde plaats 34-41 Sparta 34-51; 1959-1960 tweede 34-50 Ajax 34-50; (Beslissingswedstrijd Ajax-Feyenoord 5- 1); 1960-1961 landskampioen 34-63; 1961- 1962 landskampioen 34-50; 1962-1963 ROTTERDAM. Vier dagen, voor dat hij naar Wenen zou afreizen om daar het werelduurrecord achter han- delsmotoren aan te vallen, is Martin Venix door een val uitgeschakeld. Gis teravond smakte de Rotterdamse prof- stayer op de voorlaatste dag van de zesdaagse in het sportpaleis Ahoy te gen de grond. Venix brak daarbij een sleutelbeen Zijn voetbal heeft ondanks het bo vengenoemde een ontspannend karak ter. Eén of bij meer zin twee keer per week volgt hij de (goede) trainingen van Frits Soetekouw, die IW onder zijn hoede heeft. En toch, als hij vrij heeft gaat hij naar de thuiswedstrijden van zijn oude ploeg. Twee keer tot op heden. En dan komt hij automatisch op de huidige positie van Telstar die hem erg aan het hart gaat. Ton Fens: „Ik volg alles van Telstar. Het doet me zeer dat het zo laag staat. Voor de spelers, maar ook voor hen die er zo nauw bij betrokken zijn en hard voor deze club werken. Kennelijk kan je toch niet on gestraft te veel goede spelers achtereen van de hand doen”. Terugkijken op zijn loopbaan doet hij met plezier. Ondanks de meerdere keren dat de pers hem rijp voor Oranje achtte, heeft hij dat shirt nooit gedra gen. Geliefd om zijn baltechniek, ge plaatste trap en overzicht, maar mis schien te klein van stuk. Ton Fens: „Ik heb in de voetballerij alles bereikt ook al denken anderen er anders over. Op hoog niveau gespeeld, want de eredivisie mag je als zodanig betitelen. Mijn werk is echter altijd voorgegaan en daar pluk ik nu de vruchten van. Ik zou als ik het over mocht doen, echt op dezelfde manier te werk gaan. Vandaar mijn heimwee naar deze voor mij onvergetelijke tijden”. i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15